Tentoonstelling Dieric Bouts Bestuur Technische School te Terneuzen bezorgd over ruimte Verkeersdiploma's te Schoondijke uitgereikt Forumavond in Axel voor club van loonsproeiers Geslaagd toneelconcours van jubilerend „St.-Jan" Spoed met CAO Kanaalzone Tiende Matthaus Passion in basiliek van Hulst NDA daag gen Verantwoording Terrein Steenbergse Stadsfeesten is nu aangewezen foneelclub gehuldigd Militaire oorlogsslachtoffers hielden jaarvergadering in Goes AFD. SLUISKIL ST.-WILLIBRORDUS Laat-middeleeuwse pracht m Prinsenhof tc Delft Frans sprekende flessentrekker te Roosendaal Genealogen bijeen Schamele oogst in Afdelingsvoetbal SPORTin't KORT EXAMENS WATERSTANDEN rici veel belangstel- uwe Hulsterse bezit >e Hulstenaar, naar wenselijk dat een ge bomen op de wal verwijderd. Ze ont- ongetwijfeld prak- gezicht op het rave- HNG VOOR ERKEER swegen tot de ge- s borden geplaatst, men binnen de kom rijden dan 50 km, goede maatregel te de vreemdelingen, en waar deze maxi- voorgeschreven en jphoudt. Dit laatste ijde van de borden LIGHE1D OF \CHTIGHEID? ijn is het nu twee rn dat door gepar- de Kloosterstraat gericht. wagens raakten op Kloosterstraat enigs- het St.-Eligiusplein. werd een pas opge- helemaal vernield U-en van een garage relden. bestuurders beweren handrem te hebben niet uitgesloten, dat in het spel is. Een steld. ITVOERING LALIA" liging ..Thalia" gaf uitstekend geslaag- =n de jury van het eel en een jurylid euwsch-Vlaamse to- uk „Schipper naast Hartog werd voor- trd. er nog bal verzorgd RING VAN OVERWINT,, ireniging „Geduld m concert waarvoor belangstelling be- werd gegeven in de ;t r.k. Parochiehuis, kenberg heette de welkom. ster van Bonning- khaven was op de van dirigent Jasper ;n vijf muzieknum- aarbij vooral "Beel- en" suite van Mein een selectie uit de fürstin' van E. Kal verend applaus be- ve leerlingen van it", Rudy Marteijn, pnny Langeraert en aakten bun debuut, ert", waarbij het de jeugdige muzi- aangemoedigd zal ruzikale weg voort ing i e be af de toneelvereni- uit Biervliet een van het Vlaam- edrijven "Hout- jockefeer, anwezigen maakten vond van de gele- i het clublokaal van te dansen. DERING K A B. laar jaarvergadering ebouw. De aftreden- A. de Baerdemaker, fermeersch werden In de controlecom- oemd H. Lampo. W. de Smet. De spreker ering was de bonds- an de Voorde uit een uiteenzetting ting, waarbij onder ling voor militairen Ook werd nog de 'erband met de be- aangeroerd. D VERGADERDE nenbond hield zijn n had daaraan ook tuttige middag ver- ciële positie van de gezond te zijn en fie talrijke aanwezi- rden medegedeeld, ss was. Bij de be- verd mevr. E. de herkozen voor de Paula Ferket bij de ddag was een ver- n de N V. PZEM iemonstratie en uit- er „goede verlich- den allerlei nuttige :n werden ook een ver verlichting ver ts, landbouwconsu- te Eede. hield een t en het belang van rinnen om lid te boerinnenbond. Ook engymnastiek door waarbij prijzen be- oor de besten. BIJEEN sdering van de R- ;rd in de plaats van -zitter L. Claeys ge- ridaen. Later zal t wie voorzitter zal leden Theo van de eld een spreekbeurt terwijl verder kon :ld, dat deze zomer zal worden gehou- tg over 1957 van de leek. dat men dit ondkomen. CMympia 3 uur: Davy uxor 8 uur: Notre 3 j. ,uls 7 uur: Vasten de Nijs 5 uur: Kon. Vlaamse Opera aliet 2). ;ebouw 8 uur: Meis- j. Olympla 8 uur Davy el 7,45 uur: Rose uxor 8 uur: Notre B J. Dit het jaarverslag van de technische school voor Terneuzen en omstreken blijkt dat het bestuur zich, ook in het afgelopen jaar, zorgen heeft gemaakt om de onontbeerlijke ruimte voor een metselwerkplaats, bouwloods, bijbe horende theorie- en tekenlokalen en de noodzakelijke uitbreiding voor de in voering van een 3-jarige cursus. Vele malen werd hiervoor een reis naar Den Haag ondernomen, maar ondanks het feit dat de inspectie voor het technisch onderwijs alle medewerking verleende, bleef men op het ministerie weigerachtig Tenslotte bleek dat de oprichting van een technische school in Axel op de begroting van het ministerie was opgenomen. jaar een gehele dag naar school komen. Verschillende factoren als gebrek aan ruimte, gebrek aan leerkrachten kunnen deze onderwijsvorm in de weg staan. Daarom heeft men een tussenvorm bedacht, het z.g. „part- time"-onderwijs (gedeeltelijk dagon derwijs). Op vele scholen past men dit reeds toe en het moet gezegd dat daarbij onder veel gunstiger omstan digheden een