Fransen bombarderen Tunesië: 75 doden m DRIE roofovervallen DRIE arrestaties Aftreden Djuanda regering geëist Communisten nemen maatregelen tegen eigen bestuursleden Twee winnaars in STEM-toto Bourguiba breekt met Parijs en eist ontruiming Bizerta „Gerechtvaardigd optreden zegt Parijs Broodiritdeli'ng in......Amerika Lenteachtig Uitslagen top- voet ba! Radio-amateur ende Atlas Botsing bij Muiden Drie doden en zeven ernstig gewonden Oorzaak ramp bij Muenchen De vrouwenmoorden in Engeland Reuter uitgestoten Brandsen geschorst Resultaten bij onderzoek Zuidpool altijd even lekker 98e JAARGANG No. 22678 God, fümhijjtn en VaSerlané Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bfj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 DAGBLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 Advertentieprys voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatseiyke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaan^n: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel.no. 35). Franse vliegtuigen hebben zaterdag een aanval gedaan op het Tunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef. Hierbij verloren 75 mensen het leven en 84 per sonen werden gewond. A an 1 unesische zijde is medegedeeld, dat liet bombardement door een twintig tal vliegtuigen werd uitgevoerd en onge veer vijf kwartier lieeft geduurd. Het dorp, dat 1200 zielen telt, is voor twee derde verwoest. Behalve niet bommen De Fransen verdedigden zich met de volgende lezing: „Al op 29 januari was een Frans vliegtuig door Tunesisch luchtdoelgeschut tot dalen gedwongen. Vrijdag jl. was er bij Sakiet-Sidi-Joessef weer op een Frans toestel geschoten. De com mandant van de Franse grenspost had de bevelhebber van de Tunesische post daarop gewaarschuwd, dat de Fransen met zwaar materieel terug zouden slaan, als zich nog eens een dergelijk in cident voordeed. In de ochtend van zaterdag werd weer een Frans verken ningsvliegtuig vanaf Tunesisch gebied beschoten. Bij de aanval, die de Fransen daarop lieten volgen, hebben zij, naar hun zeggen, ook een kamp van de Algerijnse opstande lingen bij Sakiet-Sidi-Joessef voor de helft verwoest. Voorts wer den twee Tunesische geschutsstellingen vernield en een derde beschadigd. Het aantal vliegtuigen dat de aanval uitvoerde was 25, nl. elf bommenwerpers B 26, zes Corsairs en acht jagers. De Franse minister van defensie, Jacques Chaban-Delmas, gaf als zijn oordeel te kennen, dat cte Franse luchtmacht slechts gebruik maakt van een „recht om zich gewettigd te verdedigen tegen luchtdoeltroepen, die optreden van Tunesisch grondgebied". is het met machinegeweervuur be stookt. Ook werd van Tunesische zijde gemeld, dat een school, die drie kilo meter buiten het dorp lag, werd ver woest, waardoor tal van kinderen het leven lieten. Hij deelde na afloop hiervan mede, dat de Tunesische rege ring haar ambassadeurs in Pa rijs heeft teruggeroepen. Voorts eiste zijn regering de terugtrek king van alle Franse troepen uit Tunesië met inbegrip van de ontruiming van de vlootbasis Bizerta. ,,Zo nodig zal Tunesië een beroep doen op de V.N.", verklaarde Bour guiba. (Troepenbewegingen van de Franse strijdkrachten in Tunesië zijn, zonder speciale vergunning van Tu nesische zijde, verboden). Gisteren zijn de slachtoffers be graven. Enorm was de belangstelling. De droeve stoet bestond uit duizen den personen en vele tienduizenden stonden aan de kant van de weg ge schaard. Vijf Tunesische ministers woonden de plechtigheid bij. Gezien de verliezen aan Franse zijde tengevolge van dit optreden, achtte de minister het onaanvaard baar, dat de schuldigen ongestraft zouden blijven. In dit verband zei hij. dat Tunesië een belangrijke operatio nele basis voor de Algerijnse opstan delingen is geworden en dat zonder de Tunesische interventie de operaties in Algerië al tot een einde zouden zijn gekomen." Tot zover de Franse le zing, waarin men er ook nog aan herinnert, dat op 11 januari 15 Franse militairen bij dit dorp door opstande lingen werden gedood en vijf gevan gen genomen. Er zou overigens slechts een tiende van het dorp ver nield zijn. En de school was een schuilplaats van rebellen, aldus de Fransen. IN DJAKARTA