shme lOHPCft OFffft yrflfF? Wit THontiai ïvoüOL eer» mond vol Sneeuwwitjes Zwart o 1 Nederlanders uit Indonesië naar Verenigde Staten? GEEN LIQUIDATIE CORRUPTIE DE CIJFERS TV'R A D lO'TV'R ad io-tv I# I* GELO TWEEDE BLAD fPagbla? Pc^m VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 MENING EN COMMENTAAR Kopen Belgen grond in ons land? Wohlgemuth zal in Karlsruhe berecht worden Zender van de „Verkenner' zwijgt Negenvoudige moordenaar in Schotland door ANTONIO DEL MONTE jeslist 2R STEEN (Advertentie) =S\ Minister Staf heeft dan toch af gezien van het afdanken der vrij willigers van de Nationale Reserve. Hij gaf toe, dat er in het verleden wel verkeerde beslissingen waren genomen. Hij was ook onder de in druk gekomen van de bezieling, die leeft bij vele vrijwilligers. Van daar zijn plan om een nieuwe mili taire organisatie op te richten, waar bij vrijwilligers en dienstplichtigen zonder oorl.bestemming ook als vrij willigers zullen worden toegelaten. De min. denkt daarbij aan 'n orga nisatie van bijvoorbeeld een pelo ton per 20 vierkante kilometer. De taak van deze eenheden zal door de territoriale commandanten worden bepaald. Het plan bestaat om de enca'drering van deze eenheden ook in de streek waar zij zullen optre den, te zoeken. Men kan begrijpen, dat er in de Kamer enige opluchting was, omdat het afschaffenzondermeer nu van de baan was. De vrijwilli gers van thans behouden de kans, hun geoefendheid en geestdrift in dienst van het vaderland te stellen. Dit kapitaal aan opofferingsge zindheid ten bate van de nationale zaak wordt niet zonder meer weg gesmeten. Toch blijven er vragen open staan. De belangrijkste was wel, of er nog langer niet-dienst- plichtigen als vrijwilligers kunnen toetreden. Voorlopig schijnt dat niet het ge val te zijn. De bedoeling is, de ge legenheid alleen open te stellen voor geoefendcn. Dat heeft al de -nodige bedenkingen opgeworpen. Een definitief oordeel is niet moge lijk, voordat de plannen vast§ vorm hebben gekregen. Een tweede vraag gelds het propaganda- en wervings instituut Steun Wettig Gezag. Mi nister Staf wil het maar liefst op doeken, doch verscheidene Kamer leden waren het daarmee volstrekt niet eens. Dit wordt dus ook nog afwachten. Belangrijk is echter reeds de kentering, die mag worden gecon stateerd. Het liquidatiebevel is in getrokken. Maar waakzaamheid blijft geboden, dat vrijwilligheid 'n eerlijke en open kans blijft behou den. Staatssecretaris Kranenburg heeft fel van zich afgebeten naar aanlei ding van de vele publicaties over al dan niet vermeende corruptie bij de aankopen voor Defensie. Positief verzekerde hij: „Het militair en bur gerlijk ambtenarenapparaat is niet corrupt. Als er iets is, dan heeft het recht zijn loop". Hij had in dit verband felle kritiek op enkele bla den, doch prees aan de andere kant een drietal kranten, w.o. Het Vrije Volk, die waardevol speurwerk zou den hebben verricht. Dit laatste vinden we toch wel eigenaardig. Die artikelen in „Het Vrije Volk" ademden toch een andere geest dan de positieve verzekering, dat het allemaal in orde is. De artikelen reeks had al een titel, die de lezer in twijfelstemming moest brengen: „Majoor K., een zaak met vraagte kens". Verder vinden we grote kop pen als: Oorlog sloot vreemd en ge vaarlijk contract. Piat-order veel te duur, Dienst Materieel Leger macht merkte niets, dubieuze me thoden van Rijksrecherche. En het door de staatssecretaris geprezen blad stelt aan het eind een zeven tal vragen w.o. de volgende: Wie is ver antwoord el ijk voor het ai te „vrije" contract met de heer Van Benthem? Hebhen de ministeries van Oorlog of (en) Marine ook thans nog contracten met particuliere inkoopbe middelaars naar dit model? Hoe is het mogelijk dat de order voor "Piat-onderdelen voor 30.000 Engelse ponden werd gegund aan de firma East Essex Engineering, indien later uit een