Wheelus- Field Poppenmoeder Kathe Kruse Verbeteringen bij de ACZ te Sluiskil Gaat in de KNWU een andere wind waaien Eerst de eigen kinderen idee matadors trots De taak van de overheid met betrekking tot de sport Sorry zonder bleef nog steeds verliespunten 10 39 36 31 29 99 85 59 55 55 59 79 99 35 r btik 79 35 r blik 79 at 59 lagd! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 Geheel met de hand Net „echt" Districtszaal- handbal te Goes Sportbeoefenaren opgelet Tennisclub SJEF igd brood Vergift Al 29 doden Cairo in rodeo k raketten en oud-ijzerhandel Clubs :werk meeMooie zegels uit kleinste vorstendom Misverstanden zijn practisch opgelost Tot niet overspelen besloten SPORTin t KORT Schieting te Ovezande MARKTEN WATERSTANDEN E G net zo die on- Heijn Inü niet Itekort! ijn - en lindeerd Igevoel: |:ijn z'n I vrouw, gram gram gram gram gram gram gram gram blik blik blik blik iiiiiiiiiiiiiiiiiii liter pak In een aardig, modern huisje, midden in Schwabing, de kunstenaarswijk van Munchen, woont een oude dame, die eigen lijk helemaal niet oud mag worden genoemd. Haar levenswerk heeft talloze grote en kleine kinderen in de gehele wereld vreugd en tederheid geschonken. Kathe Kruse is met haar beroemde poppen jong gebleven. Onlangs verhuisde de oude Berlijn- se. die in Breslau werd geboren, naar München. de hoofdstad van Beieren. Zij wilde weer grote-stads- lucht inademen, zegt zij, nadat de ateliers waar haar poppen worden vervaardigd in 1950 van Kösen in de Sowjet-zone door haar kinderen in Donauwörth worden voortgezet. De geschiedenis van het ontstaan van de Kathe Kruse-poppen is tege- luk de geschiedenis van het leven van deze kleine, tengere vrouw. Als piepjonge toneelspeelster in Berlijn omstreeks het begin van deze eeuw, leerde zij de schilder en beeldhouwer Max Kruse kennen. Zij besloten sa men door het leven te gaan. Kathe Kruse kreeg acht kinderen, waarvan er thans nog vijf in leven zijn. Kathe Kruse woonde met haar twee kleine dochtertjejs een poos in Ascona in Zwitserland. De driejarige Maria vroeg op zekere dag om een pop. Kathe schreef aan haar man in Berlijn of hij niet een pop wilde ko pen. Deze vond geen pop, die hem beviel en schreef in zijn kernachtige Berlijns terug. „Ik koop voor jullie geen poppen. Ik vind ze vreselijk le lijk. Hoe kun je met een van die harde, koude, stijve dingen moeder lijke gevoelens opwekken. Maken jul lie zelf maar poppen." En Kathe Kruse besloot, omdat zij haar kleine Maria niet teleur wilde stellen, dit dan maar te proberen. Handdoek Zo ontstond de eerste Kathe Kruse- pop. Deze leek echter hoegenaamd niet op de latere poppen. De eerste pop ontstond uit een handdoek, ge vuld met zand. De kop was een aardappel, ogen, neus en mond wer den door afgebrande lucifers gete kend. Dat was Maria's pop. zacht, een beetje zwaar, met hangende be nen en armen, maar een ding om van te houden. De pop voor haar andere doch tertjes Fiji werd al volgens een klein knippatroon gemaakt en met zaagsel gevuld, dat echter gauw uitdroogde en overal in huis sporen achterliet. De poppen voor eigen gebruik kregen echter wat meer vorm, alleen de neuzen bleef Kathe moeilijk vinden. Langzamerhand werd echter in Berlijn bekend, dat Kathe Kruse voor haar kinderen zo opmerkelijke pop pen maakte. Zo kreeg zij op zekere dag een uitnodiging om deel te ne men aan een tentoonstelling „Eigen gemaakt speelgoed". Kathe Kruse was erg verbaasd, dat haar aldaar tentoongestelde poppen zoveel succes hadden en dat plotseling iedereen poppen wilde hebben, zoals die op de tentoonstelling te zien waren. Zelfs in een krant werd met lof over haar primitieve poppen geschreven en in 1911 kwam op een goede dag een tele gram uit Amerika: „Lever 150 Kathe Krusepoppen, free on board Bremen." Dat was het begin. Het eerste ate lier ,was de woonkamer van het gezin in Berlijn. Later ontstond het mooie atelier in Bad Kösen, waar tenslotte 160 personen werkten. De Kathe Krusepoppen waren al gauw de meest beroemde poppen ter we reld. En net als vroeger worden zij ook vandaag nog geheel met de hand gemaakt. De speelgoedpoppen