K.S.A.-kamp te Hulst al heel vroeg op toeren "#4ËËl Aan de Kiezers in I de Kring Middelburg Eerste groep reeds in de paasvakantie Presidentendag Zeeuwse WH Walcheren Middelburgs bejaardentehuis kreeg televisietoestel S/uiskdse schooljeugd vierde voor t eerst carnavalsfeest ZEElIWS( 'H-VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Overdracht wand tapijt Zierkzee MIDDELBURG GOES Overdracht gedeelten Parallelweg Minimum-exportprijs appelen verhoogd Scheepvaart door Kanaal Z-Beveland Woningbouw te Middelburg Hoogwaterstanden lïilNH ZI N AXEL Afscheid van de heer G. A. Boddaert AGENDA Vandaag Morgen Het KSA-kamp, dat dit jaar start, komt bjjconder vroeg in het seizoen op gang. Reeds in de paasvakantie, in de week van 14 tot 19 april, komt er een groep jonge Vlamingen, in de leeftijd van 12 tot 11 jaar, op kamp in Hulst. Het is een groep uit Zwevegem (bjj Kortrijk), welke bewijst dat de animo voor het eerste buitenlandse heem van de KSA de jongens zó aantrekkelijk Ijkt, dat ze niet eens kunnen wachten tot de zomervakantie'. De groep zal uit twintig jongens bestaan. Uiteraard kunnen zj nog niet worden gelegerd in het nog te bouwen buitencentrum in de bossen bij het Jagertje, want hoewel ook met deze plannen voortgang wordt gemaakt, heeft de bouw nog wel enige tjjd nodig. Men verwacht over circa een maand te kunnen beginnen, indien dan tenminste alle vereiste vergunningen binnen zpn. Voor de aanvang van het kampseizoen juli-augustus kan de zaak dan geheel in orde zijn. Bovendien krijgt Hulst van 10 tot 14 april bezoek van de bekende Speelschaar ..De Graal" uit Brugge, een van die onderdelen van het wijdvertakte KSA-verband die de ge zonde activiteit van deze Vlaamse jeugdorganisatie bewijzen. Deze speelschaar". een uitstekende mu ziekkapel. komt tegelijkertijd de Frans-Vlaamse Dag, die zondag 13 april wordt gehouden, opluisteren. Met opzet zijn de data voor het be zoek van de speelschaar aan Hulst zo gekozen. En dit toont eens te meer aan. dat de KSA met grote ernst streeft naar een innig cultureel contact met „Vlaanderen over de grenzen". Hun medewerking aan een (Advertentie) geven direct verlichting 1 en zijn smakelijk Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Imp. J. H. vin den Bosch A Co - Postbus M54 - Amsterdins Frans-Vlaamse Dag in het Zeeuwsch Vlaamse land is voor deze jonge Vla mingen een pracht van een gelegen heid de verbondenheid van het door twee rijksgrenzen gescheiden volk van Vlaanderen te onderstrepen. De speelschaar bestaat uit ca. 40 man. Op de laatste dag van hun ver blijf in Hulst komt dan weer een andere groep gasten, nl. een aantal kampleiders en proosten van de K. S.A.-afdelingen. Zij houden een soort van ..verkenning" in het gebied van het nieuwe heem Hulst. Onge twijfeld zullen zij even enthousiast weer vertrekken als de leiders die tot nog toe Hulst bezochten. Speciale busdienst Het kamp van de Vlamingen be looft een geweldig perspectief te krijgen. Tot nu toe zijn er reeds ve le kampen besproken. Het nog te bouwen heem is reeds nu te klein! Er zullen gedurende verscheidene perioden, gedurende de komende zomer, groepen in andere gebouwen gelegerd moeten worden. Daartoe zijn reeds afspraken gemaakt met de leiding van het patronaat, met de paters Maristen en met de zusters van het pensionaat. Zoals reeds be kend, zullen bv. op en rond 22 au gustus, wanneer het wallenspel wordt gehouden, zo'n duizend jongens ge huisvest moeten worden! Toen de seminarist Herman Ver- waetermeulen, de niet te stuiten „gangmaker" van deze zaak, vorig jaar ai zyn fantastische plannen ontvouwde, zei een der jonge Zeeuwsch-Vlamingen, die aan de verwezenlijking meewerken, gek scherend het zal nog zo ver ko men, dat er een speciale busdienst naar Hulst loopt." En zelfs dat ge beurt. Gedurende het kampseizóen zullen er geregeld enkele autobus sen van en