Nieuw premiestelsel particuliere bouw RAI-gebouw op openingsdag Eerst troepen weg, dan eerst onderhandelen VAN 1 MAART AF TOERISTENKAART Opmerkelijk succes van Utrechtse paragnost SPANNING STIJGT IN INDONESIË GEORGE ROUAULT (86 JAAR) OVERLEDEN GELUKKIG Dit jaar in elk geval nog 70.000 huizen n n n n u u u u u u n u DAGBLAD VOOR ZEELAND Witte verwacht opleving woningbouw Produktie H-bommen in Engeland Maximum naar gemeenteklasse Ramp München Edwards bij bewustzijn Bourguiba over geschil met Frankrijk ik heb irasioOyk. dekens! Zeer zacht Chef-technicus van Vlaamse T.V. verongelukt Moeder en kind bij aanrijding gedood Ernstig ongeval te Heinkenszand Goedkoper dan een paspoort Russen bereiken „ontoegankelij ke" Zuidpool Sir Hugh sprak met Makarios Reuter en Brandsen wilden „staatsgreep" Max Croiset hielp bij opsporing in Duitsland DOPERWTJES (uit blik) Overstromingen op west-java f>% 52-; 93e JAARGANG No. 22632 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs by vooruitbet. f 7,- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Vitor Gat, Rmtnjtn en Vedtrlani V R IJ D A G 14 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeiand uitsluitend in de Zeeuws» editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 pel mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsoh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bübureaus: TERNEUZEN, Noordstraat^56^tel^2601^ OO.SIBi ï.G, L n.t. aat 41, tel. no. (Van onze Haasse coxiesuondenD Minister Witte verwacht, dat in het voorjaar de werkloosheid in de bouwvakken zeer aanzienlijk terug zal lopen. Als reden voor deze verwachting voerde hij gistermorgen op een perscon ferentie te Den Haag aan, dat voor het jaar 1958 voor een vrijwel even groot bedrag aan bouwvergunningen is afgegeven als het jaar ervoor. Al dat werk moet nog dit jaar worden gedaan. De huidige ruimte op de arbeidsmarkt meende de bewindsman daar uit te kunnen verklaren, dat de ondernemers dit jaar niet zo genoodzaakt zijn hun werknemers vast te houden, ook al is wei nig werk. De seizoenswerkloosheid heeft zijns inziens „meer haar normale gezicht gekregen". Over de totale woningproduktie in dit jaar verklaarde ir. Witte, dat naar hij verwacht, er zeker 70.000 woningen gereed zullen komen. Om te zorgen dat de bouw ook in 1959 continu kan verlopen heeft hij een aantal veranderingen aangebracht in de premietoewijzing voor de particuliere bouw. De Britse regering heeft donder dag in haar jaarlijks verslag over de stand der landsverdediging medege deeld dat thans waterstofbommen, met een ontploffingskracht van een miljoen ton t.n.t., worden vervaar digd en aan de luchtmacht afgele verd. Voorts wordt de hoogste voorrang gegeven aan de ontwikkeling van een Britse raket, waarbij nog moder nere vindingen worden toegepast dan bij het overeenkomstige Amerikaan se type. De vervaardiging van deze raket, die van een ondergrondse lanceerplaats zal worden afgescho ten. geschiedt in nauwe samenwer king met de Verenigde Staten. Verder wordt. ,,met de gewaar deerde^ medewerking der Verenigde Staten", een door kernmotoren voort gedreven onderzeeboot ontwikkeld. ÏMRE NAGY, premier v^n Hongarije ten tijde van de opstand in 1956, zou ernstig ziek zijn. Volgens zijn verwan ten heeft hij hart- en leverklachten. DE HELFT van de 25.000 arbeiders van de British Motor Corporation» in Bir mingham zal vrijdag niet kunnen wer ken, als gevolg van een staking van SOO monteurs. ZIONISTISCHE en imperialistische agenten, die Syrië waren binnengeko men om ondermijnende activiteit te bedrijven, zijn gearresteerd. Dit is in Damascus bekendgemaakt. HENRIëTTE DAVIDS is gisteren 70 jaar geworden. In Carré te Amsterdam heeft men haar deswege danig in de bloemetjes gezet. TE NIJMEGEN wordt begin septem- u i eer®*e nationale kosterscongres gehouden. Tevens wordt dan het ko peren jubileum van de Nederlandse kostersbonden gevierd. PREMIER Grotewohl van Oost-Duits- land zou volgens een "Westberlijns blad in ongenade zijn gevallen. Zoals ge meld is hij gisteren met onbekende bestemming uit Berlijn vertrokken. DE NIEUWE Europese parlementaire assemblée zal op 19 maart in Straats burg voor het eerst bijeenkomen. IN VENETIë is gisteren het Italiaanse schip ..Toscana" aangekomen, met 517 Nederlandse repatrianten aan boord. Vandaag komen de evacués per trein in Weert aan. Deze regelingen zijn o.a.: J Een verhoging van de maximum huurprijzen waarboven geen pre mie wordt verleend. 