t LUCHTAANVAL OP MIDDEN-SUMATRA jes EINDELIJK TOESTEMMING Spanning in Tunesië toegenomen Begroeting door gordijn Egypte ziet af van stemming in Soedan D.A.F. gaat produkt auto verdubbelen ie nieuwe [DAGBLAD DE STEM Soekarno wijkt niet NIJMAN DAGBLAD VOOR ZEELAND Sneltrein greep vrachtauto Vervanging van Selwyn Lloyd Arrestaties van Algerijnen in Parijs Wisselvallig Verlraging in groei wagenpark Eerdere uitbetaling garantieprijs melk Ongekend grote belangstelling Gouden penning van Ncd. Fabrikaat voor gebr. Van Doorne Privileges voor Lourdes jaar Spaanse consul uit Marokko gezet Gevaren van vuurwerk Parijse opera's gesloten Neemt eens een proef! sel 1: we auto's uffeur cent I p. km AAGDIJK 28» Tel. 34142 >.d. eda voor haar rdt geboden drijfskleding woonachtig 9. BREDA. is Aram het in de muur om de hoek uw van een bouwd huis Jet van een van de drie aan boord üddellijk de 98e JAARGANG No. 22689 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, oir. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p, kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 ','oof God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 'Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41. tel. no. 3 Twee vliegtuigen van de centrale regering hebben bommen laten vallen en machinegeweervuur afgege ven op bet plaatsje Painan, gelegen aan de westkust van Sumatra, ongeveer 70 km ten zuiden van Padang. De aanval werd uitgevoerd door twee Mit- chell-bommenwerpers, die zeven bommen uitwierpen. Radio-Padang voegde hieraan toe, dat de bom men klaarblijkelijk waren gericht op een brug over een kali, die beschadigd werd. Het verkeer over deze brug kon evenwel doorgang vinden. Er waren, volgens officiële berichten, geeu doden of gewonden. Overste Djambek, minister van binnenlandse zaken van de revolutionaire tegenregering deelde mede, dat de aanval werd uitgevoerd „op een tijdstip (in de ochtenduren) waarop de meeste inwoners in hun huizen zijn of zich voor het vrijdagge bed naar de moskee begeven. De eerste slachtoffers waren eenvoudige mensen". Djambek rei voorts, dat het bevel tot de aanval afkomstig was van de opperbevelhebber der strijd krachten (president Soekarno). De aanval werd gedaan een uur nadat Soekarno zijn rede te Djakarta had uitgesproken, al dus overste Djambek. EEN HEVIGE BRAND heeft gister morgen een gedeelte van de autofa- brick ,.A.C." te Thames Ditton in Surrey in de as gelegd. De schade wordt op twee miljoen gulden ge schat. HET AANTAL DODEN tengevolge van de instorting in een steenkolen mijn in Bengalen waarvan wij in onze editie van gisteren reeds gewag maakten is gestegen tot 220. DE ONTPLOFFING, welke zich aan boord van het Britse vrachtschip Seistan in de haven van Manamah heeft voorgedaan, heeft tot dusver aan 57 personen het leven gekost. DE R.A.I. te Amsterdam noteerde gisteren de 200.000e bezoeker. Het was de heer A. Deys uit Den Haag, die een radio cadeau kreeg. DOOR EEN BRAND, die de stad Gia Kiem heeft geteisterd (ten noor den van Saigon), zijn tienduizend mensen dakloos geworden. De plaats was in 1955 gebouwd voor de huis vesting van vluchtelingen uit Noord- Vietnam. IN DEN HAAG is gisteren overleden de heer N.G.J. van Schouwenburg, sedert de oprichting in 1945 directeur van het persbureau der N.H. Kerk. DE HP,EDITIE van dr. Fuchs is nog 650 km van Scottbasis verwij derd. Zij heeft in drie dagen 130 km afgelegd. DE DOUANEBEAMBTEN van het Parijse vliegveld Orly zijn gisteroch tend voor twee dagen in staking ge gaan. om aan looneisen kracht bij te zetten. J IN BRUSSEL is een pyromaan aan het, werk. De laatste twee maanden zijn er twintig branden gesticht, voor namelijk in scholen, theaters en mu- sea. een bejaard echtpaar in de Rustenburgerstraat te Amsterdam, is door gasvergiftiging om het leven gekomen. DE DEENSE onderzeeboot „Stoe- ren die gisteren enige tijd werd ver mist tijdens oefeningen ter hoogte van Portland (Zuid-Engeland), waar- door grote ongerustheid ontstond, is veilig aan de oppervlakte gekomen. De minister van defensie van de re volutionaire regering. Burhanuddin Harahap, heeft via radio-Padang op