MOGELIJK OP LUCHTAANVAL PADANG IN CURACAO....en in. HOLLAND Spoedig akkoord Zeeuwse veren Grensstrook tussen Algerië en Tunesië verboden gebied'* Kamer akkoord met Binnenlandse Zaken „Volksvrijwilligers' van Mao verlaten Noord-Korea DAGBLAD VOOR ZEELAND Italiaans schip vergaan 24 doden Veel gedupeerden te Ammerstol Midden-Sumatra wil aankoop van oorlogsschepen Iets hogere temperaturen KLM-vliegtuig bij landing beschadigd Eén dode Vermist Amerikaans vliegtuig gevonden Overleg Soedan en Egypte. NEEM BLIKGROENTEN Twee miljoen,een kusje waard Minister Algera in Tweede Kamer Ontploffing op Brits schip Churchill heeft longontsteking en pleuritis Jongetje verjaag! j inbreker r~ BacchusTabaccus en Venus 98e JAARGANG No. 22687 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandii. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J- J. R- A. Bruna. Redactieraad: j M. A. C. v. Dongen, C. J. y. Hootegem, nir. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p, kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bü niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God. Koningin en Vaderland DONDERDAG 20 FEBRUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplag# 0.* per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm, (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- ■nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuw^aeh-Vlaamjeren^HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Op het moment, dat de opvaren den van het Italiaanse vracht schip Bonitas (5.636 ton), die hun schip reeds hadden verlaten en in een sloep een goed heenkomen hadden gezocht, zouden worden gered, kapseisde de sloep.... Van de 27 opvarenden vonden er 24 een zeemansgraf. Het drama speelde zich af in de At lantische Oceaan op 120 mijl ten oosten van Kaap Lookout, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. Op noodseinen van de Bonitas, die, omgeven door zeven meter hoge gol ven, in zinkende toestand verkeer de, schoten tal van schepen te hulp. Na een bange nacht werden èn de zinkende boot èn de sloep met opva renden ontdekt. Op het moment, dat de opvarenden opgepikt zouden wor den. kapseisde de sloep. Slechts drie man werden nog in het woelige water ontdekt... In onze editie van gisteren meldden wij reeds in een deel der oplage on der ..Laatste Nieuws" dat de kassier van de spaarbank te Ammerstol een fraude heeft gepleegd, die ongeveer 100.000.beloopt. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat zeer veel kleine spaarders en ook veel school kinderen uit Ammerstol gedupeerd zijn. De Ammerstolse spaarbank is niet aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. Het commando van de Indonesische luchtmacht te Djakarta heeft in een aankondiging, die hij tussen pozen werd uitgezonden door radio-Djakarta, aan al het personeel van de Indonesische luchtmacht te Padang het hevel gegeven, uit de huurt van de lucht basis te Padang te blijven tijdens het overvliegen van vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. De commandant van de basis van de Indonesische luchtmacht te Padang heeft daarop in een radio boodschap op de chef-staf van de luchtmacht te Dja karta een beroep gedaan, geeu luchtaanvallen te doen uitvoeren op de basis te Padang. oorlogsschepen, die in Singapore liggen, te kopen. Het betreft hier de patrouillevaar tuigen ..Gironcourt", „Chavancon" en „Longarisse", alsmede de tanklandings vaartuigen ..Bernadétte" en „Jaur". Het blad meldde, dat vertegenwoor digers van de ..rebellen-beweging" in Singapore trachten de eigenaren te vinden van deze oude, reeds ontta kelde oorlogsschepen, die al meer dan ten jaar in Singapore liggen. De schepen zouden contant worden be taald. vice-voorzilter, Rocslan Abdulgani, op de hoogte gesteld van de jongste ge beurtenissen met betrekking tot de ..revolutionaire regering", die onder meer de ontbinding van deze raad heeft geëist. Onwettig De stafchef van hel leger in Djakar ta, generaai-majoor Nasution, heeft diverse revolutionaire raden in de buitengewesten onwettig verklaard. Hij noemde de Bantcngraad in Ccn- traal-Sumatra. de