2 Een naar gemeentegroep gediffe rentieerd maximum aan stichtings- kosten, inplaats van een voor het ge hele land gelijk maximium waarboven geen premie wordt verleend. J De mogelijkheid tot het verkrij gen van een premiebedrag (dat weliswaar lager is) bij overschrijding van de maximale stichtingskosten of huurprijzen, inplaats van het vervallen van de premie bij elke overschrijding. Er is dus een zekere marge aange bracht voor onvoorziene kostenstij gingen. Het toekennen van de premie aan de aanvrager initiatiefnemer inplaats van aan de eerste eigenaar van de woning. Deze maatregel geeft voor de ondernemer een vastere basis voor zijn financiering. Het toekennen van een volle pre mie ook in gevallen waarbij niet een bemiddelend orgaan voor „de eigen" woning wordt ingeschakeld. Tenslotte is van de gelegenheid ge bruik gemaakt ook de inkomensgren zen bij extra-subsidie voor woningen voor bejaarden te verhogen. Voor in gezinsverband samenwonenden is het maximum gebracht van 2.000 op 2.520 per jaar en voor alleenstaanden van 1300 op 1640. Ten aanzien van huurwoningen is thans bepaald, dat het subsidie 125 percent van de premie zal bedragen bij maandhuren van hoogstens 140 te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, 130 in andere eerste klasse gemeenten, 120 in klasse 2, 115 in klasse 3, 110 in klasse 4 en 105 in klasse 5. Woningen met hogere huur prijzen dan de genoemde zullen een subsidie van 50 percent van de premie krijgen, indien zij geen hogere maand huren. zullen doen dan resp. ƒ185, 175, 165, 155, 150 en 145. Particuliere woningen, die tegen nog hogere maandhuren worden verhuurd, komen niet voor subsidie in aanmerking. Donderdagmorgen vroeg is Duncan Edwards, de speler van Manchester United, voor het eerst sinds zondag bij kennis gekomen. De kunstnier is woensdagavond Verwijderd. De dok toren verklaarden dat de verbetering van zijn toestand doorzette. „Hij heeft wat melk gedronken en enkele woorden gesproken", deelde de be handelende geneesheer donderdag mede. Ook Jack Blanchflower, Matt Bus by en Frank Taylor, de verslagge ver van de ..News Cronicle", gaan vooruit. Hoewel zij allen zeer zwaar gewond zijn, is er geen direct le vensgevaar meer. Wel zullen zij nog zeer lange tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Premier Bourguiba. van Tunesië heeft gezegd, dat zijn regering het verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad wil intrekken, als Frankrijk bemiddeling Van de V. S. aanvaardt in het geschil, dat door de luchtaanval op Sakiet is ontstaan. Van onderhandelingen zou eerst sprake kunnen zijn, als de Fransen hun troe pen uit Tunesië terugtrekken. Het is duidelijk, dat de aanwezig heid van die troepen (15000 man) beide partijen ervan weerhoudt, de eerste stap te doen. Parijs heeft gepro testeerd tegen de blokkade van de Franse legeronderdelen in Tunesië en de regering van Bourguiba heeft te kennen gegeven, dat iedere militaire actie, door de Fransen ondernomen, de ernstigste gevolgen zou hebben. Totnutoe blijft alles nog rustig. De Fransen hebben nergens een poging gedaan de blokkade te breken. Niet temin mag de toestand explosief ge noemd worden. De regering-Gaillard namelijk voelt er niets voor. de Tune sische eis in te willigen en de troepen terug naar Frankrijk te halen. Premier Bourguiba heeft ook te ken nen gegeven, dat Bizerta gesloten zal blijven voor Franse schepen. Hij wil wel met andere NAVO-landen onder handelen over het gebruik van de basis. In Parijs zegt men totnutoe geen bemiddelingsaanbod van de Verenigde Staten ontvangen te hebben. In Was hington echter is men van oordeel, dat de