bleven niet de enige scheppingen van Kathe Kruse. Op de Association Coöp. Zeelandaise de Carbonisation G. A, te Sluiskil werd een hypermodern bad-verzorgingslokaal in gebruik gesteld, alsmede een tweede toegangspoort, waarin men gebruik zal maken van een klok- systeem voor het af- en aanmelden. De ingebruikneming werd een achttal maanden al grote luister bij gezet tijdens het afscheidsfeest van de directeur-generaal. H. Ledune, die als laatste bedrijfsdaad het lokaal in stalleerde. Hierbij werd op verzoek van de scheidende directeur door de voorzitter van de fabriekscommissie, de heer A. Jansen, een steen ont huld, waarop de woorden prijken Welvaart door samenwerking". Deze steen is vervaardigd door de heer L. de Buck te Westdorpe. Nadien is er nog heel wat te doen geweest alvorens de eerste werkne mers de douche- of badkraan konden opendraaien. Met het nodige archi tectonische vernuft, door de firma van Santbeek en Schoonis uit Sas van Gent aan de dag gelegd, werd een gebouw opgetrokken, dat in verre omgeving zijn weerga niet vindt. Een zeer ruim kleedlokaal bezit 500 pungelkorfjes, waarmee de bin nenkomende ploeg de dagelijkse plunje zolderwaarts kan trekken na verwisseling met de werkkleding. In deze garderobe is iedere vierkante meter ten volle benut. Aan de ene zijde staan zes grote wasbakken ge monteerd, met een waskraan-capaci- teit van tien stuks per stel. De an dere zijde herbergt een ruimte voor een gemeenschappelijke schoonmaak beurt door middel van twintig dou ches. Voor de afdeling chefs is er een aparte ruimte. Om een zo be- Zaterdag worden in de Goese veiling hal de zaalhandbalkampioenschap pen van district Zuid B van het N HV gehouden. Aan deze kampioen schappen wordt deelgenomen dooi de kampioenen en de nummers twee van de afdelingen West Noord-Bra bant en Zeeland. Dit zijn van West Noord-Brabant, de dames van EBHV en Longa en de heren van EBHV en Volt, van Zeeland de dames van Ma rathon en Hellas en de heren van Hellas en Tenido. Er wordt gespeeld volgens het her kansingssysteem. d.w.z. dat de num mers 1 van Zeeland tegen de num mers 2 van West Noord-Brabant uit komen en andersom. De wedstrijden beginnen om vijf uur. De districtskampioenen mogen deelnemen aan het toernooi om het nationale zaalhandbalkampioenschap dat in de Energiehal te Rotterdam zal worden gehouden. haaglijk mogelijke sfeer te scheppen werd speciale zorg besteed aan het ventilatie-systeem en aan de ver warming. Poort en klok Dp outillage van het bedrijf is voorts verbeterd door het in gebruik nemen van een tweede poort, welke werd geplaatst op de scheidingsweg tussên de twee grote industrieën. Even voorbij deze ingang werd een kloksysteem aangebracht, wat voor het bewakingspersoneel het einde be tekent van een hoop administratieve narigheid. In het begin van de dertiger jaren ging zij zich al bezighouden met eta lagepoppen, die door een metaal draadconstructie tot in de tenen be wegelijk werden gemaakt en daar door zo „echt" leken. Eerst etalage poppen voor kinderkleding, later ook de daarbij behorende vaders en moe ders. De ateliers in Donauwörth heeft zjj geheel aan haar kinderen overgela ten, die ln haar geest verder werken. De jongste zoon, Max Kruse, die nu de ateliers leidt, heeft thans zelf een etalagepop ontworpen „La Floren- tina", die dit jaar ln vele etalages te zien zal zijn. Hoewel de KNVB reeds in 1952 mi- riimum eisen inzake de medische sport keuring heeft vastgesteld, werd tot heden aan deze voorschriften niet of slechts tendele de hand gehouden. Het bestuur van de KNVB afdeling Zee land heeft zich nu met een circulaire tot de aangesloten verenigingen ge richt, waarin erop wordt gewezen, dat vanaf het nieuwe seizoen streng de hand zal worden gehouden aan de minimum eisen. In het kort samenge vat komen deze eisen op het volgen de neer: 3e. ieder, die aan wedstrijden gaat deelnemen moet door een medisch sportkeuringsbureau zijn goedgekeurd. Oud-spelers, die na 3 jaar niet te heb ben gespeeld opnieuw aan competi tiewedstrijden gaan deelnemen, val len eveneens onder deze regeling. 