EILAND ALLERLEI Het Goese Gasthuis niet optimistisch Schilderspatroons hielden jaarvergadering te Goes Rode Kruis-boottocht voor chronische invaliden DROGE KELDERRUIMTE Tekort geschat op f. 25.965 Reclamevlieger vloog te laag over bloemencorso Zundert Tussen dijken en dammen yrl. huishoudelijk personeel 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 13 Tevredenheid over afgelopen jaar Ouder-middagen aan landbouwschool te Goes Rundveemesterij en rentabiliteit Schooltuin!verzorg ing op de Bevelanden „Norlanda" nog in Vlissingcn Inscheping Terncuzen (13 april) Schore en Zijpe (14 april) Zeeuwse rederij opgericht Kring Hulst van de ZLM vergadert te Kloosterzande „So was 't gesciet in Middelburch" Boete van f 40 Carlos Moerdijks piano-recital groot succes Dagelijks bestuur kalh. raad voor maatsch. werk Politieke activiteit te Kwadendamme Wijziging voetbal- programma étA#Are/Ort HET SPORTBLAD VAN HET ZUIDEN Iedere maandagochtend alle uitslagen en de if. y. belangrijkste standen. Bouwmeester in Ned. B-elftal In W-Duitsland geen full prof-voetbal Koudekerke is schaakkampioen v. Nijnatten dingt mee naar ere titel 47-2 Gew. biljartkampioen schap 3e klas te Zevenbergen Nationale damtitel EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN R.-K. Sanatorium „De Klokkenberg" On ie jaarvergadering van de /nVuuse schilderspatroonsvereniging tGoes in Prins" gehouden. Heelde de voorzitter, de heer C. Wis- mee dat 1957 voor de schilderspa troons, speciaal wat de klanten/aken hetrefl, gunstig is geweest. Van de - bestedingsbeperking ondervond „,1',, tot heden weinig last. wel houdt men rekening met een kleine terug slag nu de subsidie voor winterwerk verminderde. De secretaris, de heer v. Pagee uit Middelburg, toonde in zijn jaarver slag bez gdheid over de verkorte werktijden en ontslagen. De heer v. Pagee memoreerde de te Utrecht gehouden protestvergade- ring tegen het vestigingsbesluit bouw nijverheid. Niet minder dan 50 pet. van de Zeeuwse leden was toen tegen woordig. Was deze vergadering niet belegd, aldus de heer Van Pagee, dan zou den we met z'n allen ingedeeld zijn bij de Bouwnijverheid. Zoals de kaarten nu liggen is er nog een mooie kans, omdat de adviescom missie voor de Schilderspatroons geen slecht rapport heeft uitge- bracht. Evenals in 1956 liep ook in 1957 het ledental van de vereniging iets De oudermiddagen deze week aan de middelbare landbouwschool te Goes gehouden zijn weer druk be zocht. Op één dezer middagen was de in specteur van het landbouwonderwijs, ïr. G. Veenstra, aanwezig. Ir. J. Versteeg, directeur van de school, heette de ouders welkom en wees erop dat door het houden van deze bijeenkomsten het contact tussen ouders en school wordt verstevigd. Verschillende onderwerpen werden door hem besproken, waarover met de ouders nader van gedachten werd gewisseld. Inzonderheid werd betoogd, dat een goede vooropleiding voor het met vrucht volgen der lessen noodzakelijk wordt geacht. Besloten werd meer uren te beste den aan het praktijk-onderricht me chanisatie, terwijl ook de zomerles- sen zullen worden uitgebreid. Voorts zal een prakticum voor de leerlingen worden ingesteld. Ir. Veenstra wees op de grote be tekenis van het landbouwonderwijs voor de jonge agrariërs en dankte di recteur en leraren voor hun toege- wijde arbeid. In de pauze bestond gelegenheid om i met de directeur en de leraren de vorderingen van de leerlingen te be spreken en de school te bezichti gen. Na de pauze werd de film ..Verse mosselen" vexltoond, welke -met gro te aandacht werd gevolgd. Op een bijeenkomst van de Zeeuwse i agrarische raad te Goes in „De Prins" gehouden, heeft een forum, dat onder leiding stond van ir. Th. Rijssenbeek, huig en vruchtbaar gesproken over rundveemesterij en rentabiliteit. Deze