p Wit cadeaus naar mijn mening en commentaar Aanpassing gerepatrieerden uit Indonesië verliep gunstig Zwart o Pagblad pekten ONZEKERHEID EN AFWACHTEN VERSTIJVING VASTENBRIEF Amerika wil atoomraket TV-RADIO-TV-RADIO-TV- nu óók mooie soepkoppen van héél fijn porselein cadeau! 8 tweede blad dinsdag 18 februari 1938 LI Amerikaanse bases in Engeland Duitse prins verongelukt Rapport van Isonevo Ongeregeldheden op Cuba door ANTONIO DEL MONTE >h. eslist morgen 'n pakje keiier vertelt u meerl VAN DER STEEN fans!... Manman m ton mnen 7 r Het vormen van een tegenregering in Midden-Sumatra is een signaal, dat voor het trio: Soekarno-Djoe- anda-Nasoetion niet kan worden misverstaan. Het zwijgen, dat de beide eerstgenoemden erover be waarden, bij de terugkeer van de president, was zeer welsprekend. Men weet er eenvoudig geen ant woord op. Geen antwoord op de beschuldiging van Sjaffroedin c.s., dat het communisme hun bewind diep heeft aangevreten, geen ant woord op de toenemende economi sche en monetaire chaos, geen ant woord op het hongeren van grote volksdelen. Hier schiet ook de bloemrijkste welsprekendheid te kort. Nasoetion heeft het machte loze gebaar van een arrestatiebevel vertoond. Hij deed dit al tegenover zo veel anderen. Zijn macht reikt niet verder meer dan Java. Wat dit alles worden moet, is nog volstrekt onklaar. Andere regeringen zullen voorshands niets anders doen dan een afwachtende houding aanne men. De commentaren uit verschil lende hoofdsteden wijzen daarop. Maar achter die houding smeult ongetwijfeid sympathie voor de mannen, die het aangedurfd heb ben in opstand te komen tegen het corrupte, het Westen hatende, met communisme geïnfiltreerde bewind in Djakarta. Foster Dulles heeft het al enkele dagen geleden laten door schemeren, hoe hij het totstand komen van een echt democratisch bewind zou toejuichen. Een ambas sadeur, die op Soekarno c.s. wilde blijven gokken, heeft hij terugge roepen. Nederland zou aan de nieuwe tegenregering waarschijnlijk geen goede dienst bewijzen, als het nu aan zijn diepste gevoelens uitdruk king zou geven door een onver wijlde erkenning van het bewind. Het ware een sterke propaganda- troef in handen van de regering- Djoeanda. Als de zaken zich blijven ontwikkelen zoals ze totnutoe de den komt het onbekwame bewind toch ten val door het verliezen van de worsteling tegen een economi sche chaos. De knapste koppen zit ten in de regering van Midden- Sumatra. Hatta is nu nog de enige samenbindende figuur, doch Soe- karno's hardnekkige voorliefde voor de z.g. geleide democratie was voor hem een hinderpaal om in de ac tieve politiek terug te keren. Zou de president onderhand nog niet wijzer geworden zijn? Kroestsjev heeft indertijd met zijn befaamde anti-Stalin-rede een mildere koers van het communis me ingeluid. Polen kon zich ietwat loswringen uit het Moskovitische keurslijf, in Hongarije werd de gehate terrorist Rakosi aan kant gezet en voor een rustkuur naar Rusland ontboden, in andere satel lietstaten werd de teugel ook iets losser gemaakt. Nu is er echter weer een algehele verstijving in getreden. Van Polens grotere vrij heid is niet veel overgebleven. In Oost-Duitsland heeft de gehate Ullbricht volmacht gekregen een heel stel medewerkers weg te zui veren en zelfs Grotewohl schijnt te hebben afgedaan. Voor Hongarije komt nu het sinistere bericht, dat Rakosi terugkeert. Alle kritiek in de dagen vóór, tijdens en na de revolutie van '56 werd op hem af geleid. Men mocht vrijelijk zijn wandaden aanklagen. Ook mannen als Kadar deden er ijverig aan mee. In Rakosi had men een bruikbare