Ylissingse middenstand is bezorgd voor stadsschoon verkoop Minister Struycken blijft denken aan grote Zeeuwse gemeente BOUCLÉ TAPIJT en LOPER Paasveetentoonstelling Goes op dinsdag 18 maart a.s. Gentse Koninklijke Opera had een zeer goed seizoen WALCHEREN ZUID-BEVELAND St. Philipsland nummer één Uitbreiding Zeehondenwerf in centrum van belangstelling ZUIVER HAARCAREN VROOM D R EES MAN N Solistenconcours der fanfaristen Te Middelburg en Kortgene Diocesane „Adelbert houdt landdag in Bergen op Zoom Rode Kruis-campagne Hoogwaterstanden MIDDELBURG VLISSINGEN „Klaar is Kees" Dierenbescherming vergaderde GOES Kritiek op B.A. en Gasthuis Expositie moderne Bedrijfsadministratie Ook na gesprekken op Walcheren: Rijksgoedkeuring bouw r.-k. school B. en W. antwoorden op vragen Veilig Verkeer „De boot komt nooit te laat" AGENDA Vandaag Morgen ternei Stukje AXEL HULST Arme ha DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 Het vorige maand door de Vlissingse gemeenteraad genomen besluit om de Zeehondenwerf gelegenheid tot uitbreiding te geven op de plaats, waar deze thans gevestigd is, heeft inmid dels het nodige stof doen opwaaien en zal in de komende dagen nog uitgebreid besproken worden. De Vlissingse Middenstands centrale belegt vanavond een vergadering om zich nader te la ten voorlichten over hetgeen te gebeuren staat. Zij heeft daar toe vier gemeenteraadsleden uitgenodigd: de heren Knoop, Krietemeyer, Vader en Gillissen Verschage. De heer Gillissen Verschage is echter verhinderd om naar de vergadering te ko men en dus resteren alleen de drie eerstgenoemden, die in de gemeenteraad juist de drie tegenstemmers waren. De voorlich ting zal wat dat betreft dus vrij eenzijdig worden. De heer A. Vis, algemeen bedrijfs leider van de Zeehondenwerf, toonde zich zeer verwonderd over de ver gaderingsplannen van de midden standscentrale. Hij poneert namelijk de stelling, dat de uitbreiding van de werf zo in het centrum van de stad de middenstand niet anders dan voor deel kan brengen. De leveranties zullen immers in belangrijke mate stijgen en wel voor vele soorten van bedrijven. Hij meende, dat men over het algemeen te veel geschrokken is van de uitbreidingen van de Konink lijke Maatschappij De Schelde en nu bevreesd is voor een dergelijke om vang in de toekomst van de Zeehon denwerf binnen het stadscentrum. Het iigt echter, volgens de heer Vis, niet In de bedoeling van zijn directie om eventueel verder te gaan dan thans is testipuleerd. Betreffende het stadsschoon merkt hij op, dat het aanzien van de werf natuurlijk belangrijk zal verande ren. De diverse keetjes, die thans op het terrein staan, zullen worden vervangen door een of meer loodsen, waardoor de min of meer romme lige indruk direct wordt weggeno men. Over de angst voor lawaai, die ook tijdens de gemeenteraads vergadering is uitgesproken, zei de heer Vis, dat het aan het lassen voorafgaande hakken zoveel moge lijk dat betekent: grotendeels in de loods zal gebeuren, zodat van dat lawaai weinig tot de buiten wereld zal doordringen. bouwdok met daar tussenin een baan voor één of twee niet te hoge on geveer 25 meter torenkranen. De beide hellingen op het westelijke deel van het terrein blijven behouden en het arsenaal zal worden omgebouwd tot een werkplaats. Achter dit arse naal en de hellingen is gedacht aan een tweede bouwloods en eventueel een schilder- en timmerwinkel. Van het huidige geniebureau wil men een werfkantoor maken en aan de zuidzijde van de Vissershaven een afbouw- en reparatiekade inrichten. De hoofd poort is gedacht tussen het geniekan toor en het Concertgebouw en een tweede poort met rijwielbergplaats achter het Concertgebouw. Zo wil men dan een behoorlijke werf schep pen met een werkgelegenheid voor tussen de 180 en 200 man. Wie zich nu de situatie goed kan voorstellen, zal onmiddellijk zien, dat het Concertgebouw eigenlijk de af ronding vormt van het rond 18 ha grote werfterrein in de weg staat of althans in feite in een zodanige situ atie komt, dat het als concertgebouw of schouwburgzaal onaanvaardbaar wordt. Desgevraagd deelde de heer Vis ons dan ook mee, dat de Zeehon denwerf reeds het aanbod heeft ge had om het Concertgebouw te kopen. Dit schijnt evenwel niet in de bedoe ling van de onderneming te liggen. Andere plaats De plannen