hebben bijna alle Nederlandse professoren te kennen gegeven, dat zij Indonesië willen ver laten. OP BESCHULDIGING van het bele digen van legerofficieren is in Dja karta de Nederlander Willem van Swaay gearresteerd. DE 24-jarige K. Wouters uit Weesp is te Bussum onder een goederentrein gekomen en op slag gedood. Hij was onder de gesloten spoorwegbomen doorgekropen. SYRIË HEEFT Libanon uitgenodigd to te treden tot de Verenigde Ara bische Republiek. DE MINISTER van financiën in In dia, wiens naam onlangs in verband werd gebracht met een financieel schandaal, heeft zijn ontslag inge diend. Vandaag beginnen de begro tingsdebatten. FIE CARELSEN is bij haar af- scheidsvoorstelling gehuldigd met haar vijftigjarig toneeljubileum. Zij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. IN LITTLE ROCK is het turnlokaal van een middelbare school, die voor negers bestemd is, door brand ver woest. DE AMERIKAANSE schrijfster mevr. Betty Mac Donald („Het ei en ik") is op 49-jarige leeftijd te Seattle overleden. Zij leed aan kanker. Het verkenningsvliegtuig, dat in de ochtenduren was aangeschoten, is la ter veilig in Algiers geland, nl. op het vliegveld te Tebessa. 90 km ten zui den van Sakiet-Sidi-Joessef. President Bourguiba van Tunesië brak onmiddellijk zijn weekeinde te Monastir af en riep het kabinet in buitengewone Zitting bijeen. Rode Kruis. Hanton Hebling, een Zwitserse afgevaardigde van het internatio nale Rode Kruis, heeft medege deeld. dat drie vrachtauto's van het Rode Kruis zijn beschadigd tijdens het Franse bombarde ment. ,,Twee van onze wagens waren met het Rode Kruis en twee met de rode halve maan gemerkt. Deze merktekens waren uit de lucht duide lijk zichtbaar, maar de wagens wer den niet gespaard bij het bombarde ment", aldus deze Zwitser. De groep van het Rode Kruis kwam kort voor de Franse aanvallen in Sakiet-Sidi-Joessef aan me! voedsel en kleren voor Algerijnse vluchtelin gen. Hebling zei tegen verslaggevers, Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt zondag avond te 23.15 uur. Op de meeste plaatsen droog «eer met vooral in het zuidoos ten van het land enkele opklarin gen. Matige, tijdelijk krachtige, wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige zuidwestenwind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Een weinig plaatselijk regen. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 17.43 uur. Morgen: zon op 8.04 uur. Maan op 2.14 uur. Maan onder 1123 uur. Te Lorain in de staui Ohio is de eerste brooduitdeling misschien voel de eerste in de Verenigde Sta ten van de -^dertiger jaren voor werklozen begonnen. Lorain, be kend door de staalindustrie, telt op het ogenblik rond de 6000 werk loze arbeiders en een op de negen ingezetenen ontvangt een werkloos heidsuitkering. De eerste, die ge-' bruik maakte van de brooduitde ling oud-bakken brood, dat door bakkerijen beschikbaar is gesteld was de 38-jarige Leroy Shick, vader van acht kinderen. blijkbaar ook namens drie andere af gevaardigden van het Rode Kruis, namelijk de Zwitsers Georges Hoff mann, en Robert Tissot en de Zweed Gustav Eirmann: „Wij vertegenwoor digen een internationale humanitaire organisatie en wat wij gezien hebben, strekt de mensheid niet tot eer." Reacties De Arabische Liga heeft gedreigd ,,een krachtige houding" aan te ne men tegen Frankrijk en heeft Ham- marskjoeld, secretaris-generaal van de V.N. om inmenging verzocht ter beëindiging van de Franse agressie. Marokko liet Franrkijk weten, dat het de aanval zeer betreurde en heeft Tunesië deelneming betuigd. Ameri kaanse functionarissen te Washington hebben zich in dezelfde geest uitge laten. De (verbazingwekkende) uitslagen, zoals de ploegen uit de eredivisie die gisteren behaalden, luiden als volgt: Rapid JCGVAV 1—0 DOS—N AC 5—2 Sparta—BW 3—1 Blauw WitAmsterdam 11 ADOFortuna '54 12 MWFeijenoord 04 Spel. Enschede—NOAD 3—0 PSV—VVV 3—0 AjaxElinkwijk 11 Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verwijzen naar onze sport pagina's. Zoals up alle Nederlandse voetbal velden, werd gisteren voor de aan vang van de wedstrijd PSV-VVV te Eindhoven een minuut stilte in acht genomen voor de verongelukte Engelse voetbalspelers van Man chester