TELEVISIE RAK0NA OagblaD Pc FRANSE MISSLAG Congres ex - politieke gevangenen in Breda T V-RAD IO-TV-R AD IO-TV- RADIO Arabisch radicalisme versterkt VOORLICHTING TEGENVALLER 2 TWEEDE BLAD Deze week in het buitenland In één nacht Uw handen gaaf en zacht DE Algerijnse rebellen hebben echter nog dezer dagen getoond meer van Nasser dan van Bour guiba te verwachten door de ver plaatsing van hun „coördinatie commissie" van Tunis naar Caïro. Nassers invloed laat zich nu ook sterker gelden door de totstandko ming van de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië, waarbij Jemen zich gaat aansluiten. Hiertegenover hebben nu Irak en Jordanië in principe besloten een andere Arabische federatie te vor men, waarover koning Feisal en koning Hoessein het eens werden. Ook Saoedi-Arabië zou zich bij deze twee staten moeten voegen, maar het schijnt, dat koning Saoed nu probeert op grond van de drei gende tegenstelling tussen de Ara bische staten Egypte en Syrië ener zijds en Irak en Jordanië anderzijds een soort unie tot stand te brengen, waarbij hij dan zelf in plaats van Naser een eerste rol zou gaan spelen. UW TAFELWATER DE civiele kamer van de Bredase rechtbank heeft woensdag niet minder dan vier en een half uur gewijd aan de behandeling van het zgn. „processieverbod", een verbod dat voortvloeit uit art. 184 van de Grondwet en uit de Wet op de Kerkgenootschappen. „Processie verbod" is slechts een populaire benaming en tijdens de rechtbank- Dodenherdenking en herdenking opstand in Oost-Duitsland Liturgische Kalender UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefflessen door ANTONIO DEL MONTE ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 'ïling (Advertentie) {-JET bombardement, dat de Fran sen zaterdag vorige week op het Tunesische plaatsje Sakiet Sidi Joessef bij de Algerijnse grens heb ben uitgevoerd, heeft in de gehele wereld een pijnlijke verrassing veroorzaakt. Er bestaat kennelijk een wan verhouding tussen de directe aan leiding van het Franse optreden, de beschieting van een hunner vliegtuigen zonder persoonlijke verliezen, en de vergelding daarvan met een bombardement, waarbij meer burgers dan soldaten het le ven hebben verloren. Er is hier door de Franse legerleiding in ieder geval een grote fout begaan, welke, tegen haar bedoeling, voor Frank rijk nog ernstige politieke gevolgen kan krijgen. Dat de Franse rege ring haar optreden acheraf heeft gedekt en in de Nationale Vergade ring voor dit standpunt een ruime meerderheid heeft verworven, be vrijdt haar nog niet van de moei lijkheden, welke de internationale weerslag van het gebeuren haar kan berokkenen. Het standpunt van de Franse re gering is steeds geweest, dat de toestand in Algerije als een binnen landse Franse aangelegenheid dient beschouwd. Het onbesuisd bombar deren van het Tunesische Sakiet Sidi Joessef dreigt nu meer dan vroeger deze zgn. binnenlandse aan gelegenheid tot een internationale te maken, waarmee zich andere staten en internationale instanties gaan bemoeien. Met het oog op dit mogelijke gevolg dringt zelfs de vraag naar voren of de Algerijnse rebellen zich niet opzettelijk in het grensgebied onder de Tunesische bevolking hebben genesteld om een incident van dergelijk ernstig ka rakter uit te lokken. De regering van Tunesië heeft in haar lezing van het voorgevallene, welke grotendeels door internatio nale waarnemers bevestigd is, over de aanwezigheid van Algerijnse re bellen te Sakiet Sidi Joessef ce- zwegen. Zij heeft wel aanvankelijk eon grote zelfbeheersing aan de dag gelegd en ook de Tunesische bevol king tot kalmte gemaand, maar te gelijk de Franse militairen, die nog krachtens een overeenkomst met Parijs, op haar grondgebied gele gerd zijn, in hun soms zeer ge- isoleerde posten geblokkeerd. Ook de Franse vlootbasis Bizerta ver keert in die toestand. Franse sche pen mogen er wel uit, maar niet binnen. J-JET blijkt nu, dat de Tunesische leider Bourguiba politieke munt uit het gebeuren wil slaan en daar toe