mening en commentaar Davitamon IO §)ai}bla9 Pe^ttn Al meer dan 170 doden Zwart o NA HET CARNAVAL ft 10 voor SANERING 'gte VERSCHIL TWEEDE BLAD WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Libanees toestel gedwongen tot landen De sneeuwstorm in de Verenigde Stalen Groep gevangenen met Amerikaans jacht ontvlucht Ex-KNIL-Ambonees terecht militair af enen Mooie primeur van Duitse huisvrouwen C.A.O. VOOR DIENSTMEISJES Reddingsploegen op zoek naar Amerikaanse C-47 Kinderen brengen Maria-hulde in Den Bosch Plan om de Zuidpool te internationaliseren Machinist gedaagd wegens dood door schuld Betoging tegen waterstofbom in Londen VenhaSe 'deXjuxd Overvaller Hoofddorps tankstation gearresteerd TV-RADIO door ANTONIO DEL MONTE carnaval is weer voorbijge- derland, mogen zich in orde en groeiende welvaart verheugen. De reis van onze lieftallige kroonprin ses is een ware zegetocht temidden van blijde gezichten en opgewekte Twee Syrische straaljagers heb- raasd. De voorhoofden worden lijkheid de Uniebanden eenzijdig getekend met de gewijde as en het doorsneed, vertoont nu een beeld Gedenk o mens" klinkt als 'n ein- van chaos en verwarring. Twee re deloze litanie. Wie hier tegenstel- geringen staan tegenover elkaar, lingen ziet, ziet het mis. Wees blij i Het ene deel van het eilandenrijk met het leven, maar vergeet de dood niet, dat is een harmonieus program. Het zuiden heeft weer volop de belangstelling gehad van de pers uit het noorden, om alleen die ene kant van dit levens program te belichten en de kunst van het onbezorgde gek-doen te prijzen. Doch de andere kant laat ze in het duister. - Laten we eerlijk wezen en toegeven, dat er ook zuiderlingen zijn, bij wie de twee-eenheid van leut en ernst is verstoord. Het feest komt daardoor los van zijn wortels, de zin ervan gaat verloren. Wie echter het as- kruis met vroom gemoed gaat ha len, na het masker in jolijt te heb ben gedragen, toont de ware le venskunst. Die levenskunst zal ook bij zoveel vermilderde voorschrif ten in de opgang naar Pasen de eigen en geëigende vormen van versterving weten te vinden. Het carnaval was goed, laat nu ook het vasten goed zijn. harten Het Rijk overzee, dat na ben een Libanees lynvliegtuig ge- het verkrijgen van zijn onafhanke- dwongen op het vliegveld van Da- -- - maseus te landen. Het toestel werd zes uur vastgehouden, aldus is in Beiroet officieel bekend gemaakt. Het incident gebeurde, toen het toestel op weg was van Beiroet naar Jeruzalem. voert 'n economische oorlog tegen het andere. Wederzijds maakt men elkaar voor verraders uit. De de viezen-opbrengende cultures ver kommeren. Er zijn eilanden, waar men zich bij gebrek aan goed voed sel in het ieven moet houden met slangen. De handel met het buiten land ligt lam. Wie heeft de beste keuze ge daan? De Amerikaanse piloot had ont kend, over verboden militair gebied gevlogen te hebben. Hij zei uit Bei roet vertrokken te zijn 55 minuten nadat Syrië verklaard had, dat zijn radarpost het vliegtuig boven de ver boden zone had waargenomen. Na het oponthoud in Damascus mocht het Libanese vliegtuig zijn reis vervolgen. Met het Zuidelijk Toneel is het zwaar sukkelen geweest. De op zet ging uit van de goede gedachte der cultuurspreiding. Zoals Het Brabants Orkest zich een uitste kende plaats heeft veroverd in het culturele leven en ,.de provincie" ruimer in aanraking heeft gebracht met de Muziek, zo is er voor een Zuidelijk Toneel zeker ook een taak op het gebied van het Toneel. Men had echter grote moeilijk heden met het aantrekken van een goede leiding en het samenstellen van een