Salomonsoordeel van min. Struycken gevraagd RAI Beslissing over herindeling Walcheren ZUID-BEVELAND LUSSEN SLIIEI.DE EN CRENS Volgende week bespreking N/ 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 2 GAB. en kwestie Grootenhuis Geen toestemming voor ontslag Oosterllouter te Eindhoven verongelukt Opbrengst Zeeuwse collecte 1957 Audiëntie Dienst dierenartsen Walcheren VLISSINGEN Actie voor hervormd jeu^dpehouw BURGERLIJKE ST4ND ZEEUWSCH- VLAANDEREN Nieuwe spoorlijn naar Roosendaal Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Maandag Lc Maandag komt minister Struycken dus naar Middelburg om o'aar gedurende twee dagen in een zgn- hearing van de Walcherse gemeentebesturen te vernemen, hoe zijn plannen tot gemeente lijke herindeling op dit eiland zijn ontvangen. Reeds vele jaren hangt het herindelingszwaard dreigend boven Walcheren en tot driemaal toe hebben verschillende ministers van Binnenlandse Zaken gepoogd die draad door te knippen. Alle pogingen strandden tot dusver, omdat of de schaar te bot of de draad te sterk bleek. Zijne Excellentie is van plan er geen gras over te laten groeien. Met grote voortvarendheid is hij met zijn voorstellen ter tafel gekomen en het heeft er alle schijn van, dat nu de herverkaveling van Walcheren geheel is gerealiseerd en nu Vlissingen luider dan ooit om uitbreiding schreeuwt de vierde poging tot herindeling zeer spoedig zal worden gereali seerd. Zodat er omstreeks 1960 een aantal gemeentehuizen op Walcheren ongeveer de helft van de bestaande 19 zal zijn gesloten. De volgende week zal de minister de betrokken gemeentebesturen ont vangen Wat zal hij daar te horen krijgen? Wie zijn oor de laatste we ken te luisteren heeft gelegd in de Walcherse raadszalen (ook al werd de herindeling soms met gesloten deuren behandeld), kan zich een oor deel vormen over wat in grote lijnen althans de onderscheiden reacties op het plan-Struycken zullen zijn. Dit beeld krijgt men dan te zien: Tegenover Vlissingen, dat vindt dat de voorstellen prachtig passen in het kader van zijn structuurplan Groot Vlissingen voor 80.000 inwoners, en Middelburg, Domburg en Koudeker- ke. die de plannen eveneens toejui chen. staan de overige Walcherse ge meenten (een meerderheid dus, maar met een totale bevolking van slechts 30.000 van de 85.000 Walche- naren) die weinig of geheel niets voor een her-indeling gevoelen. ..Laat alles bij het oude", zo luidt hun wens. ,,en vang de moeilijkhe den op door enkele noodzakelijke grenscorrecties". Minister Struijcken heeft de ge meenten verschillende mogelijkhe den gelaten, waaruit zij een keus zouden kunnen maken. Dat hebben de betrokken vroedschappen dan ook gedaan, voor zover zij tenminste niet alle plannen voor ..onaanvaard baar" hebben verklaard. Algemeen is betreurd, dat over een zo belangrijke zaak in zo verhaast tempo diende te worden beslist. De dag voor Kerstmis '57 ploften de lij vige stukken met de voorstellen in de bussen van de gemeentehuizen, met daarbij de mededeling, dat het antwoord voor 15 jan. d.a.v. bij Ged. Staten moest binnen zijn, terwijl be kend was. dat de minister pas om streeks medio februari zou komen. Vier duidelijke voorstanders van het plan-Struycken dus. onder aan voering van Vlissingen (28.000 inw. er 737 ha.). Burgemeester mr. B. Kolff zei dit ervan: ,,Het plan-Struycken gaat zelfs nog verder dan onze eigen plan nen of die van G.S.". Voor de Schel- destad, die kans heeft op Souburg. Ritthem, een deel van Koudekerke en een hoekje van Nieuw- en St. Joos- land. dus alle reden tot juichen. Voor al een samenvoeging met Souburg waar volgens mr. Kolff, ..drie kwart van de bevolking in Vlissin gen werkzaam is" heeft de in stemming van de Scheldestad. Maar het oog van Michiel's na zaten is nog verder gegaan. Ook het Zuid-Sloegebied zouden zij graag bij hun Groot-Vlissingen betrekken. De Mij. ,,De Schelde" zou direct reeds een-kwart van dat in te pol deren schorrengebied (800 ha) kun nen gebruiken voor industrieterrein. Maar aan de Bevelandse kant trekt buurman 's Heer Arendskerke, die de ontwikkeling met argusogen ga deslaat, stevig aan het Sloe-touw. Ged. Staten hebben echter laten we ten dat Vlissingen wel de belangrijk ste gegadigde is voor het nieuwe land. dat even groot is als heel het huidige Vlissingen. Middelburg (met zijn kleine 22.000 zielen en 1564 ha) is minder bege rig". maar versmaadt een uitbrei ding toch ook niet. ..Grote Abeele hoort bij ons" aldus de vroede va deren, ..wanneer Souburg aan Vlis singen komt". Verder zou volgens de plannen een deel van St. Laurens (tot en met de kom) ook Middel burgs grondgebied worden, terwijl de rest