BOLDEN fiction GiyzE RONA TEGEN VERBLINDING ERSTERS IETS AAN DE HAND VREEMDE VERHALEN STOP ER MEE Kruidenkracht! Zolang blijven de tabakken voor in Virginia narij pen in het vat om u die ¥^^xtra zachtheid te geven JfïAwM a R' ND TWEEDE BLAD lüagbtad pc^fcwi DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 3 Instructieve film leidersvorming Tijdelijk slapie in autoindustrie V.S. voor de algemene huidverzorging verzorgtbeschermt en geneest! R.-K. bejaarden naar Lourdes Onbekend handschrift van de IJ. Joannes Chrysostomos ontdekt TV-R ADIO'TV'R ADIO-TV- De gewelddaden in Columbia door ANTONIO DEL MONTE Semancehuegeeh.PleWe SChadUW kunnen Kn&p öp die kale schuur met Cete-Bever Buitenbiits este jes vlees) hien zette jaren at ie besin^jeo? bei zuurfefaSjJem leveller abet aag op de maag- ARE verbetering andere wMd» Sas van Gent i worden tot ser- =l eda x. van dit blad. =1 'AN DER STEEN QNZE landbouwmedewerker heeft onlangs geschreven over de be duchtheid, welke er in agrarische kringen leefde, dat het land- en tuinbouwonderwijs zou worden overgeheveld van het departement van Landbouw naar het departe ment van Onderwijs, Enkele dagen daarna gaf „De Tijd" een informatie uit departementale kring weer, vol gens welke daarvan geen sprake was. Er zou in „de provinciale pers" maar nodeloos alarm gewekt zijn. Inmiddels is gebleken, dat er toch wel iets aan de hand is. Anders zouden de drie centrale landbouw organisaties de koppen niet bij el kaar gestoken hebben, om een ge zamenlijk adres aan de minister president over deze materie op te stellen. Zij waarschuwen met na druk tegen mogelijke veranderingen en vrezen grote schade voor het landbouwonderwijs en voor de landbouwvoorlichting, wanneer dit onderwijs zou worden losgemaakt van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Deze landbouworganisaties zal men niet met een kluitje in het riet kunnen wegsturen. Zoals men he laas de pers maar al te vaak tracht te doen. y/REEMDE verhalen komen ons belastingbetalers verontrusten. Er ligt ergens in de kop van Noord- Holland een brede zandbaan met helm beplant. Daarvoor zijn perce len grond opgekocht en duikers ge bouwd. Ook twee grote betonnen viaducten staan midden in het land. Kennelijk diende dit alles om een stuk moderne weg aan te leggen. Gedurende verscheidene jaren is er echter niets meer aan gedaan, Wel stonden er gelden voor op de begroting, doch gebruikt werden ze niet. Dit jaar is de post nu maar afgevoerd. Rijkswaterstaat is na melijk tot de overtuiging gekomen, dat de hier ontworpen weg niet past in het nieuwe wegenschema. De honderdduizenden, reeds uitge geven, blijken verspild te zijn. Het monument van die verspilling kan men nu daar bij Anna Paulowna gaan zien. Een tweede verhaal betreft de verbetering van de Scheveningse binnenhaven. Daarvoor is door de gemeente Den Haag reeds voor anderhalf miljoen aan stalen dam- wand gekocht. Het Rijk staat ech ter de verbetering niet toe van wege de bestedingsbeperking. Die stalen damwand ligt nu te roesten. Voor veel geld is men dit materiaal nu weer aan het opknappen en roestvrij maken. Want eens, zo hoopt men, zal de goedkeuring toch wel komen... Het zijn vreemde verhalen, het zijn trieste verhalen. £)E Partij van de Arbeid zette een grote enquête op touw, om be treffende een aantal actuele vraag stukken de opinies te peilen. Er werden aan 300 duizend gezinnen enquêteformulieren gezonden, er kwamen 80 duizend antwoorden op binnen. Een overzicht van deze be antwoording is nu in een brochure verzameld. We hebben zo het ver moeden, dat de PvdA niet al te ge lukkig zal zijn met het