Aanvaring op Westerschelde Tekort van f 58.000 op Goese begroting lijmt kond alle bont! ZWARE SHAG Nog geen Schelde-woningen in Zak van Zuid-Beveland CETAFLES Fruittelersdag te Steenbergen Contactdag L.C.C. Walcheren Uierihandel blijft lusteloos Schippersknecht vermist Uitbreiding hulpgebouw van Vlissingse H.T.S. noodzakelijk ZEEUWSCH- VLAANDEREN Wie heeft gelijk? Zuid-Beveland 2 Ondanks verhoogde uitkering uit Gem.fonds EERSTE OOIEVAAR IN ZEELAND DOUWE EGBERTS Sombere vooruitzichten Jaarvergadering van oud-leerlingen der Rijkslaiïdbouwschool Burgemeester kreeg fikse geldboete Acht Statenleden niet herkiesbaar Mr, P. C. de Jonge begraven Rederijekers gaven Glazen Speelgoed Export naar Ierland weer mogelijk Kring Oostburg van de NCB vergadert Bejaarde vrouw te Tilburg overreden Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 Op de Westerschelde heeft zich, zoals wij gisteren reeds meldden, een ernstig scheepson geval voorgedaan doordat het Franse schip „Charles Tellier" in aanvaring kwam met het Turkse schip „Aydin". Met een zware klap boorde zich de neus van de „Charles Tellierdie op weg was naar Tellier", die op weg u>as van scheeps in het tegemoet komende Turkse libertyschip. Enkele tientallen minuten za ten beide schepen muurvast in elkaar. Toen zij elkaar loslieten verkeerde het Turkse schip in zinkende tueslund, doch ook de „Charles Telher" 'had zware ave rij opgelopen. In de boeg was een groot gat ontstaan, waar een sloep gemak kelijk doorheen kon varen. De twee voorste ruimen waren vol water gelopen. Het schip liep aan de grond maar werd later op de avond door sleepboten uit Ant werpen en Terneuzen vlot ge bracht. Het is reeds onderweg naar Antwerpen voor nader on derzoek en herstel. Tet Turkse schip was er erger aan toe. Men slaagde erin het iil fiiuc schip nog zoveel moge lijk naar de wal te sturen, maar op ongeveer 300 meter uit de kust, juist by de zandplaat de Appelzak, liep het aan de grond. Op dat moment spoelden de gol ven reeds over het diep liggende voorschip. Bij het intreden van de eb was het zover gezonken dat het voorschip vrijwel gelijk lag met het wateroppervlak. Het wordt thans door sleepboten de schorren opgetrokken. Voor zover bekend heeft de botsing geen persoonlijke onge vallen tengevolge gehad. Het is b. en w. van Goes niet ge. lukt een tuitende begroting voor 1958 aan de laad te presenteren Hoewel geen gelden voor kapitaalswerken rijn uitgetrokken en de algemene uit kering uit het Gemeentefonds onge veer i 150 000 meer bedraagt dan m 1957 (n.l. f 1,112.900 tegen f 961.300), is er nog een tekort van f 58,000, wat b. en w. hopen te dekken uit een extra bijdrage van het rijk. Een toelichting op deze begroting zal pas over enkele dagen uitkomen en daarin zullen, naar verluidt, ver schillende kapitaalswerken worden opgenomen, als uitbreiding haven; rioolzuivering en scholenbouw, In feite wordt het tekort daardoor nog vergroot. De gewone dienst geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag te zien van f 6.588.474 met een post van f 25.272 voor „Onvoorzien". Van dit bedrag zal echter nog een kleine f 10.000 nodig zijn voor aanschaffing leermiddelen en meubilair van de kath. Ulo, de kath. kleuterschool en die post taschrompelt tot ongeveer f 15.000 Verschillende posten moesten we derom belangrijk hoger worden ge raamd, o.m. ook in verband met de salarisverhogingen. De openbare vei ligheid zal f 128.600 vergen f 110.400) secretarie f 112.900 Cf 85.600); straat verlichting f 49.850 (f 47.900); wethou derssalarissen f 11.700 (f 9540); on derhoud stadhuis f 5150 (f 3900), Bij deze post wordt gewezen op de brood nodige ingrijpende restauratie van stadhuis en toren. Nu zal men vol staan