Bergs havenplan vraagt verbinding Oud-Nieuw ^AnsU Torenhoge raket van „Starako5' in Brussel Chinese carnavalsversie Peter Post mag ongetwijfeld de nieuwe ontdekking heten L Lezing van ir. M. Geuze op jaarvergadering van LCC Snel gegroeid Even naar Mars Ned renners op de winterbanen 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 12 Ir. A. Juten constateert rechtmatige ongerustheid Waarom zoveel vraagtekens rondom een publieke zaak? Plannen sinds 1907 Belastingverlaging in de V.S.? De zagende pijnen Haal de lente In Hul» #m8t gordijnstoffen WYERS Décorstoffen Concentraties bij coöperaties Schroder en Brunt naar rouwdienst OETELDONK Gemeenteraad van Napels ontbonden Irtc tTiM Kac?4 <Van onze redacteur) De mededeling van minister Algera in de Tweede Kamer, dat de havenplannen van Bergen op Zoom voorlopig niet tot uit voering komen (een mededeling, waarop het gemeentebestuur van Bergen op Zoom vooralsnog geen commentaar geeft) heeft in het Scheldestadje toch weerklank gevonden. Ir. A. J. L. Juten, een man, die Bergen op Zoom door en door kent en die een grote belangstelling aan de dag legt voor de havenkwestie en die het een en ander door een technische bril kan bekijken, is niet alleen verontrust door de mededeling van de minister, hij is nog meer verontrust door de gehele gang van zaken en hij meent, dat die ongerustheidniet alleen bij hem leeft. „Kijk eens", zegt ir. A. Juten: „sinds 1907 zijn er reeksen plannen ontworpen voor het maken van een nieuwe Bergse haven. Al deze plan nen droegen als kenmerk een haven te verkrijgen, waarin voortdurend water zou staan. Gezien het feit. dat de ebstand voor de haven in de Schelde zeer laag is, kwamen al die plannen tekort in de visie de haven naar het westen uit te breiden, de haveningang te projecteren bij of ten westen van de Rode Ton". Ir. Juten knoopt aan deze mede deling vast. dat bij het maken van een grote haven gedacht moet wor den aan aangrenzende terreinen voor de industrie, plaats voor handelsma gazijnen en wat dies meer zij. Hij vervolgt met te zeggen, dat juist daarin alle vooroorlogse plannen te kort schoten en hij noemt het een verdienste van ir. C. Bollen (de voormalige directeur van openbare werken), dat hij wel aan industrie terreinen en plaatsen voor handels magazijnen dacht. ,,Ir. Bollen", aldus de heer Juten, ..probeerde nieuwe terreinen aan zijn havenplan te verbinden en wel door inpoldering van een gedeelte van het Noordland. Op te merken valt, dat hij de haveningang niet alleen niet naar de Rode Ton verplaatste, maai de ingang zelfs hield binnen de Kop van 't Hooft. Het is mij niet be kend wat er waar is van cle verkre gen mededeling, dat het uitbouwen van de haveningang tot bij de Rode Ton door rijkswaterstaat niet zou zijn goedgekeurd. Dit is des te opmer kelijker, omdat het kanaalplan van ir. van Konijnenburg (waarvan men aanneemt, dat het de grootste kans heeft tot uitvoering te komen, indien België en Nederland tot een akkoord komen over een verbeterde verbin ding Antwerpen - Hollandsch Diep), in deze omgeving zou worden aan gelegd. De haven van Bergen op Zoom zou op dat kanaal worden aan gesloten. Die aansluiting werd gete kend door ir. van Konijnenburg Nieuwste project Ir. A. Juten gaat verder met te vertellen, dat zelfs indien men de havenuitgang nabij de Rode Ton pro jecteert het uit- en invaren geduren de verschillende uren per etmaal onmogelijk zal zijn en dit in verband met de steeds ondieper wordende kreken in dit gebied. Ook bij de Rode Ton geldt immers de lage eb stand. De Bergenaar acht het daar om begrijpelijk, dat het jongste ont werp van de nieuwe haven (het ont- IR. A.J.L. JUTEi ...overwicht rijkswaterstaat... werp Witteveen en Bos) voor de ha veningang gebruik maakt van het snijpunt bij de uitgang van De Een dvacht, het zogenaamde Bergsche Diep. Hier wordt immers een behoor lijke diepstand aangehouden. Een voordeel van het plan-Bollen was de onmiddellijke aansluiting aan het bestaande havengebied, wat daar bij gesaneerd zou worden. Dit werd ten zeerste toegejuicht door iedere Bergenaar. ,,Ik betwijfel", zegt ir. Juten: ,,of de raad en het college van b. en w. voldoende technische Inzichten heb ben om de weerstanden van de rijkswaterstaat tegen dit plan-Bollen te overwinnen. Ik meen in dit geval te zien een overmacht van de rijks waterstaat, die daardoor de ge- gemeente Bergen op Zoom de eigen visie op alle noodzakelijkheden en mogelijkheden van een gezonde ha- venuitbreiding belemmert. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is dus jammer genoeg vol komen afhankelijk van rijkswater staat. Deze rijkswaterstaat geeft blijk baar te weinig algemene voorlich ting opdat het gemeentebestuur zijn visie kan herzien en daardoor moet het gemeentebestuur nu maar aan vaarden wat er straks uit de bus komt". Ir. Juten en zijn toon wordt ernstiger heet het laatste haven plan (Witteveen en Bos) een merk waardig plan. Het schept immers een havengebied los van het bestaan de havengebied. Het voorziet in de aanleg van een nieuwe haven in een poldergebied en als men nu weet, dat er tussen Halsteren en Hooger- heide zo weinig poldergebied is, dan is het duidelijk, dat ieder econo misch ingestelde burger van dit plan gruwt. Doordat dit havenplan niet in een aansluiting voorziet op het oude ha vengebied gaat dit op den duur ge heel verloren. Het is geen gezellige mededeling, dat de oude haven maar dichtgegooid moet worden, als de nieuwe haven er is. Dit is een onprettig geluid voor die handelsza ken en fabrieken, die op de oude haven zijn aangewezen. ,,In de raadsvergadering", aldus de heer Juten: .waarin het plan Wit teveen en Bos werd besproken, wer den géén mededelingen verstrekt in hoeverre die handelszaken en fabrie ken bij al deze plannen werden ge kend. Werden zij in staat gesteld hun bezwaren naar voren te bren gen? Hier ziet men weer eens duidelijk uitgedrukt de afhankelijkheid van de gemeente Bergen van de misschien wel erg levende inzichten bij de rijks waterstaat, waarbij noch de gemeen teraad, noch b. en w., noch de be volking hun mening konden vor men". ..Het plan-Bollen", zo betoogt ir. Juten verder: „voorzag wel in de aansluiting van het nieuwe haven gebied op het oude. Enige technische moeilijkheden behoorden te worden overwonnen. De lezing van de Zoom, de lozing van het rioolwater al of niet rechtstreeks naar de Ooster- schelde of Westerschelde". „Er is rechtmatige reden tot ongerustheid", zo meent ir. A. Juten. „Terecht mag men ver wachten, dat het gemeentebe stuur alles doet wat mogelijk is om een plan te krijgen, waar bij het nieuwe en oude haven gebied met elkaar in verbin ding worden gebracht, zodat er een gezond plan ontstaat. Het is de geheimzinnigheid, waar mee dit alles is en wordt be handeld, die Bergen tpt een schouderophalende onverschil ligheid heeft gebracht. Toch is de Bergse havenkwestie een vi tale kwestie, die alle aandacht verdient". (Van onze verslaggever) Een Oosterhoutse industrie, namelijk de N.V. Starako, heeft als enige Nederlandse onderneming een opdracht gekregen voor de wereldtentoonstelling te Brussel, d.w.z. een bouwopdracht voor het attractiepark. Een order van Prins Rodolphe de Croy-Roeulx, voorzitter van de Belgische maatschappij Sobera, die de exploi tatie van dit park voor miljoenen franken heeft