?3a?bla3 Sc Stem voor alles wat héérlijk-romig moet smaken: AMSTLEVEN levensverzekering Eindelijk van die hoestl af! „Bonnetje" voor een Parij se Nederlander CIJFERS EN CONCLUSIES REBELLEN EN GETROUWEN Giro met nieuw clement? TWEEDE BLAD DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 8 J ABDIISIROOP Ha! lekker! MeeSfei Meewerkende kinderen in landbouwbedrijf Nieuw gewest bij kanariebond Ttegtrida Onaangename maar verklaarbare gevolgen Oesterverzending loopt terug Rode kool naar Oostenrijk Brandramp in Birma Koninkrijk Jemen en de Verenigde Republiek BOEKENPLANK Mens en dier TV-PA DIO'TV'RADIO'TV VetsPON door ANTONIO DEL MONTE (Advertentie) COCIALE ZAKEN heeft dan de gedirigeerde voorlichting inza ke de werkloosheidscijfers vrij da; bedreven door ze over heel het lanc en gelijktijdig voor alle districten bekend te maken. Het heeft niet genoeg vertrouwen in de pers, dat die aan gedeeltelijke gegevens ook slechts relatieve betekenis zal toe kennen. Het vreest het kweken van een alarmstemming en daarom neemt het dan zelf het tijdstip en de wijze van voorlichting in han den. We erkennen de goede bedoe ling van dit alles, doch we vre zen, dat aldus een hellend vlak wordt betreden, een vlak dat kan voeren naar persknevelarij. In de niet-democratische landen geldt ook altijd als argument voor de „gerichte" voorlichting, dat de mannen aan de top het best weten wat geschikt is voor het publiek en dat het oordeel daarover niet aan de individuele journalist kan worden overgelaten. Met dat al: we hebben nu dan de cijfers en we mogen vaststellen, dat aan de een parig versnelde beweging, welke de werkloosheid dreigde aan te nemen een einde is gekomen. De snelheid van toename is wat afgeremd en we willen hopen, dat spoedig de invloeden van een gunstiger sei zoen de cijfers weer omlaag zullen brengen. Deze hoop geldt dan voor de situatie, landelijk bezien. Want benauwend blijft de hoogte van de cijfers in bepaalde provincies en meer nog in bepaalde onderdelen van die provincies. Wat we zien gebeuren in west-Brabant en in enkele gemeenten van Zeeland is beslist onrustbarend. En nu wordt er druk gepraat over „aanvullend werk" als remedie, laten we goed begrijpen, dat dit maar een nood verband kan betekenen. De eigen lijke remedie ligt elders: het schep pen van voorwaarden voor een versnelde industrialisatie. Het herleven van de premiere geling in oude of gewijzigde vorm. het ruimer gelegenheid geven tot industriële investeringen en niet het afremmen daarvan, het uitrus ten van de getroffen gewesten met de noodzakelijke voorzieningen op het gebied van industrieterreinen en verbetering van land- en wa terverbindingen, dat zijn pas blij vende remedies. IJE WAARHEID kwam zaterdag met een uitvoerig communiqué dat een reeds lang, smeulend con flict tussen de leiding van de Communistische Partij en de lei ders van de Eenheids Vak Centrale nu in volle openbaarheid brengt. Paul de Groot, de Nederlandse Kroestjev, strooit met royementen, schorsingen en berispingen. Een heel stel lieden, die in de partij grote naam hadden, blijken aange tast te zijn door de geheimzinnige kwaal van de „rechtse afwijkin gen". Men heeft kunnen lezen v.i er nu allemaal verzet is op het (Advertentie) He begon al te den ken, dat die hoest ihj eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop" zei een kennis, "die Zuivert je luchtwegen - t:é en da&r gaat het om". En ja hoor, eerder dan ik k dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen lossen hel slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) communistische schaakbord. In de partijleiding zitten nu allemaal weer verknochte aanhangers van de grote Paul, die ook de