I De plannen van de Zeehondenwerf zijn in het kort aldus samen te vatten: In het oostelijk deel van de Vissers-1 haven komen een reparatie- en een (Advertentie) Er is in de raad ook over gespro ken om de werf een andere plaats aan te bieden, maar dit acht de heer Vis onmogelijk, omdat op korte termijn geen terrein beschik baar is. Wanneer, aldus de heer Vis, Vlissingen de werf niet terwille mocht blijken te zijn, dan zit er niets anders op dan alles op een M^ilsen in de uni kleuren: groen - bruin en steenrood. Voor vaste vloerbedekking in Uw eet- en zitkamer. Uniek als gang- en traploper. Vastgeweven. Van het beste haargaren vervaardigd. Stevige jute rug. 67 cm breed. Door bijzondere aankoop in het bui tenland, NU MINDER dan de HELFT van de normale waarde. Per meter slechts BREDA - BERGEN OP ZOOM De regelingscommissie voor de veemarkten in de gemeente Goes stelt zich voor om op dinsdag 18 maart aanstaande een paasveetentoon stelling plus -mark te houden. Het vraagprogramma vermeldt 22 ru brieken rundvee, schapen en varkens, welke rubrieken onderverdeeld worden in dieren van handelaren en van veehouders, terwijl het rund vee en nog meer onderverdeeld zal worden in zwartbont en roodbont, vee nog weer onderverdeeld zal worden in zwartbont en roodbont. Voor elk der veeslagen zwart, en roodbont, zal een kampioen worden aangewezen terwijl daarnaast uit de ossen ook een kampioen zal worden aangewezen naar het schijnt niet uit de zwartbonte en de roodbonte ossen afzonderlijk doch het vraag programma is in dezen niet helemaal duidelijk. Evenals het veehoudersbedrijf met vele en velerlei factoren en bepalin gen te maken heeft steeds meer gelden voor de aan te voeren runde ren ook verschillende bepalingen. Welke bepalingen te zijner tijd ook wel eens tot de andere diersoorten uitgebreid kunnen worden, doch zo ver zijn we momenteel nog niet. Zo moet ieder aan te voeren rund voorzien zijn van een verklaring met schets (identiteitsbewijs), afgegeven door de dierenarts, waaruit blijkt, dat het rund afkomstig is uit een t.b.c.-vrij en tegen mond- en klauw zeer geënt rundveebeslag. Runderen, geboren na 1 januari 1956, mogen alleen worden aange voerd, indien zij na 18 november 1957 zijn herent tegen mond. en klauw zeer. Deze herenting dient uiterlijk te groot schip te laden en elders in den lande een plaatsje te zoeken. Tegenover dit alles staat dan het streven van de Vlissingse midden stand om de oude stad liefst te ver fraaien. De voorzitter van de Midden standscentrale, de heer W. de Nijs, benadrukte sterk, dat de middenstand niets tegen de Zeehondenwerf heeft, maar dat zij wel sterk geporteerd is voor het behoud van de Vissershaven als zodanig, of, indien de kosten daar van te hoog zouden blijken te zijn, of de mogelijkheid er toe anderszins niet aanwezig, demping ervan en bestem ming van de alsdan verkregen ruim te ten algemenen nutte van de oude stad binnen het kader van de zo no dige sanering. Reeds zou, volgens de heer De Nijs, gebleken zijn. dat derm ping van de Vissershaven aanmerke lijk minder kost dan het door de wet houder opgegeven bedrag van twee miljoen gulden. De bond van harmonie- en fanfa re-verenigingen in Zeeland is weer druk bezig met het organiseren van zijn jaarlijks solistenconcours. Deze keer zijn drie dagen nodig om de stroom van deelnemers te verwerken. Zaterdag a.s. wordt begonnen in de Concertzaal te Middelburg, met medewerking éan de plaatselijke vereniging „Excelsior". Zestig fanfaristen zullen te Middel burg in de derde afdeling hun krach ten met elkaar meten. Op de zaterdagen 8 en 15 maart treedt het muziekgezelschap „E.M. M." uit Kortgene als gastheer op van de solisten. Daar komen de „top figuren" uit de Zeeuwse muziekwe reld voor het voetlicht. Op de acht ste maart treden 34 en op de vijftien de 29 solisten op. In Middelburg zal als jurylid fun geren de heer H. Stam te Middel burg en op beide dagen te Kortge ne de heer P. van Mever te Rotter dam. De pianisten voor het solisten- concours zijn de hern P. d Rooy te Vlissingen en W. Harthoorn te hebben plaatsgehad 14 dagen voor de aanvoer op het tentoonstellings-markt. terrein. En wel heel nieuw is de bepaling dat het gewenst is in het belang van de verkoop, dit in verband met de abortusbestrijding dat de eigenaar voor het