gepacht. Men voorspelt te Washington, dat de aandrang op de belastingverla ging als middel tot verbetering van de economische situatie en verminde ring van de werkloosheid zal toene men. Voorstanders van belastingverlaging merken op. dat hierdoor niet alleen de koopkracht zou worden verhoogd en het bedrijfsleven een nieuwe sti mulans zou ontvangen, maar dat een dergelijke maatregel in het huidige verkiezingsjaar ook aantrekkelijk zou zijn voor de kiezers. Men begint thans aan de voorspel lingen van een belastingverlaging meer aandacht te schenken na de enigszins koele ontvangst, die de mededeling van president Eisenho wer, dat in maart het begin van het einde van de economische teruggang is te verwachten, heeft gehad. De president had reeds eerder te ken nen gegeven, dat een belastingverla ging wellicht noodzakelijk zal zijn, in dien de verwachte economische op leving uitblijft. Vele leden van het congres zijn van oordeel, dat de economische vooruitzichten ernstiger zijn dan de president wil toegeven en dat reeds thans moet worden overgegaan tot verlichting van de be lastingdruk, verhoging van de uitga ven voor de uitvoering van de open bare werken en verruiming van het krediet. (Advertentie) Dat Starako deze opdracht kreeg is geen toeval en ook niet in de eer ste plaats te danken aan de faam van haar solide constructiewerken. Starako had al enige tijd min of meer vaste voet in België. Sedert de be stedingsbeperking haar voor vele bedrijven funeste intrede deed en ook Starako's orderportefeuille ge vaar liep, heeft de directie snel haar activiteiten tot over de zuidelijke landsgrenzen uitgebreid, om daar al spoedig, o.m. bij de legerautoriteiten uj een goed blaadje te komen. Hier uit vloeide indirect bovenbedoelde opdracht voort. Veertig meter En een eervolle opdracht: de con structie van een interplanetaire ra ket. een van de meest spectaculaire projecten, die men op de wereldten toonstelling zal kunnen aantreffen. Geen gemakkelijke opdracht ove rigens ook, want worden enerzijds aan het technische personeel de hoogste eisen gesteld, anderzijds dw ingt de tijd tot snelle uitvoering. Enkele weken geleden kwam de op dracht af en reeds op 15 april dient de oplevering te geschieden. Wat dit zeggen wil wordt enigszins geïllu streerd als men weet, dat het ruim teschip een hoogte krijgt van veer tig meter, gelijk dus aan een ge bouw van twaalf verdiepingen. De directie is er echter van over tuigd. dat de oplevering tijdig kan plaats vinden, want. het personeel, dat aan de uitvoering tienduizend uren zal moeten besteden, is vol en thousiasme aan dit ongewone, maar daarom juist inspirerende werkstuk begonnen. Spektakelstuk Dit enorme spektakelstuk moet wel een even enorme indruk maken. Het zal het snelste vervoermiddel van de tentoonstelling worden en wellicht ook het meest ingenieuze. In twee minuten en dertig seconden kunnen 75 passagiers (tegelijk) een imposante reis maken naar de pla neten, de planetoïden of de aste roïden en daarbij alle emotionele ervaringen opdoen, die de echte interplanetaire reizigers in de toe komst zullen opdoen. Zij zullen de tergende frequentie der stijgingstrillingen voelen. dezelfde aangrijpende ..buitenaardse" gelui den horen en dezelfde ongeziene pa norama's aanschouwen. Dit in een bliksemende cirkelreis rond Mars. Telescopen Hoe dit alles mogelijk is vermag een leek in enkele regels niet te beschrijven. De raket heeft inwen dig de vorm van een wiel en is voor zien van achttien telescopen, welke op de hemellichamen gericht zijn en bovendien van twintig andere tele- scopische kijkgaten, waardoor men de sterrelichamen en de melkweg kan