zegen van Moskou heeft. De E.V.C., die in naam los stond van de Partij doch in werkelijkheid werd be schouwd als een harer nuttigste instrumenten, heeft echter nog steeds leiders, die rebelleerden en blijven rebelleren. Zal dit tot een doorsnijden van de banden leiden zodat deze vakcentrale zoiets wordt als het vroegere N.A.P. onder lei ding van Sneevliet? We moeten het afwachten, want er zitten ook nog De Groot-getrouwen in de E. V.C. en er zijn er nu ook in het partijbestuur opgenomen. Even eens moeten we afwachten wat de gevolgen zullen zijn voor de sterk te en de stootkracht van de Par tij. Prettig is het voor haar in ieder geval niet, zulke conflicten openbaar te moeten maken bij de start voor een verkiezingscam pagne. (Advertentie) W dagelijks vers gemaakt. de fijnste geur en smaak *lEE5W»BEIIfmiM AJKUtlk «JL >UHf De int. ploeg voor de ronde van Italië zal dit jaar mogelijk worden geformeerd uit Zuidamerikaanse en Australische renners. Deze verras sende mededeling publiceerde de di recteur van de Giro, Vincenco Tor- riani, zaterdag in de „Gazetta dello Sport", de organisatrice van de ronde. Torriani werd op de Zuidameri kaanse renners geattendeerd door Fausto Coppi, die op het ogenblik met Hugo Koblet een toernee maakt door latijns Amerika. Volgens de „campionissimo" zouden er onder de Zuid-Amerikaanse renners vele ta lentvolle jongeren zijn, die de strijd in de „Giro" aantrekkelijk kunnen maken. Voorts zouden enkele Australische renners, onder wie de sprinter Rus- sel Mockridge, hebben verzocht aan de ronde te mogen deelnemen. De heer Torriani bestudeert op het ogen blik de mogelijkheden. Wellicht zal ook een gemengd Duits-Zwitserse ploeg aan de start verschijnen. Het voorstel komt van Duitse fabrieken, die de oud-wereld- kampioen Muller en Junkermann als voornaamste kandidaten voor 'n gemengde ploeg hebben voorgedra gen. De Zwitserse kandidaten zijn Rolf Graf, Hollestein en Schweizer. De Spaanse renners zullen over 2 equipes worden verdeeld. Enkele Spanjaarden (o.w. Bahamontes) star ten voor de „Faema"-ploeg, waar toe ook Charly Gaul behoort, de an deren voor de ploeg van Ignis", die Miguel Poblet tot kopman krijgt. België wordt vertegenwoordigd door de renners, die voor het merk ,,Carpano" rijden. Kopman wordt Alfred de Bruyne. Over de Nederlandse deelneming is nog niets definitief. Torriani onder zoekt nog de mogelijkheden om een equipe van 8 Nederlanders i.p.v. een gemengde ploeg te laten deelnemen. Hoge Raad gaat beslisen over hun belastingplicht Het boekhoudbureau der Z.L.M. kreeg in een fiscale procedure voor het Haagse hof geen gelijk. Bedoeld bureau had aangenomen, dat voor loonbelasting, vereveningsheffing en A.O.W. het meewerkende kind in het bedrijf geen dienstbetrekking heeft met de ouders, doch dat hier van een in het familierecht wortelende ver houding sprake is, voor zover dit kind een vergoeding geniet beneden de belastbare grens. In een soortgelijk geval heeft het Gerechtshof te Arnhem dit standpunt als juist aanvaard. Het Gerechtshof te Den Haag neemt in de door het boekhoudbureau der Z.L.M. hierover gevoerde procedure een tegenoverge steld standpunt in. De staat tekende tegen de uitspraak van het Arnhemse hof cassatie aan en nu zal de Hoge Raad moeten uit maken wie gelijk heeft. Op aandingen van tal van aangeslo ten verenigingen is de Algemene Ne derlandse Bond van kanarieteelt en vogelbescherming ertoe overgedaan zijn aantal gewesten met één uit te breiden. Voortaan zullen west-Brabant en Zeeland onder gewest 7 vallen en niet meer, zoals voorheen, onder ge west 5. dat zich uitstrekte over Lim burg, Brabant en Zeeland. Dit houdt onder meer in. dat nu ook in west-Brabant en