behoorlijk tableau de la troupe. Het overlijden van Louis Saalborn, enkele misgrepen bij de stukkenkeuze maakten de malaise volkomen. De leiding legde er dan ook het bijltje bij neer. Voor pro vincie en gemeenten, die juist flin ke subsidies hadden toegezegd, klonk dat nogal pijnlijk. Het be stuur echter, dat onder leiding van de burgemeester van Tilburg, mr. Becht is komen te staan, liet zich niet uit het veld slaan. Het trad in contact met een gezelschap provincie", dat zich een uitsteken de naam heeft verworven, het ge zelschap „Theater" te Arnhem. Als we het desbetreffende bericht goed interpreteren, dan zal de leiding van dit gezelschap voor een paar jaar zorg gaan dragen voor het samenstellen van de troep, terwijl ook een aantal goede regisseurs ter beschikking wordt gesteld. Het be stuur krijgt dan respijt, om onder hand naar een definitieve nieuwe leiding uit te kijken. We hopen van harte, dat deze saneringspoging zal slagen. Want er is echt wel emplooi voor een Zuidelijk Toneel, dat bij hoge artistieke kwaliteiten ook iets aanvoelt van het geestelijk klimaat in het zuiden. De grossierderij in echtscheidingen, waarop andere ge zelschappen ons tegenwoordig nog al eens trakteren, kunnen we echt missen. Zo'n Zuidelijk Toneel kan het beroepsspel ook in plaatsen brengen. De nieuwe opzet moge genade vinden in de ogen der subsidiërende autoriteiteij. Men schat het aantal doden ten gevolge van de sneeuwstormen, die het afgelopen weekeinde grote delen van het oosten van Noord-Amerika hebben geteisterd, op het ogenblik op meer dan 170. In het grootste deel van het oosten van de V.S. lag dinsdagmorgen nog steeds een dikke laag sneeuw. Ook in Canada woeden barre sneeuw stormen. In sommige streken is de temperatuur gedaald tot 45 graden ceisius onder nul, de laagste tem peratuur die daar in 12 jaar is ge constateerd. Minstens vier Canade zen zijn om het leven gekomen. Op vliegveld Malton bij Toronto werden 12 vliegtuigen en een hangar door een sneeuwstorm vernield. Aan beide kanten van de grens tussen de Ver enigde Staten en Canada is het ver keer ontwricht. In Washington heeft het grootste deel van het overheidspersoneel dins dag weer vrijaf gekregen, daar de Een twintigtal gevangenen is er in geslaagd de Ecuadoriaanse gevange nis op het eiland Isabella, een van de Galapagos-eilanden in de Stille Oceaan, te ontvluchten. Na een oproer in de gevangenis hadden zij met kleine vissersbootjes in dp ZGe êekozen» waar zb een Amerikaans Qe motorjacht ontmoetten dat op weg was naar Panama. De vluchtelingen overmeesterden de opvarenden van 't jacht de eigenaar, diens vrouw, een vriend en vier bemanningsleden waarna zij met het jacht koers zet ten naar Ecuador. Daar zijn zij op 45 km ten zuidwesten van Esmeral- das geland. Het jacht lieten zij vrij, na het grondig te hebben geplunderd. straten van de stad bedekt worden met een laag sneeuw van circa 2 meter. In het gebied van de stad New- York zijn meer dan 1000 scholen ge sloten. Hulpploegen en hefschroefvliegtui- gen met voorraden zijn naar Michi gan City in Indiana vertrokken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw hier circa 4 meter hoog. