Een memorie van Yerseke RAI 's-Heer Arendskerke in het verleden Bouwer van modern Rome moest dierbaar principe prijsgeven Doel: vast dienstverband R.-k. Hulsters Gemengd Koor presenteerde zich Oesterkwekers verdedigen veelbesproken ommezwaai KRO-radioforum te Sluiskil ctifral-10 Tien jaar bedrijfsvoorlichting op oost-Zuid-Beveland Minister Cals over „loopbaan bij onderwijs* DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 4 Schadevergoeding nu primair Stimulans voor de vrouw Oude belofte wordt ingelost AM STE R DAM Eindliovense onderwijzer schreef er een boekje over Landarbeiderscursus in Bergen op Zoom Motorkennis Groot KVP-appèl te I er neuzen Belangrijk program in opbouw Spilzieke zoon - oorzaak van miljoeneriverlies Zangavond trok veel publiek Arbeidsconflict bij Chrysler PHILIPS - ROXANE Nuttig werk is er verricht BOEKENPLANK Kloppen en op een antwoord wachten Acht grote rivieren 55 De oester- en mosselkwekers van Yerseke hebben dezer dagen een memorie gericht aan de regering en het provinciale bestuur van Zee land naar aanleiding van de opspraak, waarin zij geraakten bij de Del tadebatten in de Tweede Kamer. Zij zonden haar tevens met een bege leidende brief aan de leden der Eerste Kamer met het oog op de aan staande behandeling door dit college van de Deltawet. In deze memorie voert de Commis sie van Dertien, die de belangen der schelpdierkwekers van Yerseke blijft behartigen, een h.i. noodzakelijk ver weer tegen aanvallen en kritiek, waaraan zij heeft bloot gestaan. Vanaf haar oprichting heeft de Commissie van Dertien, aldus de me morie, steeds in de eerste plaats ge streefd naar het behoud van de thans in de open Oosterschelde bestaande schelpdierencultures, bij welk beleid een schadevergoedingsregeling als se cundair op de achtergrond bleef. Maar het openlaten van deze zee arm en een eventueel afsluiten er van door een geperforeerde dam, wordt door de regering zo goed als definitief van de hand gewezen. Daar tegenover bleef alleen een bereidver klaring staan om de oester- en mos selkwekers te helpen binnen het ka der van een volledig uit te voeren Deltaplan. Deze hulp zou dan bestaan in een plan voor overplaatsing van de oes tercultuur naar de Grevelingen. Dit plan werd van de zijde van de Rijks waterstaat en de Deltacommissie voorgesteld, maar het is aan de be langhebbenden nooit officieel bekend gemaakt. Deze stonden er overigens van meet af zeer sceptisch tegenover Wanneer zij daarmee nu niet vóór de Deltadebatten in de Tweede Ka mer voor de dag gekomen zijn, bleef dit uit. omdat zij wilden voorkomen, dat hun gezegd werd: „Ge weet niet eens, welke plannen wjj voor u heb ben uitgedacht". Nu heeft men echter uit de ver klaringen van minister Mansholt over de onzekere uitslag van de eventuele proefnemingen en over de afwijzing van een openblijvende Oosterschelde de logische consequentie getrokken, dat thans de schadevergoedingsrege ling primair moest worden gesteld. Een „verbluffende ommezwaai" mag dit bepaald niet heten, aldus de me morie uit Yerseke. De Commissie van Dertien keert zich nog in het bijzonder tegen de aantijging, dat zij de belangen der kleine kwekers over het hoofd gezien zou hebben. Zij stelde vast, dat juist de kleine telers het meest de dupe zullen worden van eventuele over plaatsing der oestercultuur. Deze im mers kunnen zich het minst verdedi gen door de opbouw van nieuwe be drijven en lopen het meeste gevaar door onvoldoende schadevergoeding hun zelfstandigheid te verliezen. Zij vrezen daarom enigermate het hache lijke lot der Zuiderzeevissers te zullen ondergaan. Er is verder, volgens de Memorie geen sprake van. dat deze kleine oesterkwekers niet achter de Com missie van Dertien zouden staan. Ook hun vertegenwoordigers onderschre ven de memorie, die de Commissie thans het licht deed zien. Op een vergadering in november van alle aangesloten oester, en mos- selkwekersverenigingen kwam men tot de volgende conclusies: Vijf werkgroepen 1. Nu met aanvaarding der Delta wet door de Tweede Kamer in prin cipe tot afsluiting der Oosterschelde is besloten, moet primair de schade vergoeding worden gesteld. 