aan te voeren rund dat be wijs van abortus-vrij vraagt aan de dierenarts, waarop aanspraak gemaakt kan worden. Op het marktterrein is een aparte afdeling waar het abortus-vrije vee geplaatst wordt. Aangiften voor de keuring kunnen geschieden tot een half uur voor het begin der keuringen doch de secreta ris zal het zeer op prijs stellen als spoedig wordt opgegeven met hoeveel dieren men denkt te komen. Dit met het oog op de indeling van het ter rein. Secretaris der commissie is de heer J. M. Meijler, Wilhelminastraat 60 te Goes. Het vee moet des ochtends om half tien op het terrein aanwezig zijn tentoonstellingswaandig getoiletteerd en beslist van een halster voorzien en mag niet voor des namiddags drie uur het terrein verlaten. Geruime tijd geleden schreven wij over de z.g. moeilijkheden, die de Koninklijke Opera te Gent zou door maken (en dit vooral op financieel gebied) en naar aanleiding waarvan wij een onderhoud hadden met de ad ministratie-secretaris, de heer A. C. de Metdepenninghen. Uit hetgeen de ze ons hieromtrent mededeelde, bleek dat de Gentse K. Opera, wat het fi nanciële deel betreft, zeker niet in het geld zwemt, maar dat de directie er toch steeds in geslaagd is, de goe de naam der Opera hoog te houden, en zo mogelijk door bijzondere voor stellingen te verbeteren. Wij vonden het van belang hiervan m:lding te maken omdat men bij een geregeld bezoek kan constateren dat het aantal operaliefhebbers in Zeeuwsch-Vlaanderen niet onbelang rijk is. Dit kan in een tijd van ver vlakking alleen maar tot tevreden heid stemmen. De tegenwerping dat het een vrij dure ontspanning is. gaat niet helemaal op. Wanneer men ziet hoeveel mensen gelegenheden bezoe ken waar ontspanning van ander genre wordt geboden en men verge lijkt de toegangsprijzen, zal men tot andere gedachten komen. Wat het seizoen 1957/1958, dat lang zamerhand aan zijn einde komt, be treft, kan de directie der Gentse Ope ra al ongeveer een balans opmaken. Niet alleen het zakelijke gedeelte eiste voortdurende zorgen doordat men niet zomaar over grote geldsom men kan beschikken, er is nog een andere factor, die de directie even eens voor moeilijkheden plaatste. In verband met de wereldtentoonstelling in Brussel heeft de Munt-schouwburg zo ongeveer al de beste artiesten door middel van hoge gages voor twee jaar aan zich verbonden. Zij hebben de restrictie, dat zij verder niet in België mogen optreden, omdat dit reizen en trekken teveel vermoeit. Wel mogen zij in het buitenland op treden en de heer Metdepenninghen voegt daaraan toe, dat dit toch min stens even vermoeiend moet zijn. Dit alles ontmoedigt de Gentse Opera-directie echter geenszins. Inte gendeel men spant zich nog meer in om de bezoekers het beste te geven van wat er heden ten dage te beluis teren valt. Jonge artiesten, die mis schien nog niet de reputatie hebben van hen, die iedere operabezoeker kent, komen aan bod en hun presta ties zijn vaak werkelijk verbluffend. Daarnaast komen er toch ook nog so li .ten, die de aandacht overwaard zijn. Om één enkele te noemen Gré Brouwenstijn, die onlangs in „Tief- Zaterdag 26 april a.s. zal in Bergen op Zoom een diocesane landdag wor den gehouden van de St. Adelbertver- eniging, die om drie uur wordt ge opend door de landelijke voorzitter mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. Zo mogelijk vindt een ontvangst plaats op het stadhuis, gevolgd door een gezamenlijke maaltijd. land" optrad (een buitengewone pres tatie) en op 28 februari, 5 en 9 maart in „Fidelio" optreedt met naast zich Jan Verbeeek, Siemen Jongsma, Lode Le Moine e.a. Kort geleden zong Marian Balhant ..Butterfly" (in het kader van de Pucciniherdenking). Aan het applaus van het publiek kwam geen eind. De ze opera werd voorafgegaan door het ballet „Sylvia's Droom" van Pat Ryce met de sterdanseres Josette Weber en Henri Mouhedin. Deze eer ste opvoering in België was iets bui tengewoons, zowel wat uitvoering als décor betrof. Deze „moeilijkheden" zullen tenslotte van voorbijgaande aard blijken te zijn. Zij doen in niets te kort aan de goede naam, die de Koninkl. Gentse Opera sedert gene raties heeft. Zij kunnen voor de direc tie, die zich van haar verantwoorde lijkheid ten volle bewust is, alleen maar een aansporing zijn, alle krach ten in te zetten om deze goede naam te doen voortduren en zelfs te verbe teren. Met een bijdrage van gemiddeld ruim een gulden per hoofd van de bevolking heeft de afdeling St. Phi lipsland van het Nederlandse Rode Kruis het tijdens de nationale cam pagne van het Rode Kruis gepres teerd gemiddeld 420 pet. boven het streefbedrag te komen, dat door het hoofdbestuur van het Rode Kruis was vastgesteld. Met een opbrengst van 2402.