Opgravingen te Baarland BELGEN SPECULEREN in Nederlandse grond ONZE PUZZEL u' r u" 3=-d£-32-=!= PAARD DOOD HOOP LEEFT R; Pc Un 'i .Weer Nederlandse coureur, die eigen wagen bouwt Fundering van kasteel „Hellenburg" blootgelegd >?S^ZWAAH DEMAKEI (Suloiux) DE PLASTICLAK Duncan Edward' overleden ui 10 10 Interessante scherven Bar weinig gegevens f Vaker I SGvilla orange marmelade Besprekingen tussen Japan en Rusland Prijsvraag „Bouw" Het sal zo n vaart niet lopen r. w. j. OPLOSSING Ramp te München INCI A In het '08e JAAI DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 Dezer dagen is de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort begonnen met het ontgraven van de overblijfselen van het voor malige kasteel Hellenburg te Baarland. Opwindend zijn deze werkzaamheden geenszins: van het trotse kasteel resten nog slechts de zware funderingen. Toch geven deze aan de deskundigen voldoende houvast omtrent de bouw; en de scherfvondsten geven mogelijkheid tot datering. Van de historie van Hellenburg is slechts bar weinig bekend. Zelfs de tijd van haar ondergang is niet bij benadering aan te geven. Doordat men in een Zeeuwsche Volksalmanak van 1837 een steendruk afbeeldde van deruïne zoals die zich vertoonde in 1606, kunnen we veronderstellen, dat Hellenburg vóór 1600 verwoest werd. Deze afbeelding gaat hierbij. Baarland was destijds een zeer be langrijk dorp. Haar naam gaf het aan twee oeroude Zuidbevelandse eilan den: het eiland Baarland met de dor- pen Baarland, Oudelande en Baken- dorp; het eiland Oostbaarland met de dorpen Hoedekenskerke, Vinninge en Ostende. Merkwaardig is ook, dat de oude vaarweg van het eiland Oostbaarland naar 's-Gravenpolder door het Zwa- ke. thans als landweg nog altijd de naam ,,De Baarlander" draagt. Tijdens de invasie van de Vlamin gen in Baarland op 24 oktober 1295 werd er verwoed gevochten, zó. dat die plaats nu altijd nog ..Het Slag veld" genoemd wordt. De Vlamingen werden door de Zeeuws-Hollandse le gers verslagen, maar niet dan nadat de Vlamingen ter plaatse ,,huys ende kercke" in brand hadden gestoken, aldus beschrijft ons de geschied schrijver Melis Stoke, omstreeks 1340. Met dit „huys" zou bedoeld kunnen zijn één van de drie kastelen, die Baarland heeft bezeten. Het oudste kasteel vermoedelijk niet meer dan een versterkte heuvel met houten gevechtstoren dat stamde uit de tijd van de Noorman nen, was Aardenburg of (gezien de Zeeuwse uitspraak van het woord) Arendsburg. Hiervan is niet veel meer bekend dan de plaats waar het heeft gelegen, ten zuiden van Het Slagveld. Het tweede kasteel was Hellenburg. De stichtingsdatum is niet bekend, maar het was in elk geval een stenen bouwsel met naar voorlopige schat ting een oppervlak van 35 bij 20 me ter, zwaar versterkt met op de vier hoeken een kolossale vierkante toren. In de fundering tekent zich midden in de westmuur nog een ronde toren af, die straks misschien ook terugge vonden wordt in de fundering van de oostmuur. Als Hellenburg in 1295 werd verbrand, dan is het toch nadien weer herbouwd, wat blijkt uit de ge vonden scherven uit de 15e en zelfs nog 16e eeuw. Ook weet men dit, om dat in 1452 op het slot Hellenburg overleed Frederik van Renesse, die toen in Baarland begraven werd; zijn zerk was in 1840 nog te zien. Het derde kasteel