2. Deze schadevergoeding moet los staan van de proeven in Veeregat en Grevelingen. 3. De oesterverenigingen hebben geen bezwaar tegen het nemen der (Advertentie) Drink elke dag Bij apotheek en drogist Op donderdag 6 maart a.s. lost de KRO een oude belofte in aan katho liek Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan wordt nl. te Sluiskil, een politiek radioforum gehouden. Circa twee jaar geleden zou de KRO te Hulst een politiek forum opnemen, doch dit mislukte vanwege het meest klassie ke der Zeeuwsch-Vlaamse proble men: de mist stagneerde de veren. „We doen het over" beloofde men toen. Reeds direct daarop spraken de gezamenlijke KVP-ers van de streek af dat het dan 'n algemeen Zeeuwsch Vlaams forum zou moeten zijn, in een centraal gelegen plaats. Sluiskil zal dientengevolge op 6 maart het radioforum tot gast hebben: gast- vrouwe is de plaatselijke KVP-afde- ling. Als gesprekleider treedt op de heer Paul de Waart en verder heb ben in het forum zitting dr. L.A.H. Albering, Jan Mertens, Ton van Rui ten en mej. mr. J. de Vink. Er worden twee bandopnamen van ieder drie kwartier gemaakt. Te voren zal de propogandaleider van de Kring Middelburg, de heer E. Lansu. een speechje houden over de provinciale verkiezingen. Wie vragen wil stellen, dient deze tot een dag voor het forum gehouden wordt, in te zenden aan de voorzit ter van de afdeling Sluiskil, de heer J.C. Bleyenberg. De bijeenkomst wordt gehouden in het parochiehuis en begint om half acht. De uitzending van het forum vindt plaats op vrijdag 7 maart om half negen 's avonds, in het pro gramma van de KRO. proeven, doch wensen hiervoor geen verantwoordelijkheid te aanvaarden. 4. Proeven voor het kunstmatig verwateren der mosselen in Zeeland worden als noodzakelijk beschouwd tot behoud van de mosselexport. 5. De taxering van de waarde en inkomsten der bedrijven dient te ge schieden over een periode van 10 jaar, voorafgaande aan het tijdstip, waarop de Deltawet zal zijn aangenomen. De grote meerderheid der telers heeft zich met deze conclusies kunnen verenigen: alleen de mosselkwekers- verenigingen van Bruinisse en Zie- rikzee hebben zich teruggetrokken van de Commissie van Dertien, omdat ui een uitblijven ook van de proeven voor het verwateren der mosselen vreesden, als niet tevens werd aan gedrongen op de proefnemingen voor de oestercultuur. De scepsis van de oesterkwekers ten opzichte van de proefnemingen voor de oesters wordt tenslotte in de me morie nog nader gemotiveerd. Om trent de biologische mogelijkheid der overplaatsing der oesters verkeren de biologen zelf nog geheel in het onzekere. Gesteld noqhtans, dat deze mogelijkheid nog eens blijken zou, dan moet men er toch rekening mee houden, dat slechts een deel der kwe kers emplooi kan vinden in de Greve lingen, omdat de Grevelingen nu eenmaal zoveel kleiner zijn dan de Oosterschelde. Het kweken van oesters volgens nieuwe wetenschappelijke methodes, als deze zouden slagen, biedt geen bevredigende compensatie. Deze me thodes zouden immers gemeengoed worden, ook van de buitenlandse con currentie, en daarmee wordt dan de concurrentiepositie van de Zeeuwse oesterkwekers, die nu op bijzonder gunstige natuurlijke teeltvoorwaarden berust, verzwakt. De oesterkwekers verzetten zich overigens niet tegen de proefnemin gen in het Veeregat en menen ook, dat, bij