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de eis van een ex-KNIL-Ambo- nees tegen de staat afgewezen. Eiser meende, dat hij nog steeds de status van militair heeft en beriep zich op de bepaling in de algemene dienstor der van 1935, dat KNIL-militairen ontslagen moeten worden op de plaats van hun keuze. Dit zou in zijn geval niet zijn gebeurd. Het niet opvolgen van de algemene order, zo overwoog de rechtbank, tast de geldigheid van het ontslag niet aan. Deze aanspraak op de bepaling is niet zodanig, dat er te allen tijde aan moet worden toegegeven. Niet alleen hij> maar het hele gezin bruist van energie 1 Davitamon 10 geeft hun dllen weerstand, levenslust en gezondheid. Davitamon 10 - het aangewezen preparaat voor aanvulling van vitamine - tekorten in Uw voedsel. flacons van 50, 100 en 500 dragees. Eén enkele dragee per dag is voldoende. ORGANON-OSS LUCIFERS In Moskou zijn op 't ogenblik ..Spoetnik"-lucifers bijzonder in trek. Op de doosjes staat Laika, de hond die met de tweede Russische kunstmaan de ruimte werd ingezonden, ajgebeeld. Men zou voorne mens zijn een standbeeld voor Laika op te richten. geeft weerstand aan jong en oud! WELK EEN VERSCHIL! De Rijksdelen, die bij hun ont voogding gekoz enhebben voor het handhaven van een Unie met Ne- Amerikaanse, Britse en Griekse reddingsvliegtuigen maken vluchten boven zuid-Italië en de Middellandse Zee op zoek naar de C-47 van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds zaterdag met zestien man aan boord kleinere wordt vermist, kort nadat het toe stel van Napels naar Athene was vertrokken. Het vliegtuig was met een beman ning van zeven leden en negen pas sagiers op weg van West-Duitsland naar Instanbul. Het onderzoek wordt belemmerd door laaghangende bewolking, mist en regen. (Advertentie) Lourdesmh er denking Bij gelegenheid van het eeuwfeest van de verschijningen te Lourdes, dat in volle luister in dit heiligdom en over de gehele wereld gevierd wordt, zullen ook enige duizenden kinderen van katholieke speeltuinorganisaties uit geheel Nederland Maria een grootse hulde gaan brengen. Op initiatief en onder leiding van het Landelijk Verbond Katholieke Speeltuinorganisaties zal de spelende jeugd en met hen ook mindervalide vriendjes en vriendinnetjes op 27 mei uittrekken naar Den Bosch, waar mgr. W. Bekkers 's morgens de ge zongen H. Mis zal opdragen in de Brabantiahal aldaar. Tijdens de H. Mis zullen de kinderen hun offergaven aanbieden voor de zieke kinderen van Den Bosch. In de namiddag trekken allen naar de St.-Janskathedraal, waar aalmoe zenier Th. Drost van het Landelijk Verbond een kort lof zal celebreren en de kinderen bij de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch hun kinder lijke liefde en aanhankelijkheid zullen tonen in gezamenlijk gebed en ge zang. Voordat de terugreis wordt aan vaard, trekken alle kinderen langs het genadebeeld dat onder de koepel staat opgesteld. De bond van katholieke dienst meisjes in Duitsland (München) heeft in samenwerking met dê ver eniging van huisvrouwen van de ka tholieke Duitse vrouwenbond (Keu len) en de vereniging voor de huis vrouw van het centraal comité van de vrouwen- en moedersbond in Duitsland (Düsseldorf) een arbeids overeenkomst voor huishoudelijke hulpen ontworpen. Deze regelt de rechten en plichten van de betrokke nen bevat bepalingen over ar- arbeidsduur, vrije tyd, salaris en ontspanning. Een bijzondere regeling wordt ge troffen voor de regelmatige werktijd voor meisjes boven 18 jaar, welke over een periode van veertien dagen op een werkdag niet meer dan 10 uur en de gezamenlijke arbeid van Premier Walter Nash van Nieuw- Zeeland heeft dinsdag op een pers conferentie meegedeeld, dat zijn re gering bereid is, hij de V.N. voor stellen in te dienen om te komen tot een internationaal beheer van het Zuidpoolgebied, in eenzelfde geest als die welke de internationale sa menwerking op wetenschappelijk ge bied in het geofysische jaar mogelijk maakt. Nash voegde hier echter aan toe, dat