Stichting Luchtver binding Z.-Vlaanderen gevormd Viermaal per week een helikopterdienst Axel-Rotterdam Biervliet steunt „Harmonie renteloos voorschot met Clings speelde jeugdorkest voor radio Ceta-Bever organiseerde K.Y.P. Aardenburg geanimeerde bijeenkomst Minder kortademig k WALCHEREN Ge va Hulst leent geld voor bouw van een ziekenhuis ABDIJSIROOP Ravelijn bijna gereed Vt DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 FEBRUARI 1938 Plan voor definitieve luchtlijn Gezworene bij het Vrije van Sluis Verf nu zelf van deur tot dak: CETALAC! Semper Caudete had veel succes Hoogwaterstanden Dodelijk ongeluk met scooter bij Prinsenbeek Inleiding over de kern-energie J ZEEUWSCH- VLAANDEREN TEKNF.tlZEN BURGERLIJKE STAM) HULST MIDDELBURG W oiiingbouAvleningen Verbetering openbare verlichting iikslAGEIN' Feestavond „Walcheren" Duizenden genoten tan zonnige zondag Zuid-Beveland GOES OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen foneel te Zeeuwsch-Vlaanderen legt zich niet zo maar neer by de conclusie dat de helikopterlijn op Rotterdam een succes is geweest. Dit onmiskenbare succes zou volkomen teniet gedaan norden als het bij deze constatering bleef. Het feit dat de luchtverbinding beuezen heeft bestaansmogelijkheid te bezitten, is meer dan voldoende reden om te komen tot een definitieve helikopterlijn. Daartoe is gevormd de „Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch- Vlaanderen", waarvan deel uitmaken de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel, het Luchtvaartsyndikaat Rotterdam en het Economisch-Tech- nologisch Instituut van Zeeland. Men zal aan de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken, aan Ged. Staten van Zeeland en aan de kringen oost en west Z.-Vlaanderen van B. en S. nog vragen ver tegenwoordigers aan te wijzen. positieve voordelen biedt. Ken ver beterde verbinding naar het noorden brengt een der belangrijkste tekort komingen in het industriële „vesti gingspatroon" tot geringer proporties terug. Het is geen massavervoersnuddel dat is het ook wat de exploitatie van helikopters nog bemoeilijkt maar voor bepaalde groepen, zoals b.v. de leiding van bedrijven, voor de overheid enz. is het van groot nut over een snelle en directe verbin dingsmogelijkheid met ..de rest van Nederland" te kunnen beschikken. En dit is dan in geen geval een zaak voor die bedrijven alléén: het is immers de industrie welke Z. Vlaanderen economisch voor een groot deel op de been houdt en hun belang is dus een streekbelang. De industrie in dit gebied heeft inder daad behoefte aan een grotere mo biliteit voor zijn bedrijfsstaven. Dit geldt evenzeer voor handelaren, ex porteurs enz. Bovendien zouden rede rijen een dankbaar gebruik kunnen maken van de helikopter voor het wisselen van scheepsbemanningen. De helikopterverbinding kan tevens een bijdrage vormen tot de ongetwij feld komende ontwikkeling van dit vervoersmiddel, zowel voor het ge hele land als voor West-Europa Zeeuwsch-Vlaanderen zal dan steeds De opzet van de Stichting is komen tot een helikopterdienst Brus sel - Axel Rotterdam v.v. met een frequentie van vier vluchten per week. gedurende de zes zomermaan den van het jaar. Men wil daarmee reeds in april a.s. beginnen. Het ex ploitatietekort bedraagt dan 35.000 "gulden per jaar, een bedrag dat dus door middel van subsidies bijeen ge bracht dient te worden, juist zoals ten behoeve van de beide proefperio den, tijdens welke de helikopterdienst bewezen heeft populariteit te bezit ten. Tijdens een gisteren door het stich tingsbestuur belegde persconferentie gaf burgemeester P. van Oeveren van Axel te kennen dat men thans van de poging tot het instellen van een definitieve luchtverbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en Rotter dam met des te meer reden resul taat verwacht, omdat minister Alge- ra in de Tweede Kamer verklaard heeft niet afwijzend te staan tegen over het denkbeeld dat de regering een bijdrage in het exploitatiekort zou verstrekken. Uiteraard is het nodig dat de streek zelf. dus zowel het provinciaal be stuur van Zeeland als de gemeente besturen en het bedrijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen. eveneens een deel van de benodigde gelden bijeen brengt. De Stichting heeft daartoe de no dige aanvragen verzonden en men verwacht dat het gehele gewest zal