Schot als aardbeving, de tocht begint... leven Ondanks klein voetbalprogram sensaties te over Fantasie van Jules Veme was niet zo heel fantastisch (II) kaas vuur Gillette pagUaü pe Üïetn Voortaan Kaasdag Rusland steunt Indonesische 12 mijl Stukje A- bom zoek Plastic raket DERDE BLAD VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 Kalh. Jonge Boeren uitgenodigd voor Oeganda iviydae- iJfCllQ in bet 1net from America's Best Tobaccos! als ik ooit trouw De „ruimtevaarder" water, zeep* en blauwe ..Gillette scheercrème is het beste! Munt van 32.000 gulden Groetplicht in leger wordt uitgebreid Bijzondere Surinaamse postzegels In een eerste stuk hebben we verteld, hoe Jules Verne de le den van de Gun-club voorbe reidingen laat treffen voor het afschieten van het reuzenprojee- tiel naar de maan. Het kanon wordt gegoten en de goede uit slag van het werk wordt gevierd met een feestmaal op de bodem van de nog warme loop. Nie mand peinst nog over de moge lijkheid, een levend wezen mee te sturen naar de aardsatel- liet. Als het projectiel zijn doel treft is men tevreden. Op een goede dag echter ont vangt voorzitter Barbicane, de initiatiefnemer voor het maan- schot, een telegram uit Parijs. Het luidt als volgt: „Neem voor projectiel cylin der met kegelpunt. Ik ga mee. Kom met stoomschip Atlanta." Het telegram slaat in als een bom. Sommige leden van de Gun- club verklaren de Fransman voor krankzinnig, anderen beschouwen zijn bericht als een misplaatste grap. Barbicane geejt geen com mentaar. Hij wacht af. En inder daad. ariveert met de „Atlanta" een joyeuze Fransman, goed ge kleed en zich van zijn charme wel bewust. Hij blijkt in heel Europa bekend te staan als de bonte hond, dit vanwege zijn stoutmoedige on dernemingen en zijn ongekend avontuurlijke geest. ,,U bent dus", zei Barbicane na de kennismaking, „inderdaad besloten om te gaan?" Absoluut", zei Ardan. Waarop Barbicane informeerde, of hij zich wel goed bedacht had en de Frans man antwoordde dat hij geen tijd had gehad om te denken, maar dat hij de gelegenheid zag om een reisje naar de maan te maken en daar graag gebruik van maakte. Enkele dagen later wordt er een reusachtige volks vergadering gehouden en Michel Ardan richt het woord tot de menig te. „De tijd zal komen", zegt hij, „dat men reizen doet naar de maan, naar de planeten, naar de sterren, zoals men tegenwoordig van Liver pool naar New York reist, gemakke lijk, snel en veilig. De tijd zal komen dat de oceaan van de ruimte even druk bereisd wordt als de oceaan van de aarde. Afstand is slechts een be trekkelijk woord. Eens wordt de af stand niets Eén man is er, die weer roet in het eten gooit. Kapitein Nicholl, de na-ijverige, de zure, de beledigende. Hij verklaart de hele Gun-club voor krankzinnig en noemt de maanreis een dollemansonderneming. Boven dien zegt hij dingen aan het adres van Barbicane, die voor deze laatste de maat doen overlopen. Vandaar dat de voorzitter van de Gun-club de ir riterende kapitein uitnodigt voor een duel. Het gaat echter niet door. Op het moment dat de twee tegenover el kaar staan, komt Michel Ardan tus- De Katholieke Nederlandse Jonge Boeren- en Tuindersbond heeft van de bisschop van Mbarara, mgr. J. M. Ogez, een uitnodiging ontvangen om in Oeganda proefboerderijen te stich ten. In een schrijven aan het secreta riaat der K.N.J.B.T.B. deelt de bis schop mede, dat de bedoeling van deze proefboerderijen is een centrum te zijn, van waaruit de- jonge negers uit de omgeving een landbouwoplei- ding ontvangen, en daarbij nauw sa men te werken. Te dien einde stelt de bischop land van de missiestaties voor deze proef boerderijen ter beschikking. Het verzoek van mgr. Ogez wordt thans op het secretariaat en in de af delingen der katholieke boerenjeugd- organisatie besproken. Het verzoek heeft in eerste instantie zowel bij de leiding als bij de leden een gunstig iaal