hij er de voorkeur aan zou geven, dat kleinere landen het initiatief ne men. Naar verluidt werkt premier Mac Millan van Engeland aan een plan voor internationaal beheer van een gedemilitariseerd Zuidpoolgebied. Verrassing De vrees van bewonderaars van de grote Franse dichter Lamartine, dat diens kamer, die in een kasteel in het departement Saone en Loire is ondergebracht, bü stukjes en beetjes zou worden verkocht, is niet vervuld. Een Franse fabrikant heeft de gehele boedel voor 900.000 frank gekocht, om er zijn dochter van vijftien jaar mee te verrassen. Tijd Het Amerikaanse gezin brengt gemiddeld 35 uur per week voor zijn televisietoestel door. Aan het kijken naar de televisie-uitzendin gen wordt meer tijd besteed dan aan welke andere bezigheid ook. afgezien van slapen, zo heeft de president van de „Westinghouse Broadcasting Company" in San Francisco verklaard. Zwemmen De ambtenaren van het Beierse ministerie van arbeid mogen op maandag om de andere week van drie tot vijf uur 's middags gaan zwemmen, als zij dat willen. De niet-zwemmers zullen die tijd op het ministerie moeten doorbrengen. Auto De Westduitse deelstaat Beieren heeft een auto in ge bruik genomen, die uitgerust s,C *-y*. ï'rr- is met een Geiger-teller om radio-actieve isotopen, die eventueel bij vervoer zouden zijn verloren, op te sporen. Een dergelijk geval heeft zich overigens in Beieren n1""; voorgedaan. Vangen Het aantal regenwormen ha. varieert sterk. Een totaal a"'r an 1 a 2 miljoen is op grasland heel normaal, dat is dus 100 a 200 per m2. Men heeft zelfs 700 wormen per m2 gevonden. Hun totale gewicht bedraagt bü normale hoeveelheden 1 a 2 ton per ha. De belangrijkste vijand is de mol. Een mol consu meert dagelijks meer dan zijn eigen gewicht, zodat 1 mol per jaar 4550 kg wormen gebruikt. Daar het aan tal mollen per ha soms vrij groot is, kunnen deze dieren zeer grote hoe veelheden van de zeer nuttige re genwormen aan de grond onttrek ken. Afgezien nog van de schade die ze aan de graszode toebrengen, is het dus belangrijk de mollen zo veel mogelijk te vangen. twee weken niet meer dan 120 uren mag bedragen. De gemiddelde werk tijd voor dienstmeisjes onder de 18 jaar bedraagt maximaal 8 uur. De j dagelijkse werktijd-grenzen zijn van 6.30 uur tot 19.30 uur voor de oude ren en van 7 uur tot 19.00 uur voor de jongeren. Tussen de ene en andere dag moet en ononderbroken rustperiode van 11 en 12 uren liggen. Eens per week hebben de meisjes een middag na half drie vrij, vervolgens elke twee de zon- of feestdag en de gewone zondagen vanaf half vier. Principieel moet het zondagswerk tot een mini mum beperkt blijven. Het bruto-sa- laris wordt geregeld volgens de be palingen van het huis- en keukenper- soneel voor staats- en publiekrechte lijke diensten. Wanneer voor het be trokkene land geldende verlof-rege lingen geen langere tijd voorschrij ven, krijgt het dienstmeisje ieder jaar 16 werkdagen vakantie, die om de drie jaar met twee dagen op loopt, tot een maximum van 24 da- gen. Treinramp Lewisham De machinist van de exprestrein, die in december jl. bij Lewisham, zuid-Londen. achter op een stoptrein inreed, waardoor 90 personen om het leven kwamen en 175 werden gewond, zal terecht moeten staan op beschul diging van dood door schuld. De 01- jarige bestuurder wordt de dood van de conducteur van de aangereden trein ten laste gelegd. i Voor de ambtswoning in Downing street van de Britse eerste minister Harold Macmillan heeft een groep van ongeveer 300 personen tegen de waterstofbom betoogd. De betogers werden door de politie, die Downing