rentabiliteit is zeker aanwezig en het werd verheugend gevonden dat de vet- vee-mesterij in zuidwest-Nederland aan het toenemen is. Over het alge meen vond men dat er toekomst in zit, l gezien ook het feit dat het vleesge bruik in Nederland nog niet zeer groot is- Het bedraagt: 40 kg. per hoofd en per jaar tegen 60 kg. in België en 90 kg. in de Ver. Staten. Diverse voor- en nadelen werden on- der het oog gezien. Zo was er een klacht uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dat sommige veehouders grasland gaan scheuren omdat de fabrieken arbeiders wegzuigen, zodat men met de veever zorging en het melken vastloopt. Zeer uitvoerig is gediscussieerd over krui- jp'ngen om het beste vleesvee te krij gen. Aangeraden werd hierbij voor zicht) te zijn en het niet alleen bij r ü.e Engelse rassen te zoeken. Omdat cte debatten al te lang werden, stelde ir. Geuze, voorzitter der Z.L.M. voor, I kier a an een aparte bijeenkomst te WjJuen, wat goedgekeurd werd. Tegelijk met de heren, maar in een andere zaal vergadeiden de damesom j te luisteren naar een causerie over het werk van de Ned. Huishoudraad. Tenslotte kwamen allen bijeen voor het bijwonen van een lezing met dia's welke ds. Werner uit Zweels hield over de interessante figuur van dr. Albert Schweitzer, die ondanks zijn Jo jaar nog '-eds in het hospitaal te Labarene werkt anilartsentekort w°*IePs ,het iaai'verslag der stich- li lïiL ltandvei'zo,'kring op de Be- Kn ?n.',s er n°S alti-ld tekort 'rlat _tandartseii. Niettegenstaande vlnt viV wei'kzaamheden in 1957 eerst c,i|xn en werden, voor het n 52?s Jfren, de scholen twee- F door hot vf I p°gingen. aangewend I older- a bestuur. om krachten van |l gevolg.aan tc Uekk'en hadden ge I laaUH» k,inden:,n- rtie voor de anprinJS? wei'den behandeld, zijn taal 770 uitgereikt; in to- I de tanfï-i,tV>9arVan, er weer 549 via de ti n en ziekenfonds bij hPt^i +ht,!3g terecM kwamen. Dit Hpion dat 71 procent van de kin- 111 w'c cte behandeling op li 1 °Phield. zich onder behande- e,g°n tandarts heeft ge- nni rC:iultaat vindt men niet lg,; genoemde cijfers blijkt enter alleen hoeveel kinderen zich \fl 7ruSte maa^ met hun sanerings- dJ! rS de ei8en tandarts aandien- zi' ook verder regelmatig gaan S l5ezoeken is n*et na t )o.atL?.e, ^hianciële resultaten be treft blijkt dat het boekjaar een bij- ha sluitende balans heeft. achteruit, n.l. van 177 naar 169. Door de invoering van de AOW zijn er ouderen, die zonder meer hun bedrijf opheffen, waarvoor meestal geen nieuwe in de plaats komen. Slechts drie nieuwe leden werden ingeschre ven. De heer Wisse werd herkozen als voorzitter en de heer A. Leijs uit Schore als bestuurslid namens de af deling Zuid-Beveland. De heer P. v. d. Weele. de voor zitter van de Ned. Middenstandsbond, hield tenslotte een lezing over het geen middenstand en kleinbedrijf in dit jaar te wachten staat. Tot veler verwondering ligt het Griekse vrachtschip. „Norlanda", dat begin januari jl. aan de ketting werd gelegd wegens achterstallige betalin gen, nog steeds in de Vlissingse bui tenhaven. Vorige week vrijdag ont ving de agent te Vlissingen van de reders in Londen de mededeling, dat alles was geregeld en dat verwacht mocht worden, dat het schip in de loop van maandag of dinsdag jl. zou kun nen vertrekken. Tot dusver zyn ech ter kennelijk de betalingen achterwe ge gebleven, want het beslag is nog steeds niet opgeheven. Welke moeilijk heden zich misschien intussen hebben voorgedaan is waarschijnlijk alleen de reders in Londen hekend. In de af gelopen weck is de kapitein uit Lon den naar Vlissingen teruggekeerd en heeft toen voor de bemanning enig geld meegebracht, waardoor deze in het bezit gesteld is kunnen worden van enkele tientjes zakgeld. Zo men weet organiseerde het Ro de Kruis in Zeeland