Zeldzame schotel VBLPON Pagblad P* jStem MENING EN COMMENTAAR „Vrije Fransen wilden een deel van Italië inlijven Knap stuk bouwwerk J. W. TE HENNIPE: MAN VAN DE MAAND Venhcdk uV nd B.B. voor de idel te lurg? DA ,ag TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 3 SCHORSING AFTREK KONIJNENLAND Meevallertje Doden door vergiftigd brood in Caïro Onthulling uit tweede wereldoorlog RAKETBASES ER wordt van bepaalde zijde ge weldig geageerd tegen de moge lijkheid van het vestigen van ra ketbases in ons land. De gegevens voor zulk een agitatie liggen voor het grijpen. Men ziet in die raket bases een eerste doelwit voor de verschrikkelijke vernietigingswa pens. als er onverhoopt een oorlog mocht uitbreken. Men wijst op de dichtbevolktheid van ons land en de catastrofale hoeveelheid men senlevens, die zulk een aanval zou kosten. Doorvaarthoogte van brug Standdaarbuitcn Scapino in de mist Sigarenindustrie beloont wegenwachter met 1000 sigaren Cubanen komplotteerden in de V.S. Beroep van Reulher op Eisenhower Zes kinderen bij brand omgekomen TV-R ADIO-TV-R ADIO-TV- Televisie SAN FRANCISCO die zijn heerlijk f door ANTONIO DEL MONTE er beschikking feestelijkheden, en het de he- eulen die met mma voor de d zorgden. Dat twee uur de tl, dat de stem- ed in zat. OEVE et restauratie- e, waar de gro- ;ericht als bios- weken zal de le zaal officieel t dan over een filmapparatuur kele personen deskundige be te apparatuur ;bracht in de irlijke filmcabi- uit Eindhoven, jn op een zeer amfitheaters voor de opber- k is een zeer :igd Een grote nodige zorg t vertonen van naar de Jeugd- Deze feestavond café Het Oudt 3ERING komt de raad n 6 uur bijeen, enkele onder- s een voorstel geldlening van ct. aan te gaan ederlandse Ge- DUIZEND in de b nonle studie i men jven „Een baby an Hans Nesna. ag 16 en maan- oerd worden in ODE KRUIS Vlaanderen van Kruis heeft in 't „Zwervers der 'oor deze prach- zeer goede be- pauze werd een ;eslaagrl toode Leeuw te eerste bindings- zoen in west gehouden, van king. Daar bar— Jongen wegens s. opende wet- de bijeenkomst king tussen de rmingsdienst en avond was in ïoofd Ph. A. van ijn toespraak op lodig is om te geschieden door omsten. De Aar- ans 22 man. ter- Hij spoorde aan getal 30 vol te bont program- B.B.-film ver- er een tweetal ir Venezuela en t trokken. 1 van de B B. in deren. W. I. lig en hield een arin hij onder 3h. van de Velde organisatie. Uit en duo uit Sint cht met een to- brandweerploeg nbracht met de brandweer in enburgse brand- Beun tenslotte, zijn voordracht 7 geitjes". Een de aanwezigen in het openbaar tje ..De kwaken- speelden zij ver- ïzieknummers en iet hun herken- voorwaarts". De ogstten met hun jok succes. stichting Chris- wijs in Zeeland bestuur der ge- e raad een voor- >m te verklaren, i instandhouding elsvakschool te e van die stich- oel van het on- iol vierjarige breid lager nij- is het geven van andels. en vak- 5 en meisjes ter andige detaillist cties in de han- jestemd worden 12 tot ongeveer leid in het col- oortgelijke niet- naar een daar- is niet gedaan. wen zonder vrij- tro: James Dean uur: N R.V.- de zon. Brandend moe sgebouw 8 uur: dering. ympia 8 uur: Cy- Dwars door Pa- Vlaamse Opera 8 Schouwburg 7,30 eeuw. 3^ rvE Raad van Overleg voor soci- aal-economische aangelegenhe den. waarin katholiek-sociale orga nisaties van alle schakering zitting hebben, verzocht aan de KVP-frac- tie in de Eerste Kamer alles in het werk te stellen, om de verdere schorsing van de investeringsaftrek ongedaan te maken. Vertegenwoordigers van arbei ders, werkgevers, boeren en mid denstanders zien het gezamenlijk als een belang van de eerste orde, dat de investeringsmogelijkheden voor het bedrijfsleven niet langer worden afgeremd. De toenemende werkloosheid, de stagnatie in de verdere industrialisatie hebben dit verzoek geïnspireerd. Het was bij de Eerste-Kamerfractie niet aan dovemansoren gesproken. Haar woordvoerder mr. van Cam- pen heeft tegenover minister Hof- stra van ernstige bezwaren tegen tijdelijke handhaving van de schor sing getuigd. Hij vroeg intrekking van het desbetreffende