werkelijke mogelijkheid van overplaatsing, daarvoor een belang rijke uitgaaf mag worden gedaan, ge zien de anderszins verwachte grote voordelen van het Deltaplan. Maar ze achten toch een tijdige regeling van een volledige schadeloosstelling noodzakelijk. Het nemen van de proe ven mag geen argument zijrr om een regeling van de schadeloosstelling uit te stellen. (Advertentie) De auto waarover U denkt staat op de van 13-23 Februari Dit jaar is het een eeuw geleden dat 's H. H. Kinderen en Wissekerke, wat de burgerlijke gemeente aangaat, verenigd zijn met 's H. Arendskerke en dit is aanleiding geweest voor de heer A. de Smit om de Burgerlijke en kerkelijke geschiedenis van 's H. Arendskerke", waarvoor hij de bouw stoffen naarstig verzameld heeft, in druk te doen verschijnen. (Van onze speciale verslaggever). In de rijkswerkplaats te Bergen op Zoom staan op dit ogenblik negen land arbeiders achter de timmer- en draaibank. Zjj strever er naar door zirh op deze wijze tp bekwamen een vaste plaats te krijgen op het een of ander boerenbedrijf. Door deze cursus te volgen, bestaat de kans. dat de boer deze arbeiders ook in de wintermaanden aan de gang zal houden. Tot nu toe was het zo, dat veruit de meeste arbeiders op het einde van het najaar voor enkele maanden van het bedrijf verdwenen, omdat zij geen produktief werk konden verrichten. „Deze cursus, die natuurlijk vooral voor de oudere landarbeiders is be doeld zal stellig zijn vruchten afwerpen", zo meende de heer J. Havermans directeur van de rijkswerkplaats. „De eerste aardige resultaten zijn al' geboekt" zo vervolgde de heer G. Cammaert, landbonwbemiddelaar bij het plaatselijk arbeidsbureau. De heer F. Wijnen, inspecteur ar beidsvoorziening in de landbouw voor Nöordbrabant, vertelde iets over de cursus. Op de allereerste plaats over het waarom. In de laat ste jaren veranderde de produktie- techniek in de landbouw grondig. De mechanisatie had haar gevolgen. De eisen aan de landarbeiders gesteld werden en worden groter, het werden intussen ook andere eisen. De vak bekwaamheid van de landarbeider zal op de een of andere manier aan gepast moeten worden. Meer kennis van machines en werktuigen is nood zakelijk. Wil de landarbeider perma nente werkgelegenheid in zijn be drijfstak vinden, dan dient hij zijn tijd ook in de slappe perioden pro duktief te kunnen maken. Vandaar juist, dat de rijkswerkplaats is over- De door de lieer de Smit behan delde periode loopt niet verder dan 1600 maar het is zijn bedoeling in een tweede deeltje de nieuwere ge schiedenis te geven. Jammer genoeg zal dit nog enkele jaren duren, om dat het archiefwerk veel tijd vergt. De heer de Smit, Arendskerker van geboorte en momenteel werkzaam bij het onderwijs te Eindhoven, heeft geen moeite geschroomd en tiental len bronnen aangeboord om achter de gegevens te komen. Ideale geschiedschrijving is het niet wat de auteur levert, waar hij zelf ook van overtuigd is, want in het „Ten geleide", zegt hij: „Taal en stijl zullen op veel plaatsen een aan tal lezers op zijn zachtst uitgedrukt wat vreemd aandoen. Zij dienen evenwel te bedenken, dat lang ver vlogen eeuwen besproken worden en dat we instemmen met de woorden van een auteur uit de zeventiende eeuw: „lek vonde vermaeck om bij tijd en wijle de lettren zelve te laten spreecken." De burgerlijke geschiedenis van Arendskerke, Wissekerke en 's H. Hendrikskinderen is wat mager uit gevallen. Volgens de legende zijn in de twaalfde eeuw de drie dorpen ge sticht door drie gebroeders, maar wat bij het afgraven van enkele vluchtheuvels werd gevonden, geeft aanleiding te veronderstellen, dat Arendskerke minstens elf eeuwen oud is. Wat meer vastigheid ontstaat de 13e eeuw, toen de Zeeuwse he ren „in het nieuws kwamen" door hun conflicten met de Hollandse gra ven en met hen de plaatsen waar zij woonden. Oorspronkelijk zullen de heren van Schengen, schrijft de heer de Smit, de eerste ambachtsheren van Arends kerke geweest zijn. Wgs het bij een aantal van dergelijke ambachten zo. dat steeds de oudste zoon de vader opvolgde, in deze heerlijkheid wer den de landerijen na het overlijden van de vader gewoon verdeeld waar door er bijv. in 1395 reeds negen ambachtsheren waren en later wel eens vijfentwintig. De Arendskerkse heren waren gro te indijkers van schorren en deden dit tot aan de Walcherse kant toe. Opvallend is het aantal verschil lende namen waaronder Arendsker ke in de stukken voorkomt. s H. H. kinderen heeft in de loop der eeuwen diverse heren gekend, onder andere ook die van Schengen. Later werd echter het geslacht Ruyg- rok v.d. Werve eigenaar van de heerlijkheid om op het eind der 16e eeuw toe te vallen aan de Water- vliets en Perponchers. Wissekerke is al vroeg het eigen dom geworden van de machtige van Borseles. Interessanter wordt het boekje wanneer het de geschiedenis van de geslachten van Schengen, speciaal van Jan van Schengen en de bewo ners van het huis te Werve weer geeft. Dan leeft de oude tijd, met enkele kleurige bijzonderheden op en krijgt men meer houvast aan het geheel. Ook de kerkelijke geschiedenis is goed doorwerkt. Men leest zelfs nog bijzonderheden over de kruistochten. Bij het opbrengen van tienden voor dit krijgsbedrijf met religieuze strek king sloeg Arendskerke een goed fi guur. Het werd op Z. Beveland alleen over troffen door Goes en Reimerswaal. Objectief behandelt schrijver de her vormingstijd, wat er aan vooraf ging en hetgeen er op volgde al zou een katholiek een enkele zin anders heb ben geformuleerd en minder tevre- den zijn geweest over het handjevol nieuwe machtshebbers, dat de mas sa der bevolking het beleven van hun godsdienst belette en goederen- roof op grote schaal toepaste. In een bijlage worden de namen van alle pastoors en kapelaans van de drie dorpen gegeven. Het boekje is met steun van de gemeente Arendskerke gedrukt en verkrijgbaar op de secretarie. Landarbeider [,1. Wcjcncor uit Rilland-Bath leert in dc rijkswerk plaats ook smeden. Het kan hem straks van pas komen bij de boer, waarbij hij in vast dienstverband wil gaan werken. Het grote KVP-appèl dat op 4 maart te Terneuzen wordt gehouden en waar zoals bekend is minister Struy- cken een toespraak zal houden, be looft een belangwekkende manifes tatie te worden van Zeeuwsch-Vlaan- derens trouw aan de katholieke po litiek en van zijn cultureel kunnen. Er is nl. een interessant programma in voorbereiding. Vast staat reeds, dat het zeer bekende gemengde koor St..-Cecilia van St. Jansteen, onder leiding van de heer W. 'Bartz, aan de meeting zal meewerken. Een groep van de Jonge Boerinnen uit west-Zeeuwsch-Vlaanderen zal, o. l.v. mej. A. Hiel, volksdansen uitvoe ren en ook de Camere van Rhetori- ca „De Transfiguratie" heeft haar medewerking toegezegd. De bijeenkomst waar men belang stellenden uit de gehele streek ver wacht. wordt gehouden in het Luxor theater. „Geef in een maand niet meer geld uit, dan je in een week ver dientt", heeft Romolo Vaselli zich zijn leven lang voorgehouden. Deze opvatting heeft hem schat rijk gemaakt, hij beschikt vol gens een ruioe schatting over honderd miljard lire. De Italia nen noemen hem de man die het moderne Rome boutvde. De corpulente, gierige en eigenzin nige Romollo, die nu 75 jaar is, heeft de eeuwige stad veranderd van een vervallen hoofdstad met 500.000 inwoners in een echte wereldstad met een bevolkingstal van bijna twee miljoen, een aan tal dat de bevolkingsgrootte uit de tijd van Augustus ver over