Zeeland ge westelijke tentoonstellingen gehouden zullen worden. d% veredelde koffiemelk van In het blad Vreemdelingenverkeer" stond het volgende verhaal: In de winter van 1956 reed een Nederlands toeristenbevorderaar in zijn auto in de buurt van Breda. Het was tegen het ogenblik dat de dageraad in de dag overgaat. Bij de verkeesrotonde haalde hem een poditie-auto in, die hem beval te stoppen. Hij had met verblindend licht gereden, beweerde de poditieman. De betrokkene kan dit ontkenhen noch bevestigen. Wel kwam het straf bare feit hem ietwat vreemd voor. omdat het licht van een auto op het tijdstip, dat de dageraad overgaat in de dag niet verblindend kan werken. Daarenboven was zijn auto voorzien van het Franse gele licht, dat in te genstelling tot het Nederlandse witte licht niet verblindend is. De verbali serende agent was overigens zelf ook niet geheel zeker van zijn zaak. Hij no. teerde naam en adres van de betrok kene, maar deze had de indruk, dat hit louter formeel was. Het recht had zijn loop maar wel op een ongewone wijze. De toeristenbevorderaar, die zijn domicilie buitenlands heeft, moest omtrent oktober 1957 zijn paspoort la ten vernieuwen. Hij wendde zich der halve to de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade in de stad, waar hij woont. Daar kreeg hij te ho ren, dat alleen dan zijn paspoort verlengd zou worden als hij terstond de tegenwaarde van 40 stortte, we gens boete voor een verkeersovertre ding. ,,U is op 22 februari 1957 door de Kan tonrechter te Breda bij verstek veroor. deeld". „Ik" „Ja. U". „Maar ik héb nooit een oproep ge kregen om op die zitting te verschij nen!" Betrokkene betaalde het bedrag, om dat zijn werkzaamheden hem noopten naar Nederland te gaan. Zonder pas poort zou dat onmogelijk zijn. Veertien dagen later passeerde hij de grens bij Maaseik en kort daarop bij Smeermaas. Beide keren moest hij even wachten. Zijn naam kwam voor (Advertentie) Drink elke dag Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist in het Opsporingsregister van onge wenste vreemdelingen en internationa le misdadigers! Op vertoon van de kwitantie van 40 van de consul kon hij vrijuit gaan. Had hij die niet bij zich gehad, dan zou hij zijn ingere kend! De betrokkene is in hoger beroep ge gaan en heeft geprotesteerd bij het Ministerie van Jistitie, tegen het feit, dat hij géén oproep heeft ontvangen om op de zitting van het Kantonge recht te Breda te verschijnen en dat hij zonder enig verhoor is veroordeeld. Tevens heeft hij ertegen geprotesteerd, dat zijn naam in het Opsporingsregis ter van ongewenste vreemdelingen en internationale misdadigers voor kwam. terwijl zijn naam en adres be kend waren. Commentaar „Vreemdelingenverkeer" knoopt aan een en ander de conclusie vast, dat Vrouwe Justitia zich hiet wel van 'n vreemde kant heeft doen kennen. Wij vernamen intussen van de zijde van het Kantongerecht in Breda, dat de betrokkene, die al twintig jaar in Parijs woont, vermoedelijk niet heeft begrepen wat het „bonnetje", hem door de agen.t overhandigd, beteken de. Dit is namelijk al een oproep. In de registers van het Kantongerecht staat dan ook, dat de oproep wel de gelijk is uitgegaan. Toen het vonnis bij verstek moest worden uitgespro ken, zijn daaraan automatisch de ge volgen verbonden, welke dit nu een maal heeft. Het klinkt alemaal erg cru wat er over dat „Opsporingsre gister" wordt gezegd, doch dat hoeft men werkelijk zo zwaar niet te nemen. Men kan o.i. echter terecht vragen, of het niet beter was geweest, als de verbaliserende agent tegenover de „delinquent" even de betekenis van het „bonnetje" had uiteengezet. De oesterverzending over de maand januari was minder dan in