wetsont werp. Er geschiedde echter wat ver wacht kon worden. De regering bleef bij monde van minister Hof- stra op haar stuk staan. En zo vormde zich toch een meer derheid voor het ontwerp, dat zul ke grote bezwaren oproept. Als een lichtpunt kan men het noemen, dat de minister de kwestie nog dit jaar wederom aan de orde wil stellen bij de behandeling van de industriali satienota. Inmiddels echter blijft de rem met alle bezwaren, daarte gen aangevoerd. Het particuliere bedrijfsleven wordt niet de volle inzet gegund, om de werkloosheid tegen te gaan. Dat moet geschieden via overheidswerken en eventueel „aanvullende werken". Hier spreekt weer het wantrouwen ten opzichte van de particuliere bedrijfsman en de voorkeur voor de overheid als werkgeefster. Het zijn twee slechte raadgevers. grootste militaire macht ter we reld, de Sovjet-Unie, die hen ge bruikt om de weerkracht van de potentiële tegenstander, de Navo, te ondermijnen. Het is nu eenmaal zo: Men wil een Defensie of men wil er geen. Als men er geen wil, kan men het verder redeneren wel staken. Wil men er wel een, dan moet zulk een Defensie ook doel treffend zijn en uitgerust worden met de produkten van de nieuwste vindingen. Hoe dit alles gespreid en opge steld zal worden, is een vraag, die in gemeenschappelijk overleg een antwoord moet krijgen. Het ziet er voorshands niet naar uit, dat het doelmatig bevonden zal worden op ons grondgebied raketbases in te richten. Dit doet echter niets af aan het feit, dat we er ons niet te gen mogen verzetten, als anders mocht blijken. Dit standpunt is in de Tweede Kamer ook ondersteund door woordvoerders van de PvdA, hoewel er juist in die partij nogal wat welmenende lieden van de bo vengeschetste soort zitten. Het is een gelukkig verschijnsel, dat er in onze volksvertegenwoordiging buiten de communisten een eens gezinde mening op die punt heerst. De ingenieuze anti-propaganda heeft er geen vat op gehad. Twee jaar geleden deed een bejaar de dame uit Apeldoorn bij de politie aangifte van diefstal van een bedrag van f 1600 uit haar woning. Het geld is vandaag terechtgekomenin haar woning. De politie had naar aanleiding van de aangifte een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij geïnformeerd en ge speurd werd bij opkopers en leveran ciers en waarbij ook de woning aan een nauwkeurige inspectie werd on derworpen. Een en ander leverde geen enkel resultaat op en tenslotte moest men er in berusten, dat het geld spoorloos was. De dame is nu wederom op het po litiebureau versohenen: zij had het geld teruggevonden in een enveloppe, die al die tijd in een kast in haar wo ning had gelegen. Door het eten van vergiftigd brood, afkomstig uit een bakkerij in een volksbuurt van Cairo, hebben dinsdag negentien personen de dood gevon den, onder wie verscheidene kinde ren. Bijna tweehonderd andere slacht offers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De politie heeft de bakkerij geslo ten en onderzoekt het brood. Radio- Cairo waarschuwde de bewoners van de wijk om eventueel daar gekocht brood niet te eten. In een te Londen, in het kader van de officiële geschiedschrijving van de tweede wereldoorlog verschenen boek van de schrijver C. Harris, waarin een beschrijving wordt gegeven van voor vallen uit de periode 1943-1945, wordt onder het hoofdstuk ,,het geallieerde militaire bestuur in Italië" verklaard, dat de troepen der „vrije Fransen", die onder leiding stonden van de zich toen te Londen bevindende generaal De Gaulle, er in 1945 naar hebben ge streefd het gebied van het dal van Aosta, dat deel uitmaakt van de pro- J-JET personeelsblad van een be- vincie Turijn in noord-west-Italië bij kende „koninklijke" glasfabriek schrijft als volgt over de nieuwe Kinderbijslagwet van minister Suurhoff: Vrijgezellen, gehuwden zonder kin deren en gezinnen met één, twee en drie kinderen mogen (vooral mogen) wel betalen, dooh worden er geen cent wijzer van. De kinderbijslag voor het vierde en volgende kind wordt echter sterk verhoogd. Leven we nou in Konijnenland of in Ne derland. stelde een -kennis ons de