2e. junioren moeten zich op hun 15e jaar opnieuw aan een keuring onder werpen, tenzij het keuringsbewijs op die datum nog geen half jaar oud is. 3e. bij overgang van junioren naar se nioren zal eveneens herkeuring moe ten plaats hebben* tenzij op dat tijd stip het keuringsbewijs nog geen half jaar oud is. Naast deze minimum eisen verdient het aanbeveling om alle spelers peri odiek te laten keuren, zo mogelijk om de 2 jaar, doch zeker eens in de 5 j. In plaatsen waar nog geen sport keuringsbureau is gevestigd zal wor den getracht zo spoedig mogelijk een bureau te vestigen. Tot die tijd kan keuring geschieden door een plaatse lijk arts, niet zijnde een behandelend geneesheer van de kandidaat. De plaatselijke tennisclub S.J.E.F. hield in de Roode Leeuw haar jaar vergadering. Het aantal leden be draagt momenteel 48. Het bestuur zo als dit- thans is samengesteld ziet er als volgt uit: J.M. Paridaen, voor zitter J.W.A. Trapman, secretaris, Mevr. J, van de Velde-Dieleman pen- ningmeesteresse. F.J.A. Jonckheere, baancommissaris en E.O. Cuelenae- re. commissaris. Vqqr het komende seizoen werd de maandagavond bestemd voor de trai ning van jeugd en beginnenden. Men zal met 2 ploegen deelnemen aan de competitie. Doordat het 2e team pro moveerde komen heide teams uit in de 4e klasse van de K.N.L.T.B. LAATSTE NIFUWS Tot dusverre zijn 29 personen over leden door de brood vergiftiging in Lairo. Tweehonderdzestig mensen zijn Di een ziekenhuis opgenomen. Van veertig van hen is de toestand ern stig. brood' dat de vergiftigingsver- ,en beeJt veroorzaakt, is ver- u'nv nu1 een grote bakkerij in de ,al;er' "iet ver van het een- „f?' s[aiion van Cairo. Alle vergif- "adden brood gegeten, dat ge maakt was van uit Frankrijk inge voerd wit meel. Volgens rapporten van de dieiv' voor Volksgezondheid was het bro- van de genoemde bakkerij zo vc ig. dat dieren, die men er van eten. spoedig stierven Het E «op zich zelf bleek echte: schadelijk te zijn. De procureur-generaal onde nu de mogelijkheid, dat het vergif b Wie meent dat het daar in Wheelus Field bij gebleven is, slaat de plank ver mis. De Amerikaan zoekt ver trouwelijk contact met de bevolking. Hü herinnerde zich de oude ver trouwde figuur uit de Wild-West-film en is die als tussenpersoon gaan ge bruiken om tot dit contact te komen. De Arabieren uit Tripolis kenden de met pistolen goochelende cowboys en de gillende roodhuiden al lang, weshalve de Amerikanen, origineel als ze nu eenmaal zijn, op het denk beeld kwamen een ware Texas-rodeo op touw te zetten. Onder grote be langstelling van blanke en bruine toe schouwers bereden de cowboys van streerden zij een Indiaanse regen- dans en lieten zij zien hoe in een duel op het pistool de sheriff afrekent met booswichten die de wet aan hun laars lappen. Het Wheelus-personeel was er trots op met eigen materiaal" te kunnen werken. Iedereen, die de vertoning van nabij heeft meegemaakt zal niet anders kunnen zeggen dan dat de acteurs" helemaal ..echt" leken met hun breedgerande hoeden, wijde leren broeken, bonte hemden, grote Texas- sporen en het nonchalante kauwgom- dialed uit het verre westen. Een naar dagen lang stonden de solda ten weer in vuur en vlam voor hun vroegere leven en ze genoten even hard als de toekijkende Arabieren. Wheelus is een afvuurcentrum van Matadoi -raketten. In het afgelo- n jaar hebben er zevenenveertig rijn het doel getioffen dat zich honderd kilom ter verder in de ';'he woestijn b'-vindl. •'eelus is ook e, enige plaats Aihe ikaamt ATO-vliegers de bereiding van" k'u u iich kunnen oefenen in het afschie- hakidee£ of blJ het ten van raketten en het richten van Het Nederlands Olympisch Comi té zal in de komende maanden een sportnota aan de Nederlandse rege ring aanbieden. Voor de samenstel ling hiervan zullen de gegevens voo een belangrijk deel geput moetei worden uit de behoeften en verlan gens van de voetbalsport. Op grond hiervan heeft net bestuu van de KNVB afdeling Zeeland di besturen der aangesloten verenigin gen verzocht gegevens daartoe te ve. strekken. Deze gegevens zullen o.m. moeten omvatten het aantal