aan Serooskerke zou komen. Domburg (1425 inw. 705 hal kon kiezen uit samenvoeging met Oost kapelle of met Oostkapelle en Dom burg. De AR- en CH-fracties stem den voor het eerste voorstel, maar de meerderheid koos plan 2. De so cialistische leden wilden zelfs nog verder gaan en ook Westkapelle daarin betrekken. Koudekerke (2625 inw. 1584 ha), dat zich steeds meer bedreigd ziet Naar wij vernemen heeft de direc teur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Goes, na diverse adviezen te hebben ingewonnen, ook buiten de gewone commissie van werkgevers en werknemers om, een beslissing ge nomen in de kwestie van het door het bestuur der Gezondheidscommissie voor dieren ongevraagd verleende ontslag aan de adj.-directeur, dr. Grootènhuis. Zo men weet heeft dr. Grooten huis dit ontslag niet aanvaard en aangedrongen op het instellen van een neutrale commissie, bij welker oordeel hij zich wilde neerleggen; dit werd door het bestuur echter afge wezen. Partijen kregen gister bericht van genoemde directeur, dat hij de door het bestuur aangevoerde motieven niet sterk genoeg achtte om daarop een ontslag te baseren. Bijgevolg wilde hij geen toestem ming tot dit ontslag verlenen. door de octopus-armen van Vlissin gen, heeft de plannen tot samengaan met Zoutelande en Biggekerke met beide handen aangegrepen. De raad heeft geconcludeerd, dat als uitgangs punt van minister Struycken het plan-1956 van Ged. Staten heeft ge diend en dat de grens met Middel burg gehandhaafd blijft. Neen - neen - neen De overige Walcherse gemeenten voelen weinig of niets voor een her indeling. Souburg (6700 inw. 840 ha) bijvoor beeld is bijzonder heftig van leer getrokken en wil absoluut niets we ten van een opgaan in Groot-Vlissin gen. Ook financieel ziet men het donker in. De begroting van Vlissingen ver toonde een tekort van 300.000.—. ..Heeft men soms de vijf ton nodig, die wij uit het Gemeentefonds krij gen?" vroeg Souburgs burgervader. Niet minder fel reageerde burge meester mr. F. Graaf van Rand- wijck van Nieuw- en Sint Joosland (1250 inw. 1352 ha): „Samenvoeging met Arnemuiden is onaanvaard baar". Aldus was ook de reactie van de raad. Men acht het verschil in geaardheid groot. Bovendien vreest Nieuwland overheersing van de vis sers. die talrijker zijn, waardoor ook de goed gevulde kas van Nieuwland wel eens aangesproken zou kunnen worden. Arnemuiden (2825 inw. 1739 ha) is evenmin geporteerd voor een samen voeging. „Ongewenst en een aantas ting van wat in de loop der eeu wen is gegroeid", luidde het oordeel van de vroede vaderen. St. Laurens (1400 inw. 1028 ha) wil eveneens zichzelf blijven. Maar als er niets anders opzit, dan verkiest de meerderheid Middelburg boven Se rooskerke als compagnon voor een verplicht samengaan. Voor een deling (kom aan Middelburg, rest aan Se rooskerke i voelt men weinig. Vrouwenpolders gemeenteraad pre fereert grenscorrecties boven samen voeging. Volgens burgemeester A. de Kam is het, behoud van de eigen zelf standigheid van groot belang voor Vrouwenpolder, dat ten dienst van het algemeen een recreatiegebied heeft ontwikkeld. „Voor Vrouwenpol der kan een uitzonderingspositie gel den". meent de raad, „omdat, hier de toekomstige toegang tot Walche ren vanuit het noorden komt, na vol tooiing van het Deltaplan". Maar als minister Struycken zijn plannen doorzet, dan verkiest de ge meente samengaan met St. Laurens en Serooskerke. omdat tussen dit Tijdens werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde zuivelfabriek Campina aan de Derk Boutslaan te Eindhoven is gisterenmiddag omstreeks half vier de achttien jarige heipaal-geleider M. Zijl mans uit Oosterhout door een losgeraakte kabel getroffen en gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken vati een bout, die het hei blok met de kabel verbond. Zijlmans werd zó ernstig aan het hoofd ver minkt. dat hij vrijwel op slag dood was. De verongelukte was gehuwd en 'laat een kind na. De Zeeuwse Collecte 1957 heeft m totaal netto een opbrengst gehad van f 10.650,99. De specificatie is als volgt. Aagtekerke f 30.10; Aardenburg 109,87; Annaland St.) 35.88; Axel 217,47; Biervliet 471,-; Borssele 64.65; Breskens 256,29; Brouwershaven 159.57; Bruinisse 154.75; Burgh 82.21; Cadzand 182.25; Dreischor 114.01; Duivendijke 94.-; Eikerzee 48,88; El- lemeet 41.40: Ellewoutsdijk 34.70; Driewegen 49.-; Goes 691,97; 's-Gra- venpolder 180.