Streekver"betering Eede reeds vele resultaten Vele nieuwe plannen voor 1958 op stapel Nu ook Heille en St.-Kruis Financiële commissie acht extra bijdragen nodig ZUID-BEVELAND Pracht handen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 2 Nieuwe spits op Hulster toren Boeren werken mee aan verbeteringen Tube95a Hamea GeSei Walcheren MIDDELBURG „Alheneri Trio" voor Z.V.U. USSIAGEN Ruime lening voor sanitair Raadsvoorstellen Coe.se begroting voor 1958 Dorpshuis Dreischor officieel geopend GOES Inenting tegen kinderverlamming Lezing voor de Alliance Fran^aise Z-Vlaanderen Hoogwaterstanden EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen door ANTONIO DEL MONTE (Van onze redacteur) In het rullverkavelingsgebied Eede is sedert enkele jaren een geweldige energie-ontplooiing te constateren, niet alleen op landbouwtechnisch, maar evenzeer op agrarisch-sociaal terrein. Een bewonderenswaardige krachts inspanning heeft dit strookje zandgrond aan de rand van de vette west- Zeeuwsch-Vlaamse kleij in zeer korte tijd een eind omhoog gestuwd, zelfs zó ver dat de resultaten van één jaar officiële streekverbetering aan te avijzen zijn. Eén jaar officieel: want reeds vanaf de tavcede helft van 1955 werkt de Streekverbeteriugscommissie Eede aan de opheffing van dit gebied. Vanaf vorig jaar werkt men evenwel met rijkssteun, avaardoor men een groot bedrag in de zaak kon gaan steken. En de resultaten spreken voor zichzelf Een zeer belangrijke omstandigheid bij de streekverbetering Eede is het feit dat ze uit het gewest zelf ont stond. Het is geen van bovenaf opge legde maatregel, waarbij de streek- bewoners zich, uit verstandelijke overwegingen neerleggen, neen, de mensen zelf zagen in dat ze er met de in 1952 begonnen ruilverkaveling niet waren. In 1955 begon dit werk af te lopen; binnenkort zal het ge heel en al gereed zijn, maar twee jaar geleden reeds ontstond bij de mensen in de streek bet besef: onze grond is nu wel opnieuw ingedeeld, we kunnen nu wel beter onze bedrij ven en bedrijfjes opbouwen, maar wij zijn dezelfde gebleven, onze in stelling blijft dezelfde. Het eerste werk van de Streekver- beteringscommissie, de boeren rijp te maken voor de komende maatrege len, is dan ook niet moeilijk geweest. De wil om, behalve landbouwtech nisch ook sociaal vooruit te komen, leefde sterk onder de 119 boeren van Eedes zandgrond. Van die 119 bedrijven is ruim 45 pet. tussen de 5 en 10 ha groot; slechts 6.7 pet. is groter dan 20 ha. Het overheersende bedrijfstype is dus. logisch op deze gronden, het kleine. Van de 119 bedrijfshoofden was, toen men in 1955 alle gegevens ging verzamelen, 13 pet. jonger dan 35 jaar; er was dus sprake van een te hoge gemiddelde leeftijd van de bedrijfsvoerders en de gevolgen daar van weerspiegelden zich in de cijfers inzake de vakopleiding. Want van de 119 boeren waren er 79 zonder enige vakscholing, 34 die een land- en tuin- bouwcursus gevolgd hadden, 4 die de lagere landbouwschool hadden door lopen en 2 die het diploma landbouw- winterschool bezaten. Slechts 6 van de 119 bezaten dus een redelijk vakontwikkelingspeil. Dit alles wil uiteraard geenszins zeggen, dat de anderen hun vak niet verston den. Maar deze tijd vereist nu een maal een massa kennis welke vroe- Advertentie) Het is de Hamamelis die 't 'm doet ger inderdaad als overbodig kon wor den beschouwd. En dit alles zegt evenmin iets ten nadele van de Eedese boerenbevol king. Integendeel: de mensen van Eede vormen een slag volk dat over al gezien is, want het is opgeruimd van aard. gastvrij en hartelijk en im mer geneigd de zaken van de vrolijk ste kant te bekijken. Aaar meer vee Maar hun zandgebied was ^achter gebleven", om dit modewoord te gebruiken. Dat blijkt ook uit de cij fers van de waterleiding: van de 119 bedrijven waren er slechts 32 aange sloten. Nu komt er evenwel mede werking van de Cultuurtechnische Dienst, waardoor geheel Eede, voor honderd procent, water krijgt. Welis waar niet direct door het werk van de Streekverbetering, maar niettemin uitmuntend passend in dit kader. Het streekverbeteringswerk is aan gepakt waar