ADIEU. NILLES. ADIEU... Brussel ontvangt de wereld op Expo'58 De koning stond voor een raadsel niet uit (ie fles een druppel leut Ontmaskerd Diefstal van juwelen in Venlo fVÖIÏöL DeTantlpasfa van standing^ Ontsnapten aangehouden Afscheid van n groot vorstdie velen heeft geleerd hoe carnaval gevierd moet worden. Spit in de rug KSoosterbalsem VOOR EEN SNEL EN GEZOND ONTBIJT! gaar in het pak! CARNAVALESK DOMINOSPEL 't (Nut, BOEKENPLANK De geheimzinnige landkaart DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 „Waarom, Nilles, waarom Dit is ile vraag ilie ge van veel bedrukte Bergenaren zult moeten horen nu ge voor het laatst voorgaat in het Krabhegatse feest van de zotheid. Volgend jaar zult ge een van de vele naamloze earnavalvierders zijn, die onder de Peperbus hun dwaze gang gaan en gehoorzaam zult ge U onder het gezag stellen van een nieuwe prins. „Waarom, Nilles, waarom Ge hebt me fluisterend het antwoord gegeven, tij dens dat recente interview in „De Draak", waar ge incognito aan een tafeltje zat, een glas jus d'orange ledigend om nieuwe krachten op te doen na een nogal vermoeiende autorit van Zeist naar Bergen op Zoom, door een treiterende mist. „Luister, ik ga naar de maan." En intussen is dat al geen geheim meer. Ge hebt het niet voor u kunnen houden, mededeelzaam als ge nu eenmaal zijt. En nu zitten de Bergenaren in zak en as, want zelf kunt ge dan al een raket laten maken, die u als afgezant van de V.N. naar de maan zal brengen, niet iedere Bergenaar kan u daarheen volgen. De concurrentie zou voor de Russische en Amerikaanse ruimtevaart mannen wat al te zwaar worden. Ge zult niet op uw voornemen terugkomen, dat weten we wel. De raket zal van start gaan, op het moment dat de feestvreugde ten top stijgt en Bergen op Zoom zal zijn enige en dierbare prins niet meer terugzien. We zullen later, als uw opvolger op de troon is gezet, nog wel eens een mr. C. Becht ontmoeten in Bergens straten, maar prins Nilles zijn we kwijt, voorgoed. Adieu dan Hoogheid. Het zij met weemoed gezegd. Voor de dertien de keer zwaait ge dit jaar de scep ter in Bergen op Zoom. Het zal de laatste keer zijn. Ze zullen U hul digen. overal waar ge komt, want ge hebt he' verdiend. Geen prins is er ooit geweest, die zijn onder danen zozeer de pure levensvreugde heeft doen proeven. Ge hebt dege nen die caranaval kenden, nog be ter vertrouwd gemaakt met dit feest en degenen die het niet ken den hebt ge het leren waarderen. Gij weet wat carnaval is en ge hebt het ook altijd uw volgelingen voorgehouden: een feest van het volk, van de hele gemeenschap, zonder verschil van rang en stand. Een feest der verbroedering, zon der inachtneming van wat de men sen maatschappelijk scheidt. Een correctie op wat wij de gewone gang van zaken noemen en die in feite een ongewone gang van zaken is, omdat hij zoveel valse barrières kent. kunstmatige afzettingen, die de mensen van elkaar scheiden en de maatschappij verdeeld houden. Adieu, hoogheid, reeds nu, om dat we tijdens de dolle dagen zo weinig tijd zullen hebben om U te zeggen wat ons op "het hart ligt. Toen ge in 1946 voor het eerst uw intocht hield, stond ge nog wat onwennig tegenover uw onderda nen. Nu. na twaalf jaar. spreekt de oudste der oude dweilen en de jongste der blauwgekielde Krabbe- kes U zonder enige terughouding met Nilles aan. "Onze Nilles". Gij kent het geheim van carna val en ik weet. dat veel prinsen U benijden Waar ge ook binnenstapt, uw vrolijkheid dringt uit het hart naar boven en ge hebt maar een kleine minuut nodig, een beetje muziek, een enkel woord, om een met de uwen te zijn. ..Kijk", zegt ge. over de hoofden van de andere gasten in het res taurant heenstarend naar die ge denkwaardige dag in 1946, toen ge de troon beklom: ..kijk... carnaval is een feest voor het gehele volk. Daarom hebben we met de enkelen van T.O.G. die het initiatief na men. mensen uit alle lagen van de Bergse burgerij aangetrokken en een manifest gericht tot de bevol king". En