Onderhoud met senator van Buggenhout Reis naar de maan voorbereid grondig Ommezwaai bij enige ligt in lijn der kopgroepen verwachtingen Eén doel Helikopterverbinding Axel-Rotterdam ;INed. ploeg in Parijs-Nice Fantasie van Jules Verne was niet zo heel fantastisch (1) voorbereidingen gietvorm DERDE BLAD IDagblad PdtetB DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 Stimulans voor bestudering van de vaste verbinding over de Wester schelde Actuele interpellatie in Belgische Senaat DeWillem Ruys' zal Vlissingen aandoen Congres Expoge in Breda Nieuwe waterkering te Breskens België en Saeftinge Wales naar Zweden Kosten blijken te hoog Volgende keer Het vertrek naar de inaan Record aantal inschrijvers i Toen de vorige week in de Belgische Senaat een interpellatie over het Deltaplan zou plaats vinden, welke intussen tot nu, don derdag, werd uitgesteld, hebben wij een ontmoeting gehad met se nator J. van Buggenhout en van de gelegenheid gebruik gemaakt met hem een uitvoerig praatje over zijn plan te maken. Senator van Buggenhout is burgemeester van de Vlaamse kust plaats Koksyde tussen Veurne en Nieuwpoort en als zodanig ver maard om zijn ingenieuze en krachtdadige belangstelling voor de lotgevallen van de Vlaamse kuststrook, waaromtrent hij ook uit gebreide onderzoekingen heeft verricht; de bekende historische abdij Ter Duinen werd door hem uit de vergetelheid van het duinzand gered- Het is juist zijn belangstelling voor het wel en wee van het Vlaamse kustgebied, welke hem sinds de stormramp van 1 februari 1953 bijzon dere aandacht deed besteden aan de afweermogelijkheden tegen het ge weld van de zee en aan het Nederlandse Deltaplan als grootse poging om dit geweld te breidelen. Senator van Buggenhout erkent de verdiensten van het Delta-plan en is tr dan ook geen tegenstander van; hij is er integendeel voorstander van. Hij meent echter dat het een aanvul ling behoeft in de Westerschelde om ook de Belgische belangen tegen de dreiging van opkomend stormgeweld afdoende te beschermen. De hoofdgedachte van zijn plan is dan ook voldoende tegenweer te scheppen tegen een mogelijke nieuwe stormvloed voor de bewoners van de Scheldeboorden tot Dendermonde toe, die allen in een laag poldergebied wonen, waar de dijken van de water schappen of wateringen, zoals zij in Belgisch Vlaanderen heten, niet ge noeg bescherming bieden en zeer moeilijk kunnen worden verbeterd. Het beheer over deze dijken is n.l. te zeer verspreid over allerlei instan ties; zij lopen bovendien vaak dwars door bebouwde kommen, zodat er bij verbetering afbraak en wederopbouw van woningen en bedrijven zou moe ten plaats vinden men denke maar aan de stad Antwerpen wat veel te kostbaar zou worden. Het plan van Buggenhout is dus ontstaan uit vrees voor de gevolgen van nieuwe grote overstromingen, zoals in februari 1953 het laatst, maar lang niet het eerst plaats von den. De senator heeft reeds in juni 1953 als rapporteur van de Senaats commissie van de Buitengewone Be groting op de frequentie gewezen van deze stormrampen aan de Noordzee kust. Te beginnen met 1115 en eindi gend met 1953 somde hij een reeks van bijna 30- spring- en watervloeden op, die ernstige rampen veroorzaak ten. Hij legde daarbij drie historische kaarten over, waarvan de oudste nog een inzet vertoont, welke de toestand rond de Westerschelde omstreeks het jaar 1300 weergeeft. Hierop was te zien, dat er toentertijd voor Walche ren en Cadzand nog eilanden lagen met dorpen en al, die nu totaal zijn verdwenen, wel een bewijs, hoezeer de zee in de loop der eeuwen de kust geteisterd en gehavend heeft. j Nog een merkwaardigheid uit dit senaats-commissieverslag van 1953 is de suggestie van senator van Buggen hout dringende maatregelen te nemen om de ontzanding aan de kust bij de Belgische badplaatsen tegen te gaan. Het aanleggen van golfbrekers daar tegen achtte hij onvoldoende; er