Middelburgse schouwbürg anderhalve eeuw oud SAAYENS uw 0PTK1ÉN Hulster toren komt te voorschijn Merkwaardige tentoonstelling in provinciale bibliotheek Raad van Axel gaat twee grote geldleningen aan TUSSEN SCHELDE EN GRENS ZUID-BEVELAND Ontwikkelingsdag te Kapelle voor kleinfruitteelt Woningnood van Heinkenszand nog niet voorbij Walcheren ZE El JWS(li- VLAANDEREN r> - - DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 2 Voorlich tingsdienst \Zeeuwse landbouw ingekrompen Hoogwaterstanden MIDDELBURG Subsidiëring van bibliotheken Adviescommissie Volkscredietbank VLISSINGEN Bazar Rode Kruis AXEL Goed toneel van ensemble „Axel" LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 Audiëntie Boerengezinsdag GOES Nieuw gebouw voor het G.A.K. „Onze wilde flora" Feestavond K.A.B. Lourdes-avond Vrouwengilde BURGERLIJKE STAND Jaarvergadering „Onderling hulpbetoon" DOKTERSDIENSTEN Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag Morgen Maandag Ar< In december jl. was het 150 150 jaar geleden, dat de Mid delburgse schouwburg plechtig werd geopend. Men noemde het toen zeer deftig „inwijding", naar oud-Hollandse gewoonte, hoewel men midden in de Fran se tijd zat. Eigenaardig is echter ge weest dat via een adverten tie in de Middelburgse courant van 22 juli 1807 - aan 't gezel schap Hoetink, een rondreizend ensemble, verlof was verleend om op 25 juli 1807 een kermis- voorstelling te geven in de nieuwe schouwburg. Gespeeld werd het stuk „De militaire stand", volgens de annonce een „groot beroemd toneelspel in 5 bedrijven" van Aristo, dat on getwijfeld de roem der Napole- ontistische legers bezongen zal hebben. Hoe het komt, dat pas na vijf maan den de officiële opening plaats had. vermeldt de historie niet. Wel dat een zekere mijnheer Klein of Kleine de animator van de onderneming was. Veel ophef werd er gemaakt van het geval, want de hoofdstad had zo'n gebouw nimmer bezeten en de diverse toneelgezelschappen hadden het tot dan toe moeten doen met een zaal in „de Nieuwe herberg". Dit alles en heel wat meer zal te zien zijn op de grote tentoonstelling, welke de heer H. Pieters. de biblio thecaris in de prov. bibliotheek aan het arrangeren is en die a.s. donder dag wordt geopend. Doordat twee jaar geleden de Mid delburgse drukkersfirma Altorffer, haar enorme voorraad affiches af stond, kunnen van 1838 af alle biljet ten getoond worden van in de Schouw burg gegeven voorstellingen. Alle gezelschappen van naam, zo wel uit Nederland als uit België heb ben in de Middelburgse schouwburg gespeeld en klinkende directie-namen als van Rosenveldt, Bamberg, van Lier, Baas, Judels, Lemaire en v. Ollefen komt men tegen. In 1879 ziet men voor het eerst de naam Louis Bouwmeester als theater-directeur, samen met N. Judels. De vermaardste artiesten kwamen in Middelburg daardoor voor het voetlicht. Vlaamse beroemdheden als Catherina Beersman en Victor Dries- sen wisselden Nederlandse sterren af als Willem van Zuylen. mevr. Kleine Gartmann; Alida TartaudKlein; Louis Bouwmeester; Willem Roy- aards; Eduard Verkade; mevr. de Boervan Rijk; Else Mauhs, enz. Dank zij medewerking van het Amsterdams toneelmuseum zullen de portretten van al die grootheden op de expositie te zien zijn. Eigenaars Men komt ook te weten wie alzo eigenaars zijn geweest van de Schouwburg. Dikwijls had hierin ver. wisseling plaats, daar het geen goud mijn bleek. Reeds in 1821 werd zij publiek verkocht en later geschiedde dit meest onderhands. Rond 1900 was ze bezit van de Middelburgse familie Boddaert en in 1919 stond die haar af aan twee zakenlieden, de heren C. D'huy en A. v. Myle. In 1939 werd het een naamloze vennootschap, waarvan momenteel notaris V. Verre directeur is en de heren mr. F. Adriaanse, P. Blaauw en D. Hoegen, commissarissen zijn. Enkele ingrijpende verbouwingen hadden in de loop der jaren plaats, maar de zinspreuk in haar gevel „Castigat ridendo mores" is hetzelfde gebleven. De laatste jaren is, tot verlichting der exploitatie-lasten, de schouwburg zaal vier avonden in de week ver huurd aan de heer Wöhler, die er dan bioscoopvoorstellingen laat ge ven. Voor het culturele leven is de schouwburg van veel betekenis ge weest voor Middelburg. De raad van Axe! handelde in een zeer vlug tempo de slechts enkele punten tellende agenda af. Vooraf werden de geloofsbrieven van de heer 3 Hollebek onderzocht, waarna deze als lid de vacante plaats van de heer H'ondergem kon bezetten. Aangegaan werden een tweetal geldleningen voor gedeeltelijke voor zieningen in het tekort aan vaste