trouwens door de stemming in zijn land gedrongen wordt. Hij heeft de eis gesteld, dat de Franse troepen nu zijn land definitief zul len verlaten. Op die voorwaarde alleen zaïg hij nog kans voor een vriendschappelijke verhouding met Frankrijk. Dé Tunesische ambassa deur werd intussen uit Parijs te- rilla-oorlog tegen de Fransen gaan leiden. De Franse minister van buiten landse zaken Pineau verklaarde hierop later weer, dat Frankrijk bereid is met Tunesië te onder handelen, maar niet wanneer Tu nesië druk op Frankrijk uitoefent. Hij wil wél voorstellen doen om de veiligheid aan de Tunesische grens te waarborgen, maar dan uitslui tend als een Frans-Tunesische aan gelegenheid, waarmee hij interna tionaal toezicht wil voorkomen. Voor enkele dagen nog wilde de Franse regering ook niets van een Frans-Tunesische controle weten. De situatie is er voor de Fransen met dat al niet veel gunstiger op geworden en het onberaden bom bardement met zijn nasleep heeft ook niet nagelaten in de diploma tieke brandpunten zoals Washing ton en Londen grote bezorgdheid te wekken. Vandaar al het aanbie den van goede diensten door Wash ington, waarop Bourguiba zinspeel de. Een formeel bemiddelingsaanbod van de Ver. Staten was er echter volgens de Franse ambasadeur in Washington Alphaud nog niet. Amerika bemiddelt alleen, wanneer Frankrijk en Tunesië er beiden om verzoeken. Kennelijk speelt de Tunesische leider nu min of meer de rol van Nasser, zij het in rivaliteit met deze. Hij heeft rekening te houden met een sterke pan-Arabische stroming onder zijn eigen volk, die in de richting van de Arabische eenheids staat of federatie wil gaan, zoals Nasser die tracht te verwezenlijken. Bovendien is deze stroming neutra- listisch ingesteld en geneigd hulp van de Sovjetunie te aanvaarden. Bourguiba wil echter dat Tunesië bij het Westen aangesloten blijft, maar moet dan zijn volk kunnen bewijzen, dat dit kan zonder „ko- lonialisme". Dit bewijs tracht hij nu met zijn reactie op het Franse bombardement en het verhoopte resultaat daarvan te leveren, zowel om een Egyptische hegemonie van zich af te houden als om Marokko en de nationalistische Algerijnen voor een Noordafrikaanse federatie met Westerse bindingen te winnen. Bij dit alles raakt intussen de hele situatie in de Arabische we reld weer zwevend en komt o.a. het Bagdadpact in de knel, dat nl. door Irak terwille van de federatie met Jordanië zal worden opgezegd; dergelijke evolutie kan voor het Westen ook gunstig verlopen. Het betreurenswaardig incident te Sa kiet Sidi Joessef speelde echter meer in de kaart van een revolutie dan van een evolutie en heeft de radi cale richting van Nasser versterkt. (Advertentie) Vooi familiegebruik, in ï/i literschroefflessen ruggeroepen. Tevens werd overwo-zitting is nog'eens duidelijk ge gen de kwestie Sakiet Sidi Joessef voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit laatste was waarschijnlijk Bourguiba's handigste zet, omdat zulks internationaliseren van de Algerijnse kwestie betekent, waar voor de Fransen de meeste vrees koesteren. De Fransen hebben wel iswaar een vetorecht in de Veilig heidsraad, maar kunnen niet belet ten, dat een hun onwelgevallige kwestie op de agenda van dit lichaam wordt gebracht. De Franse regering heeft inmid dels min of meer getracht Tunesië te intimideren met een nota, waar in zij waarschuwt tegen het blok keren van de Franse troepen in dit land, omdat daaruit gevaarlijke toestanden en nieuwe incidenten kunnen voorkomen. Bourguiba heeft daarop laten weten bereid te zijn er van af te zien de kwestie Sakiet Sidi Joessef voor de Veiligheids raad te brengen, als Frankrijk de bemiddeling aanvaardt der Ver. Staten en de Franse troepen Tune sië verlaten. Wat de marinebasis Bizerta betreft, wilde hij over haar status in het Westerse defensie- stelsel wel met de NAVO-mogend- heden onderhandelen, maar niet meer met Frankrijk. Daar mogen geen Franse oorlogsbodems meer komen. Zouden de Franse troepen pogingen doen om de blokkade