was het slot Oosteinde, dat in 1840 werd afgebro ken, en waarvan nu nog het voorma lige koetshuis als woning gebruikt wordt. De vroegere grachten zijn ten dele nog aanwezig. Dit slot zou er volgens Smallegange rond 1500 ge zet zijn. Mogelijk was het de opvolger van Hellenburg Onderaardse gang Hardnekkig gaan in Baarland de verhalen over onderaardse gangen, die de verbinding vormen van Hel lenburg met Oosteinde. Tot nog toe is er niets gevonden, dat daar op lijkt. Mocht men nog twyfelen aan het belang van Baarland, dan is er nog het feit, dat men in 1394 van Hertog Albrecht van Beieren het recht kocht tot het houden van een weekmarkt op maandag. Hierby was bedongen het stapelrecht voor Oudelande en Bakendorp, d.w.z. dat niemand der inwoners van genoem de dorpen enig koren of andere waar naar andere plaatsen mocht vervoeren, voordat het te Baarland ten verkoop was gesteld. Overtre ding werd gestraft met een zware geldboete. Baarland was dus aardig op weg om stadsrechten te verwerven en zo de hoofdplaats te worden van de eilanden Baarland, toen er een kink in de kabel kwam door de plannen tot afdamming van het Zwake. Toen dan ook in 1445 deze dam tussen 's-Gra- venpolder en Hoedekenskerke gelegd was. zij het ten koste van bovenmen selijke inspanning, was de kans voor Baarland, een klein Goesje te worden voor het zuiden van Zuid-Beveland, totaal verkeken De St. Janskerk De Sint Janskerk van Baarland, zo als we die nu kennen, mag ons alleen doen verbazen om haar geweldig to renlichaam en we denken dan in de verte aan de Lievens Monstertoren van Zierikzee. De toren van Baar- lands Sint Jan geeft te denken, dat die ook nimmer afgebouwd werd. Maar de kerk zelf ziet er nu niet zo indrukwekkend meer uit. Dat is wel heel anders geweest. Ze zou gebouwd zijn vóór 1400; in 1532 werd de kerk door brand beschadigd en weer her steld. Maar in 1774 werd ze grondig veranderd: men maakt van een twee- (of: drie-?) beukige kerk een eenbeukige, waardoor het gebouw veel minder ooglijk is geworden. Bij de restauratie van de toren in 1955 heeft men één van de oorspron kelijke vier hoektorentjes naast de spits weer in eer hersteld, op de noordoosthoek. Volgens de overlevering zou Baarland een klooster hebben be zeten. Vorig jaar bij herverkave- lingswerken werden inderdaad fun- deringen van een groot stenen ge- Ruïne „Hellenburg" uit 1606 (Advertentie) ASTHMALIJDERS Maak een einde aan Uw martelingen. Elke asthmalijder kent het verstik kende gevoel dat een asthma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten bren gen binnen de 30 seconden verlich ting en bedwingen de felste aanval in 515 minuten. Om geheel gerust te zijn, nemen vele lijders aan asthma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef! Bij apothekers en drogisten. 801-oo Als in de Komende zomer de au toraces op het circuit van Zand- voort beginnen, zal het publiek in de race van de 750 tot 1100 cc klas se ettelijke Nederlandse coureurs in zelf gebouwde wagentjes een felle strijd tegen elkaar zien leve ren. Daar zullen bijvoorbeeld zijn Henk van Zalingen en Jan Bootz, maar ditmaal ook de 29-jarige John Swaab uit Amsterdam, die in zjjn eigen garage dag en nacht bezig is met het bouwen van zijn eigen racewagen: de Swaab Special. Het vorig jaar nam Swaab voor de eerste