naar Hulst rijdennan- uit de Vlaamse plaatsen die kamp- groepen leveren. Ze brengen nieu we groepen aan, en nemen de „af zwaaiers" mee terug. Kortom, het begint er op te lijken, dat de Vlamingen de „zaak Hulst" op z'n Amerikaans aanpakken. Hulst zal er, in alle opzichten, wel bij va ren. Het moge dan ook de organisa toren, waaronder naast de Vlaamse promotors ook, en niet in de laatste plaats, de katholieke jeugdbeweging van het district Hulst genoemd moet worden, zeer dankbaar zijn. En het krijgt binnenkort de gele genheid die te bewijzen, wanneer de verkenners bij de inwoners en de middenstanders zullen komen aan kloppen om materiaal voor het ma ken van tijken, zodat ten behoeve van het buitencentrum een voorraad eigen matrassen vervaardigd kan worden. Zonder twijfel zal Hulst mee werken! De afdeling Zeeland van de Fede ratie voor Vrouw. Vrijw. Hulpverle ning zal donderdag in de „Eendracht" te Middelburg haar tweede presiden tendag houden, onder voorzitterschap van mevrouw S. C. de Casembroot- Baronesse van der Feltz. In de och tendvergadering zal de heer J. Eg- gink, secretaris van de stichting „Comité voor de zomerpostzegels" en van de stichting ..Nederlands comi té UNICEF" spreken over het doel van de zomerpostzegels en over de UNICEF. Verder wordt 's morgens de film „Drie van onze kinderen" vertoond. In de middaguren zal a.m. gespro ken worden over de hulp aan de re patrianten en de B.B. Op 28 februari zal ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswater staat te Zierikzee, het wandtapijt overdragen, dat de maatschappijen, die na de watersnood op Schouwen aan het herstel aldaar hebben gewerkt, aan het gemeentebestuur van Zierik zee hebben geschonken. Het tapijt, dat is ontworpen door Cuno van der Stee- ne en dat werd uitgevoerd door Ed- mond de Cneudt, draagt de naam „De legende van Schouwen". f Advertentie) BOTSING OP DE MARKT Op de Markt te Middelburg botsten dinsdagmiddag twee auto's tegen el kaar. Merkwaardig genoeg waren de voertuien van hetzelfde type en hetzelfde bouwjaar. Het ongeval ge beurde. toen de voorste van de twee wagens, die achter elkaar reden, plotseling remde. De bestuurder, J. H. uit Roosendaal, dacht dat een wagen van het marktplein voor hem langs wilde wegrijden en sprong op zijn rem. Zodoende schoot de achterste auto. met de Souburger J. de V. aan het stuur, op zijn voorganger. De schade bleef beperkt tot enkele deu ken. AANSCHAFFING BRANDWEER MATERIAAL B. en w. stellen de raad voor om met een verzekeringsmaatschappij 'n geldlening van f 50.000 tegen een rente van 4 1/4 procent aan te gaan. De lening is bestemd voor het aanschaf fen van brandweermateriaal. Toen in 1932 werd besloten tot het doortrekken van de Parallelweg en het verbeteren van het bestaande ge deelte van deze weg, is met het rijk overeengekomen, dat in de kosten hiervan een rijksbijdrage verleend zou worden van 31.100.—, waarte genover de gronden, waarover voor de aanleg van de weg beschikt moest worden, tegen een vergoeding van 1— per koop aan het rijk overge dragen zouden worden. Inmiddels is de Parallelweg reeds enige tijd geleder) gereed gekomen en de laatste termijn van de rijksbij drage in de aanlegkosten is ontvan gen, zodat thans de bovenbedoelde overdracht aan het rijk dient plaats te hebben. Hiertoe moet evenwel nog een raadsbesluit genomen worden. De gemeente heeft de benodigde strook jes grond aangekocht ;n 22 percelen. B. en w. stellen voor, deze stroken tezamen groot ca. 16 aren, 58 cen tiaren, voor de som van 22.te verkopen aan de Staat der Nederlan den (ministerie van verkeer en wa terstaat). Lewedorp BELANGRIJKE VERGADERING VAN DE K.V.P. De hoofdschotel van de gehouden vergadering van de KVP afd. Lewe dorp, was wel de inleiding van de heer Sjef van Dongen, burgemeester van Aardenburg en Tweede Kamerlid Spreker behandelde de „Actuele poli tiek t.a.v. de dagelijkse problemen". Uitvoerig ging spreker in op de be langrijke besluiten welke in 1957 ge nomen zijn. De eventuele gevolgen, Het r.