- op nog geen 220Q zielen eindigde St. Phi lipsland als eerste in de provinciale en nationale wedstrijd en veroverde zodoende voor de vierde achtereen volgende maal de nationale wimpel en het Zeeuws Campagnebord, res pectievelijk voor de hoogste opbrengst van de landelijke en provinciale wed strijd. De ereprijzen zijn aan het be stuur van de afdeling uitgereikt door de voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, A. G. J. M. F. van der Kroon, en de kringcommissaris van het Rode Kruis in de provincie Zeeland, mr. J. A. Heyse uit Middelburg. In de feestelijke bijeenkomst werd verder nog de 100ste Landsteinerpen- ning in deze gemeente uitgereikt. Ook dit is een opmerkelijk resultaat, wan neer men weet dat de afdeling pas na de watersnoodramp is opgericht. Morgen, donderdag 27 februari gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 8.07 en 20.48 uur: te Ter- neuzen om 7.44 en 20.24 uur en te Vlissingen om 7.20 en 20.01 uur. BOUW GEREF. KERK Daar het plan van de bouwcom missie der gerf. kerk om bij het Karei Doormanplein een kerk te doen bouwen werd afgekeurd, heeft zij thans een terrein gekocht op de hoek Koninginnelaan - Breeweg. Een en ander geschiedde met medewer king van de stedebouwkundigen, die b. en w. adviseerden de aanvraag om daar een kerk te bouwen, in te willigen. In het Concertgebouw bracht Cees de Lange met zijn gezelschap voor een vrijwel uitverkocht huis de vlotte radio- en televisierevue „Klaar is Kees", waaraan medewerkten Cees de Lange, Rijk de Gooyer, Johnny Kraay- kamp, Milly Scott, Francoise Anna- belle, Miep Last en het Cocktail Trio onder dc bekwame leiding van Ad van de Gein. Alleen Joop van de Ma- rel ontbrak op het appèl. Met veel vaart en verve werd een opgetogen en uitbundig programma ten tonele gebracht, dat de bezoekers enkele kostelijke uren bezorgde. Vooral de doldwaze onbenulligheden van John ny Kraaykamp en Rijk de Gooyer had den de onverdeelde waardering van het publiek, terwijl ook Milly Scott met een groot deel van de algemene eer ging strijken. Dinsdagavond liep de voorstelling in Middelburg en van avond komt zij in Goes. In „Delta" werd de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de afde ling Zeeland-zuid der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren gehouden. Voorzitter Van Zutphen deelde mee, dat het bestuur op het verzoek van het hoofdbestuur had be sloten om twee hokken in het asiel beschikbaar te stellen voor huisdieren van gerepatrieerden. Het jaarverslag van de secretaresse wees uit, dat in 1957 het ledenaantal met 51 vermeer derde door aanmelding van 108 nieu we leden en bedanking van 57 leden. In het asiel vonden in de periode van april tot november 522 dieren onder dak. Het batig slot van de vereniging over het afgelopen jaar was ruim f 430.Twee aftredende bestuurs leden werden herkozen en als nieuw bestuurslid werd de heer A. J. Braat benoemd. AFSCHEID A. LINSEN Maandag 3 maart a.s. zal 's mid dags in het Strandhotel afscheid ge nomen worden van de chef van het centrale bedrijf der P.Z.E.M., de heer A. Linsen, die de dienst met pen sioen gaat verlaten. Vóór de behandeling der gemeente lijke begroting heeft de raad nog eni ge voorstellen behandeld. Zo werd besloten tot overdracht van delen van de Patijnweg aan het rijk. Tot onderwijzeres aan de v. d. Veen- school werd mej. A. Janse uit Kloe- tinge benoemd en tot onderwijzeres aan de Kohnstamschool, voorwaarde lijk mej. C. v. Nieuwenhuyzen. Bij het voorstel tot goedkeuring van de begroting B.A. had de heer Laport kritiek op het verpleeghuis aan de Beestenmarkt, dat duurder werkt dan aanvankelijk werd voorge steld. De verpleegden zitten op een kluitje en bij eventuele brand zou er een ramp ontstaan. Spr. bekritiseerde de hoge uitgaven welke het B.A. doet voor sommige patiënten in een der huizen van de stichting Rusthuizen midden-Zeeland. Een verpleegprijs van 