maal deel aan de races, die de Nederlandse Auto Rensport Vereniging in Zandvoort organi seerde en in de 2500 cc klasse voor sportwagens won hij met zijn As ton Martin de derde prijs. Later werd hij in dezelfde wagen eerste in de Heuvelklim, die de KNAC in Vaals hield. Nadien rijpte bij hem het plan volgens een eigen ontwerp zelf een racewagen te bouwen en nu zal het nog slechts een kwestie van cir ca 2 maanden zijn voor hij in zijn Swaab Special op het Zandvoortse circuit zal proefrijden. Van de Nederlandse rijder Jaap Luijendijk. due het vorig jaar naar Zuid-Afrika emigreerde, nam hij diens oude renwagentje over. Hij sloopte er de zeer bijzondere mo tor uit: een 4 cilinder met 2 bo- Dit is de 29-jarige Amsterdamse garagehouder en autorenner John Swaab bij het geraamte van de „Swaab Special", een nieuw race wagentje in de 1100 cc klasse, dat de heer Swaab geheel alleen bouwt. venliggende nokkenkassen. destijds vervaardigd door de beroemde Ita liaanse constructeur Ermini. Deze 1089 cc motor is een Italiaanse ver sie op de Simca en heeft niet al leen een vermogen van circa 80 pk, doch bovendien het enorme maxi mum aantal toeren van 8000 p. mi nuut. Dit Ermini-motortje (voor zo ver Swaab bekend het enige, dat in Nederland aanwezig is) is nu gemonteerd in het slanke buizen frame van de Swaab Special, die ,,in zijn spanten staat". De hele wagen, waarmee Swaab een maxi mum snelheid van ongeveer 200 km hoopt te halen, zal circa 400 kg wegen. Dezer dagen ontving Swaab toe vallig een brief van Jaap Luijen dijk uit Zuid-Afrika. die zijn Er- mini wilde terugkopen. ,,Het gaat mij hier goed", schreef hij. „maar ik heb alleen heimwee naar mijn Ermini. Die is een stuk van me zelf. Dat begrijp jij zeker wel". Hij zal een negatief antwoord terug krijgen. bouw aan de Delische Weg aange troffen, doch te laat werd de rijks dienst voor oudheidkundig onder zoek in kennis gesteld, zodat de res ten vergraven waren, voordat een onderzoek kon worden ingesteld. Het belang van Baarland kunnen we verder nog enigszins afmeten aan enkele beroemde Baarlanders. mis schien broers: Adriaan van Baarland, geboren te Baarland omstreeks '1488, was de geschiedschrijver van de Bra bantse hertogen in zijn ..Kronijk der Hertogen van Braband". Hij was hoogleraar te Leuven, waar hij in 1542 overleed. Hubertus van Baarland was ge neeskundige te Namen. Hij schreef over geneeskundige onderwerpen en ook een boekje „Onderwijzing voor een Christen". Van beide Van Baarlands is bekend, dat ze vrienden waren van hun be roemde tijdgenoot, de Rotterdammer Desiderius Erasmus. (Advertentie) i neemt De Japanse regering heeft Rus land voorgesteld onderhandelingen te beginnen over een vredesverdrag tussen beide landen, aldus het Japanse ministerie van buiten landse zaken. Ook heeft de Japanse ambassadeur in Moskou de Russische regering ern nota doen toekomen over de veiligheid van de Japanse vissers in het noorden van de Stille Oceaan. De Russen hebben deze maand de Japanners al „onofficieel" voorge steld besprekingen over een vredes verdrag te beginnen. De Japanse regering verklaarde dat de kwestie van de veiligheid van de Japanse vissers gescheiden zal worden gehouden van de onderhande lingen over een vredesverdrag en van de besprekingen over de visserij die op het ogenblik in