DOD :ft Radio-stations uit de lucht van rebellen Lachend in Lelystad Nasser gehuldigd als Arabisch heerser Tanker van twintigduizend ton liep in Heusden van stapel Na aanvallen door Indonesische luchtmacht: Bourguiba houdt het been strak Beginopleiding Benelux- jachtvliegers in Kongo? Padang5 Bukittinggi en Menado getroffen Veebleis Stalinisten (behalve Rakosi) mogen terug naar Hongarije 10 München Edward' rieden DAGBLAD VOOR ZEELAND INCIDENTELE ACTIES? In het zuiden zacht Actie voor gedupeerden Ammerstol Churchill gaat goed vooruit De overwinning van de zwaartekracht Zoon van Degrelle verongelukt Laatste kerkelijke blad in Oost- Duitsland verboden Uitstagen top-voetbal Nieuwe republiek een feit Dighenis kondigt to tale oorlog" op Cyprus aan Autobus in zuid-Noorwegen verongelukt Mand vol.... '.eg hij te horen Cot de Italiaanse wenden. Natuur- naast. Renz ver- rdje en begon van Tien jaar lang 't lief en leed van ,,strada" leren besluit om naar rug te keren viel flichterspraktijken enbouwer en de r gaven de door- rkocht het eerste iatja en vertrok. '.derland werd het er eens aan een van hem gelabo- iaandenlang bleef enhuis. maar zelfs hij produktief te ijdens de arbeids- carrousel te bou- i hondennummer. mis werkte aan itm-s en nu, tegen zou het er dan komen dat de woonwagen weer draaien. De af- klaar, er was te verdienen op se landstraat. En Jood. a klaagzang van," is het leven van jue en dat is nu bier met suiker, allebei." Daar op idres (salonwagen, 144, Breda) eer nieuwe plan geven van kin gen (goochelen, ndennummerwil erdienen voor een om er tegen het toch op uit te :en en zijn afspra- men. „We kunnen 4 blijven, als de in vliegen begint e iets te kriebelen. toch wel scholen gen zijn die Renz r kindermiddagen ten wij zo. VAN DIXHOORN. Duncan Edwards United", die b« he1 te Muenchen wer" iagnchtend vroeg 'n aldaar overleden, Iers van de voetbal- is omgekomen» t gestegen, testand zeer ernstig irlijden van Edwards cht, enkele minuten toch nog onver- Door de slechte wer- ■ren werd de t>'° I 1. Edwards was IM« -ig met een kunstnie intrad. Evenmin de kunstnier worden de verloofde van EA' jg in hun hotel, toen stierf. •88e JAARGANG No. 22690 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C, v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vadertand MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- -nene Voorwaarden -worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwst: aat 41, teLjio^35L^ Een Mitchell-bommen werper en drie jachtvlieg tuigen van het type „Mustang" hebben zaterdagoch tend aanvallen uitgevoerd op de steden Padang en Bukittinggi, waardoor de radio-stations van deze ste den getroffen zijn. Sinds zaterdagochtend zijn ze uit de lucht. Ook radio-Menado, de zender van het op standige noord-Celebes, is sindsdien niet meer ge hoord. Over een bombardement op Menado is offi cieel niets meegedeeld, maar men mag aannemen, dat de luchtmacht van Djakarta ook daar heeft toegesla gen.. Op midden-Suinatra werden ook bruggen ge bombardeerd. In Djakarta is bekend gemaakt, dat de vliegtuigen die vrijdag Painan bombardeerden, bij vergissing ook bommen hebben uit geworpen op bruggen in het gebied van Djambi, op zuid-Sumatra. Een regeringscommissie is inmiddels al in Palembang aange komen om excuus te maken. De bruggen in kwestie, zo werd ge- zegd, zullen zo spoedig mogelijk worden hersteld. standige gebieden niet tot een alge mene burgeroo2'log leiden. Ook ande ren bleken de mening toegedaan, dat het hier eerder een incidentele actie gold tegen het propagandistische wa pen van de