aanvullende opleiding aan de reeds praktisch werkende leerlingen kan worden gegeven. Zij komen hierbij (zo mogelijk geduren de een vol jaar) één middag naai school, de daarop aansluitende avond (gedurende de 6 wintermaanden)is bestemd voor praktijklessen. In to taal is het aantal schoolavonden dus van 4 per week teruggebracht op 2, waardoor het dure en tijdrovende heen en weerreizen is gereduceerd en er meer tijd voor huiswerk vrij komt. Bovendien is het afbreken der lessen tijdens de zomermaanden, waardoor een deel van het geleer de weer verloren ging, ondervangen doordat de cursus door blijft lopen. Nadat de voorzitter, de heer J, F. de Klerk, enkele woorden had ge wijd aan het onlangs overleden be stuurslid, de heer C. Jansen, die als directeur van het Arbeidsbureau de jongens in hun carrière volgde en hen vaak aan een goede betrekking hielp. gaf de administrateur, de heer Scheele rekening cn verant woording over het voorbije jaar. De netto-kosten voor de dagschool be droegen 265.680.82. Verdeeld over een aantal van 276 leerlingen, beter kent dit 962.— per leerling per jaar. Deze kosten komen terug in de vorm van subsidie waarvan 70 pet door het Rijk en 30 pet. door de ge meente worden verstrekt. De avondschool met rond 200 leer lingen kostte in 1957 20.138.wat neerkomt op 100.per leerling per jaar. De geraamde kosten voor 1959 lig gen 60.000.— hoger door hogere sa lariskosten. part-time-onderwijs, ren te en aflossing lening, verstrekken van boeken aan leerlingen en inven- tarisaanschaf. De begroting voor datzelfde jaar voor de avondschool ligt ongeveer ge lijk. Bestuur Doordat de heer A.J. Schieman (Axel) zich niet meer herkiesbaar stelde werd het aantal bestuursle den teruggebracht op 9. De voor zitter, de heer J.F. de Klerk en ir. P.J.M. Speckens werden herko zen. In plaats van dr. M.E.H. Camps, die zich terugtrok, werd de heer van Altena gekozen en in de vacature van wijlen de heer Jansen werd voorzien door het kiezen van de heer R.R. Visser. Zorgen Het bestuur ziet het reeds lang als een grote behoefte, jongens de gele genheid te geven hpt metselvak te leren. De ruimte ontbreekt hiervoor tenenenmaie en al heeft men nog zo zijn best gedaan, al had men alle steun van de inspectie, Den Haag bleef weigerachtig. Natuurlijk was het bestuur hier over verbaasd maar eindelijk kwam de aap uit de ministeriële mouw: Op de begroting van het departement stond een bedrag voor een Techni sche School in Axel. Men slaagde er eindelijk in Den Haag te overtuigen van het absurde van deze situatie. Gelukkig kwam men zo ver dat toe gezegd werd binnen niet al te lange tijd vergunning te verlenen tot een beperkte uitbreiding, al komen de noodlokalen dan ook in de naaste omgeving van Schockaert's breigoe- derenfabriek op ..Hét-Zwaantje" te staan. Wellicht heeft het medische rapport daar ook toe bijgedragen. Hierin wordt gezegd dat de met selaars in „catacomben" werken met permanente kunstverlichting. Het onderwijslokaal voor metse laars is absoluut ongeschikt en is uit medisch - hygiënisch oogpunt niet tot 'n geschikt lokaal te trans formeren. Een en ander was voor de heer de Klerk aanleiding op te merken dat er hard is gevochten en dat daar mee zal worden doorgegaan. W erkgeverssteun Het spreekt vanzelf dat een en an der niet buiten het bedrijfsleven om kan gaan. daar niet alleen de pa troons gelegenheid moeten geven het dagonderwijs te volgen, maar dat de ze onderwijsmiddag ook wordt door betaald. Het bestuur heeft tot nu toe de volle medewerking der werkge vers ontvangen. Het heeft van deze vorm van onderwijs goede verwach tingen waarmee niet alleen de leerlingen zelf, maar ook hun werk gevers gebaat zullen zijn. In de Technische School worden ook nog enige cursussen gegeven. Op de eerste plaats een cursus Binnen- vaartschool (deze was echter het grootste deel van het jaar gesloten wegens gebrek aan leerlingen). Ver volgens zijn er nog een aannemers cursus, een cursus chemicien (deze werd in 1957 ingesteld), een cursus wegenbouw, opleiding voor V.E.V. en V.A.M.