weer een boot tocht voor chronische invalide pa tiënten. Men bericht ons dat die reeds zal plaats hebben van 14 tot 19 april a.s. De inscheping der patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen gebeurt op 13 april te Terneuzen en voor de pa tiënten van de eilanden resp. te Schore en Zijpe op 14 april. Op 14 april gaat de eerste route tot Willemstad en de volgende da gen vaart men tot Grave en vervol gens naar Rhenen en Gouda, en van laatstgenoemde plaats ia Rotterdam. Pernis, Nieuwe Maas naar Moerdijk om tenslotte op 19 april des mor gens weer te Zijpe terug te keren voor de ontscheping der patiënten uit Tholen en St. Philipsland en des Ex- is nu ook een Zeeuwse rederij n opgericht. Tot voorzitter werd geko zen de heer G. H. Luyendijk uit Mid delburg en tot directeur de heer P. W. Vroon uit Breskens. Deze rederij, die te Breskens is ge vestigd. heeft bij de Terneuzense Scheepsbouw-Mij. een coaster, ge naamd ..Laura", van ongeveer 1000 ton in bestelling gegeven. De Kring Hulst van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal vrijdag 28 februari a.s. een algemene ledenverga dering houden in hotel De Linde te Kloosterzande. Het programma vermeldt een paar interessante punten. De algemeen voorzitter van deze Maatschappij, ir. M. A. Geuze, zal een inleiding houden ever actuele landbouwproblemen. De heer D. Bakker uit Walsoorden, die enige tijd in Nieuw-Zeeland ver bleef, zal aan het eind van de ver gadering een lezing met lichtbeelden houden over deze reis, waarvoor zeker wel belangstelling zal bestaan in ver band met emigratiemogelijkheden. middags te Vlake voor die uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Als scheepsarts fungeert dit jaar ook weer dokter J. Stumphius. co lonnecommandant der afd Vlissin gen, als scheepsmoeder mevrouw J. G. Boelkens-Navis, secretaresse raad voor invalidenzorg te Hengelo (O.) en als hoofdverpleegster mej. J. de Kramer te Rotterdam. Een viertal Zeeuwse wijkverpleeg sters completeren de medische staf. Vijfentwintig helpsters en zes hel pers der colonnes uit tien Zeeuwse afdelingen dragen mede voor de ver pleging en huishoudelijke diensten zorg. Een zg. weekendploeg, bestaande uit zes helpsters en twee helpers, vertrekken reeds op donderdag 10 april naar Amsterdam om het Rode Kruisschip ,,De Kasteel Staverden" eigendom van de Holland-Veluwe Mij uit Harderwijk, tot een hospitaal in te richten. Er maken 71 patiënten die via hun huisartsen op medische formulieren aan de scheepsarts zijn opgegeven en door hem geselecteerd, bovenge noemde tocht mee. In de begroting van het Goese gast huis voor 1958, lazen wij dat het be stuur de vooruitzichten voor het lo pende jaar niet gunstig vindt. Door de opening van het Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee, is het aantal op genomen patiënten uit Schouwen- Duiveland sterk teruggelopen. Aange nomen wordt dat het aantal ligdagen gedurende dit jaar 40.570 zal bedra gen of 1430 minder dan over 1957. De ze slechtere bezetting der bedden heeft tevens haar nadelige invloed op de resultaten van de operatie-ka mer, de röntgenafdeling en het labo ratorium. Voor 1958 zijn de totale inkomsten geraamd op f 715.285" en de uitgaven op f 741.250, zodat het tewort a f 25.965 door de gemeente Goes zal moeten worden bijgepast; vorig jaar was het tekort f 25.574. De verpleeggelde voor 1958 worden geraamd op f 456.525 tegen f 435.900 in 1957. De genees- en verbandmid delen brengen f 46.000 op; de rönt- gen-afdeling brengt f 38.000 in het laatje: het laboratorium f 25.00; het streeklaboratorium (voor huur) f 8200 en f 66.400 wordt het verplegend Het Middelburgse V.V.V.