waarnemen. Verder zijn er nog een slation voor fysiologische conditionering, een ra- dio-radar-televisietoestel en een ka mer voor hibernatie van lange duur. Dit laatste behoeft enige verduide lijking: 'n kamer voor overwintering. Hier ervaart men hetzelfde oner varene dat de interplanetaire reizi gers „straks" bij „overwintering" op de planeten zullen ervaren Een tweede raket met atoomstuwkracht zal de reizigers in minder dan geen tijd naar hun vertrekpunt terug brengen. Zij zullen het ruimteschip echter slechts kunnen verlaten als zij lichamelijk weer aangepast zijn aan de gewone aardse omstandighe den. Dat aan de ontwerper van deze ra ket, architect M. Lenaerts uit Brus sel. grote eisen zijn gesteld staat vast. maar evenzeer, dat de uitvoe ring van de plantekening, waarover Starako slechts beschikt, ook hoge eisen stelt. van reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40, f 8,68 (Ad- vertenue) Modern van kleuren, fleurig t Mee girifïtiebefl/us fleurig van aanzien... bestand tegen zon en was Vraag uw woninginrichter naar ARISTO GORDIJNSTOFFEN voor kleurechtheid. (Van onze verslaggever) Tijdens de gisterenmiddag in „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom ge houden vergadering van het Land bouw Coöperatie Centrum voor Zuid westelijk Nederland heeft ir. M. A. Geuze, voorzitter van het L.C.C., ge sproken over concentratie bij coöpe raties. Hij roerde dit thema aan naar aanleiding van een brochure, die de heer Homan, oud-bestuurslid van het Centraal Bureau, onlangs over dit on derwerp samenstelde. Het is onze plight aldus, spreker, om als bestuurder van welke coöpe ratie dan ook. ons af te vragen, of wij op de huidige weg moeten door gaan of dat wij er goed aan doén gezien cle economische machts strijd die thans aan de gang is tot samensmelting en daardoor tot een aanpak in groter verband te komen. De heer Geuze zei. dat men hem niet verdenken moest van „concen- treringslust", maar dat het thema toch wel actueel is. Invloeden van buitenaf zouden hier wel eens dwin gend kunnen zijn. In dit verband legde de voorzitter van het L.C.C. dè vraag op tafel, of het wel nodig is. dat er allemaal aparte koelhuizen bestaan, die aparte verenigingen vragen, met aparte besturen. S tatutenwijziging De heer Geuze stelcle de leden, die in grote getale deze vergadering bijwoonden, ervan in kennis, dat het volgend jaar een statutenwijziging doorgevoerd zal worden. Deze is me de noodzakelijk, omdat de kring aard- appelkoelhui^en zo is gegroeid, dat er een aparte groep gevormd kan w or den. Het ligt tevens in de bedoeling de stichting in een vereniging om te zetten. Ook een verhoging van de contributie werd aangekondigd. Ver schillende leden deden reeds de toe zegging een hogere bijdrage te leve ren. In de komende maanden zullen de overige leden benaderd worden. Bij de verkiezing voor het algemeen bestuur zagen de heren J. W. Scheele (groep coöp. suikerproduktie). D. W. Lindenbergh (groep coöp. kunstmest- fabrieken), C J. Kardux (groep coöp. aan- en verkoop) en N van Westen (groep coöp. aan- en verkoop) zich herkozen. De begroting voor 1958, die met een bedrag van f 32.900.