moest onverwijld een nieuwe studie aan dit vraagstuk worden gewijd. De bedoeling van de senator was, dat de mogelijkheid van een strek dam bij Cadzand onder het oog zou worden gezien, maar voor deze ge dachte van een strekdam tussen de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen en de Wielingen, welke ook bij de Neder- j landse Rijkswaterstaat in overwe- Reeds hebben wij enkele be- schouwingen gewijd aan het l plan van de Belgische senator J. van Buggenhout, dat beoogt in de Westerschelde een afslui- J ting te maken van Zeeuwsch- Vlaanderen ter hoogte van Os- senisse-Walsoorden naar Zuid- Beveland ten oosten van het kanaal Hansweert-Wemeldinge. Naast deze afsduiting omvat dit plan als noodzakelijk comple- ment het graven van een zee- kanaal door de Kop van Zeeuwsch-Vlaanderen, onge- veer van Graauw tot even ten oosten van Terneuzen om de zeescheepvaart van Antwerpen, welke de gewone weg door de Westerschelde zou moeten mis- sen, een goede vervangende j vaarweg te verschaften. Het plan van de Belgische senator heeft natuurlijk in Zee- land de aandacht getrokken; het Statenlid G. J. de Waal heeft het in de jongste zitting der Zeeuwse Staten ter sprake gebracht en een ernstige be studering ervan aanbevolen. De actualiteit ervan is plotse ling aan de orde gekomen nu minister Algera heeft toege stemd in de vorming van een studiecommissie op nationaal niveau om de mogelijkheden van een vaste oeververbinding voor Zeeuwsch-Vlaanderen te onderzoeken. Te Vlissingen is gisteren offi cieel de bevestiging ontvangen, dat ook het m.s. „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd in de komende zo mer Vlissingen zal aandoen. Zo als reeds gemeld zullen de „Ir- pinia" van de Fratelli Grimaldi Sicula Oceanica en de „Oranje" van de Maatschappij Nederland eveneens enkele afvaarten uit Vlissingen maken. De „Willem Ruys" komt slechts éénmaal en wel op 17 juli a.s. voor het ont schepen en inschepen van pas sagiers voor een cruise-vaart. Senator J. F. van Buggenhout van Koksijde. ging is geweest, kon hij in de ambte lijke kringen van het Brusselse mi nisterie geen voldoende steun vinden. De senator acht een dergelijke strek dam terecht van belang om tevens Walcheren tegen zuidwesterstorm te beschermen. Blijvend gevaar van overstroming De hoofdbekommernis van senator van Buggenhout blijft intussen het behoud van leven en goed der bevolking in het lage Belgische pol dergebied. Bodemdaling en zeespie gelrijzing naast stormvloedkansen hout opgang zou maken in België, de kwestie van de vaste oeverver binding voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook anders zou komen te liggen en de oplossing daarvan kan worden vergemakkelijkt, wellicht bespoe digd. Zover zijn we nog niet. Er is evenwel alle reden toe acht te ge ven op deze merkwaardige stem in de Belgische Senaat, die zich uitspreekt vóór het Delta-plan, ter wijl men vanuit België nog nauwe lijks andere dan bekommerde ge luiden daaromtrent heeft gehoord. Het is tevens hoogst belangwek kend, dat deze zelfde senator een aanvulling van dit plan suggereert, welke Zeeuwsch-Vlaanderen en ge heel Zeeland zeer te stade zou kun nen komen. kunnen de overstromingsgevaren doen toenemen en bovendien vreest de senator, dat deze gevaren voor het Belgische territoir versterkt zul len worden, wanneer het Delta-plan zonder verdere aanvulling is uitge voerd. Vandaar zijn pleidooi voor een supplementaire afsluiting van de Westerschelde, waarbij het doorgra ven van de Kop van Zeeuwsch-Vlaan deren geen hoofdzaak, maar een noodwendig gevolg is om de Ant werpse scheepvaart niet te hinderen De afsluiting van de Westerschelde acht hij noodzakelijk, omdat hij, bij voltooiing van het Delta-plan in zijn huidige vorm, beducht is voor een samentreffen van een langdurige stormvloed met hoogwater op de Maas en de Rijn, dat dan niet gespuid kan worden. Er zouden dan van land