Permestaraad in Celebes en de Garudaraad in Zuid- Sumatra. Behalve met een mogehik con flict in de lucht schijnt ook re kening te moeten worden gehou den met een mogelijk conflict ter zee- Volgens de „Straits Times" te Singapore tracht de revolutio naire regering van Midden-Su- 1 matra nl. vijf vroegere Franse 5? De Franse regering heeft be sloten langs de gehele Algerijns- Tunesische grens een „verboden zone" in te stellen, waar nie mand mag wonen of mag reizen. Er werderfe geen nadere bijzonder heden omtrent de zone en het verbod gegeven. Een regeringswoordvoerder ver klaarde naar aanleiding van een vraag over de vlootbasis Bizerta, dat deze haven Frans zal blijven en dat er nooit sprake is geweest Bizerta onder NAVO-gezag te brengen of te verpachten. FUCHS heeft aan de zuidpool met bar slecht weer te kampen. Hij is nog 750 km van zijn einddoel Scott- basis verwijderd. HET FRANSE parlement krijgt voor lo maart een nieuw vierjarenplan te behandelen. Doel: verhoging van de i anse nationale produktie met 25 percent in 1961. DE 1300 KILO wegende Amerikaanse kunstmaan, die de luchtmacht in ok- tol er wil lanceren, zal de voorloper zijn van verkenningssatellieten, die verkennen. Vanult de ruimte ™"en ?mXUHDERKRUIS iS ^teren Amsterdam gemeerd met 823 repa trianten aan boord. Negentig percent van dit aantal is aangewezen op de zorgen van het ministerie van Maat schappelijk Werk. HET PRIJSINDEXCIJFER van het levensonderhoud vertoonde van me dio december tot medio januari jl geen wijziging: inclusief a.o.w. bleef net 123, exclusief a.o.w. 118. DE ENGELSE kolenraad heeft een eis van 382.000 Britse mijnwerkers voor een loonsverhoging van tien shilling per week van de hand gewe zen. DE INDONESISCHE regering heeft een contract met Italië gesloten voor de levering van 20.000 ton rijst. Deze zending wordt volgende maand in In donesië verwacht. President Bourguiba van Tunesië daaréntegen heeft in een persge- sprek, dat in „Le Monde" is gepu bliceerd, opnieuw verklaard, dat de Franse troepen Tunesië zo spoedig mogelijk moeten verlaten. Hij zei daarbij dat de ontruiming van Bizerta voor welke basis een nieuw statuut zou moeten worden opgesteld misschien wat langer zou kunnen duren dan die van de andere bases en bijvoorbeeld tegen het einde van dit jaar voltooid zou kunnen worden. NAVO-stratcgie De Tunesische eis, dat alle Franse troepen het land verlaten, werpt belangrijke problemen op voor de NAVO-strategie, zo wordt uit de omgeving van het hoofd kwartier in Parijs vernomen. De Golf van Gabes is de enige kwetsbare plek tussen Marokko en Fgypte, waarlangs in Albanië gestatio neerde Russische vliegtuigen zouden kunnen proberen de Amerikaase vlieg- bases in Marokko aan te vallen. Deze z.g. „Zak van Gabes" was een van de redenen waarom Frankrijk, buiten de marinebasis Bizerta, een aantal gar nizoenen in Tunesië heeft gehand haafd. Het hoofdoel van deze garni zoenen is het beschermen van de radarstations, waarmee de nadering van vijandelijke vliegtuigen kan wor den geconstateerd. Als Frankrijk als gevolg van het bombardement op Sakiet deze radar garnizoenen zou moeten opheffen, zou dat de Amerikaanse bases in Marokko m direct gevaar brengen. Verzoek non K.P.M. De revolutionaire regering- van Midden-Sumatra heeft aan de verte genwoordiger van de Kon. Paket- vaartmaatschappij in Singapore, de heer Kruyt, het verzoek gericht zo spoedig mogelijk het scheepvaartver keer met Sumatra te hervatten. Deze regering van Padang heeft aangeboden de 2.661 ton metende ..Both" van de KPM weer vrij te ge ven, als de maatschappij bereid mocht zijn de vaart op Sumatra te hervatten. De ..Both" zou dan 110 Nederlanders kunnen meenemen, die Sumatra willen verlaten. De KPM was niet bereid commentaar te le veren op het verzoek. Soekarno-Hotta In Djakarta is vernomen dat voorbereidingen zijn getroffen voor een nieuwe ontmoeting tus sen president Soekarno en oud- vice-president Hatta. Zij ver wachten, dat Soekarno vandaag Hatta in diens woning zal bezoe ker}. Naar verluidt zullen de twee voor naamste leiders van het land de af