de bevolking een beroep gedaan, haar kalmte te bewaren. „Wij zijn", zeide bij. „op het uitvoeren van dergelijke daden voorbereid, al hopen wij. dat zij niet zullen worden herhaald. Welke ook de prijs zal zijn die wij hebben te betalen, wij zullen de strijd niet opgeven. Maar voor een vreedzame regeling van het Indonesische vraag stuk zijn bombardementen als deze niet bevorderlijk". Eveneens via de radio heeft de revo lutionaire regering overste Somba, de militaire commandant in Noord-Cele bes, van het bombardement op de hoogte gesteld en hem verzocht, zich niet tot overijlde daden te laten ver leiden. Rede Soekarno In zijn te Djakarta gehouden redevoering deed Soekarno die gisteren zijn ambt als president weer overnam van de waarne mend-president. mr. Sartono een beroep op de bevolking „om de regering te steunen in het neer slaan van onwettige activiteiten". De president zeide. dat. als het waar was. dat de eisen van de buitenge westen ernstig waren geweest, dan het vraagstuk der betrekkingen tussen de centrale regering en de buitenge westen reeds lang had kunnen zijn opgelost. Doch er zijn aanwijzingen, dat de eisen van de buitengewesten de instrumenten zijn geworden van andere landen. Soekarno vervolgde „Onze strijd gaat niet tegen de eisen van de bui tengewesten. doch heeft tot doel de natie te redden". „Wij moeten vastberaden en met alle macht waarover we beschikken tegen de opstandige beweging van Padang optreden", zo heeft volgens radio-Dja karta president Soekarno te Djakarta tegenover driehonderd afgevaardigden van veertien Indonesische jeugdbewe gingen verklaard. Oud-vice-president Hatta woonde de bijeenkomst niet bij. Het nationalistische partij-orgaan „Suluh Indonesia" meldde, dat de eer gisteren gehouden bespreking tussen Soekarno en Hatta een negatief resul taat heeft gehad. Volgens het blad is men in politieke kringen pessimistisch gestemd over de mogelijkheid van ov ereenstemming tussen hen beiden- Volgens een bericht van radio-Pa dang hebben tien islamitische partijen en organisaties, waaronder de Masju- mi en de Nahdatul Ulama, hun trouw betuigd aan de revolutionaire regering te Bukit Tinggi. Deze tien verenigin gen zouden dit hebben gedaan in een gezamenlijke verklaring. Ontslag handelsattaché De handelsattaché, verbonden aan de Indonesische ambassade te Londen, de heer A. P. Makatita, heeft oneer vol ontslag gekregen, omdat hij de functie heeft aanvaard van „vertegen woordiger voor Europa van de opstan dige regering" in Midden-Sumatra, al dus heeft de Indonesische ambassade te Londen vrijdag bekendgemaakt. De sneltrein van Maastricht naar Amsterdam, die gistermiddag uit Weert was vertrokken in de richting Eindhoven, is op de onbewaakte over weg in Maarheeze in aanrijding ge komen met een vrachtwagen van „Landbouwbelang" uit Weert. De vrachtwagen, die een eind is meegesleurd, werd totaal vernield. De twee in de auto zittende personen de heren Moonen en Gerards werden er uit geslingerd. De een is licht- en de andere zwaar gewond naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. Verscheidene Britse bladen vragen zich naar aanleiding van het lager huisdebat over de buitenlandse poli tiek af of minister Selwyn Lloydd als hoofd van het „Foreign Office" zal worden vervangen. Zowel de conservatieve „Daily Mail" en ..Daily Express" als de liberale „News Chronicle" noemen het optreden van de minister in het debat een „fiasco" en een „ramp". Volgens de bladen was het zo erg, dat premier MacMillan zich genood zaakt zag, zelf het debat te sluiten, teneinde de slechte indruk, die zijn minister had gewekt, weg te nemen. Oorspronkelijk zou Allan Noble, een minister vail staat, verbonden aan het ..Foreign Office" namens de re gering hebben gesproken. Vele bladen zijn van oordeel dat Selwyn Lloyds betoog zo zwak was dat de socialistische oppositie daarop besloot om een stemming te vragen. De Parijse politie heeft gisteren 102 Algerijnen aangehouden, die wor den verdacht van het plegen van ge welddaden. Bij huiszoekingen werd een ledenlijst van de afdeling zuid- Parijs van het verboden Algerijnse ..nationale