financieringsmiddelen, welk tekort momenteel f 700.000 heeft overschre den. De rente van de leningen zijnde f 25.740 en f 54.000 bedraagt 6 pet. Voor een toegenomen aantal ge meente-ambtenaren. welke tevens ambtenaren van de burgerlijke stand zijn, werd het van belang geacht, dat zij ook ten aanzien van deze laatste betrekking aanspraak kunnen maken op een kindertoelage. De overweging van G.S. om over te gaan tot invoe ring van een bepaling in het bezol digingsreglement voor de ambtena ren van de burgerlijke stand waarin een en ander wordt geregeld, kon dan ook de instemming van de raad weg dragen. De raad stelde tevens vast de voor schotten voor het kleuteronderwijs. Ze luiden: Vereniging tot instandhou ding ener Fröbelschool te Axel totaal f 2.100; christelijk nationaal onder wijs f 4.143; r.-k. kleuterschool f 3.003. Eind 1956 werd door de raad de pachtprijs voor de volkstuintjes ver hoogd tot f 0.08 per vierkante meter. Vele volkstuinders hebben echter be zwaren geuit tegen deze verhoging, vooral daar waar het tuintjes betrof, waar nog niet zolang geleden bouw werken werden uitgevoerd of waar van de grond van inferieure kwaliteit was. Aangezien het niet mogelijk is, tussen de verschillende tuintjes on- Meer produktie en minder arbeid. Daar ging het over op de gisteren in Kapelle gehouden ontvikk%lingsdag voor de kleinfruitteelt, waarvoor een bijzonder grote belangstelling be stond, zo groot zelfs dat alle bezoe kers geen plaats konden vinden in ho tel „De Zwaan" waar toch heel wat meer dan 300 zitplaatsen waren. De organisatie van deze dag ging uit van de veiling „Kapelle-Bieze- linge en omgeving" in samenwerking met de N.F.O.-afdeling in deze om geving en de vereniging van oud-leer lingen van Tuinbouwwintercursussen. De leiding berustte bij de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, die in zijn openingswoord sprak over de groeiende belangstelling voor de teelt van kleinfruit (aardbeien, fram bozen, bessen en bramen) in deze om. geving. Over deze ontwikkeling en deze sterk toegenomen belangstelling toon de aan het eind van de dag ook ir. J. J. van Hennik. de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent zich erg verheugd. Deze zie o.m. dat er in het gebied rond Kapelle-Biezelinge een areaal van 300 ha. kleinfruit is. Op de vei ling in Kapelle-Biezelinge bedroeg de opbrengst van deze produkten het af gelopen jaar rond 3 miljoen gulden en een eenvoudige rekensom leert dus dat de gemiddelde opbrengst f 10.000 per ha. heeft bedragen. Ir. van Hennik zei ook, dat uit er varingen in het buitenland (Schot land) wel gebleken is. dat een grote aanpak van de kleinfruitteelt goede resultaten kan geven. Er is bij som migen een angst van overproduktie, aldus ir. van Hennik. maar hij zeide hiervan nog niet zo bang te zijn. De kleinfruitteelt heeft als zeer groot voordeel dat er belangrijk minder ge ïnvesteerd moet worden dan bij de teelt van hard fruit en bij de groen teteelt. Hij waarschuwde echter wel tegen ondoordachte uitbreiding want vooral het vraagstuk van de arbeidskrachten tijdens de pluk mag niet over het hoofd worden gezien. De heer Dekker wees zeer nadrukkelijk op de noodza kelijkheid van vakbekwame mensen. Vier sprekers Vier sprekers zijn op deze ontwik kelingsdag aangetreden. Als eerste was er dr. H. J. de Fluiter, hoofd van de afdeling entomologie van het in stituut voor planteziektenkundig on derzoek te Wageningen. Hij besprak de mogelijkheid van ziektebestrijding bij aardbeien door bladluisbestrijding. Chemische onkruidbestrijding was het onderwerp, dat behandeld werd door ir. W. v. d. Zweep, onderzoeker bij het instituut voor biologisch en scheikundig onderzoek van landbouw gewassen te Wageningen. Met het middel CIPC werden in sommige ge vallen goede resultaten behaald. Op grote schaal kan dit nog niet worden toegepast, maar er zitten ongetwijfeld mogelijkheden in voor de toekomst. Nadat ir. J. A. van Rhee. onderzoe ker bij het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur te Arnhem iets verteld had over wat met windbeschutting kan worden bereikt, sprak tot slot ir. B. Roelofsen te Goes over zijn studiereis naar Schotland, waarbij hij vele fraaie plaatjes ver toonde. derling onderscheid te maken, werd de pachtprijs verlaagd tot f 0,06 per vierkante meter. Op een desbetreffende vraag van de heer Pijpelinck, kon de voorzitter mededelen, dat onder overlegging van uitvoerige gegevens om een zo groot mogelijk aandeel in het Zeeuwse wo ningkwantum is gevraagd. Voor het verkrijgen van een extra