en van zeezijde overstromingsgevaren en dijkbreuken dreigen, juist voor alle gebieden langs de gehele Schelde die het dan hevig te ontgelden krij gen. Vandaag in de Senaat Senator van Buggenhout zal nu zijn voorstel bij de interpellatie van he den donderdag over het Delta-plan verdedigen. Daarbij zal het van be lang zijn, of ook de andere senatoren zijn gedachte zullen steunen. Men mag dit intussen aannemen van de Gentse senator A. de Block, die reeds in januari van 1957 in de Belgische Senaat de suggestie deed ook de Wes terschelde af te dammen, waarbij hij toen aan een afsluiting ter hoogte van Breskens dacht. Senator de Block verklaarde oiis, dat hem het plan van Buggenhout wel aansprak. In De Belgische pers heeft overi gens dit plan tot heden weinig weerklank gevonden en in Antwer pen, dat hierbij ten zeerste geïnte resseerd is, hebben oficiële kringen zich er nog niet over uitgelaten. De interpellatie in de Senaat doet ook geen beslissingen terzake verwach ten, maar kan niettemin van bete kenis zijn voor verdere studie. Het is duidelijk, dat, wanneer de j gedachte van senator van Buggen- projectiel naar de maan te sturen. Nu de ruimtevaart-technici frappant overeen met de harde uit- Het zou voigens nauwkeurige bere- komsten van recente berekeningen, keningen 97 uur, 13 minuten en dat men voor de visie en de kennis keningen 97 uur, 13 minuten en 20 se- de schrijver niet anders dan conden nodig hebben om de maan begonnen zijn aan het ontwer pen van een maanraket is „De reis naar de maan" van Jules Verne weer uiterst actueel ge worden. De geniale fantast, die in ee.n tijd leefde, waarin de stoomtractie als het summum van technisch kunnen gold, be- grote bewondering kan hebben. Sommigen van onze lezers zullen „De reis naar de maan" hebben ge lezen. Velen echter kennen het boek waarschijnlijk niet. Vandaar dat 't wel interessant is. ze alsnog met enkele hoofdstukken of gedeelten te bereiken. De Ned. vereniging van ex-politie ke gevangenen heeft besloten haar jaarlijks congres in Breda t houdne. Als data zijn vastgesteld 16, 17 en wetenschapsmensen dan al een 18 juni a.s. i glimlach ontlokken, veel bijzonder- fi heden van de tocht stemmen zo stond het, om in zijn boeken alle daarvan te confronteren. Ze zullen 1„ t do c/ihohimr nlOT Q I IPPTl grote uitvindingen te voorspel len, die later zouden worden gedaan. Het vliegtuig, de onder zeeboot, het ruimte-projectiel., hij kende ze al voordat nuch tere wetenschapsmensen over de mogelijkheid ervan durfden spreken. De manierwaarop Jules Verne zijn drie ruimtevaarders naar de maan liet reizen, mag de moderne merken, dat de schrijver niet alleen kennis en fantasie in sublieme een heid liet samengaan, maar dat hij bovendien de kunst verstond, zijn verhaal uiterst smakelijk op te dienen. De reis naar de maan, zoals Jules Verne ze beschrijft, is geen onderne ming van wetenschapsmensen. Het plan ervoor wordt eigenlijk uit verveling geboren. Een aantal leden van de Gun-club in Baltimore, allen met een roemrijk oorlogsverleden, stellen tot hun verdriet vast, dat het leven niet meer je dat is, omdat de kanonnen tot oud roest vergaan. Het leven is te vrediger valt niets meer te beleven. Voorzitter Barblcane denkt er ook zo over. Vandaar dat hij de leden van de Gun-club de vereniging van net kanbn, zou men kunnen zeggen) bijeenroept en hun het plan voor legt voor de bouw van een stuk ge schut, dat een projectiel naar de maan zal jagen. ,,U weet allen," zei hij, welke vor deringen de kennis van het werpge schut in de laatste oorlog heeft ge maakt. Het is U niet onbekend, dat de kracht van de stukken en die van het kruit onbegrensd zijn. Welnu, ik heb mij de vraag voorge legd. of het niet mogelijk is een ka non te maken van voldoende weer standsvermogen en met een genoeg zaam sterke lading, om een projec tiel naar de maan te schieten...." Een kreet van verbazing ging