treft. Op 19-jarige leeftijd ging Vasel li vrijwillig in militaire dienst. Hij had maar een doel, zo gauw mogelijk genoeg geld bij elkaar sparen om acht muildieren te kopen en een compagnonschap aan* te gaan met een belangrij ke expediteur. De Spartaanse ma nier waarop hij leefde, maakte hem al rijk voordat de eerste wereldoorlog uitbrak. Al het huis vuil dat de Romeinen op straat wierpen, werd door hem verwij derd. Dit leverde hem een aar dig duitje op. Zijn fortuin werd vermeerderd doordat hij nieuwe wijken bouwde op plaatsen waar voordien krot woningen hadden gestaan. Mussolini liet hem op zekere dag bij zich komen en beklaagde zich er tegen hem over, dat hij vanuit zijn paleis het Colosseum niet kon zien. Vaselli vroeg toen om een opdracht, de heuvel die het uitzicht belemmerde, te mo gen verwijderen. Mussolini gaf hem toen de opdracht een weg te maken die zijn paleis verbond met het Colosseum. Vaselli zorg de ervoor, dat de straat er kwam en hij deed nog veel meer. In 1937 stond hij in Rome bekend als de ..Vuilnisbaron" en de „as- faltkoning". Toen er op zeker ogenblik tyfus uitbrak in de eeuwige stad, moest Vaselli de klachten in ontvangst nemen van de duce. Dat deze klachten ongegrond waren, bleek enkele dagen later, toen Romolo hem uit nodigde mee te gaan naar een boterfabriek. Daar zag de Itali aanse volksmenner hoe de meis jes. die in het bedrijf werkzaam waren, 'n bad namen in de melk. De duce werd hierover zo kwaad, dat hij de meisjes een stevige aframmeling gaf en de bedrijfs leider op staande voet ontsloeg. Hij gooide alle melkemmers leeg. maar Vaselli verzamelde de weg stromende melk om het als spoeling voor de varkens te ver kopen. Overeenkomst Wellicht zou de ondernemer, met de verachting der zuinigen voor de populariteit, zijn beginsel tot het eind van zijn leven hebben volgehouden, ware het niet, dat zijn oudste zoon nogal spilzuch- tig was Mario Vaselli. die reeds veie miljoenen verloren had in een filmonderneming en enkele andere riskante bedrijven, ver trok naar Napels waar hij met burgemeester Achille La urn over eenkwam een nieuw stadsplein aan te leggen. Enkele dagen na dat de overeenkomst tot stand was gekomen verzocht- Lauro, ook nog enkele fonteinen, tuinen en ondergrondse voetpaden aan te leggen. Mario ging er mee akkoord, en ook werd nog afge sproken dat do aanleg binnen het half jaar voltooid zou zijn. Het plein was inderdaad binnen een half jaar klaar, vooral door dat de arbeiders dubbel betaald werden. Maar de" rekening was meer dan vijf keer zo groot ge worden, reden waarom de beta ling geweigerd werd. Lauró ver loor zijn baantje als burgemees- tel' en Mario, die zijn schulden niet kon betalen, ging bankroet. De oude Vaselli stond voor de keus zijn principe over boord te gooien, of zijn zoon in de steek te laten. De tweede zoon van Va selli spoorde zijn vader aan, het laatste te doen. Hij ging van de gedachte uit, dat de naam Vasel li nauw verbonden is met geld. Wanneer Mario geholpen zou wor den, zou de goede naam verdwe nen zijn. Terwijl de oude onder nemer aarzelde, zagen 10.000 ar beiders met angst werkloosheid tegemoet. Enkele dagen geleden werd officieel bekend gemaakt dat de oude Vaselli de helft van de schulden van zijn zoon be taald had. Het moet voor Romolo wel een zware opoffering geweest zijn, want hij moet nu genoegen nemen met 2 of 3 procent van het geld dat hij vroeger bezat. Maar het minst prettig voor Va selli was wel. dat hij voor het eerst van zijn leven in een week meer moest betalen dan hij in een hele maand verdiend had. Het r.