p Wit pan te snoepen VICTORIA cadeau! TECHNISCHE ONTWIKKELING Woonpeil en huren van nieuwe woningwetwoningen carnaval horen flitsfoto's met PHILIPS Photoflux" rookt heeft gelijk TV'RADI O'TV'R A D IO*TV nu óók mooie soepkoppen van héól fijn porselei n TWEEDE BLAD agblad $le §ïctn DONDERDAG 13 FEBRUARI 1938 8 MENING EN COMMENTAAR DE bevolking van Nederland Per auto van Noordkaap naar Zuid - Afrika anders- Russen willen Ceylon krediet geven Noorse schepen aan Zuidpool vragen hulp Nederlaag voor Ben Goerion Duitse geleerden terug uit Rusland WATER Adenauer naar Paraguay Zwart o 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 cf. alléén bij Apothekers en Drogisten door ANTONIO DEL MONTE neemt steeds toe. Daarom is het van belang tot een steeds grotere industriële ontwikkeling te komen. Daartoe is nodig het oprichten van fabrieken van allerlei soort. Maar daarmee is men er nog niet. Men heeft daartoe, nog veel meer dan geld, nodig technisch perso neel, arbeiders zowel als bazen. Slechts een klein deel van de Ne derlandse schrijvers en sprekers die zich met dit vraagstuk terecht uit en ter na bezighouden, blijkt van het vraagstuk „goed technisch personeel" öf weinig verstand te hebben óf te denken, dat goede technische vorming vanzelf komt aanwaaien en in één mensenge slacht aan te leren is. Ziedaar een der grootste denkfouten, die ge maakt worden. Natuurlijk wordt er heel wat aan gedaan. De lagere technische scho len groeien in aantal, in soort van onderricht, in aantal leerlingen. In verschillende vakken wordt nu on derricht gegeven (bij het ene goed en voldoende doordringend, bij het andere slap en oppervlakkig, maar dat is een tweede kwestie). Maar daarmee is men er nog niet. Voor de technische fabrieksarbeid en voor de even noodzakelijke han denarbeid in het kleinbedrijf en in het reparatiewerk wordt méér ge- eist. Daarvoor is ook nodig de van nature noodzakelijke aanleg. Die ontstaat pas in de van vader op zoon aanwezige zin en streving om een goed vakman te zijn. Onont beerlijk zijn: de liefde tot het vak, de trots een goed vakman te zijn. Vanzelfsprekend kan die op scho len en cursussen aangewakkerd worden. Maar men moet zich niet met de hoop vleien, dat de massa te begeesteren is. Want de massa heeft thuis nooit anders horen pra ten dan over loon en niets anders gehoord dan kritiek op werkbazen, bedrijfsleiders en patroons, die geen verstand zouden hebben van goede werkverdeling, intensief wer ken en juist inzicht in het karakter van hun personeelsleden. Er zijn maar weinig huisgezinnen, waar de vader of de oudste zoon eens aan dachtig gehoor heeft voor het mooie werkstuk, dat er in de fabriek ge maakt is. en waaraan hij heeft kun- nen meewerken. Er is nog een instituut, waar de naar volwassenheid groeiende jon geman in aanraking, komt met fijne technische kneepjes. Dat zijn de technische diensten van marine en leger. Wat hij in .allen gevalle daar leert, is tucht (zo voornaam in ieder bedrijf), maar hij leert er zelden intensief werken, omdat er veel te weinig te doen is voor het grote aantal, dat opgeleid moet worden. En alleen bij goede hoofden van dienst leert men zuinigheid en voor zichtigheid met het technisch ma teriaal, waarmee men moet om gaan. Dat zit vaak in het bevorde ringssysteem, gebaseerd op dienst jaren en militaire bekwaamheid, niet gebaseerd nog op de technische en bedrijfstechnische vaardigheden. De Nederlandse bevolking is een massa en het is die massa, welke