Jhr. mr. A. de Casembroot opende streek-L.T.S. in St.-Maartensdijk Haringwimpel Breskens Eerste zeeverkenners van Z.-Vlaanderen te Terneuzen Zeeuws maal te bataljon voor de tiende Goes bijeen Een gave van God en een opgaaf voor de priester'5 Begin september opening Zeeuwse Visserijschool Werkloosheidsbestrijding in Zeeland komt op toeren Dag van gewicht voor Tholen Werkgelegenheid zorgwekkend Schip ramde sluis en brug Rector A. J. de Graauw over missiewerk. Op 20 augustus naar Nieuw-Guinea Primeur voor Vlissingen Rijksgoedkeuring voor 21 miljoen in de particuliere sector WHAT YOU CALL fe Berend Nijman Hoogwaterstanden Walcheren MIDDELBURG Parochie-avond Zuid-Beveland GOES Kasporgo trad op Z-Vlaanderen EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 (Van onze verslaggever) 'n het Thoolse stadje Sint Maartensdijk wapperde de vader landse driekleur vanaf de toren van de oude kerk. Het was feest, omdat 's middags het riante schoolcomplex van de lagere tech nische school officieel in gebruik werd genomen. Het was nie mand minder de de Commissaris van de Konigin in de Provin cie Zeeland, jhr. mr. A. C. C. de Casembroot, die de ceremo niële opening verrichtte. Talrijk waren de autoriteiten, die voor dit openingsgebcuren naar het eiland Tholen waren gekomen. Behalve de Commissaris en diens echtgenote, merkten wjj op, het lid van de Gedeputeerde Staten A. Schout, tal van burge meesters van Thoolse gemeenten, burgemeester mr. A. Eikhuizen van Hal steren, met echtgenote, adjunct-inspecteur H. Kneepkens van het technisch onderwjjs, ir. T. Willemink van Rijksgebouwendienst, ir. Bax van de Hogere Technische School directeuren en oud-directeuren van technische scholen e.a. Zij allen werden in de fraaie aula van de school, waarin natuurlijk de bloemen niet ontbraken, verwelkomd door burgemeester D. C. Bouwerse van Sint Maartensdijk. De burgemeester die in het bijzon der de Commissaris van de Koningin verwelkomde, zei niet geweten te hebben, dat ook de echtgenote van Jhr mr. de Casembroot deze opening wil de bijwonen. Daarom ontbraken de meisjes om een bloemetje aan te bie den. Goede raad bleek evenwel niet duur. Burgemeester Bouwense redde de situatie door de echtgenote van de Commissaris der Koningin een corsa ge aan te bieden. De Commissaris bood hij een porseleinen bord aan, waarbij hij een tikkeltje ondeugend opmerkte, dat hij bij een volgende gelegenheid graag 'n bord zou offe- ren met als afbeelding een volge bouwd industrieterrein Moeilijkheden Dat ook bij deze bouw tal van moei lijkheden te overwinnen waren er moest een hele lijdensweg afgelegd worden liet burgemeester Bouwen se in zijn toespraak duidelijk tot uit drukking komen. Reeds in 1949 bestonden er plannen tot het bouwen van een school, waar bij aanvankelijk de gedachten gingen in de richting van een dépendance van de Bergse L.T.S. Later besloot men een „eigen" school te bouwen, dienstbaar aan alle gemeenten van het eiland. Op 11 juli 1957 kwam de Koninklijke Goedkeuring af, maar het duurde nog tot '55 eer toestemming tot aanbesteding gegeven werd. Een jaar later kon pas de eerste steen ge legd worden. 