zondebok. Hij is dan ook een zeld zaam voorbeeld van een wrede, koelbloedige tiran. Maar nu krijgt het Hongaarse volk te horen, „dat te laten',f°uten d°°r 06 vin§ers Se" zien moeten worden, omdat zijn Marxistische en economische talen ten te waardevol zijn om ze onbenut Nu zal deze beul opnieuw een rol gaan spelen in het Hongaarse regime. Zij, die indertijd geloofden in een algehele kentering en ver soepeling van het communisme, komen bedrogen uit. Het kan zich tijdelijk wel eens wat milder voor doen. doch dit geschiedt uit tak- tische overwegingen. Ullbricht en Rakosi, echte tiranfiguren, verte genwoordigen het ongemaskerde communisme. De Vastenbrief van het jaar 1958 verdient bijzondere aandacht en overdenking. Hij confronteert ons met vraagstukken, welke een zeke re verwarring in de rijen der ge lovigen dreigen te brengen en wel ke ook tot heet aangelopen pole mieken hebben geleid. De bisschop pen spreken nu hun woord vain verheldering en wijze matiging. Evenals in het - snel vergeten Mandement is er deze Vasten brief de gelukkige combinatie van een open begrip voor alles wat de moderne tijd vraagt en een wijze omzichtigheid met betrekking tot alles wat zich als „vernieuwing" aandient. Bij dit alles blijft er nog een wijde speelruimte voor onder linge gedachtenwisseling en voor het veroveren van nieuwe inzich ten in de objectieve waarde van sommige oude opvattingen en ge bruiken. Die vrijheid mag echter niet misbrukit worden voor een losbandigheid, welke tot verwar ring zou kunnen leiden. Deze en andere gedachten mogen leidraad zijn van allen, die zich met deze vraagstukken bezighouden. Naar van Britse zijde in Washington wordt vernomen, zal er deze week een overeenkomst worden gesloten voor de bouw van vier Amerikaanse raketbases in Engeland. Zij zijn voor raketten voor middelgrote afstand. Volgens de overeenkomst zal Amerika tegen het einde van het jaar raketten leveren met een reikwijdte van 2400 km. Amerika houdt het toezicht op de kernladingcn. Engeland zal de bouwkosten betalen van de bases, die gezamenlijk worden beheerd. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar eerste contract gesloten voor het ontwikkelen van raketmotoren op kernenergie, ter voortstuwing van ruimteschepen. Een dergelijke motor zal maar heel weinig brandstof no dig hebben, zodat er in de raket meer plaats zal zijn voor nuttige lading. Men zal dan ook kunnen volstaan met een eentrapsraket. De 35-jarige Heinric'h Franz Wil helm, prins van Beieren, is bij een auto-ongeluk in Argentinië om het leven gekomen. Hij was daar kort geleden aangekomen op een wereld reis, gedurende welke hij een nieuwe DKW-jeep beproefde. Tien km van Bariloche maakte de auto, waarin ook een zuster van de prins en zijn zwager zaten, een val van 35 meter en kwam in een riviertje terecht. Prins Heinrich overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn zuster Irmgard en zijn zwager Ludwig liepen slechts lichte kwetsuren op. Het ongeluk is donderdag gebeurd. (Advertentie) GOLDEN FICTION WONDT 95 CT MAAR BLIJFT IMMER EEN GULDEN GENIETING Zojuist is verschenen het reeds eerder in de Tweede Ka mer aangekondigde rapport over de sociale integratie van de ge- repatrieerden uit Indonesië in de Nederlandse samenleving. Dit rapport vormt het eindresultaat van een onderzoek, in de jaren 1954-1956 in opdracht van de mi nister van Maatschappelijk Werk uitgevoerd door het Insti tuut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (Iso nevo) te Amsterdam, in samen werking met het Sociologisch Instituut van de Ned. Hervorm de Kerk te Utrecht, en