met voldoening consta teert ge. dat ge er steeds beter "ingekomen" bent, dat ge als prins steeds nader bent gekomen tot al len die het goed menen met de Vastenavond en dat het prinsschap U een ware hartstocht geworden is. En daarom bent ge nu van wee moed vervuld. Carnaval", zegt ge, ,,is de enige gelegenheid in het .iaar, dat de mensen de zorgen kunnen vergeten van der? verteeh- niseerde haastwereld; dat ze el kaar vinden zonder de vraag naar wat ze doen of zijn. Zo heb ik het altijd als prins gezien. Als ge mij vraagt, wat il als mijn taak zie, dan kan ik alleen zeggen, dat ik steeds mijn best heb gedaan, de mensen uit de dagelijkse sleur los te maken door middel van de hu mor, Bij iedere intocht moet men iets nieuws verzinnen om het pu bliek te grijpen. Iedereen moet op slag in stemming gebracht wor den." Zo mijmert ge ver voorbije be windsperioden. „De prins", zegt ge, „moet met zijn gevolg het voorbeeld gevc.i aan ae anüeie vastenavondvierders. Hij moet de juiste geest bevorderen t-n de men sen ervan overtuigen, dat de leut niet uit de fles moet komen, maar uit het hart. Ik prijs me gelukkig dat we van het begin af aan de medewerking hebben gehad van het gemeentebestuur". Nilles, ik heb me wel eens afge vraagd. hoe ge het klaarspeelde zowel de eenvoudigen als de maat schappelijk hooggeplaatsten achter uw zegeka te krijgen. „De men sen". zegt ge, „moeten gepakt worden met hun eigen taal en in hun eigen mentaliteit". Dat lijkt me niet eenvoudig Want niet al len spreken ze dezelfde taal; de een drukt zijn gevóelens verfijnder uit dan de ander, zo is het nu een maal. Toch is uw taal tijdens de Berg se Vastenavond altijd de taal ge weest van iedereen. Niemand heeft ooit de indruk gehad, dat ge V moest forceren. Ge speelde niet de rol van de carnavalsprins, ge waart de vorst van de leut. Het ging al- Prins Nilles tussen Bergen op Zooms oudste „dweilen". Hij heeft er heel wat gedeco reerd in zijn vrolijke be windsperioden. lemaal spontaan en natuurlijk, al waart dc niet uit het Scheldeslik, maar uit het wezen van de gezon de leut zelf naar boven getrokken. „Ik ga naar de maan", zegt ge, en ge voegt daaraan toe. dat voor Aswoensdag wel zal blijken, welke betekenis aan deze. uw afscheidswoorden, zal moeten worden gegeven. De Bergse ou den van dagen en de kinderen noemt ge uw dierbaarste volge lingen en met een glans in het altijd ictuui spotzieke oog con stateert ge, dat carnaval het feest is van de vreugde om het leven, het goede leven, waarin we tenslotte allemaal dezelfde taak hebben: het te doen beant woorden aan de bedoelingen van wie het gegeven heeft. Misschien klinkt dat juist iets te ernstig, „Maar toch," zegt ge „is het dat." En meteen voegt ge er aan toe, dat ge uw taak idealis tisch opvat. Wie zou daaraan twijfelen, na al les wat hij van U heeft gezien. Ge hebt de bejaarden van Krabbeeat ervan overtuigd, dat ze er altijd nog bijbehoren en niet de minsten zijn onder uw getrouwen. Ge hebt de kinderen, jaar op jaar. onzeg baar blije uren bezorgd met uw grollen op de pui van het stadhuis. En als geuw carnavaleske rondgang maakte in het ziekenhuis, aan de Wassenaarstraat, dan brak daar ineens de zon door van de vreugde en de hoop. Nilles, laten we he1 zonder schroom vaststellen, ge hebt U be mind gemaakt, niet alleen bij uw eigen burgers, maar ook bij de mensen van buiten Bergen op Zoom, aan wie ge gastvrijheid gaf. Ze zullen zich misschien erover verwonderen, dat ge zo ernstig spreken kunt over iets dat zó dwaas is. maar misschien dat ze. evenals de leden van uw hofhouding, graag zullen erkennen, da> daarin nu juist het geheim schuilt van uw succes. Ge zegt. dat uw afscheid een ne derlaag is ten opzichte van de eisen, die de maatschappij aan haar burgers stelt en onmiödelliik voegt ge daaraan toe, dat die ne derlaag niets te maken heeft met een geestelijke verwijdering van Bergen op Zoom. zijn bevolking, zijn mentaliteit. „Of ik carnaval zal blijven meevieren? Wis en