opgeleid moet worden en in drif tige gang gezet moet wor.den.... wil de massa in haar geheel welvaart kunnen krijgen. En dat wordt heus niet alleen bepaald door hoge lonen naar gelang van ieders leeftijd. Er moet niet alleen steeds meer industrie komen, maar de indus trie die er is, moet steeds beter worden. Want we hebben te con curreren tegen de Duitse en Fran se industrie. Bij de eerste beschikt men over zeer veel technische er varing, een hoge arbeidstucht en een soepele overwerk ver gunning. Bij de tweede beschikt de indus triële arbeidsorganisatie over veel geestelijke inventie en intensief werkend personeel. Omdat daar de industriële massa al eeuwen gewend is om in sterke concurrentie-tijden toch nog te blijven bestaan. Men moet in de volgende jaren niet alleen komen tot meer indus trie maar tot industrieën die kun nen blijven bestaan, doordat ze op economische wijze eerste-klas pro- dukten maken. En dat is heus niet zo eenvoudig! B. o. Z. Ir. J. Negen Franse militairen en drie monteurs van de Franse Renaultfa- brieken zijn er in geslaagd met drie auto's in zestien dagen van de Noord kaap naar Kaap de Goede Hoop te reizen. De tocht. 16.000 km., die van Karas- jok in het uiterste noorden van Noor wegen via Haparanda (Finland), Stockholm, Helsingborg, Celle, Straatsburg, Algerië, Tamarasset, Ka no (Nigeria), Auberville (Belgisch Kongo) en Johannesburg naar Kaap stad liep, werd gemaakt met een ge middelde snelheid van zestig kilome ter per uur. In centraal-Afrika had het konvooi een oponthoud van twee dagen, doordat een brug door het wa ter was meegesleurd. De drie auto's waren op 25 januari uit Karasjok vertrokken. Zij arriveer den dinsdag 11 februari in Kaapstad. Op hun reis zijn de auto's en de in zittenden in iets meer dan twee we ken tijds blootgesteld aan klimaten variërend van poolwinter tot tropi sche zomer. De Fransen hebben op hun tocht van 22.000 km. dagelijks gemiddeld ongeveer drie uur slaap gehad. Zij zullen ongeveer een week in Kaap stad blijven alvorens op hun gemak over land naar Parijs terug te keren. (Advertcnti*) De financiële steun van het rijk voor de woningwetbouw is in begin sel bestemd voor arbeiderswoningen. Bij de bouw van woningwetwoningen die wat royaler van opzet en afwer king zijn dan de gemiddelde arbei derswoningen zal daarmede steeds rekening moeten worden gehouden. (Advertentie) Het feilloze flitslampje - yy 25 ct De Russen hebben de regering van Ceylon een krediet aangeboden van 120 miljoen dollar met een looptijd van 10 a 12 jaar tegen een rente van 2.5 percent, zo is van officiële zijde in Colombo vernomen. Het krediet is bestemd voor de uitvoering van het ontwikkelingsplan in Ceylon en van de wederopbouwplannen in de gebie den, die kortgeleden door overstro mingen zijn getroffen. Twee Noorse schepen, de Polarsirkel en de Polarhav, die al 34 dagen in het ijs vastzitten sinds zij een Belgische Zuidpoolexpeditie naar Breid Bay hebben gebracht, hebben de Ameri kaanse marine om huip gevraagd. De ijsbreker Burton Island zal de Noren te hulp komen als hij klaar is met het Japanse schip Soyamaru, dat ook vastzit. Het grotere woongerief van zulke woningen moet niet leiden tot huren die voor de arbeiders te hoog zijn. Het rijk zal aan de bouw van der gelijke ..duurdere" woningwetwonin gen alleen financiële medewerking geven, indien de gemeentebesturen garanderen, dat tenminste 80 daarvan verhuurd worden aan ar beidersgezinnen of daarmede naar in komen