-examens, gezel timmeren en metselen, gezel en vestigingswet schilderen, een lascursus en tenslot te een scheepsbouwcursus. Thans is het terrein, waarop in de maand augustus de Steenbergse stads feesten gehouden zullen worden, aan gewezen. Als plaats waarop deze fees ten gehouden worden, is een terrein van 3 hectaren aan de Wipstraat ge nomen. Dit terrein ligt tussen Steen bergen en Welberg en grenst aan de Boomvaart. Qm het beter toegankelijk te maken zal een tweede (nood)brug worden geslagen. Op het feestterrein komen ondermeer een tentoonstelling?;- en ontspannings tent, een landbouwtentoonstelling en een kermis. Het terrein, dat men voor de stadsfeesten heeft uitgekozen, grenst aan de speeltuin Schuttershof en werd vaak gebruikt voor het hou den van concours-hippiques. Onderwijs In het rapport dat destijds ver- scheen over de noodzakelijkheid tot oprichting van een Uitgebreid Techni sche School werd met veel waarde ring gesproken over de resultaten die werden bereikt op de Lagere Techni sche School. Wil men de plannen met betrekking tot industrieuitbrei ding verwezenlijken, dan zal toch ook gezorgd moeten worden voor ge schoolde krachten. De eerste oplei ding op de Technische School is van het grootste belang en daarom is het verheugend dat het bestuur alle aan dacht wijdt aan het onderwijs. Er voltrokken zich dan ook he- langrijke wijzigingen in het onder- Wijs. Vooral bij het avondonderwijs was dit het geval. De leerlingen ontvingen gedurende de zes win termaanden op 4 avonden per week onderwijs en hieraan waren ern stige bezwaren verbonden. De laat ste jaren werd naar andere wegen gezocht en streeft men er naar het „eendagsonderwijs" in te stellen. UvZn'jJn ?erUyen (uit het leer- lingenstelsel) gedurende een vol In de Stadsherberg te Axel, hield de club van gediplomeerde loon sproeiers een uiterst interessante fo rumavond. Deze club, waarvan on geveer alle gediplomeerde loonspui- ters in Zeeuwsch-Vlaanderen lid zijn, had voor dit forum niet alleen de hoofdassistenten de Bruijker en van Huisseling van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst als forumlid uit genodigd, maar tevens de heer van de Bospoort, hoofd der P.D. en de he ren van Hoeve, Staelens en Fassaert. Ook ir. Haenen, de Rijkslandbouw- consulent, had de avond voor deze gelegenheid vrijgemaakt om ook zijn visie in deze voor de landbouw zo belangrijke materie te geven. Want belangrijke zaken werden hier en daar onder de loep genomen. Het is toch immers zo, dat een ge diplomeerd loonsproeier, kan worden beschouwd als de arts voor de land bouwgewassen. Zij immers hebben door hun gedegen studie, hun verant- I woordelijkheidsbesef en hun grote kennis' van z&ken in een warwinkel van plantenziekten, plagen en ..me dicamenten" het vertrouwen gewon nen van de landbouwwereld, welke laatste vanwege de steeds verder gaande specialisatie, de grote kosten en de zeer dure materialen, de ver zorging der landbouwgewassen zelf niet ter hand kan nemen. Dat ook in de middens van de ge diplomeerde loonsproeiers nog wel eens vraagtekens voorkomen, be wees ook deze op hoog peil staande avond, waar niet alleen de forumle den hun visie gaven, maar ook de clubleden onderling van gedachten wisselden en ervaringen uitwisselden. Bietenvlieg Er werd vooral uitvoerig over bie ten en aardappelen gesproken. De bestrijding van bietenvlieg bijv., welk insect het bladmoes der bieten wegvreet, stond in het brandpunt der belangstelling. De heren van Huiseling en van de Bospoort meenden dat men bij lichte aantasting in verband met de finan ciële zijde van het geval, het liefst zou kunnen spreken van een schoon heidsgebrek, aangezien voor het jon ge bietenplantje een verbazend her stellingsvermogen bezit. Moet men toch gaan bestrijden, dan is parathi- on het geëigende middel, omdat men dan twee vliegen in één klap slaat nl. èn bietenvlieg èn bietenluis. 't Juis te en meest effectieve tijdstip van spuiten vergt dan ook van de loon sproeiers 'n deskundige en gezonde kijk op de gang van zaken. De heer van Huiseling meende dat het grote aantal rotte aardappe len zijn oorzaak vond vooreerst in het ongunstige weer en ten tweede in het te laat doodspuiten. Hij wees er °°k. vooral OP. dat het niet altijd „rot" is, wat voor consumptie onge- Zoals reeds in liet kort gemeld, heeft de Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" te Hulst de eerste plaats veroverd in het tonceltoernooi dat de veertig jaar bestaande toneel- club St.-Jan te St.-Jansteen organi- seerde. De Hulstenaren kregen van «e jury bestaande uit de heren Paul van Cleemput, J. Daens (beiden uit ot.-Niklaas) en Anton Mertens (St.- ,i»n, enl' P"nL De Camere nam eJ „niet „Meeuwen boven Sor- dat zij ook voor liet Zeeuws Landjuweel speelde. een^r^n lnnrnde t Iul) kre<"g tevens tnti... vermelding voor een der ja'\ waal'in hij de verenigin- fnnen,1,8 ee'?