-bestuur heeft zich beraden over de vraag of de verlichtingsavonden in de abdij die vorig jaar tot een groot succes leidden, pog aantrekkelijker gemaakt kunnen worden. Besloten is nu tot de opvoering van een klein openluchtspel op het Abdijplein ter inleiding van de verlichting. Dit spel kwam tot stand door samenwerking tussen het V.V.V.-bestuur. de toneel-adviseur en de provinciale bibliothecaris en kreeg als naam ,.So was 't gesciet in Mid- delburchDe vereniging ,.De Openluchtspelers" verklaarde zich bereid de opvoering van dit spel ge durende vijf avonden in het zomer seizoen op zich te nemen. Jan Le- maire jr. zal dc regie voeren. De data van de opvoeringen en de ver lichtingsavonden zijn 16. 23 en 30 juli en 13 en 20 augustus a.s. Wij komen op de zomerplannen van de Middel burgse V.V.V. nog nader terug. (Van onze verslaggever) Wegens overtreding van het lurht- verkeersreglement stond voor de Bredase kantonrechter terecht B.J. uit Loosdrecht. De tenlastelegging vermeldde, dat hij op 1 september 1957, de dag van het Zundertse bloe mencorso, als reclamevlieger in een pipercup boven de bebouwde kom had gevlogen, lager dan 300 meter boven de hoogste hindernis. Dat hij minder dan 300 meter hoog te aangehouden had. gaf J. onom wonden toe. Hij verklaarde dit zelfs. Het wolkendek hing op 245. meter en het zou zijn opdrachtgever dus weinig baat gebracht hebben, als hij de 300 meter had aangehouden. Hij erkende evenwel niet, dat hij boven de bebouwde kom of boven de men senmenigte zou hebben gevlogen. Im mers dit zou strijdig geweest zijn met het luchtverkeersreglement niet alleen, maar ook met de opdracht die hem was verstrekt. Wanneer hij met. een reclamenet achter zijn vlieg tuigje boven de mensenmenigte zou gaan vliegen, dan zouden de mensen onder een hoek van 90 graden naar de reclame moeten kijk'ëh én ze zou- I den dan nog slechts de onderkant j van het net zien. Hoe verder weg, hoe stomper de hoek en des te gro ter het effect. Bovendien liepen de belangen van zijn eigen veiligheid parallel met die van de mensenme nigte beneden hem. Een positieve ontkenning was het dus niet. En daarom achtte de offi cier van justitie het bewijs geleverd door het procesverbaal, dat door mensen van het luchtvaartdetache ment van de rijkspolitie was opge maakt. Hij eiste een boete van 60 of 12 dagen. Waar de vlieger een schikkingsge legenheid had thuis gekregen van 100 viel deze eis al heel wat lager uit. Niettemin vond hij de eis nog hoog voor een z.i. zo lichte overtre ding. De kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van 40 subs. 8 dagen hechtenis. Neen, hartelijk is de ontvangst van de nieuwe burgemeester te Middel burg niet geweest. Geen vlag woei er, zelfs niet van de openbare gebou wen in tegenstelling met daags tevoren toen een prinses jarig was geen muziekgezelschap liet zich horen; geen hoeraatje ging er op en de schooljeugd zong geen liedeke. Een nieuw ingekomen burger, ir. Petri, schreef in een der bladen hier over, dat hij het een blunderachtig geheel vond en dat die mening ook werd gedeeld door vele oude Middelburgers. Het teas gezien uit een oogpunt van democra tische stijl: stijlloos persoonlijk was het on beleefd en bovenal was het slaperig. Eigen schappen welke niet thuis horen in Middel burg anno 1958. De nieuwe burgervader heeft nog geen huis in zijn stad. Gelukkig was burge meester Baas van St.- Laurens, een gemeente wier zelfstandigheid door grotere broers wordt bedreigd, zo edel moedig als men maar wensen kan. Eerst verklaarde hij welwillend dat St.-Lau- rens geen vierkante cen timeter grond van Mid delburg wil hebben en ten tweede offreerde hij mr. de Widt nog een van de leegstaande nieu we huizen in zijn ge meente voor onderdak. Als dit nu geen gloeien de kolen stapelen op het hoofd van een persoon is, dan mag men toch spreken over het neer zetten van iemand op het hete rooster, dat naar men weet in het wapen van St.