januari 1957; toen gingen er 2.477.800 stuks uit Zeeland en thans 2.136.150. De onderverdeling was: Nederland 126.140 (188.474) st.: België 1.620.570 (1.878.096) st.; Engeland 97.900 (70.000) st.; Duitsland 132.835 (141.910) st.; Frankrijk 104.000 (135.400) st.; andere landen 54.710 (63.930) st. (Advertentie) PURGEERPILLEN VAN AKEN •TEGEN VERST0PPINÓ* Volgens mededelingen van de Oos tenrijkse autoriteiten heeft dit land met directe ingang de invoer toege staan van 300 ton rode kool uit Ne derland. Op dit extra contingent zal naar Oostenrijk geëxporteerd kunnen worden tot en met 31 maart a.s. Er zijn in ons land nog flinke hoeveel heden rode kool. zodat verwacht mag worden, dat er dankbaar gebruik ge maakt zal worden van deze export mogelijkheid. Zaterdagavond zijn te Rangoon ruim 3000 bamboewoningen door brand verwoest. Drie personen kwa men bij de brand om het leven. De schade wordt geschat op bijna 35 miljoen gulden. ROEP EIS Een eenzame voorbijganger hoorde bij de boerderij van Harry McVeigh in Altmore hulpgeroep. Hij stapte er op af, maar vond het op de duur toch wel een beetje spook achtig. Het geroep ging wel iswaar onverminderd door, maar hij kon met geen ge weld ontdekken, waar het vandaan kwam. Uiteindelijk ontdekte hij, dat het geroep uit de schoorsteen opwelde. Harry werd er met de hulp van brandweerlieden uitge haald. Hij heeft ontdaan ver teld, dat hij laat thuis kwam en bemerkte, dat hij zijn sleutel had vergeten. De deu ren waren hermetisch geslo ten en een ruit inslaan vond hij ook zo maar wat. Daarom besloot hij het langs de schoorsteen te proberen. Het I bleef bij proberen, want het eind van het liedje was, dat Harry zwart en uitgeput toch een ruit moest verbrijzelen om binnen te komen. Koud In Florida, dat op het ogenblik wordt geteisterd door een koudegolf zoals die de laatste halve eeuw niet is voorgekomen, drongen huiveren de dieven een bioscoop binnen om te verdwijnen met de oliestookka- chels, die men er had neergezet. De dag daarop waren ze er weer om de elektrische kachels te roven, die men In plaats van de oliestookka- chels had geïnstalleerd. Leus Langs de grote verkeersweg naar Facard in de Verenigde Staten is enige tijd geleden een bord opgesteld, waarop staat te lezen; Rijd voorzich tig, het leven, dat U daarmee spaart kan bij de verkiezin gen een stem betekenen voor de republikeinse partij. Wagen Tijdens een rechtzaak, waarin de 24-jarige student James Godeay uit New York zich had te verantwoor den wegens ongeoorloofd parkeren, begon de beklaagde grapjes te ma ken. Hij daagde alle rechters en ter bewaking aanwezige politiemannen uit om te trachten zijn auto te star ten. ,,De man, die het klaar speelt krijgt de wagen cadeau', zei hij. Er was geen mens die het probeer de. Getvoon Tengku Shuib Almarhoom, die zoals wij allen weten een broer is van de Sultan van Alor Star in Malakka is in Londen veroordeeld tot een boete van twee tientjes. Hij had na de voorstelling van 'n Britse dansgroep de leidster van de meisjes een zoen afgesnoept ..Dat is bij ons heel gewoon", ver klaarde de Tengku. „Bij ons niet", zei de rechter. Naam Nancy Spain (Spain betekent Spanje) uit Dagenham bestelde niet lang geleden een schildpad in Oost- Duitsland. Dat kon. Maar aan de grens kwamen de moeilijkheden, want daar ontdekten de communis tische douaniers, dat Spain eigen lijk een verschrikkelijk fascistische naam was. De schildpad mocht er dus niet door. Eerst moest de naam veranderd worden in Jones en dat betekent Jansen. Kijk 'ns aan! Het werk ecbirt al op! k""*"* per (Advertentie) Radio-Cairo meldt, dat de kroon prins van Jemen, Emir el Badr, die tevens premier van zijn land is, voorshands met