agW LAATSTE POGING" VAN SJAFRUDDIN j Jordanië en Irak in eenheidsstaat Kunstenaars mars naar Venus Voor Franse troepen toestand onhoudbaar Van een automobilist, een olifant en een stoplicht Vandaag verloopt ultimatum der kolonels „Norlanda" vrijgegeven Maastrichtenaar al sinds een maand spoorloos Hussein huilde en rukte zijn epauletten af Ruim 500 repatrianten aangekomen rr DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 In Boekarest: Employé van Britse legatie gearresteerd Ruimtereiziger wordt moe VENTJE SUMUAL: „HET IS ZOVER" Opheffing zwaartekracht mogelijk Minder wind Explosie in zwavelmijn op Sicilië Acht doden en 64 gewonden Kwestie-Sakiet in V-Raad IS Zender tweede VS.-kunstmaan Politieke ruzie in Monaco K.L.M. treft voorzieningen i.v.m. ontslagen 98e JAARGANG No. 22683 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0 35 pei mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tanel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt, blaatweik 3 ct. pei mm extra. Inzendingen op advc 'enties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen at te geven, worden vernietigd- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOST BURG. Nieui.aaat 41. t VENTJE SUMUAL „Vandaag gebeurt het" Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat een Roemeens employé van de Britse legatie in Boekarest. George Balica, woensdagavond buiten het gezant schapsgebouw is gearresteerd. De ar restatie werd door vijf mannen ver richt, waarbij de vrouw van Balica tegen de grond gesmakt werd. Balica werd in een auto geduwd en wegge voerd. Hij heeft vele jaren voor de Britse legatie gewerkt en zich uitslui tend met de administratie bezigge houden, aldus de verklaring. 55 Na vijf dagen van volledige afzon dering in zijn kamertje, heeft de Amerikaanse ruimtereiziger" Do nald Farrell tekenen van vermoeid heid vertoond, aldus functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht. Zoals bekend maakt Farrell in San Antonio (Texas) op de grond een „reis heen en terug naar de maan" in een afgesloten kleine ruim te. De ,,reis" zal 7 dagen duren. Luitenant-kolonel Steinkamp van de luchtmachtbasis te Randolph, verklaarde dat men optimistisch ge stemd is over de kansen van Far- rel om de reis met succes te beëin digen. IN WARSCHAU hebben gisteren de ambassadeurs van de grote vier nieu we bijzonderheden in ontvangst ge nomen betreffende het plan-Rapacki, voor instelling van een zone zonder atoomwapens in midden-Europa. SYRIë heeft vrijdagavond geklaagd over grensscheidingen van Israëlische en Turkse troepen. Israëlische solda ten zouden een Syrische schaapherder hebben doodgeschoten. DE MIJNEN in Limb.urg hebben niet meer met personeelsmoeilijkheden te kampen. Dit dank zij de betere ar beidsvoorwaarden, zo wordt gezegd. PREMIER MacMillan van Engeland is vrijdag per vliegtuig in Londen terug gekeerd van zijn reis van zes weken door het Gemenebest. PRESIDENT Heuss van West-Duits- land zal van vier tot zes juni a.s. een officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen. MEVROUW dr. H. Verwey-Jonker te Eindhoven is, als opvolgster van ir. H. Vos, tot lid benoemd van het dage lijks bestuur van de S.E R. Ongeveer op het moment, dat Soekarno vandaag in het vliegtuig slapt, dat hem van Japan terug naar Indonesië zal brengen, verloopt het ultimatum van de opstandige kolonels aan de regering in Djakarta. De spanning bereikte gisteren een dramatisch hoog tepunt door een toespraak van Sjafruddin Prawira- negara voor radio-Padang. Daarin deed de voormalige directeur van de Bank Indonesia een beroep op Soe karno, om samen met oud-vice-president dr. Hatta Indonesië te gaan leiden. ,,Als een laatste poging om de twee leiders tot elkaar te brengen mislukt", zei hij, „is Soekarno daarvoor verantwoordelijk en is de revolutionaire raad (op midden-Sumatra) gerechtigd zijn toevlucht te nemen tot tamelijk onconventionele middelen. Wij zijn ervan overtuigd," aldus Sjafruddin, „dat de bevolking van Java slechts wacht op het ogenblik om in verzet te komen tegen het despotisme, dat haar wordt opgelegd door middelen, die Soe karno geleerd heeft van de Japanners en de communisten". er niet in geslaagd