-k. tehuis voor bejaardenzorg .,St. Willibrord"' te Middelburg is een belangrijk stuk in zijn inventaris rijker geworden. De voorzitter van de plaatselijke K A.B.-«afdeling, de heer B. L. C. Scbeers, heeft namelijk aan de voorzitter van de stichting, de heer L. J. van 't Westende, een mooi televisie toestel 53 om-beeldbuis ten behoeve van het tehuis overgedragen. Deze overdracht was een succesvolle afsluiting van een verlotingsactie, die vele moeilijkheden heeft opgeleverd, maar uiteindelijk toch tot het beoogde doel leidde. De gedachte om het bt,.: :,e- huis aan een televisietoestel te hel pen was. aldus de heer Scheers in zijn overdrachtstoespraak, in 1957 ge rezen. De moeilijkheden, die daarbij kwamen, waren vele. maar zij moes ten tenslotte voor de wil wijken. Al spoedig bleek, dat men in de oor spronkelijke opzet niet zou slagen Er zouden dan 3200 loten verkocht moeten worden voor een opbrengst van 1600.-, waarvan 500.- voor prijzen bestemd zou worden. Een lichtpunt was. dat een leger van men sen van allerlei richtingen aan de verkoop meedeed, maar toch zou men er niet komen. Daarom werden andere bronnen aangeboord Het resultaat daarvan was, dat men 47 van de 48 prijzen met hoefde te kopen en bovendien uit schenkingen nog 125.- ontving Zo was dan binnen een maand tijd de actie toch nog volkomen geslaagd en spreker bracht daarvoor hartelijk dank aan allen, die hun medewerking verleenden. Vervolgens droeg hij het toestel over aan de voorzitter van de Stichting bejaardenzorg. De heer van 't Westende gaf uiting aan de grote dankbaarheid van dé stichting voor dit prachtige resultaat. Hij schetste de technische evolutie van de twintigste eeuw. waardoor dit alles mogelijk is geworden. Dat dit televisietoestel thans voor de bejaar den beschikbaar was, oordeelde hij DB Li. Li. L-. Ow/t-UO/c, ,-Ji LOL- ter van de KAB-afdeling. Middel burg, overhandigde de heer L. J. van 't Westende. voorzitter van de stichting Bejaardentehuis, een te levisietoestel voor de oudjes. Op de foto wordt de overdracht bezegeld met een hartelijke hand druk. grotendeels te danken aan de grote activiteiten van de heer Scheers. hoe wel ook vele anderen onmisbare steun verleenden. Ter herinnering aan deze actie overhandigde de heer van 't Westende aan de heer Scheers en zijn echtgenote elk een klein geschenk. Vervolgens wenste pastoor Snel de bewoners van het tehuis geluk met de nieuwe aanwinst. Dat sommige programma's niet geschikt zijn voor personen beneden de veertien jaar vond hij voor dit gezelschap geen be zwaar. Hij hoopte, dat men veel van het. toestel zal mogen genieten. Het speet hem, dat de directrice wegens ziekte niet in staat was de overdracht bij te wonen. Ook hij fe liciteerde de heer Scheers met het resultaat. Daarna werden in de recreatiezaal enkele lichten gedoofd in afwachting van de eerste op dit toestel op te vangen uitzending, die door vele oud jes met plezier werd gevolgd. Voor de eerste maal is te Sluiskil uitbundig carnaval gevierd. De vol tallig» jeugd van de St. Antonius- school en van de Pius X school heeft daaraan, ondanks het winterse kli maat, deelgenomen. Omstreeks half drie kregen de toeschouwers een jeugdige prinselijke hofnar te zien. die de Inleiding vormde voor de car navalsstoet. Op de praalwagen zetelde prins Toon de Eerste, de koldervorst van de St. Antoniusschool. Honderden Sluis- killenaars hadden zich samen met het verplegend personeel opgesteld bij het ziekenhuis, toen de prins omgeven door een grote schare jeugdige ear- navalsgekskes en geëscorteerd door de boeren-schoolkapel daar arriveer de. om een zotternij-rede uit te spre ken. ..Boeren en boerinnen," zo sprak de twaalfjarige prins, „ik hen hier