gelijk te stellen gezinnen. Dit heeft de minister van volkshuisves ting cn bouwnijverheid aan de ge meenten medegedeeld. De minister wil hierdoor bevorde ren, dat de rijkssteun voor de wo ningwetbouw ten goede komt aan de huurders, voor wie die steun bedoeld is. Hij heeft de indruk, dat de doel stelling van de woningwetbouw hiel en daar wel eens uit het oog wordt verloren. Deze doelstelling is de zorg voor de huisvesting van de minder draagkrachtige bevolkingsgroepen. De woningwetwoningen zullen in het algemeen dus verhuurd moeten kun nen worden tegen huurprijzen die de arbeiders kunnen opbrengen. Om dit mogelijk te maken heeft de regering er o.m. voor gezorgd, dat in de ex ploitatie van woningwetwoningen een rente van 4 kan worden aange houden. De huurprijs is echter niet alleen afhankelijk van rentevoet en bouw- kostenpeil. Hij wordt mede beïnvloed door de opzet, de grootte, de uitrus ting en de afwerking van de wonin gen, dat wil zeggen door. het te ver schaffen woongenot. Verhoging van dit woongenot zal in het algemeen onmiddellijk een hogere huurprijs tot gevolg hebben. Bij het bestaande subsidiesysteem van vaste bijdragen in de exploitatie is namelijk een be paald woningpeil aangehouden. Wel bestaat de mogelijkheid op bepaalde punten en in bescheiden mate daar boven uit te gaan, maar indien dat gebeurt, wordt geen hogere subsidie verleend. Alle uitbreidingen, die aan dit woonpeil worden gegeven, wer ken dus ten volle door in de huur prijs. Opdrachtgevers en architecten van woningwetwoningen, zo meent de mi nister, zullen zich daarv n bij voort during bewust moeten zijn. Met handhaving van een verant woord woonpeil kunnen noch de woontechnische eisen, noch de bijzon dere voorzieningen een op zichzelf staande maatstaf zijn voor de opzet der woningplannen. Deze plannen zul len steeds getoetst moeten worden aan de kosten en de daaruit resul terende huur. Het ligt niet in de bedoeling van de minister de bestaande mogelijk heid tot overschrijding van het ge middelde niveau van woningwetwo ningen ongedaan te maken. Tegen 'n voorzichtige uitbreiding van het wooncomfort heeft hij geen bezwaar, indien de toekomstige arbeiders-be woners de kosten daarvan kunnen en wensen te betalen. Hij acht het ech ter niet aanvaardbaar dat huurders door de woningnood gedwongen een woning moeten betrekken, waarvan de extra-lasten voor hun omstandig heden niet tegen het extra-comfort opwegen. De Israëlische premier, Ben Goe rion, heeft dinsdag in het parlement in Jeruzalem een nederlaag geleden. De ..Knesseth" verwierp n.l. met 73 teden 42 stemmen zijn voorstel voor wijziging van het kiesstelsel. Ben Goerion dringt reeds verschei dene jaren aan op vervanging van het stelsel van evenredige vertegenwoor diging door een stelsel van kiesdis tricten. Een dergelijk stelsel zou even wel de kleine politieke partijen in het gedrang brengen. Deze kleine partijen hebben op het ogenblik tesamen de meerderheid in het parlement. Aan de stemming was niet de vertrou wenskwestie verbonden. Twaalf tot vijftien Westduitse ge leerden, die na de oorlog gedwongen werden in de Sovjet-Unie te werken, zijn gisteren per trein uit Moskou in Frankfort aan de Oder, in Oost-Duits- land. aangekomen. Men meent, dat de geleerden, specialisten op hun gebied, hebben medegewerkt aan bepaalde geheime Sovjetrussische projecten. De Westduitse regering had reeds twee. jaar bij de Sovjetrautoriteiten op terugzending der geleerden aange drongen. Van