-Laurens voorkomt. Als ze nu de burgemeester van ge noemd dorp de we reld is eenmaal ondank baar maar niet „de huisbaas" gaan noemen! Dure woningen Huizen blijven overi gens in het nieuws. Zij werden in geen enkele nieuwjaarsrede vergeten en zullen nog menigmaal in woord en schrift ge noemd worden. Het „drama" van de straat der lege woningen te Goes vadert het laat ste bedrijf annex een blij-eindigend slot. De bouwmaatschappij heeft ongeveer 25 pro cent van haar vraagprijs laten vallen en daarvoor willen b. en w. ze ko pen. Gaat de transactie door. dan treedt de ge meente als huiseigenaar op en kan zij ze beschikbaar stellen tegen f 95 per maand. Gezien de koop prijs. welke ongei'eer f 15.000 per stuk be draagt, is dit geen cent te veel. Alleen wordt de voorraad dure woningen er weer mee vergroot en het kost nu al veel moei te om de zestig huizen in het Valckeslot, welke ook f 95 moeten doen. non de man te brengen. Wederom „naar huis gaande" komen we thans in Middelburg terecht, waar de vereniging Han delsbelangen het initia tief nam tot particuliere bouw op bescheiden schaal, met een verzeke ringsmaatschappij als geldschieter. Met f2400 eigen kapitaal kan men zo'n huis. dat f24.000 netto kost, al kopen. De rest wordt als hypotheek verstrekt tegen 5 pro cent, terwijl dan nog 3 procent betaald moet worden voor aflossing en premie voor een ge mengde verzekering. Dat wordt, als men het bij een eerste betaling laat van f 2400, een huurbe drag van f144 p. maand: het renteverlies van die f 2400 kan berekend wor den op f120 per jaar en dan zit men als eigenaar nog voor alle lasten en onderhoud, zodat uitein- delijk de huur op een f 170 per maand komt. Men wordt dan wel na dertig jaar ontslagen van de plicht om rente en aflossing te betalen, doch dertig jaar is een lange tijd en f170 per maand een zware last. Voorlopig hopen wij het beste, maar vrezen het ergste voor dit plan. Tussen Abelen en Elzenlaan zien we nog niet veel particuliere huizen staan! Verzorgiit centrum De Goese begroting voor 1958, die dinsdag in be handeling komt. ziet er bok niet blozend en wel varend uit. Er is weer een extra uitkering van f 58.000 om een sluitend slot te bekomen. B. en w. hebben heel wat re denen aangehaald om hun financiële benauwe nis te verklaren en o.m. gewezen op de uitgaven welke zij moeten doen terwille van de verzor gingsfunctie van Goes. Zo werd gewezen op het Gasthuistekort van ruim f 25.000 „en dat me de wordt veroorzaakt door de patiënten van buiten Goes, die ongeveer drievierde gedeelte uit maken van het totaal". In de begroting van het Gasthuis staat echter te lezen dat 1958 er niet zo gunstig uitziet omdat er minder patiënten gaan komen uit Schouwen- Duiveland, waar vorig jaar een Rode Kruis - ziekenhuis is geopend. De slechtere bezetting der bedden heeft, zo la zen we verder, tevens haar nadelige invloed op de resultaten van de operatiekamer, de rönt genafdeling en het labo- rat oriupi. Hier klopt iets niet, want men moet toch con cluderen dot wanneer alle patiënten van buiten het Gasthuis bonjour zeiden, het tekort vele malen groter zou zijn. Zou het niet zo wezen, dat de Goese raad maar al te gretig het Gasthuis zó groot heeft gemaakt, dat men nu de mensen van buiten niet meer missen kan? Mogelijk zou Goes helemaal dit blok niet aan het been hebben gekregen indien de vrije ziekenhuiskeüze altijd en door iedereen was toege past op de Bevelanden. Doch hiervoor treft de Goese raad tenslotte geen verwijt. personeel in rekening gebracht voor kost en inwoning. De landpacht brengt nog f 5.105 op. Aan salarissen wordt uitbetaald f 353.300 (f 329.000 in 1957), de so ciale lasten vorderen f 39.800; va kantiegelden f 14.270; voedingsmidde len f 88.000; film en chemicaliën f 27.500; instrumenten f 