willen meehelpen aan het verwezen lijken van een plan dat nog slechts weinige jaren geleden als fantasie werd beschouwd, doch dat Zeeuwsch- Vlaanderen aan een verbinding kan helpen welke vooral psychologisch van grote betekenis zal blijken. gezien zijn „helikopter-geschiedenis", een ronde vóór liggen. Rotterdam doet mee Vanzelfsprekend doet de actie van de Stichting geen afbreuk aan de nog immer grote actualiteit van een vaste oeververbinding. Integendeel, deze blijft primaire eis. Ook de proeven met de helikopters hebben aange toond dat het bekende adagium „ver keer schept vervoer" in alle opzich ten opgaat. Dat geldt dus ook voor grotere veerboten. Hoe meer moge lijkheid tot vervoer, hoe groter het aanbod. Het resultaat van steeds gro tere veerboten is dus, om hel para doxaal uit te drukken, eigenlijk ne gatief, want de behoeft" wordt daar door steeds groter. Aan het koor dat de noodzaak van 'n definitieve oplossing van Zeeuwsch Vlaanderen's isolement onder de aan dacht van de regering blijft bren gen. kan de helikopterverbinding 'n machtige stem toevoegen. En tegelijkertijd kan zij de belang rijkste limiterende factor voor de industrievestiging in dit gebied hel pen opheffen. Een betere noord-zuid verbinding is van uitzonderlijk groot belang. Gezien de uitspraak van de minis ter heeft de streek het thans zelf in handen de luchtlijn op Rotterdam in te stellen. Moge daarom binnen de nog resterende slechts korte tijd het fonds bijeen gebracht zijn. Een „waarmerk" voor de economi sche basis van het plan is wel het feit dat de Kamer van Koophandel voor Rotterdam .eveneens een bij drage verleent. En het Rotterdamse bedrijfsleven steeks zijn geld nu een maal niet in hopeloze zaken Bestuur In het bestuur van de Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch-Vlaande ren hebben zitting: voorzitter P.L. van Oeveren, burgemeester van Axel J.M.A.C. van Dongen, lid van de Tweede Kamer (vice-voorzitter), C. Smies, secretaris-penningmeester. A. Hendriks vice-secr.-penn., ir. J.F. Deme. ir. G.P.M Dikötter, mr. H. Gaarlandt. secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam, ir. C.A.L. Horstmann, voorzitter Kamer van Koophandel Zeeuwsch-Vlaande ren, drs. M. C. Verburg. directeur van het E.T.I, en ir. C.A de Vlieger namens Prov. Waterstaat. Tijdens een spoedeisende vergade ring van de raad van Hulst ls zonder hoofdelijke stemming besloten tot het aangaan van een vaste geldlening van 75.000 gulden. Tevoren had voorzitter Lockefeer een uiteenzetting gegeven over de re den van deze lening. In verband met het aankopen en bopwrijp maken ran grond voor het ziekenhuis, (wegen, riolering enz.) had het gemeente bestuur een verzoek gericht aan G.S. voor de financiering hiervan. Er zal dus een tekort ontstaan op de begroting, die sluitend gemaakt moet worden. Op hun beurt hebben G.S. zich tot het ministerie van Volks huisvesting gewend en hei resultaat is geweest,, dat aan de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten opdracht is gegeven, uit de eerste opbrengst van de nationale bouwlening het eerder genoemde bedrag tegen een rente van 6 procent te verstrekken. De looptijd bedraagt 25 jaar. Voorts vermeldde het schrijven, dat voor 20 februari een beslissing moest worden genomen. Dé heer van der Walle wilde na i.cz.' explicatie van de voorzitter weten of het wel nodig was zes procent rente te betalen, omdat het rentegamma voor geleend geld toch maar 4,5 pro cent bedroeg. Nadat de heer Locke feer de reden had uitgelegd, sprak de heer van der Walle er zijn vreugde over uit. dat het' college van b. en w. dezelfde mening is toegedaan. De heer van Arenthals vroeg zich af waarom er niet meer geld gevraagd is. Maar burgemeester Lockefeer ant woordde hierop, dat alles alleen voor de vastgestelde plannen was en niet voor de woningbouw. De heer A. Blommaert betitelde de aflossing als een slag om de arm. waarop wethou der Martens repliceerde, dat een en ander hetzelfde was als genoemd in het prospectus van de uitschrijving van de lening Tenslotte werd het voorstel van b. en w. aangenomen. Bij Koninklijk besluit is benoemd in de prov. Zeeland tot ge2worene van het waterschap het Vrije van Sluis. P.L. de Meijer, te IJzendijke. Streekbelang Want een helikopterverbinding on derlijnt het Zeeuwsch-Vlaamse iso lement uiteraard op de meest spec taculaire