120 jongeren, afkomstig van het ge hele eiland, komen thans iedere dag naar Sint Maartensdijk om er tech nisch onderwijs te volgen. Fabrieken nodig In verband met de werkgelegenheid voor jongeren, die thans op het eiland Tholen alles te wensen overlaat achtte burgemeester Bouwense het dringend noodzakelijk, dat er indus trieën naar Tholen komen. Dat het aantrekken van deze industrieën niet vlot verloopt digt voor een deel aan de omstandigheid, dat er te weinig goede woningen op Tholen zijn. De burgemeester hoopte, dat de verantwoordelijke fcersonen een open oog voor dit probleem zullen hebben. Jhr. mr. A. F. -C. de Casembroot noemde het vinden van voldoende werkgelegenheid voor Tholen een van de punten waarvoor nog geen oplos sing is gevonden. De opening van deze school betekent evenwel een stap in de richting tot oplossing van het probleem. De Commissaris hoopte, dat voor het probleem van de werk gelegenheid spoedig een oplossing ge vonden zal worden en dat er dan aan de pendel een einde komt. Hij wenste de gehele provincie Zeeland met deze riante school geluk. Vervolgens verrichtte hij met het hijsen van de vlag de symbolische opening. Andere sprekers Na de bezichtiging van het prachti ge schoolgebouw, dat aller bewonde ring afdwong voerden verschillende sprekers het woord. Noemen we van hen de heren H. Kneepkens, die na mens O. K. W. sprak, mr. A. v. d. Hoeven, die namens de burgemees ters van Tholen, het woord voerde en mr. H. Schuller, burgemeester van het Utrechtse Maartensdijk, die na mens de adoptie-gemeenten woorden van fedicitatie sprak. De L.T.S. van Sint Maartensdijk, de trotse schepping van architect Wen- tinck en aannemer P. Hoppenbrou wers uit Bergen op Zoom, heeft par terre onder meer een ruime recreatie zaal, die tevens als gymnastiekzaal en als ontspanningszaal voor de ge meente Sint Maartensdijk dienst doet, vifer werkplaatsen en een bouwloods, terwijl op de eerste etage twee theo rielokalen en een tekenlokaal liggen. De school mag één van de fraaiste in den lande genoemd worden. 55 De Bisschop van Breda heeft aan de Z.E. heer A. de Graauw, rector van „Bouvigne", Breda, verlof gegeven als missionaris te gaan werken in het Aposto lisch Vicariaat van Merauke Hiertoe heeft hij hem voor 5 jaren afgestaan aan Mgr. Til- lemans m.s.c., Apostolisch Vi caris van Merauke. De rector vertrekt op 20 aug. Hij ruilt dan zijn unieke platte kachel van het Oudhollandse huis binnen de kasteelgracht voor de hete zon boven Me rauke, de centrale post van het apostolisch vicariaat. „Een gave Gods en een opgaaf priester" voor de en een zo noemt rector 59 55 Op 1 september zal in het voormalige burgerweeshuis aan de Badhuisstraat te Vlissingen de „Zeeuwse Visserijschool" worden geopend. Dit werd mee gedeeld tijdens een persconferentie van de Stichting Zeeuwse Visserjjschool, die in het gemeentehuis van Arnemuiden werd gehouden. De school zal een tweejarige cursus omvatten voor leerplichtige jongens van 12 tot en met 14 jaar; bij voldoende belangstelling zal het leerplan met verschillende vakken kunnen worden uitgebreid. De school wordt te Vlissingen gevestigd, omdat deze gemeente o.m. het meest centraal gelegen is ten opzichte van de twee belangrijke visserijgemeenten Breskens en Arnemuiden, waaruit ook een belangrijk deel van het te verwachten aantal leerlingen afkomstig zal zijn. Een en ander is .gegrond op de omstandigheid, dat niet alleen voor de visserij in het algemeen vakonder wijs dringend noodzakelijk is, doch dat vooral ook door de totstandko ming en de uitvoering van het Delta plan een deel van de garnalenvissers uit de verschillende Zeeuwse vissers plaatsen genoodzaakt zal zijn over te schakelen naar de kleine zeevisserij. Reeds lang tevoren is in vergade ringen van de Vereniging Zeeuwse Visserij Belangen CZEVIBEL) de wenselijkheid van een dergelijke school naar voren gebracht. Er werd een daartoestrekkende provin ciale commissie ingesteld en uit een in oktober 1956 door deze com missie gehouden bespreking resul teerde het concrete besluit, dat de ZEVIBEL tot de