rebellen dan het begin van een gewapend offensief tegen de rebellen. De commandant van midden-Bor- neo en de waarnemend commandant van de Molukken hebben trouw be loofd aan de regering in Djakarta. In een officiële verklaring heeft de Indonesische legerleiding de leden van de tegenregering gedoodverfd als mislukkelingen en politieke avontu riers". Het is niet bekend, hoe zwaar de schade is, die aan de midden-Suma- traanse radio-stations is toegebracht. Het uitvallen van de zenders heeft in elk geval de toestand in Indonesië nog neveliger gemaakt, want het eni ge nieuws over de activiteiten der tegenregering werd door radio-Pa- dang en radio-Bukittinggi verstrekt. Volgens berichten uit Singapore is zaterdag ook een luchtaanval uitge voerd op de stad Pasabaru, ca. 130 km van Padang. In kringen, die con- (act houden met de opstandelingen, sprak men het vermoeden uit, dat de luchtaanvallen wellicht gevolgd zou den worden door troepenlandingen er gens aan de Sumatraanse kust. Een voorlichtingsofficier van de re bellen in Manilla zei, dat de rege- ring-Sjafruddin van plan is, commer- MEER DAN 2000 aanbiedingen zijn bij het C.C.K.P. ontvangen voor het opnemen van minderjarige, alleen staande repatrianten uit Indonesië. Voor het ogenblik is dit aantal ruim schoots voldoende. OMDAT ZIJ geprotesteerd hadden tegen het begraven van een erkende atheïst in gewijde grond zijn in de Poolse plaats Zugomin een priester en zes parochianen gearresteerd. BONDSKANSELIER Adenauer gaat in mei niet naar Zuid-Amerika, zoals aanvankelijk in zijn bedoeling lag. De politieke toestand, zo wordt gezegd, laat een langdurige afwezigheid van de bondskanselier niet toe. ENGELAND en een aantal andere westerse landen willen verzachting van het embargo op de handel in strategische goederen met Sovjet- Rusland. TE SlEBENGEWALD, bij Venlo, brak een boer de vloer van zijn kippenhok open, omdat hij last had van ratten, «et loonde de moeite. Niet minder aan 100 ratten konden onschadelijk worden gemaakt. PROF. GRANPRé MOLIèRE is in fieift met het nodige ceremonieel ge ïnstalleerd als erelid van de Neder landse Bond van Stedebouwkundigen. „VLIEGENDE kachelpijp", een onbemand vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, heeft dezer dagen zo snel gevlogen, dat zijn gele kleur door de wrijving met de bovenste luchtlagen zwart is geworden. PEN LOCOMOTIEF van de N.S. heeft °P de Vondelingenweg in Rotterdam een personenauto totaal vernield. De bestuurder van de auto werd op slag gedood. J Verwachting van het K.N.M.I.. tot maandagavond, opgemaakt zondagavond te 23.15 uur: óverwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, motregen en in het noorden en midden van het land aanvankelijk nog sneeuw. I u ^yjrwegend matige wind in Hoofdzaak uit zuidelijke richtin- gen. In het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, in net zuiden temperaturen aanzien- 'Uk boven het vriespunt. ,xrVerwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Over het algemeen matige wind uit richtin- gen van zuid tot west. Zwaarbe- wolkt. Regen of motregen bij tus- senpozen. Vandaag: zon onder 18.09 uur. I Morgen: zon op 7.36 uur, maan 5 onder 0.35 uur. ciële vliegtuigen aan te schaffen voor het doen van zaken en andere doel einden". Op de vraag wat hij met die andere doeleinden" bedoelde, zei de woordvoerder lachend, dat men bij voorbeeld zou kunnen beginnen met bombarderen...." Binnenkort zou in Bukittinggi een conferentie worden gehouden, waarop de buitenlandse po litiek van de tegenregering zou wor den bepaald. In Washington is men