waarachtig!!!!" Maar niet als prins. Want de prins vertrekt naar de maan in een raket, die veel so lider zal zijn dan alle Amerikaanse en Russische stukken vuurwerk te zamen. Ge ledigt, langzaam en naden kend, uw glas jus d' orange. Het staat daar als bescheiden getuige nis van uw opvatting, dat een car navalsprins - evenals trouwens zijn onderdanen - van een kop koffie of glas limonade 'zo zat moet kunnen zijn als een pinneke". Cartaval is voor. U een feest zonder alcohol Niet uit de fles, maar uit het hart.... En dan. aan het slot van dit ge denkwaardig gesprek, is er ineens iets van wreveligheid in uw toon. Ge vraagt, waarom In een grote Brabantse stad de Vastenavond- ploeg zo'n slecht voorbeeld geeft door in het openbaar te ruziën. Waarom men het feest der saam horigheid op deze manier tot een paskwil moet maken. ,,Ik hoop," zegt ge, „dat deze mensen spoedig zullen inzien, dat Vastenavond een plant is, die alleen schone blom men kan dragen, als hij bloeit in een ware gemeenschapsgeest." Ais prins, constateert ge tenslot te. moet ji verstand hebben van scheikunde. Een druppel leut in de dagelijkse beslommeringen en de moleculaire structuur verandert op slag... Prins Nilles, als ge het dan zo stelt; ge hebt U een groot chemi cus getoond. Maar die vergelijking is zo moeilijk door te trekken. Uw entree, in werkpak (vers uit het slik getrokkens hebt ge alweer gemaakt. De dagen van uw kort stondig bewind zijn nabij. Moge het een regeringsperiode worden, die Uzelf en de Bergenaren nog meer vreugde geeft dan de vorige en mo ge uw afscheid U ervan overtuigen, dat mede door uw toedoen, vooral daardoor, de Bergse carnaval tot de schoonste van Brabant geworden is. Die overtuiging kan U zelfs op de maan blijvende voldoening schenken. Daarom nu al, adieu, Nilles, adieu. JAN VERDIESEN (Advertentie) Flmh urrtjuen met Klooster - balsem, de warmteopwehkende stoffen verjagen snel de (njn "geen goud zo goed' J Woensdagavond is in het winkel centrum van Venlo een bijzonder bru tale juwelendiefstal gepleegd, waar bij voor een waarde van f 22.000 aan juwelen, broches en ringen verdwe nen is. Omstreeks die tijd stopte een grijze personenauto met 2 mannen in de Nieuwstraat nabij de juwelierswinkel van de heer Peeters. Op de hoek van de Klaasstraat en Nieuwstraat. Op ze ker moment hebben de beide mannen kans gezien de spiegelruit van een der etalages aan de zijde van de Nieuwstraat met een zware steen in te slaan en voordat iemand op het ge rinkel afkwam, een tableau met ju welen. ringen en broches door de ope. ning weg te nemen. Direct daarop zijn de beide daders met hun buit in de auto snel wegge reden. (Advertentie) (Advertentie) De hostess wandelde het Nederlandse paviljoen bin nen, waarin nog niet veel was te zien van de arbeid van Karei Ap pel en waarin op deze naar geestige wintermiddag niet veel acti viteit heerste. Maar toch ble ken de Neder lander? het verste te zijn van allemaal, want met uit zondering van de vloeren, die nog in het pa viljoen dien den te worden gelegd. was praktisch alles gereed voor de ontvangst van de produkten. Is het thema „water" 't be langrijkste exponent van onze inzen ding, ook de vaderlandse industrie laat zich niet onbetuigd, terwijl de landbouw eveneens een be langrijke rol zal vervullen. Om met het be drijfsleven te beginnen: in een hal met een to tale oppervlakte van 2000 m2 zal de bezoeker onder andere een indruk krijgen van de grote betekenis van de scheepvaart voor ons land. De scheepvaart zal in al haar geledingen present zijn, wilde vaart, tankvaart, kustvaart, sleep- vaart en zelfs de walvisvaart. De spoorwegen ontbreken evenmin. Zij zullen in een eigen in zending de nadruk leggen op hun betekenis ten aanzien van het vrachtvervoer. Natuurlijk is de KLM aanwezig. Deze maatschappij brengt een deei van een cabine alsmede de motor van een Lockheed-Electra. De havens zullen het accent leggen op hun betekenis als in- en uitvalspoort van Europa. In deze grote hal is ook de