is, de normale be trekkingen tussen Djakarta en de bui tengewesten te herstellen. In verscheidene plaatsen van noord- Sumatra zijn pamfletten verspreid, waarin steun wordt gegeven aan het ultimatum van de vier kolonels. Het begint er inderdaad op te lijken, dat Hussein en de zijnen het niet bij een ultimatum zullen laten, maar inder daad een revolutionair kabinet zullen vormen. Duizenden scholieren en studen ten hebben vrijdagochtend in Pa- dang hun trouw betuigd aan kolo nel Hussein. Zij trokken in optocht naar het huis van de kolonel en protesteerden luidruchtig tegen zijn ontslag. In een toespraak van twintig mi nuten zei Hussein: „Wij vechten niet voor .goede baantjes, maar voor het welzijn van de republiek als ge heel". Terwijl de tranen hem over de wangen liepen, rukte hij de epau letten van zijn schouders en smeet ze op de grond. Hij raapte ze weer op toen de studenten riepen, dat ze zijn leiding nodig hadden. Sjafruddin heeft in zijn toespraak voor radio-Padang de beschuldiging herhaald, dat de regering in Djakarta het geschil inzake Nieuw-Guinea ge heel verkeerd heeft behandeld. „Wij vrezen ervoor", zei hij, „dat Soekarno zich teveel met zijn eigen zaken bezig houdt, om zich bewust te zijn van de grote gevaren voor het bestaan van ons land". Luitenant-kolonel Ventje Sumual, een van de opstandige commandanten van oost-Indonesië, die zich met zijn collega's op Sumatra solidair heeft verklaard, zei in Manilla, dat vandaag (zaterdag) de afkondiging van een nieuwe revolutionaire regering ver wacht kon worden. De revolutionaire ..Garuda-raad" van zuid-Sumatra heeft vrijdag even eens het aftreden van de regering- Djuanda geëist. In een telegram aan het socialistische dagblad „Pedoman verklaarde de raad, dat het kabinet Prof. Kiril Stanjoekowitsj, een Russische natuurkundige en deskun dige op het gebied der interplane taire verbindingen, heeft in een lezing te Moskou de mogelijkheid geopperd van ruimtevaartuigen die niet onderhevig zijn aan de zwaarte kracht. Dit meldt het Sowjet-pers- bureau Tass. Hij verklaarde, dat de zwaarte kracht groter schijnt te worden bij een hogere temperatuur. Zij zou mo gelijk kunnen worden uitgeschakeld door verlaging van de temperatuur van een voorwerp tot het absolute nulpunt (273 graden Celsius onder nul). Vermindering van de zwaarte kracht zou vooral van belang zijn bij het afschieten van raketten. De geleerde zei voorts, dat hij een nieuwe wiskundige formulering van de zwaartekrachtwetten had ontdekt. Naar zijn mening wordt de aantrek kingskracht van lichamen veroor zaakt door kerntrillingen", die een bijzonder soort golven voortbrengen. Deze golven worden uitgezonden met een snelheid welke bijna gelijk is aan die van het licht en zij gaan verge zeld van een geleidelijk verlies van massa. Verwachting tot zaterdagavond, J 2 opgemaakt vrijdagavond te 23.15 J uur. Overwegend droog weer met op- klaringen. Matige wind tussen zuidwest en west. Weinig veran- dering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch 2 2 Weerkundig Instituut: 2 2 Krachtige tot matige wind van 2 zuid tot west. Bewolkt met mooie J 2 opklaringen. Zacht weer. Vandaag: zon onder 17.53 uur, maan onder 14.59 uur. Morgen: zon op 7.55 uur, zon on- der 17.53 uur, maan op 6.24 uur. maan onder 16.04 uur. 2 Maandag: zon op 7.53 uur, maan l 2 op 6.53 uur. •t«0 Nog geen 24 uur, nadat de gezag voerder van het Italiaanse schip „Toscana", in de haven van Venetië tientallen van hen ten afscheid de hand heeft gedrukt, zijn gistermiddag 519 repatrianten uit Indonesië per trein in Nederland gearriveerd. Om ongeveer twee uur vrijdagmiddag passeerde de uit veertien wagons be staande en ruim 400 meter lange ex- tra-trein de Nederlandse grens bij Roermond, waarna de laatste kilome ters van de lange reis, met als voor lopig einddoel de legerplaats Budel, begonnen. Een redacteur van ..Het Parool", die in Genève een gesprek had met dr. Soemitro, wist gisteren te vertellen dat deze laatste minister van Econo mische Zaken zou worden in de tegen regering en dat kolonel Djambek De fensie zou krijgen. Sjafruddin zou in derdaad tot premier worden benoemd „De tegenregering", aldus Soemitro „zal een