calculatie kon blijken dat dit be drag aanzienlijk te hoog lag? Waarom is een dergelijke calculatie niet dade lijk gemaakt, toen men merkte dat door het lage aantal inschrijvers de reële concurrent] estellirug" dubieus was geworden? Welke garantie is er dat thans bij het DML een meer effi ciënte controle werkzaam is? Nu heeft de staatssecretaris ge- zegd, dat men dacht door het con tract met Van Benthem voordeli ger uit te komen, doch dat dit nu veranderd is en dat er dergerlijke contracten niet meer bestaan. Hoe kon „men" dit echter denken? „Het was de kat op het spek bin den", zei een deskundige aan het Vrije Volk. Zelfs een bevriend en geprezen blad heeft zijn bedenkin gen. Minister en staatssecretaris moeten dan toch bedenken, dat het niet alleen maar schandaaljagers zijn, die onrust wekken. Bij het aanhoren van een rede van de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening Dr. Ir. Mans- holt viel ons weer op het streven, toch vooral alle ongerustheid over de stand en het verloop van de werk loosheid weg te nemen. Er is op een of andere manier uitgedokterd hoe. dat weten we niet dat onze ongerustheid pas mag wakker worden, als het aantal mannelijke werkelijk werklozen boven de hon derdduizend stijgt. Met de nodige aftrekposten komen we aan die honderdduizend nog lang niet toe. Dus Intussen moest Dr. Mans- holt toch ook constateren, dat er streken en rayons bestaan, waar het percentage werklozen toch wel zor gen moet baren. Met name het ray on Etten springt met een excessief hoog cijfer ver boven de andere uit. Een directeur-generaal van de arbeidsvoorziening kan dan maar over één remedie praten: openbare werken, aanvullende werken. Wij blijven echter van mening, dat dit maar noodverbanden zijn. Voor ons is van veel groter betekenis bet scheppen van blijvende werkgele genheid, door het uitbreiden van bestaande en het scheppen van nieuwe industrieën, gepaard met een krachtige exportbevordering. Het fiscale regeringsbeleid vormt daarvoor echter geen aanmoedi ging. Het lag buiten de bevoegd heid van Dr. Ir. Mansholt, daarover te praten. Wij echter willen dat hier toch even doen. want juist een dag voor de uitslag was onze Thomas sa- - men met zijn vrouw met va- in Detroit heeft de burge- tj „PP-aan Naar Florida. meester zich verzet tegen een kantie gegaan. Naar r tonua. voorstel om bars in de stad TEUT Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Meel, heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de volgende schriftelijke v.ragen gesteld: 1. Is het juist, dat de laatste weken vooral in het zuidwesten van ons land op groter schaal boerderijen en land bouwgronden. waarvoor Nederlandse boeren gegadigden zijn. door Belgen met speculatieve bedoelingen worden opgekocht? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan me dedeling doen over de omvang, die deze speculatieve grondaankopen aannemen? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, acht de minister deze ontwikkeling gezond en gewenst? 4. Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan in staat en bereid op zeer korte termijn een einde te maken aan deze dan ongezonde en ongewenste gang van zaken en, zo ja, met welke middelen? (Advertentie) Wèg keelpijn keeltabl.-helpen direct toestemming te geven o pen te blijven tot vier uur 's nachts. Iedere serieuze drinkebroer ziet vóór twee uur gemakkelijk kans zich. teut te drinken'', meende hij. Waarom zouden uiij er dan S nog twee uur aan plakken?" Donker In Philadelphia zag een misdadi ger 's avonds een huis, dat hele maal niet verlicht was. De man verbond hieraan de conclusie, dat er dus wel geen mens thuis zou zijn en drong naar binnen. Die dief kwam echter bedrogen uit, want hij werd praktisch onmiddellijk in een ijzeren greep genomen. Wat la ter zat hij in de cel. Men heeft Welkom hem al verteld, dat de twee zoon tjes des huizes elkaar