-k. Hulslerse Gemengd Koor kreeg een stampvolle bioscoopzaal als publiek, toen het voor de eerste maal een grootscheepse uitvoering gaf. Het nog jonge koor presenteerde zichzelf bij deze gelegenheid aan de stad en Hulst heeft meteen een bijzonder gerieflijk plekje in zijn hart ingeruimd voor het gemengde koor dat onder leiding van de Hul- sterse musicus Jo Ivens tot opmerkelijke prestaties is gekomen. In korte tijd heeft het een indrukwekkend peil bereikt, U j bijzonder trots op zijn, thans een koor ilOOST peil van dergelijke kwaliteit te bezitten, In het begin van de uitvoering ga ven eerst het Dameskoor en het he renkoor (kerkkoor) ieder een afzon derlijke recital. Het gemengd koor is het resultaat van de samenvoeging dier beide koren. Het heeft van beide, en vooral wel van het kerkkoor, veel aanpassingsvermogen geëist tot een harmonieus geheel te komen, waarbij ook nog de individualiteit van beide koren moest blijven bestaan. Het stre. ven van de heer Ivens, tot een goed gemengd koor te komen, is evenwel alleszins bereikt. Wie het hoort, zou menen dat deze zangkunstbeoefenaren reeds jaren samen zingen. Een compliment komt de organisa toren toe voor de samenstelling van het programma, dat de onderschei dene gebieden van het repertoire be sloeg en dat zowel de klassieken (zelfs vanaf Palestrina) tot aan de zeer mo dernen (waaronder Ibert) eer bewees. Het aanbod van de Goese Ka^fcrorgo- voorzitter, de heer J. Vervest, die het Hulsters Gemengd Koor een reis naar Saarbrticken in het vooruitzicht stel de is een zekere erkenning van de En die dankbaarheid brengt de stad ook grif op. getuige de overweldigen de belangstelling. Een plezierige bijkomstigheid was dat het Zeeuwse trio Jo Ivens, Henk de Wit en Cees v. d. Bergh, nu einde lijk eens een talrijk gehoor voor zich zag. Deze drie musici, allen leraren van de Zeeuwse muziekschool, heb ben reeds tweemaal een uitvoering in Hulst gegeven. Over belangstelling hebben ze nooit mogen juichen. Nu zij aan de uitvoering van het gemengd koor meewerkten (ze voerden een divertimento van Mozart en een trio van Zachow uit) hebben zij ongetwij feld vele twijfelaars voor zich ge wonnen. Het is te hopen dat hun vol gend optreden een heel wat talrijker publiek zal trekken dan tot nog toe! Het was een boeiende avond, die een bescheiden doch niettemin belang rijk mijlpaaltje is op de weg naar een actiever muzikaal leven in Hulst. Eén omstandigheid deed de uitvoe ring enige afbreuk: de verloting hield teveel op en dreigde de stemming te verdrijven. Maar dat is een organisa torisch foutje dat voor de volgende gegaan op het geven van de bewuste cursus voor landarbeiders. „De oplossing", zo vertelde de heer Havermans: „bestaat uit twee gedeel ten. Het zwaartepunt van de eerste cursus valt op de handvaardigheid voor het verrichten van onderhouds- en reparatiewerken. De cursisten le ren wat smeden, timmeren en met selen. Dat is wel het voornaamste. Daarna hebben zij nog de kans een motorcursus te volgen, die in Sloot- dorp wordt gegeven". Na deze elementaire opleiding te hebben gehad weten de arbeiders welke materialen er zo ongeveer be staan en hoe zij die dienen te han teren. In de praktijk Achter de kleine vuurhaard van de smidse stond in een van de hallen van de rijkswerkplaats de heer M. Wage naar uit Rilland-Bath. Hij zei 33 jaar te zijn en er naar te streven in vast dienstverband bij een boer te komen. „Ik heb het vooral gemunt op de motorcursus", vertelde hij: „want zonder motorkennis kom je er op de dag van vandaag toch niet meer". In een ander lokaal was J. Mouwen uit Halsteren bezig. Hij stond achter een timmerbank en was iets aan het zagen. „Ik geloof hier een nuttige scholing te doorlopen", zei de jongeman be dachtzaam. De rijkswerkplaats Bergen op Zoom, zo besloot dhr Wijnen de rond gang door de kleine fabriek, is mo menteel de enige in Brabant, die de landarbeiderscursus