street afzette, ver spreid. De protestbetoging werd in Whitehall voortgezet. De Britse filosoof Bertrand Russell heeft op een druk- bezochte vergadering te Londen gezegd, dat het absoluut nood zakelijk is, wil de mensheid voortbestaan, dat de waterstof bom overal verboden wordt. D« proeven met waterstofbommen waren schadelijker dan de meeste mensen beseften, ,.en veel schade lijker dan de regeringen willen toe geven." Advei tentie) CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos. Naar wij van de Haagse poli tie vernemen is thans de derde dader bekend van de overval, die vorige maand is gepleegd op een benzinetankstation te Hoofddorp. Het is een 34-jarige Rotterdamse koopman, die, verdacht van diefstal van lood te Schipluiden, reeds in het huis van bewaring in Den Haag op- i gesloten zat. De beide andere daders van de overval waren al eerder ge- arresteerd. i DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omr. ork. en solist. 12.00 Mil. ork. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.40 Orgelspel. 13.55 Beursber. 14.00 Alt en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Caba ret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: F. J. van der Veer: Padvinderij in Nederlands Nieuw-Guinea. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Wie opent de kluis 20.00 Nws. 20.05 Ra- diophilharm. ork. en solist. 21.05 Logboek 1941. 21.35 Gevar. progr. v. d. strijdkrach ten. 22.10 Act. 22.25 Orgelconc. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen in New York. 23.25-24.00 Discotaria. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Vrouwenkoor, i 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Alt-mezzo, gitaar en strijktrio. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Klavecimbel en viool. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. en sol. 18.10 Huismuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., caus. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orge'- conc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenkin^. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Pianospel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Operamuz. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaam se liederen. 18.30 V, d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Brabantse kron. 20.40 Verz. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio- Universiteit. 22.30 Orgelrecital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.55 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Moderne muz. 22.55 Nws. Televisie DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.45 Ballet L'Oiseau de Feu. 21.30-22.00 Is dit ook uw pro bleem FRANS-BELG: 17.00-18.30 V. d. kind. 20.00 Nws. 20.25 Filmprogr. Daarna: We- reldnws. VLAAMS-BELG.: 17.00 V. d. jeugd. 19.00 Filmrep. 19.30 Nws. 19.50 Enquête. 20.20 Isidoor Opsomer, TV-film. 20.35 Voor twee stuivers hoop, film. 22.05 Als een wereld zo grootzo is Kongo. 22.35 Nws. en journ. vf -V - - M 23) Ze werkten tot vijf uur. Maddalena zelfverzekerd en ijverig. Maria stil en bedruk Naarmate de middag vorderde c k de anderen stil- ler Het te d langzamer en fle lutte he, Do wagentjes leken met minde>-ii over de rails te schuiven en w'jl het poeder naar beneden sto vond Maria iets meer tijd om uit te blazen. Behalve he4, bericht van beneden, dat Lucia's dochtertje was overle den, gebeurde er die middag niets1 bijzonders meer. Ze waren doodmoe toen ze eindelijk weg konden gaan en zwijgend sjokten ze de brandend hete weg naar het dorp. De hele verdere avond voelde Maddalena zich