SNEEUW EN IJS GESELDEN NU HEEU NEDERUAND s.o.s. Regering Sjafruddin Padang hebben verlaten zou Onderzeeboot jager Drenthe" bracht schip K.P.M. op van de Treinverkeer ontwricht Honderden auto's vast Schepen in moeilijkheden Arrestaties in Per zie Argentinië heeft rust nodig van Meevaller 18000 gulden Rebellen voorbereid op invasie Al te bont NAPELS ZIEN. DAGBLAD VOOR ZEELAND Schade en last Koud Fr on dizi: Gezamenlijke Frans- Spaanse actie in de Sahara? Hoofdk war tier binnenland in Indonesische bemanning werd ontwapend Egypte naren weg uit Soedan morgen 'n pakja ;r vertelt u meert :OLLECTIE ÏES BRODE dessins, in Een chique er lange lee sbare vitrage iven motief, wij U meer feTERVALLEH lafen ve*- rnd, die met een snel- n kort zwaard uit da t. En bij eon der ka- t de gestalte van A- Vlarm, een versteke- K)rd! scheeuwt d« ..Grijp hem, het is .ijke kerel! 1" 98e JAARGANG No. 22692 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voer Gei. Ktmfntftn en Vaderland WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd- Bureau voorde Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor^Zeeuwsch-Vla ander enHULST^Dubbele Poort (Bijbureaus: TERNEÜ^^^Noordstraat 58, tel. 2601 OOSTBURj, Niei Een ijzige noorderstorm heeft gisteren, als een ware tiran, Nederland in zijn greep genomen en het laten delen in de winterse ellende, waarmee een groot deel van West-Europa te kampen heeft. Het begon in het uiterste noorden, maar in de loop van de dag werd de zachte lucht ook uit de zuidelijke provincies verjaagd, zodat het gisterenavond één klaaglied was van automobilisten die vastzaten, reizigers die uren op hun trein moesten wachten en schippers die door de noorderstorm werden overvallen. Doordat Bra bant en Zeeland eerst later in de middag aan de beurt kwamen, konden althans de bussen nog zonder al te veel vertraging hun diensten ten einde brengen. In de Zeeuwse wateren werden een aantal schepen het slachtoffer van de storm. Het Gentse motorschip „Erna" sloeg te Terneuzcn op de Oostpier. De schipper en zijn knecht konden van boord worden ge haaid. Te Yerseke raakte de mosselkotter „Yerseke 76" in moeilijkheden. Hij liep op de wal, vernielde een losinstailatie van de oesterbedrijven en ging hevig te keer op de steenglooiing. De schipper en beide knechten konden op de kant springen. Ter hoogte van Baalhoek (Hontenissc) is het schip „Magdalena" gezonken, uit Breskcns, dat bij de gezonken Turk „Aidin" lag. De schip per en zijn knecht konden met moeite in een roeiboot de wal bereiken. Het Amerikaanse schip „American Hunter" is op de „Lage Springer", een zandbank ter hoogte van Borssele, gestrand. winkel trachtten te ontwijken (het zicht was vrijwel nihil) door op de rem te gaan staan, gingen onherroe pelijk de weg af. Op de afsluitdijk zijn honderden auto's, waaronder een aantal bussen, vastgelopen. Ze sneeuwden langzaam in. Op de Zuidhollandse eilanden raak te eveneens het verkeer ontwricht. Op Flakkee viel op vele plaatsen de elektriciteit uit. doordat palen van het bovengrondse net waren omge waaid. Een chauffeur uit Maarssen en 14 meisjes uit Utrecht, die naar hun werk in Weesp moesten, werden ge wond, doordat hun bus tegen een brugleuning slipte. De chauffeur en twee meisjes kregen vrij ernstig let sel. De anderen konden, nadat zij ver- i bonden waren, naar huis. De bus werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. Ook het luchtverkeer heeft grote moeilijkheden ondervonden. In Ter- neuzen wilde een fietsenrek blijkbaar de plaats innemen van de vliegtuigen, die op de grond moesten blijven. Het veertig meter lange rek. dat op het plein van een u.l.o.