geeft. Zeer zeker kon h(j de belangstelling nn? niet da verend vinden, maar ook niet zo on bevredigend, want er zijn momenteel nu eenmaal niet veel mensen, die landarbeider willen worden en die zich juist door deze cursus willen specialiseren. Wegens een conflict met de vak bond van de arbeiders der autoindus trie heeft de Chrysler Corporation een aantal fabieken moeten sluiten, waardoor 16.100 arbeiders tijdelijk zonder werk zijn gekomen. Het is nog niet bekend, wanneer het werk zal worden hervat. (Advertentie) Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2.*® Nu óók voordelige gezine verpakking van 150 dragees f3.** PhiHp«-Ro*«ne Nederland N V. Mieterde» uitstekende prestaties. Hulst mag er keer gemakkelijk te herstellen valt. Het tiende jaarverslag van de ver eniging voor bedrijfsvoorlichting op oost Zuid-Beveland is niet alleen ter gelegenheid van dit lustrum in een feestelijk gewaad gestoken, maar be vat tevens een overzicht van hetgeen in die periode bereikt en gedaan is. Bij de oprchting op 11 februari 1948 traden 33 leden toe en thans heeft men er 176, die samen 4880 ha landbouwgrond in bedrijf hebben. De vereniging heeft onder leiding van een daadkrachtig bestuur, dat regelmatig rouleert en momenteel de heer C. van Gorsel uit Rilland tot voorzitter heeft, lang niet stilgezeten. Vee] aandacht werd besleed aan de voorlichting op technisch en bedrijfs- gebied en er zijn regelmatig leerzame excursies op touw gezet en demon straties georganiseerd. Werkgroepen In 1952 werden de volgende 5 werk groepen in het leven geroepen, t.w, ..Mechanisatie en Landbouwwerktui gen". „Planteziekten en Bestrijdings middelen", „Weide, dh Voederbouw" „Diepploegen" en „Maisteelt". De werkgroep „Maisteelt" heeft reeds spoedig zijn werkzaamheden gestaakt, omdat de maisteelt^na een zeer snelle opkomst, door de snel da lende voergraanprijzen, zo goed als geheel uit het werkgebied van onze vereniging is verdwenen. De werkgroep „Diepploegen" heeft een iets ruimere taak gekregen, die wat groter van omvang is, waar na de naam „Bodem en Bemesting" geworden is. In 1954 is verder nog een werkgroep „Bedrijfseconomie" in het leven ge roepen. Nadat de eerste jaren in de werk groepen steeds met een vaste bezet ting is gewerkt, is hier sinds 1956 verandering in gekomen. Er is toen besloten dat ieder jaar een van de werkgroepieden aftreedt, waarna door het bestuur een nieuw lid wordt aan gewezen. In 1955 werd de Provinciale Voor lichtingsraad samengesteld. De sa< menwerking blijkt na twee jaar tot beider genoegen te zijn. Door onze vereniging werd in 1955 medewerking verleend om tot regio naal onderzoek van de gehele polder Kruiningen te komen. In 1956 werd in samenwerking met de melkcontrolevereniging te Yerseke een veevoederkern voor Kruiningen, Yerseke en omgeving opgericht. Voorjaar 1957 werd te Kruiningen een forum gehouden over de suiker bietenteelt en de verwerking hiervan Doordat enkele sprekers nauw verbon den waren met de suikerfabrieken, De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft met een radio-toe- „Een loopbaan bij het onderwijs" ge opend. De heer Cals richtte zich in deze inleiding in de eerste plaats tot leer lingen van de hoogste klassen van het middelbaar en uitgebreid lager onderwijs. Hij wees erop hoe belang rijk het onderwijs is niet alleen voor de economische en technische voor uitgang, maar voor het gehele brede terrein van de beschaving. Hij riep de .ieugd van Nederland op zich voor te bereiden op de boeiende en eer volle taak die beschaving over te dragen op een nieuwe generatie door een plaats in te nemen in de rijen van hen. die het onderwijs dienen. Overigens zal men zich slechts ge lukkig voelen in het onderwijs, zo zei minister