scheep vaartafdeling ondergebracht, die schepen bouwt. Een ander Nederlands produkt, dat zeker de aandacht zal trekken is het glas- De Verenigde De beroemde ar chitect Le Cor- busier, een revo lutionair man, ontwierp hef pa viljoen van de N.V. Philips. De constructie van dit bijzondere ge bouw berust op een geheel van zadelvlakken. De hoogste top l(gt een 20 meter bu- ven het voetstuk. Voor een opper vlakte van 500 m2 wordt een in houd verkregen van ongeveer 4000 m3, zonder dat 't noodzakelijk is op extra steunen een beroep te doen. Meer dan 2000 bouwplaten, die gezamenlijk 'n gewicht van 250 ton hebben, en elk een opper vlakte bezitten van 1 m2 en die bovendien alle maal verschillen van vorm, werden gespannen (want het Philipspavil- joen is praktisch gereed) tussen staalkabels s an t millimeter dikte. Glasfabrieken hebben een ruimte gehuurd om de kunstprodukten aan de bezoeker te tonen. Leerdam speelt daarbij natuurlijk de hoofdrol. Zo zijn er andere bedrijfstakken, die aan het woord zullen komen en die verwachten mogen, dat ook de Nederlandse burgers, die naar de „Expo" komen, een bezoek aan hun eigen afde ling zullen brengen. Nog een bijzonderheid over de landbouw en veeteelt. Het Friese Rundveestamboek en het Nederlandse Stamboek zullen 24 van hun beste zwart- en roodbontkoeien voor zes maanden naar Brussel brengen. Er is bovendien een inzen ding van fokzeugen, biggen, mestvarkens, ter wijl het pluimvee al evenmin ontbreekt. Het exportprodukt bij uitstek, de aardappel, wordt de bezoeker voorgezet: een bezoeker, die vóór de Nederlandse afdeling wordt vergast op klokkenspel en die na zijn bezoek zeker ook niet wil verzuimen een visite af te leggen aan het paviljoen, dat naast het Nederlandes staat en ook Nederlands is, dat van Philips. Het was een donkere nacht, die het achttiende eeuwse Parijs omhulde. Als een ware cycloon raasde de storm rond de Notre- Dame. Maar in de Tuilerieën straalde het licht vanuit alle kamers naar buiten. Zoals ieder jaar gaf de goede koning Lode- wijk XV een groot carnavals- en maskeradefeest. In een der grootste zalen van het paleis stond de koning zelf en leunde met zijn rug tegen de luxueuze buffetten. Hij droeg onherkenbaar een masker voor zijn gezicht. Plotseling viel zijn oog op een krachtige gestalte, gekleed in een dominokostuum en met eveneens een masker voor. Hij zag de man met een opvallend zware gang naar het buffet komen en met zijn blikken goedkeurend de spijzen en dranken taxeren, welke in over vloed aanwezig waren. Dan zag hij hoe de man als uitgehongerd, be gon te eten. Met lachende ogen keek de koning naar de gele domino en mompelde: „Zo'n veelvraat heb ik nog nooit gezien!".... Hij wendde zijn blikken van de man af en keek de zaal rond, gevuld met deftige gasten en wervelende danspa ren. Hij keek naar de glinsterende pracht van pruiken en maskers, de knisterende zijde der japonnen en de kanten jabots der heren. Hij zag het liefdespel der ogen en hoorde schert sende woorden klinken over en weer in een geparfumeerde Iuchl vol gra tie en onbezorgdheid. Kijk! Daar stond een Venus met een bekranste! scepter en daar ging een dame als Griekse schone gekleed. Confetti en serpentines slingerden zich rond de goudglinsterende luchters met de ve le kaarsen. De koning zag dit alles met peinzende ernst aan en schudde zijn hoofd: „Ja ja, zo wü het deze wereld", mompelde hij. De gele domino aan het buffet was de enige, die dit alles geen belang scheen in te boezemen. Hij at en dronk, at weer en verdween dan spoorloos. Maar na tien minuten schoof hij opnieuw tussen de dansen de paren door in de richting van het buffet. Weer begon hij te eten en te drinken, om direct daarna op nieuw te verdwijnen. Koning Lodewijk keek hem verbluft na. „Hoe is het mogelijk", mompelde hij verbaasd. ,.Die man moet een maag hebben als een olifant". Het werd warm in de zaai en de koning wilde buiten op het balkon wat verkoeling gaan zoeken. Hij had nog maar enkele stappen