van hun posten te breken, dan zou Bourguiba zelf desnoods een gue- worden, dat onder dit verbod niet slechts processies vallen, maar alle „openbare godsdienstoefeningen buiten gebouwen of besloten plaat sen". Zelfs een kerkelijke begrafe nis hoort daarbij en daartoe zijn kerkhoven dan ook met een hoge hej> of een schutting tot een van buiten af niet waarneembare plaats gemaakt. Aan de hierbovengenoemde zit ting is een studie van enkele maan den voorafgegaan, zowel door het O.M. als door de verdedigers van de drie gedaagde priesters. Het re sultaat was. dat men van weers zijden uitsfekend voorbereid was en tot een waardige discussie kon komen, waarbij iedere gevoeligheid kon worden vermeden. En nu komen de krantenversla gen. Ieder zal willen erkennen, dat de journalisten de zaak niet zo uit puttend kunnen hebben bestudeerd als de juristen. Maar wanneer de „Telegraaf" dan boven zijn verslag schrijft „Sacramentsprocessie in strijd met de Grondwet", dan is dit voor de man die dat opschrift ge maakt heeft een volmaakt brevet van onkunde. Erger is evenwel, dat de lezers van die krant zo slecht met dit soort voorlichting gediend zijn. Op de eerste plaats is het op schrift voorbarig. De rechtbank im mers zal in dit speciale geval nog moeten uitmaken, of de Telegraaf gelijk krijgt. Bovendien is het op schrift volkomen ongerijmd. Geen enkele jurist, zelfs geen leek, zal het willen onderschrijven. Natuur lijk is een Sacramentsprocessie niet in strijd met de Grondwet. Waar de „Telegraaf" de zaak zo algemeen stelt, heeft het blad willen zegigen, dat de wet aan de openbare uit oefening van de godsdienst bepaal de beperkingen oplegt. Wat overi gens geen nieuws is. Maar om dat duidelijk te zeggen is wel enige kennis van zaken nodig. jyjINISTER Witte heeft toch ge hoor gegeven aan de aandrang, om de premiebouw beter aan te moedigen. Blijkens de begroting voor 1958 was de opzet dit jaar 40 duizend woningwetwoningen en 40 duizend woningen in particuliere bouw met premie op te trekken. In de particuliere bouw begon echter ernstige stagnatie te ontstaan. Men waarschuwde: dat loopt mis, we komen zo nooit aan de 80 duizend toe. De minister heeft nu een nieu we premieregeling vastgesteld, welke de bouw van particuliere wo ningen zeker zal aanmoedigen. Op de 80 duizend durft hij echter niet meer te rekenen, 70 duizend komen er nu zeker klaar, zegt hij. Het is een tegenvaller en de vraag rijst, of die aanmoediging niet eer der tot stand had kunnen komen. Nakaarten heeft echter weinig zin Bouwers, aan de slag Het jaarlijks congres van de Ne derlandse vereniging van ex-politie ke gevangenen nit de bezettingstijd (ongeveer 6000 leden) zai op 16, 17 en 18 juni a.s. in Breda worden ge houden. Dit is het twaalfde congres. Breda is na 's-Hertogenbosch de tweede stad In Zuid-Nederland, die voor een congres is uitgekozen. De afdeling Breda, die met de organisa tie is belast, verwacht vier- tot vijf honderd gasten. Ongeveer 250 perso nen hoopt men bij de Bredase burge rij onder te kunnen brengen. Zwaar tepunten van het congres zijn de do denherdenking en de herdenking van de opstand in Oost-Duitsland, die tij dens het congres vijf jaar geleden zal hebben plaats gehad. De congressisten zullen maandag morgen in De Graanbeurs samen ko men. Om twee uur zal de commissa ris der Koningin in Noordbrabant, prof. dr. J. E. de Quay, het congres in Concordia openen. Nadat ook de burgemeester van Breda, mr. dr. C. Kortmann, een toespraak zal hebben gehouden, wordt de jaarrede uitge sproken door voorzitter mr. C. Aal- ders uit Dordrecht. Na de officiële opening heeft de stille tocht naar het monument op de Grote Markt plaats ter herdenking van de doden uit de laatste wereld oorlog. Op de route naar de Grote Markt zal een haag van verkenners staan opgesteld. De politieharmonie met omfloerste trommen en vaandel dragers der verschillende jeugdver enigingen zullen de stoet begeleiden. Over op jeugd Tijdens de herdenking bij het mo nument zal het Breda's Mannenkoor zijn medewerking verlenen. De ver tegenwoordiging der jeugdverenigin gen beoogt de geest van het verzet op de jeugd over te brengen. Na de herdenking zullen de con gresleden door het gemeentebestuur van Breda worden ontvangen. 