geradbraakt, maar ook nog de volgende ochtend toen Maria haar wekte met dampende koffie. Alleen de hond was tierig. Alhoe wel hij de vorige avond nog hangerig had rondgelopen en niet erg goed op zijn gemak kon komen, rende hij nu spelend voor Maddalena's voeten err van ziekte scheen hij niet meer te weten. „Zijn ogen staan ook veel helder der", zei Maddalena blij. ..Maar we mogen toch wel voor zichtig zijn", raadde Maria. ,,Ik heb wel eens gehoord, dat een hond zijn eigen kruiden zoekt. Als we hem eens meenamen? Voorbij de rotsen groeien zoveel dingen, dat er beslist wel iets voor hem bij zal zijn". Ze gingen op weg en kwamen beter op tijd dan een dag tevoren. Niemand schonk enige aandacht aan hun komst en zo vlug mogelijk begonnen ze het werk. De morgen verliep zonder inciden ten. Blauw als een bliksemstraal koe- pelde de hemel zich boven de groeve en de zon leek de aarde te willen verscheuren. Het was. in dagen. niet i zo warm geweest. Tegen de middag ze waren on-1 geveer aan het einde van hun schaft- j tijd kwam Lucia. Ze liep met lus- teloze passen in de richting van de groeve en achter haar kwam kwis pelstaartend het hondje. Trots droeg hij een dode tak in zijn bek, maar toen Maria floot, liet hij de tak val len, bleef een ogenblik doodstil staan en dan rende hij plotseling met zijn kop dicht langs de grond op haar toe. Hij blafte en sprong uitgelaten om haar heen en in de groeve sloeg het puimsteenpoeder in wilde wol ken omhoog. Hou op!" lachte Maddalena en stopte haar vingers in de oren. Maar als bezeten rende hij naar Maria, tel kens niezend door het sterf in zijn neus. Sommige vrouwen keken veront waardigd op en tegen elkaar maak ten ze aanmerkingen over al die her rie, want Lucia had haar kindje ver loren. Nog wat bleek stond ze tussen de i anderen in. Ze had een lange, rechte streep in haar gezicht, waardoor ze soms enkele woorden zei. Stram en rechtop luisterde zij naar haar dorps genoten. Ze leek een beetje op een soldaat die van het front komt en nog niet gewoon is aan zijn dagelijk se omgeving. „Je had misschien beter nog wat thuis kunnen blijven", zei Rosina vriendelijk, maar Lucia lachte schamper: „En de centen dan? Denk je soms. dat ik nog een middag scha de kan lijden?" ,,Het zal best wel weer gaan", ver onderstelde Ghianna. ..Mens, ik heb nooit meer dan een halve dag uit getrokken voor het krijgen van een kind. Veronderstel! Waar moeten al die magen van gevuld worden als ik in bed lig!" Ze kneep Lucia harte lijk in haar hand. „Even doorzetten, meid. je zal zien, dan ben je mor gen alles vergeten." Ze trok zich te rug uit de kring om weer aan het werk te gaan. „Ik vind het zielig", zei Rosina op weg naar de groevewand. Ghianna haalde haar schouders op. ,,'t Is in elk geval een opvreter minder, zei ze. „En dat is ook be- langrijk." I „En een nieuw kind heb je gauwer dan een zak goud", vond Antonio, j Maria was bezig de hond naar bui- 1en te jagen en Maddalena had haar I werk weer opgepakt. Het ging haar nu al veel gemakkelijker af. Ze wist nu hoe ze zich niet nodeloos moe be hoefde te maken. „Je vindt het nu misschien pretti ger om in de groeve te werken?" vroeg Enzo tegemoetkomend. „Dan doe je het maar met een kalm gan getje." ..Waarom?" vroeg Lucia onver- schillig. „Dacht je dat ik die paar wagentjes niet vooruit kon krijgen?"r 1 I Ze had donkerblauwe ogen die langs hem heenstaarden en haar huid leek op een blad, dat in de herfst kra kend van een boomtak wordt ge- waaid. 