vraag. Het verschil is, zo luidde ons antwoord, dat ze in Konijnenland de ze aanmoediging zelfs niet nodig heb ben Maar dat is dan ook alles. We weten in Nederland zo langza merhand niet meer, waar we met de mensen moeten blijven zó breidt de bevolking uit. Sen beetje bestedings beperking, ook in deze richting, zou heus geen ramp worden. Dat moet overigens ieder voor zich maar uit maken. Als u het maar niet behoeft te betalen omdat u wél aan dit soort bestedingsbeperking doet. Prettige lectuur voor de perso neelsleden, die een groot gezin heb ben! De redactie gaat blijkbaar uit van de gedachte: Hoe minder zie len, hoe meer vreugd.Zolang een dergelijke mentaliteit, vrucht van de zogenaamde Sexuele Her vorming, in een huisorgaan nog tot uiting kan komen, is er voor orga nisaties als de Katholieke Bond voor het Gezin nog werk aan de winkel. De regering, die deze vestiging in principe niet afwees, krijgt dan te horen, dat ze aan de leiband van Amerika loopt en ons volk wil la ten slachtofferen, om de Yankees te beschermen. Het zijn vaak heel welmenende lieden, die zich aldus uitlaten, doch ze zijn ongewild en ongeweten handlangers van de Frankrijk in te lijven. Deze politiek der onder leiding van generaal Doyen staande troepen der „vrije Fransen" werd door generaal De Gaulle volledig gesteund. Harris schrijft, dat de „vrije Fran sen" na de ineenstorting van het Duit. se leger in noord-Italië, veel verder waren opgerukt dan was voorzien en dat zij poogden de plaatselijke Ita liaanse bevolking te winnen voor in lijving bij Frankrijk. De geallieerde opperbevelhebber in Italië, de Britse veldmaarschalk Alexander, verzocht toen toestemming aan zijn chefs om de Franse troepen desnoods met geweld uit noord-west- Italië te verwijderen. Doch zover kwam het niet. President Truman deed stappen bij generaal De Gaulle en verklaarde dat hij zonodig de ge hele bevoorrading der betrokken Franse troepen, met uitzondering van de verstrekking van levensmiddelen, zou doen stop zetten. Dit had de ge wenste uitwerking. (Advertentie) De doorvaarthoogte van de thans aanwezige hefbrug over de Mark te Standdaarbuiten is beperkt tot 4 meter 20 boven NAP of zoveel meer of minder als de waterstand respectievelijk lager of hoger is dan NAP. De hoogste wolkenkrabber van Cai ro. die met zijn 35 verdiepingen ruim drie miljoen gulden heeft gekost, zal mogelijk nimmer bewoond worden. Toen de werkzaamheden aan het ge bouw teneinde liepen, kwamen al dus het Egyptische weekblad Acher Saa de architecten tot de ontdek king dat De stadswaterleiding de hoger ge legen verdiepingen niet van water kan voorzien; De brandweer niet over voldoende hoge ladders beschikt om een even tuele brand in het hogere deel van •het gebouw te bestrijden; Het wassen van de Nijl, aan welks oevers de wolkenkrabber is opgetrok ken, in 'bepaalde jaargetijden de fun deringen zal ondermijnen; en Het bouwwerk slecht is uitgeba ianceerd zodat een geringe aardschok fataal zal kunnen zijn. Maar afgezien van deze. kleine „on volkomenheden", kan men volgens het Egyptische blad deze hoofdstede lijke wolkenkrabber als technisch volkomen geslaagd beschouwen. (Advertentie) Na de voorstellingen in Zeeuwsch-Vlaanderen moest het Scapino-ballet dezer dagen naar Walcheren. Dus reed men opgetogen met de bus inclusief de toneelrequisieten naar de boot te Breskens. Maar de boot voer (nog) niet, want de Wes- terschelde was in een dicht ne velgordijn gehuld. Wel stond er een respectabele rij auto's op vervoer naar Vlissingen te wachten en de achterste van die rij was de bus met arties ten en decors. Op die manier zouden de toneelbenodigdheden nooit op tijd in Vlissingen kun- worden geïnstalleerd, hoewel de boot rond elf uur weer zou gaan varen. Toen geschiedde het, dat vele verbaasde automobilisten vele charmante meiskes met vele zware stukken zagen sjouwen, van helemaal achter aan de lan ge rij auto's tot helemaal naar voren in die rij. De automobi listen waren zelfs zó verbaasd, dat zij vergaten om een hand uit te steken. Zo hebben dan de danseressen van Scapino, uiteraard geholpen door de mannelijke leden van het gezelschap, het gehele in- strumentarium overgebracht van de achter in de rij staande volle autobus naar een voor in j de rij staande lege vrachtauto, die naar Amsterdam moest. En zo gingen de requisieten om elf uur de Westerschelde over en was het toneel gereed voor de voorstelling. De bus volgde pas om vijf uur. 