kondiging van de revolutionaire re gering" in Midden-Sumatra bespre ken en de daarmede verband houden de problemen. Informatie Het KLM-vliegtuig Jan Huygen van Linschoten is gistermorgen bij de landing door nog onbekende oor zaak op het vliegveld te Cairo vrij zwaar beschadigd. Er deed zich geen brand voor. Helaas kwam van de bemanning de tweede vlieger, de heer K. Moraal, dertig jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen bij het verlaten van de machine vermoedelijk in aanraking met een der nog draaiende propellers, waar door hij op slag werd gedood. Een aantal KLM-deskundigen zal te Cai ro een onderzoek instellen. Weersverwachting van het K.N. t M.I. tot vanavond, opgemaakt i woensdagavond 23.15 uur: Veel bewolking met af en toe J enige regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige, later moge- i lijk harde wind in hoofdzaak tus- J sen west en noordwest. Iets hogere i temperaturen. t Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Matige tot vrij krachtige wind I tussen west en noordwest. Over het algemeen bewolkt tot betrok- J ken. Regen bij tussenpozen of plaatselijk neerslagvlagen. Plaat- t selijk mist. Vandaag: zon onder 18.02 uur. J Maan onder 20.23 uur. Morgen: zon op 7.45 uur. Maan op 8.22 uur. Het Amerikaanse militaire vlieg tuig dat sedert zaterdag met 16 man aan boord wordt vermist, is teruggevonden op de Vesu vius, de vulkaan bij Napels. Er zijn geen overlevenden. Het wrak ligt op een hoogte van 1.132 meter op de Somma, een van de twee toppen van de Vesuvius. Deze top ligt op slechts 15 km van Capo- dichino, het vliegveld van Napels. Men denkt, dat het vliegtuig motor- storing heeft gehad, daar de ligging van het wrak erop schijnt te duiden dat het toestel naar Napels wilde te rugvliegen. Het zicht was op de dag dat het toestel neerstortte, zeer slecht en de piloot heeft de Vesuvius daardoor waarschijnlijk niet gezien. Soekarno heeft gisteren een verga dering geleid van het werkcomité van de nationale raad, waarvan hij zelf voorzitter is. Hij werd door de (Advertenties De Soedanese minister van buiten landse zaken, Mohamed Mahgoeb had gisteren een onderhoud met presi dent Nasser over het geschil in Noord- Soedan. Hij was dinsdag in Cairo aan gekomen en had toen besprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot, Mah- moed Fawzi, gevoerd. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dat. spijts tegenstrijdige be richten, in de totnogtoe ontvangen rapporten geen gewag is gemaakt van aanwezigheid van Egyptische troepen in het omstreden gebied. (Van onze parlementaire mede. werker) De begroting van Binnen landse Zak enis in de Eerste Ka mer aanvaard, nadat minister Struycken het beleid had ver dedigd ten aanzien van de Dverheidssalarissen. Hij heeft Je Kamer toegezegd, dat er nu zo spoedig mogelijk zal worden jewerkt aan een oplossing voor Je lagere en middelbare amb tenaren. Hij motiveerde het lange uitstel bij het georganiseerd overleg hierdoor, dat dit overleg thans een ander ka rakter gaat krijgen. Het wordt meer een spontaan, niet vooraf voorbereid praten. Het kan nodig zijn, dat na een eerste contact nogmaals met de „ach terban" de zaken worden doorgeno men. Wat betreft de geruchten, dat be sloten zou zijn tot een zekere dienst plicht bij de Bescherming Burger Be volking zei de minister, dat de Kamer voorbarig had geoordeeld. Hij nam de geruchten wel niet helemaal terug maar ging ook niet verder dan de be wering dat een goede parate B. B.