wijze. Doch een luchtweg naar Holland is niet alléén vlagver toon. Dit benadrukte drs. M.C. Ver burg. directeur van het E.T.I., die aantoonde op welke punten een der gelijke verbindingsmogelijkheid op economische feitelijkheden steunt. Ofschoon het eerder een zaak is welke gekwalificeerd dan gekwanti ficeerd kan worden, is het toch dui delijk dat een helikopterverbinding In de gemeenteraad van Biervliet gaf de voorzitter een korte terugblik over 1957. Tot zijn spjjt moest bij een teruggang in hel inwonertal met 38 personen constateren. De voor zitter vroeg zich af hoe men dit ver schijnsel in een zuiver agrarische ge meente kan afremmen, aangezien het toch een nationaal belang is dat het agrarische platteland zo bewoon baar mogelijk blijft. Hij pleitte in dit verband voor verdere opvoering van het verzorgingspeil in de ge meente en verbetering van de volks huisvesting door nieuwbouw en op ruiming van noodwoningen en krot ten. Dit laatste is echter een pro bleem op zichzelf tengevolge van het zeer beperkte bouwvolume. Hierna gaf de voorzitter een over zicht van de bouwactiviteit in 1957. Het verzoek van de Koninklijke Muziekvereniging Harmonie" om beschikbaarstelling van een renteloos voorschot van 2.500.voor uitbrei- dete uitgevoerde programma wordt nog op vrijdag 28 februari a.s. uitge zonden. Heel Clinge en ook. de omgeving heeft afgestemd op de Vlaamse radio-omroep, toen in het programma Wintertijd-Gezelligheid" ten bate van verlaten kinderen het bekende Clingse jeugdorkest „Semper Gaudete" een uitvoering gaf. De uitnodiging tot dit radio-optreden was voor het uit ruim 50 leden bestaande jeugdorkest, in leeftijd variërend van 7 tot IS jaar, een be langrijke erkenning. In de nog slechts twee jaren van zijn bestaan heeft het orkest naam gemaakt! Het is voor Semper Gaudete een interessant avontuur geweest. In twee bussen trok men naar Beringe. waar in het Groot Casino van de kolenmijn aldaar het programma werd opgeno men. Aan de uitzending werkten nog vele andere gezelschappen en arties ten mee. waaronder verscheidene be kende, ook uit het buitenland. Vanaf zes uur tot ongeveer twaalf uur 's avonds heeft Semper Gaudete gewerkt, eerst in de repetities, daar na in de opnamen. Het is dus een heel zware avond geworden voor de jeug dige orkestleden. Maar het resultaat was er dan ook naar. Semper Gaudete veroverde op slag de harten van alle bij de opnamen aanwezige luisteraars en zijn populariteit groeide zo vlot. dat het orkest al direct een nieuwe uitnodiging kreeg: het betreft een op treden te Diest. De Clingse jeugd heeft een program ma van kinderliederen, een walsserie, een mars. een cowboyliedje van de hand van de directeur, de heer Man- naert (dat een daverend succes oogst te) en verscheidene andere nummers uitgevoerd. Het sloot met een uit voering van het bravourstukje Circus Renz. De programmaleider heeft in de uitzending een interview georgani seerd met de voorzitter van het orkest, de heer J. Heyens en directeur Man- naert. Toen hij wilde weten hoe Sem per Gaudete zo snel tot zulke resul taten gekomen was. vertelde de direc teur iets over zijn speciale lesmetho de, waarbij hij, naast de muziek in de eerste plaats hst kind zelf ziet, dat hij door de muziek levensvreugde wil brengen. Het was al ver in de nacht, toen de jeugdige Clingse muzikanten terug keerden. Nanv gemeentebestuur had wethoude: Willaert de reis meegemaakt Een deel van au. ding van het muziekkorps met een drumband en verhoging van de jaar lijkse subsidie met 150.werd op voorstel van burgemeester en wet houders met algemene stemmen ingewilligd. Er zijn reeds enige tijd ernstige moeilijkheden gerezen in het muziekkorps. De dirigent, dhr. J. An- thonisse. heeft per 1 januari 1958 ont slag genomen als zodanig. Thans is de heer van de Bussche te Oostburg benoemd tot dirigent. Getracht zal nu worden het korps nieuw leven in te blazen en wel door oprichting van een drumband voor jongens en meisjes. Verwacht wordt dat hier voor veel belangstelling zal bestaan bij de jeugd. De kosten van aanschaf fing van de benodigde instrumenten wordt geraamd op 2500.Ge tracht zal worden dit bedrag zo spoe dig mogelijk aan de gemeente af te lossen. De heer A. de Meijer (p.v.d.a.) vroeg zich af hoe de muziekvereni ging deze aflossingen moet betalen nu uit haar verzoek om verhoging van de jaarlijkse subsidie blijkt dat er jaarlijks een tekort is. De voor zitter deelde mee dat de muziekver eniging hiertoe een of andere actie op touw zal zetten in de vorm van 'n bazaar of anderszins. Algemeen achtte men het van groot belang, dat de muziek zo spoedig mogelijk weer geheel op peil komt. Zonder een mu ziekkorps kan men het in een dorp toch niet stellen. Aan de heer P J. van de Velde werd eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school B op de wijk Driewegen, in verband met zijn benoeming als hoofd van de openbare lagere school te Arnemui- den. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot verkoop van de woning Gentsestraat 90 aan de bewoner, de heer J. van der Linde, tegen de door een architectenbureau getaxeerde waarde. Aan J. de Oude en P. Pladdet werd respectievelijk 3500 en 670 m2 grond verkocht bestemd voor uit breiding van de bedrijfsgebouwen van belanghebbenden en als opslag terrein. De heren G. van Pamelen en H-H. Westdorp Werden met algemene stemmen benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Besloten werd verder tot toeken ning van een looncompensatie in ver band met de huurverhoging, over het le halfjaar 1958 alsmede van de kin dertoelage voor het gemeente-perso neel Getracht zal worden de drainage, beplanting enz. van de speelweide uitgevoerd te krijgen in D.A.C.W.- verband. De voorzitter deelde mee dat het in de. bedoeling ligt om nog enkele eenvoudige woningwetwoningen te bouwen in de Schoollaan. tussen de school en het sportveld. Het type de zer woningen wijkt iets af van de bestaande woningen in de Schoollaan. Ten aanzien van de weilanden ten westen van de Gentsestraat werd be sloten deze voortaan per weidesei- zoen te verpachten, zodat de gemeen te eventueel ten allen tijde over de ze gronden kan beschikken. Besloten werd tot ruiling van het vervallen stuk weggedeelte aan het einde van de Gentsestraat met de daarbij behorende wegbermen tegen het bij Aug de Smet in eigendom zijnde perceel weiland aan de voor malige tramwissel. Naar aanleiding van een vraag van de heer de Meijer (p.v.d.a.) deelde de voorzitter mede dat opdracht is gegeven aan de gemeente-opzichter een kostenbegroting op te maken voor het aanbrengen van verbeterin gen aan de woningwetwoningen op de wijk Driewegen. (Advertentie) Morgen, woensdag 19 februari, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.41 en 16.06 uur: te Terneu- zen om 3.03 en 15.21 uur en te Vlis- singen om 2.32 en 14.54 uur. PLASTICVERF van Met het oog op de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten hield de actieve KV P-af deling Aar- denburg een bijeenkomst voor liaar leden in de zaal van de Roode Leeuw Naast het zakelijke gedeelte was nok aandacht besteed aan de gezellige kant van zo'n bijeenkomst en daarvoor zorgde liet Aardenburg- se dameskoor „Amicitia" onder lei ding van H. Veraart. Burgemeester J. van Dongen hield een interessan te causerie over „Poolexpedities." De voorzitter der afdeling E. Lan- su gaf een uiteenzetting over de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten. Hij wees erop. dat het voor de katholieken mogelijk is om 10 zetels te behalen als men maar één is. Bij de vorige verkiezingen is door een dissidente lijst een zetel voor de katholieken verloren gegaan en dit moet worden voorkomen. Vooral van belang noemde spreker het behalen van 10 zetels voor de verkiezing van leden van G.S. en voor de vertegen woordiging van alle delen van Zee land in de Provinciale St. cn speci aal in verband met de komende vraagstukken van het Deltaplan. Over de hoofden van de aanwezigen hr .11 spoorde hij alle katholieken aan om achter de KVP-lijst te staan bij de komende verkiezingen Secretaris J. M. Paridaen gaf en uiteenzetting over het stemmen bij volmacht en over het stemmen in een andere gemeente. Ook de ko mende verkiezingen voor de ge meenteraad kwamen ter sprakt rer- scheidene aanwezigen dronger aan op één katholieke lijst, maar zien de plaatselijke omstandigheden heeft de KVP-afdeling Aardenburg hel no dig geoordeeld om zich buiten de gemeentelijke politiek te moeten hou den. ook al omdat er in de gemeente een afzonderlijke KVP-afdeling Eede is. Boerenvraagstuk Burgemeester J. van Dongen gaf een uitvoerig overzicht over het boerenvraagstuk. zoals zich dit thans aan het ontwikkelen is. Daarbij