het behoorde: men haakte geheel aan bij de bestaande toestanden. Dit betekende dat men aan de tuinbouw bijzondere aandacht besteedde, en dit hield ook in dat men met grote nadruk het gemengde be drijfstype ging propageren. Want in wezen waren en zijn het akkerbouw bedrijven. Een aan de in deze streek voorkomende grondsoort aangepaste bedrijfsvoering, die economisch ge fundeerd is, vereist dat de melk koeien op de voorgrond komen. Het verleent de boeren een zekerder ge middeld rendement en levert stal mest op. De arbeid is op het ge mengde bedrijf produktiever en dat er in dit opzicht te verbeteren viel toont het vershijnsel der nevenberoe pen, op zich niet verkeerd, wel aan. Geld.... cursussen Het gevolgde systeem berust hoofd zakelijk op subsidiëring en voorlich ting. De Commissie verstrekt gelde lijke bijdragen voor aansluiting bij de melkeontrolevereniging (de helft is dan ook al aangesloten voor aan koop van stamboekfokkalveren, voor stalverbetering. bewaring van voe dermiddelen volgens de juiste metho des, voor aanleg van grasland (ten Le'ioeve van de ontwikkeling van de melkveestapel), voor de verdeling in percelen, voor het elektrisch af-, rasteren, kortom, bijna voor alles wat de bedrijven landbouwtechnisch om hoog helpt. Er is een veevoederkern opgericht, waarbij een speciale func tionaris sterk individueel gerichte voorlichting verschaft. Veel aandacht krijgt ook de var kenshouderij, vanouds een populair bedrijf in en vond Eede. Maar liefs' 611 van de 1384 varkens die Zeeland in 1955 telde, werden te Eede ge houden. Dat is dus 45 pet. van het provinciaal totaal Dat de grond van Eede zeer ge schikt is voor de tuinbouw bevestigc een in 1955 ingesteld grondonderzoc' tot flinke diepte. De streek kend' reeds een bescheiden aardbeien- en aspergeteelt. Die te ontwikkelen werd een van de doelstellingen van de Streekverbetering en daartoe werden drie demonstratievelden van ieder 20 are aangelegd voor bessen en aardbeien. Dit bekostigde de Com missie geheel zelf. Er kwam een pluimveeteeltcursus, speciaal voor de dames, wier taak dit van oudsher nu eenmaal is. Er werden demonstraties voor de boeren gehouden met doorspuiten van drai neringen. elektrisch scheren van vee (er werd door een groep boeren met een een apparaat besteld met in kuilen met zuurmixer, met dunnen van stoppclknollen enz. Een tentoon stelling van kleine werktuigen, alle uitgezocht op hun geschiktheid juist voor deze mensen en bedrijven, was een ander programmapunt, minstens om de veertien dagen, doch meestal vaker, zijn er bijeenkomsten. Er waren vele cursussen, o.a. ten behoeve van voormelksters, welke drie geslaagden opleverde, er komt nu een cursus handmelken en latei- volgt er zelfs een in elektrisch mel ken. Men ziet: de Streekverbetering zet alles op alles om vooral de vee houderij te bevorderen en rendabel te maken. Men wil bereiken dat in het streekverbeteringsgebied zo'n 600 melkkoeien gehouden worden. Men is thans aan de helft daarvan. Afronding DINSDAG, 25 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11.00 RVU Beschouwingen over de juiste omgang met onszelf, door mej. mr. dra. A. J. Blits 11,30 Sopr. en piano 12,00 From.- ork. 12,30 Land- en tumb.meded. 12,33 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Theaterork. en sol. 13,55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio 15.00 Pianorec. 15,30 V.d. zieken 16,30 V.d. jeugd 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18,15 Journ. 18,30 RVU: De atoomkern als energiebron, door prof. dr. J. A. A. Ketelaar 19,00 V.d. kind. 19,05 Paris vous parle 19,10 Gram 19.45 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20.05 Gevar.progr. 22,10 Bezoek prinses Beatrix aan de West 22,20 Piano spel 22,35 Experimentele muz. 22,55 Ik geloof, dat.23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23,16 New York calling 23,21-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9.45 Lichtbaken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10.15 Gram. 10,30 Schoolradio 10.50 Gram. 11,00 V.d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,50 Als de ziele luis tert, caus. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath.nws. 13,20 Platennws. 13,30 Lich te muz. 14,00 Schoolradio 14.30 V.d. plat telandsvrouwen 14.40 Hongaarse muz. 15.05 Pianorec. 15,30 Gram. 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: W. Joseph: Surina me en zijn districten 18.00 Lichte muz. 18,20 Zang 18,40 Gram. 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Lichte muz. 19,35 Gram. 19.45 Act. 20,00 Lijdensmeditatie 21,00 Pianorec. 21.25 In het hart van een be weging. klan.kb. 21.40 Groot koor, omr.- ork. en sol. 22.40 Orgelconc. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Nouveautés. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12,15 Pianospel 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 15.45 Operettemuz. (Om 16,00 Koersen) 16,15 en 16.30 Gram. 16.53 Vlaamse lie deren 17.00 Nws. 17,10 Fluitkwart. 17.45 Boekbespr. 18.00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 19,50 Caus. 20 00 Vd. vrouw 21,00 Orkconc. 22.00 Nws. 22.15 Alt en klavecimbel 22.45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.10 Gram 14,45 Ork.conc. 15.25 en 16.05 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Verz.progr. 19.30 Nws. 20.00 Symf. ork. en sol. 22,00 Nws. 22.55 Idem. Televisie DINSDAG, 25 FEBRUARI NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20,45- 22,10 Speelfilm. VLAAMS E'ELG 19.00 Relig. progr. 19,30 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 21,10 Speelfilm 22,30 Nws. en journ. Het werk. reeds lang op gang en sedert een jaar door het rijk kracht dadig gesteund, heeft aanzienlijke re sultaten opgeleverd. Er werd 80 ha grasland gescheurd, er werden 7 rundveestallen omgebouwd tot mo derne verblijven, er kwamen 7 uit stekende kippenhokken, men schafte talrijke landbouwwerktuigen aan. Dit alles kostte geld. In 1957 werd in totaal voor ongeveer twee ton ge ïnvesteerd. De Commissie keerde aan subsidies 50.000 gulden uit. de men sen zelf investeerden 152.000 gulden, dus ze kregen 1/4 deel cadeau. Behalve op dit terrein besteedde men ook aandacht aan het sociale werk, ten behoeve-van de gezinnen der boeren. Er is zelfs een speciale agrarisch-sociale voorlichtingsfunc- tionaresse aangesteld, wier taak het is de boerinnen te helpen bij het voe ren van een gezonde boerenhuishou ding. Met trots mogen de Commissie en Eede naar de resultaten zien. Maai er is nog veel meer. Voor 1958 staan vele plannen op stapel. Er is een be groting van 42.500 gulden. Daarvan moeten de boeren zelf opbrengen 500 gulden. Er kan dus weer heel wat werk geschieden. Het zwaarte punt zal dit jaar niet zo zeer op sub sidiëring vallen, als wel op de voor lichting, excursies, demonstraties enz. Men gaat ook streven naar al gemene invoering van bedrijfsecono mische boekhouding cn men droomt zelfs van een in te stellen sociologisch onderzoek, dat een rapport met wel licht praktische aanwijzingen voor verder werken kan opleveren. Kortom, het streekverbeterings werk is, hoewel reeds succesvol, nog maar pas op weg. Er gebeurt nog veel meer. Een verheugende omstan digheid is, dat het Ministerie van Landbouw zojuist toestemming ver leend heeft het streekverbeteringsge bied af te ronden met de aangrenzen de zandgronden van St. Kruis en Heille, zodat een logischer werkge bied ontstaat. Het werk wordt geleid door deskun digen. De Commissie bestaat uit de heren C. van Bellcgem, voorzitter. J. van Dongen, burgemeester van Aar denburg, vice-voorjzitter, E. Lansu, secretaris, ir. G. P. M. Dikotter. A. v. d. Voorde, IJzcndijke, C. Quikkel- berge, Eede, C. Sturtewagcn, Eede, mej. E. van Bellegem. Eede. mevr. Rootsaert-Roets, de rijkslandb. con sulent ir. J. Haenen, de rijksveeteelt- consulent ir. W. L. Harmsen, dra. A. van Lierop, hoofd van de agrarische voorlichtingsdienst van de NCB en ir. van Lochtenstijn, hoofd van het be drijfseconomisch voorlichtingsbureau van de NCB. Hun werk heeft aanwijsbare resul taten gehad en zal nog meer verbe teringen brengen. Maar het grootste compliment komt toch toe aan de mensen zelf, die zichzelf geheel heb ben gegeven aan de nieuwe