niet alleen gekomen om mijn praalwagen te laten bewonderen, maar in de al lereerste plaats om met jullie allen carnaval te gaan vieren. De zilveren sleutel, die ik hier in mijn hand houd. is het teken van mijn vorstelijke waardigheid, van mijn ko ninklijke gezellen en dienaren, die ik hierbij aan u voorstel." Van achter de ramen konden de patiënten de hele cei-emonie volgen. De prins kondigde verder een zege tocht door de plaats aan. Een der volgwagens, de kinder wagen van Grace Kelly, kon nogal moeilijk op gang komen. De baby zelf stelde een kort onderzoek in, tpaarna de bonte mengeling zich in beweging zette. Mensen liepen naast dieren, boeven naast edellieden, sneeuwwitje naast wezens'van Mars, allen trokken in optocht naar de kiosk. De prins stapte over en de kapel blies dat de stukken er af vlogen. Ter plaatse maakten de boeren en boerinnekes Bij export van Nederlandse appe len naar Westduitsland geldt een mi nimum-exportprijs. Deze prijs lag reeds lange tijd op 18 ct. per kg. Thans heeft Westduitsland bekend gemaakt dat deze minimum-export prijs voor Nederlandse appelen is verhoogd tot 22 ct. per kg. Verwacht mag worden dat dit sei zoen deze verhoging van geen invloed zal zijn, want de appelen zijn toch belangrijk duurder. Onder normale omstandigheden kon een verhoging van deze minimumprijs echter we' van invloed zijn op een vlotte appe) export, omdat dan enkele de beste variëteiten in aanmerking kwamen. een dansje om vandaar weer verder !e trekken naar het schoolplein. Daar wachtte het gezelschap een ware berg patates frites. Voordat de zotten begonnen met zwieren en zwaaien werd eerst een stevige portie van het baksel achter de kie zen geslagen. Voor zuster Maximiliana, het school hoofd. en zuster Marie Sophie was het geen eenvoudige opgave om uit te maken wie welke prijzen verdiend hadden. Daarom werd de gulden mid denweg bewandeld door uit iedere klas een deelnemer een prijs toe te kennen. Van het gehele festijn is een film opgenomen, die op een ouder avond vertoond zal worden. In januari passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 5430 schepen, welke een inhoud had den van 2593.445 ton. Tot de Rijnvaart behoorden er 724 geladen motorschepen van 388.748 ton en 85 ledige van 79.033 ton en 181 ge laden sleepschepen van 238.457 ton en 3 ledige van 3802 ton naar Bel gië en 627 geladen motorschepen van 352.807 ton en 30 ledige van 14.332 ton en 94 geladen sleepschepen van 20.429 ton en 1 ledig van 1394 ton van België. In naUonaliteiteri waren de sche pen verdeeld in 3497 Nederlandse, 1186 Belgische. 254 Duitse. 232 Fran se, 245 Zwitserse. 8 Luxemburgse, 4 Engelse, 3 Oostenrijkse en 1 Zweed, Bij vergelijking zien we dat er in januari 376 schepen van 147.672 ton minder zijn gepasseerd dan in de cember. En december was al een slechte maand. Veel slecht weer en bestedingsbeperking zullen ook daar wel de oorzaak van zijn. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat een levensverzekering maatschappij in Middelburg bij voldoende belangstelling een aan tal woningen gaat bouwen. Dit ini tiatief wordt gesteund door de ver eniging „Handelsbelang" te Middel burg. Morgen, donderdag 20 februari, clden voor de provincie Zeeland de olgende hoogwaterstanden: te Hans- eert om 4 09 en 16.38 uur; te Ter- neüzen om 3.29 en 15 53 uur en te Vlissingen om 2.58 en 15.25 uur. Dit jaar brengt ons twee belangrijke verkiezingen, nl. voor de Pro- vinciale Staten en de gemeenteraden. De voorbereiding hiervoor en de noodzakelijke propaganda kost zeer veel geld. Helpt ons derhal- J ve een goede propaganda mogelijk maken door een storting in ons Verkiezingsfonds 1958". Elk bedrag is welkom. U kunt Uw bijdra- S ge storten op gironummer 127118 van mr. A. Mes, Heinkenszand, voorzitter Kring Middelburg K.V.P. of door een postwissel aan diens adres te zenden of op