-school stond, ging de lucht in en maakte een noodlan ding op de schuurtjes van een huizen blok. iets verderop. Wat de rest van Europa betreft: Ook ehlers Engeland werd dinsdag getroffen door een zware sneeuwstorm, die het spoor- en wegverkeer in verwgrring bracht en honderden dorpen iso leerde. Ook langs de gehele Belgische kust woedde dinsdagavond een he vige sneeuwstorm. Talrijke vissers vaartuigen die op zee waren, liepen de haven binnen. Veel bomen werden ontworteld en daken beschadigd. Een windmolen te Oostende, die berich ten over windkracht doorgeeft, is door de kracht van de wind gebro ken en in zee gevallen. In Frankrijk en West-Duitsland werden laaggelegen dorpen gewaar- schuwd voor overstromingsgevaar I door de sterk gezwollen rivieren. In zuid-België trad de Sambre buiten haar oevers, waardoor spoorlijnen onder water kwamen te staan. Ook de Seine wies tot alarmerende hoogte. En voor de afwisseling: in Sydney bezweken op een tuinfeest, gegeven ter ere van het bezoek van de Engel se koningin-moeder Elizabeth, ruim honderd gasten door de hitte. De veerdiensten over de Wester- svhelde moesten gisterenavond ge staakt worden. De pont Vlissingen Breskens kwam in laatstgenoemde plaats dwars voor de fuik te liggen. Eerst na veel moeite konden de voet gangers en daarna de automobilisten aan de wal worden gezet. De pont is daarna (6.50 uur) naar Vlissingen ge varen en daar gebleven. Vrijwel in het gehele land was gis terenavond het spoorwegverkeer ont wricht. Op bovenleidingen en wissels had zich een ijslaag vastgezet en op erschillende plaatsen trad draadbreuk cp, die het de treinen onmogelijk maakte, te rijden. De nachtposttreinen hebben niet kunnen rijden, zodat ge rekend moet worden op enige vertra ging bij de postbestellingen. In Groningen. Friesland en Noord- Holland waren al vroeg in de ochtend de wegen spiegelglad, zodat verschil lende busdiensten moesten worden ge staakt. Later op de dag zat men ook elders met dit euvel. Vrijwel overal in het land moesten uitvoeringen, concerten e.d. worden afgelast, door dat de executanten onderweg strand den. Een trein die gisterochtend om 8.25 uur uit Groningen vertrok, kwam om kwart over vijf ïn de middag te Utrecht aan. Het gevolg was o.a. dat een huwe lijksvoltrekking in Voorburg niet kon doorgaan. De ouders van de bruid zaten namelijk in die trein. In Friesland en Noord-Holland waaide de sneeuw tot meer dan een halve meter op. In Lemmer konden schoolkinderen, die buiten de kom woonden, niet naar huis. In Amster dam en Den Haag ondervond het openbare vervoer grote moeilijkhe den door gladheid en sneeuwval. Botsingen Op de rijksweg in de Haarlemmer meer (AmsterdamDen Haag) ston den gisterenavond tientallen wagens hulpeloos en gekneusd langs de weg. Bij Abbenes raakten een bus. ettelij ke vrachtwagens en een serie per sonenauto's betrokken bij een ketting botsing. Automobilisten, die de war- DE LAATSTE bijeenkomst van de gemeenschappelijke vergadering van de K.S.G. is gisteren in Straatsburg begonnen. De Hoge Autoriteit zal in het vervolg verantwoording moeten afleggen tegenover de vergadering van de nieuwe Europese gemeen schappen. RUSSISCHE troepen, die bij Miskolc, in Hongarije, waren gelegerd, zijn maandag begonnen naar de Sowjet Unie terug te trekken. EUGENE BLACK, directeur van de Wereldbank, gaat begin april, naar Cairo, om te spreken over een le ning, die Egypte zou willen ontvan gen voor verbetering van het Suez- kanaal. DE BRITSE kustvaarder Gannochy (512 ton) is dinsdagmiddag in de Ierse Zee gezonken. De voltallige be manning kon aan boord van een loodsboot worden genomen. IN AMSTERDAM zal een strengere controle worden toegepast op het handhaven van de maximurasneL heid. Steeds meer automobilisten blijken zich weinig aan de 50 km grens' te storen. IN DE VACATURE van mevrouw A, Fortanier-de Wit is tot lid van de Tweede Kamer benoemd de heer M Visser te Arnhem. DEZER DAGEN is op zeventigjarige leeftijd overleden prof. mr. A. Josephus Jitta, oud-buitengewoon hoogleraar in het staatsrecht aan de T.H. te Delft en oud-hoofdredacteur van de „Haagsche Courant." MAANDAG zijn in het Indische dis trict Anantpoer 35 mensen, onder wie 18 vrouwen en vijf kinderen, omgeko men doordat de autobus, waarin zij zaten, in het water reed. Verwachting van het K.N.M.I. t'>t woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar hewolkt met vooral aanvankelijk sneeuw. Over wegend krachtige maar aanvan kelijk nog af en toe stormachtige wind tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.13 uur; maan op 10.41 uur. Morgen: zon op 7.32 uur; maan onder 2.35 uur. „Ik ben bakker" klonk het zorgelijk door de telefoon ..wilt u even over de radio om roepen dat ik morgen geen brood bij mijn klanten kom be zorgen vanwege de sneeuw?" Dit was een van de vele ver zoeken. die vanavond per tele foon op de redactie van het ANP binnenkwamen;om be kendheid te willen geven aan het staken van vervoersdien sten tengevolge van de hevige sneeuwval. Deze bakker uit Wieringerwerf vertelde er nog wel bij. dat zijn klantenkring zich over vrijwel de gehele Wie- ringermeer uitstrekt, zodat ve len hunner morgen van brood verstoken zullen blijven. Van bevoegde zijde te Teheran is vernomen, dat belangrijke Perzische personen cn ook vreemdelingen be trokken zijn in een komplot tegen de veiligheid van de staat, waarvan de ontdekking heeft geleid tot de arres tatie van acht personen. De Perzische ministerraad heeft onder voorzitterschap van de sjah vijf uur vergaderd. Men verwacht de publikatie van een communiqué over deze zaak, die „zeer ernstig" ge noemd wordt omdat de vreemdelin gen die er bij betrokken zijn klaar blijkelijk onderdanen z\in van een „bevriend land". Volgens geruchten zouden het Amerikanen zijn. Het blad „Farman" meende te we ten, dat in het komplot hoge Perzi sche officieren verwikkeld zijn. v- f>- - x, '*'F: f-.; De nieuwe president vau Argenti nië, Frondizi, heeft meegedeeld, dat zijn regering tezijnertijd een grond wetgevende vergadering bijeen zal roepen voor het wijzigen van de con stitutie van 1853, die weer van kracht werd verklaard, toen Peron in 1955 werd verdreven en de door hem inge stelde grondwet werd ingetrokken. Frondizi verklaarde, dat deze kwes tie niet direct zal worden aangepakt, daar het land thans in de eerste plaats orde en rust nodig heeft. (Er is een toenemende arbeidson rust in Argentinië waar te nemen. Het werk op de banken ligt vrijwel stil, de olie-voorraden zijn schaars en de bouwvakarbeiders zijn in staking.) Op buitenlands gebied, aldus Fron dizi, zal de nieuwe regering de in ternationale verplichtingen eerbiedi gen en met alle landen ter wereld vriendschappelijke betrekkingen on derhouden. Toen bijna alle uitslagen bekend waren, was de positie van de partij van Frondizzi zodanig, dat zij be schikt over alle 46 zetels van de se naat en over 133 van de 187 zetels in de Kamer. MM :?0 Het was gisteren gemakkelijker een foto uit Kongo naar het ruiden te krijgen, dan een plaatje van de situatie boven de rivieren. Vandaar dat' we niet geaarzeld hebben. Het contrast m.ag er zijn en bovendien: het is goed, eraan herinnerd te worden, dat na iedere winter ook weer een zomer komt, al is dat er dikwijls een van twijfel achtig allooi Een nieuw communiqué van het „Bevrijdingsleger voor de Marok kaanse Sahara" heeft melding ge maakt van „gemeenschappelijke Frans-Spaanse acties in de westelijke Sahara", die een antwoord zouden zijn op de recente successen van het Marokkaanse bevrijdingsleger in het gebied van Rgeoea, op de grens van de Marokkaanse Sahara en Maure- tanië. De Frans-Spaanse operatie was ge richt tegen El Ajoen en Smaira, waar meer dan 600 burgerslachtof fers waren gevallen tengevolge van „een gif gasaanval uit de lucht." 55 55 Een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden, met een proeftijd van twee jaar, heeft de of ficier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank geëist tegen de 18-jarige kantoorbediende C. K. uit de Maas stad. omdat hij zich een bedrag van 18000 gulden zou hebben toegeëigend, dat aan de Nederlandse Handelmaat- 1 Ipfoes het K P M "SChip schappij toebehoorde. y K. moest voor zijn chef een cheque van 4500 gulden bij de bank innen. Door een merkwaardig misverstand (achter op de cheque waren notities aangebracht, die tot verwarring aan leiding gaven) betaalde de kassier 18000 gulden teveel uit. K. nam het geld in ontvangst, droeg zijn chef 4500 gulden af en nam de rest mee naar huis. Hij gaf zijn moeder duizend gul den. maar deze kreeg argwaan. Zij wilde