toewijzing is momenteel geen mogelijkheid aan wezig. Aan de heer Maas kon worden me degedeeld, dat de beweerde water overlast in de tuintjes aan de Ruij- erstraat nog niet is geconstateerd oor de districtsopzichter. Zodra dit el het geval is, zullen de nodige aatregelen overwogen worden. De rijkslandbouwvoorlichtings- dienkt op de Zeeuwse eilanden zal aanzienlijk ingekrompen worden. Dit houdt o.m, in, dat het aantal voor lichtingsambtenaren wordt vermin derd' met negen, dit is ruim 21 pet. van het totaal. In (Zeeuwse landbouwkringen heeft deze maatregel enige ongerustheid gewekt. De trijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C.W.C. van Beekom, deelde in een vraagge sprek mede. dat de consequenties van deze politiek vrij ingrijpend zijn voor Zeeland. Dr.-van Beekom deelde verder me de, èat de invloed van de beste dingsbeperking in deze zaak niet pri mair geacht moet worden. Het bestuur van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting in oost-Zuid- Beveland (in dit gebied wordt het aantal rayonassistenten terugge bracht van drie tot een) heeft zich reeds met een protest tot de prov. voorlichtingsraad Zeeland gewend, in welk protest een waarschuwing ge uit wordt betreffende deze inkrim ping. Afschriften van dit protest zijn gezonden naar het bestuur van de Zeeuwse landbouwmaatschapfpij en de afdeling Zeeland van de C.B.T.B. De nieuwe toren van de Basiliek te Hulst komt langzaamaan tevoor- scijn uit het ingewikkelde houten steigerwerk. Blank beton rijst spits omhoog en belooft de eeuwenoude kerk een ander aanzien te verlenen... hoewel Hulst het er nog niet hele maal mee eens is. Tóch groeit de waardering voor de nieuwe toren, ofschoon schuchter, naarmate de steigers verdwijnen. Men gaat nu duidelijker zien hoe ze eruit ziet. Vóór alles: nieuw en wit. Veel te wit en te blank. Ze steekt scherp af tegen de eerbied waardige verweerde natuursteen van de Basiliek, doch haar lijnen harmo niëren! Dat beamen successievelijk meer en meer Hulstenaren. De nieu we toren, hoewel getuigend van onze tijd. heeft de rankheid en de open heid van de gotiek. Ze heeft een eigen karakter, rijst rank en tegelij kertijd trots en stoer omhoog en de vier strak gestileerde engelen, op hun hoge console, torsen het allesbeheer sende kruis, stuwen het als het wa re ten hemel. Er is geen onderwerp waarover Hulst thans zo druk praat als zijn toren. Het is nog altijd gereserveerd. Maar het zal ongetwijfeld eens trots zijn op deze hoogst moderne, en toch volledig aan het karakter van zijn Basiliek aangepaste opengewerkte to ren. die bovendien in technisch op zicht een unicum is. Het is n.l. de eerste toren in ons land welke in voorgespannen beton werd uitge voerd. Deze moderne techniek maak te het de architect, de heer J. Brou wer te Aalsmeer mogelijk een zo luchtige" bouw te verwezenlijken. De buitenpylonen staan geheel vrij. Binnenkort zal de fa. Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel het carillon plaatsen - zes klokjes werden ge schonken door de buurgemeenten die tot het "Land van Hulst" behoren - en dan is de Hulsterse toren gereed. Na bijna veertien jaar zal het silhou et van een van Nederlands belang wekkendste stadjes weer volledig zijn! (Advertentie) Tydens de eerste raadsvergadering van Heinkenszand in 1958 gaf burge meester Derckx een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar werd tot stand gebracht. Vele werken die ter uitvoering ge reed lagen, konden door het huidige financieringsprobleem niet worden uitgevoerd. De voorzitter noemde daarvan o.m. de herbestrating en het leggen van trottoirs in de Dorpsstraat, riolering van Clara's pad en Stationsstraat, de bouw van 8 woningen in de v. Cit- tersstraat, de realisering van het uit breidingsplan gelegen tussen Clara's pad Stationsstraat en Molenweg en de bouw van 30 Scheldewoningen. Nu door de vele beperkende maat regelen het bouwprogram voor 1957 niet volgens plan verliep, werd de verwachting dat in 1957 de woning nood voor Heinkenszand tot het ver leden zou behoren, niet bewaarheid en is de lijst van woningzoekenden praktisch ongewijzigd gebleven. Op het gebied van de elektrici teitsvoorziening memoreerde de voorzitter de aanleg van straatver lichting voor de v. Cittersstraat en de subsidie welke de gemeente be schikbaar stelde voor aansluiting van de onrendabele gebieden. Wanneer binnenkort de rechterlijke macht de koopprijs van de gemeen telijke sportvelden zal hebben be paald., kan een begin worden ge maakt met de uitvoering. De opbrengst van rentespaarbrie- ven