welke andere, wijze u maar wilt. Maar HELPT ONS IN DEZE VERKIEZINGSSTRIJD. De voorzitter -kring Middelburg K.V.P. MES voortspruitende uit het totjstand ko men van Deltawet-Benelux'-Euratom, enz., zijn volgens spreker nog niet te overzien- Zeker is dat een enorme evolutie gaande is, welke het aanzien ook van onze provincie volko men zal doen veranderen. Spreker ziet in de toekomst Zeeland als een verlengstuk van de Randstad Holland. Een toevluchtsoord voor de enorme overbevolking van deze Randstad. Waakzaamheid en eendrachtigheid zal geboden zijn om onze belangen op de juiste wijze behartigd te zien. Na deze inleiding gaf spreker gele genheid tot vragen stellen, waarvan zeer ruim gebruik werd gemaakt. Vervolgens werd overgegaan tot vaststelling van de lijst van candida- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Deze ljjst luidt als volgt: 1 A. C. de Kooning, 2 C. Verdorde, 3 5 Smits. 4 H. Grim, 5 C. van Stee Pzn, 6 J. Zuidhof. Besloten werd geen proefstemming te houden, zodat deze lijst definitief is. De vergadering stond onder leiding van de heer C. Verdonk, die in zijn slotwoord dank zegde voor de ruime belangstelling. AUTO SCHEPTE KIND Gistermiddag omstreeks half een is het dochtertje van J. Franse ter hoog te van het benzinestation spelender wijs tegen een auto opgelopen en daarbij ernstig gewond. De wagen, bestuurd door J. E. uit Wissekerke, schepte het meisje. Het kind kwam boven op de kap terecht, werd enkele meters meegenomen en vervolgens op de weg geslingerd. Dokter J. J. Gelderblom uit Nieuwdorp verleende eerste hulp. Vanuit het ziekenhuis te Goes is het meisje voor verdere be handeling naar het ziekenhuis te Til burg overgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag werd het 7-jarig doch tertje van de heer F. uit Lewedorp nabij het pompstation van café van den Dries door een volkswagen, be stuurd door de heer E. van Nrd. Be veland. geschept, omdat het kind plotseling de weg overstak. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het meisje naar St. Joanna te Goes overgebracht. Het had 'n been breuk en een schedelbasisfractuur opgelopen. \erseke WONINGTEKORT Volgens de laatste gemeentelijke gegevens bestaat er momenteel een tekort van 95 a 100 woningen. Hier onder zijn begrepen 26 woningen voor de sanering van Polen en on bewoonbare woningen. Bovendien 23 voor de barakbewoners. Ongeveer 50 woningen worden gevraagd door on- gehuwden en door gezinnen die op het ogenblik nog in- of samenwonen en dringend om een eigen woning verlegen zitten. HAVENBEDRIJF De aan- en afvoer van produkten bij het havenbedrijf bedroeg in 1957 in totaal 14.328.380 kg. In 1956 was die 19.652.600 kg. 1956 1957 Suikerbieten 3.627.660 2.877.940 Pulp 2.045.470 1.530.840 Mossselen 9.077.070 4.202.850 Bouwmateriaal 2.674.000 3.030.200 Gasolie 712.900 977.700 Diversen 70.000 19.652.600 14.328.380 Het aantal binnenschepen dat de haven der gemeente heeft aangedaan om te laden of te lossen bedroeg 56, met een totale tonnage van 7146 ton. CARNAVALPROGRAMMA VOOR DE INSTUIF Reeds in de namiddag bestond er van de zijde van de jeugd grote be langstelling voor het matinéepro- gramma. dat door het Instuifcomité ter gelegenheid van de carnavalsvie ring was georganiseerd. Mr. Truxor had bij de schooljeugd een bijzonder groot succes met zijn goocheltoeren en niet minder met zijn bijzonder aardige poppenkastverto- ning. Niet minder belangstelling was er 's avonds van de zijde der oudere jeugd en volwassenen voor het Roo- sendaalse cabaretgezelschap „Klave ren Vijf", dat met een sprankelend program onder de titel „Lachen is Leven" op de planken kwam. Bij de aanvang van de avond vroeg kapelaan Janssen nog meer belang stelling van de zijde der jeugd, maar vooral ook van de ouders voor het Instuifwerk. Dit voor de hedendaagse jeugd zo belangrijke werk verdient alle interesse. De