op, zegt Jules Verne. Een ogenblik van stilte volgde, de stilte die aan de storm voorafgaat. Maar de storm kwam, een donderbui van toejuichin gen, die de zaal deed dreunen. De voorzitter wilde spreken, maar hij kon niet. Eerst na enige minuten kon hij doodbedaard als volgt eindigen: ,,Laat mij besluiten. Ik heb het vraagstuk van alle kanten bekeken en mijn berekeningen hebben mij tot de onwrikbare overtuiging gebracht, dat een projectiel met een aanvangs- snelheid van 12.000 yard per seconde, gericht naar de maan, haar onfeil baar moet bereiken. Ik heb dus de eer, U, mijn zeer geachte vrienden, het voorstel te doen om deze proef te nemen." Het plan en de uitvoering ervan waren natuurlijk twee dingen. De le den van de Gun-club deden, wat alle leken zouden doen. Ze namen des kundigen in de arm en schreven een brief aan de sterrenwacht van Cam bridge, waarop ze enkele dagen la ter uitvoerig antwoord krijgen. De sterrenwacht deelde o.a. mee, dat het inderdaad mogelijk was, met de genoemde aanvangssnelheid een De voorbereidingen konden begin nen. Eenvoudig waren die niet. Men kwam tot de slotsom, dat het pro jectiel (vervaardigd van aluminium!) tienduizend kilo zou moeten wegen en dat het kanon een lengte zou moe ten hebben van 900 voet. Het zou een gewicht hebben van 68 miljoen kilo. De vervaardiging ervan werd be groot op ruim één miljoen dollar. Voor het afschieten van het projec tiel besloot men gebruik te maken van 200.000 kilo schietkatoen. En zoals het altijd bij zulke onder nemingen gaat: de cynici ontbreken niet. Voorzitter Barbicane van de Gun-club moest dat tot zijn erger nis ondervinden. Zijn verklaarde vij and, een zekere kapitein Nicholl, liet geen moeite ongedaan om het plan voor het ,,maankanon" belachelijk te maken. Barbicane nam een waardige houding aan. Hij antwoordde niet op de aanvallen van de artillerie-kapi tein. Alleen toen Nicholl hem uit daagde tot een weddenschap van 15.000 dollar, met als inzet het wel slagen van de onderneming, stuurde hij een kort briefje: BALTIMORE, 18 OKTOBER Aangenomen. BARBICANE. De eerste en niet de geringste moeilijkheid vormden de financiën. Men besloot over de hele wereld een oproep te verspreiden voor be langeloze bijdragen. En het resultaat was boven verwachting. Rusland stortte als zijn aandee1 de belangrijke som van 368.733 roe s. Bevreemden kon dit niet, zegt de schrijver, wanneer men bedacht dat de sterrenkunde in Rusland zeer bloeide. Frankrijk begon met de zaak be lachelijk te maken. De maan moest het ontgelden in kwinkslagen, toneel stukken e.d. Maar zoals de Fransen vroeger betaalden na het zingen, zo betaalden zij n na het spotten: zij schreven in voor 1.253.930 francs. Turkije hield zich goed. Maar het was dan ook rechtstreeks bij de zaak betrokken. De maan regelt immers de Turkse almanak en de vasten maand Ramadan. Men kon dus niet veel minder geven dan 1.372.640 pi asters. Nederland en zijn koloniën schon ken door middel van de Nederlandse Bank een bedrag van 110.000 gulden, met verzoek om vijf procent korting voor contante betaling En dan Engeland. De Britten, al dus Jules Verne, voelen alleen iets voor de inwoners van Groot-Brittan- nië. Zij vonden de onderneming in strijd met de non-interventie en schreven voor nog geen stuiver in. Tenslotte had men 5.446.675 dollar bijeen. De ondernemende bouwers van de Columbiad richten op de bodem van het kanon een feest maal aan. Op een verzoek van de vaste com missie uit de Tweede Kamer over de begroting 1958 om nadere mededelin gen over de aanleg van havens in het Sloe en inpoldering van het Land van Saeftinge, heeft minister Algera meegedeeld, dat over deze laatste kwestie overleg wordt gepleegd met België, omdat zij invloed zal hebben op het regime van de Schelde. In verband met de schade, die Breskens ondervindt door de ver plaatsing van de veerhaven, zei de heer Algera, dat een plan is ge