gewoonlijk welingelichte zijde is te West-Berlijn nog vernomen dat zich onder de geleerden enkele ra ketspecialisten bevinden, die in de Sovjet-Unie mogelijk hebben meege werkt aan het maken van een nieu we rakettenbrandstof. (Advertentie) DRINKT GEREGELD ÉCHT BRONWATER HEERLIJK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NIET IS TE VERGEL IJ KEN DENK AAN UW GEZONDHEID Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft een uitnodiging van Paraguay voor een officieel bezoek aan Asuncion aanvaard, zo is in offi ciële kringen in de hoofdstad van Pa raguay vernomen. Adenauer zal 5 mei in Asuncion aankomen. RECORD Acht klokkeluiders zijn in Loughborough aan de slag ge gaan om een zonderling re cord te vestigen. Om drie uur 's middags gingen zij aan de touwen hangen om dat 20 uur achtereen vol te houden. Ze stopten zelfs niet voor een hapje eten. Supporters duw den hen soms chocolade tus sen de tanden of goten koffie in hun mond. Zij lieten de klokken in die tijd 43.320 maal luiden. Dat is een groter cij fer dan dat, wat twaalf man nen een jaar of driehonderd geleden bijeen beierden. Honds Een zakenman uit New York pleegt soms zijn woning buiten de stad op te bellen. De hoorn wordt nooit van de haak genomen, maar het gerinkel van de bel vertelt zijn hond in de huiskamer, dat de baas jammer genoeg wat later zal ko men. Dezer dagen liep het anders. Toen werd wel degelijk aangenomen en de zakenman hoorde duidelijk het gehijg van een hond. Men heeft de zakenman met eau de Cologne bij gebracht en uitgelegd, dat het een grapje was van een vriend, die naar zijn woning was gestapt en had ge daan,, wat de hond niet kon. Kirnad De lichten van een auto voor een overweg hinderden de heer Rents uit Croydon, die in een passerende trein zat, een momentje bij het lezen. De man maakte zich zo kwaad over de onderbreking, dat hij aan de noodrem trok en de bestuurder van de auto een klap in zijn gezicht ging ge ven. Het kostte hem vijftig gulden vanwege het trekken en nog eens honderd voor het slaan. Kat Een grote kat stapt.e de drukke Caledonianweg te Londen op om recht onder 'een bus terecht te ko men. Iedereen dacht, dat het beest de langste tijd wel had geleefd, maar de kat bleek tussen de chas- sis-balken te zijn gesingerd en niets te mankeren. Het dier hield het daar een half uur uit, klauwend en blazend naar de chauffeur en passa giers, die het er uit wilden halen. Toen sprong de kat weer op het wegdek om schielijk te verdwijnen, maar het verkeer zat °P dat mo ment al een kijk ver in de war. Ben De 14-jarige Colette Shore uit Mel- fort is weer thuis. De ouders waren haar een dag of wat kwijt geweest. Het kind bleek in die tijd op een schip gezeten te hebben om eens te kijken of de zee werkelijk zo ro mantisch M as zoals ze in boeken had gelezen. Na haar zwerftocht wist ze het antwoord: „Ik vind de zee ake lig", zei ze. Zeg Henk, is dat niet mevrouw Smits, daar aan de overkant? (Advertentie) (Advertentie) VRIJDAG, 14 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nms. 8,18 De Ontbijtclub. 9,00 V. d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Mor genwijding VARA: 10,20 Orgelspel 10,35 V. d. zieken 11,05 V. d. kleuters 11,20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en Tuinb. meded. 12,33 S'port en prognose. 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14.00 Kinder koor 14,15 Boekbespr. 