toevallig wor- Rechter Sam Blair uit Jefferson jn het donker aan het leren bracht een dienstbezoek aan de warpn staatsgevangenis. De gevangenen hadden veel werk gemaakt van de ontvangst. Zo speelde hun orkest bij de welkomsplechtigheden de mars: ,,U bracht ons hier binnen". Camouflage In de gevangenis van Aztec keek Tractor In een plaatselijke krant te Pa radise stond dezer dagen een adver tentie, waarin een jonge weduwe kennismaking zocht met een huw bare jonge man, in het bezit zijnde - - van een tractor. ,,Het moet", stond een der cipiers een cel binnen om er een g0e(je tractor zijn. Gelieve 1 ,.„(J„lrl..„, Jol rl i o lood wac i - 1I, te ontdekken, dat die leeg was. Logischerwijs kon dat niet, want er moesten twee gevangenen in zitten. Het mysterie werd nog groter: Er was in de hele cel niets beschadigd, zodat de bewoners als geesten dwars door de muur moesten zijn gelopen. Zo erg was het echter niet, want bij een nauwkeurig onderzoek werd een grote, gekleurde plaat van een mooie juffrouw van de muur gehaald. Dat was de camouflage van een groot gat in de wand,,.waar langs de boeven zich een weg naar de vrijheid hadden gebaand. Prijs De heer Thomas Kilpatrick uit Waukesha in de Verenig de Staten won de eerste prijs in een tekenwedstrijd: Een reis voor twee personen naar Florida. De organisatoren van de wedstrijd hebben het hem nog niet kunnen meedelen, hem bij de eerste kennismaking mee te brengen". Zal ik je eens vertellen wat ik heb gedaan om er vanaf te komen?Ik heb een prachtig chinees porceiei* nen servies gekocht. Ik mag er niet eens aanko men! Waar ook Uw voorkeur naar uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! Dr. Wolfgang Wohlgemuth, die in 1954 met het voormalig hoofd van het bureau ter bescherming van de Westduitse grondwet, dr. Otto John, naar Oost-Berlijn uitweek, zal vol gens justitiële kringen in West-Berlijn door het federale hooggerechtshof te Karlsruhe worden berecht. Dit hof heeft John in 1956 tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschul digingen die verband hielden met zijn uitwijken naar Oost-Berlijn. Wohlgemuth werd, zoals gemeld, dinsdagavond in West-Berlijn gear resteerd. Het is nog niet bekend, of er reeds een aanklacht tegen hem is I ingediend. (Advertentie) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou 'n Nederlands verzoek om 20.000 Nederlandse vluchtelingen uit Indonesië op dezelfde basis als indertijd de Hongaarse vluch telingen op te nemen, in wel willende overweging hebben. Dit bericht volgt op een verklaring van Francis Walter, mede-opsteller van de wet van McCarren-Walter op de immigratie, dat hij niet wist of er met het oog op de huidige stand der werkloosheid in de V.S. genoeg men sen zijn die zich verantwoordelijk willen stellen voor de vluchtelingen. Hoewel, aldus A.F.P., het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken het verzoek in welwillende overweging heeft, hebben bepaalde hoge ambtenaren verklaard, dat zij het niet mogelijk achten, dat toela ting op dezelfde spoedbasis kan ge schieden als het geval was met de vluchtelingen die na de Hongaarse opstand de V.S. binnenkwamen. Francis Walter verklaarde nog, dat de Nederlandse vluchtelingen slechts op spoedbasis zouden kunnen worden toegelaten, nadat Amerikaanse bur gers die zich verantwoordelijk stellen, hun vooraf werkgelegenheid hebben gegarandeerd. 