met noodvoorzieningen. Het nadelig saldo van het B A. werd weer f 20.000 hoger geschat en kwam nu op f 181.800. Het tekort op het Gasthuis zal weer ruim f 25.000 be dragen. Voor het slachthuis wordt gelukkig geen tekort verwacht. Het Grondbedrijf raamt een tekort van f 6800 (f 5560) en de stichting Sportbelangen f 13400 (f 13.575). De muziekschool kost de gemeente niet minder dan f 23.800, wat voor een berooide gemeente niet verant woord is. Voor het onderhoud van de 10 ha. plantsoen zal f 45,790 (f 44.000) nodig zijn, wat evenmin een peulesehilletje is. Het onderhoud der begraafplaats van 3.5 ha. wordt geraamd op f 14.620 (f 11.000). Gezien de slechte toestand, waarin de meeste graven verkeren, vinden b. en w. dat verplicht onder houd de enige oplossing is. Voor Volkshuisvesting staat een bedrag van f 247.00 (f 232.470) en voor Gemeente-reiniging f 120.000 (f 91.800) De ontvangsten voor wat de rioolbe lasting betreft, raamt men op f 47.000 (f 46.000) en voor allerlei diensten f 29.000 (f 28.000). Gemeentelijk lossen en laden E bijzondere uitgaafpost is die van f 90.500 voor het lossen en laden dat de gemeente in de haven tot zich wil trekken, welke echter gedekt I wordt door de inkomsten. Voorts za-' gen wij ook nog een post van f 1500 voor kosten van het doorlichten der i bevolking, waarmee men dit jaar weer wil beginnen. Het onderwijs komt de gemeente op meer dan één miljoen te staan, waarvan ruim f 450.000 on gedekt. De Evenementencommissie zal voor fruitcorso en gymnastiekfeest f 1500 krijgen; vorig jaar f 1000. Zij nog gemeld, dat de belasting uitkering welke de gemeente krijgt, geschat wordt op f 409.200 (f 372.800) en dat op de kapitaaldienst. met een eindcijfer van f 17.103.000 een tekort is van f 2.267.000. (Van onze verslaggever) De eerste ooievaar is in Zeeland al waargenomen. Een west-Brabantse omitoloog, die zondag Zuid-Beveland doorkruiste, merkte het dier in de omgeving van Wolphaartsdijk op. De ooievaar kwam zeer laag overvliegen Waar het dier er zeer gaaf uitzag, lijkt het onwaarschijnlijk dat het hier een ontsnapt exemplaar betreft, om dat de vogels bij ontsnapping meestal beschadigingen oplopen. Vermoedelijk heeft men hier dan ook te doen met een overwinteraar of met een vroege trekker Het is zeer ongewoon, dat in deze tijd van het jaar al ooievaars waargenomen worden. Dat is in een wen. zo heeft men ons verzekerd, niet gebeurd. i Advertentie) m.i/ Het ziet er met de uitvoering van de plannen tot de bouw van Scheldewoningen in de gemeen ten 's Heerenhoek, Heinkenszand en Borssele maar somber uit. ..De Schelde" wil n.l. alleen wo ningwetwoningen bouwen en de kans daarop is niet zeer groot nu Zee land er in totaal slechts 500 krijgt. De Schelde-directie is niet van plan De veilingverenigingen van het eiland Tholen en het west-Brabantse kleigebied, de afdelingen van het N.F.O. en NC.B. en de vereniging van oud-leerlingen te Zierikzee orga niseren op maandag 24 februari a.s. in hotel Concordia te Steenbergen een studiedag voor kleinfruittelers. Door verschillende sprekers zullen inleidingen over belangrijke onder werpen behandeld worden Na de ope ning zal ir J. J. van Hennink. rijks- tuinbouwconsulent te Goes, spreken over; „De huidige stand van zaken bij de kleinfruittelers" De assistent voor kleinfruitteelt, de heer L. C. Oele uit Kapelle. zal daarna spreken over; „Rationele aardbeienteelt", ter wijl tot slot de heer Th Bok als tech nisch leider bij de N.A.K.B. te Veen, het onderwerp; „Gezond plantmate- riaal. de basis van een goede klein fruitteelt" zal behandelen. Deze studiedag zal worden besloten met een film over de teelt en afzet van kleinfruit. (Advertentie) Het Landbouw Coöperatief Centrum zal