was 30.000, waarvan de ge meente 18.000 kan lenen. Namens de raad sprak wethouder Nijsse een kernachtig dankwoord en bepleitte een grote dosis enthousias me voor het komende ongetwijfeld moeilijke zittingsjaar. Na een korte pauze, werden ver schillende agendapunten in vlot tem po afgewerkt. Indien G.S. de toegezegde subsidie verleent, zal binnenkort een begin worden gemaakt met de verbetering van de Dorpsstraat. De begroting over 1958 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer v.d. Dries (KVP) naar het woning kwantum voor Heinkenszand, zulks i.v.m, de toewijzing van 500 wonin gen voor Zeeland. Wat de toewijzing betreft, kon de voorzitter nog geen cijfers noemen maar was te dien aan zien pessimistisch gestemd. Morgen, zondag 16 februari gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwater-standen: te Hans- weert om 1.34 en 14.05 uur; te Ter- neuzen om 1.07 en 13.34 uur en te Vlissingen om 0.38 en 13.07 uur. Maandag 17 februari is het hoogwa ter te Hansweert om 2.22 en 14.48 uur; te Terneuzen om 1.51 en 14.13 uur en te Vlissingen om 1.23 en 13.45 uur. B. en w. stellen de gemeenteraad voor om aan alle niet-commerciële bibliotheken en organisaties, die lec tuurvoorziening in de gemeente Mid delburg verzorgen, een jaarlijkse bij drage te verlenen van ten hoogste vijf centen per boek. De regeling zal echter niet van toepassing zijn op de jeugdbibliotheek van de Zeeuwse Volksuniversiteit en de openbare lees zaal en bibliotheek. De heren L.A. Schenk en P.I. Ham ming treden beiden periodiek af als leden van de commissie van advies voor de Gemeentelijke Volkscrediet bank. B. en w. bevelen voor de ver vulling van de vacatures aan in de vacature Schenk 1. L.A. Schenk, 2. P.M. de Kleijn en in de vacature Hamming 1. P.I. Hamming en 2. C.J. Rozemond. RAADSKANDIDATEN P.V.D.A. In de vergadering van de P.v.d.A.- afdeling werd de groslijst voor de a.s. raadsvei kiezingen vastgesteld. Deze lijst welke nog aan een schriftelijk referendum onder de leden wordt onderworpen, bevat de volgende na men: 1. A Berenpas; 2. Jhr. mr. T. Schorer; 3. mevr. A. C. de Vlieger de Vlieger; 4. T. Westerhout; 5. M. Hubregtse: 6 D. Rijkse jr.; 7. P. Geers: 8. L. Breel: 9. mevr. M. van Loo-van Loo; 10. W. Lagendijk; 11. mevr. S, van Duijne-Mensen: 12. W. Don; 13. J. Jonker; 14. P. Wigard; 15. J. de Visser; 16. J de Rêij; 17. A. Hamelink; 18. H. Gillissen. De heer L v. Loo komt niet meer op de lijst voor; in zijn plaats staat de heer D. Rijkse. De afdeling van het Nederlandse Rode Kruis heeft in de Sint-Anna- school een bazar ingericht, die door burgemeester mr. B. Kolff met een meesterlijk windbuksschot werd ge opend. De bazar duurt tot en met hedenavond en is eigenlijk speciaal ingericht om -aan gelden te komen, waardoor Vlissingse invaliden weer eens een bootreisje zal kunnen wor den aangeboden. De afdelingsvoorzit ter, de heer A. Veijgen, dankte het r.k. kerk- en schoolbestuur voor de beschikbaarstelling van de lokaliteit voor deze bazar en wees tenslotte nog op de wenselijkheid tot uitbrei ding van het ledental der afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis. Het toneelensemble „Axel" bracht in het Centrum voor een goed ge vulde zaal het toneelstuk Jong zijn we maar eenmaal". Dit stuk. waaraan ook een tweetal jongeren hun beste krachten konden wijden, toonde aan. dat regisseur Thiersen werkelijk goede, en vooral goede jeugdige krachten voor zijn ensemble weet aan te werven. De jeugdige P. Dey bijv. speelde als Hans een prachtige rol, terwijl mej. V. Briquet als dilettant eveneens ieders bewondering wegdroeg. Bei den zijn uit het goede toneelhout ge sneden, hadden geen plankenkoorts en waren op vele momenten de ster ren voor het voetlicht. Mej. I. de Smet speelde haar rol als moeder gedegen. Jammer dat ge durende de eerste twee bedrijven haar rol wegens een lichte verkoudheid niet geheel tot haar recht kon komen, terwijl eveneens de verhouding moe der-dochter, wegens de jeugdige leef tijd van de eerste wel wat raar aan deed. Mej. J. Briquet was zoals te verwachten, uitstekend in vorm even als Jo. Gommers. De rol van Frank, die vertolkt werd door P. Esselbrug- ge. had soms iets weg van een van buiten geleerd lesje. Een klein beetje meer „levensechtheid" zou zeker het gehele stuk ten goede zijn gekomen. J. Strijdonck was als vroeger en zij, die hem reeds eerder zagen weten dat ook hij de kunst van toneelspelen machtig is. Al met al mag gezegd worden, dat de toneelvereniging „Axel" niet al leen een gezellige, maar tevens kunst