kwa men ook de eigenaarslasten die be trokken zullen worden in de pacht van de boerderij ter sprak hetgeen voor de kleinere bedrijven ïoeilijke omstandigheden kan doen ontstaan. Speciaal werd hier gewezen op de bedrijven in Eede die vv ?ge de nieuwe g-ben als gevolg van de oorlog en de daai»oui hoge pacht in moeilijkheden kunnen komen te ver keren. In samenhang hiermede kwa men ook de dijkverzwaring, en de bezitsvorming aan de orde. Meegedeeld werd dat op dinsdag 4 maart minister Struijcken naar Terneuzen zal komen en in het con certgebouw daar zal spreken Daar bij zal het 70-man sterke koor uit Sint-Jansteen zijn muzikale mede werking verlenen, terwijl er tevens een politiek cabaret zal zijn Men verwacht dan ook een grote toeloop naar Terneuzen. Voor de Aarden- burgse KVP-leden zal getracht wor den een gratis bus naar Terneuzen te laten lopen. Eveneens werd erop ge wezen dat jp donderdag 6 maart aanstaande in Sluiskil een politiek forum zal worden gehouden, dat op vrijdag 7 maart in het programma van de KRO zal worden uitgezonden. Met veel interesse werd de cau serie van burgemeester J. van Don gen over ,.pool-expedities" door de talrijke aanwezigen gevolgd. Op de hem vlotte en aangename wijze gaf burgemeestei van Dongen zijn visie op de thans in het brandpunt der belangstelling staande expedities naar de zuidpool. Een ongeluk met een scooter op rijksweg 16 onder Prinsenbeek heeft 't leven gekost van de 40-jarige mej. G. v. Rekum uit Breda. Toen mej. van Rekum achter op de scooter van haar verloofde, de heer J, v.d. Meij uit Leiden naar Breda kwam gere den, raakte het achterwiel van de scooter defect. De val die het meisje daar bij maakte was zo ernstig dat zij kort na haar overbrenging naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overleed. De heer v.d. Meij moest eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Op een tegen 26 februari in De Ko renbeurs te Goes uitgeschreven ver gadering der afdeling Zeeland van het ..Nive" zal ir. C. Eysbouts, medewer ker van het Raadgevend bureau ir. K. van Ginneken te Tilburg een in leiding houden over het, onderwerp .kernenergie". (Advertentie) wèg dat benauwde gevoel! i Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert de luchtwegen. Ik heb veel minder last van m'n kort ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop neem Eén - twee - diep ademen heerlijk! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) BEVORDERD. De heer E. E. I. Notsehaele, werk zaam ter inspectie der belastingen werd bij besluit van de Minister van Finan ciën bevorderd tot commies-titulair van 's Rijks belastingen. INTERESSANTE LEZING. Op vrijdag 21 februari a.s. hoopt prof. H van Werveke uit Gent voor de Oudheidkundige Kring „De Vier Am bachten" in de bovenzaal van Hotel des Pays-Bas een lezing te geven over „De invloed van de pest in vroegere eeuwen op godsdienstig, sociaal en economisch terrein". Geboren: Margo dv A. D'Hont-Hae- gliens. Suzanna dv J. Leeman-Jansen. Harold zv G. Reijers-de Backer. Wil- berthus zv G. Smeets-Pols. Reinier zv P v d. Weele-Harms. Alphons zv A. Breepoel-Jansen. Tanneke dv Fr. Die- ltman-den Hamer; Sjouke zv A. de Vries-van Straten. Roselyne dv Fr. Dekker-de Doelder; Suzanna dv Ant. Stoffels-Plaridet. Jacobus zv S. van Hoeve-van Doeselaar. Willy zv G. Ver- meuleti-v d. Bilt. Huwelijksaangiften: Chr. de Rijk 30 j en D. Jansen 23 j. Gehuwd: E. Suij 25 j. en C. van Ham 22 j. C. Reijngoudt 24 j. en S. Maas 22 j. Overleden: Ma. Bruggeman 74 j. H. Ceulenaere SO j. S. de Backere 70 j. D. Kaijser 44 j. P. v. Laere 86 j. Dank zij de open wmter is in de afgelopen maanden het werk aan de vesten flink opgeschoten. Een groot deel van het thans onderhanden zijn de object (tussen de Bagijnepoort en de Dubbele Poort) is al gereed. Men legt nu de laatste hand aan het rave lijn. dat buiten de binnenvest werd aangelegd. Dit is, zoals praktisch iedere Hulstenaar trouwens wel weet, een buiten de eigenlijke verdedigings, gordel tan de stad (de wallen) gele gen versterking, van waaruit de be legerde stedelingen hun belagers be stookten. Drongen dan de belegeraars te ver op. dan konden de in de rave lijnen gelegerde soldaten op de stads wallen terugtrekken. Om stadgenoot en vooral de vreemdeling een juist beeld te geven van het vroegere verdedigingssys teem heeft men in het