actieve leden, het tekort aan velden, waar bij men ervan uitgaat dat als crite rium geldt minimaal 4 elftallen per veld, het aantal en de kwaliteit der velden, beschikbaar zijn van geschik te kleedlokalen enz. Het komt ons voor dat de vereni gingen er goed aan zullen doen deze zaak met grote ernst ter hand te ne men. omdat het zeker van uiterma te belang is voor de gehele voetbalor ganisatie dat de regering een juist beeld krijgt van de huidige situatie op het gebied van terreinen en ac commodaties. --- m „„eneïom Li- _t,isi.e.ti, be kend om zijn fraaie postzegels, gaat weer een nieuwe serie uitgeven, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft. De serie bestaat uit een viertal sportzegels: 15 rappen in lichtblauw en donker violet; 30 r. in bleek- violet en donker olijfgroen; 40 r. in lichtblauw en groen-zwart; 90 r. in olijfgroen en donkerbruin. Verder komen er nog twee zegels ter gelegenheid van de wereldten toonstelling in Brussel. Volgende week woensdag, 12 februari zal op het bondsbureau van de KNWU in Den Haag een bespreking plaats vinden tussen de Sportcommissie en de ploeg leiders Kees Pellenaars, Klaas Buchly en Toine Gense. Dit geschiedt op voorstel van de di rectie van de „Eroba"-fabriek, die de sportcommissie heeft geadviseerd om de uitzending van Nederlandse ploe gen naar grote buitenlandse (etappen)- wedstrijden zelf in handen te nemen en zoqdende een einde te maken aan Na urenlange gedachtenwisseling tussen het dagelijks bestuur van de KNVB afdeling Zeeland met de ver tegenwoordigers van het bedrijfs- en zomera vondvoetbal in Middelburg, werd besloten, dat het afdelingsbe stuur zijn voorstellen aan de aan gesloten verenigingen zal voorleggen. Deze zullen zich daarover in eigen kring nader beraden, waarna in een algemene ledenvergadering van de zomeravondvoetballers over de al of niet aanneming daarvan zal worden besloten. Het valt te voorzien, dat binnenkort de misverstanden uit de weg zullen zijn geruimd. De op 5 januari jl. gestaakte wed strijd Noormannen I ï-Yzendijke I, gespeeld in de eerste klas A van de afdeling Zeeland zal niet worden" overgespeeld. De officiële uitslag werd bepaald op 6-1, de stand waar mede 7 minuten voor het einde werd gestaakt. conflicten tussen de verschillende ploegleiders. Deze conflicten berokkenen, volgens ..Eroba" de wielersport in ons land eel schade en maken bovendien in het buitenland een zeer ongunstige in druk. „Eroba" heeft geen bezwaren tegen het samenstellen van gemengde ploegen, waarin dus renners van meer dan een ploeg worden opgenomen. De Eroba-ploeg Eigenlijk zou men kunnen zeggen, dat het Amerikaanse lucht- steunpunt Wheelus Field tussen twee zeeën ligt. Ongeveer tien duizend mensen uit de Nieuwe Wereld en een groot aantal kolos sale gebouwen zijn op de smalle kuststrook van Lybiè samen gedrongen, met ten noorden daarvan de Middellandse Zee en zui delijk een enorme zandzee: de Sahara. Straaljagers gieren over de bouwvallen van de oud-Romeinse stad Leptis Magna met als tegenstelling onder zich een wereld die geen tijd kent. Een wereld van leemhutten waarin de Arabieren huizen, van palmen, ezels, kamelen en aftandse waterputten, waarachter de poorten van Wheelus Field oprijzen als vreedzame wachters over een even vredige omgeving. jn noodgevallen van een atoomkop Voor het bezetten van het steun- kan worden voorzien en een schoots- punt hebben de Amerikanen een afstand heeft van ruim negenhon- pachtverdrag afgesloten met het ko- derd kilometer, is echter wel het ninkrijk Lybië. Het is een van de paradepaard van de raket-basis, schakels uit de militair-strategische Wanneer men de kleine heuvel be- keten, die van Marokko tot in Pa- klimt, die als een dromedaris-bult kistan reikt. Rondom het hart van uit het witte zand van de kustvlakte elk militair bolwerk ontwikkelen zich opbolt, en het oog van de blauwe steden met kerken, bioscopen, speel- golven afwendt in de richting van de tuinen, scholen, winkels en pakhui- bossen op het vlakke oeverland, dan ziet men de Matador als een kwaad aardig insect op de stellage staan. De korte