algemene leider van het gezel schap, Jac. Mol heeft een program ma gebracht dat de talrijke toeschou wers nog lang zal heugen. Met een plezierige vaart en groot élan werden de verschillende sketches, die door uitstekende accordeonmuziek en zang werden afgewisseld, voor het voetlicht gebracht. Het was allemaal kolder, een programma om eens uit bundig te lachen. De manier waarop het gezelschap het bracht was een lust. Niet alleen het gezelschap, maar ook kapelaan Janssen werd met een zeer hartelijk en spontaan applaus bedankt voor deze gezellige avond. FEESTVERGADERING KATH. FABRIEKSARBEIDERS In het Parochiehuis hielden de le den van de afdeling Terneuzen van de Ned. Kath. Bond van werkne mers in industriële bedrijven hun jaarlijkse feestvergadering. Hierbij waren ook aanwezig kapelaan Jans sen, de geestelijk adviseur, pater P. Pisters, bedrijfs-aalmoezenier en le den van het K.A.B.-bestuur. In zijn openingswoord belichtte de voorzitter, de heer M.J. Karremans, de betekenis van de Euromarkt voor de arbeider. Bij de mededelingen wekte hij de leden op lid te worden van de spaarkas der afdeling ten einde de kinderen deel te doen ne men aan de zomerreis. Voor de ver tegenwoordiging der afdeling op het a.s. congres te Scheveningen werd de voorzitter met algemene stemmen aangewezen. Pater Pisters sprak een kort woord over de menselijke verhoudin gen in het bedrijf en de geestelijk adviseur over de godsdienstige ver betering der arbeiders, waarbij hij hen vooral opwekte de avondmis bij te wonen. Daarna werd met het feestelijk ge deelte van de avond een aanvang ge maakt. LEZING VOOR BEJAARDEN Hoewel het niet de eerste maal was. dat de heer Alb. IJsebaert voor de Terneuzense bejaarden vertelde en lichtbeelden vertoonde over oud Ter- neuzen, waren er toch een groot aan tal op de bejaardensociëteit in het Parochiehuis om ditzelfde nog eens te beleven. Op de hem eigen vlotte wijze ver telde de heer IJsebaert weer over ontstaan en opkomst van onze ge meente en vooral de beelden uit vroeger tijden, zoals de bejaarden deze hebben gekend in hun eigen jon ge tijd. riepen vele herinneringen wak ker. Mevrouw Dikötter en de heer de Rijck dankten de heer IJsebaert voor deze mooie middag. Maandag 24 fe bruari zal de heer IJsebaert voor de 15e maal zijn lezing houden in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan voor de Christelijke Reisvereniging. Philippine FEESTAVOND OUDEN VAN DAGEN Het parochiehuis was goed gevuld, loen de KAB de ouden van dagen een feestavond aanbood. De toneelgroep startte met een rijk gevarieerd feest programma. bestaande uit scetches, zang en muziek. Onder de pauze werd getracteerd op koffie en koekjes. Het was burgemeester van Hoek, die vanaf het podium de KAB be dankte voor dit loffelijk initiatief- RAADSVERGADERING De raad komt vrijdagavend a.s. bijeen voor een openbare raadsver gadering. Op de agenda staan o.a een voor stel van b. en w. tot wijziging van de kinderbijslagregeling, voorstellen tot het verlenen van subsidies en tot het aangaan van een geldlening. Sas van Gent Gouden huwelijksfeest Het echtpaar J.F. van Acker - C. M. Acke heeft zijn gouden huwelijks feest gevierd. Wegens de minder goe de gezondheidstoestand van de heer Van Acker werd het feest in intie me kring gevierd. Het echtpaar van Acker heeft een werkzaam leven achter de rug. Na aanvankelijk als los-arbeider werk zaam geweest le zijn ging de heer van Acker in dienst van een Antwerp se baggerfirma naar Canada. Na on geveer 6 maanden werd het werk echter stopgezet en keerde de heer van Acker naar Nederland terug. Intussen had zijn vrouw echter ook niet stilgezeten. Ze was een vishan del begonnen. Met de handkar trok ze rond. Deze handel ging zo goed, dat ook na de terugkeer van de heer van Acker de vishandel werd voort gezet. Uiteindelijk kwam 't echtpaar in de Stationsstraat