volle avond heeft verzorgd. De bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 16, 17 en 21 fe bruari a.s. Vandaag, zaterdag, be gint het carnavalsfestijn. Zeeland moge in dit op zicht erg rustig zijn, het land tussen Schelde en grens is toch altijd nog Vlaanderen en dus een land waar vastenavond viering bekend is. In 2 plaatsen van onze streek is er feest. In Sas van Gent heeft men zijn oude carnavalstraditie her steld en morgen zal er een fraaie stoet door de straten trekken. Hoewel men de Assenedenaren. die er dit jaar ook weer stevig werk van gaan maken, van harte een succesvol feest mag toe wensen is het toch te hopen dat het nabije Sas van Gent daarvan niet al te veel concurrentie moge ondervinden! Ook Oostburg feest vandaag. Het is een car naval op andere basis: hier is geen traditie en ook de bevolkingsmenta liteit is niet direct homo geen. Maar 't Zeeuwsch- Vlaamse karakter van deze plaats blijkt toch sterk genoeg om de aan vankelijk en nog wel aangevoerde bezwa ren te weerstaan. En terecht. Want beide Zeeuwsch-Vlaamse car navalsfeesten tonen aan dat de mensen van dit land ook bij het feesten, zelfs bij het feest der onzin dat carnaval is, maat weten te houden en zichzelf kennen. In beide plaatsen is het toege staan zich te maskeren. En van wangeluiden hoort men niet. Zulk een vertrouwen in haar zelf beheersing toont de Zeeuwsch-Vlaamse be volking zich waardig! o Het blijkt sommige Oostburgse jonge vaders, in de opwinding van hun pas verworven vader schap, moeite te geven wijs te worden uit de talrijke openbare gebou wen die de moderne, groeiende stad bezit. Het komt nl. voor dat zij hun nog maar juist geboren nakomelingen vol vreug de gaan aangeven bij de Rotterdamse Bank. Het is dan ook moeilijk bij te houden waar de Oost burgse secretarie ze telt. Zij huist echter niet in een gebouw met een omvangrijke en van se cure sloten voorziene kluis, want gemeentebe sturen hebben in deze tijd waarlijk weinig meer om achter stalen deuren op te bergen. Hun be grotingstekorten kunnen ze rustig laten rondslin geren. De aan het verkeerde adres komende vaders worden bij de bank steeds welwillend te woord gestaan en de juiste weg gewezen Een kind aangeven? Neen, meneer, dergelijke waar den nemen wij niet aan. Als de verheugde pa haastig wegsta.pt. gnui ven de jongedames ach ter het loket. Wacht maar, wie weet waar ooit nog eenshun eigen echtgenoten binnenstap pen. wanneer het zo ver i&. Te zijner tijd. bedoe len we natiiurlijk. Graauvo Tijdens de Boerengezinsdag, die met een H. Mis werd begonnen, 'zijn de verschillende activiteiten van de boerenstand, waarop we nog nader terugkomen, de revue gepasseerd. Voorzitter A. Staal verleende daar na het woord aan de heer W. Col- sen, dierenarts te Hulst, die een le zing met lichtbeelden hield over de geschiedenis van de landbouw. Als rasechte Zeeuwsch-Vlaming lie hij de aanwezigen genieten van zijn grote kennis van en liefde voor zijn geboor tegrond. Hij bracht daarbij o.m. het ontstaan, de ontwikkeling en de strijd tegen het water ter sprake en toonde met een massa feiten aan, dat de Zeeuwsch-Vlaming voor 100 pet. astamt van de Vlaming. Zijn le zing werd een model-les in heemkun de. die als grootste verdienste had, dat spreker aan de hand van foto materiaal de schoonheid van het pol derlandschap in de omgeving kon aan tonen. De organisatoren hebben er goed aan gedaan nu eens een spre ker te kiezen die de aanwezigen iets van het eigen gebied kon meegeven. Dhr. Colsen kreeg een welverdiend, stormachtig applaus.Tot slot voerden de jonge boeren en boerinnen en blij spel ..De nieuwe veearts" op. De RKJB-voorzitter mocht de opvoering een „noodsprong" hebben genoemd iedereen heeft er ten volle van ge noten. De jonge garde heeft prima krachten, die een belote inhouden voor de toekomst. Aardenburg OUDERAVOND EN LOURDES-HERDENKING Voor de eerste maal werd voor de ouders van de leerlingen der katho lieke scholen een ouderavond be legd. welke zeer veel belangstelling trok. Deze avond was ter herden king van de verschijning van de H. Maagd Maria te Lourdes. Het was de bedoeling om deze avond te doen uitgroeien tot een contactavond tus sen de ouders onderling en tussen de ouders en het onderwijzend per soneel. De avond werd ingeleid door het hoofd der r.