United. De bekende Engelse voetbalspeler in ons land, Trevors Ford, droeg een rouwband. De voormalige militaire com mandant in Noord-Sumatra, overste Simbolon, hkeft in de aangekondigde volksbijeenkomst te Padang een beroep gedaan op president Soekarno en op pre mier Djuanda, de regering van Indonesië in banden te leggen van de voormalige vice-president dr. Mom. Hatta en van de sul tan van Jogjakarta. Hij zei in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de hui dige regering een volledige mis lukking is. Te Padang werd een van de provin ciale commandanten, overste Hoessein gemachtigd, aan Soekarno en Djuanda brieven te overhandigen waarin het onmiddellijk aftreden van het kabinet wordt geëist. In de brief aan Djuanda wordt ge zegd, dat de oppositie tegen de rege ring niet is gericht tegen hem per soonlijk, „omdat de huidige regerings coalitie een denkbeeld is van presi dent Soekarno en gij derhalve niet in staat bent geweest een regeringspoli- tiek te voeren die afweek van Soe- karno's conceptie". Naar radio-Djakarta meldt, heeft de stafchef van het leger, generaal-ma- joor Nasution, de commandant van centraal-Sumatra, overste Hoessein, opgedragen over te gaan tot aanhou ding van kolonel Zulkifli Lubis, die er van wordt beschuldigd de hand te hebben gehad in de aanslag op Soe karno van 30 november. Gemeld is, dat Lubis een van de leiders is van de groep, die een nieuwe centrale regering wil vormen met zetel te Boekittinggi. Te Cape Canaveral wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid dat de intercontinentale raket van het type ..Atlas", die, zoals gemeld, vrijdag vier minuten na de lance ring onlplojte, tot explosie is ge bracht door een radiosignaal, dat misschien door een amateur is uit gezonden. Volgens deskundigen zou dat een zeer toevallige samenloop van omstandigheden zijn. Op de Rijksstraatweg onder de gemeente Muiden zijn gisteren twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij de drie inzittenden van de ene wa gen, de 31-jarige aannemer H. uit Deventer, zijn 29-jarige vrouw en hun kindje van 2y2 jaar om het leven kwamen en waarbij zes inzittenden van de andere auto ernstig werden ge wond. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Beide auto's zijn ernstig beschadigd. Het ongeluk met de Britse „Elisa- bethan" bij Muenchen schijnt veroor zaakt te zijn door ijsafzetting op de vleugels, aldus een rapport over het voorlopig onderzoek van het Westduit- se bureau voor de luchtvaart. Britse rechercheurs nemen aan. dat de 52-jarige verkoopster Lillian Chubb, wier lijk donderdagochtend nabij haar woning te Broadstairs in het graafschap Kent werd gevonden, is vermoord door een automobilist, die zij kende. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de vrouw werd gewurgd en dat er geen sprake is geweest van een ze dendelict. Ook roof wo^it als motief voor de moord uitgesloten geacht. Lillian Chubb is de vierde vrouw, die in de laatste zeventien maanden in een betrekkelijk klein gebied in het zuidoosten van Engeland is ver moord na kennelijk in een auto te zijn gestapt. De andere drie waren de 36- jarige Diane Suttey, de 17-jarige An ne Noblet en het 19-jarige Nederland se meisje Maria Kriek. Het bestuur van de Communis tische Partij Nederland heeft maatregelen genomen tegen twee zijner leden: het Tweede- Kamerlid F. Reuter is uit het bestuur gesloten, waarbij hem tevens is verzocht zijn Kamer zetel ter beschikking te stellen, en het bestuurslid B. Brandsen is als lid van de partij geschorst in afwachting van een verant woording, die hij tegenover het bestuur zal dienen af te leggen. Dit wordt meegedeeld in een ver klaring van het bestuur der C.P.N.. die zaterdag in het partijblad ,,De Waarheid" is gepubliceerd. In deze verklaring wordt gezegd, dat de he ren Reuter en Brandsen de leiding hadden van een rechtse fractie, die in de partij is gebleken te bestaan. Zij genoten de bescherming van de Tweede-Kamerleden H. Gortzak en R. Lips-Odinot, op wier houding des wege door het partijbestuur kritiek is geoefend. Ook thans nog hebben H. Gortzak en R. Lips zich gekeerd H. gen het besluit tot uitsluiting van F. Reuter uit het partijbestuur en tot schorsing