gevonden. Wat de concretisering van dit ver doek aangaat, daarover kan nog niets lefinitiefs worden medegedeeld. Het in geen geval de bedoeling, dat le jonge Nederlandse boeren en boe- innen, die naar Afrika zouden gaan, laar langer dan vijf jaar zullen blij- een. De gedachten gaan eerder uit ïaar een spoedige overdracht aan de Vfrikanen zelf. wanneer zij daartoe genoeg ontwikkeling hebben opge- Jaan. Het secretariaat onderzoekt daarom ook de mogelijkheid om jon ge Afrikaanse negers eventueel naar Nederland te laten komen om hier aan de tropische landbouwschool hun kennis uit te breiden teneinde vol doende in staat te zijn na enige tijd de leiding der proefboerderijen over te nemen. De bedevaart der 2000 jonge boeren ui boerinnen in mei naai- Lourdes -.al geheel in het teken staan van de ïulpverlening aan de gebieden, waar ..de noden der Kerk" groot zijn. (Advertentie) Zet daarom dit voor van daag op Uw boodschap penlijstje: 200 gr. haas (vraag naar oude, pikante kaas!) 200 gr. rijst of aardappelen 200 gr. (oud) brood I. ui 2 eieren Va pakje roomboter kaasgehakt Het brood, het uitje en de kaas raspen en mengen met-de ge kookte koude rijst of de fijn gestampte of gemalen aard appelen. Alle ingrediënten goed dooreen kneden en op smaak afmaken met zout, noot en aroma. Er mooie balletjes van vormen en deze in de koekepan in de hete boter rondom goudbruin bakken. Doe nóg meer met t PUBLICATIE VAN HET NED. ZU1VEIBUREAU RIJSWIJK senbeide. Hij weet een andere oplos sing. ..Vriend Barbicane", zegt hij, „ge looft dat zijn projectiel rechtuit naar de maan zal vliegen". „Zonder twijfel", zegt de voorzitter. „En vriend Nicholl is ervan over tuigd. dat het naar de grond zal terugkomen". „Zonder twijfel", geeft de kapitein toe. „Mooi", zegt Michel Ardan. „Dan matig ik mij niet aan U tot elkaar te brengen, maar wel bij elkaar. U gaat met mij mee, dan weet U bei den waar ik blijf. De beide kam pioenen staan versuft. Ze kijken el kaar aan. „Top", zégt Barbicane dan. „Top", zegt de kapitein. ..In orde", besluit Ardan. „Dan no dig ik de heren uit samen te eten". De Russische ambassadeur in Dja karta heeft de Indonesische regering meegedeeld, dat zijn regering de In donesische aanspraken op soeverei niteit over het zeegebied tussen de Indonesische eilanden en een twaalf- mijlszone rondom Indonesië steunt, zo meldt radio-Moskou. De Indonesische aanspraken wor den ook door communistisch-China gesteund. Zij worden aangevochten door Nederland, Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland en Japan. Eindelijk is het dan zover. De tocht kan beginnen. De 28ste november waren de 800 kardoezen op de bodem van de Columbiad geplaatst, maar niet zonder duizend zorgen en kwel lingen van Barbicane, die niet wist hoe hij de menigte op een afstand moest houden, die met brandende sigaren in de hand kwam kijken naar het verwerken van de kardoezen. Het projectiel wordt op de lading ge plaatst. En met uiterste zorgvuldig heid wordt het zodanig ingericht, dat het de drie reizigers zoveel mogelijk comfort zal bieden. Als Michel Ardan zijn zin had ge kregen, zegt de schrijver, zou hij er een onafzienbare hoeveelheid nutte loze vodden hebben ingeladen. Bar bicane echter was wijzer. Hij vond het anders dan Ardan niet no dig om koeien en ezels mee omhoog te nemen, ook al konden die op de maan misschien goede diensten ver richten. Wel ruimde hij een plaatsje in voor twee honden. Verder nam men proviand mee voor een jaar. Daaronder waren bijvoorbeeld hon derd liter brandewijn, genoeg om af en toe een hartversterkertje te ne men De eerste december was aangebro ken, zegt Jules Verne, een gewichtige dag. Want ging het stuk die avond niet af, dan zouden ruim achttien jaar verlopen eer de maan diezelfde stand had. Daar verschenen de reizi gers. Barbicane gaf bedaard on koel zijn laatste bevelen. Nicholl liep met afgemeten passen, de lippen