resultaat van deze opiniepeiling, te meer om dat de sympathiserenden met de partij vlotter hebben geantwoord dan anderen. Het „stokpaardje van de KVP", de bezitsvorming ten behoeve van brede lagen van de bevolking, blijkt voor 60 procent van de beantwoor- ders een aantrekkelijk denkbeeld te zijn. De PvdA moge er nog zo op smalen, de KVP blijkt hier toch beter te appelleren aan het volks gevoelen. De nivellering van lonen en salarissen, welke in de naoorlogse eers'; nogal sterk doorzette, blijkt ook bij het merendeel geen sympathie te vinden. Men vindt het best, dat er nu weer wat meer af stand komt tussen de beloning van geschoolden en ongeschoolden, van handenarbeid en intellectuele func ties. Ten aanzien van de sociale wetgeving is er duidelijk een meer derheid voor het halt houden op deze weg, als de weduwen- en we- zenzorg en de verbeterde invali- denzortg tot stand zijn gekomen. „Stop er mee," zei een bouwvak arbeider, „anders moet ik nog meer ambtenaren uit mijn loonzakje be talen." De verdere uitbouw van de z.g. welvaartsstaat naar Labour- model vindt in ons land bij de meerderheid geen sympathie. De bestedingsbeperking zoals de rege ring die hier doorvoert, vindt te genkanting bij meer dan 80 pro cent van de geënquêteerden. Een kleine meerderheid wil een kabinet van andere samenstelling, doch die meerderheid is verdeeld over de wijze waarop. De een vindt, dat de liberalen moeten meedoen, de an der is voor de smallere basis KVP- PvdA, een derde wil de AR eruit. In onze bewapening ziet een flinke meerderheid geen heil. De commu nistische „vredespropaganda" blijkt toch nogal wat slachtoffers gemaakt te hebben, naar we vermoeden voor al in PvdA-kring. Alles bij elkaar geven de resul taten van deze enquête geen sanc tie op de richting, waarin de PvdA wil sturen. De enquête betekent ook niet, dat die partij haar beleid gaat richten naar de binnengekomen antwoorden, zegt de brochure. Toch zal ze, dunkt ons, de leiding wel tot nadenken stemmen. Ons vrij heidslievende volk ziet de gevaren van staatsdirigisme en collectivisme wel degelijk in. Advertentie) Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBES AN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping. vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). Het Nationaal Team voor Jongens clubs en Patronaten had ruim een jaar geleden een commissie inge steld, die de mogelijkheden moest be studeren om door middel van een korte film de leidersvorming aan te pakken. Dit heeft tot resultaat gehad dat er aan de heren Tom Bouws (scenario), Wim Berg (regie) en Pierre Jeunhomme (camera), op dracht is gegeven een instructieve film te vervaardigen voor de leiders vorming. Qp dinsdag 4 maart a.s. draait de première van deze film in het club gebouw van Jong Utrecht te Utrecht. In deze film, die als titel draagt: ,,Het gaat om hem", worden diverse problemen aangesneden, die gesteld worden als een uitgangspunt voor een gesprek met leiders. (Advertentie) 18 maanden Een gulden genieting voor (Jj cent Meer dan 20.000 arbeiders in de Amerikaanse autoindustrie zullen voor perioden variërende van 2 da gen tot 4 a 5 weken, naar huis ge zonden worden wegens de opeenho ping van nieuwe auto's in de show rooms. In de autoindustrie noemt men dit „aanpassing van de voorra den". De enige uitzondering vormt de American Motor Corp., die de Ram bler automobielen van het in Euro pa gangbare type maakt. Het sterkst getroffen worden de arbeiders van de Ford Motor Company, waar in de fabrieken te Detroit en Louisville 15.550 arbeiders voor een week naar huis gezonden worden. In de fabriek te