14,35 Hobotrio 15,00 Gevar. progr. VARA16,00 Orgel en zang 16,30 Muziekrevue 17,10 V. d. jeugd 17,40 Lichte muz. 17,55 Act. 18,00 Nws. 18,15 P.v.d.A., caus. 18,25 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Musette-ork. VPRO: 19,30 Het platteland nu, forum 19,55 VPRO nws 20,00 Nws. 20,05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20,20 Boeken 20,25 Boeken. 20,35 Regeringsuitz.: De Ver. Naties In de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann. 20,45 Kamerkoor en orgel. VARA: 21.00 Leert uw landgenoten kennen 21,30 De lange weg, documentaire 21.55 Gram. 22,25 Buitenl. overz. VPRO 22,40 Zorg om de mens VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HIVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.^ber, 7,10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 en 8,30 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. huisvr. 9,35 Gram. 10.30 Morgendienst 11,00 Radiophilharm. ork. 12,10 Cello en piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muziek 13,45 Vocaal ens. 14,05 Schoolradio 14,25 Gram. 14,45 Alt en clavecimbel. 15,10 Voordr. 15,30 Lichte muz. 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Gram. 16,30 Pianorecital 17,00 Voor dr. 17,20 Koperens. 17.35 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Accordeon- muz. 18,20 Stemmen van Overzee 18,35 Gevar. progr. v.d. jeugd 18,50 Cursus Openbaar kunstbezit. 19,00 Nws. en weerb. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Regerings uitz.: Vraaggespr. over de reis van H.K. H. Prinses Beatrix naar Suriname en de Nederlandse Antillen 19,25 Nieuwe gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De j. op eigen wieken, hoorsp. 20,55 Südwest- funk-ork. en soliste 21,55 Surinaams a- vontuur, reisbeschrijving 22,15 Accorde on-wereldkampioenschap 1957 22.45 Avond overdenking 23,00 Nws. 23,15 Boekbespr. 23,35—24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Operettemuz. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,25 Zang en piano 17,00 Nws. 17.10 Lichte m.uz. 17,45 Duitseles 18,00 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Ork. conc. 20,50 Kunst- kaleidoscoop. 21,05 Ork. conc. (vevr.) 21,30 Gitaarrecital 22,00 Nws. 22,15 Jazz- muz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram, 13,00 Nws. 13,10 Ork. conc. 34.00 Kamermuz. 15,00. 15,15, 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18.38 Idem 19.30 Nws. 20.30 Karnermuz. 22,00 Nws 22,10 Disco grafie 22.36 Chansons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG, 14 FEBRUARI FRANS BELG.: 19,00 Le temps et les oeuvres 19,30 Feuill. 20,00 Nws. 20,25 Ge var. progr. 22,00 Filmrep. 22,30 Eurovisie: act. te Parijs 22,50 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 V. d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Documentaire film 20,25 God schept de dag, TV-spel 21,55 Nieuwe films 22,30 Eurovisie; Sportrep. te Parijs 22.50 Nws. Bill f SMs f' is f '4J' m. „jjSf JÊ ■Mi 18) ..Ik heb je gewaarschuwd", zei me vrouw Ciesatti ijskoud. ..Je hebt mijn praatjes voor zoete koek geslikt en nooit in mijn waarheid geloofd. Je dacht dat je mij in je macht had, omdat je knap was en klanten trok he, maar nu zul je wel merken... Blijf staan.. Als je nog één stap doet bel ik nog eens de inspecteur van politie. Hij is een vriend van me..." Ken ijzige kou trok door de dood stille gang. Cesati maakte het eer ste geiucht toen hij langs mevrouw Ciesatti de ontvangkamer binnenslip te. Hij wist, dat er nu iets moest gebeuren, iets ontzettends. Mevrouw Ciesatti