gesloten en de handen op de rug gekruist, Michel Ardan was gekleed in reis tenue, met lederen beenkappen, een reistasje opzij, een sigaar in de mond Met de ellebogen werkte hij zich door de juichende volksmenigte heen. Maston, de ijverige en geestdriftige secretaris van de Gun-club, pinkte een traan weg en stelde alsnog voor om mee te gaan. Zijn aanbod wordt vriendelijk doch beslist afgewimpeld De drie mannen stapten in het pro jectiel. Zij schroefden de sluitplaat aan en de mond van de Columbiad wendde zich vrij en onbelemmerd naar het doel van de reis, ergens in de hemel. Nicholl, Barbicane en Mi chel Ardan waren voorgoed in hun metalen gevangenis gekerkerd. De maan, zegt de schrijver, gleed statig langs de hemel. Zij stond in Het ruimtevaartuig wordt af geschoten, De explosie van liet schietkatoen veroorzaakte een aardbeving. De Amerikaanse luchtmacht zoekt thans naar een deel van een kernwa pen, dat een bommenwerper van het type B-47 de vorige week in het gebied van Savannah in Georgia in zee heeft afgeworpen, na een botsing met een straalvliegtuig van het type Sabre F-86. De luchtmacht deelde echter mee, dat het wapen voor vervoer geschikt was gemaakt en daardoor niet kan ontploffen. Er is ook geen gevaar voor radio-activiteit. De piloot van de straaljager kon zich met zijn valscherm in veiligheid brengen en de bommenwerper landde later veilig op de vliegbasis Hunter. het sterrenbeeld van de Tweelingen en was gevorderd tot halverwege de horizon en het zenith. Zij werd be gluurd gelijk het wild door een jager, alvorens het geweer losbrandt. Hardop telde men de seconden af. „Vijfendertig, zesendertig, zevenen dertig, achtendertig, negenendertig veertig. Vuur Een vonk vloog door de lading. Een vreselijke slag daverde door de lucht. Een allerverschrikkelijkste vuurgloed deed de grond sidderen, als braakte een orkaan zijn vlammen uit. De aarde werd opgeheven. Slechts aan weinigen gelukte het in dat ogenblik van schrik, het pro jectiel glorierijk tussen vlammen en damp opwaarts te zien stijgen. Op het ogenblik dat het schot af ging, werd in geheel Florida de nacht in een heldere dag veranderd. Velen sloegen tegen de grond en 300.000 mensen werden in een enkel ogenblik stokdoof. De luchtdruk ontwortelde bomen, vernielde een honderdtal hui zen en veroorzaakte op de oceaan een noodweer, dat verscheidene sche pen in grote moeilijkheden bracht. (Volgende keer: De reis door de ruimte). De voetbalsupporters krijgen zondag niet al te veel te zien. Er is slechts een mager programma gereed gemaakt, dat hoofdzake lijk bestaat uit inhaal-wedstrijden en tot een beetje redelijk ge heel gemaakt met bekerwedstrijden uit de eerste en tweede ronde. In Breda komt men overigens niets tekort, want daar gaat NAC - BW plaats vinden. De NAC-ers hebben (met uitzondering van de strijd bij DOS) de laatste weken geweldige dingen gedaan en gezien de sombere geruchten, die uit Den Bosch door dringen over de verrichtingen van het eens zo roemruchte BW, zou een Bredase zege dus voor de hand liggen. Maar zo eenvoudig is het niet. Hier ontmoeten elkaar twee oude rivalen, die steeds hebben moeten (Advertentie) wil ik een man hebben die weet hoe het hoort en die schoon, fit en fris is en die er goed verzorgd uitziet, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met De betrokken geleerden van de Amerikaanse luchtmacht zijn ver- baasd_ over de goede wijze, waarop de 23-jarige Amerikaanse vlieger Do nald Farrell, die een week door brengt in een afgesloten stalen com partiment, waarin de voorwaarden heersen, welke ook in een ruimte schip zouden bestaan, de proefne ming doorstaat. Farrell reageert snel en hij verveelt zich niet, terwijl hij evenmin last van vermoeidheid heeft Kort nadat Farrell woensdagavond jl. was gaan slapen, werd in zijn verblijf een noodsein gegeven, dat zijn zuurstoftoevoer was afgesneden Farrell hoorde het