olijfgroen geschilderde romp met de brede draagvlakken steekt dreigend de kop in zuidwestelijke richting omhoog. Het projectiel kan I JHHJ '1 een oogwenk veranderen in een de luchtmacht hun ongetemde paar- hoop schroot maar dat heeft er de den en bokkige kalveren, demon- vervaardigers toch niet van kunnen ln het onderofficiersverblijf zit ..Tex". Hij hoort niet bij het perso neel mai is speciaal voor de rodeo van Fezzan naar Tripolis gekomen. In dc oase, waarom de Lybische re gering zich nauwelijks bekommert, leert de boerenzoon uit Texas de nieuwste landbouwmethoden. In zijn aanwezigheid moet het nakomen van de hulpvcrleningsbelofte aan het bui tenland worden gezien. Met een oude jeep doorkruist hij dagelijks de woes tijn cn hij is bij dc bewoners een graag geziene gast. Tex houdt van zijn werk en het is niet zo verwon derlijk dat hij z'n eigeii ideecn heeft over westelijke beschaying. Eenvoud en ruimte gaan hem boven alles en hij denkt die in Afrika te vinden, waarheen hij gaat emigreren, na in Lybië de nodige ervaring te hebben opgedaan. Een te laat geboren pio nier op zoek naar de vrijheid. bakken in het brood is gekomen weerhouden, er vol toewijding een wapen op aan te brengen. De woestijnstammen zijn dik te vreden met de milde regen van metaal die de Amerikanen op hun domein laten neerdalen. Zodra het directe gevaar van de explosie over is, schieten de Bedoeinen als snoe ken op de oud-ijzerwinkel af en halen eruit wat ze kunnen gebrui ken. Met de opbrengst wordt de labiele deviezenpositie van het ar me Lybië weer iets stabieler ge maakt. De voorbereidingen van de afschie ting gaan op een eind lopen. Het radarpersoneel is op post. luidspre kers galmen mededelingen en de straalmotor van de Matador begint angstaanjagend te gieren. Uit het staartstuk spuiten vuurzui len. Rook- en stofwolken wervelen omhoog: drie - twee - een - nul. R ""end jaagt het projectiel de n in. verliest d ichonderd m- zijn raket, maakt een sie in zuidelijke richting en tenslotte in de wolken. Op •■genblik -hieVn twee ar iiegtpu i naai boven die zpn bewegingen tot bij het doel De Yanks van Wheelus zijn trots op hun feilloos functionerende buiten posten. Zij onderschatten het belang van de Lybische basis niet. Gezien de afstand van dit steunpunt naar zuid-Rusland tweeduizend kilome ter maken zij zich geen zorgen voor de toekomst. Het. bestaan van deze westelijke oase begint niettemin twijfelachtig te worden, want in feite zijn deze overzeese steunpunten, vooral die in de niet-westelijke lan den, een politiek blok aan het been van Uncle Sam. Lybië's buurstaat, Egypte, is met zijn anderhalf mil joen inwoners, verspreid over een enorme oppervlakte, Jicht ontvlam baar voor rebelse invloeden. Lybië zelf is een voorlopig doorgangssta tion voor wapentranstport naar Egyp te. maar men heeft ervaren dat geen enkele controle hierop, laat staan stopzetting ervan, mogelijk is. Zolang het niet tot een uit barsting komt zal Wheelus Field doorgaan met de raketproeven en de schatkist van het arme De „Eroba"-ploeg is voor komend seizoen samengesteld uit de professio nals Jan Westdorp, Pieter de Jongh, Martin van der Bnrgh, Piet van den Brekel. Jef Lahaye. Jan Plantaz. Piet Haan en Cees van der Zande. alsmede de onafhankelijken Jan van Vliet, Ge rard Vergoossen, Pierre Steenbakkers en Jacques Vrancken. Enkele renners van deze ploeg star ten op 2 maart voor de Ronde van Haspengauw, op 9 maart voor de ronde van Belgisch Limburg, op 16 maart te Brugge voor de Elfstedenronde op 22 en 23 maart voor de wedstrijd „Dwars ooor België", op 30 maart voor de Ronde van Vlaanderen, op 6 en 7 npri) voor de „Trofee van Vlaanderen" en op 26 en 27 april voor het „Arden- nenweekeinde". Ten aanzien van etappenwedstrijden wordt eerst het onderhoud tussen de KNWU-sportcommissie en de ploeglei ders afgewacht. ZATERDAGAVOND wordt tijdens 'n feestelijke bijeenkomst te Stock holm de loting verricht voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. TE MOSKOU IS een begin gemaakt met de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken voor da mes tussen de titelhoudster Olga Rubtsova en Elizaveta Bykova. Ol ga Rubtsova (wit) won het eerste duel. DE WERELDKAMPIOEN in het half- zwaargewicht, Archie Moore, is be reid zijn titel te verdedigen tegen de kampioen van het Britse empi re. de Canadees Yvon Durelle, mits deze hem een beurs van 100.000 dollar garandeert. DE LANDENWEDSTRIJD Neder land - Duitsland zwemmen, water polo en schoonspringen wordt op 19 en 20 juli te Nijmegen gehou den. DE NATIONALE ZWEMKAMPI- oenschappen 1958, welke reeds op 8. 