maakt voor een nieuwe waterkering ter plaatse, waarbij de kunstmatige duinenrij zodanig zal worden ver breed, dat daarop plaats beschikbaar komt voor restaurants en dergelijke. Na^r in Parijs verluidt, zal een Nederlandse ploeg deelnemen aan de etappewedstrijd. Parijs Nice, die van 1016 maart a.s. wordt gehouden. De ploeg zou uit de volgende renners bestaan; Wout Wagtmans, Piet van den Brekel, Jan Nolten, Jo Lamens, Leo van den Brand, Tonny Berg mans, Jef Coone en Harry Schoenmakers. Wales heeft zich gekwalificeerd voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal, die in Zwe den zullen worden gehouden. Woens dagavond won het in Cardiff met 2-0 van Israël. De eerste wedstrijd tussen beide landen, te Tel Aviv gespeeld, eindigde eveneens ln een 20 over winning voor Wales. Leden van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer had den de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd, of er voor de helikopterverbinding Axel-Rotterdam vanwege het rijk geen steun kan wor den verleend omdat het hier een buitenlandse maatschappij betreft of omdat er andere motieven golden. Zij vroegen verder of hiervoor toch niet een oplossing te vinden is. Minister Algera heeft geantwoord, dat de afwijzing van het verlenen v?.i steun aan de genoemde helikop terverbinding niet berust op het feit, dat het hier een buitenlandse maat schappij betreft, maar op de om standigheid dat de voordelen in geen verhouding staan tot de kosten. Gedurende de proefperiode heeft de Sabena" drie en dertig gulden per passagier aan subsidie ontvangen. Dit is te veel om er mee door te gaan, aldus de minister. Uit de commissie Wan rapporteurs uit de Tweede Kamer werd naar aanleiding van dit antwoord nog op gemerkt dat bij de nieuwe opzet van de dienst de kosten veel lager zullen worden. Gevraagd werd of indien de streek (gemeenten, kamer van koop handel, enz.) de dienst wil subsidie- ren de minister dan zou willen over wegen dit zijnerzijds eveneens te doen. De minister verklaarde hierop 'n eventuele aanvraag uiteraard te zul len onderzoeken. Enige toezegging omtrent inwilliging van een derge lijk verzoek kon hij echter niet doen. Komende zondag gaat het om te beginnen bij de eerste klas- sers naar een periode van onmeetbare spanning toe. Vandaag staat, in 1 C, Sportclub Emma nóg met enkele punten voor sprong, De Spechten (twee) en Alliance (drie) aan de top van de ranglijst, maar de Limburgers hebben twee wedstrijden meer ge speeld dan de Eindhovenaren en drie meer dan de roodzwarte Roosendalers. Er is dus betrekkelijk weinig nodig, om een be tekenende ommezwaai in het leidersgroepje te veroorzaken. Soortgelijke situaties worden ook in de lagere regionen aange troffen, zodat er vermoedelijk de nodige sensaties mogen wor den tegemoet gezien. °,m het programma van de eerste klassers van wal te steken vlnr He lJ.fbïtn fn ?lch op het treHen D« Spechten-Alliance. AorL L9 r m 9a,f <het er omde thanS bezette Vlaats te consoli- AvtZcl\eea0ll1 1 n "onjan heeft) uit het leiderszadel ie wippen; Alliance heeft als doel De Spechten voorbij te streven, hetgeen'met een overwinning gerealiseerd wordt èn Emma weer ernstiger te bedreigen, wat bij een zege een feit wordt. y Intussen zijn alle drie de kandida ten met dezelfde gevoelens bezield: beslag leggen op de fel begeerde ti tel. Winnen zal Alliance niet gemak kelijk vallen, maar de mogelijkheden zijn aanwezig en het is méér dan de moeite waard daartoe alle aanwezige krachten in te spannen. Vlissingen zal op zijn beurt naar hoger streven. Het speelt opnieuw thuis, nu tegen Heer, dat een steeds ernstiger tegenstander is geworden. Als de voorhoede zich schotvaardiger toont dan de voorbije zondag dui ven we de Vlissingers de volledige winst toekennen. Roermond heeft betere papieren dan Kimbria, evenals Val- kenswaard contra Brabantia. Ook het thuisspelend MOC staat gunstig voor de totale