taak, die nog niet is volbracht, doch welke on getwijfeld hun streek, de moeilijke, maar zo mooie zandgrond larigs de grens op een aanzienlijk hoger peil zal brengen Het onderste deel van het steigerwerk rond de toren van de basiliek van Hulst blijft een deel van het bouwwerk aan het gezicht derdeels al verzoende deels nog sceptische toeschou wers, onttrokken. Dit nog ver borgen deel maakt deel uit van de vroegere toren. Omdat dit beschadigd is, moet hieraan nog enig restauratiewerk verricht worden. Daarna zullen de bal ken en planken vlot verwijderd worden en kan het carillon ge plaatst worden. Vrijdagavond 28 februari treedt in de Concert- en Gehoorzaal onder aus piciën van de Zeeuwse Volks Univer siteit het „Albeneri Trio" uit de Ver enigde Staten op. Dit trio, dat bestaat uit Ward Davenny, piano. Giorgio Ciompi, viool en Benar Heifetz, cello, zal een drietal werken ten gehore brengen van Franz Schubert, Maurice Ravel en Joseph Haydn. B. en W. stellen de gemeenteraad voor om aan de Vereniging tot Ver betering van de Volkshuisvesting een lening van f 23.000.te verstrekken voor het aanbrengen van wastafels in het complex van 48 woningwetwonin gen aan de zuidzijde van de President .toosevetlaan tussen de Iris- en de Ecatrixlaan en in het complex van 10 woningwetwoningen aan de noord zijde van de President Rooseveltlaan. Het college stelt de raad eveneens voor om een lening van f 3900 te ver strekken aan de woningbouwvereni ging ,,Goed Wonen" voor het plaatsen van geisers in het complex van elf woningen aan de Bonedijkestraat en de Minister Lelystraat. Raadsvergadering De gemeenteraad komt aanstaande donderdagnamiddag om twee uur in openbare vergadering bijeen. De gemeenteraad, die aanstaande donderdagmiddag in openbare verga dering bijeenkomt, ontving o.m. een voorstel van b. en w. om aan hun col lege een krediet te verstrekken van f 29.000,voor de beplanting van een gedeelte van het Nollebos ten noorden van de Zwaneburgseweg. Voorgesteld wordt om mevrouw M. J. K. JanseRoss alhier, voor het cursusjaar 19571958 te benoemen tot tijdelijk assistente in de naaldvakken aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool en om aan mej. J. Steen eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Bonedijkeschool. Aan de Provinciale Zeeuwse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer willen b. en w. voor de uitgifte van het propagandablad .Zeeland Vakan tieland" een subsidie verlenen van f 1200,—. De financiële commissie uit de Goese raad. die de begroting '58 heeft bestudeerd, spreekt in haar pas uit gekomen verslag erkentelijkheid uit aan het adres van. hen, die hebben medegewerkt aan de voor 1957 toe gekende verhoging van de algemene uitkering per inwoner uit het ge meentefonds. Na ernstige bestudering van de aangeboden begroting is zij tot de conclusie gekomen, dal de ont vangsten tot het uiterste zijn opge voerd, terwijl de uitgaven zijn uitge trokken tot bedragen, waarop niet te bezuinigen valt, tenzij het verzor- gingspeil van de gemeente belangrijk zal worden verlaagd. Hierbij wordt o.a. gedacht aan de uitgaven voor het onderwijs en cultu rele doeleinden. Bij het bepalen van het bedrag per inwoner zal hiermede rekening moeten Worden gehouden. De centrumpositie van de gemeente vergt nu eenmaal uitgaven, die ande re gemeenten niet of in veel mindere mate hebben. Dit geldt in nog ruime re mate als straks het deltaplan wordt ingevoerd. Als gevolg daarvan zullen uitgaven moeten worden ge daan, waarbij gedacht wordt aan die voor de voorzieningen aan de haven en de weg door het noorden van Goes die de draagkracht van de gemeente te boven gaan. Hierin, en dat geldt niet alleen voor Goes, maar ook voor andere gemeenten, zal door de rege ring op de een of andere wijze moe ten worden voorzien door het be schikbaar stellen van extra bijdra gen. Woningbouw De commissie vraagt aan b. en w. of zij al over gegevens beschikken over de verdeling van het aan deze provincie toegewezen aantal woning wetwoningen en zo ja. welk aantal aan deze gemeente is of zal worden toegewezen. Verder of de dezer da gen in