- sluit, werd goedgekeurd Ook het jaarverslag '57 kon de goedkeuring van de vergade ring wegdragen. Vrachtenbeleid Na het huishoudelijk gedeelte van deze geanimeerde vergadering, hield de heer J. Peterson jr. uit Rotterdam een causerie over het onderwerp „Het vrachtenbeleid in Nederland". Daar in gewaagde hij van de wetten, die tot stand kwamen en waarmee de regering geprobeerd heeft het totale vervoer te verdelen over de diverse Maandag 17 februari, 's middags om 12 uur zal in de ,,St. Martin's- in-the-Fields"-kerk te Londen een rouwdienst worden gehouden voor de slachtoffers van de vliegramp bij Munchen. De heren A. Schroder en L. Brunt resp. voorzitter en secretaris-pen ningmeester van de K.N.V.B zullen deze dienst als vertegenwoordigers van de Nederlandse voetbalwereld bijwonen. DE ROTTERDAMSE scheidsrechtei Piet Roomer zal de voetbalwed strijd Frankrijk Zwitserland, op 16 april te Parijs leiden. De heren M. Govers R'dam en C. Bronkhorst A'dam zullen hem als grensrech ter assisteren. vervoerstakken en tevens de ver voerders tegen elkaar te beschermen. Bij de groep personenvervoer werd het doel bereikt, maar bij het auto vervoer heeft de bescherming niet zo goed gewerkt, omdat de concurrentie hier te scherp ligt. Bij de binnen scheepvaart kwam men tot goede re sultaten. Voor de verkiezing van Aruba'f carnavalskoningin in het stadiofi een feestelijkheid die ook door prinses Beatrix werd bijgewoond - was de belangstelling overweldi gend. Boven: kleine Chinese kindertjes tijdens de carnavalsoptocht. On der: een Chinese draak tijdens dezelfde optocht. (Van een onzer sportverslaggevers). Was het vorige wielerbaanseizoen Willy („Rupske") Lauwers de nieu we vedette, in de afgelopen weken is de naam Peter Post als een kunst maan naar de hemel geklommen. Hij zal de revelatie van dit baansei- zoen worden genoemd. Want niet alleen heeft Peter Post onomstotelijk bewezen een briljant achtervolger te zijn, hij heeft zich ook aangemeld als een bekwaam koppelwedstrijdrenner en als een toekomstig fondren ner achter de brommende derny's. Na vele jaren heeft Nederland eindelijk een jongere, die tot de élite kan doordringen. Dit is geen loze bewering, want Peter Post zorgde zelf voor de feiten, die dit dik kunnen onderstrepen. De lange en slanke Amsterdammer, in de eerste jaren van zijn carrière wat week bevonden, kwam verrassend terug: zó verrassend, dat de eerste gesprekken over een toekomstig wereldkampioen zich reeds hebben gemeld. Het is altijd gevaarlijk te vroeg te juichen en nu reeds over wereld titels te spreken. Het bekende ge zegde omtrent de voorzichtigheid mag JAN PIJNENBURG ...In zijn gloriejaren met Bras II te Pars ij. 55 55 In Den Bosch kunnen ze zich nog maar amper in de plooi houden. Want alle pèkskes en alle nje- ziekskes en alle mombakkessen en zwarte' petten en rooie zakdoe ken liggen al dagen klaar. Peer vaan den Muggenheuvel, de bur- gervaojer vaan Oeteldonk, heeft zijn proklemaosie uitgegeven, waarin hij alle „vrimdelinge van den buiten, un harteluk welkom toeroept bij ut driedaogs fist, wat wellie geven bij ut bezuuk vaan Z.K. Hnoghed Preins Amadeiro dun Achttiende aon zun geliefd Oeteldonk. Trekt allemaol oe schoonste kleraosie aon. Hauwt oe eige netjes en makt veul ple zier in deus daoge en zurrugt de ik gin klaachte vaan oe krijg. Drinkt gerust snevel, mar nie te veul zo dat ge nog recht op nor de bedstee kunt". Jawel ze hebben in Oeteldonk weer een schoon carnavalsfeest in mekaar gestoken. Ge kunt er uit het programmablad al van proeven. Op zondagmorgen om 12 minuten over elf zal de trein weer binnenlopen en zal heel ut duurp op z'ne kop staon. De Prins zal feestelijk worden ontvangen en daarna zal de intocht beginnen. De stoet zal worden geopend door Daontje Woenders, de auwe Woenders en de jonge Woenders veurrijers en vendrigs van Oetel donk te paard, met het oude nieu we en allernieuwste vendel. Om 12.55 uur zal de Prins en zijn ge volg officieel ten stadhuize wor den ontvangen en zoals vanouds worden getrakteerd op ..un hran- dewijntje mee suiker". Om 11 mi nuten over 2 is het in de Casino schouwburg te doen, waar dan het groot matjenee begint