het Ka tholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut te 's-Gravenhage. Hoewel het onderzoek mede uitvoe rig ïngaa op de aanleidingen tot en het verloop van de na-oorlogse repa triëring, vormt het proces van aan passing van de ca. 200.000 gerepatri eerden in de studie het centrale on derwerp. Steunend op een enquête onder bijna 2.000 gerepatrieerden en een 200 diepgaande interviews zowel met gerepatrieerden alsook met be langhebbende functionarissen, wordt dit integratieproces in den brede ge analyseerd. Vergeleken met andere, soortgelijke massale migraties werd de repatriëring in het algemeen be gunstigd door een overwegende mate van overeenkomst in taal en cultuur tussen migranten en ontvangende sa menleving, en doordat de bijna van zelfsprekende keuze van Nederland als immigratieland de geneigdheid zich blijvend te vestigen bevorderde. Daar staat tegenover, dat de repa triëring noch door de betrokkenen, noch door de ontvangende samenle ving werd gewild, laat staan aange moedigd. De migratie was onvrijwil lig en ten dele ook onvoorzien, het geen uiteraard de aanpassingsmoge lijkheden heeft beperkt. Niettemin kan het uitvoerige rap port concluderen tot een geslaagd integratieproces. Dat in de publieke opinie zo weinig aandacht is besteed aan dit grootse experiment in aan passingsvermogen, is voor het geruis loze verloop reeds een aanwijzing. Het rapport levert een bevestiging op grond van de feiten. - Nieuw bestaan Wellicht het belangrijkste aspect van het integratieproces is de ver werving van een nieuw bestaan. Ge geven de afwijkende beroepssamen- stelling van de groep der gerepatri eerden (relatief veel functies in de middenrangen: ambtenaren, beroeps militairen, geen handarbeiders) kan tot een gunstig verloop van de werk- inpassing worden besloten. De meeste gerepatrieerden slaagden op eigen kracht erin een nieuwe werkkring te vinden. Andere, met name zij die tevoren nooit in Nederland waren ge weest (ca. 20 procent van het totaal), deden in grotere mate een beroep op de openbare arbeidsbemiddeling. Minder gemakkelijk verliep de in tegratie in andere sociale sectoren, mede tengevolge van de geringere noodzaak zich aan te passen bij het dominerende patroon van de Neder landse samenleving. Zo blijkt de deelneming aan het kerkelijk leven hier te lande over het algemeen niet zeer intensief, vooral als gevolg van de afwijkende kerke lijke sfeer en de onwennigheid ten opzichte van de uitgesproken kerke lijke signatuur van talloze activitei ten en organen, die in het land van herkomst buiten de sfeer van het kerkelijk leven lagen. Het Nederlandse verenigings leven vindt eveneens naar ver houding geringer belangstelling. Toch hebben zich geen exclusieve gerepa trieerden-organisaties van betekenis ontwikkeld, zulks in afwijking van de situatie in andere landen met massale immigratie. Ook de gerepatrieerden die niet eerder persoonlijk in Nederland wa ren geweest, wisten vrij spoedig hun weg te vinden. Nadelig op de persoonlijke, aanpas singsbereidheid werkten bij sommige categorieën van gerepatrieerden be staande gevoelens van rancune tegen de Nederlandse samenleving, die „verantwoordelijk" werd gesteld voor het verlies van Indonesië en daarmee .voor het ontijdig afbreken van posi- •tie en carrière van Nederlanders al daar. In het materiële haakten deze verwijten zich vast aan de kwestie der zgn. „achterstallige betalingen", die zeer vele gerepatrieerden zeer hoog zat. Het grootste deel der gerepatrieer den blijkt een positief toekomstpers pectief te bezitten. Verrassing (Advertentie) Tegen de