™men hebben aan het der de loep3 nam,"'3" deSkU"dlg °n" lijdens de bijeenkomst waarin dit neefv natuulliJk de Steense to- aanlek innJgJnig'aW'er 4°-jariS bestaan aanleiding tot dit concours was har telijk gehuldigd. In de eerste plaats door de burgemeester van St- Tan- steen, mr. J. I. M. Reuser, die in ziin huldigingstoespraak c, jubilarissen •van S(.-Jan ccn door het gemeentebe stuur toegekende medaille uitreikte Na hem spraken pastoor Meeuwissen tot voor kort geestelijk adviseur van St.-Jan. de voorzitter van de afdeling Zeeland van het W.K.A. de heer M. Bakker uit Goes, de hoofdman van de S( •^•'UVlUUlg U) die de rol'„1.1 hn". Em' v' d' Wa»<b T' figuratie te Hulst, de heer Heir v roi van Badger vertolkte. PHet'"hui SemP"Z<AvanTlEilmei ën 4 Eve»?8" he.1 meer" 79 Pu"ten, Rom Excelsior' Sas van Gent, met ..Bomen sterven stande". 65>2 punt. de?eni-eers actricePiijs èn de eerste m!? c a'JS V en beide toe aan Goes. Ptej B. Aussems en de heer P, Dogge TA deze kwalificaties toegekend f" 1 Rederijkerslid de heer E. Kas- „™ree® een eel"volle vermelding. Hetzelfde overkwam mej. J. van Op- dorp van Semper Avanti uit Sluis- De uitslag werd bekend gema t door de heer Paul van Cleemput, die een bijzonder goed gefundeerd jury man, de heer J. Bommaert na mens de voetbalvereniging. de heer A. Vonck, voorzitter van de K.A. B., de heer W. Bartz namens het Ge mengd Koor St.-Cecilia, pastoor J, Preyers en tenslotte de vice-voorzit- ter van de in vele toonaarden gepre zen toneelvereniging St.-Jan, de heer P. Polspoel, die voor de overstelpen de gelukwensen dankte. Het veertigjarig bestaan van St.- Jan is waardig gevierd. Het is voor vele lOOden toneelliefhebbers, actief of passief, een gelegenheid geweest hun toneelhart eens op te halen. Het jubilerende gezelschap zelf speelde tijdens de druk bezochte bijeenkomst tenslotte en uiteraard buiten mede dinging het bekende stuk „De flu welen handschoen". schikt wordt verklaard, er is zeer ze ker een behoorlijk kwantum glazig bij. Volgens de heer Staelens was in West Zeeuwsch - Vlaanderen, waar zeer behoorlijk met koper gespoten is, het percentage slechte aardappe len beduidend lager dan in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Al met al bleek, dat de „mannen van het vak" een gedegen kennis be zitten, en dat niets alles in het werk wordt gesteld om deze kennis in clubverband nog meer uit te brei den. Voorzitter Hamelinck zei. dat in de toekomst nog meer dergelijke ontwikkelingsbijeenkomsten zullen worden gehouden, waarvoor door forumleider de heer de Bruicker. reeds de eerste voorbereidingen zijn getroffen. De afdeling Zeeland van de Bond van Ned. Militaire oorlogsslachtof fers heeft In slot Ostende te Goes een druk bezochte en gezellige alge mene jaarvergadering gehouden. Zo als elk jaar was ook nu de ere-voor- zitter van de afdeling Zeeland de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot een zeer ge waardeerde gast temidden van de Zeeuwse oorlogsweduweh en invali den. De voorzitter, de heer P. Paree herdacht met enige toepasselijke woorden het overlijden van de heren van Eenennaam uit Souburg en het hoofdbestuurslid Dick van de Heu vel. De heer Paree, deelde mede, dat actie Appèl op stapel staat, nadat Actie Appèl I zo buitengewoon goed geslaagd is en dat dit jaar de W. V.F. dag waarschijnlijk in Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden gehoudem. Ook voor 1958 staan de leden weer enkele aantrekkelijke attracties te wachten en zal alles gedaan wor den om de leden te helpen. De dank hiervoor zal nog eens extra on derstreept worden door een afstaan van een kleine bijdrage bij het innen van de pensioenen. De penningmeester, de heer P. Bos telaar, maakte melding van een ba tig saldo van 772,14 en wekte de leden op, zoveel mogelijk mee te doen aan de acties. De secretaris, de heer M. de Dreu, sprak van de vele ac tiviteiten in 1957. Het aantal leden bestaat uit 51 oorlogsweduwen en 97 oorlogsinvaliden. De heren P. Paree, J. Bostelaar en M. de Dreu werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. Het hoofdbestuurslid, majoor A.F. van Velsen sprak over het werk van de B.N.M.O. Het is een gelukkig feit, aldus spreker, dat de militaire oor logsslachtoffer zich na 1945 hebben georganiseerd, anders waren ze waar schijnlijk bij de vergeten groepen te recht