regering zijn voor geheel In donesië en zij zal onmiddellijk om in ternationale erkenning vragen". De regering-Djuanda zou zeer bin nenkort" een gedetailleerde uiteenzet ting willen geven van de toestand tij dens een „plenaire zitting van het par lament". Intussen is in Djakarta een commis sie gevormd voor de ontvangst van president Soekarno, die morgen in Djakarta zal aankomen. Soekarno zal onmiddellijk na zijn terugkeer een boodschap tot de bevolking richten \andaar dat de commissie van ont vangst een oproep heeft gericht tot d>< inwoners van de hoofdstad, zich voor het paleis van de president te verza melen. Intussen zijn ook cle scheepvaartver bindingen met midden-Sumatra ver broken. Het gebied is voor Djakarta volledig tot vijandig territoir gewor den. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal het Griekse vrachtschip „Norlanda", dat sedert begin januari te Vlissin- gen aan de ketting ligt, dezer dagen worden vrijgegeven. Het schip zal maandag of dins dag Vlissingen verlaten. Het oprichten van Statenbon den is plotseling grote mode ge worden in het Nabije Oosten. Na Syrië en Egypte hebben nu Jor danië en Irak (geschrokken van Nassers machtsuitbreiding) tot een politieke fusie besloten. Met een omhelzing hebben gisteren koning Feisal van Irak en zijn neef koning Hoessein de oprichting beze geld van de Arabische Bondsstaat", die één leger zal hebben, één parle ment en één vlag. Beide koningen behouden hun waardigheid, maar Feisal zal hoofd worden van de Bondsstaat. Hoessein wordt zijn plaatsvervanger. De verplichtingen die beide landen voorheen hebben aangegaan, krijgen geen bindende kracht voor beide landen, wel de akkoorden die in de toekomst gesloten worden. Jordanië bijvoorbeeld zal zich niet aansluiten bij het Pact van Bagdad, waarvan Irak wel lid is. De bondsstaat krijgt een nieuwe vlag. namelijk de standaard van Hoessein bin Ali, de overgrootvader van beide vorsten, lid van het Ara bische vorstengeslacht der Hasje- mieten. Amman en Bagdad zullen om beur ten zes maanden lang hoofdstad van de bondsstaat zijn. Er komt ook een nieuwe grondwet. Verder zal de bond openstaan voor alle andere Arabische staten die er zich bij wil len aansluiten. Men wil een gemeen schappelijke buitenlandse politiek voeren. Kort na de uitroeping van de sta tenbond hebben koning Feisal en ko ning Hoessein zich voor de radio tot hun volkeren gewend. In een zwavelmijn te Caltanis- setta op Sicilië heeft zich een, zware ontploffing voorgedaan. Volgens de laatste berichten zijn er acht doden en 64 gewonden. Vermoedelijk is een hoeveelheid springstof voortijdig ontploft. Zeven tig mijnwerkers werden op een diepte van 300 meter ingesloten, maar zij Hoessein zei o.m. dat „op deze dag onze harten naar Palestina trekken en wij beloven om evenals tevoren te streven naar voldoening van onze rechten, die ons door de vijand zijn ontstolen. Wij zullen onze wapens niet neerleggen voor we ons doel be reikt hebben." 11 Tunesië heeft nu officieel ver zocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, ter behan deling van „agressie van Frank rijk tegen Tunesië"- De raad zal dinsdag a.s. om 21 uur verga deren. In een brief aan de huidige voor zitter van de Veiligheidsraad, de Rus Sobolev, zegt de Tunesische verte genwoordiger bij de V.N.. dat het Franse optreden de veiligheid van zijn land bedreigt en de internatio nale vrede en veiligheid in 'Noord- Afrika in gevaar brengt. De Franse luchtaanval op Sakiet wordt een weloverwogen daad van agressie" genoemd. Frankrijk gaat op zijn beurt bij de raad een klacht indienen over „her haalde schendingen van de Algerijn se grens door uit Tunesië komende elementen." Intussen houdt de aanwezigheid van de Franse troepen in Tunesië de toestand nog altijd uiterst gespan nen. Bourguiba eist het onmiddellijke Op de weg tussen de steden Tunis gereden landbouwwerktuigenom en Bizerta zijn barricades opgericht, alle verkeer van Franse legereen- bestaande uit inderhaast bij elkaar heden te stremmen. vertrek van de troepen, wier be voorrading door de Tunesiërs wordt bemoeilijkt. In Parijs verkaart men, dat de ravitaillering van de troepen in elk geval zal doorgaan en dat men