-; Groede 173.60; Haamstede 177,55; 's-Heer-Abtskerke 11.86; 's-Heer-Arendskerke 120.83; 's-Heerenhoek 85.03; Heinkenszand 59.35; Hoedekenskerke 76,33; Hulst 191.05; Kerkwerve 51.81: Koewacht 24.95; Kortgene 232,75; Maartensdijk (St.) 160.44; Middelburg 592.18; Nieu- werkerk 244.89; Nisse 34.57; Noord gouwe 263,50; Oostburg 209.10; Oost en W. Souburg 235,37; Oud-Vosse meer 262.50; Ouwerkerk 143.65; Overslag 3.81: Ovezande 112.10; Phi lippine 47,60: Philipsland (St.) 81.11; Poortvliet 253.70; Renesse 160.-; Re- tranchement 100.-; Sas van Gent 174.33; Sluis 75.67; Stavenisse 30.24; Kattendijke 39,86; Terneuzen 581.68; Tholen 545,45; Vlissingen 322.66: Vo gelwaarde 87.48; Waarde 30,85: Wis- senkerke 626.20; Zaamslag 76,50; Zierikzee 268.42: Zonnemaire 32,32; Zoutelande 34.80; Zuiddorpe 36.38; Zuidzande 167,-; Giften Bedrijven 585.-. Kosten 239,48. Z.H. Excellentie de bisschop van Breda zal op zondag 23 en maandag 24 februari a.s. geen audiëntie ver lenen. trio gemeenten reeds veel en prettig contact bestaat. „Onaanvaardbaar" zegt Seroosker ke. dat zichzelf wenst te blijven. Ook de ander' betrokken gemeen ten: Aagtkerke (725 inw. 844 ha), Biggekerke (870 inw. 946 hai, Grijps- kerke (865 inw. 1306 ha), Melisker- ke 720 inw. 700 ha) Oostkapelle 1850 inw. 1405 ha) Ritthem (550 inw. 974 ha) en Zoutelande (980 inw. 756 ha) verkiezen de eigen autonomie. Westkapelle (2300 inw. 901 ha) blijft vrijwel buiten schot, evenals Veere (1050 inw. 603 ha). Uit het hart van de meeste plattelandsgemeenten op Walcheren waren echter wel deze woorden van burgemeester jhr. Den Beer Poortugael: „Als ik 't voor het zeggen had, zou ik het laten zoals het was en alleen grenscorrecties aanbrengen. Ik vrees dat Walcheren veel van zijn natuurlijk karakter zal verliezen. Een algemeen bezwaar geldt te vens tegen het motief als zou de her indeling minder kosten meebrengen. Door verschillende gemeentebestu ren wordt dat met klem tegengespro ken. Wat gebeurt er Hoe zal Walcheren er omstreeks 1960 uitzien? Dat vraagt men zich op het eiland vol spanning af. Wan neer de minister de Grootste Ge mene Deler kiest en dat is zeer wel mogelijk dan kan men. ge let op de uitlatingen van hoge func tionarissen en informaties van in siders, tot de volgende prognose komen: 1. Middelburg - St. Laurens kom- Grote Abeele. 2. Groot- Vlissingen (incl. Souburg, Ritthem, Koudekerke (deel) plus een hoekje van Niewland. 3. Zoutelande - Big gekerke - Koudekerke (deel). 4. Aagtekerke - Meliskerke - Griips- kerke. 5. Domburg - Oostkapelle. 6. Vrouwenpolder - Serooskerke - (incl. Gapinge). 7. Veere. 8. West kapelle en 9-10 Arnemuiden - Nieuwland of Arnemuiden en Nieuwland zelfstandig (moeilijk te voorspellen) Minister Struycken zal al die juich kreten, protesten en waarschuwin gen de volgende week op Walcheren geduldig aanhoren Aan hem de be slissing over het lot van de negentien gemeenten op het eiland. Het zal met recht een Salomo's oordeel moeten worden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor de zondag zijn als volgt geregeld: Goes: dokter v.d. Feen; Middel burg: dokter Ruyter: Vlissingen: dokter Sluyter; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter Zonnevylle en voor O.Z.-Beveland, behalve Yerseke: dokter Noome te Krabbendijke. Dokter Folmer te Drie wegen neemt waar voor dr. Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. Te Terneuzen zal de dienst worden waargenomen door dokter van der Griek en te Axel door dokter Schilt- man. Te Oostburg en Aardenburg dokter Loose. Oostburg; te Breskens Groede en Schoondijke. dokter Jan sen. Groede; te Cadzand. Sluis en Zuidzande. dokter Hoge. Cadzand en ie Biervliet en IJzendijke, dokter Kalkman, Biervliet. Op Zuid-Beveland wordt de zon dagsdienst waargenomen door de he ren J. Klaassen. Heinkenszand en G. Bonenhauser. Kruimngen. Te Oost burg. Sluis en Groede. W. van Veen Oostburg en te Biervliet en IJzen dijke, H.A.M. v.d. Vijver, Biervliet. GEEN BELANGSTELLING VOOR B.B.-OEFENING. Donderdagavond werd weer de ge bruikelijke oefening gehouden door de afdeling verbindingen van de Bescher ming Bevolking. Ter informatie waren tot het bijwonen van deze oefening verschillende vrouwenorganisaties uit. genodigd. De uitgenodigden lieten evenwel verstek gaan. GOES De leegstaande nieuwe huizen Naar aanleiding van het voorstel van b. en w. om de 15 leegstaande huizen aan de Grootstraat te kopen, schrijft de financ. commissie: Onze commissie heeft overwogen, dat mede door aankoop van deze wo ningen het totale woningbezit in de hogere huurklassen wel groot wordt, waaruit voor de gemeente bij een eventuele economische teruggang wel eens gevoelige teleurstellingen kun nen voortvloeien. Beperking van dit risico kan worden verkregen door de ze woningen niet direct te verhu ren, maar weder te verkopen. Onze commissie zal gaarne verne men hoe burgemeester en wethouders hiertegenover