de pers gepubliceerde regeling voor het toekennen van premies voor de bouw door particulieren betere mogelijkheden biedt voor het bouwen van woningen dan de bestaande. De commissie zou ook gaarne wor den ingelicht hoe het verhaalsrecht ingevolge de armenwet door het bur gerlijk armbestuur wordt toegepast voor de personen, die bij die instel ling in zorg zijn. Over het. Gasthuis wordt gezegd: ..Toen gelden zijn gevoteerd voor de benoeming van een economisch di recteur is de mededeling gedaan, dat zodra de huidige administrateur met pensioen gaat deze functie niet meer vervuld zal worden. Gaarne zal wor den vernomen of de toen gedane toe zegging ook inderdaad van kracht blijft." Dure muziekschool Het trok de aandacht der commis sie, dat voor 1958 voor subsidie voor de muziekschool 8.000.- meer is uit getrokken dan voor 1957. Bij de be handeling van de gemeentebegroting voor 1956 is door burgemeester en wethouders medegedeeld, dat ver schillende maatregelen zijn of zullen worden genomen om het subsidie te verlagen. Gevraagd wordt hoe het daarmee zit. I)e Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, heeft te Dreischor op 't eiland Schouwen-Duiveland het dorpshuis van deze gemeente officieel geopend. De gemeente heeft dit dorpshuis kunnen inrichten door de aankoop van een hotel-café-restaurant. Tegelijkertijd is de adoptie afgeslo ten van Dreischor door de gemeenten Aalsmeer en Renkum. De burgemees ter van Dreischor, de heer A.H. Ver meulen, bood de aanwezige colleges van burgemeester en wethouders van beide gemeenten een door de glazenier H. Liefkes te 's-Gravenhage gebrand schilderd raam aan. Het had als voor stelling het wapen van de gemeente, omspoeld door golven. De burgemeester van Renkum, de heer D. Matzer van Bloois, bood de gemeente Dreischor een door de Ren- kumse schilder Ferwerda vervaardigd landschap aan. Voor mevrouw Ver meulen waren er bloemen, een ruiker anjers, geschonken door de burge meester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers. Op 26 februari en 5 maart a.s. wordt een begin gemaakt met de inent.ng tegen kinderverlamming van de kin deren geboren in 1952. 1953. 1954, 1956 en de eerste helft van 1957. De kinderen geboren in de tweede helft van 1957 worden op een latere datum ingeënt. Het betreft in Goes ruim 1400 kin deren. waarvoor de ouders een op roeping ontvangen om op een van genoemde dagen in het medisch cen trum te komen, waar de doktoren op verschillende uren zitting zullen hou den. Bij het verzenden van de oproe pingen is voor zover mogelijk reke ning gehouden met de mogelijkheid om ieder kind door de eigen huisarts te laten inenten. Het zeer gevarieerde programma, dat Alliance aan haar leden biedt, stelt deze in staat, om soms iets te vernemen over wetenschappen, die in Nederland vrijwel onbekend zijn. Len van die wetenschappen is de speleologie, die een speciale studie maakt van de grotten, die vooral in Zuid-Frankrijk in zeer groot aantal gevonden worden. Norbert Casteret speleoloog heeft in de Korenbeurs een causerie gehouden over zijn wetenschap en meer in het bijzonder over enige ijsgrotten, die hij 30 jaar geleden in de Pyreneeën heeft ontdekt en sindsdien verschil lende malen heeft bestudeerd. Zijn lezing werd toegelicht door interes sante lichtbeelden. Tot slot werd een film vertoond, waardoor duidelijk werd, dat de spe leologie, om tot resultaten te komen, naast wetenschap ook nog een grote mate van behendigheid, sportiviteit en techniek vereist. g'Heerenhoek Opening bejaardertsooiëteit Vele ouden van dagen hebben aan de uitnodiging gevolg gegeven om de eerste bijeenkomst, die in de Jeugdhoeve werd gehouden, bij te wonen. Pastoor Holtkamp, die het openingswoord sprak, gaf hierover zijn grote voldoening te kennen en heette allen hartelijk welkom. Het heeft lang geduurd voor het zover was. aldus de pastoor, maar het is noodzakelijk dat voor een dergelijke organisatie een goede voorbereiding voorafgaat. Het is dus de bedoeling in de wintermaanden een middag in de week bijeen te komen voor ont spanning. Ter gelegenheid van deze eerste bijeenkomst had