donderdag 27 februari in de Ko renbeurs te Bergen op Zoom een con tactdag organiseren. Voor deze dag zijn de bestuurders en beheerders van de coöperatieve aardappelbewaar plaatsen uitgenodigd. De heer K. A. van Langeraad te Kamperland zal verslag uitbrengen van de werkzaamheden van de voor lopige L.C.C.waarna een definitieve contact-commissie' zal worden geko zen. De adviseur van de commissie, ir. B. G. Oude Ophuis, zal het een en ander vertellen over de bij de be waarplaatsen verzamelde gegevens. De medewerker van het I.B.V.L. te Waeeningen. de heer C. Stein, zal iets vertellen over het zoutscheiden en wassen van aardappelen. Na de middagpauze beantwoordt een forum onder voorzitterschap van de heer Langeraad vragen en proble men. Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur houdt de Vereniging van Oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Landbouw school te Schoondijke in "De Een hoorn" te Oostburg haar jaarverga dering Na het officièle deel zal ir. D.J. v.d. Have uit Kapelle-Biezelmge over zijn reis naar Rusland vertellen. De kantonrechter te Middelburg heeft woensdag jht. S. M, S. H., de burgemeester van Hoevelaken, con form de elg veroordeeld tot een boete van f 75 Jhr. S. H. veroorzaakte 19 septem ber jl. op de rijksweg bij Kapelle eeij verkeersongeval, waardoor een perso nenauto een aantal malen over de kop sloeg en aan de andere kant van de weg bleef liggen, met de voorzijde in de richting waarvan deze gekomen was. De inzittende van deze wagen, de vertegenwoordiger J. H. v. d. L. uit Middelburg werd hierbij wonder lijk genoeg, niet ernstig gewond. Het ongeval ontstond, toen burge meester S. H. een voor hem rijdende tractor met aanhangwagen wilde pas seren met zijn personenauto Op dat moment naderde echter van de tegen, overgestelde kant de wagen van Van der L. en een botsing was niet meer te vermijden, daar jhr S. H. de snel heid van de traetor had overschat. Uit de dinsdag Ingeleverde kandi datenlijsten voor de Statenverkiezing blijkt dat acht van de thans zittende leden niet meer ln de Prov. Staten terugkeren. Het zijn de heren A Lockefeer (KVPi; Z Salome (PvdA); M. den Boer en baron *W. v. d. Feltz (CHt; A Catsman en P. Bondeling (AR) en notaris J. verhagen (WD). Hun opvolgers zijn: P, Vink Honte- nisse; A Schuit Kortgene; A. Kaland en G. IJssel; J. v. d. Bos en C. de Putter en ir. C. Horstmann. De heren Schuit en v. d. Bos zijn burgemees ter. MIDDELBURG INSTALLATIE BURGEMEESTER Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen het navolgende ter openbare kennis: 1. De installatie van de nieuwe burgemeester mr. J. de Widt zal plaats hebben op woensdag 19 fe bruari a.s. te 14 uur in een openbare raadsvergadering te houden in de Burgerzaal (Stadhuis ingang Markt). 2. Na deze vergadering te onge veer 15.30 uur, zal in de kamer van burgemeester en wethouders aan autoriteiten, organisaties en particu lieren gelegenheid worden gegeven de burgemeester te complimenteren. Burgemeester en wethouders van Middelburg, J. W. KoGELER, wnd burgemeester. J. RH. KOENE, secretaris. Onder grote belangstelling is woens dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Middelburg het stoffelijk overschot van mr. P. C. de Jonge, oud-directeur van de middelbare handelsdag- en -avondschool te Mid delburg ter aarde besteld. Aan de groeve werd alleen het woord gevoerd door mr. P. van Empel, die sprak uit naam van de vele vrienden van mr. de Jonge. Mr, van Empel wees erop. dat mr. de Jonge immer met hart en ziel voor de school geleefd heeft. ..Hij had een open oog voor de moeilijkheden van een ieder en hij stond zijn leerlingen met raad en daad ter zijde". Dr H. van der Linden sprak naar aanleiding van