Arrestatiebevel tegen leden van tegenregering Twee prinsen maakten hun laatste 'ÊiJÊiÊM»* intocht Enige ontspanning in geschil Tunis-Parijs Moeder ging mee naar de Sovjet-Unie... Soekarno keerde terug in verdeeld land Vliegtuigen vermist Hond voor Spoetnik III momenteel in opleiding Genoeg getrainde soldaten om ons te handhaven Stassen als adviseur" afgetreden Incident aan grens Israël- Jordanië „Atlas*-proef mislukt Stem-toto niet er uit DAGBLAD VOOR ZEELAND „VOLLEDIG SOEVEREIN" Lagere temperaturen In totaal 47 mensen aan boord Ruimtereiziger teruggekeerd Engelse verdacht van moord op haar schoonzuster Overval van Ierse vrijheidsstrijders Benelux Personenverkeer krijgt meer faciliteiten Tijdens vechtpartij overleden 98e JAARGANG No. 22684 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: 1. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bü niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bjjbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwsteaat 41, tel. no. 35)._ nen President Soekarno is gisteren teruggekeerd in een Indonesië dat twee regeringen heeft. Zaterdag avond namelijk heeft kolonel Hussein op midden-Su- matra een nieuwe „onafhankelijke regering" gepro clameerd, met Sjafruddin Prawiranegara, oud-direc teur van de Bank Indonesia als premier. Tegen de leden van deze regering is inmiddels een arrestatie bevel uitgevaardigd wegens „hoogverraad". Soekarno maakte in zijn toespraak tot de bevolking van Dja karta in het geheel geen melding van de nieuwe regering. De enige toespeling erop kon men vermoeden in zijn oproep: God te bidden „dat hij ons de kracht geve om de huidige problemen het hoofd te kunnen bieden". Via radio-Padang is de bevolking van midden-Sumatra tot waakzaamheid gemaand tegen mogelijke militaire acties van Djakarta- Radio-Padang wordt sinds gisteren hevig gestoord. Hussein proclameerde de nieuwe regering na een bijeenkomst van twee uur van de revolutionaire raad. De samenkomst werd belegd nadat het ultimatum aan Djakarta, waarin af treden van de regering-Djuanda werd geëist, was verworpen. Hussein deed een beroep op' Mohamed Hatta en de sultan van Djogja, om „een nieuw en eerlijk kabinet te vormen". In een storm van toejuichingen maakte hij bekend, dat de nieuwe re gering volledige soevereiniteit binnen en buiten het land zou hebben. Hij las vervolgens de lijst voor van nieuwe ministers: Sjafruddin premier, koolnel Simbooln, minister van Bui tenlandse Zaken, kolonel Djambek, Binnenlandse Zaken, mr. Harahap, minister van Defensie en Justitie, dr. Sumitro. Handel en Verbindingen, ko lonel Warouw, Ontwikkeling en In dustrie, Kassim, Gezondheid en Open bare Werken. Saladin, Arbeid, kolonel Saleh Lahalid, Voorlichting, Lintang, Godsdienstzaken, en Osman, Sociale Welvaart. Via radio-Padang gaf de nieuwe re gering zaterdagavond alle ambtenaren en diplomaten in het buitenland op dracht, alleen orders te ontvangen en amen te werken met de revolutio naire raad. Premier Sjafruddin beschuldigde in een toespraak de regering in Djakarta van corruptie. Vliegveld van Padang bezet De Indonesische luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat reeds op 11 febru ari troepen van de tegenregering het vliegveld van Padang hebben bezeten de landingsbaan hebben gebarrica deerd. De nieuwe regering heeft te kennen gegeven, dat zij loyaal wil sa menwerken met buitenlandse onder nemingen en dat zij naar nieuwe we gen zal zoeken ter oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea. Desnoods, zo werd gezegd, zullen we de persoon van BIJNA 36000 mensen hebben gisteren een bezoek gebracht aan de R.A.I., het grootste aantal dat ooit op één dag de tentoonstelling heeft bezocht. PRESIDENT Koeatly van Syrië zegt binnen enkele dagen de totstandko ming te verwachten van een Arabi sche statenbond, die Jordanië, Irak, Saoedie-Arabië, Libië, Tunesië en Algerië zou omvatten. EEN BRAND heeft gisteren het grote hotel „Dimmendaa!" te Nieuw-Am- sterdam grotendeels verwoest. Slechts een klein gedeelte van het interieur kon gered worden. ALS OPVOLGER van Imre Horvath, die kortelings overleed, is dr. Endre Sik tot minister van Buitenlandse Zaken in Hongarije benoemd. Hij heeft zowel de Russische als de Hon- garase nationaliteit. POLEN krijgt