partijen zelf het initiatief moeten nemen. In geheel Tunesië zal vandaag vijf uur gestaakt worden in verband met de jongste gebeurtenissen. Op straat en in de moskees zal worden gebeden. Voorts is er een grote demonstratie in het vooruitzicht gesteld op het voor naamste plein van de stad Tunis. De Ver. Staten zullen aan de slacht offers van Sakiet hulp ter waarde van 75.000 dollar leveren, voornamelijk in de vorm van kleding, levensmiddelen (Advertentie) Verwachting van het KNMI tot vrydagavond, opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar enige 2 regen, later opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. J Krachtige tot matige wind tus- t sen zuid en zuidwest. Zachter dan gisteren. Vandaag: zon onder 17.51 uur; maan onder 13.59 uur. I Morgen: zon op 7.57 uur; maan op 5.50 uur. J ••MM», en dekens ten behoeve van de 1.500 daklozen van die plaats. Donderdagavond laat vernamen we nog dat Frankrijk aan Tunesië toch rechtstreekse onderhandelingen heeft voorgesteld over de crisis tussen beide landen. Het voorstel was vervat in een nota voor de Tunesische regering. De Franse ambassadeur te Washington, Alphand, heeft de inhoud van deze nota uiteengezet aan de Amerikaan se onderminister van buitenlandse zaken Herter. De 40-jarige G. Hazedonk, chef- technicus vap. de Vlaamse Televisie is woensdagnacht op slag gedood, bij een botsing op de weg Antwerpen- Mechelen, bij Rumst. Met vijf andere technici van het N.I.R. kwam hij in een personenwagen uit de richting Antwerpen, toen een vrachtwagen tegen de auto op botste. De andere inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. De technici hadden in Antwerpen een reportage verzorgd van de wedstrijd Rode Duivels- Vasas. De vijf gewonden werden allen naar het ziekenhuis te Mechelen ge bracht. Naar aanleiding van de Franse luchtaanval op het Tunesische prensplaatsje Sakiet-Sidi-Joessef werden in Tunis felle anti-Franse demonstraties gehouden, waarbij borden met slagzinnen werden mee gedragen. De foto geeft een beeld van de menigte in een van de stra ten van Tunis. Op de Maresingel te Leiden is donderdagmorgen een militaire vrachtauto, die deel uitmaakte van een colonne, door nog onopgehelder de oorzaak plotseling het trottoir op gereden. De 33-jarige mevrouw M. A. Vos- ters en haar achtjarig zoontje Jo hannes werden door de auto gegre pen en op slag gedood. Een 33-jarige man en een jongetje van vijf jaar kregen letsel, maar niet van ernstige aard. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog in volle gang. Men heeft de chauffeur van de vrachtauto, die een shock heeft ge kregen, nog niet kunnen verhoren. In de landbouwmachinefabriek der fa. Cappon te Heinkenszand had gis teren een ernstig bedrijfsongeval plaats, waarvan de 32-jarige P. v. 't Westeinde het slachtoffer werd. De man moest van een stapel een staaf ijzer halen en was daarvoor op een ladder gaan staan. Toen hij manoeuvreerde met de staaf is het uiteinde terecht gekomen in het drijfwerk van een in werking zijnde motor. Tengevolge daarvan werd v. 't W. rondgeslingerd en kwam zo ongelukkig terecht, dat hem een been werd afgekneld en een van zijn armen werd verbrijzeld; bo vendien liep hij inwendige kneuzin gen op. Wie maar hoogst zelden de grens overschrijden, kunnen zich na 1 maart een zogenaamde toeris- tenkaart aanschaffen, die heel wat goedkoper is dan een pas poort. De kaart heeft een gel digheidsduur van vier maanden en men kan ze gebruiken voor reizen naar België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oosten rijk en Zwitserland. Bewijzen van Nederlanderschap blijven voorlopig nog wel geldig, De „ontoegankelijke Zuidpool", het meest afgelegen gebied in de wereld, is toegankelijk gebleken. Een ploeg van de Russische Zuidpool-expeditie, uitgerust met een tractor en sleden, is er in geslaagd dit gebied op 10 febru ari te bereiken. De Russen hebben er een basis in gericht, waar vijf deskundigen ae komende Zuidpoolwinter zulle n ver toeven. Het kamp, „Sovietskaja", ligt 3.700 meter boven de zeespiegel en circa 2.000 km van de kust. Op de weg er heen heeft de Russische expe ditie temperaturen tot 85 graden Cel sius onder nul gemeten. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft in Athene een onder houd gehad met aartsbisschop Ma karios, dé verbannen leider van de Cyprische beweging, die vereniging van het eiland met Griekenland voor staat.» Makarios zei, dat hij als zijn me ning te kennen had gegeven, dat de kwestie Cyprus zuiver een geschil is tussen Britten en Cyprioten en dat de Turken er niets mee te maken hebben. In een communiqué dat donderdag in Athene is uitgegeven over de be sprekingen van Selwyn Lloyd en Sir Hugh Foot met de Griekse regering, wordt gezegd, dat het overleg tot ..wederzijds voordeel" heeft gestrekt, ook al is niet op alle punten over eenstemming bereikt. Minister Lloyd is gisteren naar Engeland terugge keerd. C.P.N. onthult j De leiding van de Communistische Partij Nederland heeft nu „onthuld" dat de kameraden Reuter en Brand sen, die wegens rebelse activiteiten aan de dijk zijn gezet, niets anders be oogden dan op het geschikte moment het partijbestuur te wippen en zelfde touwtjes in handen te nemen. Hun optreden, zo wordt gezegd, was gericht tegen de politiek van de partij en de hele communistische beweging. De Utrechtse paragnost Croi set heeft op verzoek van de re dactie van het Hamburger Abendblatt een maand geleden vanuit zijn woonhuis in Utrecht de plaats aangewezen, waar de 5-jarige Bernd Schelegel uit Buxtehude, bij Hamburg, al spelend te water geraakte. Er deden in Buxtehude geruchten de ronde dat het kind ontvoerd zou zijn. Een journalist van de Hamburg- se krant heeft zich toen in verbin ding gesteld met de heer Croiset, die een lokale beschrijving gaf van het gebeuren. Volgens hem was het kind niet ontvoerd doch verdronken. Hij gaf nauwkeurig de plaats aan waar het kind te water was geraakt. Deze situatiebeschrijving is vier weken ge leden door het Hamburger Abend blatt gepubliceerd, alsmede de me dedeling van de heer Croiset, dat het kind na enkele weken in de omge ving van de plaats waar het ver dronk, drijvende zou worden gevon den. Woensdagmiddag is het kind inderdaad aangetroffen op een kilo meter van de plaats, die door hem was aangegeven. Prof. ten Haeff, bijzonder hoogle raar in de parapsychologie te Utrecht, noemde het geval .op merkelijk". Niet zozeer ten aanzien van de feiten, maar vooral omdat hier geen sprake is van een progno se. die de paragnost zelf heeft opge steld en mogelijk achteraf als ..be wijs" introduceert, maar omdat de voorspelling door een derde in dit geval door de journalist van het Hamburgse blad is vastgelegd. Het Hamburger Abendblatt van 28 januari publiceerde ook de lokale bij zonderheden, die Croiset van uit zijn huis opsomde, zoals een plantsoen tje, dat hij „zag", een kanaal, een tank op drie „poten" enz. En het il lustreerde deze bijzonderheden met ter plaatse genomen foto's. maar na 1 maart zullen ze niet meer verstrekt worden. Collectieve pas poorten ook niet, met uitzondering van de collectieve paspoorten voor schoolreisjes naar België en Luxem burg. De nieuwe toeristenkaart, waarop meereizende kinderen bene den de 16 jaar kunnen worden ge noteerd, zal verstrekt kunnen worden door de burgemeester van de eigen woonplaats. Het systeem van reizen op een paspoort, dat' niet langer dan vijf jaar geleden is verlopen, komt te vervallen. Veel toeristen zullen met de nieu we regeling gediend zijn. Men ver wacht dat de leges voor de toeris tenkaart doorgaans zeer laag zullen zijn (0,25 tot f 2,-). Voorlopig kan men op vertoon van verlopen paspoort of bewijs van Ne derlanderschap ter secretarie van een grensgemeente eveneens een toe ristenkaart krijgen. Met zo'n kaart mag men niet langer dan drie maanden in het buitenland blijven. Zij is ook louter voor toerisme be doeld. Bewijzen van Nederlanderschap blijven geldig tot eind 1959. (Advertentie) Feestelijke vitamientjes: met boter en fijngeknipte peterselie Zo zag gisteren het RAI-gebouw er uit op de dag van de