Openbaring 21 en hij bad het Onze Vader. Een zoon van mr, de Jonge sprak een woord van dank tot de belangstellenden. Het toneelspel "Glazen Speelgoed" van Tennesee Williams.dat de..Goese Rederijekers" in de Middelburgse Schouwburg brachten op uitnodiging van de Middelburgse toneelvereni ging "Sint-Paulus". werd in ons blad reeds vrij uitvoerig besproken ter ge legenheid van de eerste opvoering in Goes op 2 februari j.l. De vertolking, die daaraan thans werd gegeven, kon jammer genoeg slechts gedeeltelijk - zij het dan voor het grootste gedeel te - een succes genoemd worden. "Glazen Speelgoed" is een merk waardig stuk. dat van de spelers een volledige overgave eist om tot een aanvaardbaar geheel te worden. Veel immers wordt overgelaten aan de verbeelding van het publiek. Bijzon der zwaar is het stuk, omdat het door slechts vier acterenden wordt opgevoerd en omdat er vrij lange dialogen in voorkomen. Zonder meer voortreffelijk was het spel van Babs Ausems (Laura). Eduard Casteleijn (Tom) en Piet Dogge (Jim O'Con nor) met als hoogtepunt de ontroe rende dialoog tussen Laura en Jim tegen het einde van het tweede en laatste bedrijf. Zeer sterk ook was Casteleijn in de voor-het-doek mono logen. Ware het stuk bezet geweest met allemaal spelers en speelsters van het formaat der genoemden, dan zou er sprake kunnen zijn van een vrijwel vlekkeloze opvoering. Dsar- spel van Wijchen (Amanda Wingfield) dan ook extra af. Zij sprak al te vlak en dikwijls te snel, zodat een deel van haar tekst voor de toeschouwers verloren ging. knnstharslUm Ceta-Bever Het gaat dit seizoen niet best met de afzet van Nederlandse uien. Vooral ln het belangrijkste produktiegebied van uien, de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden, wordt dit erg goed gevoeld. De prijzen liggen op het ogenblik op een peil. waarop ze ln het bein van het seizoen ook lagen. Het uitvalpercen tage is zeer hoog en de export verloopt erg traag. tot premiebouw over te gaan. daar zij op dit gebied al meer dan genoeg naar haar mening heeft geïnvesteerd. De laatste twee jaar vermeerderde zij de Zeeuwse woningvoorraad speciaal dan op Walcheren met zeshonderd huizen en niet geheel ten onrechte meent zij. dat de overheid nu ook maar eens iets moet doen. Voor de drie gemeenten in ..de Zak" waar men zo'n goede hoop had, dat de woningnood bij hen tot het verle den zou gaan behoren, is het wel jammer, dat de situatie zich in zo'n ongunstige zin ontwikkelde. Voor goede exportgeschikte uien van middelkwaliteit ligt op het ogen blik de prijs van f 13.50 tot f 14. per 100 kg. Voor de grove uien wordt rond f 13,50 betaald en de drielingen noteren rond 15 ct. per kg. Deze prij zen zijn voor de telers veel te laag om een goed lonende teelt te geven, vooral als ook de kwaliteit slecht is. zoals bij verschillende partijen het geval is. Het belangrijkste Zeeuwse uiengebied is Tholen. Hier gaan de aanvoeren reeds iets minder worden maar toch hadden St. Maartensdijk en St. Annaland samen deze week nog een aanbod van 100 ton exportgeschik te uien. In dit gebied rekent men er op dat er nog ongeveer vier weken volop uien uit ren en kuil zullen zijn. Daar na zullen de uien uit de koelhuizen aan de beurt komen. Grote concurrentie Zeer groot is de concurrentie op de buitenlandse markt. West-Duitsland en Engeland zijn steeds de belang rijkste afnemers van Nederlandse uien. In West-Duitsland komen echter zeer veel uien uit Italië en Spanje. Ook Hongaarse uien spelen op deze markt een grote rol. In al deze lan den schijnen nog grote voorraden aan wezig te zijn, hoewel de berichten ook zeggen dat de kwaliteit niet best is. Verder kunnen ook binnenkort reeds de uien uit Egypte op de Europese markten