oprichting van een dergelijke school zou overgaan. Toen werd de Stichting Zeeuwse Visserijschool opgericht, waarvan de stichtingsakte in februari 1957 werd gepasseerd. De nodige voorbereidingen o.a. ter verkrijging van de rijkssubsidie zijn thans achter de rug en nu kan men beginnen met het werven van de leer lingen. De wet schrijft voor, dat dit er tenminste 15 moeten zijn, maar de verwachting is gerechtvaardigd, dat voor het eerste cursusjaar reeds ruim 20 leerlingen zullen worden in geschreven. Het is echter nodig, dat men op 1 april een opgave doet, zo dat voor die tijd de ouders moeten hebben beslist. De voor de ouders aan de school verbonden kosten zijn gering, omdat het onderwijs voornamelijk aan leer plichtige kinderen wordt gegeven, waardoor dus het schoolgeld laag is. Overeenkomstig de nijverheidsonder wijswet kan vergoeding van reiskos ten worden gegeven, waarvoor de ouders aanvragen kunnen indienen bij de burgemeester van hun gemeente. De schoolweek telt 36 lesuren, waarvan er 16 aan algemeen vor mend onderwijs worden besteed, zoals rekenen, natuurkunde, Neder landse en Engelse taal, aardrijks kunde en tekenen. De andere twin tig uren worden gevuld met scheepswerktuigkunde, zeevaart kunde. zeemanschap, visserijkunde, splitsen en knopen, plaat- en bank- werken en lichamelijke opvoeding. Aan de door de minister verleende goedkeuring was de voorwaarde ver bonden, dat voorlopig niet aan nieuw bouw van lokaliteiten gedacht kan worden. Toen de gemeente Vlissingen dan ook de uitpraak deed, dat de stichting van de visserijschool nodig was. verbond zij daaraan tevens de verklaring, dat lokaliteit aanwezig was. Daarvoor was gedacht aan het burgerweeshuis aan de Badhuis straat, waarin momenteel nog de technische school is ondergebracht, die echter in september een nieuw gebouw zal betrekken. RECTOR De GRAAUW de Graauw het missiewerk. Altijd heeft het missie- ideaal in hem ge leefd. Eerst in zijn studententijd, daarna tijdens zijn tienjarig con- rectoraat bij de Zusters in Dongen, waar hij gods dienstonderwijs) gaf aan de kweek school, het pensio naat en de mid delbare meisjes school en ten slotte op Bouvig ne. Hij is ver trouwd met het kasteel en het kasteel met hem. Aan duizenden cursisten (meisjes, verloofden en jonggehouwden)heeft hij les gegeven. Daarom zal hij in Merauke met vreugde worden be groet, want elke priester, die mee komt helpen het niveau van de gids- dienstige vorming hoger te leggen, is er welkom. De apostolisch vicaris in Merauke, mgr. H. Tillemans. heeft er een groot aandeel in gehad, dat de 38- jarige rector zijn missie-ideaal toch nog in vervulling kon gaan. Hij was o.m. naar Nederland gekomen om een aantal diocesane geestelijken naar zijn missie mee te krijgen. Mgr. Tillemans en de rector waren geen onbekenden voor elkaar. Tijdens een bezoek van de apostolisch vicaris op Bouvigne werd een en ander bespro ken. Het gevolg was, dat „het geval" aan mgr. Jos. Baeten werd voorge legd. ,.De bisschop stelde toen een prachtige missionaire daad", aldus rector de Graauw. Hij vervolgt: ..En omdat ook het bisdom Breda met een tekort aan geestelijken te kam pen heeft, zal de gedachte, die de Paus in zijn encycliek van vorig jaar Pasen heeft vastgelegd, niet vreemd aan zijn beslissing zijn geweest. In de encycliek staat namelijk geschre ven: indien een arm bisdom een an der arm bisdom helpt kan dat ene bisdom er niet armer van worden, daar God zich in vrijgevigheid niet laat overtreffen. En daarom gaat rector de Graauw naar Nieuw-Guinea, met zijn gees telijke capaciteiten en mèt zijn pijp waarschijnlijk. Voor