aarzelde. Het was of ze plotseling begreep, dat ze met vuur had gespeeld en nu haar vingers moest branden. Ze ooende haar mond, maar voor het eerst kon ze in haar eigen huis geen geluid uitbrengen. Ze had een gevoel of haar lichaam inéén schrom pelde en haar handen krachteloos werden en dor. ..Cesati!", schreeuwde ze. Uit de ontvangkamer klonk een schrikbarend gestommel, een gil en dan het geluid van brekend glas en haastige voetstappen naar de binnen plaats. Op hetzelfde moment veranderde e- iets in Maddalena. Er trok een onverschillige lach over haar gezicht. Ze verschoof haar voet en greep naar de trapleuning. Ze deed het als een man, die ontdek) dat zijn tegenstan der in een toestand van dronkenschap verkeert en met één hand is neer t« slaan, ,,Je hoeft niet bang te zijn", zei ze met een lusteloze minachting.'Jij hebt toch immers ook je trein ge mist". Ze ging naar boven. Op haar ka mer trok ze een stoel bij de tafel en viel er op neer. Ze legde haar hoofd op haar kruislings gevouwen armen. En viel bijna gelijktijdig i© een onwezenlijke, dromeloze slaap. Het verwonderde Maddalena, dat er niets was veranderd. De vulkaan en de vijgebomen stonden nog op pre cies dezelfde plaats en ook in de huskamer had zich niets gewijzigd. Het was alleen donkerder geworden. Onder de tafel lag het hondje en kreunde. Ze liep naar hem toe en knielde op de grond. Op dat moment klonken er buiten voetstappen en even later kwam Ma ria binnen. Ze moest snel gelopen hebben, want ze hijgde een beetje. Maddalena!riep ze. ,.Ik heb werk voor je. Morgenochtend gaan we samen naar de puimsteengroeve. Vind je 't niet enig?" Welbewust verzweeg ze het feit. dat Enzo haar zo dringend op het hart had gebonden: Je moet wel zorgen, dat Maddalena binnenkort iets anders heeft". Ze maakte een overmoedige bewe ging met haar hoofd, zodat haar haar naar achteren sprong. 't Zal allemaal best loslopen, hield ze zichzelf optimistisch voor. Ben je mail Wanneer Maddalena drie da gen aan het werk was, zou immers niemand het meer merken. Ze boog zich voorover en keek naar de hond. ,.Is hij erger?" vroeg ze. Maddalena haalde haar schouders op: ,,Ik weet het niet, maar ik ben er wel bang voor". „We moesten Enzo halen", ver volgde Maria. ,,Die heeft verstand van kruiden. Ik geloof, dat hij daar mee iedereen kan beter maken". ..Laten we wachten tot morgen", stelde haar zuster voor. ,,We moeten nu maar naar bed gaan". Juist meldde Nino zich met een langgerekt gefluit. Hij gooide de deur open en viel de kamer binnen. ,,Dag allemaal!" riep hij. ,,Als morgen de postboot binnenkomt, dan ga ik vragen of de kapitein een baan tje voor me heeft. Met nog een paar jongens. Ik heb honger als een ezel, zeg!" „Ja", viel Maria geërgerd uit. ,,Dat is maar makkelijk: ons met eten laten zitten en dan bestellen als wij net naar bed willen gaan. Je doet het zelf maar, hoor!" ,.Ach", lachte Maddalena en ze sprong op. „Er is nog wat pate, Nino en een stuk brood. Heb je daar genoeg aan?" ,,Wel ja", knikte Nino. ,,Wat denk jij van die postboot? Zou het luk ken?" Ze lachte en streek hem in het voorbijgaan over zijn verwarde kuif. ..We hebben nu allebei werk, jong. We zitten nou niet meer om geld verlegen. Ik ga even je eten klaar maken. ,,Je bent stapelgek", mopperde Ma ria. „We moeten morgen zo vroeg op en het werk in de puimsteengroe ve is heus niet makkelijk hoor!" „Lekker", plaagde Nino en stak zijn tong uit. ..Maddalena is veel aardiger dan jij. Opschepper!" Pas