kapelaan de Jong uit Goes zich bereid verklaard de Lour- desfilm te vertonen. De oudjes heb ben genoten van de prachtige film en niet minder van de prettige cau serie van kapelaan de Jong. Door een damescomité uit de paro chie werd voor koffie gezorgd met gebak, zodat op een uiterst gezellige middag kan worden teruggezien. Niet elke week kan worden beschikt over een film o.i.d. en dan zal het zaak zijn elkaar gezellig bezig te houden met het leggen van een kaart je enz., aldus de pastoor in zijn dank woord. waarin hij alle aanwezigen en belangstellenden betrok. „DE BOOT KOMT NOOIT TE LAAT" Dat het aan activiteit bij de ver kennerij niet ontbreekt, getuigt wel de samenstelling van een program ma voor een ouderavond, dat van daag in de Jeugdhoeve zal worden gegeven. Voor het eerst tijdens het korte be staan komen de kinderen op de plan ken met een avondvullend toneelspel in 3 bedrijven, getiteld ..De boot komt nooit te laat", van Albert Welling. Het zal geheel door de gidsen, welpen en verkenners met medewerking van enige oudere krachten worden opge voerd. Kruiningen ANWB-A VOND Voor de propaganda-avond van de ANWB. die in „Ons Dorpshuis" werd gehouden, bestond heel wat belang stelling. Burgemeester Schipper wees in zijn openingswoord op de grote betekenis van het werk der vereni ging op het gebied van het verkeer, niet alleen in het belang van particu lieren, maar ook in dat van de over heid. De heer T. Palstra. propagandist der vereniging, hield een zeer onderhou dende causerie over het veelomvat tende werk, waarmede de ANWB zich bezig houdt. Zij is niet meer een club van liefhebbers, zoals bij de oprich ting, 75 jaar geleden, maar zij werkt mee aan de oplossing van alle proble men, die met het verkeer te maken hebben. Hierop wijst dan ook de te genwoordige naam Koninklijke Ne derlandse toeristenbond ANWB. Hoewel deze avond mede bedoeld was, als contactavond voor de leden uitgenodigd waren de leden van Kruiningen, Hansweert, Yerseke en Krabbendijke kan de propaganda toch niet gemist worden, omdat wer ving van nieuwe leden nodig blijft. Door het zich steeds uitbreidende werk stijgen ook namelijk ieder jaar de uitgaven. De vertoning van enkele buitenge woon mooie en leerzame films vulde verder deze avond. Si.-Junslcen BEKENDMAKING Het jaarmarktcomité te St. Jansteen maakt hiermede bekend dat het vee dat op de jaarmarkt van donderdag 6 maart wordt aangevoerd, minstens 14 dagen gespoten moet zyn tegen mond- en klauwzeer. (.li n ge LOL'RDESAVOND. De directeur van de K.A. heeft in het St. Aloysiuspatronaat voor de le den een Lourdesavond georganiseerd. De belangstelling was buitengewoon groot. Het begon met het bidden van de rozenkrans, waarna verschillende taferelen werden vertoond over Lour- des. Het was zeer interessant en de aanwezigen kregen een goed beeld van het leven in de grote bedevaart plaats. Roschkapelle PAARD VEROORZAAKT BOTSING. Een op hol geslagen paard zorgde in de Kerkstraat voor een grote con sternatie. De wagen, die het paard met zich meetrok, kwam halverwege de Kerkstraat in botsing met een langs de weg geparkeerde auto. De auto werd een zestal meters meege sleurd en tussen de wagen en de ge vel van een woonhuis totaal in elkaar gedrukt. Het paard kreeg bij deze botsing de vrije teugel en kwam zon der verdere ongelukken te veroorza ken op stal aan. De bestuurder van de auto. een vertegenwoordiger uit Ter- neuzen, zat gelukkig niet in de auto. Morgen, dinsdag 25 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6-37 en 19.08 uur; te Terneuzen om 6.0R en 18.35 uur en te Vlissingen om 5.41 en 18.09 uur. VAKDIPLOMA'S. Aan de mode-vakschool E.N.S.A.I.D. te Breda slaagden voor lingerie-cou peuse de dames N. v. d. Meulen te Nieuwdorp. C. de Witte te Nisse, I. Wisse te Heinkenszand. Voor cou peuse mevr. Pourschez te Nisse. (Advertentie) GOES Grand: Kitty in de grous we reld, a.l. MIDDELBURG Schouwburg: De kara vaan der verdoemden, 14 j. Electro: De man met de gouden arm, 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN Luxor: De graaf van Monte Christo, 14 j.Alhambra: Funny face. a.l. Concertgebouw: Klaar it Kee« OOSTBURG Ledel 7,45 u.: De chirurg 18 jaar. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 u.t Liefde zoals de vrouw het wenst. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De vagebond koning, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Harte- tocht en verleiding. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. SAS VAN GENT olympia 8 uur: Schul dig bloed. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Tar- zan en de verloren Safari. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kitty in de grote wereld. MIDDELBURG Schouwburg: Cabaret A la carte. 27) Ze zag slechts Carmencita, die Ma ria verwonderd en lachend nakeek. Eva knoopte haar omslagdoek om haar hoofd. Ze nam haar gebeden boek en haar rozenkrans, want straks zou er een mis zijn en van tevoren wilde ze nog wat in de kerk zitten. Maria was nu al bij het huis van Rosa. Ze had aan één stuk door ge hold. Haar adem ging piepend en schokkend. Haar hart bonsde of het zou springen. Er kwam een stekende pijn in haar zij. Na enkele meters moest ze het opgeven. Langzaam ging ze verder. Telkens moest ze een ogenblik stilstaan. Dan legde ze haar hand op haar zij en drukte. Maar de pijn bleef. Haar mond was droog en haar tong dik en rasperig als een oud stuk vlees. In de verte kwamen Antonio en Carmela aan op weg naar de kerk. Antonio slenterde met zijn handen op de rug naast Carmela voort en een paar meter achter hen kwam Rosi- na, scheldend en zwaaiend met haar armen. Toen ze langs kwamen, groetten ze Maria niet, maar die merkte het nau welijks. Ze zag hoe Maddalena bezig was de jaloezieën te sluiten en een tijdje naar buiten bleef kijken. Maria wou wel blijven stilstaan, maar haar voeten bewogen zich auto matisch voort over de stoffige weg. Eindelijk had Maddalena haar ge zien. Lachend stak ze haar hand op en ging naar binnen. Even later had ze de deur al opengemaakt. Lgngzaam kwam Maria het trapje op. Haar hoofd gonsde. Ze had een gevoel, of haar voeten haar nasleep ten. Op de één of andere manier kwam ze toch binnen. Ze was blij toen het veilige duister van het huis haar tegemoet schoof. ,.Je ziet er uit of je veel te hard gelopen hebt", zei Maddalena vrien delijk. .,Je bent ook niet lang wegge weest." Ze greep naar de ouderwet se koffiemolen, maar er zat geen kor reltje koffie meer in. Ze haalde ge- ergerd haar schouders op en liep naar het raam. Ze wist ineens niet goed meer wat ze doen moest; of de situatie uit haar handen glipte en ze geen kans heer had nog iets ervan te grijpen. Ze had de vloer schoongemaakt en de rode tegels zo lang geboend, dat ze glommen als een spiegel. Ze had een shawl uit haar kast gehaald en die over de tafel gelegd. Zelfs in dit benepen licht gaven de felle kleuren nog iets vrolijks. Op het ladenkastje stonden groene takjes met enkele schaarse bloemetjes eraan in een ge barsten koffieglas. De foto van Lo renzo hing in een oud portretlijstje achter schoongewreven glas aan één van de witgekalkte muren. En in de hoek stond de grijze, dikbuikige kruik tot aan de rand gevuld met fris wa ter. Maar Maria merkte het niet. Ze stond midden in de kamer zonder een beweging te maken. Ze had twee felle, rode plekken ter hoogte van haar jeukbeenderen en haar ogen glinsterden koortsachtig. ..We vinden nog wel werk, denk ik", begon Maddalena aarzelend „Ben je niet naar Eva Lattini ge weest? Ik herinner me, dat moeder vroeger ook met haar werkte. Je zei toch..." Maria maakte een gebaar met haar hand en Maddalena zweeg on middellijk. Nog nooit had ze haar zusje zo moedeloos gezien. Ze wilde iets doen, iets grappigs vertellen, maar er wou haar niets te binnen schieten. Er was geen kruimel eten meer in huis en geen kans op werk. Ze had plotseling een angstig voor gevoel. Ze begon met de luiken te rammelen om te zien of ze wel goed gesloten waren, maar juist toen ze aan het rafelige touw opnieuw wou beginnen te knopen, zei Maria hak kelend: ,,In het dorp... in het dorp zeggen ze. dat... dat je door de politie bent... uitgewezen..." Met een ruk draaide Maddalena zich om. Het touw schuurde