verwachting dienaan gaande in. bleek de categorie van degenen, die nimmer tevoren in Nederland waren geweest, een zeer positieve en realistische be reidheid tot integratie te verto nen. Dit is te opmerkelijker omdat deze personen in Indonesië veelal de la gere sporten van de maatschappelijke ladder bezetten, en bovendien door hun uiterlijk als gerepatrieerde wa ren te onderkennen. Wel had deze groep, o.a. tengevolge van het ont breken van persoonlijke connecties in Nederland, meer met materiële moeilijkheden te kampen. Voor alle gerepatrieerden, hoewel in uiteenlopende mate, gold een on wennigheid t.o.v. de meer ingewik kelde Nederlandse samenleving, waaruit een afkeer voortvloeide van hetgeen men als „bureaucratie" en „schotjesgeest" aanduidde. In het verloop van de hulpverle ningsactiviteiten is een verschuiving waar te nemen van een beperkte materiële ondersteuning naar <je bre dere aanpak van het maatschappelijk werk. iV MACHINE Te New York is een elektro nische machine gedemon streerd die in minder dan een seconde een opsomming van de voornaamste gebeurtenis sen van een bepaald jaar ge reed maakt, welke vervolgens op een bij het apparaat be horende schrijfmachine wordt getypt. Men kan een der jaren tussen 4 voor Chr. en 1958 kie zen. Voorts is er de keuze tus sen tien talen, waaronder Ne derlands, Engels, Frans, Duits en Russisch. De machine zal een der at tracties op de Wereldtentoon stelling te Brussel zijn. Rijk De heer William Hampshire uit Ilford kwam, in gezelschap van zijn driejarig dochtertje, 1500 gulden van zijn spaarbankboekje halen. Toen hij het geld in zijn handen had, dacht hij, dat het mooi was om als miljonair te leven. Het bleef niet bij die gedachte alleen, want onze William sloeg inderdaad a~ - feesten. Hij bestelde de duur'- van heel Ilford en reed d nog altijd met zijn dochtertje, kilometer of wat verder naar een andere plaats, waar hij twee dagen als een vorst leefde. Inmiddels zat zijn vrouw dodelijk ongerust te wachten. De ongerustheid is nu over. Nadat de centen op waren kwam William met hangende pootjes terug. Zijn dochtertje torste vijftien pop pen, die hij tussen de bedreven door had gekocht. Rebels Lange tijd heeft men zich in Milaan afgevraagd, wat de heer Carlos Soccarra, een vroegere president van Cuba, eigenlijk allemaal aan het uit spoken was. Men weet het nu: hij was doende een rebellen leger op te richten voor een aanval op Cuba. Hij had al een heel trainingskamp klaar. Jonah Een restauranteigenaar te Atlanta wilde een reclamestunt en daarom plaatste hij een advertentie in de krant van de volgende inhoud: ..Iedereen, die Jonah met zijn voor naam heet, mag bij mij voortaan voor niets komen eten." Vervolgens ging de, man in een stil hoekje zit ten lachen, want wie heet er nu Jonah? Er kwam echter toch een Jonah opduiken en wel de heer Jo nah Smith, die onmiddellijk met eten begon en sindsdien ook bijna niet meer is opgehouden. De restau ranteigenaar trekt zich de haren uit het hoofd, want de Jonah-stunt be looft veel te duur uit te komen. Wonder Amerika's nieuwste wonderkind is de negenjarige Michele Boston. Zij kan gedachten lezen en geblind doekt feilloos zeggen, wat mensen in haar buurt aan het uitvoeren zijn. De gave werd ontdekt door haar vader, die op een gegeven avond thuiskwam met een bepaald liedje in zijn hoofd. Onze Michele begon het meteen te zingen. Je hebt die hol waar schijnlijk met de verkeerde kant naar boven geplant' WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtcliüb. 