's Avonds wordt in Concordia een toneeluitvoering gegeven. Ook de Bredanaars, die logies verschaffen, zullen op deze avond worden uitge nodigd. Op de tweede dag heeft de werk zitting plaats van het hoofdbestuur met de afgevaardigden der verschil lende afdelingen. De overige congres sisten zullen de stad bezichtigen en in de gelegenheid worden gesteld en kele fabrieken in de stad te bezoeken. 's Avqnds zal in Concordia de op stand in Oost-Duitsland worden her dacht. Gesproken zal worden door regeringsafgevaardigden van Neder land en Duitsland. Coen Ruiverkamp zal de muzikale omlijsting van deze avond op zich nemen. Op de laatste dag woensdag zullen de congresleden een rondrit door Brabant maken. In Tilburg zul len hoofdbestuur en afdelingsafge vaardigden door het gemeentebestuur worden ontvangen. Het congres wordt besloten met een dansavond in B.eda. Niet al te bezorgd De voorbereiding is, op de onder brenging van ongeveer 250 gasten bij particulieren na, in kannen en krui ken. Over deze logiesverschaffing door de Bredase burgerij maken de organisatoren zich niet al te be zorgd. De medewerking van autoriteiten en particulieren is btf elk congres tot nu toe, buiten verwachting geweest. Zonder die medewerking zou een der gelijk groot congres trouwens niet mogeiyk zijn. (Advertentie) radio en t.v. Een 'voorbeeld' voor moderne vorm geving en klankverbetering. Zeer lage prijzen (nagenoeg gelijk aan de Duftse). Folder en speciale expositie bij de Fa. A. j. W. Schiefelbusch, Bleekstraat 1, Breda. Tel. 24340. Tevens worden geexposeerd; Braun shavers, ladyshavers, keukenmachines, sapcentrifuges, draagbare radio's, grammofoons, Hapé Mtiltisur», toiletspiegels, „bij"-luidsprekers, soldeerbr rten. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C. Levering v»a de handel. ZONDAG 16 FEBRUARI. Paars. Quinquagesima. Mis Esto mihi zon der Gloria. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 17. Paars. Mis van Quin quagesima, zonder Gloria, zonder Credo, zonder Tractus. Gewone pre fatie. DINSDAG 18. Paars. Mis van Quin quagesima. zonder Gloria, zonder Credo, zonder Tractus. Tweede ge bed H. Simeon. Gewone Prefatie. Of: Rood. H. Simeon. Tweede ge bed van zondag Quinquagesima. Breda: Wit. Kerkwijding van de Kathedraal. Mis Terribilis. Credo. WOENSDAG 19. Paars. Aswoensdag. Wijding van de as. Mis Misereris. Prefatie van de Vasten. DONDERDAG 20. Paars. Mis van donderdag na Aswoensdag. Prefa tie van de Vasten. VRIJDAG 21. Paars. Mis van vrij dag na Aswoensdag. Prefatie van de Vasten. ZATERDAG 22. Wit. St. Petrus' Stoel te Antiochië. Tweede gebed H. Paulus. Derde van zaterdag na As woensdag. Prefatie van de Aposte len. Of: Paars. Mis van zaterdag na Aswoensdag. Tweede gebed St. Pe trus' Stoel te Antiochië. Derde H. Paulus. Prefatie van de Vasten. EXCUUS Een meneer uit Londen werd voor de rechter ge sleept, omdat hij in enkele we ken tijds twintif flessen melk ken tijds twintig flessen melk man voor de deur van zijn klanten had neergezet. De be klaagde gaf het toe, maar hij 25 kilometer moest lopen, om een stuk gesprongen band te kun nen laten herstellen. Vrees In Milwaukee werd de heer Jack Gadorf gearresteerd na een voor de agenten nogal vermoeiende achter volging. Onze Jack had eigenlijk niet zoveel bijzonders gedaan, maar hij verklaarde het feit, dat hij zo hard. - - - i had gelopen met de volgende woor- voerde als verzachtende om- den. zQU niet graag in de gevan- standigheid aan, dat hij de genis "terecht komen, zelfs niet voor lege flessen toch netjes iedere pén f)ag, want dan scheren ze je he- J morgen weer op dezelfde le hoofd kaal en ik vind, dat iik juist S vlaats had gedeponeerd, uit- z0 verschrikkelijk veel mooi haar gespoeld en wel. heb". Jack hoefde NIET de gevan- genis