-k., jongensschool A. P. Goossens Een meisjes- en jongens koortje zong onder leiding van de heer E.O. Spinnewijn enkele num mertjes en enkele kinderen begeleid den daarbij op de blokfluit. De meis jes voerden onder leiding van het hoofd der school Zr. Francesco een Mariaspel op dat ook gewijd was aan de gebeurtenissen van Lour des en Fatima, en waarbij het koor tje medewerking verleende. De jon gens toonden een toneelspel naar een oude Middeleeuwse Maria-legende. Namens het personeel der beide scholen voerde de heer Goossens 't woord. Hij wees er op dat de opvoe ding der jeugd niet enkel dient te geschieden door de onderwijzers doch ook en vooral door de ouders. Daar om is het nodig dat er samenwer king en vertrouwen is tussen de ou ders en het onderwijzend personeel. Als spreker was aanwezig pater van Acker, van de Maristen te Hulst. Hij had het speciaal over de opvoe ding van de kinderen;waarvoor reeds in de prille jeugd de grondslag moet gelegd worden. Met een groot aantal voorbeelden toonde hij dit aan. Hij wees er ook op. dat men zijn kin deren niet altijd moet opvoeden on der dwang, doch vooral onder lei ding, waarbij het voorbeeld der ou ders een grote factor is. Ook pastoor Jos. Dierick sprak in het kader van deze aVond nog een kort woord. De algemene indruk was, dat de ze eerste contactavond aangenaam is geweest en zeker geslaagd mag heten. (Ook plaatselijk nieuws op pag. 13) De plannen voor een nieuw onder komen voor het gemeenschappelijk administratiekantoor alhier liggen reeds enkele jaren klaar. Thans zijn ze eindelijk door den Haag goedge keurd en kan binnenkort de aanbeste ding plaats hebben. Het gebouw komt te staan aan de v. d. Spiegelstraat. De voormalige school, waarin een deel van de dienst is ondergebracht, zal gesloopt wor den. Na de voltooiing gaat ook het andere deel van de dienst, dat ge huisvest is in een pand aan de Grote Markt, naar het nieuwe gebouw over. De plaatselijke afdeling van de mij. voor tuinbouw en plantkunde hield, onder leiding van de voorzitter, de heer Kr. Goudzwaard, een druk bezochte ledenvergadering in "De Landbouw". De heer A. de Visser uit St. Lau rens hield een lezing aan de hand van prachtige kleurendia's over "On ze wilde flora". Spreker gaf de aanwezigen op een boeiende wijze te zien en te horen welke wonderen van de schepping overal te bespeuren vallen. Juist op plaatsen waar de mens de flora pro beert te vernietigen, omdat hij het onkruid e.d. noemt. Tijdens de vergadering werd voorts gesproken over de behandeling voor de huisbroei van bollen, die de leden enige dagen geleden kregen thuisbe zorgd. De bloembollenwedstrijd wordt op 13 maart a.s. gehouden. Ook werd ge sproken over de teelt van dahlia's. Deze bijeenkomst werd ook bijge woond door een groot aantal leden van de Natuurhistorische vereniging. Het gezelschap van Wim de Graaf uit Middelburg heeft de leden van de K.A.B. in het Schuttershof een aller genoeglijkste avond bereid. Het bracht een cabaretprogram onder de titel "Tussen wieg en werkelijk heid", dat vol afwisseling was en wel uitstak boven hetgeen in het al gemeen door amateurs kan worden gegeven. Zeer veel zorg was o.m. besteed aan het decor en kostume ring en de zelfgemaakte sketches verrieden fantasie en zaten vol hu mor. Vóór de pauze was het beste num mer de bijtende parodie op het sta linisme "de Vijf Russen" met de goe de tekst en het knallende slot. 'n Lachsucces werd de scène van het kamervoetbal en het verwende jon getje. Na de pauze begon men met een haast spookachtige heksendans en later volgde nog een kostelijke volk se schets: "De klant is koning". De enige dame "verkocht" haar liedjes op charmante wijze en gees tig was ook de voordracht van een der heren "De laatste koetsier". Wim de Graaf liet weer een goe de indruk achter. De avond werd geopend door de heer de Rechter die ook nog enige mededelingen deed over de televi sie-demonstratie, die in samenwer king met de andere standorganisa ties op 27 maart zal worden gegeven. i Op de drukbezochte bijeenkomst van het Kath. Vrouwengilde in hotel "de Korenbeurs" heeft kapelaan de Jonge een boeiende causerie gehou den over het genade-oord Lourdes, waar honderd jaar geleden de H. Maagd herhaaldelijk verscheen aan Bernadette. Onder doodse stilte luis terden de dames naar het pakkende betoog, dat nog meer diepte kreeg door de weergave van in Lourdes door de .kapelaan genomen klank beelden en een filmpje. De presidente, mevr. Welten-Boe- ren, dankte de eerw. spr. hartelijk voor »jn causerie, welke zo'n diepe indruk had gemaakt In het huishoudelijk deel der verga dering had de bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden mevr. C. Stave- nuiter-Krekelberg en mej. C. Vaes. Inplaats van mevr. Dogge-Bonte. die zich niet meer herkiesbaar stelde, koos