gezet, of de veelvraat kruiste weer zijn pad, ging naar het buffet en ontwikkelde voor de derde maal een enorme eet lust. Om te zien of de domino nog een keer terug zou komen, bleef de koning staan. En de gele domino kwam terug, nog tweemaal. Het was onbegrijpelijk. Plotseling viel het de koning op, dat de domino laarzen onder zijn carnavalkostuum droeg. Hij wenkte een officier, de waakzame kapitein der Zwitserse garde, en ging met hem naar de wonderbaarlijke eter. „Ha. meneer!" groette de koning. „Ik ben de koning. Wat doet U daar eigenlijk?" Wezenloos bleef de gele domino voor zich uit staren, met een kar bonade in de hand. „Wel nog slechthorend ook?", vroeg de vijftiende Lodewijk, Toen wendde hij zich tot de officier. „Kijk eens naar zijn laarzen, die onder het mas kerade-kostuum uitkomen. Het zijn soldatenlaarzen, meen ik. Komisch, zeer komisch".... De kapitein wierp ook een blik op de laarzen van de domino aan het buffet. Verdraaid! Dit soort kende hij. Hij liep rood aan, ritste met een ruk het kosluuiu open en ontdekte daaronder het uniform van de Zwit serse Garde. Woedend trok hij de Nu overal in het zuiden weer voorbereidingen worden ge troffen voor carnaval, de mas kers tevoorschijn worden ge haald en de kostuums op de strijkplank worden gelegd, kan het zijn verdienste hebben een duik in de geschiedenis te doen, teneinde naar carnavaleske ge beurtenissen te speuren in het niet zo nabije verleden. Ben van Brabant heeft zich hiertoe inderdaad de moeite gegeven. Getuige bijgaand ver haal, dat in het Frankrijk van voor de revolutie speelt. De rijkspolitie te Bolsward heeft twee mannen aangehouden, die ont snapte gedetineerden uit het Rijks opvoedingsgesticht te Norg bleken te zijn. Het waren H. J. S„ afkomstig uit Amsterdam en H. van N. uit Rotter dam. De beide mannen hebben bekend gisteren na hun ontsnapping een auto te hebben ontvreemd om daarmee via Rijksweg 43 en de Afsluitdijk naar het westen te rijden. Zij kwamen echter niet zover, want bij de kop van de Afsluitdijk in Friesland reden ze te gen een paal. waarbij de auto werd beschadigd. Zij hebben toen de auto onbeheerd achtergelaten en zich te voet m de richting Bolsward begeven. Hier werden zij vroeg in de ochtend aangehouden. (Advertentie) domino het masker af en herkende de drager ervan. ..Attinghofer!" schreeuwde hij in gehouden. „Verduiveld nog aan toe'" Wat moet jij hier?" Attinghofer, die zich reddeloos ver loren waande sprong in de houding en meldde zich stram: „Present, ka pitein!". Woedend beet de kapitein de sol daat toe: „Dit is Zijne Majesteit de koning, domme nar dat je bent! Ezel. ehehHeb je vanmiddag niet gegeten of was je weer niet op tijd...? Dit is.... eh.... dit is...." Doch de koning legde rustig de hand op de schouder van de kapi tein en met zijn andere hand naai de soldaat wijzend, zei hij: „Vraag hem of hij mij de kunst wil leren, zoveel te eten. Het is een wereld wonder". ..Zeg aan Zijne Majesteit, jij wereld wonder. hoe je zoveel eten kunt!" siste de kapitein, zich steeds meer opwindend, omdat hij zich danig ge neerde. „Dat recept Majesteit", stotterde de gardist. „Nu jau hebt vijf ver schillende kameraden van de wacht- compagnie gezien, sire. Als de ene genoeg gegeten en gedronken had. kwam hij terug naar de wacht en trok een ander het domino-kostuum aan.... Ik hoop dat u het begrijpt sire... ik bedoel.... eh". BEN VAN BRABANT 'tl&ifaf In de Pocomato-serie van Rex Dixon is nu dit boek verschenen. Het is weer van hetzelfde kaliber als het vorige: veel gedraaf van paarden, achtervolgingen, slimme schurken en nog slimmere dienaars van het recht. Ditmaal is er sprake van een rijke mijn. over welker vindplaats een document bestaat, dat voor de helft in goede, voor de helft in kwade han den is. Wie zal het geheel in zijn be zit krijgen Het antwoord begrijpt men wel, maar er moet eerst ver schrikkelijk veel geburen. Het boek is een uitgave van „De Sleutel", Haar- lem-Antwerpen.

de Stem | 1958 | | pagina 5