kapelaan A. Matthijssen van Terneuzen was het zaterdag een belangrijke dag en met hem ook voor de verkenners- Hij had het na maandenlang ingespan nen werk voor elkaar, dat in Terneuzen de eerste groep ka tholieke zeeverkenners van Zeeuwsch-Vlaanderen werd ge ïnstalleerd. Behalve aalmoezenier Matthijssen waren bij de installatie-plechtigheid o.a. ook aalmoezenier Janssen, hoofd aalmoezenier Vaarten uit Sas van Gent districtscommissaris George Mechelinck uit Westdorpe en pastoor J. van Campen aanwezig. In het middelpunt van de belang stelling stond César Pieters, in het gewone leven sleepbootkapitein, die schipper van de troep zou worden en zijn stuurman Jo van der Sneppen. Districtscommissaris Mechelinck zei in een korte toespraak, dat Terneu zen wat betrelt de verkennerij, enorm is vooruitgegaan. Hopman Dirkx heeft daarin een bijzonder groot aandeel gehad en kapelaan Matthijssen kan tevreden zijn met het resultaat dat hij tot nu toe heeft behaald. Aalmoe zenier Matthijssen herhaalde hetgeen hij in de avondwake van de vorige dag had gezegd. Zijn doel is via de verkennerij zijn jongens tot goede katholieke staatsburgers te maken. Schipper L. de Jong feliciteerde namens de kapt. Vandendecken- en de Doormangroep van de N.P.V. en rekende op een goede samenwerking. Pastoor van Campen was trots op zijn gezinnen, die in het jeugdwerx een belangrijk hulpmiddel zien in de opvoeding van da kinderen. Mevrouw Pieters en vader en moeder van der Sneppen werden door hem zeer har telijk bedankt, omdat zij resp. man en zoon voor het Terneuzense katho lieke jeugdwerk willen afstaan. Een avondlijke speurtocht besloot het festijn. Op een van de twee ontspanningsavonden, die te Breskens zijn ge houden, heeft burgemeester Eekhout de haringwimpel uitgereikt aan de schippers Gerrit Vlaming van de TX 32 en Willem van der Vis van de TX 2, de schepen die wij destijds reeds als winnaars van deze wed strijd aanwezen. De avonden werden belegd voor alle schippers, die Breskens als thuishaven hebben. „Wij zijn geen onbekenden meer voor elkaar", aldus de burgemeester, „want het is nu reeds voor de derde achtereenvolgende keer, dat uw span deze wimpel in de wacht sleept." Zoals de foto laat, zien, werden de wimpels met veel en gerechtvaar digde trots in ontvangst genomen. Het percentage werklozen loopt in Zeeland per rayon sterk uiteen, deelde de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, mee. Toppercentages waren er op 1 januari j.l. in het rayon-Oostburg 9.5 pet., rayon Hulst 8.5 pet., rayon- Tholen 7 pet. en rayon-Goes 6 pet. Ook op Walcheren is de werkloosheid, mede tengevolge van het aflopen der herverkavelingswerkzaamheden, vrij sterk toegenomen. De getroffen en nog te treffen maatregelen kunnen als volgt worden samengevat: Reeds werd de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening door het coördinatie-college voor openbare werken (COW) in Den Haag. gemach tigd zelfstandig zijn goedkeuring te hechten aan de uitvoering van zgn. regie-werken. Vervolgens heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid goed gevonden dat door de directie in deze provincie goedkeuring wordt verleend van werkep ben. f 100.000 - met de uitvoering waarvan binnen één maand een aanvang zal kunnen worden gemaakt, tot een totaal-be drag groot f 800.000. Voorts is rijksgoedkeuring verleend in de particuliere sector, voor werken boven f 100.000 tot een totaal-bedrag groot 21 miljoen. Hierin is een bedrag groot ca. 13 miljoen voor de cokesfabriek te Sluiskil begrepen, terwijl on langs goedkeuring is verleend voor de bouw van een lagere technische