gekomen. De problemen van de bond zijn vele. „Behalve een strijd organisatie, zijn we ook een bond, d.w.z. door banden, die gesmeed zijn door de kogels, zijn we met elkaar verbonden. Uitvoerig sprak maj van Velsen over de ledenwerfactie. Meer leden, des te harder en indringender kan onze stem klinken bij het over leg. Tot slot belichtte hij het plan- Doorn, de sport, de vakantie voor weduwen en blvide-aangelegenheden. Belangrijke zaken, waarmee het hoofdbestuur zich intensief bezig houdt. Jhr. de Casembroot was weer blij aanwezig te kunnen zijn, zo bleek uit zijn toespraak. ,,Het is een moei lijk jaar geweest voor de oorlogsin validen en ook dit jaar zullen er weer problemen zijn. Wat thans in Indo nesië gebeurt moet voor velen een tik op het hoofd zijn. In ons land speelt thans de werkgelegenheid een grote rol. In Zeeland is echter nog geen enkele oorlogsinvalide, die werk zoekt. En daar ben ik zeer blij.meer', aldus de Commissaris. Na de lunch gaf in de middaguren districtscommissaris Goderie uit N. Brabant een interessante toelichting bij enkele films over het werk van de Moveo. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Sluiskil van de Nederl. ka tholieke bond van werknemers in industriële bedrijven ,.St. Willibror- dus" is een motie aangenomen inza ke de afwikkeling van de C.A.O. Aan deze kwestie besteedde de voorzitter van de afdeling, de heer C. Compiet, in zijn openingstoespraak veel aan dacht. Hij betoogde dat men over de gang van zaken bij de onderhandelin gen niet tevreden kon zijn; in begin 1957 zijn ze reeds geopend doch er is nog geen uitzicht op invoering van de nieuwe C.A.O. Tijdens de vergadering werd de volgende motie aan het hoofdbestuur gezonden! „De afdeling Sluiskil, in groten getale op de jaarvergadering bijeen, verzoekt het hoofdbestuur met klem spoedige afwikkeling van de C.A.O. in de kanaalzone te verkrij gen". De districtsbestuurdèr, de heer E. van Hilst, hield een toespraak, waar in hij vooral aandacht besteedde aan de onlangs ingestelde Euromarkt. en de overige Europese lichamen. Hij besprak de consequenties van het streven naar een sterke Europese eenheid: ook voor de vakbeweging heeft dit zijn gevolgen en de heer van Hilst achtte een toekomstige Europe se vakbeweging zelfs niet denkbeel dig. Hierna huldigde de districtsbe stuurder de jubilarissen van de afde ling. De heren J. Wullems, H. v.d. Bos R van Kouteren, D. Voerman en E. Wagenaar vierden nl. hun zilveren lidmaatschap. Ook de voorzitter ju bileerde: hij is reeds 35 jaar lid van St. Willibrordus en hoewel hij een huldiging reeds tien jaar lang heeft ontlopen, heeft het bestuur hem nu die kans ontnomen. Een bijzondere huldiging viel hem ten deel. Tenslot te werd de heer G. Wullems in het zonnetje gezet. Hij is reeds 12 jaar be stuurslid en hij is te beschouwen, al dus de heer van Hilst, als de „brand weerman" van het bestuur. Als er ergens in de kanaalzone brand dreig de uit te slaan, dan was hij altijd de man die het „blussen" organiseerde. Na een verloting spraken nog de heer Karremans, voorzitter van de afdeling Terneuzen en de heer J. de Block, Sluiskils kandidaat voor de Terneuzense raad. De heer Compiet sloot de zeer geanimeerde en bijzon der druk bezochte jaarvergadering. (Advertentie) Dit jaar wordt, op zondag 16 maart, te Hulst in de Basiliek voor de tiende maal (met één jaar onderbreking) een uitvoering gegeven van Bach's Matthaus Passion. Ook dit jaar zijn het 't Rotterdams Phïlhar- monisch Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Koor, die de uit voering verzorgen en ook de beide jongenskoren, die reeds vele malen meewerkten, „De Kleine Stem West" uit Rotterdam en Zingende Jeugd" o.l.v. broeder Leander te Hulst, treden weer in de Passion op. Eveneens onder de vocale en in strumentale solisten zijn vele oude bekenden: Corry Bijster, Aafje Hey- nis, Leo Ketelaars, de organist Piet v.d. Kerkhof, de clavecmist Hans Schouwman enz. Nieuwelingen zijn Naan Pöld, die de evangelistenpartij zingt. Hij is een Estlander, die te Hulst zijn Neder lands debuut maakt. In Duitsland en enkele Scandinavische landen is hij met veel succes opgetreden. Verder zal Robert Titze de Christuspartij zingen en ook Helmut Kretschmar is voor de Hulsterse Matthaus Passion een nieuweling. Men verwacht, de traditie getrouw, veel belangstelling. De tribune, die vorig jaar werd opgesteld, zal dit jaar niet opgebouwd