4483 per jaar is verschrikkelijk hoog. Wethouder, v. Melle was het met de kritiek op hét verpleeghuis niet on eens en wees er op, dat de verzorging van invalide bejaarden in „der Boe- de" kostbaar is, omdat een speciale verpleging nodig is. Verbetering voor een en ander komt er misschien wan neer er behalve een verpleeghuis op de Bevelanden, waarvoor de minister reeds urgentie gaf, ook een prot. chr. ziekenhuis komt. In het laatste geval komt bijv. het Gasthuis vrij en zou men daar o.m. de patiënten uit het bestaande verpleeghuis in kunnen on derbrengen. Kritiek kwam ook los op het Gast huis, dat naar de mening van de heer Laport te ruim was geweest met de afschrijvingen, waardoor het tekort steeg ten nadele van de gemeente, die ervoor opdraait. Weth. v. Melle verdedigde deze po litiek, ook omdat, wanneer het streekziekenhuis er komt, het Gast huis wordt opgeheven. In hotel „Centraal" werd gister de tweedaagse expositie van de moder ne administratieve hulpmiddelen ge opend, welke door Sturms' boek en kunsthandel is georganiseerd. De gehele achterzaal is langs de wan den bezet met hetgeen tegenwoordig door scherpe en praktische geesten is uitgedacht om de ingewikkelde be drijfsadministratie te hulp te komen. Behalve vernuftige doorschrijfsyste men vindt men de nieuwste en zeer overzichtelijke kaart-, glij- en hang mapsystemen; dossiershoffers; ring en klembanden; showmappen en vele andere artikelen. Ook de eenvoudiger kantoormachines ziet men opgesteld, waaronder diverse rekenmachines; speciaal de Italiaanse heeft een Tijdens zijn tweedaags bezoek aan Walcheren heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O., mr. A. A. M. Struycken, zich op de hoogte gesteld van de meningen der Walchersee gemeenteraden ten aanzien van de voorgestelde nieuwe herindeling van Walche ren- De minister werd op deze hearing vergezeld door de com missaris van de Koningin in Zee land en enkele hoofdambtena ren van het ministerie en de provinciale griffie. In alle negentien gemeenten, die volgens het plan van de minister sa mengevoegd zullen worden tot negen a tien stuks, hebben de gemeentera den hun problemen op korte en za kelijke wijze uiteen gezet. Hierbij kwam naar voren, dat er grote angst bestaat dat de eigen vertrouwde ge meenschap verloren zal gaan, doch dat men er naast open o«g heeft voor andere gedachten. In de gemeente O. en W. Souburg, waar het felst geageerd wordt tegen deze nieuwe herindeling, omdat dan Souburg, dat 7000 inwoners telt, ge voegd zal worden bij de gemeente Vlissingen, is de minister een half uur langer gebleven dan aanvanke lijk was gepland. De burgemeester van Souburg, de heer Stemerding, be klemtoonde hier nogmaals, dat de zelfstandigheid van Souburg geen be lemmering is in de ontwikkeling van Walcheren. Hij overhandigde de mi nister een memorandum, ontleend aan een ontwerp-rapport, dat werd opge maakt door mr. dr. C. Ch. A. van Ha ren, advocaat te Den Haag. Dit memo randum is in feite een antwoord op het door Vlissingen ontworpen struc tuurplan en hierin wordt gesteld, dat Souburg stedebouwkundig en struc tureel ten allen tijde gescheiden zal blijven van de gemeente Vlissingen, terwijl de principiële vraag wordt gesteld, welk bovengemeentelijk be lang voorschrijft, dat O. en W. Sou burg haar zelfstandigheid moet af staan. Eveneens wijst bet memorandum er op, dat Souburg functioneel vol komen past in de stedelijke agglome ratie. Na afloop van zijn bezoek aan de gemeenten heeft de minister gister avond in Middelburg een persconfe rentie gehouden, waarin hij meedeel de, dat" de gemeentebesturen hem op enkele punten voor een puzzel heb ben geplaatst. Zo zal nagegaan moeten worden, of er een oplossing te vinden is voor de problemen, die zijn ontstaan voornamelijk over de huidige sa menwerkingsvormen op Walcheren, waaraan slechts door de dorpen wordt deelgenomen, zoals bijv. de stichting maatschappelijk werk op het platteland. Want bij het wegval len van enkele gemeenten door sa menvoeging bij andere wordt het draagvlak door dergelijke stichtin gen te gering. De minister sprak als zijn oor deel uit, dat het voor Zeeland van zeer groot belang kan zijn, wanneer er een grote gemeente met zeer brede basis wordt ge schapen, waardoor er op veler lei gebied ontplooiingsmogelijk heden