6000; bewas- sing f 26.000; verwarming f 24.500; de afschrijvingen niet minder dan f 36.000; de geneesmiddelen f 35.000 en licht en kracht f 11.000.. Donderdagavond heeft de twaalf jarige Carlos Moerdijk uit Zuiddor- pe een piano-recital gegeven te Bilt- hoven (Utrecht) op uitnodiging van de stichting Gaudeamus aldaar. Het bestuur van deze organisatie heeft de jeugdige Zeeuwsch-Vlaamse pia nist ..ontdekt" tijdens het concert te Middelburg in november 11. waar Carlos Moerdijk met 't twaalfde pia no-concert van Mozart een overwel digend succes oogstte. Zijn optreden te Bilthoven is een tweede belangrijke stap op de weg naar een meer en meer openbaar op treden. Er bestond bijzonder veel be langstelling voor zijn recital, waarin hij onder andere een prelude en fu ga van Bach, een Sonate van Mozart het zoveel technische vaardigheid vereisende Perpetuum Mobile van Von Weber en ook verscheidene moderne werken speelde, zoals een sonatine van de Sutter en werken van Poulenc, Grieg enz. De jonge Carlos heeft opnieuw getuigd van zijn onmiskenbare be gaafdheid. Hij bezit een pianistisch talent, dat reeds uitstekend is ontwikkeld. Zijn persoonlijke voorkeur gaat sterk uit naar het moderne werk. Dat toonde hij ook in de toegift, die de geestdriftige luisteraars hem met hun applaus afdwongen. Onge twijfeld kan de jonge pianist het nog ver brengen. Hij verheugt zich in het bezit van 'n realistisch en zeer nuch ter ingesteld ouderpaar, dat bepaald een afkeer heeft van onverstandige verheerlijking van wonderkinderen. Juist in dit harmonieus geestelijk kli maat kan Carlos' talent tot ontwik keling komen. Een sympathiek ge baar van de commissaris der Ko ningin in Zeeland, jonkheer mr. A.F. C. de Casembroot. die op de avond van het concert juist in Utrecht ver toefde. willen we niet onvermeld la ten: hij liét de jonge pianist in de zaal een speciale gelukwens over brengen. In het dagelijks bestuur van de Kath. raad voor maatschappelijk werk in Zeeland hebben zitting geno men: Mevr. W.M. Buissing - van Beers te Middelburg; Jhr. L.E.D.S. van Bonninghausen tot Herinckhave te IJzendijke; C.J. van Hootegem, te Hontenisse; Mr. dr. A.J.J.M. Mes te Heinkenszand; Mr. H.J.M. Stieger te Hoedekenskerke; Pastoor J.G.A.J. v. Campen te Terneuzen, Bisschoppe lijk Commissaris. De K.V.P. te Kwadendamme zit niet stil en hieraan is het wel toe te schrijven dat niet minder dan tachtig nieuwe leden, waaronder veel jonge ren, konden worden ingeschreven. Veel belangstelling was er ook voor de jongste bijeenkomst der afdeling, waarin het Kamerlid, burgemeester van Dongen, een enthousiaste toe spraak hield, waarin hij wees op de politieke verantwoordelijkheid, die op ieder van ons rust. Hij stelde dat wij moreel gehouden zijn, ieder persoonlijk een zo groot mogelijke bijdrage te geven aan de ontwikkeling van onze maatschappij. Juist nu er een zo grote omwenteling staat te gebeuren dit i.v.m. de tot standkoming van de recente interna tionale overeenkomsten zoals Euro- markt, Euratom, Benelux en voor on ze streek de zoveel besproken en be schreven Deltawet. Wat genoemde overeenkomsten voor ons land en voor onze streek zullen en kunnen betekenen, werd door de spreker met diverse voorbeelden geschetst. Hier na werd de aanwezigen de gelegen heid geboden van gedachten te wis selen met de spreker, waar een druk gebruik van werd gemaakt. Daaruit bleek dat velen het niet eens waren met de landbouw-politiek, o.a. betref fende melkprijzen, sanering van gronden en ook de moeilijkheden in het huidige arbeidsproces. De heer Lansu, secretaris van de kring Mid delburg der K.V.P.hield hierna nog een zeer opwekkend gesprek en spoorde daarbij aan, eendrachtig sa men te werken, ook in de politiek. De voorzitter, de heer Jac. Uitter- hoeve, sprak het dank- en slotwoord. In het K.N.V.B.