sein en hij had zijn gasmasker voor noodgevallen binnen negentien seconden op. Zo'n man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik mor gen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. stuks 75 ct In Japan heeft men met goed ge volg proeven genomen met een plas tic raket, die tijdens een vlucht van 40 seconden een snelheid bereikte die driemaal zo groot was als die van het geluid. De raket bereikte voorts een hoogte van twee-en-een-halve ki lometer. De raket, die 69 cm lang is en 35 kg weegt, is geheel van plastic, met uitzondering van de vier metalen roeren. Een Griekse zilveren munt met een afbeelding van het gezicht van Apollo en daterend van omstreeks 400 jaar voor Christus is te Londen voor 3.200 p. st. (ongeveer 32.000 gulden) verkocht. Men zegt, dat dit de hoogste prijs is die ooit voor een munt is betaald. vechten voor wat ze waard waren om elkaar er onder te houden. Het verleden is vol van de wispelturige gevechten, die de oude, vertrouwde Brabantse topclubs presenteerden. Vermoedelijk zal het zondag niet an ders zijn, ook al staan de Bossche tegenstanders dan op de allerlaatste plaats. Misschien is het juist dit feit dat NAC het bangst maakt. BW zal alles op alles zetten om deze sma delijke plaats te verlaten en daar om is deze ploeg „levensgevaarlijk" vooral als ze ook nog wordt onder schat. Maar NAC zal onderhand wel weten, wat het van BW kan ver wachten. Daarom houden wij het toch op een Bredase overwinning. Paga- no verslaat een gedeelte van deze wedstrijd voor de KRO. Blauw-Wit - WV is eigenlijk van hetzelfde type. VW treedt eveneens aan als grote favoriet, maar ook hier geldt het een tegenstander in „doods nood". Blauw-Wit vecht met de moed van de wanhoop om zijn behoud en daarom is het uitkijken geblazen voor Wilkes en zijn mensen, die bij de Blauw-Witten hun gebroken over winningenreeks stellig willen voort zetten. Als derde ontmoeting is DOS- Amsterdam vastgesteld. Redelijker wijs gesproken moet het hier gauw bekeken zijn. Amsterdam loopt als een gewillig lam ter slachtbank... Geen wonderen In de eerste divisie A, waarvoor twee wedstrijden zijn vastgesteld gaat Willem II naar Roda Sport. Er kunnen natuurlijk wonderen gebeu ren, maar het zou niet normaal zijn als de Tilburgers hun nog steeds aanwezige kampioenskansen aan gruizels gingen slaan bij de laagst geplaatste club van de afdeling. Vi tesse en DWS gaan het elkaar heel wat moeilijker maken, want die ploe gen „zweven" op gelijke hoogte in de middenmoot van de standenlijst. De tweede divisie A krijgt onge veer een compleet wedstrijdrooster af te werken. Het interessantste duel lijkt ZFC - Dosko. De Bergenaren zullen wel grote plannen gemaakt hebben om bij de leider van de af deling een huzarenstuk te presente ren en als ze zich zoiets hebben voorgenomen kunnen er sensationele dingen gebeuren. Het zal echter wel aanpakken zijn voor de Dosko-men- scn. Wat EBÖH bij 't Gooi gaat klaar maken is na de actuele krachttoeren van de laagst geplaatste club met geen mogelijkheid meer te voorspel len. Verder gaan hier door: Emma- Zeist en UVS-DHC. De amateurs Bij de amateurs in de eerste klas C gaat alleen de wedstrijd Boxtel- yiissingcn door. Getuige de verrich tingen, die de Zeeuwen vorige zon dag tegen Heer leverden, ziet het er voor Boxtel maar zwart uit. Vlissin- gen is opeens weer een vervaarlijk tegenstander geworden, die zijn oude krachten heeft hervonden en daar van ook ditmaal weer blijk zal wil len geven. Wij houden het op een Vlissingen-zege. In de tweede klasse A blijven de leiders, Schijndel en Gemert, op hun gemakkie thuis om te zien hoe in het tweede gelid slag geleverd wordt. Zij zullen Taxandria zien oprukken, want dat staat duidelijk op winst bij rode lantaarn-drager JVC. TOP zal het niet zo gemakkelijk hebben om hogerop te komen, want het moet bij Boxmeer op bezoek en die ploeg zal het terreinvoordeel