men mevr. Clement-v. Belois. De presidente dankte mevr. Dogge hartelijk voor al hetgeen zij 18 jaar lang als bestuurslid en later als vi- ce-presidente voor het Gilde had ge daan en offreerde haar een boek werk. Mevr. v. Wijchen, de penningmees teres, bracht haar keurig jaarver slag uit. De uigaven 789 hadden de inkomsten iets overtroffen, zodat het kassaldo met 100 verminderd is tot 141. Meegedeeld werd. dat het ledental gestegen is en nu 220 bedraagt. Het plan bestaat om in mei a.s. een excursie te maken naar de "Expo" te Brussel; men kan zich nog opge ven voor deelname. Ook ial een excursie plaats hebben naar de wasserij "de Zon" alhier. Een cursus handenarbeid zal, als er voldoende deelname is. niet voor september a.s. worden gegeven. De presidente roerde nog even de komende verkiezingen aan en sprak de wenselijkheid uit. dat de K.V.P. ook eens een vrouwelijke kandidaat stelt voor de gemeenteraad. Geboren; Petronella, d.v. L. Capel- lo-Burgs; Pieter, z.v. M. Meulblok- Videler; Jannis. z.v. F. Tilroe-v. Loo, Jacobus, z.v. C. van Zweeden-Schip- per; Dirk, z.v. A Aartsma-Willems Rudolf, z.v. A. Schoe-Willems: Paul. z.v. G. Snel-Bruns; Rudolf, z.v. E. Janssens-van Stee. Ondertrouwd: M. Beneden 25 j. en J Karman 21 j.: L. Korstanje 22 j. en W. Danielse 24 j. Gehuild: P. Luitwieler 27 j. en M. Merison 21 j.; N. Eversdijk 24 j. en E. Baert 18 j. Overleden: E. van 't Westeinde 80 j„ echtg. van A. Raas. Heinkenszand MUZIEKFEEST EUTERPE OP 21 JUNI Voortbouwend op de tijdens haar jaarvergadering gemaakte plannen, om de komende zomer een groots opgezet muziekfeest te organiseren, besloot het bestuur van de muziek- ver. Euterpe dit "feest der muze" te houden op 21 juni. De gedetail leerde plannen zullen in handen wor den gelegd van een in te stellen uit voeringscomité. Baarland De varkensvereniging „Onderling hulpbetoon", hield haar jaarvergade ring. waarbij bleek dat er een batig saldo overbleef in 1957; het aantal leden bedraagt 30. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de he ren Jac. Melio en J. de Hollander beide herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het onverwachts af treden van de heer H. Schout werd gekozen de heer I. Mol. Het entreegeld voor nieuwe leden werd bepaald op f 2.50 voor jonge leden en op f 10.- voor hen die reeds geruime tijd lid hadden kunnen zijn. Het salaris van de penningmeester bode werd vastgesteld op f 55.-, ter wijl de heer B. Tramper werd her benoemd tot bode. De uitkeringen voor 1958 werden als volgt vastgesteld: 7-12 weken f 30: 12-16 weken f 40; 16-20 weken f 50 en boven 20 weken oud f 1.20 per kilo bruto gewicht. Het voorstel van het bestuur om de helft van de inentingskosten uit de kas te betalen werd aangenomen. Aan het eind van de vergadering werd in navolging van de brandstof- fenvereniging ook f 1.per lid be schikbaar gesteld voor de aanschaf fing van een biljart voor de bejaar- densociëteit. Voor zondag zijn de diensten als volgt geregeld: Goes: dokter Bruyn-v zeel; Middelburg; dokter Pel; Vlis singen: dokter Grippeling; Heinkens zand, Arendskerke en Wolphaartsdijk dokter Vos: O.Z.-Beveland (behalve Yerseke) dokter Allewijn, Kruiningen. Dokter Luyckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer: dok ter Kiviet te Borssele voor dokter Geldërblom en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Terneuzen zal de dienst worden waargenomen door dokter Nijsten en te Axel door dokter Kats. Te Oost burg en Aardenburg: dokter Rijk te Aardenburg; te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Ossewaarde te Breskens; te Cadzand, Sluis en Zuid- zande: dokter Beek te Zuidzande en te Biervliet en IJzendijke:' dokter Rozemeijer te IJzendijke. Op Z.-Beveland hebben dienst de heren M. Gaakeer. Ovezande en A. Elzerman. Goes. Te Oostburg. Sluis en Groede. I. Rissseeuw te Groede en te Biervliet en IJzendijke, J. F. Westendorp te IJzendijke. GOES Grand: De nachten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. MIDDELBURG Electro: Het vuur van de haat, 14 j. Schouwburg: Schaduwen over de sneeuw, a.l. Schuttershof 8 uur: Parochiefeestavond. VLISSINGEN Alhambra: Op naar Hol lywood. a.l. Luxor: De vierling van de VW, 18 j. Britannia 8 uur: Vastenavond instuif. Strandhotel 8 uur: Vastenav^nd- instuif. Concertgebouw 8 uur: Bal masqué. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Dat kan iedereen o verkoelen, als bij- film: De minderjarige. KOEWACHT R.-k. patronaat 6 uur: Bonte avond. AXEL Het Wapen van Zeeland 7 uur: Carnavalsbal. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Zij allen waren schuldig, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Sym- phonie in Goud, a.l. SAS VAN G.ENT Otympia 8 uur: Droomeiland, a.l. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Kaiserball, a.l. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Rose Ma rie, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Notre Da me de Paris, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Bedelstudent. GOES Grand: De nachten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. MIDDELBURG Electro: Het vuur van de haat. 14 j. Schouwburg: Schaduwen over de sneeuw, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Op naar Hol lywood, a.l. Luxor: De vierling van de WV. 18 j. ABSDALE C. Coegheyt 6 uur: Prijs kaart] ng. 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve 8 uur: Toneelavond KAB. OOSTBURG Ledel 2, 4.30 en 7.45 uur: Rose Marie, a.l. VLISSINGEN Concertgebouw 8 uur: Feestavond r.-k. s.v. Walcheren. KOEWACHT J. de Guchtenaire 3 uur: Schieting GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: De man, de vrouw en de moord. ANTWERPEN Kon. Vlaamse opera, 3 uur: De heilige van Bleecker Street; om 8 uur: Tosca (ballet 1). DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: Dat kan iedereen overkomen, 'als bij- film: De minderjarige. Zaal P. Metz 6 uur: Carnavalsbal. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Notre Dame de Paris, 18 j. ZUIDDORPE A. Apers 3 uur: Schie ting. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Kaaser- ball. a.l.; 3 uur: Semiramis, 18 j. met voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Zij allen waren schuldig. 14 j.; 5.15 en 8 uur: Meisjes en mannen, 18 j.. Oscar Neefs 3 uur: Schieting. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 uur: Schie ting. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7.30 uur: Fymphonie in Goud, a.l. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Davy Crockett, 14 j.; 5 en 8 uur: Droomeiland. a.l. ST. JANSTEEN J. Baart 3 uur: Schie- tin-g. J. der Weduwe 6.30 uur: Prijs- kaarting GOES Grand: De nachten van Cabiria, 13 j. met enig voorbeh. MIDDELBURG Electro: Het vuur van de haat, 14 j. Schouwburg: Schadu wen over de sneeuw, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Op naar Hol lywood. a.l. Luxor: De vierling van de WV. 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Dat, kan iedereen overkomen, als bij - film De minderjarige. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Meis jes en mannen. 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Droomeiland, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur: Semira mis, 18 j. met voorbeh. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Rose Ma rie, a.l. Eenhoorn 2 uur: Jaarvergade ring vereniging verbetering rundvee. Kath. Kring 3 uur: Feestavond r.-k. Vrouwengilde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Notre Da me de Paris, 18 j. J-JET bon sen z het Tunes Joessef bij ben uitge' wereld veroorzaal Er best; verhoudin; leiding ve de beschii vliegtuiger verliezen, met een meer burg ven hebbt door de Fi geval een tegen haai rijk nog er kan krijge ring haar gedekt en ring voor meerderhe vrijdt haai lijkheden, weerslag kan berokl Het stan gering is toestand ir1 landse Fra beschouwd deren van Sidi Joess vroeger de gelegenheii te maken, staten en gaan bemo mogelijke vraag naai rebeïlen zi< grensgebiet bevolking incident v; rakter uit De reger haar lezinE welke grot nale waarn de aanwezi bellen te zwegen. Zi een grote z gelegd en c king tot ka gelijk de F: krachtens Parijs, op gerd zijn, isoleerde pi de Franse keert in die pen mogen binnen. UET blijkt leider B uit het gebe toe trouwer zijn land heeft de eis troepen nu len veriater alleen zag vriendschap Frankrijk. I deur werd ruggeroeper gen de kwe voor de Vei Dit laatst Bourguiba's zulks intei Algerijnse 1 voor de Fr koesteren, iswaar een heidsraad, ten, dat et kwestie op lichaam wo De Frans dels min of te intimidei in zij waar keren van t land, omda toestanden kunnen voor daarop late er van af te Sidi Joessei raad te bre bemiddeling Staten en di sië verlaten Bizerta betr status in h stelsel wel i heden ondei meer met geen Franse komen. Zou pogingen dot hun posten Bourguiba 20) ..Die bloei kele second zich uit. He zwarter wei- mens die zij tuurlijk de o die weg is kwam een zicht en 't w fles nog d klemde. ,,D; derf een w de haar hoo alsof ze een cijn had moe ze de fles er een waar haar gcopen Zwijgend g lena keek zo

de Stem | 1958 | | pagina 2