9 cn 10 augustus waren vastge steld. zullen in het nieuwe zwem bad Groenoord in Schiedam wor den gehouden. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen de amateur-selectieteams van west II en west I, woensdagavond op het VUC-terrein in Den Haag gespeeld, is in een 20 overwinning voor west II geëindigd. De doelpunten werden gemaakt door de Kreek (Feyenoord) en de Olympia-speler Melkert. IN DE KWARTFINALE voor de Europese voetbalbeker, woensdag avond te Amsterdam gespeeld tus sen Ajax en Vasas (Boedapest) zijn de punten gedeeld (22). Ajax had bij de rust een 20.voorsprong! MANCHESTER UNITED heeft de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs bereikt door woensdagmiddag te Belgrado gelijk te spelen tegen Rode Ster. DE DRIEVOUDIGE Olympische ski kampioen, dc Oostenrijker Toni Sai ler heeft te Bad Gastein wederom een titel veroverd. Hij won nl. het wereldkampioenschap reuzen sla lom. In 1 min. 48.8 sec. legde hij het 2400 meter lange parcours af. Er is de laatste tientallen jaren door de gemeentelijke overheden wel iets gedaan voor de sport. Het besef, dat de sport onze jeugd, gezond en sterk kan ma ken en dat met een goede sport beoefening de volksgezondheid is gediend en de volksgezond heid is zeer duidelijk een over heidstaak is alom doorgedron gen. De lichamelijke opvoeding ziet men in een onlosmakelijk verband met de schoolse opvoe ding. Principieel is men met de ze zaak klaar. De lichamelijke opvoeding behoort tot de opvoe ding. Door tal van gemeentebesturen zijn soms enorme bedragen geïnves teerd in de aanleg van sportaccom modaties en de vraag, of de over heid ten aanzien van de sport wel een taak te vervullen heeft, is dan ook geen onderwerp van discussie meer. Belangrijker en op het ogenblik nog wel discutabel is de vraag, waaruit de taak van de overheid met betrekking tot de sport dan wel precies zal moeten bestaan. Hier over lopen de meningen vaak uiteen. Natuurlijk zal de overheid de mo gelijkheden tot sportbeoefening moeten scheppen voor een zo groot mogelijk deel van de bevolking. Zij zal de ruimte moeten creëren en de middelen moeten zoeken voor de aanleg en het onderhoud van sport accommodaties. Zou zij zulks niet doen, dan rijst de beklemmende vraag, wie het dan wel zal doen. De zich daarbij voor doende moeilijkheden zijn van dien aard, dat geen particulier deze nog zonder hulp of steun van de over heid zal kunnen overwinnen. Daarbij zal zij de tarieven voor het gebruik van deze sportaccom modaties niet naar zakelijke basis moeten berekenen en bij de vaststel ling in ieder geval de kapitaalkosten buiten beschouwing dienen te laten. Slechts de kosten van instandhou ding zullen daarbij een rol mogen spelen. Zij zal organen van overleg moe ten stichten en de sportorganisaties meer invloed op en meer verant woordelijkheid voor dit stukje ge meentelijk beleid moeten geven. De overheid zal in de organen van overleg, dus met de sportorga nisaties, nauwkeurig moeten vast stellen, wat er nodig is aan sport accommodatie en wat zij zich kan veroorloven. Zij zal moeten zorgen voor een zo intensief mogelijk gebruik van de door haar beschikbaar gestelde accommodatie. Zij zal zich moeten afvragen of het wel verantwoord is om steeds meer cultuurgrond aan haar bestemming te onttrekken voor de aanleg van sportvelden. Zij zal zeker niet voor elke nieuwe sportvereniging maar dadelijk voor de gewenste accommodatie moeten zorgen. Niet iedere school zal een eigen gymnastieklokaal kunnen krijgen en de zalen zullen zo moeten worden gebouwd, dat zij in de avonduren door de sportverenigingen