bevrijdingsfront" gevon den. Er worden nog twee Noordafrika nen gezocht, die donderdagavond n politieman en een lid van de andere Algerijnse verzetsorganisatie, de „Al gerijnse nationale beweging" hebben gedood. HET EINDHOVENS vakanticcomité organiseert ook deze zomer weer een ..Wonderland" voor de jeugd. Vorig jaar waren er 60.000 bezoekers. Volgens een communiqué van het Tunesische ministerie van voorlichting zetten de Fransen de omsingeling van Remada en het omliggende gebied met een straal van veertig km voort. Bij Keboek, 35 km ten zuiden van Tatahoeien, is een grote concen tratie pantserwagens waargeno men, aldus het communiqué- Het verkeer is gestagneerd. Voer tuigen van burgers worden aangehou den en de inzittenden worden door de Weersverwachting van het K.N. 5I.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Enkele opklaringen maar ook plaatselijk t buien, sommige met natte sneeuw of hagel. Zwakke lot matige wind tussen west en noord. Tempera- t turen als gisteren of iets lager. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke westenwind, later t noordwestenwind. Overdag opkla- ringen, afgewisseld met zwaar betrokken hemel. Regenvlagen, later smeltende sneeuw. Daling der temperatuur. Vandaag: zon onder 18.06 uur, maan onder 22.29 uur. Morgen: zon op 7.40 uur. maan op 9.07 I uur, zon onder 18.07 uur, maan onder 23.32 uur. Maandag: zon 1 op 7 38 uur, maan op 9.34 uur. Gisterenochtend is in de Am sterdamse haven begonnen met de ontscheping van het passa giersschip Oranje, dat met on geveer 900 repatrianten aan boord uit Indonesië was geko men. In de hal op de kade werden de gerepatrieerden on middellijk doorgelicht achter een provisorische afscherming van lakens. Enkele geestelijken uit Maastricht konden de ver leiding niet weerstaan vast een praatje te maken met hun col lega broeder Josue uit Djokja karta door enkele spleten tus sen de lakens, nog voordat alle formaliteiten waren vervuld. Franse militairen voor ondervraging naar Remada overgebracht. De span ning is hierdoor aanmerkelijk toege nomen. De Tunesische minister van buiten landse zaken, Sadok Mokkadem. noemde het incident een „schending van het volkenrecht" en hij liet de Britse en de Amerikaanse ambassa deur weten, dat de crisis verergert. Intussen heeft Tunesië, zoals ge meld. vijf Franse consuls uitgewezen. De betrokkenen zijn onder politiebe waking naar Tunis gebracht. De Franse regering heeft steeds gewei gerd gehoor te geven aan de Tune sische eis om de betrokken consu laten te sluiten. Zij heeft hiertegen nu schriftelijk geprotesteerd. De goede diensten Groot-Brittannië zal bij het verle nen van zijn goede diensten in het geschü tussen Tunesië en Frankrijk worden vertegenwoordigd door Ha rold Beeley, onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken. De Franse minister van defensie, Chaban-Delmas, heeft te Parijs ver klaard, dat ..de goede diensten" aan geboden door de Amerikaanse en de Britse regering niet op Bizerta slaat. Dode strook Chaban-Delmas heeft voorts ge zegd, dat onmiddellijk begonnen zal worden met de inrichting van de onbewoonde strook, tussen Algerië en Tunesië waartoe de regering eerder in de week het besluit genomen heeft. De minister zal zich binnen 48 uur met de minister voor Algerië, La- coste. en met de opperbevelhebber van het Franse leger in Algiers, ge neraal Salan, verstaan over het vraagstuk van de verplaatsing van zestig tot zeventigduizend mensen, die thans in de bewuste strook wonen. De „dode" strook zal zich uitstrek ken van de Middellandse Zee tot in de buurt van de Sahara en een leng te hebben van 240 km. De breedte varieert van 16 tot 80 km. Egypte heeft besloten de volksstemming over de Egyp- tiscli-Syrische Unie in het omstreden gebied van Halieb bij de grens met Soedan geen doorgang te doen vinden. Dit wordt gezegd in een officieel communiqué, dat door radio-Cairo is omgeroepen. Deze volksstemming is gisteren in Egypte en Syrië gehou den. Vandaag een feestdag (bij voorbaat al) in beide landen wordt de „uitslag" bekend gemaakt. Volgens het communiqué zal de Egyptische regering het verloop van de Soedanese