de Egyptische leiders uitsluitend zal spreken over een ver eniging van de Jemense strijdkrach ten met die van Egypte en Syrië. In dien deze besprekingen naar wens verlopen, zullen ook andere fasen van een eventuele toetreding van Jemen tot de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië worden bespro ken. Emir el Badr heeft verklaard dat de Verenigde Arabische Republiek in wording enig in haar soort is, daar uit haar bestaan zal blijken dat de republikeinse en de monarchale staatsvorm niet onverenigbaar met elkander zijn, doch integendeel in •én staatsverband kunnen worden verenigd. Nederland heeft er weer een nieuw maandblad bij. Deze keer is het voor de dierenvrienden bestemd (titel „Mens en Mens", uitg. van Gorcum te Assen) en eigenlijk voor allen, die dat nog moeten of kunnen worden bo vendien. Redacteur Jan A. Niemeyer weet blijkbaar precies hoe hij het moet aanleggen om prettig en gede gen de verhalen en foto's te rang schikken, de uitgever ziet kans om er een behoorlijk uiterlijk aan te ge ven, zodat we al met al deze uitgave met instemming mogen begroeten. WOENSDAG 12 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. (9.35- 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Viool, cello en piano. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianovoordr. 14.30 V. d. jeugd. 16.30 Gram. 17.25 Orgel, harp, viool en zang. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Aangif te huisraadschade, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Stilte om de doorbraak, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 I Lombari alle prima Crocia- ta, opera. 22.25 Tussen mens en nevel vlek, caus. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50-24.00 Soc. nws, in Es peranto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Er waren twee vorstenkinderen.... historisch hoorsp. 12.05 Mezzo-alt en pia no. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.40 Platée, ballet. 15.30 Oude muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Counter-tenor en clave- oimbel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver- Advertentie) enigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Orgelconc. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Interkerkelijke Jeugdevangelisatie- zangdienst. 21.20 Kon. mil. kapel, 21.50 Surinaams avontuur, caus. 22.15 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Platennieuws. BRUSSEL 324 m. 11.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram, (om 12.55 koersen), 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmo- raal en -filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.35 Idem. 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 en 14.15 Idem. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram, 16.00 Dans* muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Clave- cimbelrecital. 17.50 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hamlet, hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Televisie NCRV! 17.00-17.45 V. d. kind. VARA :t 20.00 Zoeklicht op Nederland. 20.30-22.00 Cesare, TV-spel. FRANS BELG.: 19.00 De socialistische gedachte. 19.30 Sport v. d. jeugd. 20.00 Nws. Daarna: onbekend. 22.15 Literair progr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19.00 Het vrije woord. 19.30 Nws. 20.00 Interview. 20.25 Sportrep. 21.13 Filmmontage. 