Moskou wor den gevoerd. Premier Kisji van Japan heeft ge- Advertentie) zegd dat er onderhandelingen ge voerd kunnen worden over een vre desverdrag, mits de Sowjet-Unie ak koord gaat met de Japanse aan spraak op de zuidelijke Koerillen, die nu in het bezit zijn van de Russen. De stichting Bouw schrijft, ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de bond van Nederlandsche ar chitecten B.N.A., een karikaturen- prijsvraag uit. Bedoeld is een humo ristische of karikaturiserende teke ning. die betrekking heeft op het bou wen in de ruimste zin van het woord, op mensen, die met het tot stand brengen van gebouwen te maken heb ben. of op gebouwen. In plaats van een tekening kan een samenhangen de serie van ten hoogste vier tekenin gen worden ingezonden. Voor bekroonde inzendingen zijn prijzen beschikbaar gesteld van 600, 400.- en 200.-, alsmede drie eer volle vermeldingen van 100.-. In de jury hebben zitting de heren •T. C. Ebbinga Wubben, voorzitter. H. D. Bakker. R. Blijstra, J. Bommer en O. Treumann. 'n BRINK product is beter - kost minder! is beter - kost minder! Het heeft de aandacht getrokken, hier zowel als in België, dat er de laatste tijd onder de kapitaalkrachtige Belgen veel belang stelling bestaat voor het aankopen van hoeven en landbouwgron den in Nederland. Belangstelling voor „labeurgrond" in „Hol land" is trouwens een bekend facet van de Belgische kapitaals markt. Zeeuwsch-Vlaanderen is privaatrechtelijk voor een groot deel door Belgen geannexeerd, en ook in westelijk Noordbrabant is heel wat landbouwgrond Belgisch eigendom. Maar de laatste halve eeuw werd weinig meer van aankopen door Belgen ge sproken: de status quo bleef gehandhaafd, en bij tijd en wijle kwam zelfs een hoeve in Nederlandse handen terug. als zij steeds was door zijn mindere afhankelijkheid van het buitenland, zal zich zonder twijfel zo lang mo gelijk blijven verzetten tegen de totale uitbreiding van de Unie over het agrarische bedrijf, en ik durf betwij felen, of deze weerstand binnen tien jaar gebroken zal zijn. Maar ook zonder dat zie ik niet in, dat de aankoop van Nederlandse landbouwgrond grote afmetingen kan aannemen. Het gaat hierbij uiteraard om hoeven of althans over stukken grond van flinke omvang. Welnu, de ze zijn in Nederland en vooral hier in het zuidwesten voor het grootste deel verpacht, en bij verkoop aan vreem- Thans keert de vroegere Zuid- Noord-beweging blijkbaar terug. Ma kelaars en notarissen zoeken in Belgi sche opdracht naar grond, die te koop is. Zij zullen uiteraard wel trachten, die op legitieme wijze, dus voor de maximale grondkamerprijs vast te krijgen, maar ik hoop geen kwaad te doen met te vermoeden, dat er door gaans een gok gewaagd wordt op de geweldige moeilijkheden, die onze justitie ondervindt bij de handhaving van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Anders gezegd: er zou door zulk een transactie wel eens wat zwart geld voor Nederlandse re kening naar Belgische banken kunnen vloeien. Ik weet niet te verklaren, door wel ke oorzaken in vroegere tijden zoveel Nederlandse landbouwgrond in Bel gisch bezit is geraakt. Bij gebrek hieraan neem ik maar aan, dat de Nederlandse kapitalisten in land bouwcrisistijden, als eigengeërfde boeren genoodzaakt waren pachter te worden van hun grond in