onder de titel ..Wa nou weer". Ge krijgt geen tijd voor te eten, want om 4.55 uur moet ge al weer op de Markt zijn, waar de plechtige onthulling van het standbeeld van boer Knillis zal plaats hebben. En ,.Z.K. Hooghed. Preins Amadeiro XVIII mee hil zun gevolg, Peer van den Muggenheuvel. ut Korps Dieplummetiek tezaome mee al de vastelaovondgekken vaan Oeteldonk daanse nao de onthul- link um Knillis henen". KLAAR OM DE VRIMDELINGE' TE ONTVANGEN Op Vastenavond maandag zal de BBA alle reservemateriaal moeten inzetten om de Langstra- ters. en die uit de Meverij en het kartier van Oisterwijk naar Oeteldonk te brengen. Want dan trekt, de grote verklede en ge maskerde vastelavond optocht. ,,Ok deuze jaor hemme we dur weer unnu reklame-optocht veur gezet en daarna komt de optocht van allemaol gekke". Om 2.55 uur begint de optocht te trekken. Dat is tenminste officieel en als het wat later wordt dan wordt verwacht dat daaraan geen aan stoot wordt genomen. Per slot van rekening is het vastelavond. Er zullen niet minder dan 22 wa gens en groepen zijn in de op tocht. En wa veur! De Padden b.v. komen „met gescalpeerde koppen en in un pak van ouw kranten"; de carnavalsclub ..Knillis" loopt met durren eigen afgezaagde kop: de carnavalsclub De Peer zal laten zien dat de Peevnik II beter is als die van Moskou en een paar mannekes van de Vagebonden hebben „Niks gen spoed". De Pummeldorpers zijn de Spoetnik ook al muu; de rare Schutters zijn Hansworsten geworden en de club ,,'t Drupke" zal d'r eige meedrage in un mandje. De Harlekijnen zijn pre sent met het monster uit de Bies- bosch en de Kikvorschen hebben der eigen weer eens zwart ge maakt. De stoet wordt besloten door Peer vaan den Muggenheu vel met z'n Assessor Kees Min- kels in „dur eige gerij". Driek Pakaon. den enige veldwaachter vaan Oeteldonk, lopt dur neffe om de vrollie vaan de sjees af te houwen. Dan komt het Ermbe- stuur en tenslotte Z.K.H. Prins Amadeiro Ricosto Di Carnavallo XVIII. Op de „mert" zal het iedere avond groot bal-champetre zijn mee meziek van alle carna valsverenigingen. Op dinsdag trekt om 2.55 uur de grotp gekos tumeerde kinderoptocht. Ook dat zal schoon worden. En als ge dan nog kunt zorgen dat ge tegen twaalven dinsdagavond op de mert kunt zijn bij de begrafenis van Knillis. dan kunt ge zeggen alles te hebben meegemaakt wat er mee te maken viel. niet worden vergeten, maar toch is de dag aangebroken om de feiten reëel onder ogen te zien en de ver schijning van de „nieuwe" Peter Post te belichten. Toen Peter Post op het einde van 1957 op de Antwerpse piste als ach tervolger werd gebracht tegen de Bel. gisch kampioen Jules van Ostende, was het géén verrassing, dat de Ne derlander tot een zege kwam, maar was het wel een verrassing te horen welk een tijd hij had gemaakt. Hij deed over de klassieke vijf kilometer 6.19 minuut.. Het was geen tijd om daarover bladzijden neer te schrijven, maar toch sprak de prestatie aan, want Peter Post was geen ogenbjik door zijn concurrent opgedreven. Hij had het te gemakkelijk tegen de Bel gische kampioen en daarom had 't in het kader van de wedstrijd geen zin naar een betere tijd te streven. Enkele dagen later stond dezelfde Post tegenover het jonge Zwitserse fenomeen Erwin Schweizer. Deze beloftevolle knaap, die in 1956 als amateur op de overdekte wielerbaan van Zürich een tijd van 6.14.2 verwe zenlijkte, was wél een tegenstander, was wèl iemand, die Peter Post kon opdrijven. Het werd dan ook een su blieme achtervolging, die tot 500 me ter voor de eindstreep spannend bleef. Toen wierp de Amsterdamse oranje- zoon zich los en met een korte sprint versloeg .hij zijn rivaal. De