terecht waar de goed florerende zaak nog steeds ge vestigd is- De heer van Acker is een verwoed duivenliefhebber geweest, terwijl hij ook op de bolbaan goed zijn manne tje kon staan. Het echtpaar v. Acker is altijd graag bij de „leut" geweest. Het waren echte carnaval- en ker- misvierders. Wegens hun hoge leef tijd nemen ze thans echter niet meer actief aan deze feesten deel, hoewel ze er met hun hart nog steeds bij zijn. Zuiddorpe JAARMARKT De jaarmarkt, de achtste sinds haar herstel, is vastgesteld op maandag 10 maart. Ofschoon natuurlijk hoofd doel is het tentoonstellen van mooi vee en het bevorderen van de handel is deze dag voor de bevolking een soort kermisdag geworden. Jong en oud bezoekt met de van heinde en ver komende kooplieden mee, de verschillende stands. Men schat paar den. koeien, varkens en biggen met „kennersoog" en begeeft zich tot slot enthousiast naar de steeds uiterst verzorgde kleinveeshow. Het vetvee dat op de jaarmarkt wordt aangekocht is meestal paasvee. THALIA NAAR DE EXPO 1958 De muziek- en zangvereniging „Tlialia" heeft de zeer vererende uit nodiging ontvangen om op de a.s. wereldtentoonstelling te Brussel te komen concerteren. Als datum is ge pland 15 augustus, terwijl het concert zal worden gehouden in het gedeelte „oud België", een folkloristisch cen trum. Getracht zal worden om zoveel mogelijk in Axelse klederdracht te verschijnen. Gezien het feit. dat voor de wereldtentoonstelling slechts zeer bekende en goede faam genietende gezelschappen vorden uitgenodigd, mag men concluderen, dat Thalia ook in het buitenland steeds meer achting en waardering geniet. Graumr OUDERAVOND De Kajotters gaven hun jaarlijkse ouderavond in het patronaatsgebouw. De talrijke aanwezigen hebben ëen echt gezellige avond meegemaakt. De vele zangnummertjes en kleine to- neelvoordraehtje, oogstten een wel verdiend applaus. Voor het meer ern stige deel van deze bijeenkomst zorg de een spreker uit Bergen op Zoom. Stoppeldijk Cursus Veilig Verkeer Voor de openingsles van de cur sus „Veilig Verkeer" in het Vereni gingsgebouw alhier bestond een be hoorlijke belangstelling. De avond werd geopend door burgemeester Hendrikse, die het grote belang van een dergelijke cursus naar voren bracht en dank bracht aan de do cent, opperwachtmeester Schelfaut, voor het in deze getoonde initiatief. Vervolgens werd het woord gevoerd door kapelaan Rombouts, die wees op de grote gevaren van het moder ne snelverkeer. Opperwachtmeester Schelfaut gaf daarna de eerste inleidende les, waarbij het gesproken woord verdui delijkt werd met geprojecteerde ver- keersstrips. De gehele cursus zal vijf a zes lessen omvatten, die iedere vrijdagavond in het verenigingsge bouw zullen worden gegeven. Tevens zullen hierbij verschillende films wor den vertoond. BONTE AVOND K.A.J. De jongerenafdeling van de plaat selijke K.A.J. en V.K.A.J. gaf in het verenigingsgebouw een bonte avond voor de ouders en verdere belang stellenden, die zeer druk werd be zocht. De leiders van de Jong-V.K. A.J. en Jong K.A.J., resp. mej. E. van Overmeeren en de heer R. Ee- man, alsmede d' uitvoerenden mogen op een zeer geslaagde avond terug zien. Het afwisselende programma van toneel en declamatie werd door de jeugdige spelers en speelsters zeer vlot voor het voetlicht gebracht en het ensemble „Frivola" zorgde voor vrolijke muziek. Het geheel viel bij het publiek zeer goed in de smaak. Het succes van de avond was wel het optreden van de heer R. Eeman in zijn pracht imitatie van Dorus. Op deze avond werd nog het woord ge voerd door de heer W. Brouwers, dio cesaan voorzitter van de K.A.J. Ook de speciale kindervoorstelling werd druk bezocht. RiervUet TONEELCLUB R.K.J.B. - B.J.B. De toneelclub van de afdeling Bier vliet van de R.K.J.B. - B.J.B. bracht een bezoek aan IJzendijke. Hier werd in het jeugdgebouw een opvoering gegeven