Louisville worden bovendien nog 4.000 arbeiders deze week voor twee dagen naar huis gezonden. In de glas fabriek van Ford te Detroit zullen 400 arbeiders voor 4 a 5 weken ont slagen worden. Ook in afdelingen van de Generaal Motors en Chrys ler zijn reeds arbeiders ontslagen. De heer N. van Jole. uit Rotterdam, die reeds lange tijd tracht een oplos sing te vinden voor het verblindings probleem op de grote weg en enige jaren geleden van zich deed spreken door een zichzelf instellende auto koplamp te ontwerpen, heeft nu een schermpje geconstrueerd, dat volgens hem voldoende, beschermt tegen het grote licht van tegenliggers. Het schermpje bestaat uit een stukje onbreekbaar vliegtuigglas van 20 bij 6 centimeter. Het is aan beide zijden hol geslepen en wordt aan de binnenkant tegen een autovoorruit aangebracht en kan. zoals de zonne- klep, worden opgeklapt. Neergeklapt bevindt het zich op ooghoogte van de bestuurder en zover naar links, dat hij met het rechteroog er langs kan kijken. Uiteraard kan de automobilist ook onder 'net scherm doorzien op de weg en wel over een afstand van 25 of 30 meter, die bij avond door de lampen van zijn eigen wagen wordt beschenen. Wordt er nu bij avond gereden en nadert een tegenligger, die uiteraard links rijdt van de automobilist, die de auto berijdt, waarin het schermpje is aangebracht, dan valt het licht van de tegenligger in het schermpje, dat de ogen van die bestuurder beschermt. Het hol geslepen glas verspreidt in (Advertentie) Vraagt gratis monster bij uw leverancier. de auto de lichtstralen naar boven en beneden, maar de bestuurder ziet slechts twee speldeknoppen naderen. De afstand tussen de lampen blijft onveranderd. Hij kan onder 't scherm door de weg zien, doorrijden zonder verblind te worden en zonder last te hebben van de beruchte zwarte vlek, aldus de ontwerper. Op de rechter- weghelft. heeft men uiteraard een onbelemmerd uitzicht. In tegenstel ling tot andere oplossingen bemerkt de tegenligger niets van 't schermpje, dat is aangepast aan verschillende autotypes en ook gekleurd wordt uitgevoerd voor hen, die aan nacht blindheid lijden. Bij een Rotterdamse fabriek zal het schermpje, dat volgens de ontwerper door verschillende autohandelaren zeer gunstig is beoordeeld, in pro- duktie worden genomen. De Unie van Rooms - Katholieke Diocesane Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden in Nederland orga niseert een reis voor bejaarden naar Lourdes ter gelegenheid van de her denkingsfeesten die daar dit jaar wor den gehouden. Het ligt in de bedoe ling de deelneming aan de reis niet te beperken tot de leden van de r.-k. Bond van Bejaarden, doch ook ande ren in de gelegenheid te stellen de bedevaart mee te maken. Er gaat voldoende verpleeghulp mee om de zo lange tocht voor de bejaarde reizigers zo gemakkelijk mogelijk te maken. Ook het reisprogram is zo opgesteld, dat de deelnemers zich niet al te zeer behoeven te vermoei en. Tot dusverre hebben zich reeds ruim honderd bejaarden uit alle de len van het land voor de tocht opge geven. Het secretariaat van de Unie is gevestigd te 's-Gravenhage, Prins Mauritsplein 6. Pater A. Wenger A. A., hoofdredac teur van het Parijse dagblad La Croix en bekend kenner van oude hand schriften, heeft in het klooster van Stravronikita op de berg Athos in Griekenland een nog niet bekend; handschrift gevonden van de H. Jo annes Chrysostomos. Hij heeft het thans te Parijs uitgegeven. Het be treft acht catechetische lessen van de hand van de H. Joannes Chrysosto mos, een der grootste Kerkleraren, die in 407 stierf. In september 1955 bracht pater Wenger een