kunnen worden gebezigd. Coördineren De overheid zal met betrekking tot de sport moeten coördineren. Zij heeft daarbij het recht en de plicht om van de sportorganisaties te ei sen, dat zij zelf al het mogelijke bij dragen. Zij mag bijvoorbeeld eisen, dat de contributies zijn aangepast aan het huidige Joon- en prijspeil cn niet mogen zwichten voor het vaak gebezigde argument, dat verhoging van contributie tot ledenverlies zal Door de sociëteit „Spes nostra" werd te Ovezande een concours op de liggende wip gehouden. De uit slag was: Hoogvogel: P. Schreurs, „Zeelandia"; eerste zijvogel: F. v. Steenbergen, „Willem Teil"; 2e C. Bek „Soranus"; andere prijswin naars: A. Schouwcnaar ..Batavie ren"; M. Koens „Spes Nostra"; C. Remijn. idem en C. Koens „Zee landia". Eerste klep: C. Bek. „So ranus", 2e en 3e resp. A de Jonge. „Willem Tell" en H. Koens. „Spes Nostra" en meeste kleine vogels F. Wolse „Zorgvliet". leiden. Immers, dit argument is in zijn algemeenheid onjuist gebleken en wordt slechts gebezigd door on bekwame verenigingsbestuurders, die zich hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de gemeenschap niet bewust zijn. De overheid mag ook een beroep doen op de zelfwerkzaamheid van de sportorganisaties. Het brengen van grotere financiële offers door en de zelfwerkzaamheid van de sportorganisaties kunnen slechts de burgerzin bevorderen. Naast deze directe vorm van sub sidiëring door de overheid het vaststellen van lage tarieven van het gebruik van de sportaccommo datie zal zij met betrekking tot de jeugdsport ook nog rechtstreeks moeten subsidiëren. Waar men aan vaard heeft, dat de overheid ten aanzien van de vrije jeugdvorming een subsidiabele taak heeft, zal men dit ook moeten aanvaarden voor de jeugdsport, welke van zo grote vor mende waarde Is. Het is volkomen verantwoord en maatschappelijk be zien zelfs nood" tkelijk, dat de over heid zich ook van deze taak bewust wordt. In die gemeenten, waar de over heid de jeugdsport rechtstreeks sub. sidieert helaas nog weinige staat men voor de vraag, op welke wijze men dan wel rechtstreeks moet subsidiëren. Een algemene re gel hiervoor is nog niet gevonden. Soms geschiedt de subsidiëring naar het aantal jeugdleden, soms bestaat zij uit restitutie van bepaal de voor een jeugdafdeling gemaakte kosten. In enkele gevallen stelt men het subsidiebedrag afhankelijk van het al dan niet beschikken over be voegde leiding in de betrokken sportvereniging. Vaak ook worden gelden beschikbaar gesteld voor het volgen van cursussen door jeugd leiders. Hoe belangrijk het ook moge zijn om een algemene regel te vinden voor de wijze, waarop de recht streekse subsidiëring zal moeten ge schieden, veel belangrijker is, dat er metterdaad gesubsidiëerd wordt. Immers.het gaat hier om de vor ming van de mens van straks, om onze verantwoordelijkheid ten aan zien van de samenleving van straks. In de 1ste klasse van de Zeeuwse tafeltenniseompetitie start Sorry nog steeds ongeslagen en zonder verlies punten aan de kop. Ditmaal moest hekkesluiter V.S.V. met een 9-1 nederlaag naar huis. Will van Zoelen bleef de leiders echter goed volgen door een der naaste con currenten, Spirit, een 8-2 nederlaag te bezorgen. Will van Zoelen 2 ging bij Luctor in Heinkenszand om de beide punten cn stelde zich daardoori praktisch veilig. De stand is nu als volgt: Sorry 9-18; Will van Zoelen; I 9-16; Sorry 2 8-9; Spirit 8-8; Sla Raak I 7-6; Will van Zoelen 2 9-6; Luctor 8-3; V.S.V. 8-0. In de 2e klasse had Wilno 2 niet dc minste moeite met P.Z.E.M., dat met een 9-1 nederlaag naar Middel burg terug moest. De Vlissingers ble ven dus op de eerste plaats, gevolgd door Sla Raak 2, dat Sorry 3 in ei gen zaal klopte (3-7). 2 8-12; Goes 7-7; Spirit 2 7-6; P.Z.E.M 8-6; Will van Zoelen 3 7-5; Sorry 3 7-2. GOES. 5 februari 1958. Groenten: spruiten All 36-42. BI 30-40. afw. 26- .32, groene sav. kool 11-16, rode kool 6-8. boerenkool 19-24. peen 9, uien 6- 9, prei 20-25. andijvie 30-40, waspeen 10. kroten 4.50. 's HERTOGENBOSCH, 5 februari 1958. Op de markt van heden waren aangevoerd 6654 stuks vee, nl. 2238 runderen, 313 graskalveren, 685 vette kalveren, 810 nuchtere kalveren, 158 schapen. 