-wedstrijdprogram ma voor morgen zijn de navolgende twee wijzigingen aangebracht. Uitgesteld is: EBOH-Emma (2e di visie A). Hengelo-Sneek (le klas B ama teurs) werd Hengelo - Quick (N.) (Advertentie) Voor de oefenwedstrijd van het Ned. B-elftal tegen het Ned, militai re elftal, op dinsdag 25 februari in het Olympisch Stadion te Amsterdam is het Ned. B-elftal als volgt samen gesteld: Doel: Cqx (Rapid J.C.). Achter: Brull (Rapid JC), en de Koning (Sparta). Midden: Dahrs (Blauw Wit), Wal- hout (Noad), en Fransen (GVAV). Voor: Coenen (MW), Rutten (MV V), Schuurman (ADO),. Vonhoff (Amsterdam) en Bouwmeester (N. AC). Een commissie van de Westduitse voetbalbond, die tot taak had sugges ties ten aanzien van een wyziging van de structuur van het Westduitse voetbal te bestuderen, is tot de con clusie gekomen, dat het huidige ,,ver- tragspielerstatut" (semi-professiona- lisme) voorlopig gehandhaafd moet worden. Invoering van volledig beroepsspel zou de structuur van de verenigingen te ingrijpend veranderen. In verband daarmee wordt ook het voorstel om tot één nationale topklasse te komen afgewezen, aangezien dit slechts mo gelijk wordt geacht op basis van full- professionalisme. Wel wordt het wen selijk geacht om de vergoedingen aan de ..vertragspieler" te verhogen en de verhouding club-spelers te wij zigen. De Zeeuwse schaakkampioen is nog niet bekend. Wel bonden Middel burg en Goes de beslissende strijd aan, doch met drie afgebroken par tijen is de voorlopige uitslag 3,5-3.5, zodat er nog van alles in zit. Vlis singen legde definitief beslag op de derde plaats door een stevige 1,5-8,5 overwinning op Goes 2, dat dus lan taarndrager bleef.Dë startd 'is'hu:' Middelburg 4^8; Goes 4-8; Vlissingen 5-6; Middelburg 2 4-2; VSV. 3-0; Goes 2 4-0. V -- In de 2de klasse A won Koudeker ke ook de laatste wedstrijd, want SEALTO moest met een 8,5-1,5 ne derlaag naar Wemeldinge terug. Kou dekerke werd dtts-ortgeslag-errérr-zorr-- der een enkel verliespuntje kampi oen. SEALTO moest bovendien de rode lantaarn overnemen van De Pion, dat bij Middelburg 3 om de beide punten ging en met 2,5-7,5 de eerste overwinning boekte. De stand is hier: Koudekerke 4-8; Vlissingen 2 3-3; Middelburg 3 4-3; De Pion 3-2; SEALTO 4-2. Voor het kampioenschap van Ne derland groot biljart ereklasse 47- 2, van 20 tot en met 23 maart a.s. in Amsterdam, hebben zich zeven liefhebbers aangemeld: P. van der Pol, R'dam, M. Wijnen, Nijmegen, H. de Kleine, Zwolle. L. van Nijnat ten, Steenbergen, H. Vulpink, Aalten, G. Vink, Hilversum en J. Franken, Tilburg. De achtste deelnemer zal worden aangewezen uit de finalisten van de eerste klasse 47-2, die op het ogen blik in Rotterdam hun kampioen schap spelen. TER VOORKOMING van misver stand, zij medegedeeld, dat G. Rijk niet zoals abusievelijk gemeld, lid van de N.N.B.B. is. doch van de K.N.B.B. (de Koninklijke). HET OOSTENRIJKS Olympisch Co mité heeft officieel verklaard zich kandidaat te willen stellen voor de Olympische Zomer en Winterspelen 1964. HET tenniscircus Kramer, dat van begin juli tot eind september een tournee door Europa al maken, komt ook naar Scheveningen. INGEMAR JOHANSSON, de Zweed se zwaargewicht, heeft in Gothen burg zijn titel van Europees zwaar gewichtkampioen behouden door de Engelsman Joe Erskine te ver slaan. De kampioen van het Britse gemenebest staakte de strijd in de dertiende ronde. VOOR DE EUROPESE kampioen schappen volleybal (dames en he ren). van 29 aug. tot 10 sept. a.s. in Praag, heeft ook Nederland in geschreven. Op zaterdag 1 en zondag 2 maart a.s. zal te Zevenbergen het gewes telijk kampioenschap 3e kl. libre van de kon. Ned. biljartbond worden ver speeld. Een achttal kampioenen uit het ge west Brabant Zeeland zal deelnemen De organisatie is in handen van het bestuur van district West Brabant K.N.B.B. De wedstrijden zullen op twee plaatsen gespeeld worden nl. in hotel Tholenaar en in café Nooten- boom. Aan dit kampioenschap nemen deel:B. Robben, Tilburg. B. Pullens, Waalwijk. F. de Wilde, Breda, M. v. Eijk. Vlijmen, L. van Lieshout, Mier- lo Hout, P. Oostdijk, Walcheren Zld, N. Deenen. Vortum en A. 