school, te Goes; kos ten 3 miljoen; een veilingge bouw te Kapelle en te St. Anna- land en voor enige grotere pan den in de sector handel en ver keer te Goes, Zierikzee, Vlissin gen en Axel. Door de minister van soc. zaken is voorts goed gevonden, dat een aantal belangrijke herverkavelingswerken in de betrokken gebieden, in ..hand kracht" zal worden uitgevoerd, met inschakeling van werklozen, waarbij het kostenverschil door het ministerie van sociale zaken wordt gedragen. (Advertentie) Tenslotte is door genoemde minister goed gevonden, dat aarden banen van wegen en rijwielpaden in DACW-ver- band worden uitgevoerd, mits het restant van deze werken (verharding c.a.), in de kosten waarvan geen sub sidie zal worden verleend, binnen re delijke tijd, zal worden uitgevoerd. (Advertentie) 100 nieuwe aulo's zonder chauffeur v.a, f 6 P- d. 6 ct p. km nieuwe haagdijk 28a breda tel. 34142 Gisteravond om half acht zijn door de Hull-boot „Foutain Ab bey", op weg naar Gent, de binnenvloeddeuren en de bailey brug in de westelijke kanaal- arm zwaar beschadigd, doordat het schip in plaats van achter uit met dezelfde sneldheid voor uit voer. Het zee-scheepvaartverkeer op het kanaal Gent-Terneuzen is hierdoor gestremd. Het zal zeker een paar da gen duren vooraleer, wat betreft, de sluisdeuren, de schade zal zijn her steld. Morgen, dinsdag 11 februari gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.58 en 20.39 uur; te Ter neuzen om 7.29 en 20.08 uur en te Vlissingen om 7.00 en 19.41 uur. Zaterdag was het 10 jaar ge-menzijn. leden, dat de Commissaris der Koningin het Zeeuwse batal jon, na een actie van ruim twee jaar op Sumatra, bij zijn thuis komst in de haven van IJmui- den begroette. Ieder jaar in februari houdt het bataljon een reünie in het Goese Schuttershof en zater dag was het de tiende maal dat zoiets gebeurde. Aan de bijeenkomst was een feestelijker tint gegeven dan anders en dit zal wel de reden zijn geweest, dat er bijna drie honderd mannen van heinde en ver zelfs uit de Wieringer- meer waren gekomen voor het kameraadschappelijk sa- Ook jhr. mr. de Casembroot had geen verstek laten gaan, evenmin als commandant v. Oort en de brigade commandant, overste Sluyter. Het was de heer J. van Oort, die de reünie opende en allereerst de na men van de gevallenen voorlas, om hun nagedachtenis te eren. In het licht der recente gebeurte nissen in Indonesië stelde spr. de vraag of hun offer tevergeefs was ge weest en of ook het optreden van het bataljon geen zin had gehad. De oud commandant antwoordde hierop ont kennend. Er is goed werk door het bataljon verricht op Sumatra, waar het de bevolking bevrijdde van het schrikbewind der terroristen en waar toen reeds met vrucht is gestreden. Spreker hield zijn mannen het „Luc- tor et emorgo" voor ogen en drong er op aan dit bataljon-devies steeds hoog te houden en ernaar te handelen. Nadat Jackie de Jong met zijn mandoline een vrolijker noot had aan geslagen en de oude bataljonsliederen hadden weerschald, hield de Commis saris der Koningin een geestdriftige speech, waarin hij opwekte zich niet te laten intimideren door de morele tik op het hoofd welke het bataljon door de teleurstellende gang van za ken in Indonesië kreeg. Hoog gaf spr. op van de kwaliteiten van het batal jon en betreurde het, dat de geval lenen in Indonesië en op Korea op 4 mei nooit herdacht worden. Spreker feliciteerde de reünisten met het grote werk dat zij in de tropen deden door het afwenden van de chaos. Een bemoedigend teken vond spreker het voor het bataljon, dat juist in Padang, waar het als vriend werd beschouwd