zo veel mogelijk uitbuiten. Uno Animo heeft hetzelfde voordeel tegen Veloc en dat zal wel een overwinning opleveren. DESK gaat naar Oss toe, waar het op een warme ontvangst moet rekenen. Overigens zijn de mensen uit Kaats heuvel mans genoeg om beide pun ten uit het vuur te slepen. In de tweede klasse B zien we een Zeeuw se derby tussen Goes en Middelburg. De Middelburgers zijn er goed in en zullen daarom wel een lastig te ne men klip zijn. SARTO ontvangt Rood-Wit. Er zijn de grootste belangen gemoeid met de uitslag, want beide elftallen heb ben nog alle kans op de kampioens titel. Ze zullen er voor willen vech ten. SARTO heeft op papier de beste kansen, temeer nog omdat het voor deel van eigen veld meespreekt. St. Michielsgestel gaat in de derde klas B zonder veel illusies UDI te lijf. VOAB - GW wordt een verbeten duel om uit de gevarenzone te ko men. Misschien staat VOAB als thuis club er het beste voor. Baardwijk zal zich tot het uiterste moeten in spannen om bij Heusden tot een lo nend resultaat te komen. In de der de klas C moet RWB van het bezoe kende Gudok kunnen winnen. Leider Veerse Boys ontvangt Hieronymus en zal graag van de gelegenheid ge bruik maken om rivaal Dongen te ontlopen. De Dongenaren hoeven niet te spelen. Hero kan met de nodige vechtlust van SCO winnen en VES moet onder hetzelfde voorbehoud bij Virtus als overwinnaar uit het strijdperk treden. Hontenisse komt dichter bij de lei ders in de derde klas D door winst tegen Zeelandia. RCS ontvangt Zee land Sport en mag van dit feit niet al te veel goeds hopen. 99Laatste kans99 In de vierde lilas E zal SVG zijn „laatste" kans om van de onderste plaats af te komen met alle vuur te gen Oirschot Vooruit verdedigen. Ve- locitas krijgt op eigen terrein af te rekenen met Nieuwkuik, hetgeen een moeilijke opgave lijkt. Hilvaria is met ZIGO ook nog niet een-twee-drie- klaar. TAC heeft wellicht aan het terreinvoordeel voldoende om voor een verrassing te zorgen tegen het bezoekende Ons Vios. RKWU ziet tegen TVC kans om dichter bij de eerste twee in de vier de klasse F te komen. Zundert wint bij RVS. Bij DEVO - Breda is dat niet zo gemakkelijk te zeggen, want deze ploegen zijn beter aan elkaar gewaagd. De Bredase derby tussen Groen-Wit en Boeimeer belooft een zege voor de gasten te worden, voor zover men dat tenminste bij plaat selijke derby's bekijken kan. Schutters ontvangt in de vierde klas E Cluzona, waaraan het de han den vol zal hebben. Veel winstmo gelijkheden heeft de thuisclub niet. Nieuw Borgvliet heeft Burgh te gast. Het gaat ook hier om de uiteindelijke bezetting van de laatste plaats, maar Burgh zal daaraan wel niet kunnen ontsnappen. Het beste duel belooft Halsleren - Noordhoek te worden, dat beslist over de bezetting van de tweede plaats. In de vierde klas H tenslotte loopt Clinge vermoedelijk in op leider Yer- seke, want de koplopers spelen niet en Clinge moet met mannenmoed by Sluiskil kunnen winnen. Steen heeft niet zo gauw gewonnen van het bezoekende Luctor. RIA Oostburg betekent winst voor de thuisclub en Hansweertse Boys moet getuige de standenlijst van 's Heer Arendakerke kunnen winnen. De minister van Defensie, ir. Staf, heeft in de Tweede Kamer meege deeld, dat er binnenkort een leger order zal verschijnen, waarbij de al gemene groetplicht over alle onder delen der krijgsmacht wordt inge voerd vanaf de rang van sergeant, zowel mannelijk als vrouwelijk. De ze legerorder zal van 1 maart af van kracht worden. De Surinaamse posterijen zullen binnenkort een serie van vier post zegels uitgeven ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van het to neelgezelschap „Thalia". De ont werpen zijn van de heer Loning te Paramaribo en de zegels zijn in Nederland gedrukt. De kleuren van de zegels zijn (van boven naar be neden) oranje en zwart; groen en zwart; violet en zwart; en blauw en zwart.

de Stem | 1958 | | pagina 9