worden. Het bestuur van de Stichting Mat thaus Passion komt een compliment toe voor het culturele werk dat het nu reeds tien jaar verzet. Terwijl de omstandigheden steeds moeilijker worden de kosten stijgen gestaag slaagt men er ieder jaar weer in een in alle opzichten verzorgde uit voering te organiseren. Wanneer men bedenkt, dat sedert 1954 alle kosten, afgezien van die voor orkest en koor reeds precies verdubbeld zijn, dan is wel duidelijk, dat de stichting ieder jaar voor een zwaarder probleem Wanneer men het woord Benelux uit spreekt, gaan de gedachten hoofdzakelijk uit naar koopwaar, goederen en prijzen en slechts weinigen weten dat de Belgisch-Nederlandse samenwerking zich ook op cultureel gebied uitstrekt. Op het ogenblik kan men de neer slag van deze samenwerking op een tweetal plaatsen van ons land verrukkelijk ervaren, en wel op de Permeke-tentoonstelling te Rot terdam en op die van de schilderstukken van Dieric Bouts, welke te bewonderen is in een daarvoor bijzonder geëigende omgeving n.l. het museum Prinsenhof te Delft, een voorma lig kloostergebouw. De schilder Dieric Bouts heeft geleefd, in dit merkwaardige tijd, welke Huizinga ,.het herfsttij der middeleeuwen" heeft genoemd, een tijd, die weliswaar nog volop christelijk en middeleeuws moet worden genoemd maar waarin de huma nistische renaissance haar schadurven of als u wilt: haar lichtglans, reeds vooruitwierp. Deze eigenaardige mengeling maakt het werk van de kunstenaars van die tijd zo bijzonder inte ressant. Enerzijds is het nog dóór en dóór reli gieus, in de zin van vroom, deemoedig, inge keerd en overgegeven aan het hogere, anderzijds heerst er toch reeds een grotere belangstelling voor de mens, zijn verschijning en zijn karakter, voor de hem omringende wereld ook, welke een wonderbaar mooie uitbeelding van koppen (de eerste portretten)gestalten, voorwerpen (de eer ste stillevens), kleding en ruimtewerking tot ge volg had, zonder dat deze echter nog een doel op zichzelf werden. De schilderstukken van Bouts zijn dan ook een lust om naar te kijken omdat er eindeloos veel te zien is, maar vooral om de grote zorgvuldigheid en de liefdevolle aandacht 'waarmee alles tot het kleinste toe is weergege ven, voorts om de kleur, die een diepe voldoe ning schenkt, omdat zij zo rijk is en klankvol, maar het meest misschien omdat de schilder in de details niet is blijven steken maar zijn figuren tot groot-geziene, bijzonder knappe com posities wist samen te voegen. Dubbel doel De tentoonstelling, welke door Nederlandse en Belgische kunsthistorici uit alle oorden van Euro pa cn Amerika is bijeengebracht, streeft naast het algemene doel: 'n breed publiek van belang stellenden met het werk van de kunstenaar be kend te maken, ook een zuiver wetenschappe lijk doel na, omdat eigenlijk eerst het bijeen hebben van de werken vergelijkende studies mo gelijk maakt en daarmee de beoordeling van echtheid, invloeden, de toeschrijving aan mees ter en navolgers, de datering enz. Want veel is er over deze schilder en zijn leven nog in een waas van onbekendheid gehuld, hoe wel de grote lijnen toch wel uit de oude archie ven en uit het onuitputtelijke schildersboek van Karei van Mander konden worden gereconstru eerd. Vast staat bijvoorbeeld wel, dat Bouts in 1406 in Haarlem is geboren en in 1447 naar Leu ven. een toen veel belangrijker plaats dan Haar lem, is verhuisd, alwaar hij tweemaal is gehuwd en tot zijn dood in 1475 is gebleven. Bouts is der halve van noord-Nederland se afkomst maar het is in het zuiden dat zijn kunst zich heeft ge vormd voornamelijk onder invloed van Rogier vein der Weyden en dat zijn levenswerk tot s*and kwam. Enkele van zijn prachtigste panelen zijn nog altijd te bewonderen in Leuvens St. Pie terskerk, waarvoor zij bijna 5 eeuwen geleden zijn geschilderd. Laatste Avondmaal Daar is bijvoorbeeld het veelluik van het Laat ste Avondmaal („Het were van de Heilchen Sa crament"), waarvan wij het middenpaneel hier afbeelden. Het werd Bouts in 1464 door de Broe derschap van het H. Sacrament opgedragen en moest vervaardigd worden naar thema's, welke door twee Leuvense theologen werden verstrekt. Op de beide zijluiken vinden we vier voorafbeeldingen van de H. Eucharistie. Het allerschoonste is het middenpaneel, dat het H. Avondmaal-zelf voorstelt. Een wonderbaarlijk knappe compositie Precies in het midden van de voorstelling de Hostie in Christus' linkerhand