9.00 V.d. vrouw. (9.35- 9.40 w-aterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.2o Gram. 11.00 Gevar. pro gr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Hammond klank en. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 V.d. jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Lichte muz 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee: Willy van Elten-Mooyman: Steelband- muziek van de Antillaanse eilanden. 18.00 Nws. en comom. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V.d. kinderen 19.10 Wel of niet naar de maan?, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20 00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Dit is uw leven. 21.10 Lichte muz. 21.35 Geïllustreerde magazine. 22.15 Strijkkwart. 22.45 Tussen mens en nevel vlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50- 24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 De activiteit van de rebellen op Cuba neemt weer toe. In een com muniqué van het leger wordt mel ding gemaakt van een treffen tussen leger en rebellen in de provincie Oriente. Negen rebellen en twee eigen manschappen waren daarbij gesneu veld. In de steden Havanna. Cruces, Man- zanillo, Camaguey en Santiago heb ben de opstandelingen bomaanslagen gepleegd. Er is veel schade aange richt. In Havanna, waar vijf auto bussen door bommen werden bescha digd, zijn 170 politieke gevangenen in. hongerstaking. Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Amus. muz. 9.00 V.d. zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De zaak Vampier, hoor- sp. 11.55 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 13.50 Gram 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Spectrum v.h.- Chr. - Organisa tie- en Verenigingsleven. 18.30 Kamer koor. 18.50 Gram. 19.00 Nws-. en weerber 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Orgelconc 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Passiestonde. 21.00 Omr. ork. 22.00 Klankbeeld over Singapore. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsport- uitsl. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. (Om 12,55 koersen). 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16,00 Koersen. 16.02 Gram. 16.25 Idem. 16,30 Ork.conc. 17,00 Nws. 17.10 Kamer- muz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Kamermuz. 18.30 V.d sold. 19,00 Nws. 19.40 Volks zang. 20,00 Hoorsp. 21,05 Gram. 21.30 Ork. conc. 22,00 Nws. 22.15 Kamermuz. met comm. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12.00 Gram. 13 00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Idem. 14,15 Bel gische muz. 14,55 Ork. conc. 15,15 Koor zang. 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Clavecimbelrcc i- tal. 17,50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19 30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd. 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 AVRO: 17.00 V.d. kind. NCRV. 20.00 Dorp in India. film. 20.25 De gebroken kruik, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. FRANS-BELG.: 19.00 Reflets du Libé ralisme. 19,30 Aux quatre coins. 20.00 Nws. 20,40 Europees Eurovisie Zangfes tival 1958. 21,15 Lichte muz. 21,50 Lite rair progr. Daarna: Wereldiiws. VLAAMS-BELG.: 19.00 Tussen water en wind. 19,30 Nws. 20,00 Westernfilm. 20,30 De gebroken kruik, klucht. 21,50 Voordr. 22,05 Nws. en journ. 