verkiezingen op 27 fe bruari en de vorming van een nieu we regering te Khartoem afwachten voordat zij met Soedan onderhande lingen begint over de omstreden Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedroeg het totaal aantal mo torrijtuigen in Nederland (exclusief de bromfietsen) aan het begin van dit jaar 756.500. Dat was 15 pet. méér dan een jaar tevoren. Van 1954 tot 1957 nam het Nederlandse motorrij tuigenpark jaarlijks met 16 pet. of hogere percentages in omvang toe. Er is dus vertraging in het groei tempo. Of juister gezegd: vertraging in het tempo, waarmee Nederland zijn achterstand in motorisering op alle andere Westeuropese landen (uitgezonderd Spanje, dat per dui zend inwoners nog minder motorrij tuigen heeft) inloopt. De K.N.A.C. stelt dit nog verder achterop raken op rekening van de conjunctuurdaling en de belastingverhogingen. Met Öe berekeningen van de K.N. A.C. komt men tol de volgende sa menstelling van het Nederlandse mo torrijtuigenpark per 1 januari '58: 410.000 personenauto's, 134.000 vracht en bestelauto's, 8.300 autobussen, 5.100 trekkers met opleggers, 5.800 speciale voertuigen (brandweerauto's e.d.), 181.300 motorrijwielen en scoo ters, 12.000 motordriewielers. Het aantal bromfietsen per 1 januari is door de K.N.A.C. geschat op 800.000. Minister Vondeling is van oordeel dat het uit een oogpunt van finan ciering van het landbouwbedrijf wen selijk is de uitbetaling van 'de ga rantieprijs eerder te doen dan in het afgelopen melkprijsjaar. Hij is voor nemens hierover tijdig met zijn ambt genoot van financiën te overleggen mede in verband met de vraag of de stand van 's lands kas toelaat, tegen het einde van het melkprijsjaar 1957- 1958 een gedeeltelijke betaling te doen. Dr. Huub W- van Doorne heeft tijdens een ontvangst in het Am- stelhotel te Amsterdam aange kondigd, dat er zoveel aanvra gen voor de nieuwe personen auto „D.A.F. 600" zijn binnenge komen, dat hij en zijn broer Wim besloten hebben het opgestelde produktieplan minstens te ver dubbelen. Zoals bekend, had men oor spronkelijk in 1960 25.000 nieu we automobielen per jaar willen produceren. Dit getal zal nu op gevoerd worden tot minstens 50.000 stuks. „En zelfs met die 50.000 per jaar zullen we nog niet aan de aan vraag kunnen voldoen", aldus dr. van Doorne. ..Reeds nu hebben zich op de R.A.I.-tentoonstelling 3.000 gegadigden voor onze nieu we auto opgegeven, waaronder telegrafische en schriftelijke be stellingen uit alle delen van de wereld. Buitenlandse vertegen woordigers hebben ons dusdanige serieuze voorstellen gedaan, dat wij zelfs met een produktie van 100.000 wagens per jaar niet zou den toekomen". Dr. van Doorne constateerde met trots dat „zelfs in de Verenigde Sta ten grote belangstelling voor de D.A. F. 600 wordt geloond." Voorts zeide hij, dat de D.A.F. uit 42 landen aanvragen voor een agent schap heeft gekregen en dat in Ne derland zich 600 handelaren bereid hebben verklaard de nieuwe D.A.F. 600 te gaan verkopen. Hij sprak er zijn verheugenis over uit, dat het nieuwe produkt van de D.A.F. met zoveel welwillendheid is ontvangen in binnen- en buitenland. „Wij hebben niet durven dromen zo'n succes te hebben. In Nederland is nog nooit een nationaal produkt met een dergelijk enthousiasme onthaald. Als straks de Europese gemeenschap werkelijkheid wordt, zal Nederland ook iets op het gebied van de in dustrie moeten tonen en wij zijn dank baar daartoe een steentje te mogen bijdragen". Tijdens een ontvangst in het Am- stel hotel te Amsterdam heeft de voorzitter van de vereniging „Neder lands Fabrikaat" de heer J. Mul ler, aan de heren dr. H.J. en W.A.V. van Doorne. directeuren van de DAF- automobielfabrieken te Eindhoven, de ere-penning in goud van deze ver eniging uitgereikt. De opdracht op dc penning luidt: „Ter ere van schep pende fantasie, vooruitstrevend vak manschap en baanbrekende vinding rijkheid. in het nationale belang ver wezenlijkt door de ondernemers H.J. en W.A.V. van Doorne en hun mede werkers. De ere-penning is door de vereni ging ingesteld om verdienstelijke le den te eren. Gisteren werd voor de eerste maal sinds de