op het moment dat Hij de consecratie-woorden uitspreekt. Via de middelste balk van het plafond zich voortzettend in de lijn van de lamp en de middenrichel van de schouiv, welke de voorstel ling precies in gelijke helften delen, wordt de aandacht op de Zaligmaker en Zijn handeling gericht. Door een prachtig arrangement, vanuit een iets verhoogd standpunt, zijn alle apostelen duidelijk zichtbaar om de avondmaaltafel ge groepeerd. Het vertrek draagt in zijn machtige symmetrische bouw krachtig bij tot de onuitwis bare indruk, die de weergave van deze grote ge beurtenis uit de heilsgeschiedenis hier maakt. Öp een reproductie is helaas onvoldoende te zien hoe prachtig de figuren zijn uitgebeeld: de droevige, geheel vergeestelijkte Christus, de jeugdige, meisjesachtige Johannes met het lang krullend haar, de energieke oudere Petrus met zijn kaal hoofd en zijn vissersbaard en zo alle anderen, individueel gekarakteriseerd, Ingetogen en ontroerd. De verdeling van de voorwerpen over de tafel is grandioos uitgebalanceerd, op het geraffineerde af En zo kan men doorgaan. Melancholieke liederen Kijken wij liever nog even naar de Marteling van de H. Hippolytus, uit de St.-Salvatorkerk te Brugge, een paneel, waarvan wij eveneens een foto kunnen afdrukken. Een wreede voorstel ling Maar het merkwaardige nu bij Bouts is, dat men het smartelijke en afschuwelijke in eer ste instantie nauwelijks gevoelt, hoewel de scène toch aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Hier ontbreekt echter alle rauwheid en directheid, het lijkt eerder een spel, een vroom toneel, dan de werkelijkheid zelf. Zeer fraai is ook hier de voorstelling weer in het beeld ge bracht. Men heeft uit Bouts' noordelijke afkomst wel zijn beschouwelijkheid, zijn gereserveerdheid en zijn naar-binnen-gekeerdheid villen verklaren. Waarschijnlijk terecht, immers de zuidelijke kun stenaar ook de middeleeiLWse is veel drama tischer, veel directer en gepassioneerder. Deze „melancholieke liederen", zoals Friedlander Bouts' voorstellingen heeft gekarakteriseerd, ont staan veleer bij de eenzelviger en bedachtzamer bewoner der mistige, noordelijke landen. Hoe dit ook zij. de 33 werken van Bouts (meest metersgrote schilderstukken, maar ook enkele prachtige tekeningen)welke men in Delft kan zien, bereiden de beschouwer een grote vreugde. Bijzonder interessant is het daarnaast de mede geëxposeerde schilderijen en tekeningen te zien welke door Bouts' zoons en de andere navolgers van de meester zijn gemaakt; het is frappant hoeveel minder deze zijn van geestelijke allure en van compositie, al moeten we dan een uit zondering maken voor de Meester van de Ti- burtijnse Sybille", van welke onbekende meester een verrukkelijk zuivere „St. Anna-te-Drieën" aanwezig is. tiHo In de consistoriekamer van de Ned. Hervormde Kerk te Schoondij ke vond de uitreiking- plaats van de verkeersdiploma's, behaald door de cursisten van de verkeerscursus, wel ke cursus ook ditmaal met bijzonder enthousiasme werd verzorgd door wachtmeester F. Pieavet. Wacht meester de Rijke heette de aanwe zigen welkom, in het bijzonder bur gemeester van Rosevelt, wethouder Toesseint, adjudant van de Woestij- ne en de heer Isaacs als vertegen woordiger van V.V.V. Wachtmeester de Rijke onder streepte de noodzakelijkheid van het veilig verkeer en wees er op, dat he den ten dage niemand meer van dit verkeer uitgezonderd is, zlfs de voetgangers hebben beschermende maatregelen nodig. Burgemeester van Rosevelt onder streepte het nut van de verkeersles- sen en toonde aan dat er andere toe standen zijn ontstaan dan zoals de politieverordening van Schoondijke die nog kent. In een bepaald artikel daarvan staat nl. nu nog te lezen, dat het verboden is om met een ezel an ders dan in een matige draf door de kom van het dorp te rijden. Hij wees er op dat de watersnoodramp onge veer 1800 slachtoffers gekost had maar dat het verkeer in 1954 niet minder dan 1405 slachtoffers opeis te. Hij reikte daarna de diploma's uit en noemde het verheugend, dat allen het begeerde diploma hadden behaald. Adjudant van de Woestijne verzocht om vooral in het verkeer menselijk te blijven en niet teveel te willen ne men. Hij noemde het verkeerspro bleem een gemeenschapstaak. De heren Brakman en Luteijn brachten dank aan de heer Pieavet, de leider van de cursus. Juffrouw de Vos bracht de dank over in gedicht vorm en bood een vulpen aan. Tot