22 de wand w''Üven met een mim t»n werp maakta haar 11a vijf van loodZ°le?k°e' ha£"" arm haHSt eine vrrHte hcar lippen op elkaar en hanrfio a mS deed zc het z0 on" van rio J? V bl'na gecn Poeder bele ™UUF. kwam en z« met dub- moesf v het schrappen moest voortzetten. merkte Ook niet, dat haar lin kerbuurvrouw een stuk van haar was ■"geschoven en Ghianna haar werk "ad neergelegd, zodat er een grote staar ruim*e rond°m haar was ont- Met grote stappen liep Ghianna door de ruimte: grijnzend nageke ken door het merendeel der vrou wen, die een ogenblik het werk ver onachtzaamden, tuk op sensatie Met haar kolossale voeten holde Ghianna over de railsen en toen ze ten laatste Enzo bij de ingang van de groeve ontdekte, stikte ze bijna van verontwaardiging. Hij zat op zijn knieën en was bezig de wielen van een kiepkarre- tje te repareren. Het was een moei lijk karwei en met de tong van in- spanning tussen zijn tanden ge klemd, trachtte hij met preciese ge- baren een gebroken schroef te her- j schrok toen hij plotseling driftig op zijn schouders werd getikt en Ghianna met fonkelende ogen voor hem stond. ..Ik néém het niet!" hijgde ze en een moment vreesde Enzo, dat zc |zou barsten van boosheid. Hij stond langzaam op en vertrok verwonderd zijn wenkbrauwen omhoog. Hij vatte haar bij de schouder om een eind met haar de vlakte op te lopen omdat Carmela en Rossana op het punt stonden hun karretjes in de steek te laten en nieuwsgierig na derbij te komen. Maar ze rukte zich los en maakte drukke, onbeheerste gebaren met haar hand. Waarom moet ik met Maddale na samenwerken?" riep ze heetgeba kerd. ,,Ik heb mijn dertien kinderen in eer en deugd gekregen en ik ben zeker niet van plan met haar..." Op dat ogenblik kwam de buur man van Lucia aangestrompeld. De zon stond nu al hoog aan de hemel cn hij droop van het zweet. Hij werd het eerst ontdekt door Carmela, die net op het punt -stond haar vracht in de ravijn te storten. „Is het er?" riep ze opgewonden en ze liet haar wagentje staan en rende hem tegemoet. Iedereen begreep onmiddellijk waarover het ging. De mannen en vrouwen dromden naar buiten en lachten. Ghianna was op slag haar grieven vergeten en liet Enzo in de steek om allerlei goede raadgevin- j gen mee naar beneden te geven. „Een meisje!" riep Maria opgeto gen. ,,Wat enig!" Ze lachte naar Carmela, maar Carmela haalde haar schouders op, draaide zich om en j vroeg hoe lang de bevalling nu wel I geduurd had. j „We moeten verder mensen!" riep l Enzo. ,,We hebben al zoveel tijd ver- lorenl" Helemaal alleen stond Maria tus sen de pratende mensen, die in I groepjes weer naar hun werk gingen. Het drong opeens tot haar door, dat i nog niemand van de vrouwen tegen 'haar had gesproken. „Maria!" riep Enzo korzelig. „Op schieten!" Ze keek op. Carmela reed haar wagentje naar de groeve terug en Rossano begon het zijn uit te rijden. Ze moest zich haasten wilde ze' niet te laat komen. Met de normale regelmaat reden nu de karretjes weer af en aan. Telkens zette Maria zich schrap en voorovergebogen duwde ze haar wa gentje naar de groeve terug en Ros sano begon het zijne uit te rijden. Ze moest zich haasten wilde ze niet te laat komen. Met de normale regelmaat zette Maria zich schrap en voorovergebo gen duwde ze haar wagen naar de helling. Ze zweette en hijgde terwijl ze wachtte tot het poeder in een bre de baan uit het karretje was gelo pen. En de hitte werd steeds heviger. De zon brandde op haar rug en haar voeten werden dik en pijnlijk. Ze was I blij toen Enzo eindelijk het sein tot schaften gaf. Hij floot en direct staakte ieder een het werk. De karretjes werden stopgezet en opeens was de groeve een warwnkel van door elkaar heen lopende mensen, „Gelukkig", zuchtte Maria. „Ik ben dood af. Jij ook?" Maar Rossano gaf geen antwoord. Hij sprong over de rails en mengde zich in het gedrang van vrouwen en mannen, die zich jachten om zo vlug mogelijk hun broodzak