ontstaan. Dit is een ele ment dat tot dusver in Zeeland ontbreekt. Hieruit af te leiden is, dat de minis ter zijn gedachte tot samenvoeging van Vlissingen, Souburg en Ritthem tot een grote gemeente na deze be spreking met de gemeenteraden wei nig verandering zal doen ondergaan. Want de minister was ook van oor deel. dat Souburg wel argumenten tegen de samenvoeging heeft aange voerd. doch dat deze niet erg sterk zijn. Hij deelde mee, dat eerst over vier a zes jaar de hernieuwde inde ling van Walcheren zijn beslag heeft gekregen, Ten aanzien van de herindelings- plannen op het eiland Schouwen-Dui- veland deelde hij mee, dat eind van dit jaar het ontwerp in de Kamer zal worden behandeld. Nog deze week zullen de ontwerpvoorstellen naar de gemeentebesturen op Schouwen-Dui- veland worden verzonden, waarna openbare raadszittingen zullen wor den gehouden. graad van perfectie bereikt welke verbaast. Behalve de organisator waren enkele deskundigen aanwezig om het publiek toelichting te geven. Gisteren ontving het katholiek schoolbestuur alhier de rijksgoedkeu ring voor de bouw van een elfklassige lagere school eveneens voor voort gezet lager onderwijs welke school in west zal komen. Het is een mooi succes voor het be stuur, dat er heel wat voor heeft moeten vechten. De enige zorg levert nu de finan ciering op, maar men heeft goede hoop daarvoor over enige tijd een oplossing te vinden. Eén lijst van chr. groepen bij de raadsverkiezing De chr.-Hist.; Anti-rev. en Staatk. gereformeerden hebben besloten om bij de a.s. raadsverkiezing, voor de eerste keer met één lijst uit te ko men. Een lid van de C.H. wordt lijsttrekker, dan volgt een A.R.-lid en zo verder. De enige S.G.P.-er, die gekandideerd kan worden, komt no. 5 te staan, wat een verkiesbare plaats is. In de vergadering van de A.R. werd uitgemaakt dat de heer J. La port (aftr.) de tweede plaats op de lijst krijgt en dan volgen mr. J. v. d. Burgt; M. Loeve; P. de Kam; drs. Witteveen; W. Traanje en D. Rouw. De heer R. Zuidema, de nestor van de raad, stelde zijn raadszetel be schikbaar. WONINGBOUW, GASTHUIS EN MUZIEKSCHOOL Op diverse door de financiële com missie gestelde vragen antwoordden b. en w.: Tot heden is van gedeputeerde sta ten nog geen mededeling ontvangen over de verdeling van het aan de provincie toegewezen aantal woning wetwoningen. Bij schrijven van 31 december 1957 hebben wij de aandacht van voornoemd college gevestigd op de woningbehoefte in deze gemeente. Aangetoond is dat nog behoefte be staat aan de bouw van rond 700 wo ningen. Dezer dagen is een zeer uitvoerige circulaire ontvangen over de bouw van premiewoningen nagegaan wordt welke mogelijkheden daardoor wor den geopend. Volgens een voorlopige mening zijn de geboden kansen gro ter dan die van de vorige regeling. Wij willen gaarne de verzekering ge ven dat alle mogelijkheden zullen worden benut om het aantal te bou wen woningen in onze gemeente zo groot mogelijk te doen zijn. Door het gasthuisbestuur is mede gedeeld, dat de destijds door het be stuur gedane toezegging dat bij de vervulling van de functie van econo misch directeur de rang van admi nistrateur, wanneer die vacant komt, niet meer zal worden vervuld, on veranderd van kracht blijft. Bij de pensionering van de huidige admi nistrateur, waarschijnlijk binnen en kele maanden, zal in' diens plaats geen administrateur worden be noemd. Het ligt in de bedoeling van het bestuur binnen afzienbare tijd de ta rieven van de oudelieden-afdeling zo danig te verhogen dat deze afdeling self-supporting kan worden. Met het oog op de jarenlange toegepaste la ge tarieven acht het bestuur het niet verantwoord binnen een kort tijdbestek tot een drastische verho ging over te gaan. De laatste ver hoging in dit verband zal op de be groting voor 1959 worden opgenomen. T. a.v. de bemerkingen over de ho ge subsidie van f 24.000 aan de muziekschool, zeggen b. en w. dat het aantal leerlingen uit Goes steeg van 263 tot 423 (voornamelijk door de balletschool, red.) Voorts gingen de salarissen omhoog en stegen de reis kosten. Door invoering van verschil lende bezuinigingen in het bijzonder op de leraren van buiten de provin cie is het mogelijk met het uitge trokken bedrag te volstaan. Door het stichtingsbestuur is verder besloten dat de leerlingen die vanaf septem ber 1957 de afdeling ballet volgen een zodanig schoolgeld moeten beta len dat voor dit onderdeel een slui tend geheel wordt verkregen. Dit zal voor de hele balletcursus het geval zijn met ingang van de nieuwe cur sus op 1 september 1959. Tenslotte vestigen b. en w. de aan dacht er op dat door toetreding van deze gemeente tot de gemeenschap pelijke regeling voor de muziekschool de daaruit voortvloeiende kosten een verplichte uitgaaf vormen. 