in de loop van de ochtend werd Lucia's kind geboren. Het was een heel tenger meisje, dat nauwelijks vier pond woog en na een paar uur stierf het ongemerkt in Lucia's ar men. De andere dag kon ze weer op staan en wat lopen en tegen de mid dag ging zij weer naar haar werk. Van Anita zei men niet alleen, dat i zij tweemaal zoveel rode wijn kon verdragen als de beste dorpsdrinker, maar ook dat zij de mensen uit hun hand de toekomst kon voorspellen. Weliswaar kon niemand uit Vulca- I no zich herinneren Anita het ooit te hebben zien doen; maar toch was haar helderziendheid een eigenaar- digheid waaraan niemand durfde te twijfelen. Er bestond een verhaal, dat Anita als klein kind eens een lichte uit barsting van de vulkaan zou hebben voorspeld door te zeggen, dat ze overal een brandlucht rook. En men zei, dat de oude Maréhetti zijn plan tot emigreren pas had uit gevoerd, nadat Anita in zijn hand een prachtige toekomst op het vasteland 1 had gelezen. I Maria dacht aan al deze dingen, toen ze de volgende morgen vroeg met Maddalena op weg was naar de puimsteengroeve en ze in de verte Anita zagen aankomen. Ze was naar de fontein geweest en liep met slome stappen over de weg, terwijl ze de boordevolle emmer op haar hoofd torste. Maddalena was zeer zwijgzaam die ochtend en Maria had het ge voel, dat ze een beetje tegen haar werkkring opzag. Ze had al een paar keer geprobeerd een gesprek aan te knopen, maar het lukte niet. Welk onderwerp ze ook aanroerde, het had aldoor tot resultaat, dat Maddalena er zich van afmaakte met zo weinig mogelijk woorden. En Anjta kwam steeds dichterbij. Maria werd gefascineerd door haar handen, die onverschillig langs haar lijf slingerden: twee bruine, bewe gende plekken langs het vale zwart van haar japon. „Daar komt Anita", zei ze einde lijk. ,,Weet je dat Anita de toekomst uit je hand kan lezen?" Maddalena lachte spottend: „Het zal me wat zijn! Geloof toch niet in die onzin!" „En toch is het waar", hield Ma ria stijfhoofdig vol. ..Ze zeggen, dat Anita het heeft geërfd van haar grootmoeder, die in een glas water iemands hele leven kon zien". Zwijgend stapten ze verder. Mad dalena had een frons van ergernis tussen haar wenkbrauwen en Maria zocht naarstig een sterker voorbeeld I om haar zuster te kunnen overtuigen. ..Ik zou Anita best eens willen, vragen", begon ze weer. „Ze zeggen ook, dat Marchetti zijn hele toekomst aan haar te danken heeft". „Je moet doen wat je niet laten kunt", zenuwachtig schokte Madda lena met haar schouders. „Maar ik blijf er bij, dat het allemaal dwaas heid is". Anita was nu vlak bij hen. „Bon gióóórno!" riep ze lachend en tege lijkertijd verschoof ze met haar rech terhand de emmer op haar hoofd. Anita!" riep Maria. „Luister 's!" Ze liep naar haar toe en ver volgde: „Zou jij ons uit de hand willen lezen?" Ze gaf niet onmiddellijk antwoord, Anita. Ze stond daar, de éne hand in haar zij en met de andere hand hield ze de onderkant van haar em mer in evenwicht. Haar gezicht ver anderde geen moment van uitdruk king. Het was heel goed mogelijk, dat ze keek zonder iets te zien. „Misschien is het te vroeg in de morgen", zei Maddalena sarcastisch. ,.En is onze toekomst nog veel te beneveld". Anita keek haar aan. Ze nam de emmer van haar hoofd en zette hem op de grond. Dan knoopte ze op nieuw haar zwarte hoofddoek, waar van de twee punten op haar rug vie len. „Zo", zei ze. „Ben jij ook weer terug?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3