oprichting van de Vereniging in 1915 de ere-penning in goud uitgereikt. zone. Soedan had hierom al eerder verzocht. Het Egyptische besluit beoogt de plannen te verijdelen van degenen die de oude betrekkingen tussen de twee broedervolken pogen te vertroebelen aldus het communiqué. Egypte is altijd eensgezind geweest met Soedan als het grng om vrijheid en onafhankelijkheid, zo wordt ge zegd. Arrestaties De Soedanese minister van sociale zaken heeft op een persconferentie in Khartoem meegedeeld, dat er vijftig Egyptenaren zijn gearresteerd te Wa di Haifa, toen zij op een boot poogden zonder visa Soedan binnen te komen. De arrestaties geschiedden aan de Soedanese kant van de grens tussen Egypte en Soedan. Onder de gearresteerden bevinden zich zeven Egyptische militairen. De overigen waren in burger. De Egyptenaren werden van het Egyptisch schip gehaald en naar 'n politiebureau gebracht om onder vraagd te worden. De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteravond de klacht in behan deling genomen, die Soedan tegen Egypte had ingediend. Vrij spoedig reeds werd de zitting enige tijd op geschort om de leden gelegenheid te geven binnenskamers te beraad slagen. Paus Pius XII heeft voor het ge hele jubileumjaar van Lourdes bij zondere privileges aan het Maria- heiligdom verleend. Tot 11 februari 1959 mogen de priesters in Lourdes de H. Mis op elk uur van de dag of de nacht op dragen. De gelovigen is het toege staan op elk uur van de dag of de nacht te communiceren. De H. Vader heeft hiervan mede deling gedaan in een brief van zijn prostaatssecretaris mgr. Tardini aan kardinaal Lienart. voorzitter dei- Franse bisschoppenconferentie. De 24-jarige Zweedse prinses Margaretha (rechts) zou, zoals wij gisteren meldden, thans in het huwelijk mogen treden met de 26-jarige voormalige Lon- dense bar-pianist Robin Dou- glas-Home (links), een neef van de graaf van HomeHij is nu directeur van een concern. De Spaanse consul in Agadir. Ma nuel Vergara, is door de Marokkaan se autoriteiten uit het land gezet. Hij is naar Madrid vertrokken. In gezaghebbende kringen te Rabat wordt gezegd, dat Vergara dikwijls tussen Agadir en Ifni heen en weer reisde cn dat zijn aanwezigheid „on verenigbaar met de openbarê ordê" werd geacht. Ifni is een Spaanse enclave in Ma rokko, waar Marokkaanse opstande lingen tegen het Spaanse gezag strij den. Ronde de jongste jaarwisseling hebben 32 personen letsel aan een oog gekregen door vuurwerk. Van deze slachtoffers waren er 24 bene den de 19 jaar, waarvan 12 in de leetijdsgroep van 10 tot 14 jaar. In negen gevallen was sprake van ern stig letsel, waarbij een blijvende stoornis waarschijnlijk of niet uitge sloten werd geacht. Deze cijfers zijn het resultaat van een enquête onder Haagse oogartsen door de algemene Nederlandse vereniging ter voorko ming van blindheid in overleg met de Nederlandse bond voor moeder- schapszorg en kinderhygiëne. Zij zijn bekend gemaakt in het jongste nummer van het tijdschrift voor sociale geneeskunde. De Parijse Opera en de Opéra Co rn ique. twee theaters die een aanzien lijke subsidie van de staat ontvangen zullen tot nader order hun deuren sluiten als gevolg van onverwachte stakingen van het toneelpersoneel en de leden van het ballet, die hogere lonen wensen. j THANS IN MEER DAN 60.000 GEZINNEN Ons aantal abonnees groeit gestadig en heeft thans een peil bereikt dat reeds ver boven de 60.000 ligt. Wij prijzen ons gelukkig dat zovelen het Dagblad De Stem lezen om l de goed verzorgde nieuws-rubrieken en advertentie-pagina's. Aan degenen die nog niet in onze grote „Slem-familie" zijn opgeno- S men, zouden wij willen verzoeken kennis te nemen van onze artikelen- reeks „Wie het zwaard opneemt" van Karei C. Snijtsheuvel, die op een zeer boeiende wijze de tragedie beschrijft van de oorlog tegen Japan in het voormalige Nederlands Oost-Indië. Doe als tienduizenden. Abonneert U op het Dagblad De Stem. U ont vangt dan de krant 14 dagen gratis. NAAM STRAAT GEMEENTE (In drukletters) Abonn.prijs p. week 0.54; (Incasso wordt berekend). p. kwartaal 7.-; per post f 8.20.

de Stem | 1958 | | pagina 1