's-Heerenhoek Burgemeester Waelput heeft zich reeds doen kennen als een beijve- raar voor veilig verkeer. Mede door zijn voorbereidend werk, was de be langstelling dermate groot dat hij op de bewuste avond honderden belang stellenden kon begroeten, waaronder voorzitter Visser en secretaris Bor- ré van „De Bevelanden", alsmede de groepscommandant van de Rijks politie in het district A'kerke. Aan wezig waren verder de heer de Klerk wachtmeester te 's Heerenhoek met 18 van zijn pupillen aan wie hij de Veilig Verkeerscursus heeft gegeven waarvan hij deze avond de prettige voldoening mocht incasseren dat er niet één van zijn leerlingen is afge wezen. Na het openingswoord door de burgemeester waarin ondubbel zinnig de grote waarde van voldoen» de verkeerskennis werd benadrukt, sprak de heer Visser. De voorzitter was verbaasd over de opkomst van zovelen en vooral van zoveel ouders welke toch de primaire taak hebben vooral hun kinderen op te voeden me de i.v.m. de grote gevaren op de weg. De verkeersfilm, waaruit duidelijk bleek dat het werkelijk niet zo een voudig is om heer in 't verkeer te zijn werd met grote aandacht ge volgd. Tijdens de pauze werd aan de ge slaagde cursisten het diploma uitge reikt. Aan de heren Cees Brand en Piet de Jonge werd tevens het speld je uitgereikt, als zijnde de twee cur sisten die zonder fouten het examen hadden afgelegd. Aan de heer de Klerk werd alle lof toegezwaaid voor zijn succes. De oudste der cursisten, de heer G. Bordui bood een geschenk aan en dankte voor de prettige sa menwerking, welke, zo zei de heer de Klerk in zijn dankwoord, weder kerig was geweest. Na de pauze werd nog een schit terende kleurenfilm vertoond. Voor het eerst hebben gidsen, wel pen en verkenners een groots opge zet sprookje opgevoerd met boven staande titel en geschreven door A. Welling. Vele ouders waren naar de Jeugdhoeve gekomen om hun kinde ren aan het werk te zien, hetgeen uiteraard de bedoeling was, maar een beetje meer belangstelling van de rest der parochie was aan de lei ding toch wel zeer welkom geweest. We kunnen niet anders dan respect opbrengen voor vooruitstrevende ideeën en het is ons dan ook een raadsel hoe de leiding i.d. heeft dur ven aanpakken. Als we niet de gro te verdienste van het spel en de pres tatie zouden willen erkennen dan moesten we zeggen: een beetje te moeilijk voor de eerste keer. Hoe dan ook de kinderen en ook de an dere medewerkenden hebben de aan wezigen gezellig bezig gehouden, en gezien de leeftijd en moeilijke accom modatie 'n pracht prestatie geleverd. Zeer veel is hiervoor gedaan door een der leidsters Mej. Nelly Jan sen, die aan het einde dan ook har telijk in de bloemetjes werd gezet door Akela Mittelmeijer, die zelf zeer vele uren heeft moeten or fferen om dit te kunnen presteren. Heinkenszand Nieuwe voorzitter bij de K.A.B, Tijdens de bestuursverkiezing op de jaarvergadering van de K.A.B., werd de 22-jarige Jos. Verbrugge tot voor zitter gekozen. Een andere jongere uit de K.A.J.- gelederen werd met overtuigende meerderheid van stemmen geroepen om de door het vertrek van A. Ver meulen opengevallen plaats in te ne men, n.l. Jan de Jonge. Beide be stuurders zijn lid van de bij de K.A. B. aangesloten bouwvakarbeiders bond „St.-Jozef". Na deze „verjongingskuur" ziet het bestuur er als volgt uit; Jos. Ver- brugge, voorzitter. Job. Koens, vice- voorzitter, A. Polderdijk, secretaris penningmeester, F. Pieters en J. de Jonge, leden. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat het ledental van 126 zich in het af gelopen jaar had gehandhaafd. In aanwezigheid van de geestelijk adviseur, pastoor Witkamp, bracht de voorzitter dank aan de leden voor hun reorganisatie-werkzaamheden aan de ,r.-k. begraafplaats. De spreker van deze avond, de heer G. Z. de Vos, districtsbestuurder van het district Rotterdam, behan delde een aantal actuele onderwer pen, w.o. de vooruitzichten van Zee land in het kader van het Deltaplan, de op Z.