staan en in bevestigend geval of zij verkoop dan zoveel mo gelijk willen stimuleren. In het algemeen is de commissie van oordeel, dat het. wat betreft de woningvoorziening, aanbeveling zal verdienen de bouw van premiewonin gen met de meeste kracht te bevor deren. De plannen voor de bouw van een hervormd jeugdgebouw zo schrijft men ons, nemen langzamerhand vaste vorm aan en reeds is in eerste in stantie een bedrag van f 60.000. beschikbaar. De bouwcommissie heeft zich ten doel gesteld dit jaar in to taal f 100.000,voor de bouw te re serveren, zodat dus nog f 40.000, bijeen moet worden gebracht. Tenein de dit bedrag te verkrijgen zullen in de loop van 1958 diverse acties wor den gevoerd, waarin de gehele Goese bevolking zal worden betrokken. De eerste actie start op 1 maart a.s.. zij wordt de 28ste van die maand beëin digd. De voorbereidende werkzaam heden van de diverse commissies zijn thans zover gevorderd, dat volgende week bekend kan worden gemaakt op welke wijze de eerste actie zal wor den gevoerd. Onderwijzeres zonder bevoegdheid Het gebrek aan onderwijzend per soneel leidt tot vreemde dingen. Zo doen b. en w. het voorstel aan de raad om tot onderwijzeres aan de Kohnstammschool alhier voorwaarde lijk te benoemen mej. C. v. Nieuwen- huyzen te Kruiningen. -die nog stu deert op de rijkskweekschool te Mid delburg, Op een oproep voor een onderwijze res. zo schrijven b. en w. had alleen mej. Janse gereflecteerd, maar offi cieel kan zij niet op de voordracht, ge plaatst worden, omdat ze nog de wet telijk vereaeste bevoegdheid niet heeft. Tengevolge van het zeer grote gebrek aan onderwijzeressen en het feit, dat alle toekomstige onderwijze- resesn reeds geplaatst zijn, vodrdat zij de akte behaald hebben, zijn b. en w. van mening, dat de omstandighe den dwingen óm op rigoureuze wijze af te wijken van de normaal.te vol gen methode. In overeenstemming met de inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Goes en met het hoofd van de prof. dr. Kohnstammschool hebben zij thans een voordracht samenge steld. welke weliswaar niet voldoet aan de bepalingen der wet, maar des niettegenstaande toch tot het gewen ste doel kan leiden Zij stellen de raad voor deze kan didate te benoemen, onder voorwaar de. dat zij eerst in dienst dezer ge meente kan treden, wanneer zij nog dit jaar de lagere akte zal behaald hebben! Geboren: Maria. dv. I. Hoek - Boo gaard; Yvonne, dv. K Striker - Nor- mann; Adriaan, zv. C. Traas - Ver- bart; Jacobus, zv. J. van Langevel- de van der Plas; Johannes, zv. P. van den Bergse - v. Sprang; Leen- dert, zv. W. van den Berg - van Koo- ten; Maatje, dv. C. Bakker - Kem- pe; Marjolein, dv. R. Cambier - Ha melink; Cornelia, dv. J. P"ranse - de Meij; Janna. dv. J. Snoep - Hage naars: Wilhelmina. dv. J. van Gilst- Kodde; Alfred, zv. J. Bosma SchrierRobert, zv. J. van Doese laar - Allewijn. Overleden: Tannetje Walhout. 21 j., Huijbrecht van"Os, 4 j.; Jan van Lie- re, 92 j.. wedn. van L. Nieuwenhuij- ze: Maria de Jonge, 71 j.; Leendert Groenenberg. 56 j., echtg. van M. Lorier. (Advertentie) 'a-Heer Arendskerke Presentiegeld voor commissieleden De gemeenteraad zal aanstaande donderdag bijeenkomen. Aan de orde zal komen een voorstel van b. en w. tot het toekennen van een presentie geld aan raadsleden, die uit hoofde van hun raadslidmaatschap deel uit maken van de commissie ter bestu dering van het recreatie-gebied in 't drie-eilandenplan Dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een sug gestie in de vorige raadsvergadering. Indien de gemeenteraad hiertoe be sluit. heeft 'n nieuw begrip „presen tiegeld" zijn intrede- gedaan in het gemeentelijk bestuur. Verder zal de raad beslissen op aanvragen om voorschotten voor de exploitatie van de bijzondere kleu ter- en lagere scholen in de gemeen te. Voorts zal de rekening-courant- nvereenkomst mef de nv. bank voor Nederlandse gemeenten, die per 1 april afloopt, verlengd moeten wor den. Burgemeester en wethouders achien een maximum krediet van 120.000.voldoende om de behoef te aan kasmiddelen te dekken, te meer daar er tevens geldleningen voor de woningbouw kunnen worden afgesloten, die tezamen 126.000. belopen. Voor de verbetering van de Vellu- weweg zal een strook grond aange kocht moeten worden. De eigenaar, de heer A.F.J.M. Egter van Wissen- kerke bedingt een prijs van 1. per m2. die door burgemeester en wethouders aanvaardbaar wordt ge acht. Rilland-Bath GEMEENTE LEENT 266.000.