55 Het Amerikaanse ministerie van het leger heeft bekendgemaakt dat een van beide zenders van de Ameri kaanse kunstmaan zwijgt. Bij de lancering van de ..Verken ner" hadden Amerikaanse geleerden, zoals bekend, voorspeld dat een van beide zenders slechts twee weken zou werken. De andere zender zal. naar aange nomen wordt, nog twee tot drie maanden functioneren. Gisterenochtend was de ..Verken ner" 150 maal rond de aarde ge draaid, waarbij zij 7.200.000 km had afgelegd. Aan de buitenkant van de kunst maan heeft men temperaturen geme ten variërend van honderd graden Celsius onder nul tot 300 graden bo ven nul. Binnen de satelliet varieerde de temperatuur van 10 tot 29 graden, welke dus geschikt is voor het men selijk organisme. In Schotland is de 31-jarige vrijge zel Peter Manuel, onder verdenking van moord, negen maal gepleegd, gearresteerd. Manuel beging de moorden in de afgelopen twee jaar. Hem is met na me de moord op de jeugdige Anne Kneilands ten laste gelegd. Haar stof felijk overschot werd in januari 19.56 op een golfterrein in Schotland aan getroffen. Zij was door talrijke mes steken om het leven gebracht. De moorden zijn op zeer verschil lende wijze gepleegd, zodat de Schot se politie ze geruime tijd aan meer dan een moordenaar heeft toegeschre ven. Zij veronderstelt, dat Manuel in bepaalde gevallen in opdracht en te gen betaling heeft gemoord. ZATERDAG 15 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA. 10.20 Lichte muz. 10.40 Buitenl. overz. 10.55 De familie Doorsnee. 11.25 Gram. 11.40 Mezzo-sopr. en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Nieu we gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Kamerork. en solist. 16.30 Is de maat vol? caus. 16.40 Lichte muz. 17.00 Wereldkamp. schaatsenrijden. 17.10 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Promenade-ork. en sol. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22 00 Lichte muz. 22.27 Labyrint in Lan Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Pla- tennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 V. d. jeugd. 14,20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Ama teursprogr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 Gre goriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Instr. trio. 18.00 Journa listiek weekover. 18.10 Pari. overz. 18.20 Lichte muz. 18.40 Wereldkampioenschap pen schaatsenrijden te Helsinki. 18.45 Re- Advertentie) geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerork. en solist, (pl.m. 19.35-19.40 Wereldkampioenschappen schaatsenrijden te Helsinki). 20.10 Licht baken. caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Wereldkampioenschappen schaatsen rijden te Helsinki. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22-24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journ. 15.00 Amus.progr. 15.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturgische ge zangen. 17.30 Gram. 18.00 idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gram. 12 54 idem. 13.00 Nws. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Bel canto. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazz- muz. 22.35 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Televisie KRO: 17.00-17.45 V. d. kind. AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. NTS: Progr. over de Wereldten toonstelling Brussel 1958. AVRO: 21.50- 22.30 Quizprogr. NTS: 22.35-23.30 Eurovi sie: Wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats te Parijs. FRANS BELG. 17.30 Airs de Trance» 19.15 V. d. jeugd. 19.45 Hengelaarskron. 20.00 Nws. 20.25 Toneelstuk. 21.55 Caba ret. 22.35 Eurovisie: Act. te Parijs. 23.30 Wereldnws. VLAAMS BELG. 19.00 Religieus progr. 19.30 Nws. 19.40 De week in beeld. 20.15 Overname v. d. N.T.S. (AVRO): Quiz progr. 21.00 Boemerang. 21.30 Overname v. d. N.T.S. (AVRO): gevar. progr. 22.35- 23.30 Eurovisie: Sportrep. te Parijs. SUPER B 7 M, L, FM, 6 buizen f 218, STANDAARDSUPER C 7 k, m, l, fm, 7 buizen, 3 luidsprekers f 288, MEESTERSUPER D 7 k, m, 1. fm, kiankregister, 5 luidsprekers f 360.