kader van de uitbaggering der vesten een van deze ravelijnen, naar de originele tekenin gen, aangelegd. Het profiel wordt ter plaatse geheel aan de vroegere wer kelijkheid getrouw nagemaakt. Dit vormt voor Hulst een belangrij ke aanwinst. Ongetwijfeld zal er straks ook van de zijde der histori B. en w. stellen de raad, die maan dag 24 februari a.s. in openbare ver gadering bijeenkomt, voor een geld lening van f 529.000 en f 200.000 uit- de opbrengst van de eerste nationale woningbouwlening 1957 aan te gaan met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het eerste bedrag is be stemd voor consolidatie en financie ring van woningwetbouw. De op brengst dient voor de vaste fanincie- ring van de bouw enz. van de 76 wo ningen in de Stromenwijk. De lening van f 200.000 is bestemd voor nog te financieren kosten van bouwrijpma- ken van de Stromenwijk. Voorts is er een voorstel tot het aangaan van een lening met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten uit de op brengst van de rentespaarbrieflening 1957 (voorkeurlening). Tot dusver zou een voorkeur voor deze gemeente zijn uitgesproken tot een bedrag van bijna f 87.000. Ten behoeve van de verbetering der openbare verlichting vragen b. en w. de raad een krediet beschikbaar te stellen van f 10.700. Het gaat voorna melijk om het bijplaatsen van een twintigtal lichtmasten en het ver plaatsen van enkele andere en het maken van enkele overspanningen in de Dorus Rijckersstraat. Banckert- straat. Banckertpiein, Sprencklaan, Achter de Huittuinen Seisdam, He renstraat, Veerseweg Nassaulaan en hoek De Ruyterstraat Karei Doormanplein. In verband met d( bestedingsbeperking acht het college het in tegenstelling tot het advies van de directeur der gemeentebedrij ven niet verantwoord over te gaan tot verbetering van de verlichting in de Sportlaan. In het Concertgebouw organiseerde de katholieke sportvereniging „Wal cheren" een feestavond in verband met de vastenavondviering. De bij eenkomst werd geopend met een wel komstwoord door de voorzitter, de heer M. van Hijfte, die o.m. zei blij te zijn, dat nu ook eens iets voor'de donateurs kon worden gedaan, omdat die over het algemeen van de club op het sportveld niet zulke daverende prestaties te zien krijgen. Ook vestig de hij de aandacht op het opmerke lijke feit. dat nog steeds een groot aantal katholieke jongens en meisjes lid is van niet-katholieke sportver enigingen. Een spoedige verandering van deze situatie achtte hij wel ge wenst. Vervolgens was het woord aan de r.-k. toneelvereniging „Sint-Pau- lus" uit Middelburg, die het blijspel „En toen kwam omaop de plan ken bracht. Hoewel de start niet zo bijzonder vlot was, werd het toch nog een aardige voorstelling, waaraan veel pigzier te beleven viel. De op komst voor deze feestelijkheid was slechts matig. Na de toneelvoorstel ling was er gelegenheid tot dansen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Er heerste een zeer geanimeerde stemming. ANDERE P.V.D.A.-LEDE? IN GEMEENTERAAD. Bij de volgende verkiezinge or de gemeenteraden zal de fract an de P.v.d.A. alhier nogal enigt zi- ging ondergaan, zo niet in aan an toch ip samenstelling. De plaat ik-.- afdeling van de partij heeft op ren huishoudelijke vergadering namelijk een interessante lijst voor de verkie zing opgesteld. De raadsfractie bestaat momenteel uit tien leden. Behoudens enkele kleine verschuivingen, zijn er ook verschillende opmerkelijke veran deringen op de nieuwe lijst. Zo zijn bijvoorbeeld de beide vrouwelijke raadsleden van verkiesbare plaatsen verdwenen, evenals de heer Steurreis, die plotseling naar de twintigste plaats verhuisde. Opvallend is de plaatsing van de onderwijzer S. Joustra als no. 5 en van de heer E. de Priester als no, 7. De heel de Priester heeft thans nog ggen zitting in de raad. Menigeen, die zondag werd verrast door het prachtige weer, heeft maan dag weer een teleurstelling te incas seren gekregen. Dit mocht echter niet meer wegnemen, dat zondag toch ve len de gelegenheid te baat genomen hebben om van het prachtige weer te genieten. De Vlissingse boulevard had in de middaguren dan ook een schier zomerse aanblik door de dui zenden wandelaars, van wie enkele optimisten zelfs de overjas reeds hadden thuisgelaten en in hun col bertje de toch nog frisse wind trot seerden. Op een enkele plaats was