zal trachten „incidenten te vermij den." In Tunis heeft men te kennen ge geven, dat overtreding van het ver bod voor de Fransen, hun kampen te verlaten.de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben en een open oorlog zou kunnen ontketenen. Franse hefschroefyliegluigen heb ben vrijdag levensmiddelen afge worpen boven geïsoleerde posten in zuid-Tunesië. In een kamp te Kassar, in een voorstad van Tunis, waar 200 Franse militairen geïsoleerd zijn, staat de honger voor de poort. De militairen hebben vrijdag uit nood een van de paarden geslacht. Volgens minister Pineau is Frank rijk bereid, akkoord te gaan met dè instelling van een gemengde com missie, die de onschendbaarheid van de Tunesisch-Algerijnse grens zou moeten verzekeren met behulp van Franse en Tunesische militairen en soldaten van een derde mogendheid. De Franse nota, waaa'in onderhande lingen worden voorgesteld, maar waarin tevens een protest is vervat tegen de blokkade van de Franse troepen, is door Bourguiba verwor pen. De protestdemonstratie, die voor gisterenmiddag in Tunis was afge kondigd, werd aanvankelijk afgelast, omdat men voor een bestorming vreesde van de Franse ambassade. Later, toen er genoeg politiemannen op de been waren, ging de bijeen komst toch door. Vandaag barst overal in het zuiden en ook op enkele plaat sen boven de rivieren, de uit gelatenheid los van carnaval. Het feest van de dwaasheid geeft alom. inspiratie tot kunst zinnige scheppingen, hetzij in de vorm van groteske wagenfi gurenhetzij als decoratie van de ruimte, waarin men het feest hoopt te vieren. De Larense kunstenaars heb-• ben als carnavalsmotto: „Op mars naar Venus'een ruimte vaartkwestie dus, die door de artiesten wordt omspeeld met een grillige, carnavaleske fan tasie. In de zaal waar het ruimte- feest wordt gevierd, heeft men voor een passende aankleding gezorgd van het interieur. De ballonvaarder uit een van de romans van Jules Verne kijkt vanuit zijn hoge post neer op m.oeder Aarde. Alleen die kruik- op het werktafeltje intrigeert ons Dr. Henry Richter, die verbonden is aan het laboratorium voor straalaan drijving van het Californische techno logische instituut, heeft vrijdag tegen over verslaggevers verklaard, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan, die vóór 1 april a.s. zal worden gelan ceerd. over een radiozender zal be schikken. die viermaal zo lang zal blij ven werken als die in de „Verkenner", die na twee weken zweeg. Deze krachtige zender zal door van af de begane grond gegeven seinen worden aan- en uitgeschakeld. Dit om energie te sparen. Er is nog geen licht gekomen in leende. „Geef het geld maar terug de verdwijning van een 47-jarige aan mijn hospita", zei P. toen, Maastrichtenaar, J. P., grossier in „want ik ben er enkele dagen niet", textielwaren, die dinsdag 14 januari i Zijn vrienden vragen zich af of 's avonds om 9 uur het laatst werd iemand zo maar in Nederland kan gezien in een garage te Maastricht, verdwijnen, zonder ook maar het waar hij zijn auto had gebracht om geringste spoor achter te laten. P. ze te laten wassen. Tevoren was was gekleed in een van zijn oudste hij nog in een hotel aan de Markt geweest om daar een kopje koffie te drinken. De volgende dag zou hij de wagen komen halen, hetgeen echter niet meer is gebeurd. Maandagmiddag 13 januari is P. gezien op de speelbank te Chaudfon- taine in België, waar hij aan een vriend uit Maastricht ongeveer f 300 konden enkele uren later door noodschacht naar boven worden bracht. een ge- De vier leden van de regering van Monaco hebben vrijdag uit protest de vergaderzaal van het parlement verlaten, nadat het eenstemmig een motie had aangenomen, waarin wordt aangedrongen op grondwets wijziging en verandering in het be stuur van het vorstendom. Het nieuwe parlement, dat achttien leden telt, was vrijdag voor het eerst in openbare vergadering bijeen. Het was vorige maand gekozen. Een vertegenwoordiger had bij een wegkruising in de buurt van Salzburg zijn auto even tot stil stand gebracht. Hij wachtte tot het zijn beurt zou zijn om door te rijden. Haast had hij niet. De dag was grotendeels voorbij en hij voelde zich ietwat gedrukt door de vermoeienissen