22.00 Nws. 16) Mevrouw Ciesatti aarzelde een ogen blik. Dan bewoog ze met een geër gerd gebaar haar hand met de flon kerende ringen. „Jij wilt altijd anders dan een an der", ze ze. „Je moet iets mee te rugnemen." .Nu had Maddalena een reden om zich te kunnen kleden, want het zou wel eens moeilijkheden kunnen ople veren om op tijd aan het station te zijn. Mevrouw Ciesatti controleerde vrijwel iedere stap, die haar huisge noten buiten de deur zetten en voor at wanneer die stap geen financiële revenuen opleverde. Ze ontmoetten elkaar nog even in de benedengang. Mevrouw Ciesatti nam haar vluch tig op, maar ze scheen geen enkele verandering aan Maddalena te zien. Bij de wijnhandelaar kwam ze voor niets. Lachend en met drukke geba ren kwam hij naar haar toe: ..Me vrouw Ciesatti heeft net opgebeld, dat u weer terug moet komen. Alles is in orde. Ze had zich vergist." „O", zei Maddalena en het verwon derde haar een moment. Maar zo spoedig werden haar gedachten door andere dingen in beslag genomen, dat ze terug was voor ze het wist. Zeer geagiteerd maakte signora Ciesatti de voordeur open. „Wat heb jij aan de hand?" riep ze en ze vatte op een dusdanige ma nier voor de ingang post, dat Madda lena er onmogelijk meer door kon „Wat?" vroeg Maddalena verbaasd. „Ik begrijp u niet!" „Nee, nee", hoonde mevrouw Cie satti. „Dat zal wel niet. Dan zal ik je wel eens even uit de droom hel pen: de politie is net voor je aan de deur geweest. De politie! Hoor je dat!" Maddalena zweeg en haalde ten slotte haar schouders op: „Nou én?" „Nou èn?" schreeuwde mevrouw Ciesatti rood van woede. „Denk je dat ik zoiets hebben kan in mijn huis? Ik kan hier alleen fatsoenlijke vrouwen houden! Niet zulk soort als jij, dat geld verdient achter mijn rug en de reputatie van mijn huis over de straat slingert!" Ze haalde adem of ze stikken zou en ze greep met beide handen naar haar hoofd. „Wat heb je gedaan!' 'jammerde ze. „God weet wat je nu weer onder de leden hebt! Maddalena wilde haar in de rede vallen, haar ogen fonkelden als de edelstenen aan signora Ciesatti's vin gers. „Zwijg toch!" riep ze theatraal. „Ga alsjeblieft eerst naar de politie, dan weet ik tenminste wat er aan de de hand is. Ik maak me zo onge rust. Denk toch om het aanzien van mijn huis. Ik heb een duur huis. dat weet je toch..." Ze duwde Maddale na een papiertje in de hand en riep: „Santa Maria, kom alsjeblieft gauw terug!" Tegelijkertijd duwde ze de deur dicht en overdonderd stond Madda lena in de zonovergoten straat en staarde naar de zwierige hanepoten, die mevrouw Ciesatti op een vuil stuk ruitjespapier had geschreven:de naam van de inspecteur van de ze denpolitie en daarna het adres. Maddalena begon te lopen. Auto matisch verzetten zich haar voeten. Tot ze plotseling een klok hoorde slaan. Drie uur. Ze aarzelde: voor het station was het nog te vroeg. Misschien kon ze toch beter eerst naar de politie-inspecteur gaan.Waar- schijnlijk betrof het hier formalitei ten. Ook misschien wel inlichtingen om trent mevrouw Ciesatti. Ze lachte grimmig: die zou ze bij tientallen kunnen verstrekken. Het politiebureau was gevestigd in een smal, wit huis en toen Madda lena de nauwe gang doorliep rook ze een scherpe, benauwende geur, die haar een ogenblik aan een zie^ kenhuis herinnerde. Er zat nog een man in de wacht kamer. Hij lat op de enige bank die in de kamer stond; de benen wijd van elkaar, zijn hoofd gesteund in de kom van zijn handen en hij groet te, noch besteede hij enige aandacht aan haar. Ai die tijd bleef hij zitten in pre cies dezelfde houding en toen hij ten laatste geroepen werd, ging hij langs Maddalena met een volkomen we zenloze uitdrukking in zijn ogen. Het wachten duurde lang. Madda lena werd ongerust over haar af spraak, maar Juist toen ze het ver trek wilde verlaten om aan iemand de tijd te vragen, werd ze gehaald. i Wéér moest ze lange gangen door en smalle trapjes over, tot ze einde lijk bij de inspecteur werd gelaten. Hij was een kleine man. die werd opgeslokt door het kolossale