1 „Goed", stemde Enzo toe. „Ik zal Maria ander werk geven." Het was in enkele minuten gere-1 geld. Maria kreeg een plaats aan de groevewand en als altijd begon Lucia haar kiepkarretje over de rails te duwen. Soms had ze het gevoel of haar buik bezig was te scheuren, maar ze beet haar tanden op elkaar, haar vingers grepen krampachtiger om het gloeiende metaal van haar wa gentje en wanneer Rossano of Car- mencita een grap maakten, lachte ze net zo hard mee. Ze schopte naar de hond die niet meer van de groeve was weg te slaan en telkens nu iedereen voor de voeten liep. Ze zong mee met de anderen. Maakte een praatje. En na een uur scheen iedereen te zijn vergeten, dat Lucia de' vorige dag een kind had gekregen. Antonia en Carmencita schepten haar karretje vol, maar Carmencita zorgde er steeds voor, dat er minder in kwam dan gewoonlijk. Doch het ontging Lucia volkomen. Terwijl ze naar de helling voort strompelde, moest ze er geregeld aan denken hoe gisteren 't kindje in haar armen had gelegen. Hoe het warme bewegende lijfje plotseling koud en 1 stijf was geworden en niet meer wil- de luisteren naar de liefkozing van haar strelende hand. De priester had troostende woorden tot haar gesproken en samen met haar man het kindje naar het kerk hof gebracht. Het huis was stil en eenzaam geworden. Langs het raam gingen de voorbijgangers in de dorps straat en vanaf het Kerkplein hoor de ze de helle stemmen van de spe lende jongens. Later in de middag ging haar man naar "De drie tonnen" en liet zich een paar glazen wijn schenken om de teleurstelling te vergeten. Hij kwam terug en bedisselde humeurig over de kinderen, die langzamer hand hun gewone drukte weer terug vonden, Lucia was opgestaan. Ze schuifelde door cle kamer, met haar hand steun zoekend aan de muur. Ze beslechte een ruzie tussen de twee kleinsten, die vochten om een stuk brood, bij uitzondering in sar dine-olie gedoopt. Haar man slaakte een zucht van verlichting toen ze weer bij de tafel zat en met haar schelle stem als ge woonlijk bevelen uitdeelde. Wat vroe ger dan anders ging hij uit voor zijn avondwandeling. Het was waar: ze had niet het recht om te treuren over een gestor ven kindje van een paar uur, terwijl de andere kinderen nauwelijks te eten hadden. Ze wist heel goed dat de priester gelijk had: dat het allemaal zo veel beter was en Gods wegen ondoor grondelijk zijn. Lucia liet haar karretje kiepen. Ze keek naar de witte, kruipende mas sa en voelde een donkere, stekende pijn in haar borst. Het was geko men op het ogenblik, dat haar kind je niet meer ademde en voor het eerst had ze het bewust gemerkt toen haar man het kleine, witte kist je het huis uitdroeg. Ze boog haar hoofd. Schuin bene den lag woest en wild het ravijn; de ontzaglijke berg van puimsteen poeder lag in de diepte te glinste ren in de zon. En daaronder was de aarde. De korrelige, rode aarde, waarin haar kindje koud en leven loos lag te vergaan. Een warme adem -streek plotseling over haar bruine hand. Ze schrok zo, dat haar hart begon te bonzen als een zware klok. De aderen in haar hals klopten en trilden en haar keel werd dichtgebonden door een droge, scherpe brok. Met zijn natte neus kwam de hond tegen haar nagels. Hij jankte en kwispelstaartte. Hij had al een hele tijd rondgelopen en om aandacht gebedeld, maar nie mand keek naar hem. Hij hield zijn kop schuin en keek haar aan, pope lend om te spelen. Een dolle drift laaide in Lucia om hoog. Ze hief haar hand en sloeg. Maar het beest was keffend wegge rend en met zijn poten wijd-uit. lag hij van een afstand hijgend te kijken of Lucia hem misschien achterna zou rennen als Maddalena of Maria. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5