in. Concurrentie Voordelis In Detroit was de heer Freddie Washington volop bezig in te bre- Er bestaat op de hele wereld mis- ken in epn bar, toen hij opeens een schien maar één man, die nooit gas- geweidige klap op zijn hersens kreeg en kolen-rekeningen hoeft te beta- De slag kwam zó hard aan, dat de len. Het is de 57-jarige Roscou politie hem ,ie volgende morgen Evans uit Sarah in Kentucky, die maal. VOOr het oprapen had. De een natuurlijke gasbron in zijn tuin kas was inmiddels gelicht. Men heeft plus een privé kolenmijntjc. Hij neemt aan, dat er nog meer heren heeft slechts een gasslang en een op dievenpad waren en dat ze onze schop nodig om zoveel van het spul preddie voor een vreemde snoeshaan te krijgen als hij wil. om niet te zeggen voor een politie man hebben aangezien. Antwoord Een van de meest befaamde schrij vers van televisie-spelen van de BBC, de weledele heer Spike Mil- ligan, wilde wel eens weten hoe hoog zijn werk werd aangeslagen. Daarom stuurde Spike onder pseudoniem een kijkspel in. Na twee maanden kwam het terug met het volgende ant woord: ..Dit stuk is geheel onge schikt voor de televisie. Wij kunnen wel zien, dat U een beginneling in het vak moet zijn". Reis Winkelier Herbert Griffith uit Londen is nog slechts enkele ki lometers verwijderd van zijn woonplaats. Ongeveer 156 dagen geleden startte hij per fiets voor een toer per rijwiel rond de we reld. Af en toe maakte hij wel eens van het vliegtuig gebruik, omdat je ten slotte niet per fiets de Atlantische Oceaan kunt over steken, maar een belangrijk ge deelte werd toch al trappende af gelegd. Het enige malheur, dat hij op zijn geweldige route ontmoette was, dat een of andere onverlaat zijn reservebanden stal, waardoor V ruLT EEN LANGE, DONHEReMAN ONTMOerEV (Advertentie) SPA ZONDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nws. 8,18 Ge.var. progr. 9,45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10,05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Hervormde kerkd 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Sport- spiegel 12,35 Zang en piano 12,50 We reldkamp. schaatsenrijden te Helsinki 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Ge var. progr. v. d. strijdkrachten 14,00 Boekbespr 14,20 Het Gelders ork. en solist I. d. pauze (plm. 15.05-15.15 We- reldkamo. schaatsenrijden te Helsinki 15,15-15,30 Com.me gi. comrne ca, stem mingsbeelden16,05 Dansm. 16,30 Sport- revue. VPRO: 17,00 Gesprekken met luis teraars 17,15 Afrikaans in Nederland, caus. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17.50 Nws. en sjport.uitsl. en sportjourn. 18,30 Ins I r. sextet 19.00 Spontane reacties, discussie 19,30 Annemarieke. hoorsp met muz. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Amus. muz. 20,30 Paul Vlaanderen en het Spencer Myste rie, hoorsp. 21,10 Promenade ork. 21.45 Cabaret 22,15 Act. 22 30 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. IKOR: 8,30 Vroegdienst 9.20 Torna. caus. KRO: 9,30 Nws. 9,45 Gram. 9,55 Hoogmis 11,30 Gram. 11.45 Piano, viool en hoorn 12.20 Apologie 12.40 Amus. muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws, en kath. nws. 13,10 De Wadders, hoorsp. m. muz. 13,30 Lichte muz 13,45 Boekbespr. 14,00 Bariton en piano 14,25 Brabants halfuur 14,55 Promenade ork. en sohst (15.30-15.40 Wereldkamp. schaat senrijden) 16,10 Sport 16.30 Vespers. Con vent van Kerken17,00 Gerefkerkdienst NCRV: 18,30 Gram, 19,00 Nws. uit de Kerken 19,05 Gram. 19,25 Tot ziens im Jeruzalem, gesprek. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Bonjour Caroline, blijspel m. muz. 20,30 Act. 20.45 De gewone man 20,50 Ca baret 21,20 U bent toch ook van de par tij?, caus. 21,30 Sprong in het heelal, hoorsp. 22,15 Lichte muz. 22,35 Uit het Boek der Boeken 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 PianovoordT. 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 1.1,50 Gram. 12,10 Idem 12,15 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Gram. 15,30 en 15,40 Idem 16,00 Voetbalrep. 