in haar hand. ,.Wie zegt dat?" schreeuwde ze on beheerst. „Iedereen in het dorp", antwoord de Maria met een toonloze stem. „Tot de kinderen toe. Daarom krij gen we ook nergens meer werk en wil Campo ons geen krediet geven en wil bijna niemand meer tegen me spreken. Daarom heeft Lucia je hondje doodgemaakt en..." Haar stem verstikte door tranen. Ze dacht er aan hoe Maddalena die zondag met de postboot was aange komen. Hoe ze in huis was gegaan en alles was veranderd. Ze had al tijd gedacht dat Maddalena een heer lijk, gemakkelijk leventje in Napels had opgegeven om Nino en haar te helpen. Ze begreep opeens, dat Mad dalena nooit naar Vulcano zou zijn gekomen als het voor haar geen bit tere noodzaak was geweest. Ze droogde haar tranen met de rug van haar hand. Er zat plotseling een trek langs haar mond, die haar ge zichtje iets ouwelijks gaf. Maddalena ging bij de tafel zitten. Ze schoof haar elleboog over het blad en steunde haar hoofd In haar handen. Het zijden kleed rimpelde als een woelige zee en gleed tenslotte op de grond. „Nou ja. goed", beaamde ze mat. „Het is waar. Ze hebben gelijk." Maria gaf niet direct antwoord. Eindelijk ging ze naar de hoek van de kamer en tapte een glas water uit de vettige kruik. Half over de tafel hangend zat Maddalena voor zich uit te kijken. Ze voelde zich leeg en moe, of ze aan het eind van iets was gekomen. „Waarom heb je 't me niet gezegd? vroeg Maria langzaam. Maddalena zweeg. Het was ineens of de kamer zich vulde met beelden en gestalten, die de ruimte hoe lan ger hoe kleiner maakte. Ze dacht aan haar moeder, die haar hele leven lang in de puinsteen- groeve had gewerkt en tonnara's had geknoopt voor de tonijnenvangst. Ze had een streng gezicht met scherpe lijnen er in en zij sprak nooit bij zonder veel. Zij strafte de kinderen wanneer zij last van hen had en nim mer had zij haar hard en scherp oordeel over anderen onder stoelen of banken gestoken. Maddalena huiverde. Ze hoorde ge schuifel van voetstappen over de ro de, geboende tegels en het kon nie mand anders dan haar moeder zijn. Ze wou zich omdraaien, maar alle spieren van haar lichaam weigerden te functioneren. Het zweet brak haar uit. Haar hart bonkte als in een nacht, nu vele jaren geleden, hier in ditzelfde huis. Ze was een kind van een jaar of acht en ze had vijgen gestolen van een boom uit de burentuin. Het was uitgekomen en ze had ontkend uit angst voor moeders harde handen. Maar ze had geen oog dicht gedaan. Ze lag de hele nacht te woelen. De uren kropen voorbij. Overal hoorde ze geluiden en in het donker ver wachtte ze de straf voor de leugen. Toen ze tenslotte eindelijk in slaap sukkelde, was ze na een tijdje gil lend wakker geworden en moeder had haar uit haar bed moeten halen en haar gezicht gewreven met koud wa ter. Op hetzelfde ogenblik was ze door de mand gevallen. „Waarom heb je 't me niet ge zegd?" vroeg moeder streng en haar bruine ogen priemden door haar heen. Het vlammetje van de kaars flakkerde en dreef grote, spookach tige schaduwen tegen de witte mu ren. Maddalena gaf geen antwoord. Ze wist geen antwoord. Groot en woedend stond moeder voor haar. „Waarom heb je 't me niet ge zegd?" herhaalde ze met stemverhef fing en toen Maddalena blééf zwijgen, sloeg haar hand, die hard en eeltig was van het knopen van de tonna ra's kletsend om haar hoofd. Een zee van licht sprong plotseling de kamer binnen. Maddalena keek verschrikt op. Met haar ogen knip perde ze tegen het felle, gouden schijnsel. Maria had de luiken opengedaan. Ze liep naar het midden van de kamer. In haar gezicht waren haar ogen rood en gezwollen. ..Als je het me gezegd had, dan had ik het helemaal niet erg gevon den", zei ze met trillende lippen. „Maar nou heb je me bedrogen. Maddalena sprong zo wild op, dat Maria er van schrok. „Laat me met rust!" schreeuwde ze. „Ga weg. alsjeblieft!" Met grote stappen rende ze de ka mer uit. De deur sloeg met een klap achter haar dicht. Maria hoorde haar voetstappen over het houten trapje klakken. Ze liep naar het raam. Over de weg ging Maddalena. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 2