wachten tot vader thuiskwam, maar voordien kwam de politie al een kijkje nemen. Het geld werd gevon den en in beslag genomen.De offi cier meende, dat het voorarrest een lesje voor K. was geweest. Deze telefoto uit Londen, welke eerst radiografisch werd over gebracht van Singapore naar Londen, laat zien hoe jonge mannen bij de Balai Pemuda, de drie jaar geleden opgerichte iongerensociëteit aan de Soe- karnostraat in Padangbijeen kwamen om zich te melden voor dienst in het leger van de te genregering. Op het grote bord staat bovenaan: divisie-hoofd kwartierdaaronder: „jonge- renkorps van studenten aan middelbare scholen*'vervolgens de afkorting van deze woor den. Dan weer in grote letters „tegen het regiem Soekarno" en verder „tegen de nationale raad" fin Djakarta) ..tegen het kabinet van Djoeanda", ..tegen de gemeenschapspolitiek van Soekamo" en „weg met de com munisten". De grenspolitie te Roosendaal heeft de 29-jarige Bussumse vertegenwoor diger C. Z. aangehouden. Deze wordt ervan verdacht, ten nadele van zijn werkgever een bontzaak met fili alen te Rotterdam en Amsterdam bontvellen ter waarde van pl.m. f 10.000,-, die hij in consignatie had, voor eigen rekening te hebben ver handeld. Z. heeft in het buitenland goede sier gemaakt van het geld. Hij reisde o.m. door Egypte, Turkije en Frankrijk. Toen het geld op was is hij in arren moede naar Nederland teruggekeerd. In Bussum heeft Z. een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal voor de officier van de jus titie worden geleid. De opstandelingenregering van midden-Sumatra zou, volgens berichten uit Singapore, Padang hebben verlaten en haar hoofd kwartier in het binnenland heb ben opgeslagen. Troepen van de opstandelingen zijn bezig, zo werd gezegd, de haven te ver sterken. Sjafruddin en zijn getrouwen houden er blijkbaar ernstig reke ning mee, dat troepen van de cen trale regering een invasie op mid- clcn-bumatra zullen ondernemen vanaf de eilanden van de Riouw- ®vchipel. Zij zullen dan waarschijn lijk trachten, zo wordt gezegd, de rivierhaven Pakanbaru te nemen en distisch tegenoffensief ingezet De lc over land naar Padang den van de tegenregering en dc op standige kolonels, zo heet het, willen de wijk nhar Singapore nemen. Ze zullen de lagere militairen en de be volking van midden-Sumatra laten opdraaien voor de consequenties van hun daden. Sjafruddin, aldus radio- Djakarta. heeft zijn familie al geld gegeven, teneinde haar in staat te stellen, het land te verlaten. De plaatselijke leiders van de hoofdkwartier in Padang waren ver broken. Talrijke inwoners van Padang heb ben na de bombardementen van vori ge week de stad verlaten en een wijk plaats in de omgeving gezocht. Nu aan de regering Sjafruddin de mogelijkheid is ontnomen, haar be langrijkste propagandistische appa raat de radio te gebruiken, heeft Djakarta een groot propagaij- te trekken. Een bommenwerper van de Indone sische luchtmacht heeft gisteren een aanval gedaan op een veerboot, ten zuidwesten van Pakanbaru. De boot is later gezonken, aldus een medede ling in Djakarta. Tevens werd ver klaard. dat door de aanval de ver bindingen tussen Pakanbaru en het Riouw-archipel, die administratief tot midden-Sumatra behoort, zouden trouw hebben betuigd aan de rege- ring-Djoeanda. De Indonesische regering heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het Ro de Kruis toestemming is gegeven, om Nederlanders uit midden-Sumatra naar Djakarta te evacueren. In Pa dang wachten 105 Nederlanders op repatriëring naar hun land, zo werd gezegd. Professor Badher Djohan, president van de universiteit van Indonesië, heeft zijn ontslag ingediend uit pro test tegen het bombardement op Pai- nan, vrijdag j.l. Ventje Sumual, de opstandige ex- commandant van noord-Celebes, is volgens mededeling van zijn mede werkers. in Menado gearriveerd. Een vliegtuig van de Garuda In donesian Airways is maandag uit Kutaradja, de hoofdstad van Atjeh, naar Medan teruggekeerd, zonder passagiers en met goederen, die be stemd waren voor Kutaradja. De be manning van het vliegtuig vertelde