stee van eigenaar, minder vertrouwen hadden in de beleggingswaarde ervan dan hun Belgische collega's. Dp verklaring Thans ligt de verklaring van het verschijnsel voor de hand. Het is het enorme verschil in de grond- en pachtpryzen hier en ginds; de aanlei ding is de ondertekening van het Be- nelux-verdrag in Den Haag. De grondprijzen zijn in België steeds vrijgeblevon; zij vertonen dus hetzelf de beeld als die in Nederland vóór de bezettingstijd: ze schommelen op on neer met de conjunctuur. Thans zijn ze dus naar onze maatstaf zeer hoog. De pachtwetgeving in België is veel en véél soepeler dan hier, en het niveau van de pachtprijs stijgt en daalt niet enkel met de welvaart ten plattelande, maar ook b.v. met de bevolkingsdichtheid en de grootte der bedrijven. In Nederland houdt de re gering de pachtprijs stevig vast, en ontduiking van de voorschriften hier voor is wel niet onmogelijk, maar toch véél moeilijker dan bij de ver koop van landbouwgrond. Tot voor kort was als gevolg hier van het bezit van Nederlandse grond voor buitenlanders niet aantrekkelijk. Het rendement was te laag, voor hen zo goed als voor Nederlanders. Maar nu het Unieverdrag getekend is, en volgens afspraak binnen tien jaar vol ledige economische eenheid zal bren gen, durft men een gok daar op wa gen. Een economische unie veronder stelt uiteraard een vrij verkeer van personen, goederen, diensten en kapitalen. En dit vereist een gelijk loon- cn prijspeil. Het is duidelijk, dat zich daarmee niet verdraagt een groot verschil in grond- en pachtprij zen, en men neemt dus aan, dat over tien jaar in dit opzicht een evenwicht zal zijn bereikt. Hoe Het natuurlijkste zou zijn, dat ginds de pachtprijzen daalden, en dat ze hier nog wat opgevoerd gingen wor den. En automatische daling in Bel gië is mogelijk, als de conjunctuur ten plattelande wat wegzakt, wat thans volstrekt niet onmogelijk lijkt. Maar in dat geval zal het voor een Nederlandse regering moeilijk zijn, de pachtprijzen verder op te voeren. Dat zou immer, een stijging van de kostprijzen der agrarische produkten met zich brengen, en dat dient men, vooral ter handhaving van de uitvoer, te vermijden. Op liet goede paard? Ik ben er dan ook volstrekt niet zo zeker van. dat het Belgische kapitaal hier op het goede paard wedt. De Bel gische land- en tuinbouw, bevoorrecht den heeft de pachter voorrang tegen de door de overheid geschatte prijs. Voor verkoop aan beleggers komt dus alleen in aanmerking de grond, die door de eigenaar zelf geëxploi teerd wordt, en daar, waar de pach ter bereid of niet in staat is, van zijn voorkeursrecht gebruik te maken. Men vergete daarbij niet, dat het zwarte geld een rol moet spelen. Dat iemand, die verkopen wil of moet, bij dezelfde maximumprijs de voorkeur zal geven aan een vreemdeling, lijkt erg onwaarschijnlijk. En voor de ge ringe oppervlakte iandbouwgrond, die bij de heersende wettelijke bepalingen te koop komt, zijn heus in Nederland nog wel voldoende kopers en kapita len te vinden. Hij, die weet, welke moeite Zeeuwen en west-Brabanders nog steeds doen, om leegkomende be drijven in Groningen te kopen, zullen dit beamen. Ik meen dus, dat als de justi tie in staat zal blijken, de wet op de verkoop van landbouwgronden te doen nalevenwat de prijzen be treftde Belgische