-Beveland nog in te lopen achterstand op het terrein van het organisatieleven en de aanpassing van de plattelandsbewoner aan de zo zeer gewijzigde levensomstandig heden. Na de vergadering werd nog van gedachten gewisseld over de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Ver schillende wensen werden naar vo ren gebracht in verband met de po sitie van K.A.B.-ers op de verkie zingslijst. Kloetinge VOORDRACHT VOOR GEMEENTESECRETARIS De raadsleden ontvingen van b. en w. het voorstel tot het benoemen van een gemeentesecretaris, met in gang van een door hen nader te be palen tijdstip. De voordracht luidt: J. Glerum, financieel ambtenaar van de gemeenten Burgh, Duivendij- ke, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Renesse; H. Aukes, commies le klas ter gemeentesecre tarie van Krommenie en J. Hoste, commies ter gemeentesecretarie van Kloetinge. De te benoemen functionaris zal tevens worden benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand. GOES Grand: Terug uit de hel, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Rassehaat, 14 j. Luxor: De graaf van Monte Cris- to, 14 j. MIDDELBURG Schouwburg: Cabaret A la carte. Electro: Het congres danst alle leeft. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De chi rurg, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Schuldig bloed, 18 j. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. GOES Schuttershof: Uitvoering Chr. Oratoriumver. „Der Messias" MIDDELBURG Electro: Duistere drif ten. Schouwbürg 1.30 uur: Faust. VLISSINGEN Alhambra: De wentel trap. Luxor: De graaf van Monte Cris- to, 14 j. 's Middags: Gemeenteraads vergadering. HULST De koning van Engeland 11.30 uur: Jaarvergadering stembevoegde in gelanden van de polder Havik; om 1.45 uur: Jaarvergadering stembevoegde in gelanden van de polder Havig; om 1.45 uur: Jaarvergadering stembevoegde in gelanden van de polder Hulsternieuw- land. Bioscoopgebouw 8 uur: Aida, a.l. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Soledad. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur; Cavalleria Rusticana; Paljas. Lezing o Ook voor heer Alb. IJ zeii hield in Kerkhoflaan Christelijke waarts" en bestond een De heer echte Terne meente en b van oude ai hebbend op had hij er moest word begon hij oo gegevens te mevrouw I. het huidige totaal bijna en ongeveer De heer aandacht or reisverenigit reis was he seriand. Dit daagse reis Na de lezi waarvoor d zeer hartelij raste de ve kleine attent vrouw IJseb MOOI HONDEN Op de te match van Spanielclub Dixhoorn te te Cocker-Sp Florida" het De zwarte Yard" behaa goed". Sas van C RAADS Morgenavo: de raad In oj een. De agenda dan zes vooi hebben op 01 Voorts wor steld, beroep Kroon tegen keuring door land aan de bebouwingsvc breidingsplan straat" en te nietigmg van te van de uit alsnog goedk artikelen te op de agenda aangaan van f 300.000,- te per jaar voo bij een te be een voorstel geldleningen derlandse Ge noemde lenin kregen uit de en de eerste lening 1957. De werkgr dorpe van siteit heeft ii personeelsver voor zondag programma Rob Gerae. zullen voor Molière's bli; man." Het blijspel. De opvoer in het socia sel. en Gluco Zondagmid' nog een voor jeugd van 8 laarsde Kat.' h gr; FORU De afdeling KVP organis forum-avond. In het forui heren mr. dr Staten van lid van de Tw kring-seeretar de KVP en tricts-bestuur forum zal zaal van caf< Philippine Vt De twee 1 havenplein mer gevallen, geschiedenis geslacht zal weten, maar hen vooral i wel, dat de waar men g. de mosselen teel telt onze toen waren h Het huis hi leen; er was o verbonden, vt raties aan mo De bewoner: den naar d> eigenlijke nai bekend. Men van de werf De laatste I ven en de schi JEUGDV] Op dinsdag weer het schr voor de jeug waaraan onge lagere scholei Het examer zicht worden werking van voor Veilig v De van haai lijke Stedelijk zelfsprekend z voeten. De eni wijze van spj brengen staat de duur al te den van het m een prachtig een stevig bei over te hevele kas, maar das Men heeft n gangen door c einde de Huls mi rikale aanr te bewegen. Z; zwart zaad zi de eerste maal van de stad v bestuursleden de collectebuss een tweede roi

de Stem | 1958 | | pagina 2