door de bevolking, het verstand en de wijsheid thans doorbreken. De Com missaris was blij. dat de leden van het bataljon zo goed slaagden in hun verder leven en dankte voor het boek van pater v. d. Vrande: ..Het grote avontuur", dat hij ten geschenke had gekregen. Laatste spreker was oud-overste Sluyter, die treffend de gedachte uitwerkte hoe het belange loze van hun optrekken naar de Oost het goede in hun leven was geweest. De rest van de middag werd in ge zellig samenzijn gesleten. Aalmoezenier v. d. Vrande, die an ders nooit op het appèl ontbreekt, was wegens ziekte verhinderd. Zaterdag a.s. zal er in het Schut tershof en parochieavond worden ge geven. welke tevens als Vastenavond viering zal gelden. Het cabaretgezel schap van Jan van Ostade zal het programma verzorgen. Voor een volle zaal in ..de Prins gaf Kasporgo haar jaarlijkse uitvoe ring met medewerking van de rit mische dansgroep ..Odiles" uit Ber gen op Zoom en een herengroep van .Rapid" uit dezelfde stad. Men staat ieder jaar weer verbaasd over de verscheidenheid en afwisse ling die men in de oefeningen van de jongens en meisjes weet te brengen en aan fantasie was er zaterdagavond ook weer geen gebrek. Onder leiding van mej. R. de Jong en de heren Moison en Hoeks werkten de Kas porgo-leden op keurige wijze hun nummers af en de Bergen op Zoomse turners (sters) gaven een bijzondere kleur aan de uitvoering. In de pauze had er een originele verloting plaats, die niet alleen geen nieten telde, maar waarbij ook nog 130 prachtige extra-prijzen ter be schikking gesteld door de Goese mid denstanders waren te winnen. Extra prijzen waren er ook voor een zestal kleine Kasporgisten, die een record-aantal kaarten hadden hadden verkocht. De heer C. Vervest, de voorzitter, heeft in zijn begroetingswoord dank gebracht aan de vrienden van Kas porgo en speciaal aan wethouder Roo- se. Hij deelde verder mee, dat de club eind juni weer op tournee gaat naar Duitsland en Oostenrijk en dat zij van 1 tot 9 augustus een internationaal sportfeest organiseert, waaraan dit maal ook Zweden deelnemen en een Joegoslavische dansgroep. Opening nieuwe bedrijfshal Morgen, dinsdag, zal de nieuwe grote bedrijfshal der fa. gebr. Duve- kot, officieel in gebruik worden ge nomen. De hal met een grondoppervlakte van 600 m2 staat in de Nieuwstraat. Er zijn o.a. verschillende autoriteiten uitgenodigd de opening bij te wonen, 's-Heerenhoek FORUM KVP Dinsdag a.s. wordt voor de afdeling 's-Heerenhoek van de KVP een fo rumavond gehouden. Het is voor het eerst dat de afdeling kennis kan ma ken met een zeer verantwoord fo rum, bestaande uit. kamerlid van Dongen uit Aardenburg, mr. dr. Mes en burgemeester Andriesen. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk alle gemeentenaren deze avond zullen be zoeken, waartoe bereids de nodige voorbereidingen worden getroffen. Baarland „Nieuwe Weg" bestaat 20 jaar De buurtvereniging ,,De Nieuwe Weg" hield in het verenigingsgebouw haar algemene vergadering. De voorzitter, de heer B. van Dam me, releveerde in zijn openingswoord de prachtige reis in het afgelopen jaar naar Mondschau en wekte op dat meerdere personen lid worden van de reisvereniging der buurt. De secretaris, de heer C. de Vriend, bracht het jaarverslag uit, waaraan we ontlenen dat het ledental steeg van 40 op 49 en dat overigens terug gezien kan worden op een goed ver enigingsjaar. Met algemene stemmen werd de oud-voorzitter, de heer G. Wieckardt, benoemd tot ere-voorzitter der ver eniging. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. de Vriend, ver meldt een batig slot, zowel voor de buurtvereniging als voor de reisver eniging. Het aftredende bestuurslid, de heer C. van Weele, werd herkozen. Voorts kwam ter sprake dat de buurtvereniging op 22 september 1958 20 jaar bestaat, in verband waarme de besloten werd dit feit op waardige wijze te herdenken in september 1958. Vervolgens werd een feestprogram ma gebracht door en voor leden, dat zeer in de smaak viel en zorgde voor een prettige sfeer. Rilland TONEELSPEL „RILLANDIA" In het café ,,Het Wapen van Ril land" is een uitvoering gegeven dooi de voetbalvereniging „Rillandia". De voorzitter, dhr. Riemens, sprak in zijn openingswoord, in dichtvorm, het publiek en de tonelisten, op geestige wijze toe. De toneelclub, onder lei ding van de heer Klein, voerde een klucht in drie bedrijven op. getiteld ..Wie van de drie". Op uitstekende wijze werd het programma afge werkt. De lachspieren kwamen me nigmaal in beweging en het applaus klonk dikwijls door de zaal. De voor zitter was dan ook wel de tolk van allen toen hij na afloop de spelers hartelijk dank bracht. Na afloop volg de een gezellig bal. Wegens het groot aantal donateurs was het nodig dit stuk twee avonden te spelen. Van onze adverteerders HEROPENING BOSCH-OPTIEK TE HULST Zaterdagmorgen heeft de heer P. Bosch zijn gemoderniseerde en uit gebreide rfptiek aan de Korte Nieuw straat te Hulst heropend. Het pand is geheel herbouwd en het resultaat is een sterk vergrote zaak, die praktisch en zeer modern werd ingericht. Nu Bosch-Optiek niet meer het vroe gere winkeltje is. heeft men er de ge legenheid een schat aan interessante artikelen uit te stallen. Van het een voudigste vergrootglaasje tot de meest luxueuze kijkers kan men er bewonderen en er is zelfs een mach tige sterrekijker opgesteld. Dit indruk wekkend apparaat is geheel Neder lands fabrikaat. Er was voor de opening veel be langstelling. ook van collega's van de heer Bosch. Ook beide wethouders gaven van hun belangstelling blijk. De Hulsterse winkelstand is opnieuw aanzienlijk verrijkt. Clinge gemeenteraadsvergadering Dinsdag a.s. des avonds om half ze ven zal er een openbare raadsverga dering gehouden worden, waarin be handeld zal worden een verzoek om subsidie van de kath. Economische Hogeschool te Tilburg. Verder zal een vertegenwoordiger benoemd worden in de contactcommissie der stichting Zeeuwsche Muziekschool. Met de gemeente St. Jansteen zal een overeenkomst getroffen worden om wederzijds hulp te verlenen bij brand. Zowel voor de kleuterscholen als voor de bijzondere lagere scholen zal een voorschotvergoeding voor de exploitatiekosten worden vastgesteld. Ook het bouwen van een badhuis te Nieuw-Namen met gemeenschappelij ke regeling der verwarming met de vereniging Het Wit-Gele Kruis komt aan de orde. In de rondvraag zal de voorzitter enkele mededelingen doen over de aanleg van een rijwielpad langs de Oosterweg en Woestijnestraat en over de verlichting te Kapellebrug. Biervliet JAARVERGADERING N.C.B. De plaatselijke boerenbond der N. C.B., heelt in café „Het Wapen van Biervliet, bij P. Doens haar jaarver gadering gehouden. De opkomst voor deze vergadering was buiten ver wachting zeer groot. Bij deze jaarvergadering werden de boeken en kas van de secretaris-pen ningmeester in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Als eerste van de rij van sprekers had de heer van Campen het woord. Deze hield een gedegen en bevatte lijke causerie over „De problemen van de verkoop cn de opslag van gra nen in de combinetijd". De heer van Eijkeren, verzekerings man van de N.C.B.kwam hierna aan de beurt. Deze hield een interessant betoog over de diverse verzekerings mogelijkheden. Vooral de ongevallen en W.A.