besluit van de bijzonder goed ge slaagde avond werden nog een twee tal films vertoond getiteld „van Duis- In een hotel te Roosendaal ver voegde zich zaterdag namiddag een Beman, die graag voor enkele dagen 21-jarige vlot Frans sprekende jon- een kamer wilde hebben. Als toelich ting gaf hij. dat zijn moeder uit Vrij- kerk zondagmorgen zou arriveren. Deze zou eveneens enkele dagen blij ven.De jongeman was in het bezit van een Frans legimitatiebewijs. De kamer werd gereserveerd. In de loop van de dag ging de jongeman nog een wandeling maken n berok daar na rds vrij vrog in d avond zijn kamr. Zondagmorgen ging hij station- waarts om moeder af te halen, doch keerde niet meer in het hotel terug. Op de kamer was een nog keurig Toen ook zondagavond geen Frte er uitziende jas achtergelaten. Toen ook zondagavond geen Frans man verscheen werd de zaak eens onderzocht. De jas bleek heel wat papieren te bevatten nl. een paspoort rijbewijs en een grote serie, foto's. Bij nadere bestudering kwam de ho telhouder echter tot de ontdekking, dat de papieren toebehoorden aan een Roosendaalse ingezetene. Deze werd door de politie geloosd. De papieren en foto's waren inderdaad van hem maar de jas., daar had ie zelfs geen kennis aan. Het vermoeden is. dat door de jon ge Fransman op zijn speurtocht de papieren met portefeuille uit een jas zijn gehaald in een café op de Markt te Roosendaal tijdens de kindercar- navalsoptoc'. De eigenaar van de jas had maandag namiddag nog niet u;> ii politiebureau gemeld. Mogelijk ve:kcc de deze eigenaar nog in carnavalssfeer. Intussen speurt de politiewel naar de Frans sprekende flessentrekker. ternis tot Licht" en een film over de watersnoodramp van 1953. De geslaagden zijn: De dames E. Moelaert - Filibert; S. Jansen - de Rooy; M. Bakker - Ramondt; S. de Vos; S. Zonnevijlle; M. de Wever en M. Burger en de heren H. Brakman: C. Boekhout; I. Verherbrugge; P. Neele; S. van der Meulen; J. van Waes; J. de Vos; H. Dierkx; H. Bakker: J. de Hullu; P. van der Walle; Ch. de Letter; P. Luteijn; S. de ie Lijs; I. Porreij; J. Lako: C. Serie; J. van Baal en J. Herrebout. De afdeling West-Brabant van de Nederlandse Genealogische Vereni ging houdt zaterdagmiddag a.s. in 't Zuid te Breda een bijeenkomst. De heer Aug. P. C. Laane uit Bergen op Zoom, lid van de afdeling, zal een inleiding houden over „Heraldiek". In de afdeling Zeeland KNVB werd deze week slechts een beperkt pro gramma afgewerkt. In de eerste klasse A kwamen de kampioenspretendenten helemaal niet in het Veld. Hekkeslui- ter Volharding '32 zorgde voor een verrassing door het bezoekende Robur een 11 gelijkspel af te dwingen. Wel iswaar bleef de ploeg nog steeds lan taarndrager, maar Walcheren heeft nu een verliespuntje meer, zodat h"ét voor de Vlissingers oppassen wordt. Vogel waarde stelde zich praktisch veilig door Domburg met een 4—1 nederlaag over de Schelde terug te sturen. IJzen- dijke had op eigen veld weinig moeite met Kruiningen (50). In de le klasse B werd niet gespeeld, maar in de reserve le klasse klom Clinge 2 een plaatsje op de ranglijst door een stevige 51-overwinning op Vlissingen 4. Hekkesluiter Steen 2 behaalde een verrassende 54 over winning op Luctor 2. In 2A kwamen alleen Noormannen 2 en 's-Heer Arendskerke 2 tegen elkaar in het veld. De Westkappelaars bleven met 4—1 baas in eigen huis, zodat Zuidzande nu alleen op de onderste plaats staat. In 2B werd niet gespeeld en in 2C •werd ook slechts één wedstrijd ge speeld. Renesse 3 won met ruim ver schil van Dreischor 2 (6—1) en heeft dus nog goede kansen om van de on- aerste plaats te geraken. In 3A ging Patrijzen 2 op eigen veld tegen Robur 2 met 03 ten onder en werd het hierdoor definitief uitge schakeld. HET ENGELSE voetbalelftal zal op 22 oktober a.s. in het Wembley-sta- dion te Londen een wedstrijd spe len tegen het Russische team. GEZINSVERZORGSTER Mej. Andrea Vermeire te Eede is geslaagd voor gezinsverzorgster. Konstanz 305 (+7), Rheinfelden 2S6 29Breisach 222 (f6). Straatsburg 315 (-]5i, Maxau 574 (4-8). Mannheim 516 (-29). Mainz 503 (-30), Bmgen 3998 (-29). Kaub 488 (-49). Trier 388 (-24), Koblenz 518 (-51). Keulen 578 (-60), Ruhrort 850 (-59), Lobith 1478 (-28), Nijmegen 1220 (-20), Arnhem 1200 (-18). Eefde IJssel 713 9). De venter 590 (+15), Monsin 5630 (-5), Visé 5260 (-9). Borgharen 4339 (-20), Belfcld 1554 (-14), Grave ben. de sluis 750 (+12).

de Stem | 1958 | | pagina 3