van oordeel, dat beide partijen in Indonesië over te weinig strijdkrachten beschikken, om vijandelijkheden op grote schaal te beginnen. De situatie, zo werd ge zegd, zou echter kunnen veranderen, als de Oosteuropese landen op grote schaal wapens gaan leveren. Volgens de sultan van Djogjakarta zouden de bomaanvallen op de op- Op initiatief van de burgemeester van Bergambacht en Ammerstol is een actiecomité gevormd, dat giften verzamelt voor de ouden van dagen en jongelui met trouwplannen, die hun spaartegoed zijn kwijtgeraakt door het wanbeheer van de direc teurs van de spaarbank te Ammers tol. Het comité is opgericht, nadat een aantal giften, grotere en kleine re, was binnengekomen en nadat van verschillende kanten was geïnfor meerd hoe hulp kon worden gebo den. Het gironummer voor de actie luidt 282308 t.n.v. de burgemeester van Bergambacht en Ammerstol. De temperatuur van Sir Winston Churchill die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan dè Rivièra longont steking en pleuritis had opgelopen, is weer normaal. Dit is zondag in een medisch bulletin meegedeeld. Zijn toestand blijft op bevredigende wijze vooruitgaan en geeft geen re den tot ongerustheid meer. ,,Wij zijn de snelheid die nodig is om ons los te maken van de aan trekkingskracht der aarde 11,2 km per seconde zeer dicht genaderd." Dit heeft prof. Tigran Melkoemof, Russisch specialist op het gebied van de vervaardiging van motoren, in een door Tass aangehaald artikel verklaard. Het is mogelijk, dat binnenkort een raket naar de maan wordt gescho ten of dat zij rond dit hemellichaam zal draaien, aldus Melkoemof. Mario Leon Degrelle. de 18-jarige zoon van de voormalige leider van de Belgische fascistische beweging de rexistische partij is zater dagavond te S>v ,la met zijn motor fiets tegen een taxi gereden en om het leven gekomen. Hij is zondag middag in Sevilla begraven. Wegens publikatie van de Vasten brief van de bisschop van Berlijn over het gezin, is het in Oost-Duits- land verschijnende kerkelijke St.- Hedwigsblatt door het Presseamt der Oostduitse regering verboden. Boven dien werd de redactie van het blad gedwongen om in de laatste uitgave van 23 februari een rechtzetting" van de zijde van het Presseamt te publiceren. Het St.-Kedwigsblatt is het enige katholieke blad, dat zij het in een beperkte oplage nog in Oost-Duitsland kon uitkomen. Het verschijningsverbod wordt door het Presseamt gemotiveerd door de beschuldiging, dat het blad „de maatschappelijke verhoudingen in Oost-Duitsland op leugenachtige wij ze voorstelt en de burgers heeft be lasterd en gekleineerd." De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren op verregende terreinen boekten, luiden als volgt: GV A V-DOS 1-2 NAC-Sparta 4-1 Fortuna '54-MVV 0-1 Feijenoord-Spcl. Enschede 1-1 Elinkwijk-Rapid JC 2-1 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's. 9 Als president van de Verenigde Arabische Republiek Egypte en Syrië heeft kolonel Nasser zater dag de hulde in ontvangst genomen van honderdduizenden Egyptenaren, die op het Plein van de Republiek, in Cairo, waren samengestroomd. De bijeenkomst kreeg het karakter van een betoging tegen Israël en de wes telijke mogendheden, doordat Nasser een scherpe aanval deed op ,,de ge meenschappelijke vijand, die ons bij Port Said trachtte te overrompelen". Nasser, die als een ware imperator de ovatie der honderdduizenden in ontvangst nam, riep over het plein, dat ..de vijand niet meer in staat zal zijn de nieuwe, Arabische Republiek aan te vallen". Onze eenheid, zei hij, is een groot wapenDe Egypti