16,45 Gram. 17,15 Sport- uitsl. en nws. 17,30 Gram. 17,45 Sport- uitsl. 17,52 Gram. 18.00 Zang en piano 18,25 Gram, 18.30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Hoorspel 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 13.00 Nws. 14,00 Filmprogr. 14,30 Kamermuz. 15,15 Sport en muz. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17,05 Sport en muz. 19.00 Godsd. halfuur 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. met muz. 22,00 Nws. 22,10 Carnavalsprogr. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 17 FEBRUARI HrLVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 De groenteman 9,15 Gr. 9.35 Waterst.. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Idem 11,45 Voordr. 12,00 Or gel en. zang 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Met.ro- pole ork. 13,55 Beursber. 14,00 V. d. vrouw 14,45 Tenor en piano 15,15 Werken, niet voor geld, maar voor de toekomst, caus. (Advertentie) 15,30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,15 V. d. padvinders 17,25 Sportmozaïek 17,35 V. d. jeugd 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Serie: een loopbaan bij het onderwijs. 1. Uw toekomst voor hun toekomst. Spreker: Z.Ex. mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen 18,25 Amateurs- progr. 18,55 StrijkKwart. 19,25 Muzikale caus. 19,45 Regeringsuitz.: Landb. rubriek 1. Landarbeiders in de zand- en rivier- kleigebieden, III. 2. Wij bezoeken de bie tendag in Groningen 20.00 Nws. 20,05 De Radioscoop 23,00 Nws. 23,15 Koersen in New York 23,16 Act. of gram. 23,30-24,00 Frontloge. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Raak de roos 10,15 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,15 Gram. 11,35 Gevar. progr. 12,25 V. boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Amus. muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Vocaal dubbelkwartet en sopr. 16,00 Bij bellezing 1630 Pianovoordr. 17.00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17.40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: De B.B. van binnen en van buiten. De stichting bevordering bescherming bevol king vraagt de aandacht van de Neder landse noodwacht 18,00 Orgelspel 18,30 Sportpraatje 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Schoolzang 19.35 Volk en Staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20.50 De zaak Vampier, hoorsp. 21,30 Gram. 21,50 Boekbespr. 22,05 Or- gelconc. 22,35 Bezoek Prinses Beatrix aan de West 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,42 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gr. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Kinderliederen 18,00 Franse les 18,15 Kinderlied. 18,20 Boek bespr. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Kamerork. en solisten 20.35 Kunstkaleidoscoop 20,50 Kamerork. en sol. 21,30 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,15 Volksmuz. 22,55 Nws. 23,00 V. d. zeelieden ERUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,15 Orphée, opera 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Kamermuz. 19,30 Nws. 21,30 Literair progr. 22,00 Nws. 22,10 Car navalsprogr. 22,25 Moderne muz. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG 16 FEBRUARI KRO: 9,30 Hoogmis. FRANS BELG. 15,30 Act. 16,00 Film progr. 16,30-17,00 Act. 19,00 Kath. uitz. 19,30 Avant-première 58 19,45 Filmprogr. v. d. jeugd 20,00 Weekjourn. en nws. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Filmprogr. 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELG. 12.45-13.25 Kinder carnavalsstoet te Aken 14.30 V, d. kleu ters 14,50 Reisroutes 15,20 V. d. jeugd 15,50 V. d. vrouw 16,30 Landb. kron. 19,00 Feuilleton 19,30 Nws. 19,50 Beroemde bokswedstrijden 20.00 TV-competitie 22,00 Piano en viool 22,15 Nws. en sportact. MAANDAG 17 FEBRUARI KRO: 20,30 Gastenboek 20,45 Theater- nieuws 21,05 Verlegenheid, documentaire 21,30 Cabaret 21,55 Epiloog. FRANS BELG. 19,00 Sport 19,30 Kookpraatje 20,00 Nws. 20,30 Gev. progr. 22,10 Gevar. muz. 22,40 Wereldnws. Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus In onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 Breda Telef. 38685 Voor Waalwijk: GROOTESTRAAT 281 Telef. 3062 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t-o. Raming) Telef. 35227 s//{ w 'j- 'M jr-i T MIll si 1 20) ..Die bloemen?" Anita staarde en kele seconden bewegingloos voor zich uit. Het was of haar ogen nog zwarter werden. ..Die bloemen? Ach mens die zijn niet zo belangrijk. Na tuurlijk de overwinning. Nee, die weg. die weg is verschrikkelijk Er kwam een sombere trek in haar ge zicht on t was net of ze de gebroken fles nog dichter tegen zich aan klemde. ..Dat is een weg van ver derf een weg van dood Ze schud de naar hoofd en maakte een geluid al .of ze een bijzondere bittere medi cijn had moeten doorslikken. Dan hief zo de fles en begon onmiddellijk met een waar vakmanschap de wijn in haar geopende mond te gieten. Zwijgend gingen ze verder. Madda- lena keek zo stuurs, dat Maria geen woord meer durfde spreken. Het eni ge geluid was dat van hun voetstap pen, die in gelijke regelmaat voort gingen. Het zou niet lang meer duren voor ze in de puimsteengroeve waren. Vlak bij het dorp moesten ze links af. Er was daar een weg die bestond uit een schelpenpad, dat telkens werd onderbroken door stenen trapjes om hoog. De weg ging direct langs het dorp en via een smal binnenpad dat tenslotte uitliep in de krater van de vulkaan kwam je vrij spoedig bij de puimsteengroeve. Ze gingen voorbij Rosa's huis en juist toen ze bij het eerste trapje arriveerden, kwam Daniel, de broer van Campo aan. Hij was blijkbaar naar zijn tuin geweest, want hij droeg een kolossale mand, die tot aan de j rand was gevuld met sinaasappelen en citroenen. Hij kon er vrij moei lijk mee vooruit komen en waar schijnlijk daardoor zag hij Maria en Maddalena pas toen hij zijn ene voet al op de eerste trede had gezet ..Goeiemorgen Daniel!" riep Ma ria. ..Wat een prachtige vruchten heb je! Zijn die voor de winkel van Cam po?" Ze wipte de smalle, afgebrok kelde steentjes af. opgelucht, dat ze even over gewone dingen praten kon en keek opgetogen in de mand Maddalena volgde langzamer. ..We moeten opschieten", zei ze kort. „Laten we nu vanmiddag inko pen doen". „O ja, natuurlijk", zei Maria een beetje teleurgesteld en ze trok haar hand terug. Ze stonden nu vlak voor Daniel. Hij nam alle ruimte in beslag, zodat ze er onmogelijk meer doorkonden. Maria keek naar hem. Maar hij week geen stap. Hij staarde haar onafge broken aan. Maria werd er zenuw achtig van. ..Mag ik er door?" vroeg ze ge jaagd ..We moeten aan het werk, zie je!" Hij antwoordde niet. Hij zette zijn voet op de tweede tree. zodat de vruchtenmand steun vond op zijn knie. Daarna schudde hij langzaam zijn hoofd. „Maar ik heb werkelijk geen tijd om nu te kijken!" vervolgde Maria snel. „We moeten naar de puim steengroeve en.." Wéér schudde Daniel zijn hoofd. Zijn dikke, rode lippen waren stijf op elkaar geklemd en zijn ronde ogen namen haar zo doordringend op, dat Maria niets meer durfde te zeggen. Het was opeens verschrik kelijk stil. Ze wist niet meer wat ze doen moest. Ze stond daar en had zich nog nooit zo hulpeloos gevoeld. Dan kwam Maddalena naar bene den. Ze schoof Maria opzij en keek Daniel recht in de ogen. Hij week geen stap. Hij leek vastgegroeid in de grond als een oude boom. „We willen er door", zei Madda lena kalm. Er veranderde niets in zijn gelaat. Hij scheen haar niet gehoord te heb ben. Zoals Maria keek hij Madda lena aan; met iets ondoorgronde lijks, iets dat niet helemaal begrijpe lijk was. Maddalena wachtte. Ze lachte heel eXel1, vouwde haar armen over elkaar, maar het bleek niet tot Da niel door te dringen, dat ze iets van hem verlangde. Met zijn mand bleef hi.l voor haar staan als een imbeciel kind, dat ongehoorzaam is omdat het een bepaald bevel niet vatten kan. ..Je wilt mij dus de weg naar mijn werk versperren?" vroeg Maddale na of het de gewoonste zaak van de wereld was. Het was