-verzekering werden uitvoerig behandeld. Hierna kwam het culinaire gedeel te van de vergadering aan de beurt. Tot slot van de vergadering sprak ir. Haenen, rjjkslandbouwconsulent, de vergadering toe. Tijdens de loop der vergadering werd besloten een gelukstelegram te zenden aan de geestelijk adviseur, pastoor Burm, in verband met diens 70e verjaardag. Z.L.M.-AVOND. De Z.L.M. afdeling Biervliet orga niseerde in haar clublokaal „Het Oude Raedthuys" haar jaarlijkse ge zellige avond. Met recht kan ook dit jaar weer van een werkelijke gezel lige feestavond worden gesproken. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd werden enkele zeer interessante films vertoond. Van de pauze maakte men gebruik om ter dekking van de kosten een kleine verloting te houden. Na de peuze werd door de toneel club van L. J. G. en Z.P.M., afdeling IJzendijke, het toneelstuk ..Arme Rij ken" opgevoerd. Dit vlotte stukje werd heel aardig gespeeld. Een warm applaus was dan ook hun deel. Het geheel werd opgeluisterd door het L.J.G.-orkest van Hoek. PASTOOR BURM 70 JAAR. Pastoor E. Burm van Biervliet, vierde zijn 70e verjaardag. Gelukkig kan men hem zijn 70 jaar nog niet aanzien, zodat te verwachten is, dat Biervliet hem nog lang als haar her der mag behouden. De viering was thans bescheiden gehouden, daar de pastoor in april a.s. 25 jaar ais pastoor te Biervliet werk zaam is. Hopelijk zal dan een pas sende viering plaats vinden. Schoondijke raadsvergadering Voor de vergadering van woensdag 12 februari telt de gemeenteraads- agenda o.m. de volgende punten: voorstel tot wijziging van de inter communale JZA-regeling Zeeland; voorstel tot het voeren van een rechts geding (verweer tegen een rechts vordering van de internist N. J. Schulte uit Oostburg); voorstel om voor 1958 voor het openbaar lager on derwijs het bedrag per leerling te be palen op f 46,72. Verder zal aan de orde komen verlenging kasgeldlening met de gemeente Middelburg, diverse grondaankopen en subsidieverzoeken. GENEESKUNDE Aan de r.-k, universiteit te Nijme gen slaagde de heer Th. M. v. d. Bilt te Sluiskil voor het kandidaatsexamen geneeskunde. boekhouden De heer Tonnie Steel uit Zuiddor- pe is te Goes geslaagd voor het exa men praktijkdiploma boekhouden, af genomen door de Ned. Associatie voor praktijkexamen. GOES Grand 8 uur; De man met de duizend gezichten, 14 j.; Korenbeurs; Forum-avond K.V.P. MIDDELBURG Electro 8 uur: In de sloppen van een wereldstad, 18 j.; Schouwburg 8 uur: De gevangene van de woestijn, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: Hij die sterven moet, 14 j.; Luxor 8 u.: Het loon van de duivel. 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De Jaatsten zullen de eersten zijn, 18 jaar met voorbehoud. AXEL Het Centrum 8 uur: Attack, 18 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: An affair t.o remember. DE KLINGE Klnema v. Dijk 7.30 uur: De eenzame man, 14 j.; als voorfilm: The great Gatsby. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De nach ten van Cabiria, 18 j. met enig voor behoud. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De lief desroman van een koningin, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De levensroman van Frans Schubert. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: 08-15, Heimat und ende, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De nach ten van Cabiria, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De lief desroman van een koningin, a.l. MIDDELBURG Schouwburg: Glazen speelgoed.

de Stem | 1958 | | pagina 2