winst, maar dan zal er tegen Boxtel, dat als te genstander fungeert, hard aangepakt moeten worden en met meer zelfver zekerdheid dan ooit. Een overwinning biedt bovendien de kans om weer een tikje betere positie op de ranglijst in te nemen. De tweede klassers Dc leidende clubs in 2A: Schijndel en Gemert, waarvan eerstgenoemde een gunstiger positie inneemt dan Schijndel, dat twee wedstrijden méér heeft gespeeld, hebben deze zondag betrekkelijk gemakkelijke opgaven te vervullen, tegen OSS en Uno Animo, respectievelijk thuis en uit. Toch blijft het, juist in deze fase, bijzonder oppassen. Wocnselse Boys en Taxan- dria, mèt TOP zogenaamde kielzog clubs, hebben het beduidend zwaar der te halen. De Boys hebben nog niet in Boxmeer gewonnen, evenmin als Taxandri. van DESK. TOP kan echter met iets meer optimisme dc strijd tegen Veloc aanbinden. ODC heeft het tegen lantaarndrager JVC waarschijnlijk het gemakkelijkst. TSC en Sarto gaan in 2B zeer waar schijnlijk de achterstand op Internos met twee punten verkleinen. Dc Ette- naren komen deze week namelijk niet in het programma voor, evenmin als Rood-Wit trouwens. Het lijkt niet al te boud gesproken, wanneer TSC ge wonnen wordt gegeven tegen bezoe ker Middelburg en Sarto zal ongetwij feld raad weten met WVO. Corn Boys die ditmaal BSC te gast hebben, zul len hopelijk nu niet vergeefs op hun bezoekers behoeven te wachten zoals vorige zondag met TSC het geval is geweest. Het zal intussen zwaar werk worden tegen deze Roosenda lers. RAC zien we zijn zegereeks voortzetten tegen het te gast komen de Roosendaal, doch een puntenver deling verwachten wij bij Goes-Hulst. De derde klassers Eén club in deze regionen mag rus tig beweren, dat zij op de drempel van het kampioenschap staat: het Waalwijkse W.S.C. (3B). Het kan nog een, misschien twee, op zijn hoogst drie weken duren, maar langer zullen de directe con currenten, UDI en Vlij men se Boys het uitsteken der vlaggen in Waalwijk niet tegen kunnen houden. Als WSC aanstaande zondag van Nevelo wint beslist aannemelijk en UDI ver liest, blij Vlijmense Boys niet uit gesloten dan behoeft de leider nog slechts een wedstrijd te winnen en het is zover. Eens zien. of dit onzer zijds goed bekeken is. VOAB kan re delijkerwijs niet van Baardwijk win nen, maar wél zal Concordia SVD dat doen tegen hckkesluiter GSBW. Heus- den heeft gelijke winstkansen als het bezoekende SCB. In 3C is de situa tie aan de kop heel wat minder dui delijk. De drie koplopers: Dongen, Veerse Boys en VES blijven elkaar op de voet volgen, en zondag zien we daar vooralsnog weinig verandering in ontstaan. Immers, Dongen weet ongetwijfeld raad met SCO, zoals 'Veerse Boys met SET en VES bij RWB. Hieronymus zal er niet in sla gen van de onderste plaats te gera ken, nu RKDVC als tegenstander fun geert en Hero zal Gudok wel ver plichten mèt Hieronymus de rode lantaarn te blijven dragen. Er be staat goede kans op, dat in 3 D kop loper Zierikzee (dat niet speelt) door Terneuzen van de bovenste plaats wordt weggedrukt. RKFC zal, redelij kerwijs gesproken, immers weinig kans krijgen om Terneuzen met suc ces van het lijf te houden. Intussen moeten de twee leiders maar goed oppassen met METO, omdat de Hoo- gerheidenaren onverminderd een be dreiging blijven vormen. Biervliet zal waarschijnlijk grote moeite hebben om tegen Zeelandia aan een neder laag te ontkomen. Hontenisse heeft goede papieren contra Grenswach ters. Axel-RCS kan een zege worden voor de thuisclub. De vierde klassers Het is deze keer geen volledig; pro gramma, dat hier op stapel staat. In 4 E telden we slechts twee ontmoe tingen, waarbij leider RKTVV ont breekt. Daardoor krijgt Hilvaria de kans de achterstand in te lopen en terug te brengen tot drie punten. Een en an der moet bij Wit Zwart gebeuren, in tussen niet simpel. Oirschot Vooruit heeft een kansje contra Ons Vios. De big match in 4 F is Gilze-RKWU. Reeds