— In een spoedeisende vergadering heeft de gemeenteraad besloten een geldlening aan te gaan met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten ten bedrage van 266.000.met een looptijd van vijfentwintig jaar en met een rente-percentage van zes. Een voorstel om met dezelfde bank een lening af tj sluiten tot een bedrag van de ten gunste van de gemeente uitgesproken voorkeur, zijnde de zg. rentespaarbrief 1957, werd even eens aangenomen. De aanleg van een vrijliggend rijwielpad vanaf het dorp, langs de hoofdweg tot aan de rijks weg, zal in de naaste toekomst door gang vinden. OUDERAVOND HERV. KLEUTERSCHOOL Op de ouderavond van de herv. kleuterschool hebben de ouders de gelegenheid gekregen het werk van de kleuters te bezichtigen. De da mes Geldhof en Verheijke hielden een causerie over opvoeding. Na de pauze werd een film vertoond over de gedragingen van de kleuters op school. Na afloop werd het aftreden de bestuurslid, de heer A. A. Mol, bedankt voor hetgeen hij in het be lang van de school heeft gedaan. FIM OVER VREDERUST In de Herv.-kerk werd 'een kleu renfilm vertoond, getiteld ..Der Zeeu wen trots op Brabants bodem" uit gaande van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Ds. v. d. Berg, geestelijk verzor ger aldaar, hield een lezing over het werk van deze stichting. TERNEIJZEN R.-k. Vrouwengilde Voor een groot aantal medeleden van het r.-k. vrouwengilde sprak mevrouw mr. J. P. M. Vermeulen over het kinderrecht. Een groot aantal mensen is de mening toegedaan dat zij weinig met al hetgeen zich om het kinderrecht afspeelt te maken hebben. Dit is onjuist en het is zeker de moeite waard daarover iets meer te horen. Zolang een beschrijving over wat kinderrecht is, is verweven in 'n verhaal met sterke verhalen over kleine boefjes is het nog wel verteer baar. Ontdaan van deze franje is het zeer droge kost, zoals alle wetten dro. ge kost zijn. Het was daarom een des te grotere verdienste van mevrouw mr. Vermeulen, de leden hierin in een zeer beperkt tijdsbestek tenmin ste een klein inzicht te geven. Me vrouw Vermeulen had veel bewonde ring voor het particuliere werk voor al wat in de vorige eeuw werd ge daan om kinderen, die verkeerd wa ren terecht gekomen, weer op het goede spoor te helpen. Uit haar be toog bleek ook dat de kinderrecht spraak er nu meer op gericht is de kinderen een heropvoeding te geven al kan een bepaalde straf natuurlijk niet achterwege blijven. Ook de men sen die zich in rijksopvoedingsge stichten enz. met het welzijn van mis dadige kinderen bezig houden zijn idealisten die zich vaak met heel veel liefde aan hun taak wijden. Vooral de laatste jaren zijn het specialisten die zich aan het kinderrecht en alles wat daarmee samenhangt wijden. Men kon uit spreeksters betoog ook duide lijk beluisteren dat het huidige kin derrecht er rekening mee houdt, dat kinderen, die strafbaar zijn, in vele gevallen de hulpeloze slachtoffers zijn van hun ouders en naaste omgeving. In haar slotwoord vroeg de presi dente,, mevrouw Dikötter, de aan dacht van de leden, die tijd en idea lisme genoeg hebben, voor de ge zinsvoogdij. De vereniging voor ge zinsvoogdij en patronage doet hier zeer veel goed werk. De presidente verheugde er zich over de leden te kunnen mededelen dat voortaan ook de moeders van klei ne kinderen tezamen met haar ceht- genoot eens een avondje uit kunnen, dank zij de medwerking van de V.K. A.J., die een thuiswachtdienst heeft georganiseerd. Tenslotte wees mevr. Dikötter op de a.s. tentoonstelling van handwerken door de leden van de be jaardensociëteit vervaardigd. Deze tentoonstelling moet dienen om deze sociëteit draaiende te kunnen hou den De gem. geeft hiervoor slechts f 300.subsidie en dit is voor het vol doen aan de minimum-eisen veel te weinig. KANDIDATENLIJST VOOR DE GEMEENTERAAD Tijdens een algemene vergadering in „Pro Rege" van de anti-revolutio naire kiesvereniging „Nederland en Oranje" is de definitieve kandidaten lijst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen bekend gemaakt. Ze luidt: als volgt: M. van Langevelde, P. Loof, G. den Hamer, mr. G. Tichelman, H. Ribbens, G. van Hoeve, L. Huyssen, C. Hamelink, J. L. de Putter en L. de Jonge. Sluiskil GROSLIJSTSTEMMING Aanstaande zondag zal in het pa rochiehuis de groslijststemming plaats vinden ter vaststelling van de defini tieve kandidatenlijst waarmede de ge zamenlijke K.V.P.