opening. De chaos was herschapen in een weel derig paleis vol chroom en glan-• zende lak. - Elders in deze krant wordt nog uitvoeriger stilgestaan bij de inte ressante dingendie de minister van Verkeer en Waterstaat bij de of ficiële opening sprak. De spanning in Indonesië stijgt. Gisteren heeft de Ban- tengraad in Middep-Sumatra de „staat van oorlog" afgekondigd. De raad zou de orders van kolo nel Hussein afwachten, alvorens een militaire actie te ontkete nen, zo werd gezegd- Radio-Padang heeft donderdag avond bekendgemaakt, dat alle offi cieren en manschappen in Midden- Sumatra hun trouw hebben betuigd aan hun commandant Ahmad Hus sein. De militairen verklaarden, dat zü bereid zijn alle gevolgen hiervan te aanvaarden. Vice-premier Hardi heeft in Djakar. ta „draconische maatregelen" in het vooruitzicht gesteld tegen de opstan dige kolonels. Dat men allesbehalve gerust is mag ook blijken uit het feit dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht gisteren boven Midden- Sumatra pamfletten hebben uitge worpen, waarin de bevolking tot kalmte wordt gemaand en waarin het arrestatiebevel tegen de vier grote rebellen nog eens is vervat. Kolonel Hussein deed onmiddellijk een beroep op de bevolking, de pamfletten ie verscheuren, te verbranden, of in te leveren. Radio-Padang beschuldigde Soekarno ervan, dat hij Russische wa pens kocht om tegen zijn eigen vollk te gebruiken. Intussen is men in Djakarta uiter mate misnoegd over de koerswijziging van de Verenigde Staten, die zich voor de vorming van een „constitutioneel bewind" in Indonesië hebben uitge sproken. De verklaring van Dulles geeft de opstandelingen een waarde volle, morele steun. Midden-Sumatra is nu zo goed als geheel van de rest van de republiek geïsoleerd. De beroemde Franse schilder Rouault is in zijn woning te Parijs overleden. Hij werd 86 jaar oud. Zijn werk, waarvan een represen tatief deel momenteel is te zien in de aan de moderne religieuze kunst gewijde expositie in Het Prinsenhof te Delft doet enerzijds sterk denken aan de Franse expressionisten, an derzijds aan een uitgesproken voor liefde voor de ikonen. Zijn voorstel lingen zijn doorgaans door dikke don kere lijnen in fel gekleurde vlakken gedeeld, hetgeen dan weer wijst op zijn liefde tot het glazeniersvak. Hoewel Rouault oorspronkelijk ge rekend werd bij de groep van de zo genaamde Fauvisten, heeft hij toch in de loop van de jaren een geheel eigen plaats veroverd. Zijn opvatting van schilderen zonder perspectief of schaduw is daaraan evenmin vreemd als zijn heldere uitbeelding van het christelijk bewustzijn. Rond de eeuw wisseling stond zijn werk sterk onder de invloed van zijn leermeester Gus- tave Moreau, maar daarna ging hij mede door een intensief contact met Léon Bloy eii Huysmans meer en meer een eigen stijl ontwikkelen. Vollard liet hem 'n groot aantal boe ken illustreren en kreeg hem ook zo ver, dat hij enkele honderden niet afgewerkte schilderijen voltooide. In 1948 kreeg hij opdracht ramen te maken voor de kerk van Assy, voor hem aanleiding om zich weer ernstig met de glasschilderkunt be zig te gaan houden. In 1954 werd Rouault door de,.National Arts Foun dation" te New York aangewezen als een van de vier meest vooraanstaan de schilders van het jaar. Bekende werken van hem zijn ..Jezus temid den van de schriftgeleerden" te zien in het ..Petit Palais te Parijs) en „De bespotting van Christus". Op west-Java zijn bijna alle grote rivieren builen hun oevers getreden. Duizenden mensen hebben hun dor pen moeten verlaten. In het regentschap Krawan moesten tienduizend mensen geëvacueerd wor den toen een dijk ovër een afstand van enige honderden meters doorbrak. In Lebak. het meest westelijke deel van Java. ondervinden vijftienduizend mensen hinder van overstromings water. In het district Tji Amis verkeren vijfduizend mensen in nood. De over stromingen hebben daar de te velde staande gewassen vernield. De provinciale autoriteiten hebben groepen waarnemers naar de getrof fen gebieden gezonden.

de Stem | 1958 | | pagina 1