bij een gelijk spel passeert Gilze koploper Madese .Boys (dat de „vrije" zondag heeft) maar zou RKVVU met de volle buit gaan sle pen, dan prijken zondagavond Made- se Boys, Gilze en RKWU met een zelfde aantal punten (22) aan de lei ding. Men ziet; de mogelijkheden zijn vele Zundert lijkt bekwaam genoeg om DEVO te verslaan, doch tot zulk een daad achten we Groen Wit tegen Breda nog niet in staat. Boeimeer zal intussen wel raad weten met TVC. Is zoals gezegd weldra in Waalwijk een kampioen te verwachten, hetzelf de mag men zeer binnenkort ook in Steenbergen tegemoet zien, wat 4 G betreft. De club van deze naam heeft namelijk een voorsprong van acht punten op eerste concurrent Halste ren, en dan begrijpt men het verder wel. Een ernstig struikelblok kan zon dag Nieuw Borgvliet ten deze niet zijn. De Schutters hebben ditmaal goede papieren contra NSV en ook Kaaise Boys kan zegevieren over het bezoekende SC Gastel. Noordhoek zal vermoedelijk op zijn beurt te sterk zijn voor Renesse. En hiermede zijn we dan alweer bij 4 H terecht geko men. Hier draait het program in hoofdzaak om clubs uit de staart- groep. Oostburg gaat alle hens aan dek halen om Steen te kloppen en RIA op zijn beurt contra Luctor. Ook 's-Heer Arendskerke is van de partij, tegen Aardenburg. Allemaal ontmoe tingen waar geen peil op is te trek ken. En zo staat het eigenlijk even eens met Breskens-Hansweertse Boys. Een super-spannende voetbalzondag wacht spelers en publiek. De pen ningmeesters hebben waarschijnlijk hier en daar een goede dag. Voor de gehele onderneming was dit niet overvloedig. Het gieten van het kanon, het uitboren, het metsel werk, het transport van de werklie den, hun onderkomens in een bijna onbewoonde streek, het bouwen van ovens en loodsen.... dat alles zou bij na het volle bedrag kosten. Er werd een overeenkomst aange gaan met de gieterij van de firma Goldspring in New York, die in de oorlog aan Parrot de beste kanonnen had geleverd. Deze firma zou het voor het gieten van de Columbiad de naam van het kanon) benodigde materiaal naar Tampa Town in Zuid- Florida vervoeren. De onderneming moest uiterlijk de 15de oktober van het volgende jaar voltooid zijn. Het tijdschema werd aangehouden. Toen de dag van het gieten gekomen was, klonk er een kanonschot en 1200 gietmonden gingen tegelijk open; 1200 slangen van vuur kronkel den in gloeiende bochten naar de kuil. Aan de rand gekomen stortten zij met een verschrikkelijk geraas 900 voet in de diepte. Men zou, uit de verte dit schouwspel ziende, heb ben gemeend, dat plotseling een vul kaan in het midden van Florida was opgerezen... Enkele weken later eerst kon de gietvorm worden weggenomen. Men begon met het afdraaien. En weer na enkele weken was de reusachtige buis volmaakt rond en de ziel van het stuk zo glad als een spiegel. De praktische Barbicane wist nog een aardig centje te slaan uit de pu blieke nieuwsgierigheid. Men mocht in het stuk afdalen a raison van vijf dollar per persoon. In twee maanden kreeg men op die manier nog een half miljoen bijeen. De leden van de Gun-club waren natuurlijk de eerste bezoekers. Ze daalden met een staatsie-bak in het kanon af en richtten op de bodem (die nog wel een beetje warm was) een feestmaal aan. Het wachten was nu op het mo ment, dat de maan die positie ten opzichte van de aarde zou hebben ingenomen, welke voor een voltref fer" vereist en nauwkeurig berekend was. Het ziet er naar uit, dat dit seizoen alle inschrijvingsrecords bij het drie banden gebroken zullen worden. Het is zeker al het geval voor het kam pioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart driebanden, waarvoor zich niet minder dan hon derd liefhebbers hebben aangemeld. Zij moeten voor 1 maart a.s. voor wedstrijden spelen om de acht fina leplaatsen. De eindstrijd wordt van 20 tot en met 23 maart a.s. in Den Haag gehouden.

de Stem | 1958 | | pagina 9