— vraag brochure bij de handel ot a"e 'n edehiouten kasten NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N V. - POSTBUS 1068 - 's-GRAVENHAGE 19) ..Zoals je ziet". Demonstratief draaide Maddalena zich om. ..Straks komen we te laat op het werk Maria. We moeten opschieten!" De hemel begon nu van kleur te veranderen. Aan de horizon ontstond een waaierpatience van roze en rood, dat als de vloed van een zee zeer vastberaden het ijle, vochtige grijs begon te overspoelen. Maddalena's woorden drongen nau welijks tot Maria door. Ze deed op- nieuw een stap in Anita's richting en drong vleierig aan: ,,Ik ben zo verschrikkelijk benieuwd naar onze toekomst en jij kunt het zo goed!" Anita lachte luidop. Ze kreeg een hol gat m haar gezicht, want ze had geen tand meer in haar mond. Ze vat te Maria bij haar schouders en liep naar de kant van de weg. Er was daar een rotsachtige berm en terwijl ze gingen zitten, greep Anita de hand van Maria. „De mensen zouden zich veel kun nen besparen", zei ze grinnikend. „Als ze wat meer naar de natuur en wat minder naar zichzelf luister den". Ze had benige, droge vingers, die enkele seconden Maria's hand betast ten en beknepen. Terwijl lachte en praatte ze met Maddalena, die on willig naderbij kwam. „Ga toch zitten", zei Anita. ,,lk zal wel zorgen, dat je op tijd op je werk komt. Het duurt hoogstens vijf minuten". Maddalena haalde een sigaret te voorschijn en begon te roken. Ze stond met haar rug naar Anita toe en keek naar de wijde hemel „Wat zie je nu allemaal?" vroeg Maria nieuwsgierig en er gleed een koude rilling over haar rug toen Ani ta met haar nagel aandachtig over de palm van haar hand streek „De levenslijn is zeer belangrijk" zei Anita langzaam en in haar zwaï^ te ogen kwam een glans van verruk king. Dichter schoof ze naar Maria Haar gezicht was een landkaart vari duizenden putjes en streepjes, ster retjes en rimpels en vierkantjes die nog werden geaccentueerd door het stof van vele dagen en weken. Er dreef een prille ochtendwind voorbij, die even deed huiveren. Ach ter hen lag de zee spiegelglad en grijs, glanzend als de schubben van een grote, dode vis. Eenzaam en schuw schoof een kleine vissersboot naar de haven en de pijnbomen ruis ten klagend en berustend, als de ou de, nooit te veranderen volksliederen. „Je zult een lang leven hebben", zei Anita zelfverzekerd. „Maar je zult oud worden in een land, dat je nu nog niet kent cn kom toch zitten, Maddalena, er is immers plaats genoeg!" Grijnzend schoof ze opzij en met haar tanige hand pakte ze haar rokken bij el kaar. Maddalena moest nu wel. De rot sen waren hard en Anita stonk. Haar hals was gerimpeld en weerbarstig van droogte. Ze vroeg een sigaret en keek naar Maddalena, terwijl die met merkbare tegenzin oen verfrom meld pakje tevoorschijn haalde. Tus sen de opeengeklemde lippen bungel de haar sigaret, en een blauwe wolk van rook werd door de wind in dun ne flarden uiteen gedreven. „Ga ik gauw naar dat land toe?" vroeg Maria ademloos, maar tegelij kertijd was ze bang voor het ant woord. Ze was plotseling uit het ge wone leven gelicht. De gebaren van Anita's handen, haar gezicht, ja zelfs het grauwe van haar japon en de kapotte schonen, die puntig onder haar kleren vandaan staken, gaven haar het gevoel, dat er plotseling over haar leven beslist was. Dat ze nu niets meer aan haar noodlot zou kunnen veranderen. Ze had bijna spijt dat ze dit be gonnen was. Ze durfde zich niet te bewegen, maar het liefst was ze weg gelopen. Doodstil, met gebogen hoofd bleef ze zitten en wachtte. Anita zoog de rook naar binnen, en kele onverstaanbare woorden mum- melend en haar ogen vernauwden zich tot smalle spleten als een kat, ie gereed staat een trippelende vo gel te bespringen. Uit de verte klonk het geluid van een ezel. die met trappelende poten over de weg ging. Anita luisterde. >-pat is Enzo", dacht ze hardop. ,,Die is op weg naar de groeve. Dan moeten jullie opschieten Haar hand maakte een beweging om de as van haar sigaret te gooien, maar halverwege stokte hij- en haar smal le mond begon lispelende geluiden te maken. Maria zat te draaien op haar plaats. Ze was er helemaal niet nieuwsgierig meer naar, waar dat