van de afgelopen uren. Ineens hoorde hij een licht ge kraak boven zijn hoofd. Tot zijn ver bazing zag hij, dat het dak van zijn auto begon door te buigen, een on gewoon verschijnsel; want voor auto mobilisten pleegt het gevaar nu een maal niet uit de lucht te komen. Zo diep boog het dak door, dat de vertegenwoordiger zich genoodzaakt zag uit te stappen. Hij liep liever niet het risico, verpletterd te worden. Over de oorzaak van het ongewone verschijnsel hoefde hij niet lang in het onzekere te blijven. Een olifant, en geen kleintje, was in alle ge moedsrust bezig, zich op het aflopen de achterstuk van zijn auto te instal- Toen hij de stad binnen reed. was hij de psychische gevolgen van het voorval blijkbaar nog niet te boven. Hij reed althans prompt door een rood licht heen. Een agent sommeer de hem tot stoppen en stak zijn hoofd door het raampje. ..Sorry'', zei de vertegenwoordiger, ..maar er heeft zojuist een olifant op mijn auto gezeten." De agent schoof zijn pet naar ach teren. ..Ja. ja." zei hij. ..Tarararara. Een olifant, hé? Zo'n dubbele zeker, met een paarse slurf. Ik rijd even met U mee." En regelrecht ging het naar het hoofdbureau, waar de agent zijn su perieuren meedeelde, dat hij een automobilist had gevangen, die over een uur of zo wel in het stadium van de witte muizen zou zijn en daarom recht had op een plaatsje in een goed afgesloten cel, zonder al te veel roerend goed erin. ..Maar ik heb inderdaad een olifant op mijn auto gehad", zei de ge- De vertegenwoordiger zei, dat dit kwelde. En hij haastte zich het Maar de olifant, blijkbaar niet ge wend op deze manier aangesproken te worden, reageerde nauwelijks. Hij ging alleen wat gemakkelijker zitten. Men kon zelfs vermoeden, dat hij zijn ene achterpoot over de andere zou slaan. Op dat moment kwam, hevig ont steld, een oppasser aanrennen. Hij wist Jumbo ervan te overtuigen, dat auto's niet de meest geschikte rust plaatsen zijn op de openbare weg en de onthutste chauffeur kreeg van hem een uiteenzetting over de moge lijke oorzaken van het geval. „Het stoeltje in het circus", zei hij, „heeft precies dezelfde kleur als uw auto." een aannemelijke verklaring was maar dat ze er niet toe bijdroeg de schade te herstellen. Vandaar dat de oppasser een briefje tekende, waarin zwart op wit de oorzaak van de ave leren; ongeveer op de manier van rij werd vermeld, een omvangrijke meneer, die zich in Met vereende kracht werd de erg- een stoel neerlaat. ste deuk uit het dak gedrukt en de „He... zei de vertegenwoordiger, vertegenwoordiger spoedde zich in ijksssst'de richting Salzburg. briefje te overleggen, met de hand tekening van de oppasser. Het hele politiekorps liep uit om de auto te bezichtigen. En een mi nuut of vijf later was men overtuigd van de nuchterheid en oprechtheid van het slachtoffer. ..Rijden maar", zei de agent in kwestie. „Alleen denk voortaan om de stoplichten...." kostuums, hetgeen, naar men aan neemt, erop wijst dat hij niet van plan was lang weg te blijven. Hij is in het bezit van zijn paspoort en autopapieren. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat hij als gevolg van financiële omstandigheden in overspannen toestand is geraakt, maar men acht een ongeval of be roving. wellicht in het buitenland, evenmin uitgesloten. Het politieon derzoek bleef totnutoe zonder resul taat. De K L.M. heeft een regeling ont worpen, die van toepassing zal zijn bij de afvloeiing van een aantal van haar personeelsleden, die onlangs door de luchtvaartmaatschappij werd aange kondigd. Voor diegenen van de be- 1 rokkenen, die meer dan 10 dienstja ren hebben, is een extra-voorziening getroüen. Met de vakverenigingen, waarmede uitvoerig overleg is gepleegd omtrent genoemde regeling, is overeenstem ming bereikt behoudens ten aanzien van één punt. Inplaats van de extra- voorziening uitsluitend te laten gelden voor meer dan tien dienstjaren, zou den de vakverenigingen daarbij de voorkeur geven aan een geringer aan tal dienstjaren. Naar wij vernemen ziet het er naar uit, dat het aantal leden van het KLM. personeel in Nederland, dat voor af vloeiing in aanmerking zal komen, beneden de 500 zal blijven.

de Stem | 1958 | | pagina 1