bezoek aan verschillende bibliotheken van Grieks-Orthodoxe kloosters op de berg Athos in Grie kenland. De monniken van het kloos ter Stravronikita waren te druk o-p het land aan het werk om de bezoe ker te helpen bij de bestudering van vele boeken en handschriften. Maar zij hadden geen enkel bezwaar, dat pater Wenger op eigen houtje alles doorzocht. Bladerend door manuscripten uit de elfde eeuw vond pater Wenger een document, dat er kennelijk veel ouder uitzag. Toen hij het beter bestudeerde, bemerkte hij een grote ontdekking te hebben gedaan. De acht lessen zijn door de H. Jo annes samengesteld toen hij rond 390 priester was te Antiochië. Niemand heeft echter ooit van het bestaan er van geweten, daar er nimmer kopieën van gemaakt waren. De ontdekking van deze lessen ls van bijzondere waarde niet alleen vanwege hun literaire waarde en de zuiverheid van de leer, maar vooral ook omdat zij een beschrijving geven, van de ceremonieën bij het H. Doop sel en andere sacramenten aan het einde van de vierde eeuw. J VERBAAL Tijdens een televisie-repor- tage, die dezer dagen in het J centrum van Northumberland S werd gemaakt, reed de heer S William Hutchison met zijn auto door een rood stoplicht. Het zou goed voor hem zijn afgelopen als niet een agent l zonder dienst op zijn gemak J thuis de uitzending had zitten bekijken. De man noteerde het autonummer en enkele dagen I later kreeg onze Hutchison i zijn verbaal thuis. De enige J voldoening, die hij heeft is, dat hij de eerste automobilist is, die dank zij de televisie kon worden bekeurd. i Verbaasd Mensen in Windsor (Ontario), die dezer dagen hun televisietoestel aanzetten, hoorden niet zonder ver bazing een totaal onbekende om- roepster zeggen: „Goede dag, TJ kijkt en luistert naar de zender Sydney, Australië". Die verbazing was wel gerechtvaardigd, want dat televisie station ligt ongeveer 15.000 kilome ters van Windsor verwijderd. Weer- deskundigen hebben gezegd, dat het aan een heleboel meteorologische omstandigheden heeft gelegen, maar intussen stonden de toeschouwers er toch raar van te kijken. Toeval De heer David Jones uit Tamworth die zijn (dagelijkse brood verdient I met het stelen van polshorloges, ruilde drie dagen geleden een van de uurwerken bij een vriend tegen w.at geld. Het toeval wilde echter, dat ook de vriend krap in zijn cen ten kwam te zitten en op een ge geven moment toch graag een bor reltje wilde drinken. Daarom stap te hij een kroeg binnen om met het horloge als onderpand zijn dorst te lessen. De waard belde onmiddellijk de politie op. Het was het uurwerk, dat Jones van zijn pols had gestolen. Er zijn in totaal 48 cafés in Tam worth, Nodig De heer Edmund Hillary, die de laatste maanden doorbrengt met het verkennen van de Zuidpool, heeft op de Scott-basis een radio grafische boodschap van z'n vrouw in Auckland ontvangen. Ze vroeg daarin of Edmund binnenkort eens naar huis denkt te komen, „Het gras in onze tuin moet nodig gemaaid worden, jongen", seinde ze onder meer. Oplossing Een Amerikaans jeugdtijd schrift heeft onlangs zijn jonge lezers de volgende raad gege ven: „Als je piekert en moei lijkheden hebt, moet je een vriend opbellen en praten over diens problemen. Dat vergeet je die van je zelf." Paperclips In Engeland hebben ie nog eens opnieuw uitgerekend, wat er met paperclips pieegt te gebeuren. Men kwam tot de slotsom, dat slechts een vijfde wordt gebruikt voor het doel, waarvoor ze worden gemaakt. Van de 100.000 clips, waarmee men experimenteerde, werden er dus on geveer 20.000 gebruikt voor het bij een houden van papieren. Precies 14.163 werden gebroken of verbo gen tydens telefoongesprekken, 19.413 deden dienst als „houtjes" bij kaart spelen, 7200 werden naar an dere mensen op het kantoor gewor pen, 5334 om tussen de tanden te peuteren en 3916 om pijpen schoon te maken. De rest werd door kinde ren ingeslikt. WOENSDAG, 26 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 De ontbijtcfub 9.00 V.d. vrouw (9,35- 9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Gram. 11,0* Gevar.progr. 