of zijn hoofd geen secon de bewoog; of het zat vastgeschroefd aan zijn lichaam en toch knikte hij tweemaal. „Maar dat is gemeen!" riep Ma ria verontwaardigd. „Dat doe je na tuurlijk omdat Maddalena er werkt!" Hij bewoog even zijn handen, die op de rand van de mand lagen. Het was duidelijk, dat hij er geen moment aan dacht van houding te veranderen. Maddalena maakte plotseling een beweging. Ze strekte bliksemsnel haar voet en met de punt van haar schoen trapte ze tegen zijn been. Daniel wankelde vloekend. Er schoot opeens vuur in zijn ogen. Maar de man verloor zijn evenwicht en tuimelde met een doffe klap te gen de grond. De vruchten sprongen naar alle kanten. Hij zwaaide met zijn armen om zich staande te kun nen houden. Maddalena gaf hem een duw. Hij draaide een kwartslag en dan glipte zijn voet van de traptree en met zijn dikke lijf rolde hij over de stoffige weg en tenslotte bleef hij liggen tus sen de fel-gekleurde sinaasappelen en de gële citroenen, die een meters lang vrolijk mozaïek hadden ge vormd. „Kom", zei Maddalena. Ze greep Maria bij haar arm en met forse stappen liepen ze langs Daniel, die moeilijk overeind klauterde. Maar telkens als hij bijna stond, glipte hij weer neer, glijdend over de schillen van de platgetrapte vruchten. Hij had een bloederige plek aan zijn hand waar hij verwezen naar zat te kijken. „Raap je vruchten op", adviseer de Maddalena koel. „En laat ons ver der met rust. Hou er rekening mee, ge- dat ik voor hetere vuren heb staan, lafaard". Ze liepen verder of er niets ge beurd was. Het pad ging nu vrij stijl om hoog. Onder hun schoenen knerpte het fijne grint en soms sloegen de droge takken van aan de kant groei ende doornige planten tegen hun be nen. Een tijd hoorden ze nog de schelle stem van Daniel, die het hele verhaal blijkbaar aan iemand vertel de. Daarna werd het stil. De wind deed de naaldbomen rit selen. die hier en daar groeiden tus sen de rotsblokken. Maar hoe hoger ze kwamen hoe kaler de omgeving werd. Nu maakte het pad een scherpe bocht. Achter elkaar liepen ze langs 'n hoge. naakte rotswand. Vlak naast hen glooide het ravijn. Aan één kant was de helling begroeid met grote, groene cactussen. Daarnaast stonden vreemd en eenzaam de rotsen, soms lijnrecht afgesneden als een blad pa pier en soms ook gerimpeld als de huid van een oude man. Het ravijn was droog en grillig. Er waren paden noch riviertjes in. Grijs grint, dat ergens op een top lag deed even herinneren aan mense lijk werk. Maar de betonachtige blok ken steen, ver in de diepte, deed weer onmiddellijk vaststellen, dat hier nooit een menselijk wezen zou kunnen doordringen. Het pad versmalde zich sterker door de uitstekende rotsen aan de linkerkant. Maria kende de weg uit haar hoofd. Met ferme stappen ging ze voorop, telkens kleine stofwolken achterlatend. Maddalena volgde langzamer. Vaag herinnerde ze zich nog hier vroeger dikwijls gelopen te hebben. Ze zag het groene, stekelige struikgewas, dat zich af en toe in brede banen langs de berghellingen omhoog stuw de en ze wist, dat nu na enkele me ters de draaiing moest komen en je dan de groeve zou kunnen zien. Een grote steen, waar Maria in stinctief overheen was gestapt, stuit te tegen de neus van haar schoen. Hij schoof enkele centimeters verder, bleef even aarzelend op de rand van 't pad liggen en kantelde toen naar beneden. In zijn val sleepte hij wat van het losse gruis mee en ritselend gleed het door het struikgewas naar beneden. Maddalena huiverde. Ze wilde niet aan Maria vragen wat langzamer te lopen omdat ze toch al laat waren. Met haar hand zocht ze telkens steun aan de koude rotswand; haar ogen hield ze onafgebroken op het wispel turig slingerende weggetje gericht. Het duurde nu niet lang meer. In eens schoot het paadje omhoog. Be hendig klauterde Maria naar boven, met haar hand zich opwippend aan de rotsen, haar voeten zo in de grond plantend, dat ze onmogelijk nog naar beneden zou kunnen glijden. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3