15 geiten. 47 fokzeugen, 561 slachtvarkens. 42 lopers, 1785 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzon deringen voor dieren van buitenge wone kwaliteit, als volgt: melk. en kalfkoeien 750-1260, guiste koeien 575-880, kalfvaarzen 760-1190, klam- vaarzen 675-915, guiste vaarzen 625- 820, pinken 425-660, graskalveren 270- 380. nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 55-200, weideschapen 45-75, lammeren 50-85. drachtige zeugen 240-325, lopers 56-64. biggen 34-42, alles per stuk. Slachtrunderen: aan voer 691 stuks. Extra kwaliteit 3 20- 3.40, le kw. 3.—3.15, 2e kw. 2 70-2 90, 3e kw. 2.55-2.65, vette stieren 2.70-3.00 worst koeien 2.40-2.55, alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren le kw. 1.50-2.80. 2e kw. 2.10-2.30. 3e kw. 1 70- 2.-. nuchtere slaehtkalveren 1.20-1.35, slachtvarkens 1.53-1.62. slachtzeugen le kw. 1.39-1.45, 2e kw. 1.30-1.35, al les per kg levend gewicht. Overzicht: melk. en kalfkoeien: aanvoer groter, handel rustig, prijzen niet goedkoper, guiste koeien aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen ble ven gehandhaafd, jongvee aanvoer normaal, handel flauwer, prijzen ge drukt. vette kalveren aanvoer gro ter. handel stroef, prijzen moeilijk te handhaven, nuchtere slaehtkalveren aanvoer ruimer, handel rustig, prij zen nauwelijks prijsh., schapen en lammeren aanvoer beperkt, handel i"ts lcendiger. prijzen stijf duurder, fokzeugen aanvoer groter, handel ma tig. prijzen niet goedkoper, lopers en bissen aanvoer vrij groot, handel ta melijk vlot. prijzen iets stijver, slacht vee aanvoer normaal, handel de pr. kw. vlot, de mindere soorten kalm, weinig verandering in prijzen, slacht zeugen aanvoer groter, handel willi ger, prijzen vast. TEPNEUZEN, 5 februari 1958. Groenten p. st. in ctknolselderij C 19. p. kg in ct.: ho°renkuol 15-18. rode kool A 10-12. B 10. All 7. sav. kool EI 29-31. AU 10-27. afw. 7-9, witte vool AI 14. breekpeen 8-13, waspeen 10-15. prei All 23-27. BI 13-17, knol- Uderij BI 20. EII 6-7. C 25-26. sprui- 'en All 20 "7 uien 11-13, veldsla 70, witlof A 46-64. B 31-53. afw 12-26. meersen eren 20-21. Fruit: Golden de licious. export: Hl 75-80 f 1.16-1 18 70-75 1.16-1 1 o. 65-70 1.07-1 10. Binnen- '-n-i: HT 75-20 f 1.01, 70-75 98. 65-70 01. 60-65 90. K 90-95, F 71-35, stek 48-67. hnmtvx.» to- uV- T'T"" zu'lpn v"'gen. Nummer achtenveertig bommen. De machtige Matador, die gaat zijn ondergang tegemoet. t j ij i g z naupie De P.Z.E.M. LybiG Z'dl ZOWG1 door rlGt WGStcn J klom toch nog een plaatsje op de als door het oosten worden aan- ranglijst, want het zag kans om met rtp,,,,!-) 6-4 baas te blijven over Spirit 2. feevuia. De stan(j ts: Wilno 2 8-14; Sla Raak Ook Luctor 2 ongeslagen Luctor 2 behield ongeslagen de lei- ding in de 3de klasse, want het eigen derde team bleek kansloos (0-10) Luc- 1 tor 3 verloor bovendien nok nog met 1 3-7 van het bezoekende Will van Zoe len 4 cn deelt nu de onderste plaats j met Spirit 3, dat met 10-0 door P.T.T. werd verpletterd. De stand is: Luc tor 2 6-11; Wilmo 3 6-9; Will van Zoelen 4 7-9; P.T.T. 7-9; Luctor 3 6-0; Spirit 3 6-0. In de 4de klasse tenslotte eindig de de strijd om de rode lantaarn tus sen Sorry 5 en Will van Zoelen 6 in een stevige 10-0 overwinning voor de Vlissingers. Wilno 4 zorgde er voor niet verder op de leiders achter te raken en stuurde Will van Zoelen 5 met lege handen naar Middelburg te-1 (—6). Erfde IJssel 348 (—10) De- rug (9-1). De stand is: Sorry 4 10-17; venter 257 i 6Monsin 5545' (on- Wilno 4 9-15; Sorry 5 10-6: Will v. veranderd), Vise 5060 20), Bor®- Zoelen 5 10-6; Will van Zoelen 6 haren 4044 (—17), Belfeld 1208 1), 11-6. Grave beneden de sluis 519 (+4). Konstanz 256 (—1), Rheinfelden 175 (onveranderd). Breisach 93 (m 5), Straatsburg 165 5). Maxau 355 7). Vannheim 190 (onveranderd), Mainz 214 (—2), Bingen 139 (—5), Kaub 149 (—4), Trier 208 (—7), Ko blenz 180 i—8), Keulen 154 (—6), Ruhrort. 356 (—10). Lobith 989 (—7), Nijmegen 762 (—12). Arnhem 794

de Stem | 1958 | | pagina 7