12.00 Ongel en zang 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Grain. 13.00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Lichte muz. '13,50 Med. kron. 14,00 Piano, vlooi en cello 14,30 V.d. jeugd 16,30 Bastien und Bastienne, zangspel (gr.) 17,15 Pianoduo 17,35 Gram. 17,50 Rege- ringsuitz.Emigratierubr.Het emigra tiepraatje door H. A. van Luyk 18,00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V.d. kind. 19,10 Joods progr. VPRO: 19,30 V. d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Schakels, hoorsp. 22,15 Lichte muz. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Lichte muz. 23,50-24.00 Soc. nws. in Es peranto. HILVERSUM II. 208 m. NCRV: 7,00 Nws. en SöS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,35 Instr. trio 9.00 V.d. zieken 9,30 Waar voor uw geld 9.35 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,10 De zaak Vam pier, hoorsp. 12,10 Lichte rmuz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Kamerork. en koor met solist 12,37 Middagpauzedienst 13,00 Nws. 13.15 Met Pit op pad 13,20 Lichte muz. 13,50 Mosè, opera 15.40 Vocaal ens. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 P-eursber. 17,45 Gram. 18,00 Idem 18,15 Boekbespr. 18,30 Koorzang 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Ot> de man af, caus. 19.15 Orgel conc. 19,30 Buiten], overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Passiestonde 21,00 Kamerork. en solist 22.00 Filmbeschouwing 22,10 Strijkork. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Zaal- sportuitsl. 23,20-24,00 Platennws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13.00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16.00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,50 Boek bespr. 18.00 Caus. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Koorzang 20.00 Hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22,25 Polyfone muz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 en 14,10 Gram. 14,15 Belgische muz 15,00 Kamerork. en solist 15,15 Koor zang 15.30 Gram. 16 05 Idem 17.00 Nws. 17,lo Gram 17.30 Klavecimbelrec. 17.50 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem. Televisie WOENSDAG, 26 FEBRUARI VPRO: 17.00-17,45 V.d. jeugd AVROl 20,30 Filmprogr. 21,00-23,00 Euridice, to neelstuk. FRANS BELG.: 19,00 Les Chretiens dans la Vie Sociale 19,30 Sport 20,00 Journ. 20,25 Filmprogr. 21/10 Rep. 22,00 Lit. progr. Daarna: Wereldnws. TVLAAMiS BELG.: 19,00 Lekenrnoraal en filosofie 19,30 Nws. 20,00 Kaleidos- coop 20,45 TV-biografie 22,10 Nws. en journ. (Advertentie) Drink elke dag Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist (Advertentie) Volgens cijfers van de autoriteiten van het Columbiaanse departement Tolima hebben de gewelddaden, die de afgelopen acht jaar in dit gebied zijn gepleegd, aan ruim 16.000 mensen het leven gekost. Meer dan 300.000 ■personen zijn uitgeweken en de scha de wordt geschat op 967 miljoen, peso (ongeveer 800 'miljoen gulden). 