verwacht worden. Door dit alles zijn de vooruitzichten voor de prijs in de komende tijd niet zo bijzonder gunstig. Hierbij komt bovendien nog als ongunstige factor dat het weer ook niet meewerkt. De uientelers hebben steeds gehoopt op wintervorst, maar het ziet er niet naar uit dat deze nog zal komen. De export bedroeg enkele weken geleden nog regelmatig 5 miljoen kg per week. In de laatste week van januari was het totale kwantum, dat werd geëxporteerd, echter teruggelo pen tot 3242 ton. Hiervan gingen naar Engeland 1713 ton uien; West-Duits land 483 ton; België en Luxemburg 409 ton; West-Indië 34 ton; Zweden 15 ton; Afrika 132 ton; Ierland 19 ton en Oost-Duitsland 437 ton. Met ingang van gisteren is de on beperkte export van Nederlandse uien naar Ierland weer mogelijk maar veel steun bleek de markt hiervan niet te ondervinden. In vorige jaren gingen er soms omstreeks deze tijd ook regelmatig uien naar Oosteuro- pese landen, maar deze zijn thans onze concurrenten op de internatio nale uienmarkt. Door dit alles is het echter voor de telers een zeer onbe vredigend seizoen met slechte finan ciële uitkomsten en vooral in Zeeland hebben veel telers met de uienteelt te maken. De 19-jarige schippersknecht C. Adriaanse uit Yerseke. die voer op het tankschip "Albulla", is onder Rudesheim overboord geslagen in de Rijn. Vermoedelijk is de jonge man verdronken, daar men geen spoor meer van hem heeft kunnen vinden. De Duitse rivierpolitie is druk aan het dreggen, maar tot gis termiddag zonder succes. Het aantal aanmeldingen voor leer lingen der hogere technische school te viissingen neemt steeds toe, lezen wil In het jaarverslag. Men dient er ernstig rekening hiee te houden, dat de bestaande toestand eT toe zal nopen in de komende jaren een groot aantal Zeeuwse jongelui af te wijzen wegens plaatsgebrek. Afge zien van de teleurstellingen zal dit dikwijls leiden tot grote financiële offers voor de betreffende ouders. Hoewel het streven gericht moet blijven op de bouw van een definitief schoolcomplex, heeft het bestuur er zich toch over beraden, welke maat regelen op korte termijn zouden zijn te verwezenlijken om aan deze on gewenste toestand een einde te ma ken. Het meent een oplossing gevonden te hebben in een uitbreiding en een aantal wijzigingen van het bestaande hulpgebouw. Desbetreffende voorstel len zijn aan de minister van Onder wijs gezonden. Zo men weet is de hogere technische school sedert het begin van de cur sus 1956-1957 gehuisvest in een hulp gebouw aan de Verlengde Hobein- straat. Bovendien werd gedurende dit cursusjaar gebruik gemaakt van een aantal lokalen van de „De Ruyter- school". t.w. 1 leslokaal. 1 tekenzaal. de werkplaats voor metaalbewerking en laboratoria voor practicum schei en natuurkunde en elektrotechniek. Door de toename van het aantal leerlingen van de ..De Ruyterschool" was het noodzakelijk in september 1957 het leslokaal en de tekenzaal van deze school te ontruimen en de theo rie- en tekenlessen geheel onder te brengen in het hulpgebouw. Daartoe werd de werkplaats voor houtbewer king gedeeltelijk als tekenzaal en het lokaal practicum kennis van bouw stoffen als theorielokaal ingericht. Daar het aantal leerlingen van de h.t.s. eveneens sterk is toegenomen, moeten thans zovele leerlingen (scheepswe.rktuigkundigen, radiotele grafisten en h.t.s -ers) tegelijkertijd in de werkplaats van de De Ruyter- school" worden ondergebracht, dat van een verantwoord onderwijs in de werkplaatsoefeningen geen sprake meer kan zijn. Bij de aanvang van het lopende cursusjaar moesten reeds enkele kan didaat-leerlingen wegens plaatsgebrek worden geweigerd, ondanks het feit, dat de eerste klasse afd. werktuig bouwkunde werd uitgebreid