sche minister van Binnenlandse Za ken maakte bekend, dat de stichting van de republiek, met Nasser als pre sident, in Egypte met 99,99 procent van de stemmen en in Syrië met 99.98 procent is goedgekeurd. De samengestroomde menigte raak te in vervoering toen Nasser op de bijeenkomst verscheen. Alle Egypti sche ministers waren aanwezig. Bo ven de hoofden van de toeschouwers ontplofte vuurwerk en van grote hoogte daalde langzaam een groot vlaggedoek met het portret van Nas ser naar beneden. Nassers toespraak kreeg een ovatie van vijf minuten. Na hem spraken twee studenten, een jongen en een meisje, die de trouw van de jeugd aan de nieuwe republiek vertolkten. In Nicosia zijn zondag vlugschrif ten verspreid van Dighenis, de lei der van de Cyprisch-Griekse onder grondse organisatie. „Het uur na dert dat ik een totale oorlog zal af kondigen", zegt hij. Volgens de vlug schriften zal het niet alleen een oor log met wapens maar ook een eco nomische oorlog en lijdelijk verzet tegen Engeland zijn. De „Tahama" glijdt te water. Een groot moment voor de Heusdense scheepsbouwers.... De Amerikaanse bemiddelaar in zake het Frans-Tunesische geschil, Robert Murphy, is in Londen aange komen voor besprekingen met de lei der van de Britse missie van goede diensten, Beeley. Zondagavond heeft hij een onderhoud met MacMilian ge had. President Bourguiba van Tunesië heeft weer eens verklaard, dat de Franse troepen in zijn land zich eerst weer vrij zullen kunnen verplaatsen, als Parijs heeft ingestemd met alge hele terugtrekking van de strijd krachten. Bovendien, zei hij, zal een eventuele bemiddeling niet beperkt kunnen blijven tot de directe geschil punten tussen Frankrijk en Tunesië. „Hier wordt de vrije staten de gele genheid geboden, het Algerijnse vraagstuk op te lossen", aldus Bour guiba. Frankrijk heeft inmiddels bij de secretaris-generaal der V.N. gepro testeerd tegen de sluiting van vijf Franse consulaten in Tunesië en te gen de manier waarop die sluiting in zijn werk is gegaan. Franse en buitenlandse journalisten kunnen zich van j.t. zaterdag af niet meer vrij in Tunesië verplaatsen. (Van onze speciale verslaggeixer) De spanning in het oude vesting stadje Heusden was zaterdagmor gen om kwart over negen volledig gebroken. De 20.000 tons tanker „Tahama", het grootste schip dat tot dusver ooit op een Brabantse werf was gebouwd, was zonder ha peren en gewillig het Maaswater ingegleden, nadat het* „een behou den vaart" had meegekregen van mrs. Else Nilsson, die de doop van het reusachtige schip verrichtte. Het had er zelfs de schijn van dat bij Heusden in normale omstandighe den goed merkbaar is, en het boven water elkaar in evenwicht houden. Dank zij de medewerking van rijks waterstaat, die zaterdagmorgen de stuw bij Litli neerliet, werden de om- Verolme de inham aan de overzijde standigheden zodanig beïnvloed, dat een tewaterlating verantwoord was. Er stond echter op het moment der tewaterlating nog rond 400 meter stroom in de Maas, maar deze stroomsnelheid heeft de stapelloop nauwelijks beïnvloed. Zodra de „Tahama" machtig en groots in de Maas lag, waar sleep boten het schip opvingen en op zijn plaats trokken, werd een nieuwe kiel gelegd voor een tweede 20.000 tons tanker de „Yard 604" voor Finse re kening. van de rivier tepergeefs gegraven had. want het schip gehoorzaamde gewillig aan alle kabels en ankers zodat men nauwelijks nog het ge voel had, dat hier van een experi ment sprake was. En toch was het een experiment. De Heusdenaren hadden het met spanning tegemoet gezien. De oudere scheepsbouwers konden