van het toneelstuk „Hout worm" van drs. L. Lockefeer te Hulst. De nog jonge spelers en speel sters hebben hier een zeer goede ver tolking van dit vrolijke Vlaamse spel gegeven. Dit stuk is een hedendaagse versie op het toneelstuk „De Vrek" van de beroemde Franse schrijver Molière. Het warme applaus, waarmede de spelers en speelsters en de regisseur aan het einde van het stuk werden beloond, was meer dan verdiend. Dit stuk werd tevens opgevoerd voor de jury van het toneelconcours, dat ook dit seizoen weer door de clubs van enige plaatselijke afdelingen van de R.K.J.B. en R.K.B.J.B. wordt gehou den. OORLOGSTUIG Dat onze gemeente nog niet vrij is van oorlogstuig bleek deze week nog. Thans werden weer een granaat en een pantservuist gevonden. Het bu reau Hulpverleningsdienst van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werd van deze vondst in kennis ge steld, zodat dit bureau kan zorg dra gen voor een spoedige verwijdering van dit gevaarlijke tuig. Koet vacht FORUMAVOND VOOR DE VLASSERS In café Schepper alhier werd een forumavond voor de leden van de afd. Koewacht van de r.-k. ZVL. Vlas- sersbond gehouden. In dit forum had den zitting de heren de Bruijckere en Huiseling van de landbouvvoor- lichtingsdienst en de heer R. Marti net was forumleider. Zeer vele vra gen aangaande de teelt van vlas, rassenkeuze, bemesting, onkruid- en insectenbestrijding, voorvruchten enz. werden op de heren van het forum afgevuurd, welke uitvoerig werden uiteengezet en besproken. Aan het slot van de avond werden een drie tal films vertoond over: Verse mos selen, Nederland Bloemenland en Spuit goed en veilig. PRACHTIG OPTREDEN VAN DE LORELEI De vereniging van oudleerlingen der r.-k. Vlassersschool gaf in Don Bosco alhier een bonte avond voor haar leden.' Begonnen werd met een cabaretavond, verzorgd door het ge zelschap van St. Jansteen met mede werking van het uit 13 man bestaan de orkest „De Lorelei" van Clinge. Dit werd een buitengewoon groot succes. Deze vereniging verdient al le lof en orkestleider Pilaet mag op een zeer geslaagde opvoering terug zien. Ieder nummer werd door het publiek met een formidabel applaus onderstreept. Na afloop was er een groot bal. Overslag Op vrijdag 28 februari zal in onze gemeente het afscheidsfeest plaats vinden van het hoofd der school, de heer G. A. Boddaert. Mijnheer Bod daert, die reeds 40 jaar bij het onder wijs in dienst is geweest, mag voor velen een voorbeeld zijn in het onder wijs en opvoedkunde. Alle leerlingen, welke bij hem de school verlieten, hadden de nodige kennis voor verders studie en respect voor ouders en su perieuren. Reeds vorig jaar juni had hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. doch gezien de vooruitzichten dat de o.l. school in een bijzondere school zou worden omgezet, heeft hij zijn ambt tot 1 maart a.s. willen waarnemen. Op 1 maart krijgt Over slag dus zijn bijzondere school, waar bij reeds zijn benoemd de heer de Clerck uit Westdorpe als hoofd der school en mej. J. v d. Berghe uit Koewacht als onderwijzeres, die reeds eerder in functie was bij de 0.1. school. De stichting van de bijzondere school heeft reeds haar bestuur onder voorzitterschap van de heer Smeets en secretaris de heer Achiel de Clerck., De heer burgemeester Dierick en het gemeentebestuur zullen de heer Boddaert vrijdag 28 februari op het gemeentehuis ontvangen en de hem toegekomen eer bewijzen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Meis jes en mannen, 18 j. RAS VAN GENT Olympia 8 uur: Davy Crookett, 14 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Rose Mane, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Notre Dame de Paris, 18 j. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7,30 uur: De man. de vtouw en de moord. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Aida.

de Stem | 1958 | | pagina 2