leningen van de V.S. tot een waarde van 98 miljoen dol lar. De overeenkomsten hiertoe zijn in Washington getekend. HET VLIEGVELD op het ijs van de McMurdobaai, in het zuidpoolgebied is door de Amerikanen met spoed ontruimd, nadat door kruien van het ijs het water tot dicht bij de start banen was gekomen. TE HAARLEM is de 45-jarige direc teur van een handelmaatschappij, een zekere G.K. aangehouden. Hij zou 63000 gulden ten nadele van zijn fir ma hebben verduisterd. MINISTER SUURHOFF is zaterdag uit Salisbury naar Nederland ver trokken. Zoals bekend heeft hij een reis gemaakt door Zuid-Afrika en de Rhodesische federatie. TSJANG KAI SJEK heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van pre mier Joei van nationalistisch-China. Joei wilde aftreden nadat hij door Tsjang was berispt wegens het niet uitvoeren van bepaalde opdrachten. GEORGE ROUAULT, de onlangs overleden Franse schilder, zal op staatskosten worden begraven. Van daag vindt de uitvaartdienst plaats. Verwachtig van het K.N.M.I., tot hedenavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen- of hagelbuien, voor al in het noorden van het land. Overwegend krachtige wind tus sen west en noordwest. Opnieuw lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 17.57 uur maan onder 17.09 uur. Morgen: zon op 7.51 uur, maan op 7.18 u. Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, met 7 bemanningsleden en 9 passagiers aan boord, wordt vermist. Het toestel was van een Duitse luchtbasis opgestegen, met be stemming Istanboel. De laatste bood schap van het vliegtuig werd ontvan gen, toen het zich ten oosten van Napels bevond. Een groot aantal vliegtuigen van verschillende nationaliteit is gisteren de lucht ingegaan om naar het ver miste toestel te zoeken. In Zuid-Korea wordt een lijnvlieg tuig vermist van de Nationale Lucht vaartmaatschappij, dat drie beman ningsleden en 28 passagiers aan boord had. Het was op weg van Poesan naar Seoel. Men acht het niet uitge sloten, dat het toestel gedwongen werd, naar Noord-Korea te vliegen maar men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat het is neer gestort. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich het hoofd van de geheime dienst van de Zuidkoreaanse lucht macht, kolonel Kim Ki Wan en drie leden van het Zuidkoreaanse leger Soekarno zelf in het geding brengen bij onze pogingen tot terugkeer naar een ware democratie. Djakarta schijnt momenteel nog wei nig te voelen voor een militaire actie tegen de regering-Sjafruddin. Aan koolnel Warouw, die militair attaché In Peking is en aan twee an dere ministers in de nieuwe regering, is een ultimatum gesteld. Zij moeten binnen drie dagen laten weten, of zij trouw blijven aan Djakarta, ja dan nee. Kolonel Ventje Sumual, de voorma lige commandant van het leger in oost- Indonesië, wordt stafchef van de strijd krachten der tegenregering. Met de geestdrift die hem kenmerkt, heeft hij gisteren aangekondigd, dat hij zo spoe dig mogelijk van Manilla naar mid den-Sumatra zal vliegen. Soekarno heeft bij aankomst in Dja karta een nietszeggende rede gehou den. Door een haag van zwaarbewa pende militairen reed hij van het vliegveld naar de hoofdstad. Het voornaamste wat hij te vertellen had was, dat hij zich weer goed gezond voelde en zich weer volledig aan zijn 1 werk zou kunnen geven. Het buitenland neemt nog een af wachtende houding aan tegenover de gebeurtenissen in Indonesië. In Ame rika wilde men eerst nadere inlich tingen over het program van Sjafrud din. De Australische minister Casey zei, dat zijn land geneigd is elke actie te steunen, die de invloed van het com munisme, waar ook ter wereld, terug dringt. De adjudant van Ventje Sumual, die in Singapore vertoeft en zijn meester in midden-Sumatra zal ontmoeten, zei, dat de nieuwe regering over genoeg getrainde militairen beschikt om stand te kunnen houden. Via radio-Padang is aan buiten landse banken, die Indonesische tegoe den beheren, de raad gegeven deze te bevriezen. Kolonel Hussein zou ver klaard hebben, dat de nieuwe rege- sing bereid is aan verschillende lan den uitgebreide concessies te verlenen op het gebied van de aardoliewinning en de mijnbouw. De spanning tussen Frankrijk en Tunesië schijnt in het afgelopen weekeinde iets te zijn verminderd. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft de regering van Bourguiba verzocht, de ravitail lering van de Franse troepen in het land onder bepaalde voorwaarden toe te staan. Dit verzoek zou zijn inge willigd. De aanwezigheid van deze troepen en de blokkademaatregelen van Bour guiba vormen nog altijd de grootste belemmering voor een verzoenend ge sprek tussen Tunis en Parijs, waarop Amerika nu sterk aandringt. Minis ter Dullens zal vandaag zijn vakantie onderbreken om zelf aan bemidde lingspogingen te beginnen. Een direct gesprek tussen Tunis en Parijs, meent men, zou het komende debat in de Veiligheidsraad in een heel andere sfeer plaatsen. Bourguiba heeft in een vraagge sprek met een Italiaans blad te ken nen gegeven, dat de Fransen moeten vertrekken. In de eerste plaats, zei hij, moeten de militairen van de klei nere garnizoenen naar de havens van Bizerta en Sfaz worden teruggetrok ken. Daarna kunnen onderhandelin gen worden geopend over de bestem ming van de Franse oorlogshaven Bi zerta, die een steunpunt van de N.A.V.O. zou moeten worden. Tunesië staat volgens Bourguiba nog aan de kant van het Westen, maar het wil een onafhankelijke Noordafrikaanse gemeenschap, alvo- Harold Stassen is zaterdag afgetre den als adviseur van president Eisen hower in ontwapeningskwesties. Hagerty, de perschef van het Wit te Huis verklaarde dat Stassen dit besluit heeft genomen om in mei kan didaat te kunnen zijn bij de republi keinse verkiezingen voor het gouver neurschap van Pennsylvania. President Eisenhower heeft het ontslag ,,met diep leedwezen" aan vaard. In de afgelopen maanden zijn er herhaaldelijk berichten geweest, dat er een conflict tussen Stassen en Dulles zou bestaan over de Ameri kaanse ontwapeningspolitiek. lens het de banden met de westelijke landen zal versterken, door bij voorbeeld tot de N.A.V.O. toe te treden. Op verzoek van de Franse regering zal het Rode Kruis in Parijs contact opnemen met Tunesische instanties, teneinde een regeling te treffen voor schadevergoeding aan de bevolking van het gebombardeerde Sakiet. Volgens zaterdagavond te Algiers ontvangen berichten zijn in een tref fen bij Duvivier, vijftig kilometer ten zuiden van de Algerijnse stad Bone, 141 opstandelingen gesneuveld. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de geleerden, die de eer ste ruimtehond" Laika voor de tweede Russische kunstmaan hebben afgericht, thans nog een hond voor Spoetnik nummer drie africhten. De ze hond heet Alfa. De derde Spoetnik zal uitgerust zijn met instrumenten waarmee elk deel tje van de kosmische stralen onder scheiden kan worden en de kenmer- Advertentie) ken ervan gerapporteerd kunnen wor den. De tweede Spoetnik heeft een uit rusting waarmee het aantal kosmi sche stralen geregistreerd kan wor den. De jeugdige Amerikaanse vrijwilli ger Donald Farrell is zondag, na een week te hebben doorgebracht in een ruimte onder dezelfde omstandighe den als die waarin een toekomstige maanreiziger voor een vlucht heen en terug naar de maan zou verkeren, uit het kamertje van de ..maanraket" gestapt op hetzelfde tijdstip dat deze volgens de berekening weer op aarde zou zijn geland. De gezondheidstoestand van de ruimtereiziger" en ook zijn stem ming schenen uitstekend te zijn. Farrell verklaarde, dat hij bereid is deel te nemen aan een echte reis naar de maan. Hij zei na de 168 uur, die hij in zijn stalen compartiment had doorge bracht, ,,een beetje vermoeid te zijn". ..Doch de enige, mij bekende veran dering in mijn lichamelijke toestand is. dat ik 1.75 kilogram ben afgeval len", zei hij. Naar aanleiding van de moord op de 52-jarige Lilian Chubb, wier lijk enkele dagen geleden bij Broadstairs (Kent) werd gevonden, is zaterdag de 46-jarige schoonzuster van het slachtoffer, Edith Chubb, aangehou den. Lilian woonde bij haar in. Volgens de politie is het stoffelijk overschot vervoerd met de kinder wagen van de familie, waar het slachtoffer in huis was. De beweeg redenen tot de moord zijn niet be kend. Leden van het Israëlische politie- garnizoen op de berg Scopus (in het gedemilitariseerde gebied van de zelfde naam) en Jordaanse militairen hebben zondagavond een fel vuurge vecht geleverd, waarbij, volgens de eerste berichten, drie Israëlische