28) Ze droeg dezelfde japon als op die ondag, toen ze met de postboot was aangekomen. De soepele stof golfde n wijde plooien om haar benen en het was die zondag voor het eerst geweest, dat Maria een japon van een dergelijk vloeiend model had ge zien. 6 Ze begon te snikken. Met haar hoofd leunde ze tegen de jaloezieën, die de V??r het huis en Maddalena verdeelden in een aantal lichte stre pen. Maddalena liep met grote stappen voort. De weg was verlaten en dood stil in de warme namiddag. De geit van Antonio en Rosina lag te slapen dicht tegen de rotsen aan. Zij had Verder was er geen levend wezen in de omtrek te bespeuren. Droog en stoffig ritselden de bladeren van de bomen. Het was het enige geluid. Maddalena liep maar door. Het was haar om het even waarheen. Opeens herinnerde ze zich, dat er die middag een mis zou worden ge lezen. Ze begon sneller te lopen. Ze wilde niets liever dan een ogenblik in de koele kerk zitten en de stem van de priester horen. Ze streek met haar hand door haar warrelige haren. Ze was uitgegaan zonder hoed of hoofddoek. Eigenlijk kon ze zo onmo gelijk in de kerk verschijnen. God ziet me zonder hoofddoek ook wel, dacht ze. De mis die zou worden opgedragen, was bestemd voor de beschermheili ge van het dorp en als een regel was dan bijna iedereen aanwezig. Het was de gewoonte, dat men na de dienst zijn wandeling over de kade maak te; het dorp kreeg dan iets feeste lijks. Iedereen lachte en schertste met elkaar en droeg zijn beste kle ren. Eva Lattini had ongeveer een uur lang alleen in de kerk kunnen zitten. Het was er stil en koel. Ze lag op haar knieën de rozenkrans te bidden, terwijl de laatste hand werd gelegd aan de bloemen op het altaar en er nieuwe, witte kaarsen in de kande laars werden gestoken. Toen werd ze gestoord door Car- mela, die zachtjes haar bank in schoof en haar na een tijdje stille tjes aanstootte. Eva keek op. Naast haar lag Car- mela geknield. Ze had haar gebeden boek geopend op de doorlopende les senaar van de bank gelegd, doch ze hield onmiddellijk op met bidden. Dichter schoof ze naar Eva toe. „Is Maria vanmiddag bij je ge weest?" fluisterde ze. Eva knikte. Ze liet de rozenkrans in de zak van haar japon glijden. „Wou ze soms "staarten" knopen?" vroeg Carmela grinnikend. „Je hebt haar toch zeker flink de waarheid gezegd hè?" Wèèr knikte Eva. Boven hun hoofden begon het klok je te kleppen. Heldere tonen, die bo ven het dorp uitsprongen in een vro lijke cadans. Eva Lattini stond op en schoof de bank uit. Carmela kwam direct ach ter haar aan. Hun voetstappen gin gen krakend door de stille kerk. „Ja, laten we even in het portaal gaan kijken", zei Carmela. „Rnsina en Antonio zuilen direct ook wel ko men. Antonio moest nog een bood schap doen!" Op het bordes en in het koele por taal stonden er al een heleboel te wachten op het begin van de dienst. Lnzo en Alberto waren druk aan het redeneren over de lading puim steenpoeder, die binnenkort weer ver scheept moest worden. Lucia en haar man stonden met Campo te pra ten over de prijzen van sommige levensmiddelen. Af en toe snauwde Lucia tegen haar kinderen, wanneer die een stap van hun plaats probeer den te doen. Carmencita had een nieuwe japon en trots als een pauw stond zij in het rond te draaien en liet zich door iedereen bewonderen. „Heeft mijn broer uit Milaan ge stuurd!" lachte ze. „Dat zal wel!" riep Antonio, ter wijl hij het bordes opklauterde. De kleine, kromme organist kwam binnen. Hij liep met vlugge stapjes of hij bang wa:: voor mensen. Hij groette met schichtige gebaren van zijn hand en zorgde, dat hij zo gauw mogelijk op zijn plaats kwam. Het duurde nu ook niet lang meer of zijn vingers gleden over de toetsen van het instrument: eerst zacht, maar toen de huishoudster van de pries ter de kerkdeuren wijd opengooide, golfde