tijd van Peter Post was nu 6.16. Naslagwerk De Antwerpse wïeïerorgan?saforen sloegen aan het bladeren in hun baan. recordboeken en stelden vast, dat Pe ter de tweede beste tijd had gemaakt ooit op deze piste bereikt. Alleen de Gerrit Schuite uit zjjn gloriejaar haalde de legendarische 6.09; een baanrecord, dat overigens geen er kenning vond, want de officiële tabel van de internationale wielerunie spreekt voor de overdekte banen van een record Strehler, in 1956 op de Zürichse baan gevestigd met 6.09.4. Volgens de Antwerpse boeken be reikte Post echter de tweede beste tijd. Hij deed het beter dan Jan Pij nenburg (de Kanonbal), die in 1938 de afstand voltooide in 6.18 tegen de vermaarde Maurice Archambaud. Na zijn eerste race tegen Erwin Schweizer trad Amsterdamse Peter nog in twee achtervolgingen op. De coming-man Willy Lauwers werd in gelopen, zodat een tijd over de vol ledige afstand taboe was. De tweede ontmoeting met Erwin Schweizer was I wel spannend, 't bleek echter, dat Post de situatie zo volkomen be heerste. dat hij zich niet „voluit" be hoefde te geven. De tijd 6.20.6 was weer niet onaardig. Hoogtepunt of.... De baankenners staan voor eep vraagteken. Heeft de Nederlander de laatste weken gedreven op een top vorm, die hij misschien nooit meer terug zal vinden of heeft hij, de nieuwe vedette, de volwassenheid be reikt? Waren de prestaties een hoog tepunt en het vertrekpunt van nieuwe successen of was Posts jongste sei zoen slechts een bevlieging? Het is een delicate zaak op deze vraag een antwoord te geven. Maar als deze prestaties voor Post werkelijk het vertrekpunt betekenen in zijn volwassenheid als wielrenner dan heeft Nederland een man. die een kans heeft naar de wereldtitel te PETER POST ...Straks in een regenboogtrui?... grijpen in de specialiteit, die achter volging heet. Er moge weliswaar een groot verschil zijn tussen het rijden op een open of overdekte baan, de Post, die een zeer goede tijd kan maken op de overdekte baan moet dit ook kunnen tij dens de wereldkampioenschap pen op een open baan. Ligt een tijd van 6,21,3, door Roger Ri- vière verwezenlijkt om op Ro- court zijn wereldtitel te halen, niet in het bereik van de Am sterdammer Zeker, Rivière maakte deze tijd on der minder goede omstandigheden en het was knap zoals hij zich in de fi nale werkte met een tijd van 618.4, maar ligt dit alles niet in het bereik van Peter Post? De renner zelf zal daarop het antwoord moeten geven. Hij dient ondanks zijn minder goede prestaties op Rocourt (6.44.3) krediet te krijgen, want er fietst nu een an dere Post. Een Peter tost, die individueel als een zeer goed „ploegkoerser" aange wezen wordt. Een Peter Post, die géén kracht, maar alleen de ervaring te kort kwam om een knallende race achter de der ny's te winnen. De Italiaanse regering heeft de ge meenteraad van Napels ontbonden wegens slecht financieel beheer. De begroting van de stad vertoont een groot tekort. De raad had een meerderheid van monarchisten onder leiding van de rijke scheepsmagnaat Achille Lauro. Deze trad in december j.l. af, nadat de regering op 17 beschuldigingen een juridisch onderzoek naar het bestuur van de gemeenteraad had gelast. De beschuldigingen hielden onder meer in misbruik van gemeentegelden en -eigendommen en het handhaven van de namen van honderden overledenen op de kieslijsten van de stad. Lauro noemde de ontbinding de „jongste aanslag" van de christen democratische regeringspartij tegen de monarchistische beweging in Ita lië Hij zei. dat de regeringsmaatre gel verband hield met de algemene verkiezingen die in de lente zullen worden gehouden.

de Stem | 1958 | | pagina 9