bureau waarachter hij zat te schrijven. Hij knikte onverschillig, dat Maddalena kon gaan zitten en werkte daarna rustig door. Maddalena zat op de houten stoel met de rechte leuning. Telkens schoof ze heen en weer. Haar kleren maakten een schurend geluid tegen het ruwe hout van haar gammele zitplaats. Maar de inspecteur merk te het niet. Ze kuchte, doch hij ging rustig verder met schrijven. Het blad was al voor driekwart gevuld met een fijn lopend handschrift, toen Maddalena zei: „Neemt u me niet kwalijk meneer, maar om half vier heb ik een dringende afspraak". Hij keek op. Hij had ogen met mi nimale adertjes van bloed in het wit. „U bent mejuffrouw Natoli?", vroeg hij ambtelijk. Ze knikte vlug. Ze zag hoe hij een groot, rond horloge uit zijn vestjes zak haalde, er terloops op keek en het daarna op het blad van zijn bu reau legde. „Het spijt me", vervolgde hij op precies dezelfde onpersoonlijke toon. „Dan bent u al te laat. Ik kan u ook niet laten terugkomen; het betreft hier een zeer ernstige kwestie" Hij schreef verder tot aan het'eind van een zin, daarna vloeide hij zorg vuldig de blinkende inkt droog, greep een dossier in een rode map van 'n stapeltje papieren en met gefrons te wenkbrauwen keek hij haar ern stig aan. Hij sloeg het dossier open en met een potlood wees hij bepaalde passa ges aan. „Magdalena Natoli?" vroeg hij. „Geboren in Vulcano in 1914?" Maddalena knikte. Ze kneep haar handen in elkaar. Ze hoorde een ogenblik nauwelijks wat de ambte naar tegenover haar allemaal zei. Ze trachtte op het horloge te kijken maar het lukte niet. Ze veronderstel^ de. dat het nu welhaast kwart voor vier moest zijn. Hij zou het stations plein oplopen en kijken waar ze bleef. Verwonderd, omdat het al zo laat was. „Uw beroep?" vroeg hij streng en keek haar opmerkzaam aan. „Ik woon in het huis van mevrouw Ciesatti". „Al lang?" „Al achttien jaar", zei ze. Hij knikte: „Ja. dat klopt wel". Hij moest de trein naar Milaan hebben, vermoedde ze. Daar zou hij waarschijnlijk moeten overstappen. Misschien vroeg hij nu aan iemand of ze haar hadden gezien: „Een da me in een zwarte japon.." „Uw rapporten zijn bijzonder slecht", vervolgde de inspecteur en stak met preciese gebaren een si gaar op. „Weet u daar iets van?" Ze gaf nauwelijks antwoord. On rustig plukten haar vingers aan het hengsel van haar handtas. „Welnee", dacht ze. „Nu begrijpt i hij wel, dat ik niet meer kom. En wat zou het hem ook kunnen sche len? Hij kent me immers nog geen uur! Hij zal aan de kiosk op het plein haastig een paar tijdschriften kopen, daarna misschien bijna on der een auto lopen, omdat hij zo on handig is. Dan zal hij wel ijlings zijn trein gaan zoeken en zijn plaats in de coupé bezetten". „..Maar u begrijpt zeker wel, dat uw reputatie niet van de allerbeste soort is?" „Nee", zei ze. Nee, hij vond me niet alleen maar aardig. Zoals hij doet een man niet tegen een leuk juffie op straat. Tegen hem had ik gerust kunnen zeggen, dat ik al achttien jaar in het huis van me vrouw Ciesatti woon want hij zou geweten hebben wie ik was. „Maar juffrouw Natoli!" riep de inspecteur uit en dit was de eerste keer dat de klank van zijn stem iets menselijker werd. „,U kunt toch niet ontkennen, dat u al drie keer.... eh... ziek geweest bent. Dat u betrokken was in... la ten we zeggen... enige zeer onplezie rige geschiedenissen, waar de poli tie aan te pas moest komen?" „Nee", zei ze toonloos. „Nou ja", mompelde hij driftig. „Wat wilt u dan? Luister, ik zal het dossier voorlezen". Het bestond uit één getypte blad- z)]de. Hij las het zo snel voor. dat sommige woorden noodgedwongen moesten worden ingeslikt. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5