in Medan, dat op het vliegveld van Kutaradja geen employés van de In donesische luchtvaartmaatschappij of andere burgers waren, doch slechts militaire wachten. De onderze'ebootjager „Drenthe" heeft op 20 februari in de Straat Makassar, tussen Borneo en Ce- Kasim- bar" aangehouden en opge bracht naar Manokwari. De „Ka simbar", die ruim 2000 ton meet, had een bemanning van veer tien gewapende Indonesiërs. Het schip was indertijd te Balikpa- pan onttrokken aan de zeggen schap van de K.P.M. en onder sen Indonesische gezagvoerder gesteld. De ..Drenthe" verzocht de kapitein van de „Kasimbar" te stoppen, maar deze weigerde aan dit bevel te vol doen. Hij liet het vuur openen op de onderzeebootjager, waarna deze het gebruikelijke schot voor de boeg af vuurde. Dit bracht de kapitein tot an dere gedachten. Officieren van de „Drenthe" zijn, nadat de „Kasimbar" was bijge draaid, aan boord van het schip ge gaan. Ze ontwapenden de bemanning, die hierna met het schip naar Manokwari werd opgebracht. Er is nog niet bekend, wat er mot dc Indo nesiërs zal gebeuren, die zich aan boord van de „Kasimbar" bevonden. Men acht het echter waarschijnlijk, dat ze naar huis zullen worden ge stuurd. De onderzeebootjager „Drenthe" is op 10 december vorig jaar uit Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrok ken. De Koninklijke Marine heeft de bevoegdheid, op volle zee Nederland se schepen aan te houden. Zoals men weet. heeft de Indonesi sche regering kortgeleden alle water tussen de eilanden tot territoriale wa teren verklaard. Een besluit waar mee een groot aantal landen, waar onder Nederland, het niet eens zijn. Niet nodig Ook in de buurt van Malakka heeft zich gisteren een gebeurtenis voor gedaan, waarbij een K.P.M.-schip en een boot van de Koninklijke Marine waren betrokken. De Marine kreeg in Singapore de mededeling, dat een verzoek om bij stand was ontvangen van de „Labuan Hadji", een K.P.M.-schip, dat uit Sin gapore op weg was naar Thailand. De „Labuan Hadji" meldde op korte afstand te worden gevolgd door een Indonesische kanonneerboot. Tenein de deze aangelegenheid te onderzoe ken werd een motorsloep van de Ko ninklijke Marine van Malakka gealar- meer en voorts een Sunderland-toe- stel van de R.A.F. van Seletar (Sin gapore) uitgezonden om een onder zoek in te stellen. Toen de Sunderland dc aangegeven plaats had bereikt, bleek de Indone sische kanonneerboot naar Indonesië terug fe keren, terwijl de „Labuan Hadji" in noordwestelijke richting stoomde. Er werden geen verdere incidenten gemeld, aldus een verklaring van de Kon. Marine. De Soedanese minister voor Maat schappelijke Zaken, Mohammed Aboe Sin. heeft dinsdag op een persconfe rentie te Khartoem medegedeeld, dat de Egyptische troepen het omstreden gebied van Aboeramadi hebben ont ruimd. dat ongeveer 130 kilometer ten zuiden van de Egyptisch-Soeda- nese grens, op Soedanees gebied, is gelegen. „Alle Egyptische militairen zijn vertrokken. De waarnemende gouver neur van Aboeramadi heeft hun vlag neergehaald", aldus minister Aboe Sin. Soedanese verkenningspatrouil les volgden de Egyptenaren, teneinde zich ervan te vergewissen, dat ze zich inderdaad achter de grenslijn terugtrokken. De politie te Rotterdam heeft de 34-jarige koperslager P. J. C. uit Rotterdam aangehouden, die een reisbureau voor een be drag van f 635 zou hebben opge licht. In september van het vorige jaar was de man bij het reis bureau gekomen met een aan doenlijk verhaaltje. Zijn vrouw lag ziek in Napels en hij moest er onmiddellijk heen om haar te halen, maar hij had geen geld. Met de belofte later te zullen betalen kreeg hij passa gebiljetten v ice-versa voor de vliegtocht AmsterdamRome, de treinreis RomeNapels en bovendien een enkele reis terug voor zijn vrouw. Toen de beta ling uitbleef nam het reisbu reau de politie in de arm en nu is gebleken, dat het gehele ver haal een verzinseltje was. De koperslager had zijn vrouw, die helemaal niet ziek was en zijn kinderen in Rotterdam in de steek gelaten om een vrien dinnetje in Rome te halen.

de Stem | 1958 | | pagina 1