uit de hoop te graaien. Maria kon er moeilijk tussen ko men. Ze was één van de iaatsten en toen ze haar eigendom in handen had, zaten de anderen al hun brood met grote slokken wijn weg te spoe len. Ze liep naar Maddalena. die een paar stappen van haar plaats aan de groevewnd stond te wachten. Ze j wist niet erg goed wat ze doen moest. Aarzelend keek ze rond naar een plaats. Carmencita en Ghianna wa ren druk aan het praten. Maria lachte zenuwachtig cn kwam lang zaam in hun richting. „Hier kun je niet meer bij", zei Carmencita hatelijk en Ghianna draaide haar verontwaardigd de rug toe. „Zoek maar ergens anders een plaats!" riepen een paar anderen en Antonio voegde er geestig aan toe: „In de buurt van het dorp of zo-" Er werd hatelijk gelachen. Hulpeloos keek Maria in de rich ting van Enzo, die nog juist een plek in de schaduw had. Maar hij zweeg. Aandachtig schroefde hij de dop van zijn wijnfles open en met gesloten ogen begon hij te drinken. Het huilen stond Maria nader dan het lachen. Onbeheerst peuterde haar vingerd aan de sluiting van haar lin nen broodzak. Ze durfde niet meer op of om te kijken. Overal waar haar ogen gingen, zaten lachende men sen. Op het laatst wist ze niet meer wat te doen. „We kunnen toch hier gaan zitten", zei Maddalena achter haar. Ze wees op de plaats waar ze de hele mor gen had staan werken. Het was er bedompt en vuil, maar in ieder ge val zonder mensen. Ze schoven het gereedschap, dat de vrouwen haastig hadden neerge gooid, opzij en leunden tegen de groe- vewand. Maria haalde het brood te voorschijn. ,,'t Zal wel naar zijn zonder wijn", zei ze. Gelijktijdig kwam een wolk van poeder naar beneden. In een straal kwam het van de wand, als water uit een kraan. Het drong in haar gezicht, tussen haar kleren, in haar hals, in het brood. Een ogen blik kon ze niets meer onderschei den. Het was overal grauw van stof. Ze snikte plotseling. Het brood gleed van haar schoot en werd be dolven onder een dikke laag puim steenpoeder. Maddalena vloekte. Ze wou op staan, maar Maria trok geagiteerd aan haar arm. „Er zit allemaal puimsteen in mijn ogen", jammerde ze. „Dan zal ik je gezicht schoonma ken", antwoordde Maddalena. Ze knielde op de bobbelige grond en zocht haar zakdoek. De tranen hadden brede sporen in Maria's ge zicht achtergelaten. Haar hoofddoek was scheefgezakt cn haar haren za gen grijs van het puimsteenpoeder. „Wat is er nou eigenlijk?" vroeg Maddalena een beetje ruw en tege lijkertijd wreef ze voorzichtig Ma ria's wangen schoon. „Sinds we hier werken wil nie mand meer tegen me spreken", hak kelde Maria en opnieuw begonnen haar tranen te vloeien. „Ik had er eerst geen erg in, maar Carmela en Rossano en Ghi anna en Carmencita..." Maddalena plofte naast haar neer. Ze pakte het brood cn probeerde of er nog iets van te redden viel, maar het bleek onmogelijk meer te eten. Ze trok haar knieën omhoog en leun de tegen de groevewand. Ongemerkt verbrokkelde ze het vuile brood tus sen haar handen. „Mensen", zei ze schamper. „Men sen zijn lammelingen. Ze gunnen je het licht in je ogen niet. Ze voelen zich pas plezierig als ze een an der kunnen vernietigen." „Maar waarom dan?" vroeg Ma ria en met de punt van haar zak doek wreef ze in haar ogen. „We hebben toch niemand kwaad ge daan? Waarom...." „Weet ik het?" Maddalena haalde haar schouders op en kwam lang zaam overeind, want Enzo had het eerste sein tot werken alweer ge geven. „Maar trek je er niets van aan. Doe toch als ik! Ze moeten vroeg opstaan als ze mij er onder willen krijgen." 'wordl vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5