grondspecula- tie niet zo'n vaart zal lopen. Horizontaal: 1. kameraad: 6. hond: 10. rondhout; 11. jongen; 14. nummer (afk.); 15. deel van een toren; 18. nakomelingschap: 19. water damp; 21. meisjesnaam; 22. klein beelje; 24. Engels lidwoord; 26. fa milielid: 27. hetzelfde (afk.); 29. werpstrik; 31. rijksgrens (afk.); 32. soort schip (afk.); 34, zwaardvis; 36. ik (Lat.); 38. titel (afk.); 39. houding; 41 tijdperk; 43 vulkaan in Europa: 45 jongensnaam; 46. grondig; 47. ouder wets lidwoord; 43. vreemde munt: 50. eerste vrouw; 51. kier: 52. de somma van; 54. ieder; 56. weidedieren; 57. verlaagde toon; 59. Frans pers. voor- naamw.; 60. slot; 63. familielid; 65. drinkgerei; 67 gebogen been; 68. voormalig Nederlands eiland;70. deel van een kippenhok; 72. stookgerei; 74. Europeaan; 76. plaais in Overijsel; 78. als eerder (afk.); 79. plaats m Duitsland; 31. en omgekeerd (afk.); 82. vlezig; 83. verdrietig. Verticaal: 1. ligplaats: 2. vogel: 3. vochtmaat: 4. godsdienst (afk.); 5. liefkozing; 6. muziekterm (afk.); 7. klein takje; 8. niet vochtig; 9. plaats in Friesland; 12. rekening: 13. heel meester; 16. het Romeins imperium (afk.); 17. zangnoot; 19. selenium (afk); 20. dubbelklank; 23. ieder; 25. vragend voornaamw.28. tooi; 30. trachten te bereiken; 31. bedorven; 33. naaigerei; 35. gewoonte: 37. soort; 38. beroemd Italiaans dichter; 40. vrouwelijk zoogdier; 41. plaats op de Veluwe; 42. oosterse titel; 44. ont kenning; 49. deel v. e. kippenhok: 52. rivier in Utrecht: 53. plaats in Gel derland; 55. grote steen; 56. niet dichtbij; 58. dichtvorm; 59. edelsteen; 61. uitheemse vogel; 62. kostbare', 64. behoeftigheid; 66. water in Brabant; 67. eerwaarde heer (Lat. afk.); 69. jongensnaam; 71. water in Friesland; 73. opstootje; 75. Europeaan; 77. deel van het jaar; 79 landbouwwerktuig; 80. deel van de bijbel (afk.). Horizontaal: 1. Finland; 7. Rusland; 13. Ans; 14. Amerika; 16. rem; 17. 1.1.; 18. lee: 19. pi; 22. ne; 23. fiets; 25. ee; 28. Geneve; 31. ladder: 34. ik; 35. Deen; 37. lade: 38. ui: 39. Est; 40. ate; 42. ark; 44 nl.45. eerzaam; 48. ik; 50. maan; 52. elke; 54. noets; 57. lasso; 59. nt; 61. nr.: 62.ijle; 64. t.t.; 65 ja. 66 zon. 67 kg. 68 le. 69 gal, 70 at. 71 ga. 72 oke. 74 en, 76 s.a., 77 garen; 79. talon; 82. Maas; 85. rede; 87. in; 88. stralen: 92. eg: 94. sap; 96. Ems; 97. oef; 100. ca; 102. dame; 104. koon; 106. de: 107. Helene; 110. orgaan; 112. il; 113. inleg: 116. em; 118. er; 120. oir; 121. al; 123. oer; 125. eerbied; 128. ion; 130. Limburg; 131. Naarden. Verticaal: 1. fa; 2. Inn: 3. n.s.4. aal; 5. n.m.; 6. Deli: 7. riet; 8. uk; 9. sap: 10. ar: 11. nek; 12. dm; 15. reep; 17. Leed»; 20. ieder 21. agio; 22. n.n,; 23. fee; 24. sla; 26. ed; 27. drie: 29. e.k.: 30. vete; 32. Adam; 33. eu; 36. nar; 37. Lea: 39. elan; 41. t.z.t. 43. kilo; 44. na; 46. els; 47. aga: 49. k.k.: 50. minzaam: 51. non; 52. Est; 53. etalage: 55. erker; 56. tij; 57. le; 58. steel; 60. tot: 63. lak; 65. jas; 71. gas; 72. on; 73. et; 75. nor; 77. gans; 78. ent: 80. are; 81. neef; 83. ai; 84. ram; 86. dg; 88. span; 89. ree; 90. l.s.k.; 91. Noor; 93. acht; 95. Adele; 98. engel; 99. lens; 101. a.e.; 103. mei; 105. oog; 106. da; 108. li; 109. slib; 111 a.m.; 114. Norgv 115. er; 117. lei; 119. reu; 121. Ada: 122. toe: 123. o.l.; 124. rm; 126. er; 127. e.a.; 