van B. Brandsen, aldus wordt in de verklaring gezegd. Het bestuur van de C.P.N. zegt voorts, dat de heren Reuter en Brandsen bii het leiden van de rechtse fractie het apparaat van de Eenheidsvakcentrale E.V.C. voor hun groep en zijn actie te gen de partijpolitiek en de partij leiding hebben misbruikt. ,,In de loop van de laatste weken is een twaalftal vrijgestelde EVC-func- tionarissen, onder wie de Amster damse gemeenteraadsleden Groot, Roessink en Bussink. op georgani seerde en demonstratieve wijze uit de partij getreden, nadat zij tevoren reeds in de ledenvergaderingen als aaneengesloten groep tegen het par tijbestuur hadden geageerd. Er is ge bleken. dat Reuter en Brandsen niets hebben gedaan om deze ex-partijge noten van hun schadelijke handel wijze af te houden, maar dat zij deze metterdaad bevorderd hebben", aldus de verklaring. Het bestuur zegt voorts, dat op de heer Brandsen een beroep is gedaan zijn houding te herzien en gediscipli neerd onder leiding van het partijbe stuur de partijpolitiek te helpen 'uit voeren, maar dat deze hieraan geen gevolg heeft willen geven. Aan de heer Reuter wordt nog verweten te hebben gezegd, dat hij een „open lijke oorlog" aan het partijbestuur zou verklaren, indien dit bestuur te gen hem en zijn aanhangers maat regelen zou nemen en dat hij een moment zou afwachten, waarop de partij eventueel in moeilijkheden zou geraken om de huidige partijpolitiek te wijzigen en de partijleiding te ver wijderen. Ook in Oost-Duitsland De Oostduitse communistische partij heeft een aantal bestuurs leden ontslagen, omdat zij demo cratisering van de partij wens ten en kritiek leverden op partij secretaris Walter Ulbricht. zo meldt het partijblad „Neus Deutschland." Karl Schirdewan, lid van het politieke i bureau en secretaris van het centrale comité, is wegens pogingen tot frac- tievorming uit het centrale comité gestoten, samen met Ernst Friedrich Wollweber, de vroegere minister van staatsveiligheid. De voornaamste theoreticus van de partij, Fred Oelssner, deelde hun lot, omdat hij hun groep geholpen had. Oelssner heeft herhaaldelijk de discipline van het politieke bureau geschonden en geweigerd zich bij de collectiviteit van het bureau aan te sluiten, aldus „Neues Deutschland." Drie roofovervallen werden er in het afgelopen weekeinde in Nederland gepleegd: in Den Haag, in Zutfen en in Ridder kerk. In Den Haag liet daarbij een boekhandelaar het leven. In twee gevallen boekte het politie apparaat onmiddellijk succes, in het derde geval werden de ver moedelijke daders gearresteerd. Moord in Den Haag In Den Haag gold de overval een 65-jarige boekhandelaar B. Wiegerink, in de Weimarstraat. Sporen wezen uit, dat er een worsteling was geweest. In de loop van zondag heeft de politie de dader, zijn 22-jarige pleegzoon P. B.. een varensgezel, gearresteerd. Hij had met zijn pleegvader een twist gekregen over de afbetaling van een schuldbekentenis, gebaseerd op een door de jongeman in augustus 1957 gepleegde diefstal van 1600.ten nadele van de boekhandel. De strijd liep over opschorting van de betaling van de laatste 250.De boekhan delaar ging hiermee niet akkoord. Een handgemeen ontstond in het kantoor van de zaak. De 65 jaar oude man kreeg zware klappen op hoofd en ge zicht. kwam te vallen en is nadien of wel door zijn eigen stropdas ofwel met een onder het lijk met bloed door drenkte dameskous gewurgd. De 61-jarige moeder J. M. W.-B.,die nog maar een jaar met de boekhan delaar getrouwd was, heeft na ontdek king van de misdaad haar zoon pogen te beschermen. Eerst heeft de jongeman zijn bebloe de kleren met een pak van zijn pleeg vader verwisseld. Daarna heeft hij alle beschikbare kasgelden ingepalmd, waarna zijn moeder hem naar de tram heeft gebracht. In een koffertje droeg P. G. zijn bebloede kleding mee. die hij in Rotterdam in de Maas gooide. De moeder heeft daarna het lijk „ont dekt" en de politie gealarmeerd. Na een streng verhoor en de ontdekking, dat B. ook een kosthuis in Rotterdam had, waar hij na op stap te zijn geweest gearresteerd werd, kwam oe zaak aan het licht. Ook de moeder werd gearresteerd. Ridderkerk In Ridderkerk werd de 75-jarige al leenwonende weduwe De