-afdelingen Sluis kil en Terneuzen bij de aanstaande raadsverkiezingen in de gemeente Terneuzen zullen uitkomen. Naar verwachting zal een zeer groot aan tal van de in het Terneuzense ge deelte van Sluiskil wonende KVP-le- den aan deze groslijststemming deel nemen. Philippine RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van burge meester van Hoek, kwam de raad voor de eerste maal van dit jaar bijeen. In zijn openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van de wer ken. die in 1957 tot stand gekomen zijn, onder meer: gemeehschappelijk bestuur voor de organisatie van de Braakman als recreatieoord, de her bestrating van de traverse. Verder werd medegedeeld, dat. wat het zui veringsinstallatie-gebouw betreft, dit een goede inrichting is voor onze ge meente. De voorzitter memoreerde nog, dat in het afgelopen jaar een diamanten bruiloft gevierd is. Ook zijn er enkele tegenvallers, namelijk de demping van de voormalige ha- vensloot; het woningbouwprobleem is ook niet verlopen zoals men gemeend had. Ook wat betreft de nieuwe ver lichting enz. De bestedingsbeperking is ook hier de oorzaak van. Het verzoek van de stichting lucht- verbinding Zeeuwsch-Vlaanderen om een subsidie voor de helikopterdienst werd hier afgewezen. Ook voor dit jaar werd een subsidie aanvraag voor het fruitproefveld Philippine af gewezen. In de rondvraag werden nog enkele wensen naar voren ge bracht, onder andere: een geschikt speelterrein voor onze jeugd, de be kende brandspuitkwestie waar men geen oplossing voor kan vinden. Ook de lichtkwestie van verschillende straten. Verder de kwestie van de buitenmensen die nog niet aangeslo ten zijn op het lichtnet. VOORLICHTINGSAVOND VISSERIJSCHOOL Te Breskens werd door de visserij verenigingen „Ons belang" en „Ze- vibel" een voorlichtingsavond gehou den. Burgemeester J. A. Eekhout, voor zitter van de op te richten visserij- school, wees op het belang hiervan vooral in deze tijd. De heer J. de Veen uit Den Haag sprak over de opvoeding van de jon ge vissers, vooral in verband met het visserijonderwijs. Ter afwisseling werden enkele films vertoond. 40 JAAR BIJ P.T.T. Woensdag herdacht de heer J. van Luyk het feit, dat hij 40 jaar gele den als besteller bij de P.T.T. in dienst trad. Biervliet AANRIJDING In de bocht in de Beukelsstraat had een aanrijding plaats tussen een personenwagen, bestuurd door P. S. uit Biervliet en een vrachtwagen, be stuurd door v. d. N. uit Oostburg, zulks vermoedelijk tengevolge van de gladheid van het wegdek. De personenwagen werd hierbij licht beschadigd. Persoonlijke onge vallen deden zich hierbij niet voor. rOLlO-INENTING Kinderen, geboren in de jaren 1952 t.m. 1957 zijn ingeënt tegen polio. De enting werd verricht door de ge meente-arts dokter Ch. Kalkman. Ruim 90 pet. van de in aanmerking komende kinderen zijn een prikje ko men halen. Aardenburg GESLAAGDE OLIEBOLLENACTIE De oliebollenactie, die door het r.- k.- jeugdwerk werd georganiseerd, is dit jaar weer een groot succes ge worden. Niet minder dan 5300 olie bollen werden verkocht. De vele moei te. die het heeft gekost om dit voor elkaar te brengen, werd beloond, door dat ongeveer 250.aan de kassen der diverse jeugdverenigingen ten goede kon komen. Verschillende da mes stelden zich beschikbaar voor het bakken en de leden der jeugd verenigingen brachten ze aan de man. Zoals men ook elders in ons bla-d kan lezen heeft een werkcommissie Tan de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan de ministerraad een rap port voorgelegd betreffende de ont wikkeling van het westen des lands. Daarin wordt o.a. voorgesteld een nieuw spoorwegverbinding te maken met Roosendaal en wel van Vlaardin- gen komend via de Volkerakdam. Voor morgen, zondag 23 februari, .gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.35 en 18.03 uur; te Ter- neuzep om 5.04 en 17.24 uur en te Vlissingen om 4.35 en 16.58 uur. Maan dag 24 februari is het hoogwater te Hansweert om 6.06 en 18 33 uur; te Terneuzen om 5.37 en 17 57 uur en te Vlissingen om 5.09 en 17.31 uur Boschkapelle Er is een schromelijk gebrek aart waardering te constateren voor een der meest boeiende spor ten. Iedereen praat maar over voetballen en wiel rennen. doch over een intellectuele sport zoals het in Zeeuwsch-Vlaan deren gelukkig nog ruim schoots beoefende tritsen komt nooit iets in de krant. Deze ergerlijke nalatigheid van de Ne derlandse sportjournalis ten zij hierbij hersteld. Het tritsen is een be zigheid welke velerlei vaardigheden vereist. Men kan niet zo maar, op een sombere middag zeggen. ..kom, ik ga trit sen". Want zo is het niet. Niet iedereen kan trit sen. Er is slechts een be perkte groep van uitver korenen. die geheel toe vallig tezamen geraken die dan op hun gemiil een glaasje bier drinken daarbij peinzend uit he' venster staren, constate ren dat de dagen toch a' langer worden, kortom, die een ongeveinsd ver toon van rustige ledig gang aan de dag leggen, over dit en dat praten, doch nimmer over trit sen. En niettemin brengt op een gegeven moment, zonder dat er iemand naar gevraagd heeft, de