- organisatie nodig zal zijn. (Van onze parlementaire medewerker) "De Tweede Kamer kan meer vragen dan de regering kan ge ven", was de reactie, die minis ter Algera gisteren had op de vele wensen, die de Tweede Ka mer ook dit jaar weer naar vo ren had gebracht. Kapitaal- schaarste en de noodzaak om voor men iets kan doen, vele in stanties om advies te vragen, vormen de twee remmen op een voortvarend beleid. De socialist Posthumus, die de mi nister de dag tevoren in vrij krasse termen gebrek aan doortastendheid had verweten, kreeg nu van de be windsman te horen: ..Wanneer u uw theorieën in praktijk zou willen brengen, zou u wel merken dat het niet zo eenvoudig is als u denkt". Minister Algera betreurde in het bijzonder het betrekkelijk lage tem po van de wegenbouw. Toch is en wordt er nog veel gedaan vond hij en hij achtte de toestanden dan ook niet zo zorgelijk als de heer Jos. Mae- ncn K.V.P.die van angstwek kend" had gesproken. Nadere mede delingen over de salariëring van de spoorwegarbeiders, waarnaar de heer Macnen had gevraagd, wilde de mi nister nog niet doen. Deze kwestie is op het ogenblik in beraad bij de Stichting van de Arbeid. Over het betoog van de heer van der Peijl (C.H.U.) betreffende afdam ming van de Westerschelde en een kanaal bij Ossenisse zei de minister dat dat wel eenvoudig gezegd was, maar niet zo eenvoudig gedaan. Wat zal de invloed zijn op de geulen in het openblijvende gedeelte en op de waterstanden daar Verder zou in het kanaal een enorm complex slui- zen noodzakelijk zijn. De minister De staatssecretaris voor PBO, de I schatte de kosten van het gehele heer Schmelzer, heeft de Kamer mee- plan ruwweg op één miljard gulden, gedeeld, dat de regering er niet over Hij zag geen reden voor een ge- I meenschappelijk onderzoek met Bel- in 4 minuten AH Itloar op tafel Filmkeuring De minister heeft dc heer Derksen geantwoord, die geprotesteerd had te gen de al te gemakkelijke keuring van films, waarbij sommige verderfelijke rolprenten in onze bioscopen binnen sluipen. De minister herinnerde er aan, dat de taak van de overheid be perkt is en dat in België de normen heel wat ruimer zijn dan in ons land. Hij zaj echter een gesprek tussen ka merleden en de Centrale Filmkeuring op gang brengen, zodat men zich op de hoogte kan stellen van het pro bleem. Burgemeesters benoemingen Even terugkomend op het benoe mingsbeleid ten aanzien van burge meesters, zei de bewindsman, dat dit beleid gerechtvaardigd is. Er zijn vele factoren, waarmee rekening moet worden gehouden, niet alleen met plaatselijke omstandigheden, doch ook ..met het burgemeesterscorps". Er zijn wel enige leden van dat corps4 wier promotie noodzakelijk is, zo voegde de minister eraan toe. Hij kwam met deze algemene opmerkin gen dus terug op de burgemeesters benoeming te Middelburg. Abusieve lijk meldden wij gisteren, dat de daar benoemde burgemeester een niet-po- litieke katholieke figuur zou zijn. Burgemeester De Widt is vrijzinnig protestant. P.B.O. denkt om met een wet te komen waarbij de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie gedwongen zal wor den opgelegd. De regeling zal tot 1960 lankmoedig blijven en zich beperken tot het scheppen, van het juiste kli maat voor de PBO. Dan zal zij ver antwoording afleggen voor haar be leid en er rekenschap van geven, wat er verder dient te gebeuren. gië. In de technische Schelde-com- missie wordt aan alle factoren die op de Schelde betrekking hebben, aandacht besteed. Over de plannen van een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaan- deren wachtte de minister het ant woord van Gedeputeerde Staten af. Voor wat betreft de veren, verwacht hij een spoedig akkoord. De bewinds man verklaarde zeer erkentelyk te zijn voor de bereidheid van Zeeland om ook een offer te brengen. De jaarlykse exploitatie van de veren is een zware last. Mr. Algera ontkende dat hij zijn toezeggingen aan Bres- kens niet zou zijn nagekomen. Het overleg met de gemeente dient juist om te bezien of meer kan worden gegeven dan werd toegezegd. De bedenkingen van minister Algera tegen Rijkssteun voor een helikopter verbinding Axel-Rotterdam vinden niet alleen hun oorzaak in de kosten die daarmee gemoeid zijn. De minister maakte duidelijk, dat hij bevreesd is een precedent te scheppen waarop men zich in de toekomst zal kunnen be roepen, wanneer andere luchtlijnen subsidie vragen. De minister besloot met een na drukkelijke verklaring, dat de Ne derlandse regering er niet aan denkt af te zien van haar recht om het Rijnvaartgeschil aan een internatio nale rechter voor te leggen. Zij zal haar rechten ingevolge de akte van Mannheim onverzwakt handhaven. De begroting werd in de avondzit