amper gelo ven, dat alles goed zou gaan. Maar het ging goed. Dank zij vele bereke ningen en voorbereidingen, waarbij, zoals nu wel is gebleken, geen enkel risico werd genomen. Toch zou het niet veel hebben gescheeld of de „Ta hama" zou rustig op de helling zijn gebleven. Want pas in de vroege mor gen van zaterdag kon de beslissing vallen. De hoge stand van het Maas water, veroorzaakt door de grote toe voer van smeltwater uit België, waardoor een te sterke stroming ont stond, zou de stapelloop onmogelijk hebben gemaakt. Een vlotte tewater lating is slechts verzekerd, wanneer de opkomende vloed, die in de Maas J reugflo en trots In de ruime kantinezaal waren na dien de genodigden bijeen. Het waren er honderden, die van heinde en ver re waren gekomen, onder wie vele autoriteiten. „Het is vandaag een dag van vreugde en trots voor onze werf en voor deze kleine stad", zo zei de heer Verolme. „Een historische dag. De tewaterlating heeft aan een zijden draadje gehangen, maar nu het door is kunnen gaan. zijn wij bijzonder blij." Hij richtte een gelukwens tot burgemeester A. van Delft van Heus den, daarbij wijzend op de belangrijk heid van de aanwezigheid van een dergelijke industrie in zijn gemeente. Hij bracht dank aan Mrs. Nilsson, die uit Milaan naar hier was gekomen om de doopplechtigheid te verrichten en hij offreerde haar een fraai ge schenk. De heer Verolme bracht ver der dank aan leiding en personeel van de werf, de scheepvaartinspectie om tenslotte nog eens met nadruk te wijzen op de moeilijkheden met de afvoer van het schip naar zee, waar bij hij pleitte voor verruiming van de sluis bij Andel. hetgeen voor de in dustriële ontwikkeling van Noordbra bant van grote betekenis is. Vrien delijke woorden werden daarna nog gesproken door Mr. Nilsson, directeur van de N.V. Tanker Handel Maat schappij „Tahama" en door Mrs. Nilsson. Transport In de nacht van dinsdag op woens dag a.s. zal het transport van de tan ker Tahama" naar IJsselmonde, waar hij verder zal worden afge bouwd, beginnen. Er zal om het schip onder de brug bij Heusden door te krijgen 4500 ton water in de ruimen moeten worden gepompt. Woensdag morgen zal het schip onder de brug door worden getrokken, waarvoor een extra vaargeul gebaggerd is moeten worden. Loopt alles mee, dan kan de tanker om circa 3 uur woensdagmid dag voor de brug van Keizersveer arriveren, waar het schip tot een diepgang van 6.70 meter zal moeten worden geballast om een doorvaart rtiogelijk te maken. Ook verderop zul len nog obstakels genomen moeten worden, maar men verwacht, dat de tanker donderdagavond in IJsselmon de zal arriveren. De menigte riep leuzen als „Weg met het imperialisme", ,,Weg met de dollar en zijn meester", ,,Weg met de Eisenhowerdoctrine" en Vrijheid van Oman tot Algerië." In de Syrische hoofdstad, Damas cus, trok een menigte van naar schatting tienduizend mensen jui chend en zingend door de straten. In Parijs zullen deze week Frans- Israëlische besprekingen worden ge voerd over de situatie, die is ontstaan door de vorming van de Egyptisch- Syrische en Jordaans-Iraakse unies. Zó toonde prinses Beatrix haar vreugde over de ont vangst die haar in Lelystad, op Suriname, ten deel viel- Nergens werd ze zo over rompelend in de bloemetjes gezet als daar. Vier personen zijn omgekomen en 24 gewond doordat zondag te Minne, sund, in het zuiden van Noorwegen, een autobus met 32 Zweden langs een helling van veertig meter naar be neden stortte. De autobus slipte van de w«g toen de chauffeur trachtte een vrachtauto te passeren. Enkele technische commissies, waarin