kastelein de bak en ,.de boek", dat wil zeggen: de kaarten. Ook de keien zijn er bij. En dan krijgt ieder zijn portie kaarten, keert ze om en werpt op zijn beurt de dobbelste nen met losse hand in de bak. De kenners onder scheiden zich door hel pinkje. Dikwijls lukt het twee of drie kaarten in eens kwijt te gooien, er zijn lieden die met een onverschillige worp met de teerlingenwel vier kaarten omdraaien en dan de stenen doorgeven aan hun maat, met een gezicht waarop wat al te nadrukkelijk een be- oepspokertrek geboel eerd is, doch waaroj' voor de ingewijde not duidelijk te lezen staat .zo, wie dit rondje aan zijn broek heeft, die heeft het. maar ik zal 't niet zijn". Dit is het hogere vakwerk, dat men na ja ren van oefenen en beta len, bereikt. De azen en soms ook de boeren, zijn mottigaards in deze sport Voor een aas moet men elf gooien. Er zijn trit- sers die zulks drie keer achtereen, zonder blozen, presteren. Sommigen sla gen er ook in, op gezette tijden drie pinnen te gooien, doch dit loont niet meer aangezien de hoogst onofficiële bond van tritsers welke noch een voorzitter, noch statuten bezit en even min vergaderingen be legt; zij tritst slechts het vroeger geldende principe „drie pinnen is uit" afgeschaft heeft. Tritsen is een typische binnensport. Een halve meter sneeuw is geen be zwaar. Integendeel. Het is een sport met een zin volle naam: alles bestaat uit drieën. Drie stenen, maar ook een drievoudi ge bezigheid van de spe- 'ers: zij tritsen, zij praten en zij drinken. Wie er „in" zit. ontbiedt de kas telein en vraagt meteen revanche. Het gaat wel vrij snel. Er zijn tritsers neweest, die met grote vaardigheid hun azen af legden. doch die in deze sport toch mislukt zijn. louter omdat ze het niet konden bijhouden. Want een spel is meestal gauw uit en dan komt er weer een rondje. Het praten gaat over de zaken. In hun alge meenheid dan natuurlijk. Het gaat over de prijs en de exterieure kwalitei ten van melk- en slacht vee, over bieromzetten en over wie er nu weer ge pakt is. Soms heerst er dan ook een rouwstem- ming, maar nooit lang. Een gevaarlijk stadium in deze sport is het zoge naamde „scheveniiigen'. Wanneer dit woord valt, fronst zelfs de kastelein, die bij het tritsen een weliswaar passieve, doch hoogst belangrijke rol vervult, de wenkbrau wen. Bij het schevenin- gen kan iemand die er reeds „in" gezeten heeft, niet opnieuw verliezen. Het wordt dus een strijd lussen hen die tot nog toe meegespeeld hebben zon der hun broek te scheu ren. Zij hebben daarbij nimmer het publiek mee. Een vaste hand. een koele blik en een helder hoofd zijn dan vereist. Maar dat is 't hem, in dit stadium nou juist..*. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B De plaatselijke afdeling van de K. A.B. belegde in het kader van haar wintel-programma een ontwikkelings avond voor de leden. Op deze goed bezochte avond werd het woord ge voerd door de penningmeester van de diocesane bond, de heer H. Broeders. Spreker had als onderwerp gekozen de vernieuwingen, die zich in deze moderne tijd in de kerk aandienen. Met veel kennis van zaken gaf de heer Broeders een kijk op de ver schillende hieromtrent heersende op vattingen. Vanzelfsprekend bleef de laatste vastenbrief, waarin de bis schoppen van Nederland hun visie op deze modernisering geven, niet onbe sproken. Spreker vond met zijn inte ressante causerie bij de aanwezigen een aandachtig gehoor. Stoppeldijk AANRIJDING Aan het eind van de dorpsstraat kwamen een vrachtwagen en een bus van de Z.V.T.M. met elkaar in bot sing. De vrachtwagen van de fa. v. M. uit Giessendam wilde ter plaatse van richting veranderen en de be stuurder merkte bij deze manoeuvre de bus niet op. De materiële schade was zeer aanzienlijk. De bus. een ex tra dienstbus voor het vervoer van werklieden, bekwam een diepe deuk van enkele meters lengte. Van de in zittenden werd niemand gewond. ZUI VELAVOND In het Verenigingsgebouw werd door het Nederlands Zuivelbureau 'n voorlichtingsavond gegeven. Het pro gramma omvatte een lezing over het belang van melk en zuivelprodukt.en in de dagelijkse voeding, alsmede en kele films. Tijdens de pauze werd de aanwezige dames een verversing aangeboden. Bre \<>na AANVOER VISMIJN In de week van 9 februari t.m. 15 februari werden aan de gemeentelijke vismijn.de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 29 kg bot. 24 kg schar, 338 kg schol. 32 kg tong, 1054 kg ma kreel. 177 kg kommeraal, 3 kg rog, 1021 kg kabeljauw. 659 kg wijting. 269326 kg haring. 180 kg haring (puf). 