Cals aan het slot van zijn rede. als men naar het onderwijs komt uit roeping, een roeping om zijn toekoemst in dienst te stellen van de toekomst van ons volk. kwam hier een zeer interessante dis cussie tussen praktijk en fabriek tot stand. De gewassenkeuze was enkele ja ren zeer beperkt, waarbij vooral veel graan werd verbouwd. Thans kan wel gezegd worden dat er weer van een normale gewassenkeuze gesproken kon worden. De mechanisatie voltrok zich na 1 februari 1953 zeer snel. Het aantal paarden is dienovereenkomstig verminderd. Nu in de polder Waarde, een der oudste polders uit dit gebied, de her verkaveling zo goed als klaar is, en hier overal weer een vrije keuze mo gelijk is, zal de 'achterstand die do or het herverkavelingswerk na februari 1953 was ontstaan, zeer snel ingehaald zijn. De titel van deze roman geeft reeds aan, dat het hierin over mysterieuze dingen gaat. Nu, we worden dan ook ingeleid in de stille oorlog tussen de geheime diensten van Oost en West. Inzet is een juffrouw, een Amerikaan se journaliste, die erover denkt ach ter het IJzeren Gordijn te verdwijnen en daar haar wrok te spuien over wat zij aangedaan onrecht acht. Er zijn handlangers van Moskou, die haar daarbij gaarne willen helpen, er zijn ook agenten van de Amerikaanse ge heime dienst, die dit pogen dwars bomen. Het verhaal begmt op het vliegveld in Frankfurt en dan ontrol len de dramatische gebeurtenissen zich verder in Brussel en Amster dam. waaromtrent de Amerikaanse schrijver William R. Weeks een grote kennis blijkt te bezitten. Er zit zeker sfeer en spanning in het boek. Een moord, geheimzinnige achtervolgin gen, de trucs en tegentrucs van ge slepen agenten, de onzekerheid en verwarring in het brein van de juf frouw in het middelpunt, waarbij dan ook nog de liefde een grote rol gaat spelen, op al die motieven bij elkaar wordt deze geschiedenis tot een wel boeiend, doch niet volkomen klaar ge heel gecomponeerd. Dat in dit we reldje de moraal niet veel telt, aan beide zijden niet, is begrijpelijk. De beschrijving is hier en daar cru van openhartigheid en we moeten dan ook voorbehoud aantekenen. Dit werk ver scheen in de serie „Boeken met de Leeuw" van Leopolds Uitgeversmij. Den Haag. Er zijn rivieren, die in het leven der volken altijd een grote rol ge speeld hebben. Voor de ontsluiting van afgelegen gebieden, voor de ont wikkeling van handel en industrie, voor de strategische berekeningen, voor het vreemdelingenverkeer, voor de dichterlijke inspiratie waren ze veelal van grote waarde. Albert Hochheimer heeft zich gezet aan een veelzijdige beschrijving van acht dier rivieren met een legenda rische klank. Het zijn dé Rijn. de Do- nau. de Nijl, de Congo, de Euphraat en Tigris, de Jang-tze-kiang, de Mis sissippi, de Amazone. Hochheimer zocht de oorsprong van die rivieren op, volgt hun loop, niet alleen geo grafisch, doch ook historisch, hij verhaalt van de volken langs .de oevers, van de ontdekkingen, de strijd, de folklore, de cultuur, verwe ven met de grote stromen. Het zijn beschouwingen vol avontuur en hel dendom en schoonheidsjacht en heb zucht. Wijd als de loop dezer reuzen door de werelddelen is het uitzicht, dat dit boek opent: Voor deze Neder landse editie, vertaald door Margot Bakker en uitgegeven door C. de Boer jr. te Amsterdam, zijn in het hoofd stuk over de Rijn twee bladzijden toegevoegd, welke de Deltavorming in de Lage Landen beschrijven. Voor liefhebbers van geografie, historie, volkenkunde een aantrekkelijk boek, dat ook van een aantal sprekende fo to's is voorzien. uitzending West-topcoi: tier van de York, waar de Verenig nie en Fra Oostelijke Jen en Tsje ten deelnei waardige Oost en W Secretaris-j zou bij de; middelaar"

de Stem | 1958 | | pagina 6