tot 33 leerlingen Het aantal leerlingen is gedurende 1957 toegenomen van 164 tot 193. Dinsdagmiddag a s. houdt de kring Oostburg van de N.C.B. zijn algeme ne voorjaarsvergadering in de Katho lieke Kring te Oostburg om 2 uur. In het huishoudelijk gedeelte zullen o.m. de voorstellen van de afdelingen be handeld worden. Na de pauze spreekt de heer J. Wigmans uit Eindhoven over het onderwerp "Fatima - Mos kou". waarin hij zal vertellen over zijn belevenissen van een tienjarig gedwongen verblijf in Rusland. De 85-jarige weduwe W. Bacx van den Beer is op de Broekhovense- weg te Tilburg om het leven geko men, toen zij enkele meters voor een rijdende vrachtauto op korte afstand van haar woning de weg overstak. Een aanrijding was niet meer te ver mijden. Het slachtoffer werd op slag gedood. Morgen, vrijdag 14 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweei't om 11.52 uur; te Terneuzen om 11 30 uur en te Vlissingen om 11.05 en 23.44 Sas van Gent ARBEIDSONGEVAL OP DE SP1EGELGLASFABRIEK Bij het verrichten van herstellings- werkzaamheden aan een slijpmachine kwam door een onvoorzichtige han deling de smid Z. uit Zelzate (B.) in aanraking met een geleidewiel. Door dat hij bovendien nog knel kwam te zitten met zijn voet kwam hij zeer ongelukkig terecht. De bedrijfs-EHBO en dr. Putilaert verleenden de eerste hulp, waarna de heer Z. naar zijn woonplaats kon worden overgebracht. CARNAVALSOPTOCHT OP DE FILM De directie van het Olympia-theater is er weer ln geslaagd om Polygoon uit Haarlem naar Sas van Gent te la ten komen om opnamen te maken van de carnavalsoptocht op zondag 16 fe bruari Het ligt in de bedoeling om deze reportage tezamen met de op namen van nog enkele andere carna valsoptochten in Brabant en Limburg reeds enkele dagen later in het Olym pia-theater te vertonen. CARNAVAL IN HET PATRONAAT In het kader van de algemene Sasse carnavalsviering organiseert het r.-k. camavalscomité weer een drietal ge zellige avonden ln het patronaatsge bouw. Zaterdagavond zal Charles Aerts radio en TV-ensemble van de partij zijn. waaraan o.a. medewerken Her man Tholen als conferencier, mr. Chandu, de man met de radarogen, Kitty van Dongen, cabaretière en Da ve Petersen, het muzikale genie. Zondag, en dinsdagavond zal het radio-dansorkest van Martin Erich de carnavalsstemming erin brengen. Ongetwijfeld heeft het r.-k. cama valscomité met dit programma weer hoog gegrepen en zal ook in het pa tronaatsgebouw de carnavalleut hoog tij vieren. Om de stemming te verhogen zullen vermommings- en feestartikelen in de zaal verkrijgbaar zijn. AXEL Vastenavondviering Ttraditiegetrouw geeft Thalia ge durende de carnavalsdagen weer drie knal-avonden. Het muziek- en toneelgezelschap, dat inmiddels weer uitgebreid is, zal zondag- en maandagavond een ge zellige toneel- en muziekavond ver zorgen. Ook de grote drumband o.l.v. de heer de Bart zal er duchtig op los slaan terwijl de zansclpb er voor In staat dat ook de stembanden geen rust zullen hebben. Dinsdagavond komt als klap op de vuurpijl het groots opgezette gekos tumeerd vastenavond-bal. Vorige jaren was de zaal te klein en ook nu reeds belooft de belang stelling enorm te worden. Koewacht Bonte avonden E.M.M. Onze plaatselijke muziekvereniging E.M.M. gat een drietal bonte avon den in Don Bosco. Waren ér 't vorig jaar nog maar twee avonden, in het afgelopen jaar is het donateursaan tal zo gegroeid dat alle drie de avon den zeer druk waren bezet. De fanfare verzorgde de muziek, welke in een woord af was en de leden van de plaatselijke toneelver eniging voerden enkele zeer interes sante schetsen op. Tussen beide door vertelde de voorzitter de heer Hub. Suij dat de fanfare thans 42 spe lende leden