'Nieuwen- huizen. Valkenswaard. Reserves zijn: C. Eland. Zevenbergen en A. van den Heuvel, Schaick. Te Utrecht is vrijdag het toernooi voortgezet om het persoonlijk daml kampioenschap van Nederland met het spelen van drie partijen uit de 12e ronde. De uitslagen luiden: de Vries-Edink 2-0, Bom-Huisman 2-0, Dreth-ir. van Dijk 0-2. De overige vier partijen worden zon dag gespeeld, terwijl de 11e ronde voor heden, zaterdag op het programma staat. Ir. van Dijk behoudt de leiding met 15 punten uit 10 partijen, gevolgd door Keiler (12 pt. uit 9) en Van der Sluis (12 pt. uit 10). TECHN. HOGESCHOOL DELFT De heren W. A. I. Goethals te Sas van Gent; J. A de Kloe te Vlissingen ■en A. J. A. Schoenmakers te Vlissin gen slaagden aan de technische hoge school te Delft voor het examen werktuigkundig ingenieur. GOESv 21 febr. Groenten: sprui ten A2 45-57, Bi 27-60, afw 21-41, witlof Al 55-60, A2 45-49, BI 48, afw. 26-41, groene sav. kool 28-33, rode kool 9-11, boerenkool 8-11, gele sav. kool 11, witte kool 9-10, uien 7-15, peen 16-17, prei 10-28. sjalotten 19, veldsla 28-32, bosselderij 8-13, knolselderij 3,50-11. KOEWACHT. 20 febr. Gezwin geld vlaslint WR 120-140, DR 110-170, bobbers 70-80, breekvlas 55-60, ruwe lokken 5-15, gezwingelde lokken 15- 50, bolraap 2-3 ct., kaf 6 ct. Vrij kal me markt. LEEUWARDEN 21 februari., aan gevoerd 45 stieren van 2.70- 3.05, 200 vette koeien, le kwaliteit 2.70- 3.02, 2e kwaliteit 2.50-/ 2.69. 3 2.2.49, 1361 melk- en kalf- koeien van 600.- 1010, 130 pin ken, vette en graskalveren pinken noteren van 300- 600, vette en graskalveren van 250- 450, 1439 nuchtere kalveren van 35- 46, 774 vette en weideschapen, en lam meren, vette en weideschapen note ren van 80- 100, lammeren van 65- 90, 163 vette varkens, oude varkens noteren 1.40- 1.55, vette biggen 1,50- 1,60, zouters 1.55- 1,60, 143 biggen en lopers, biggen noteren 25.50, lopers 51,80. 23 bokken en geiten geen notering, 65 paarden van 500- 825, totale aan voer 4843. Overzicht: stieren, aan voer kort, stemming willig, prijzen prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, stemming rustig, prijzen gelijk. Pinken aanvoer kort, stemming goed. prijshoudend. Vette en graskalveren aanvoer ruimer, stemming rustig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen gelijk. Var kens aanvoer kort, stemming vlot, prijzen gelijk. Biggen en lopers aan voer matig, stemming rustig, prij zen gelijk. Schapen aanvoer kort stemming slecht, prijzen lager. Lam meren aanvoer kort, estemming slecht, prijzen lager. Paarden aan voer ruim, stemming goed. Prijzen stijver. Konst-anz 330 (+1). Rheinfelden 303 6), Breisach 264 6), Straats burg 375 13), Maxau 595 30), Mannheim 543 17), Mainz 491 5) Bingen 384 2), Kaub 463 4), Trier 324 (—36), Koblenz 476 (—1), Keulen 508 5), Ruhrort 742 8), Lobith 13708 9), Nijmegen 1128 (—12), Arnhem 1108 (—17). Eefde IJssel 1662 3), Deventer 5418 6) Monsin 5560 25), Visé 5193 (—9), Borgharen 4238 16), Belfeld a d. stuw 1443 22), Grave ben. de sluis 660 (—37). Galderseweg 81 Breda vraagt voor spoedige indiensttreding (intern en extern) Sollicitaties te richten aan het hoofd van de huis houdelijke dienst (alleen schriftelijk). TE HUUR; 110 m2, met gemakkelijke aanvoergelegenheid voorzien van water, licht en telefoonaanslui ting. GARAGE PETERS - SAS VAN GENT Tevens te koop een gebruikte D.K.W. 1956, in prima staat. m m m. m m m.

de Stem | 1958 | | pagina 11