128. id; 129. n.n. Er hangt een paardehoofdstel aan de muur, niet in Texas, maar bij Texas-Tex, en hij is zeer beslist niet in de stem ming om er een liedje over te zingen want dat hoofdstel was van Katja en Katja is dood. In drie dagen tijd was het ge beurd. ..Tetanus", zei de vee arts. „Laat 'r maar afmaken." Bij Tex lag de zaak niet zo simpel. Katja had al veel Hef en leed met het gezin gedeeld, ze hoorde er bij. „Laten we er aan doen wat we er aan doen kunnen," zei hij. Het schim- meltje haalde de kritieke derde dag. Maar dinsdagmorgen, de morgen van de vierde dag. lag Katja in al haar blanke schoon heid op het zorgvuldig gesprei de ziekbed met een gebroken oog recht de paardehemel in te kijken. Deze kleine tragedie speelde zich af in Breda. Texas-Tex staat bij de Burgerlijke Stand ingeschreven als Arnoldus N. van der Vegt, maar circuslief hebbers zullen hem beter ken nen als de oudste zoon van de directeur van het Nederlandse circus Renz. Van jongsaf maakt hij een wild-west-nummer; kort na de oorlog werkte hij er mee in België en daar sloot hij zich aan bij een grote Amerikaanse rodeo-show die naar Italië trok. Het ging mis, in Napels werd het faillissement van de Ame rikanen uitgesproken en Renz stond op straat. Naar zijn gage kon hij fluiten, de spoorwegen vorderden nog geld van hem, hij zat hopeloos vast. Nu zijn circusmensen van een bijzonder taai soort. Zolang ze nog kun nen werken is er nog hoop. Renz liep stad en land af, een schnabbeltje hier, een voorstel ling daar, van het een kwam het ander, hij vond emplooi bij een variété in Rome en daar brak het zonnetje door in de vorm van een filmagent, een man die Renz met zijn gedres seerde paard jes en honden prachtig te pas kon brengen in René Clairs verfilming van het Faust-verhaalEen juweel van een contract werd afgesloten, het geluk lachte Renz en de zij nen weer toe. Andere contracten volgden, aan vier films in to taal werkte Renz mee, de ene keer als messenwerper, een andere maal als stunt-ruiter, allemaal werk voor „extra's" dat prima betaald wordt. Van het sptlarcentje werd nieuw materiaal gekocht, nieuwe die ren, de Welsh-pony Katja on der andere. Het was een lieve, makke merrie, bijzonder ge schikt om met de honden samen te werken in een jockey-hon den-nummer. Toen Renz de ro deo-strop eindelijk te boven was, kreeg hij de tweede klap met de moker: november '52, de grote watersnood in de Po- delta. Salonwagen aan splin ters, materiaal weg, f 15.000 schade. „Geduld." kreeg hij op het consulaat in Genua te ho ren. „in Nederland wordt veel geld ingezameld, jij bent één van de eersten die we er bo venop zullen helpen." Zes maan den later kreeg hij te /toren dat hij zich tot de Italiaanse regering most wenden. Natuuri lijk zat hij er naast. Renz ver kocht een paardje en begon pot voren af aan. Tien jaar Ian} I heeft Renz het lief en leed van de Italiaanse „strada" leren kennen. Het besluit om naar Nederland terug te keren viel in '56, de oplichterspraktijken van een wagenbouwer en de strenge winter gaven de door slag. Renz verkocht het eerste veulen van Katja en vertrok. Eenmaal in Nederland werd het hoog tijd dat er eens aan een oude kwaal van hem gelabo reerd werd. maandenlang bleef hij in het ziekenhuismaar zelfJ die tijd wist hij produktief te maken door