Jong door twee onbekenden overvallen. De mannen drongen haar woning binnen, grepen het weerloze oudje on bonden handen en benen. Met een doek werd haar de mond gesnoerd. Nadat zij haar op haar bed hadden geworpen dreigden zij de vrouw met de dood, indien zij niet vertelde waar zij haar geld opgeborgen had. Hoewel daartoe de doek om haar mond moest worden losgemaakt, kon het slachtof fer in haar doodsangst nauwelijks ge luid uitbrengen, noch aanduiden, waar zij haar schamele bezit had geborgen. De rovers maakten, nadat zij het huis onderzocht hadden, een beurs met dertig gulden buit. Zij zijn nadien per auto verdwenen. Hoewel licht gewond, slaagde de oude vrouw er in zich na een worste ling van een half uur van haar boeien (Advertentie) te bevrijden en buren te waarschuwen. Gisteren werden twee mannen aange houden, de 27-jarige W. van D. uit Dordrecht en de eveneens 27-jarige F. A. uit Zwijndrecht. Beide mannen, die bij de politie geen onbekenden zijn, ontkennen iets met deze roofoverval te maken te hebben. De politie be schikt echter, volgens haar medede lingen, over voldoende bewijzen om de mannen in verzekerde bewaring te houden. In de woning van de weduwe werd namelijk een knoop gevonden, afkomstig van de regenjas van W. van D. Voorts werden van beide mannen vingerafdrukken en afdrukken van hun schoenen aangetroffen. Zutphen Uit de open afdeling van de byzon- dere gevangenis voor jongemannen te Zutphen, (het Werkseveld), was een gevangene, W. S. uit Rotterdam, ont vlucht. De jongeman vroeg aan me vrouw Bos, die niet ver van de in lichting woont, wat te drinken. Toen de vrouw iets voor hem wilde halen, l:ep de jongeman mee en sloeg haar met een lantaarn, die op tafel stond, op het hoofd. Mevrouw Bos liep een bloedende hoofdwonde op, doch bleef bij bewustzijn. Daarop heeft S. haar opnieuw aangevallen. Zij sloeg toen tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. De jongeman is daarop het huis gaan doorzoeken. Hij ontvreemdde een le ren jas en een bedrag van 10.Men ontdekte de vlucht, toen mevrouw Bos weer bijkwam en om hulp riep. De vluchteling is te Utrecht gearresteerd. De Nieuwzeelandse poolonderzoeker sir Edmund Hillary heeft zich giste ren per vliegtuig van de Scottbasis naar dépot 700 begeven, waar hij zich bij de expeditie van de Brit dr. Vivian Fuchs heeft gevoegd. De Russische expeditie die met het schip ,,Ob" een groot deel van de kust van het Zuidpooleontinent heeft verkend, van Knoxland tot koning George V-land, heeft versteende stuk ken hout en bladeren gevonden die 200 tot 250 miljoen jaar oud zijn. Ook hebben de Russen stukken, die ver moedelijk versteende beenderen van dieren zijn, ontdekt. Een onderzoek van zand van kaap Horn Blaff heeft aangetoond, dat dit zand bijna 30 procent graniet en een hoog tingehalte bevat. Een Russische professor heeft be rekend, dat de gemiddelde dikte van de ijslaag in het Zuidpoolgebied 2.500 meter is en niet 1.500 zoals men vroe ger dacht. De professor raamt de hoeveelheid ijs op het Zuidpooleonti nent op 30 miljoen kubieke kilometer. Uit het feit, dat een zeer groot deel van het met ijs bedekte land onder zeeniveau ligt, heeft men menen te kunnen concluderen, dat de Zuidpool eerder een archipel is dan een vaste land. Eindelijk was dan gisteren het grote moment aangebroken. Om zeven minuten over zes werd dè briefkaart met het volledig juist ingevulde toto. formulier gelicht En op datzelfde moment hadden we zo het gevoel, dat er nóg wel eens een goede inslag in kon zitten. Slechts enkele minuten later bleek dit vermoeden .luist te zijn, want een tweede winnaar kwam te voorschijn. Nadat enige uren waren verstreken met het doorworstelen van de briefkaartenlawine, bleek het bij deze twee te zijn gebleven. Zo wordt dus de pot van ƒ250.- verdeeld onder twee gelukkige winnaars. Het zijn: J. SLOVEN Eievevrouwestraat 34, Ossendrecht en S. HOFMAN Huygenstraat 83, Kaatsheuvel Zondag starten we opnieuw en wel met een inzet van 50.-. De juiste uitslagen waren: DOS—NAC 1. Sparta—BW 1. Biauw Wit— A'dam 3. SC Enschede—NOAD 1, Ajax—Elinkwijk 3, Willem II—EDO 1, RBCRoda Sport 1, ONA—Longa 1, Baronie—Hilversum 3, ADO—Fortuna 2.

de Stem | 1958 | | pagina 1