11560 kg sardijn, 9482 kg sardijn (puf) GOES Grand: Kitty in de grote we reld. a 1. MIDDELBURG Schouwburg: De kara vaan der verdoemden, 14 j. Electro: De man met de gouden arm, 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN Luxor: De graaf van Monte Christo, 14 j.Alhambra: Funny face, a.l. OOSTBURG Ledel 7.45 u.: De chirurg. 13 laar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. Concertgebouw 3 uur: De onschuldige verrader. 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: De zoon uan Anna, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Liefde zoals de vrouw het wenst. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Casino de Paris, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 5. 6 en 7 u.: Carnavalsoptocht 1953 Sas van Gent; 8 uur: De vagebond koning, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j. ST JANSTEEN—ROSKAM J. Baart 3,30 uur: Schieting. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur; Het Dri'emeisjeshuis. GOES Grand 3, 7 en 9 uur: Kitty in de grote wereld, a 1. MIDDELBURG Schouwburg 2,3o en 8 uur: De karavaan der verdoemden, 14 j. Electro 3,30, 7 en 9,15 uur: De man met de gouden arm, 13 j. VLISSINGEN Luxor 3 en 7 uur: D« graaf van Monte Christo. 14 j. Alhambra 3. 7 en 9 uur: Funny face, a.l. OOSTBURG Ledel 2. 4,30 en 7.45 uur: De chirurg, 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7,30 uur: De zoon van Anna, 14 j. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7,30 uur: Liefde zoals de vrouw het wenst. TERNEUZEN Concertgebouw S uur: De onschuldige verrader. 14 j. Luxor 2 uur: De onschuldige verader, 14 j. 4.30 en 8 uur: Kitty in de grote we reld a .1 KOEWACHT René Vermeire: Groot hal. A. de Nijs 3 uur: Schieting. ST. JANSTEEN Zaal Beatrix 3 uur: Schieting. HEIKANT P. C. Gijsel 6 uur: Prijs- kaart.ing. J. IngheJs-de Block 6 uur: Pry spiering. AXEL Het Centrum 3,45 uur: Casino de Paris, 14 j. LAMSWAARDE A. V. Driessche 3,30 U. Schieting. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De blauwe diamant van de Maharadja, 14 j.: 5 en 8 uur: De vagebond koning, 14 jaar. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5,15 uur: Tarzan en de verloren safari, 14 j 3 uur: Hartstocht en verleiding. HENGSTDIJK P. van Dijk: Na de hoogmis: Priispiermg. KFMZEKE I Stags: Groot bal. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Soledad. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 2,45 u.: Tosca (ballet 1); 8 u.: Carmen GOES Grand: Kitty in de grote we reld. a.l. MIDDELBURG Schouwburg: De kara vaan der verdoemden, 14 j. Electro: De man met. de gouden arm. 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN Luxor; De graaf van Monte Christo, 14 j.Alhambra: Funny face. a.l. OOSTBURG Ledel 7,45 u.: De chirurg 18 jaar, DE KLINGE Kinema van Dijk 7 30 u.: Liefde zoals de vrouw het wenst. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De vagebond koning, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Harts tocht en verleiding. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. r)E Egypti heeft w< ken. Ternai leiding de 1 publiek doo Syrië tot s geeft reeds ternationale Volgens 1 er in het j de twee lan plaatsvinder Sident van wordt aanj was er geer ser die pres leek dus gunstig voo tische dictat Nasser he keld gemaal grensconflic scheppen. plebisciet nl de gedeelte ten noorden graad ligger Soedanees, i Een missif nister van b Cairo haald besloot de Khartoem, d rukkende E dreigd acht, aan de Veilij te gaan vooi IN Londen intussen m heid, omdat kere grensrej terzake eiger arbiter zijn, af namens of Soedan heeft 1 januari 195 In 1899 zo 22ste breedti aangewezen maar in de dan Khartoer latere regelin waarbij afwi om de Oost weerszijden wonen, ondei betrekken. Aangezien gebied 1500 30.000 inwon grootste gede tijn is langs aangelegenhe erg opgeblaz niet meer dan van Nasser o Arabische w< te geven. Hij doet dit van een ande: Liga en dit g de veronderst achter zit. H( aanspraak m bijzondere aa Egypte. Men neemt aan, cn olie te wi; het kleinste d danese gewes de 22ste b Haifa, welke Egypte van b kende plan de grote stuw is nl. waarscl meer, dat hie Soedanees gel zal reiken. Wanneer ni fa als zijn ge heeft het nie Soedanese in- en stuwplann geen of min aan de Soeda delen, welke voering er va Van de ai voor Egypte dan in vrede ven, omdat d de Soedan ns niet omgekee Nijlwater kui houden, gera treurig geste verdrogen en ger worden dan staat machteloos t 26) De vissers wijl hun hand van Arabische dersteunt hun ze de "doder moeten hale kent het; het geweest zijn De tonijnen dra ze het w, ontglippen. Al gen ze. Een springt op. Hi ken van schui Plotseling Wilde, rauwe gen boven hel telende tonijne Dan begint In het licht

de Stem | 1958 | | pagina 2