tijdens de arbeids- therapie een carrousel te bou wen voor zijn hondennummer. De vrouw thuis werkte aan nieuwe kostuums en nu, tegen het voorjaar, zou het er dan eindelijk van komen dat de wielen van de woonwagen weer eens gingen draaien. De af spraken lagen klaar, er was eerlijk brood te verdienen op de Nederlandse landstraat. En nu is Katja dood. „Maak er geen klaagzang van," zei Renz, „dit is het leven van de sa-ltimbanque en dat is wu eenmaal geen bier met suiker, al bruist het allebei." Daar op zijn los-vast adres (salonwagen, Teteringsedijk 144, Breda) maakt hij weer nieuwe plan nen. Met het geven van kin dervoorstellingen goochelen, clownerie, hondennummer) wil hij het geld verdienen voor een nieuwe pony, om er tegen het zomerseizoen toch op uit te kunnen trekken en zijn afspra ken na te komen. „We kunnen t I niet op honk blijven, als de vogeltjes gaan vliegen begint er bij ons ook iets te kriebelen. Er moeten toch wel scholen en verenigingen zijn die Renz aan een paar kindermiddagen helpen, dachten wij zo. FRITS VAN DIXHOORN. De voetballer Duncan Edward, van Manchester United", die b(j "e, i vliegtuigongeluk te Muenchen wef® j gewond, is vrijdagochtend vroee een ziekenhuis aldaar overleoe»' Het aantal spelers van de voetbal vereniging dat is omgekomen, hiermee tot acht gestegen. Hoewel de toestand zeer ernat>8 was, is het overlijden van Edwaro donderdagnacht, enkele minuw voor half drie toch nog 0Ï1V® 1 wacht gekomen. Door de slechte we king Van de nieren werd de b'oel["t omloop gestoord. Edwards was ni onder behandeling met een kunstme toen de crisis intrad. Evenmin op korte termijn de kunstnier wore ingeschakeld. rj. De ouders en de verloofde van L wards waren nog in hun hotel, de international stierf. Uitgave Verschijn Reigerstr Imnistrati redacteur J. M. A. mr. dr. A Rechter, Westende p. kwart, bij niet berekend. Bureau Een tuigen va tend aan Bukittin| den getr< de lucht, standige hoord. O cieel niets de luchtn gen.- Op bomhard In Dj al Painan bor geworpen o Een regeri: komen om zegd, zullerl Het is niet schade is, die traanse radio- Het uitvallen elk geval de nog neveliger ge nieuws ov tegenregering dang en radii Volgens ber zaterdag ook voerd op de km van Padat tact houden sprak men het luchtaanvallen den worden do< gens aan de f Een voorlichi bellen in Man ring-Sjafruddin meer dan 2 bij het c.c.k.i cpnemen van staande repatri Voor het ogent schoots voldoen omdat zij tegen het begr: atheïst in gew: Poolse plaats Z zes parochianen bondskanse in mei niet naa aanvankelijk in politieke toesta laat een langdi de bondskansel engeland er westerse lander van het embai strategische gc Rusland. te siebenget een boer de vlo open, omdat hi. Het loonde de dan 100 ratten worden gemaak prof. gran: Delft met het n installeerd als landse Bond va °e „vliegek onbemand vlieg kaanse luchtma zo snel gevloge door de wrijvir luchtlagen zwar een LOCOMOï op de Vondelin een personenau bestuurder van gedood. Verwachting tot maandaga3 zondagavond Overwegend plaatselijk en of mist en midden van nog sneeuw. Overwegend hoofdzaak uit gen. In het n temperaturen J het zuiden te. J lijk boven hel J Verwachtinj Weerkundig algemeen mat: gen van zuid wolkt. Regen i senpozen. Vandaag: J Morgen: J onder 0.35 ZO) zon uu

de Stem | 1958 | | pagina 14