ting z.h.s. aangenomen. De commu nisten waren tegen. Gisterenavond heeft zich te Mana- mah (Bahrein) een ontploffing voor gedaan op het 7.440 ton metende Britse vrachtschip Seistan, na ccn brand op het schip. Volgens een officiële zegs man te Manamah zijn schepen bezig met het oppikken van overlevenden. De ontploffing deed huizen op acht kilometer afstand schudden. Nadere bijzonderheden ontbraken gisteren avond laat nog. De Britse voetbalpool heeft5 zoals gemeld, ruim twee mil- joen gulden betaald aan de heer Walter Brockwell te Ep- som in het Engelse graafschap Surrey. Het is het grootste be- drag dat de Engelse «oetbal- pool tot nog toe heeft uitge- keerd. Dinsdagavond heeft de J heer Brockwell de cheque van l 206.028 pond sterling te Londen in ontvangst genomen en daar- na zijn vrouw een klinkende J kus gegeven, omdat zij het 2 grootste aandeel had geleverd 2 bij het invullen van de kolom- nietjes. Zij wist overigens niets van voetballen af... Maar is dat J nodig bij een pool...? S Sir Winston Churchill, ziek in zijn villa te Nice, lijdt aan longontsteking en pleuritis, aldus is te Londen be kendgemaakt. Hij heeft een goede nachtrust geno ten en ook gisteren overdag heeft hij zich goed gevoeld, aldus het medisch bulletin. i Door het optreden van hun tienjarig zoontje kon in de nacht van dinsdag op woensdag een inbraak bij de familie P. j aan de Lindesingel te Rotter- J S dam worden verijdeld. De jon- t 5 gen, die alleen thuis was, werd om kwart voor twaalf wakker van gestommel in de gang. Zijn J ouders waren bij de buren op J l bezoek. Zonder zich te beden- 2 ken draaide hij het licht aan en zittend in bed draaide hij op de telefoon, die naast zijn j J bed staat, het nummer van de J S buren. Toen zijn vader naar huis kwam. vond hij de buiten- deur openstaan. Deze bleek ge- forceerd te zijn. Van de inbre- l kers was geen spoor meer te 2 i bekennen. Er wordt niets ver- J mist. S Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat de Chinese „volksvrijwilligers", die in de Koreaanse oorlog tegen de troe pen van de Verenigde Naties I hebben gevochten, voor het ein- de van dit jaar geheel uit Noord- Korea zullen worden terugge trokken. Het eerste contingent zal Korea op 30 april verlaten. In ambtelijke krin gen te Washington is men zeer te vreden over het Chinese besluit, of schoon, zo wordt gezegd, het zeven jaar te laat genomen is. Opgemerkt wordt, dat Amerika al 80 procent van zijn troepen die er ten tijde van de wapenstilstand lagen, heeft terugge trokken. De Amerikaanse divisies, die nog in Korea zijn, zijn daar op uitnodi ging van de V.N. en krachtens de be palingen van het met Zuid-Korea ge sloten veiligheidsverdrag. De Chinese aankondiging wordt in Washington gezien als deel van een vredesoffensief van de communisten in het Verre Oosten, zoals de Russen het in Europa doen. Commentaar van Zuid-Korea: „Propaganda, an ders niets". Regen op Curasao en... een weelde van bloemen in Holland. Heus, de koppen boven de foto's kloppen. Links ziet men dan, hoe prinses Beatrix uitgeleide wordt gedaan bij haar vertrek van het v. c weid van Curasao, vanwaar zij naar 't Surinaamse vliegveld Zanderij vertrok. Rechts H.M. de Koningin tij dens haar bezoek aan west- Friesland, dat gisteren plaats vond. Men ziet haar hier te midden van de geurige en fleu rige perken in de Veilinghal in Bovcnkarspel op de „West- friese Flora". John Charles, de vroegere in ternational van Wales, die vo rig jaar voor een recordtransfer van Leeds United naar de Ita liaanse club Juventus is over gegaan, is met twee andere be kende spelers, Boniperti en Mattrel, bij de uitgang van het stadion van Turijn ontvoerd door een groep studenten. Na dat de spelers op een veilige plaats waren verborgen, trok ken de studenten naar de voor zitter van Juventus om uit naam van BacchusTabaccus en Venus, vijf flessen mousserende wijn, vijf pakjes sigaretten en vijf aardige meisjes te eisen. Hoewel slechts aan de eerste twee voorwaarden werd vol daan. hebben de studenten hun gijzelaars toch maar vrij ge laten.

de Stem | 1958 | | pagina 1