Belgische en Nederlandse autoriteiten van beide luchtmachten zitting hebben, bestuderen een reeks problemen, welke verbonden zyn met de plannen om de opleiding van jachtvliegers van Nederland en Bel gië in de nabije toekomst te combi neren. De studie gaat uit van het plan om de beginopleiding van de jachtvliegers van België en Neder land in Belgische Kongo te organise ren. Over het algemeen gevoelt men hiervoor veel, omdat door het bijzon dere klimaat en de gunstige weers omstandigheden niet vaak storingen in het opleidingsschema kunnen voorkomen, hetgeen b.v. in Neder land wel het geval is. Bovendien heeft men in Kongo de beschikking over een grote ruimte voor de trai ning. Het is bekend, dat niet alleen Nederland maar ook België de voor keur geeft aan de Franse Fouga- (Advertentie) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt Magister, een lesvliegtuig met straal, motoren, waarbij instructeur en leer- ling achter elkaar zijn gezeten. In dien de plannen om de eerste oplei ding in Kongo te doen plaats vinden zullen doorgaan en over ongeveer drie maanden kan een eindrapport hierover worden tegemoet gezien, dan ligt het in de bedoeling, dat België de Fouga-Magisters koopt. Het spreekt vanzelf, dat de tech nische commissies ook de financiële problemen, welke aan een samen werking tussen België en Nederland op dit gebied vastzitten, diepgaand bestuderen. Mocht er op het gebied van de op leiding der jachtvliegers definitief overeenstemming tussen beide lan den worden bereikt, dan zal de sa menwerking in verband met de zo nodige technische en administratieve omschakeling, over twee jaar, in 1960 kunnen beginnen. Zaterdagmorgen deed een werkster in het Diaconessen- ziekenhuis te Rotterdam een vreemde ontdekking. Toen ze in de wasserij kwam zag en hoor de ze daar in een wasmand een man snurken. Met een gil vloog ze weg en kwam even later mei assistentie van ander personeel terug. Maar hoe men de mand ook schudde en hoe luid men ook schreeuwde, de slapende was niet wakker te krijgen. In middels was de politie met een radiowagen gearriveerd. Zij vlijde de man erin en bracht hem naar het hoofdbureau van politie. Daar heeft hij intussen de ogen geopend. Het was een 24-jarige classificeerder uit Rotterdam. Het enige dat hij zich herinneren kon was, dat hij de vorige avond was uitge weest. Maar hij wist niet, dat hij, om in de wasmand terecht te komen, eerst over een hoog hek had moeten klauteren. Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft besloten, dat verbannen aanhangers van de voormalige Stalinistische par tyleider Rakosi binnenkort naar Hon garije mogen terugkeren en dat zij weer minder belangrijke functies zul len mogen bekleden. Rakosi zelf, die in juni 1956 werd afgezet, mag echter niet terugkeren. Zijn voornaamste aanhanger, Ernest Geroe, die bij het begin van de op stand in ongenade viel, zou nog wat met terugkeer moeten wachten. De besluiten van het centrale co mité zijn op partijvergaderingen in het land besproken. Zij schijnen daar verzet ontmoet te hebben. Sommigen zouden vrezen, dat de terugkeer der Stalinisten onrust in het land zal ver wekken. De Hongaarse communistische lei der Istavan Szirmai, lid van het centrale partijcomité, heeft in het Hongaarse partijblad Nepszabadsag verklaard, dat de actieve anti-com munistische krachten in Hongarije zeker honderdduizend man sterk zijn. Zij staan altijd gereed voor een ge wapende aanval en wij mogen hun macht en invloed die veel groter is dan hun aantal, niet onderschatten, zo meende hij.

de Stem | 1958 | | pagina 1