zelfs het terras reeds goed bezet en kon de kelner het nauwelijks af. Oosten D est-Souburg SCHOOLHOOFD BENOEMD D raad heeft de heer D. C. Steur Middelburg benoemd tot hoofd van de Pieter Louwerseschool. De heer Steur is de opvolger van de zeer geziene en sympathieke heer H. K. van Duiven voorde. die onlangs overleed. DE KATHOLIEKE E.H-B.O. Men deelde ons mede dat de afde ling Goes van de katholieke nationale bond voor EHBO levenskracht blijkt te bezitten. Men is althans voor de tweede maal kunnen beginnen met een cursus van twintig deelnemerslsters). die vol enthousiasme zijn gestart. Dok ter Weiten geeft weer de medische lessen en de heer H. Matthijssen fun- geeft als instructeur. Ivezantle BOUW R.-K. KLEUTERSCHOOL De r.-k. kleuterschool heeft urgen tie gekregen voor het bouwen van een nieuw school. Rilland „RILLANDIA" De muziekver. ..Rillandia" gaf een uitvoering in ,.'t Wapen van Rilland" De feestavond werd geopend door voorzitter J. Koppejan, die vooral dank bracht aan degenen, die op de lijst hadden getekend, voor de aan schaf van trommels voor de drum band. De drumband, onder leiding van de heer C. van Hercules kwam eerst aan de beurt. Dit was de eerste keer. dat de club in het openbaar verscheen De leider ontving voor zijn vele werk een fraai cadeau uit handen van de voorzitter. Mevr. v. Hercules ontving bloemen. De harmonie „Rillandia", onder leiding van de dirigent J. J. Rijnberg, werkte vervolgens het mu zikale programma af, dat zeer goed werd uitgevoerd. Door de leden van de toneelclub van de Oranjevereniging „Juliana" werd een blijspel opge voerd, getiteld ,,'n Zeeman ging pas sagieren". hetgeen zeer leuk werd voorgedragen. Een en ander werd af gewisseld met accordeonmuziek van de heer Augusteijn. Na afloop werd de dansvloer door vele paren bezet. ci en krijgshistorici veel belangstel ling voor dit nieuwe Hulsterse bezit bestaan. Het lijkt menige Hulstenaar, naar ons bleek, echter wenselijk dat een aantal van de jonge bomen op de wal ter plaatse wordt verwijderd. Ze ont nemen straks nl. ongetwijfeld prak tisch het gehele gezicht op het rave lijn. AANDUIDING VOOR HET VERKEER Bij de toegangswegen tot de ge meente zijn thans borden geplaatst, die aangeven dat men binnen de kom niet harder mag rijden dan 50 km. Dit blijkt een goede maatregel te zijn, vooral voor de vreemdelingen, die nu kunnen zien waar deze maxi mum snelheid is voorgeschreven en ook waar deze ophoudt. Dit laatste is op de achterzijde van de borden aangegeven. KW AADWILLIGHEID OF VERGEETACHTIGHEID? Op korte termijn is het nu twee maal voorgevallen, dat door gepar keerde auto's in de Kloosterstraat schade werd aangericht. De geparkeerde wagens raakten op drift, doordat de Kloosterstraat enigs zins afhelt naar het St.-Eligiusplein. De eerste maal werd een pas opge trokken tuinmuur helemaal vernield terwijl nu de deuren van een garage het moesten ontgelden. Aangezien de bestuurders beweren de wagens op de handrem te hebben weggezet, is het niet uitgesloten, dat kwaadwilligheid in het spel is. Een onderzoek is ingesteld. Breskens TONEELUITVOERING THALIA" De toneelvereniging .Thalia" gaf in zaal Casino 'n uitstekend geslaag de uitvoering. Aanwezig waren de jury van het Zeeuws Landjuweel en een jurylid van de West Zeeuwsch-Vlaamse to- neelbond. Het stuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog werd voor treffelijk opgevoerd. Na afloop was er nog bal verzorgd door de Sarino's. IJzendijke UITVOERING VAN "GEDULD OVERWINT,, De muziekvereniging „Geduld Overwint" gaf een concert waarvoor een zeer grote belangstelling be stond. De uitvoering werd gegeven in de grote zaal van"het r.k. Parochiehuis. Voorzitter Dickenberg heette de goed bezette zaal welkom. Ook burgemeester van Bonning- hausen tot Herickhaven was op de avond aanwezig. Onder leiding van dirigent Jasper Anthonisse werden vijf muzieknum mers gespeeld, waarbij vooral "Beel den uit de Vogezen" suite van Mein- dert Boekei en een selectie uit de operette .Csardcsfürstin' van E. Kal man met een daverend applaus be kroond werden. De vier nieuwe leerlingen van "Geduld Overwint", Rudy Marteijn, Willy de Smit, Hanny Langeraert en "Oswald Vari'n, maakten hun debuuY met "Polka Cócert", waarbij het langdurig applaus de jeugdige muzi kanten vast wel. aangemoedigd zal hebben op hun muzikale weg voort te gaan. Na de pauze gaf de toneelvereni ging der R.K.J.B. uit Biervliet een zeer vlotte opvoering van het Vlaam se blijspel in drie bedrijven "Hout worm" van drs. Lockefeer. Velen van de aanwezigen maakten tot slot van de avond van de gele genheid gebruik in het clublokaal van "Geduld Overwint" te dansen. 