onbekende land dan wel zou liggen en ze verlangde niets liever dan op te staan en haar weg naar de puim steengroeve te vervolgen. Ze draai de haar hoofd en probeerde naar Maddalena te kijken. Die was met een ontstemd gezicht bezig de hak van haar schpen schoon te maken. Maria noemde haaf naam. zo aar zelend en fluisterend, dat Maddale na het nauwelijks kon horen, maar onmiddellijk siste Anita: ,,Stil! Stü toch! Ze had nu haar ogen gesloten. Ze gooide haar sigaret op de grond en met gespreide vingers legde ze haar handen op haar schonkige knieën. Haar perkamentachtige wangen tril den en telkens schoof ze haar ene wenkbrauw zenuwachtig omhoog. Opeens begon ze te spreken. Ge jaagd en hees. alsof ze een bekente nis aflegde, die ze het volgende ogen blik niet meer zou kunnen doen. Maria schoof verschrikt een eind opzij en juist op het moment, dat ze al haar moed had bijeengegaard en wilde opspringen, zei Anita lang zaam: ,,Een visoen, Maddalena, een visioen voor jou". Nu schudde ze met gesloten ogen haar hoofd. Er trok een rilling over haar ganse lijf en toen ze haar ogen weer wilde openen, lukte dat niet on middellijk. ..Wat zag je?" vroeg Maria ang stig. ..Iets ergs?" Anita keek haar aan. De vraag scheen eerst niet tot haar door te dringen. Maar na een tijdje vervolgde ze: ..Ik zag een weg met stenen. Maddalena, zulke grote stenen Ze schudde haar hoofd, of ze gruwe len zag, die ze nooit meer zou kun nen vergeten. Scherpe stenen en nergens meer een plekje om je voe ten neer te zetten. En het was zo'n lange weg. Zo verschrikkelijk lang". ..Misschien naar dat onbekende land", veronderstelde Mddalena spot tend. ..Nee, het was een weg. die uit kwam op een muur. Een hoge muur van rode stenen met glas er boven op. Maar daarachter was een tuin. Een tuin met de prachtigste bloemen Ik heb in werkelijkheid nog nooit zul ke mooie gezien. Maar dan zag ik kleuren rare rode kleuren en ..Anita!" schreeuwde Maria. ,,Wat gebeurde er met die bloemen? Le ken ze misschien op..." Maar Maria kreeg geen kans om haar zin af te maken. Want onver wachts was Maddalena opgespron gen. Ze sjorde Maria driftig aan haar arm omhoog en commandeer- j de woedend: .Vooruit! Schiet op! We 1 staan hier al onze tijd te verpraten! Over twintig minuten moeten we op het werk zijn!" Verschrikt vloog Maria op. De rie ten tas schoot uit haar handen en kletterend viel de fles met wijn voor het middagbrood op de rotsige weg aan stukken. Verbouwereerd stonden ze er alle bei naar te kijken. Anita was de eer ste. die de situatie in handen nam. ,,Ooooü" jammerde se plotseling. ..Wat een zonde! Raap toch op! Die fles oppakken. Maria! Het loopt er allemaal uit!" Maar toen noch Maddalena, noch Maria op haar geschreeuw reageer den. knielde ze tenslotte zelf met een bewonderenswaardige snelheid op de grond. Ze graaide het overschot van de fles naar zich toe en keek spijtig naar het rode meertje op de grond, dat in de meest wonderlijke figuren be gon uiteen te lopen. Even onder de hals was de fles gebroken en begerig klemden Ani ta's vingers zich om het gebarsten glas. ..Pas op voor de scherven!" waar schuwde Maria, maar Anita hoorde haar niet. Ze maakte een smakkend geluid met haar tong en keek schuin naar Maddalena. ..Zulke kostelijke wijn", zei ze ver wijtend. Waarom kijken jullie niet uit! Ik zou wel 's willen weten hoe je het nu mee wilt krijgen". Ze lik te haar vingers af en voegde er fle mend aan toe: ,,Zo'n voorspelling is je toch zeker wel een restje wijn waard? Eigenlijk is het niet eens meer te drinken, 't Zit vol met zand". „Drink maar op", stemde Madda lena onverschillig toe en met een stugge groet zette ze haar weg voort. Maar bij Maria had de nieuwsgierig heid toch weer de overhand op haar angst gekregen. "Zeg nou 's even gauw wat er met die bloemen was?" vroeg ze pope lend. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5