de muziek in krachtige tonen door het portaal naar buiten. De huishoudster bracht een geur van uien en wierook met zich mee. Ze ging tussen de mensen staan om nog even een praatje te kunnen ma ken. Ze had een eigenaardige ge woonte: ze liep al jaren op de pan toffels, die haar vader eens uit Na pels had meegebracht. Ze waren tot op de draad versleten en haar tenen staken er uit, maar met geen stok ken was ze er toe te krijgen om ze voor schoenen te verwisselen. Ze liep naar Carmela, die nog steeds stond te praten over het be zoek dat Maria die middag aan Eva Lattini had gebracht. En juist toen zij haar instemming met het resultaat wou betuigen, zei iemand: „Daar komt Maddalena!" Antonio, Rosina en Carmela ston den meteen vooraan. Het was onbe grijpelijk hoe ze het zo snel voor el kaar kregen. „Ze zal toch de kerk niet binnen willen?" vroeg de huishoudster ver ontwaardigd. „Ze is er anders brutaal genoeg voor", dacht Carmencita. Nu zweeg iedereen. In dikke rijen stonden ze in het portaal, zo dicht mogelijk op het bordes gedrongen. De muziek van de verschrompelde organist omspeelde de stilte. Maddalena kwam het kerkplein op. Langs "De drie tonnen", die voor de duur van de mis zijn deuren gesloten had. Onder haar schoenen knerpte het grind. Dan kwam ze langzaam het bordes op. Ze scheen niemand te zien. De zolen van haar schoenen maakten een schurend geluid op de traptreden. Nu kon ze onmogelijk verder. Vlak voor Rosina stond ze stil. Rnsina had nog wel opzij willen schuiven, maar 't was onmogelijk. Zo nauw stonden haar dorpsgenoten opeen gepakt, dat ze geen vin kon verroeren. „Ik wou er graag langs", zei Mad dalena. De huishoudster maakte een honend geluid, maar het ging verloren in de muziek. Maddalena wachtte. Ze keek naar de gezichten boven haar hoofd. Alle ogen waren op haar gericht. Niet vijandig en niet spottend, ze kon er geen enkele uitdrukking in vin vinden. „Ik wou de kerk binnen", herhaal de ze luider. Een paar mensen schudden hun hoofd. Carmencita trok verwonderd haar wenkbrauwen op. Zenuwachtig streek Maddalena met haar hand door haar haren. De muziek hield plotseling op en de stilte viel als een ontzaggelijk blok over het Kerk plein. „Wat willen jullie van me?" vroeg Maddalena gejaagd. „Mag ik dan niet de kerk binnen gaan?" Ongewoon luid klonk haar stem door de stilte. Ineens kwam de huishoudster van de priester naar voren. Ze werkte zo driftig met haar ellebogen, dat leder een wel voor haar wijken móest. Ze duwde Rosina opzij en stond nu vlak vooraan. Maddalena keek naar haar. Ze ver moedde, dat de huishoudster nu iets zou gaan zeggen. Maar ze zweeg met opeengeperste lippen. Het was een ondoorkomelijke bar ricade van stilte waar Maddalena voor stond. Ze begon geagiteerd te lachen. Met haar handen wreef ze over haar japon. Telkens weer. Tot ze zichzelf betrapte en er verschrikt mee ophield. „Maar ik mag toch zeker wel de kerk binnengaan?" vroeg ze ongelo vig. Een rij van gezichten ging ontken nend heen en weer. Niemand sprak er een woord. Het leek een toneel stuk waarin niemand zijn rol te bui ten ging. Maddalena wachtte, maar er kwam geen beweging in de mensenmassa. Uit de kerk dreef een scherpe geur van wierook de lucht in. Dicht langs de huizen sloop geruisloos een zwar te magere kat en een vogel wiekte met klapperende vleugels over het pleintje naar de zee. Nu moest Maddalena wel iets zeg gen. De stilte werd zwaar als de grondtonen van een orgel en belache lijk als een kind, dat voor een volle klas door zijn onderwijzer op zijn on gewassen hals attent gemaakt wordt. (wordt vervolgd) t

de Stem | 1958 | | pagina 5