4 ardfnbnrg JAARVERGADERING K AB. De KAB hield haar jaarvergadering in het r.-k. jeugdgebouw. De aftreden de bestuursleden A. de Baerdemaker, H Lampo en A. Vermeersch werden alle drie herkozen. In de controlecom missie werden benoemd H. Lampo, W. van Waes en Alf. de Smet. De spreker van de jaarvergadering was de bonds- bestuurder Joh. van de Voorde uit Sluiskil. Hij gaf een uiteenzetting over de loonbelasting, waarbij onder meer de terugbetaling voor militairen ter sprake kwam. Ook werd nog de werkloosheid in verband met de be stedingsbeperking aangeroerd. BOERINNENBOND VERGADERDE De R.-K. Boerinnenbond hield zijn jaarvergadering en had daaraan ook een gezellige en nuttige middag ver bonden. De financiële positie van de vereniging bleek gezond te zijn en tot vreugde van de talrijke aanwezi ge leden kon worden medegedeeld, dat er f 172 in kas was. Bij de be stuursverkiezing werd mevr. E. de Rijcke-de Deckere herkozen voor de ouderen en mej. Paula Ferket bij de jongeren. Deze middag was een ver tegenwoordiger van de N V. PZEM aanwezig die een demonstratie en uit eenzetting gaf over „goede verlich ting". Hierbij werden allerlei nuttigs wenken gegeven en werden ook een tweetal filmpjes over verlichting ver toond. Mej. W. Arts, landbouwconsu- lente van de NCB te Eede. hield een lezing -over het nut en het belang van de katholieke boerinnen om lid te zijn van de r.-k. boerinnenbond. Ook werd er nog hersengymnastiek door de leden gehouden, waarbij prijzen be schikbaar waren voor de besten. R.K.J.B. BIJEEN Op de jaarvergadering van de R- K. Boerenstand werd in de plaats van de aftredende voorzitter L. Claeys ge kozen Antoine Paridaen. Later zal uitgemaakt worden wie voorzitter zal worden. Een der leden Theo van de Vijver uit Sluis, hield een spreekbeurt over het draineren, terwijl verder kon worden medegedeeld, dat deze zomer weer een excursie zal worden gehou den. Uit de rekening over 1957 van de penningmeester bleek, dat men dit jaar had kunnen rondkomen. SAS VAN GENT CMympia 8 uur: Davy Crocket, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Notre Dame de Paris, 13 j. AXEL Gezellenhuis 7 uur: Vasten avondbal. KOEWACHT A. de Nijs 5 uur: Schieting. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Bohème (ballet 2). ULST Bioscoopgebouw 8 uur: Meis jes en mannen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Davy Croakett, 14 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Rose Marje. a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Note* Dame de Paris, 18 J. Uit hl blijkt oin dl horerl voeri| Den technl ueigil in Axl Nac de K| wijd stuuré direct! jongeif hen hielp, heer woordl netto-lf droege een ai kent jaar. vorm door meent! De lingen neerko jaar. De gl gen fij lariskof te en van boel tansaarl De b voor de lijk. Dool (Axel f stelde I den til zitter, ir. P-I zen. Camp! de heil de val Janseri kiezen! Het hé een grotj genheid leren. D| tenenenn zo zjjn steun vd bleef wa Natuui] over ver| de aap de begrl stond eej sche Schl eindelijk T van het Gelukkig I gezegd wl tijd vergif beperkte noodlokalel omgeving derenfabr: staan. Wel rapport dI Hierin! selaars met peil Het oncl laars is uit med| niet tot formereil Een en f de Klerk dat er har<| mee zal 'I In het r scheen ovi oprichting sche Schor ring gesprt werden be: sche Schot met betrel ding verwE gezorgd m schoolde k ding op de het grootst verheugenc dacht wijd Er voltr langrijke i uiijs. Voort was dit h ontvingen termaande onderwijs stige bezw ste jaren gezocht en „ééndagsoni waarbij de lingenstelse Zoals reet heeft de Cai Transfigurat plaats verov dat de veert club St.-Jan seerde. De de jury best van (Jeemp St.-Niklaas) Jansteen), 81 deel met rento", dat Landjuweel De overwii een eervolle spelers, nl. die de rol t De overige nooi luiden: Goes, met punten, 3. Sen „Het huis aa en 4. Excelsi „Bomen sterv De eerste acteursprijs v Mej. B. Ausse kregen deze en 't Rederij teleyn kreeg Hetzelfde ovt dorp van Se kil., De uitslag door de heer een bijzondei

de Stem | 1958 | | pagina 2