telt. Zeker vernoemens- waardlg was het optreden van de 7 nieuwe tamboers, welke E.M.M. nu heeft, allen jongens van 10-12 jaar, die zijn opgeleid door de heer Marien de Engelsman te Axel, oud tamboer majoor. Aan het slot van de avond werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de muziekvereniging te Axel, die Koewacht feliciteerde met dit prachtige muziekgezelschap op twee jaar tijd. Hij zag graag, dat er een driemanschap zou worden op gericht tussen de verenigingen Axel, Zaamslag en Koewacht. Alles bijeen waren het zeer aangename avonden met goede muziek en toneel. De gri me, verzorgd door A. van Laere. was uitstekend. Ook decor en ver lichting gaven aan het geheel een uit stekend cachet. FABRIEKSARBEIDERSBOND Onze plaatselijke fabrieksarbei- dersbond. "St. Willibrordus" hield in café Raes haar algemene vergade ring, welke zeer druk bezocht werd. Verschillende problemen werden naar voren gebracht welke op een vlotte manier door de heer Van Hilst, öistrictsbestuurder, werden opge lost. Laatstgenoemde verheugde zich over het steeds groeiende ledental van de vereniging, welke momen teel reeds 87 leden telt. Vervolgens werd het woord gevoerd door pas toor Lighart, die sprak over de gees telijke verhouding van de arbeider. De avond werd met een gezellig sa menzijn besloten. OUDLEERLINGEN- VERENIGING Het bestuur van de vereniging van oudleerlingen der Vlassersschool al hier kwam in een vergadering bij een teneinde het voorjaars- en zomer- programma te bespreken. Besloten werd de jaarvergadering te houden op 1 maart, waar als spre ker zal optreden pater van der Boom, missionaris in Kongo, beter bekend als "de zingende pater". Ook zal er op Koewacht-jaarmarkt weer een vlaswedstrijd worden georganiseerd. Gezien de crisisstemming in de vlas- industrie besloot het bestuur de vlas wedstrijd op grootse wijze te organi seren. Een stimulans om de moed er in te houden. A.s. zaterdag wordt er door deze vereniging een gezellige avond gehouden in Don Bosco. Biervliet Rode.Kruis film avond De afdeling west-Zeeuwsch-Vlaan deren van 't Nederlandse Rode Kruis gaf haar traditionele jaarlijkse film avond in café ..Het Oude Raedthuys". Namens het bestuur werden de aanwezigen welkom geheten door burgemeester A.P. Kostense. Evenals vorige jaren was de zaal ook thans weer overvol. Burgemeester Kosten se schreef dit niet enkel toe aan de wens om een goede film te zien maar zeer zeker ook als blijk van sym pathie voor het werk van het Ne derlandse Rode Kruis. Ondanks de grote belangstelling steekt het leden tal te Biervliet ongunstig af bij dat van andere plaatsen in w.-Zeeuwsch- Vlaanderen. In verband hiermee zal een ledenwerfactie worden gehou den Spreker wekte de aanwezige niet-leden op zich als lid aan te mel den. Na deze openingstoespraak werd overgegaan tot vertoning van een tweetal filmpjes betreffende het Ro de-Kruiswerk. In de pauze, die hierop volgde, be lichtte de secretaris der afdeling, da heer M.I, Hoste, nog een aantal fa cetten van het werk, dat door het Nederlandse Rode Kruis wordt ver richt. Voorts deed de heer Hoste een beroep op de aanwezigen om zilver papier, postzegels enz. te verzame len en in te leveren bij het Rode Kruis, zulks ten behoeve van de hulpverlening aan jeugd-invaliden. Nadat nog een zeer geslaagde ver loting was gehouden en zich nog 18 nieuwe leden hadden opgegeven werd. tenslotte overgegaan tot vertoning v. de film „Ontheemden der 20e eeuw". Deze mooie film werd door de aan wezigen met spanning gevolgd. Zierikzee Garanties voor zonieravonrlfeesten De middenstandsvereniging be sloot om een garantiefonds van f 5000 te vormen voor de organisa tie van de zomeravondfeesten Het bestuur van de vereniging "Zierik zee ontvangt vreemdelingen" is niet van plan om deze zomeravondfeesten te organiseren, zo lang dit bedrag door de middenstand niet gegaran deerd wordt. (Advertentie) Ook over sigaretten kan verschil van mening bestaan. Maar hoe komt het toch, dat Cross Virginia alleen maar rokers heeft die dit merk jarenlang trouw blijven Dat komt, doordat Cross iets geeft, dat andere waarschijnlijk misten. Iets, waardoor ze Cros* met ple zier b 1 ij v e ii roken. Denkt U daar eens over na. En oordeel zelf, Misschien ontdekt U dan ook. Wie Cross rookt heeft ge lijk (zie pagina 3). s-Heerenhoek UITVOERING SYMPHONETTE De mondharmonikaclub gaf haar jaarlijkse avonden voor donateurs en andere belangstellenden. De eerste avond, welke speciaal was bedoeld voor de donateurs, was de zaal van Spelier-Hoorninck tot in alle hoeken gevuld. Hieruit blijkt wel ondubbel zinnig dat Symphonette door velen wordt gewaardeerd. Met eigen krach ten en enkele meer geroutineerde to neelmensen werd een vrolijk pro gramma afgewerkt van muziek en toneel. Het daverend applaus van de aanwezigen bewees wel, dat een en ander op de juiste waarde werd ge waardeerd. Het is de bedoeling dat met het kleinkunstprogramma een tournee wordt gemaakt langs verschillende plaatsen. „EN TOEN KWAM OMA" De toneelvereniging St. Paulus uit Middelburg, het reeds overbekende en zeer gewaardeerd gezelschap op het Jeugdhoevetoneel gaf een uitvoe ring waarvan de baten ten goede kwamen aan de plaatselijke St. Vin- centiusvereniging. St. Paulus kweet zich zoals altijd weer keurig van haar taak. Regisseur Elzinga had weer de juiste mensen op de juiste plaats waardoor het zo belangrijke samenspel prima tot haar recht kwam. De rollen, gespeeld door de oude getrouwen o.a. Wever en Meijer kwamen bijzonder goed uit de verf. Ook de nieuwe gezichten lever den stuk voor stuk best werk. Het is jammer dat de heer Elzinga St Pau lus moet verlaten wegens vertrek naar elders, anders konden wij hem zeker met dit spelersmateriaal een goede toekomst voorspellen. De Vin- centiusvereniging en de belangstel lenden, alsmede St. Paulus, hadden een goede avond. ONGELUK Enige schooljongens die zich met een of ander wapen onledig hielden, bekwamen de schrik van hun leven. Een hard voorwerp kwam terecht tegen het hoofd van een naar school gaand meisje. Een diepe hoofdwonde was daarvan het gevolg met een zo danig groot bloedverlies, dat medi sche hulp moest worden ingeroepen. Leivedorp „VRIENDENKRING' TRAD OP Voor een volle zaal gaf „Vrienden kring" uit Heinkenszand een toneel uitvoering getiteld "Eindexamen" ten bate van hét plaatselijk jeugd werk. Men staat iedere keer weer ver baasd over het vlotte tempo waarin wordt gespeeld. Op uitstekende wijze werd het pro gramma afgewerkt. De lachspieren kwamen danig in beweging, en het talrijke publiek re ageerde nogal eens op de aanmer kingen van de rector. De distr. voorzitter de heer P. Ars, was dan ook wel de tolk van allen toen hij na afloop de spelers en speelsters hartelijk dan bracht voor hun medewerking in het belang van de jeugdbeweging. De jeugdbeweging en "Vriendenkring" kunnen terug zien op een zeer goed geslaagde avond. GOES Schuttershof: Feestavond KAB. Hotel Korenbeurs: Vergadering Vrou wengilde. Grand: De dochter van de ambassadeur, a.l. MIDDELBURG Electro: The Glenn Miller story, a.l. VLISSINGEN Arlënsgebouw: Vergade ring KAV.AIhambra: Terug uit de hel, 14 j. Luxor: Grensrivier. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De man, de vrouw en de moord, ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De heilige van E-leecker Street.. HULST De Koning van Engeland 8 uur: Zanguitvoering van het Hulster* gemengd Icoor.

de Stem | 1958 | | pagina 2