po litiemannen werden gewond. De toe stand van een der gewonden is ern stig. Mevrouw Martha SchuLz is terug in haar vaderland. Toen haar schoonzoon door de Russen van Berlijn naar Moskou icerd overgebracht, om daar zijn ken nis in dienst te stellen van de Sovjetunie, volgde Dit is het eerste ernstige incident ze hem naar de Russische hoofdstad, evenals haar in dit gebied sinds 1949. dochter. Ze trok later mee naar Soechoemi aan de Zwarte Zee en leerde op haar zeventigste jaar Rus sisch. Nu heeft Kroestjev de Duitse geleerden naar huis laten gaan. En zo kon men mevrouw Schulz, tussen dochter en schoonzoon in, iveer thuis aan treffen. Lachend, na zoveel moeilijke jaren. In triomf hebben zaterdag alom de vorsten van carnaval hun vrolijke intocht gedaan. Voor twee prinsen echter was de vreugde vermengd met enige weemoed. Prins Nilles van Ber gen op Zoom en prins Bert van Breda dragen namelijk dit jaar voor het laatst de tekenen van hun waardigheid. Breda heeft zijn scheidende prins de gele genheid gegeven, een „hoog heid" te zijn in de letterlijke zin van het woord. Op een ,,toeter- ke'' trok hij de stad binnen. Prins Nilles van Bergen op Zoom die in de blommekes werd gezet, maakte zijn entree in Krabbegat op een schommel, die aan het hengsel van een reusachtige bloemenmand was bevestigd. Tij dens een afscheidsreceptie kre gen zijn volgelingen gelegenheid hem de hand ten afscheid te drukken. Op de foto ziet men, hoe Mieke Stoop, een van Ber gen op Zooms oudste „dweilen" haar opwachting bij hem maak te, terwijl de echtgenote van prins Nilles lachend toekijkt. Leden van het Ierse republikeinse leger hebben in de nacht van zater dag op zondag het militaire kamp in Blandford (Dorset) overvallen. Hierbij werden drie Britse soldaten gewond, van wie een ernstig. Het ministerscomité van de Bene lux heeft zaterdag zijn goedkeuring gehecht aan een verdergaande ver gemakkelijking van het personenver keer in het Benelux-gebied. Deze ver eenvoudigingen hebben betrekking op de personencontrole en op grotere fa ciliteiten inzake de controle op reis bagage en het motorrijtuigverkeer. Zo zal de vrijstelling aan de bin nengrens van de Benelux voor het reizigersverkeer verhoogd worden tot een waarde van 150 gulden of 2.000 frank van de door de reizigers met hun bagage vervoerde voorwerpen. De nieuwe regeling treedt al op 1 maart in werking. Op het Amerikaanse proefstation te Cape Canaveral is zaterdag wéér een proef met een Atlas-raket mislukt. Toon de leider van de proeven zater dag ,,op de knop drukte", ontstond er een reusachtige rookwolk. Nadat die opgetrokken was, stond de At las" nog rustig op zijn plaats. Later deelde de luchtmacht mee. dat de proef was afgelast omdat zich technische moeilijkheden hadden voorgedaan net voor men de i*aket zou lanceren. De leidei* van de proef schakelde de motoren uit, toen in strumenten aangaven dat er mogelijk ergens iets niet goed werkte. De ra ket is niet beschadigd en zal binnen kort alsnog gelanceerd worden. 99 Bijna traditiegetrouw is ook deze keer de Stem-toto. die opnieuw was ingezet, de eerste ronde blijven staan. En natuurlijk was er ook deze keer weer wel een wedstrijd, die een aantal serieuze gegadigden parten speelde, nl. Emma - Zeist. Had hier een 3 gestaan, dan hadden we de pot moeten verdelen. Zondag krijgt u opnieuw een kans om geen 50.maar 75.te winnen. De juiste uitslagen waren: NAC— BW 1, Blauw-Wit VW 1; DOS- Amsterdam 1; Vitesse DWS 1, Roda Sport Willem II 2. Haar lem Xerxes 1. ZFC Dosko 1, Emma Zeist 2. UVS DHC 1, 't Gooi EBOH 2, controle-totaal cijfer 13. Tijdens een vechtpartijtje met een caféhouder is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 45-jarige opkoper S. H. Wouters te Rotterdam overleden. De caféhouder, de 37-jarige W. de V., verwijderde tegen sluitingstijd twee lastige bezoekers uit zijn café. Even later kwamen de mannen terug en gingen tegen de deurruit staan bonzen. De caféhouder zei hun weg te gaan. doch toen vielen de twee mannen hem aan. Om zich te verde digen sloeg de aangevallene terug, waarop een der lastige bezoekers plotseling in elkaar zakte en ter plaatse overleed. In verband met het onderzoek door de politie werd de caféhouder in bewaring gesteld.

de Stem | 1958 | | pagina 1