'Het was mistig en koud, maar toch menen wij bescheiden hadden enkele sterke mannen I de zware taak van de zwakke meiskes wel kunnen overnemen. Een onafhankelijke jury van vooraanstaande journalisten heeft de wegenwachter J. W. te Hennipe uit Nieuw-Lekkerland op grond van zijn bijzonders prestaties uitgeroepen tot Man van de Maand. De Nederlandse Sigarenindustrie wenste hem daarmede geluk en beloonde hem met 1000 sigaren. De heer Te Hennipe heeft in de nacht van 22 januari j.l. zich wel zeer bijzonder onderscheiden. Op de Rijksweg Rotterdam- Nijmegen, in de omgeving van Gorinchem, werden honderden automobilisten overvallen en ge ïsoleerd door een sneeuwstorm van voor ons land ongekende hevigheid. Zelf verblind door de sneeuw, met voorbijzien van ge vaar voor eigen leven, heeft hij de ravitaillering van vele ge strande automobilisten weten te verzorgen. Met deze kranige wegenwachter worden door deze beloning ook zijn dappere col lega's geëerd. De Nederlandse Sigarenindustrie beloonde de Man van de Maand met de beste beloning, die men een man kan geven: met 1000 sigaren. Museum Boymans te Rotterdam heeft de hand weten te leggen op een uiterst zeldzame schotel (Noord-Nederland) uit de 17e eeuw. De schotel werd verworven uit de onlangs geveilde verzameling A.O van Kerkwijk, wel één van de mooiste voorbeelden van wat er in ons land aan aardewerk gemaakt is in de jaren vóór het Delfts aarde werk tot bloei kwam. Als opschrift draagt dit bord de spreuk „Eert God" tegen een groen fond en in een omlijsting van geschaduwde nissen in een krachtig blauw; de overige kleuren zijn licht en donker geel. Het Amerikaanse ministerie van «Justitie heeft dinsdag bekendge maakt, dat te Miami dertig personen in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens samenzwering tot het uitrus ten van een militaire expeditie tegen de regering van Cuba en het zenden van Amerikaanse wapens naar Cuba. De 'betrokkenen, merendeels Cubanen en enkelen die zeggen de Amerikaan se nationaliteit te bezitten, zijn in november in Florida gearresteerd. Zij werden toen aanhangers genoemd van de revolutionaire beweging tegen de dictatuur van president Batista, die onder leiding staat van Fidel Castro. In november zijn ook een jacht en wapens door de Amerikaanse federale recherche en douane in beslag geno men. AFP meldt, dat een onbekend vlieg tuig dinsdag brandbommen heeft ge worpen op suikerplantages in de Cu baanse provincie Las Villas. Walter Reuther, de voorzitter van het Amerikaanse verbond van werk nemers in de auto-industrie, heeft president Eisenhower in een brief voorgesteld, snelle en constructieve maatregelen te nemen om de huidige vermindering van de economische be drijvigheid in de V.S. tegen te gaan. Reuther stelt ook een nationale con ferentie voor ter bestudering van „het vraagstuk van de werkloosheid en de economische teruggang", die naar de mening van de vakbondsleider spoe dig ernstige en gevaarlijke afmetin gen zou kunnen aannemen. In januari bedroeg het aantal werk lozen meer dan vier miljoen en de economen achten het mogelijk, d>at het aantal in februari de vijf miljoen overschrijdt, aldus schrijft Reuther. Zes broers en zusjes van 15 tot 11/2 jaar uit één gezin zijn dinsdag bij een brand van een houten boerderij in de Canadese provincie Quebec om het leven gekomen. De ouders en drie andere kinderen wisten te ontkomen. STRAATNAAM De heer David Strom te Swansea stelt verwoede po gingen in het werk om de naam van de straat, waarin hij woont, veranderd te krij gen. De straat heet Rhyd-De- faiddrive, maar de mensen spreken die naam uit als Rud- ry-David, hetgeen zoiets als blozende David betekent. En dat staat onze David Strom niet aan, wamt de mensen denken allemaal, dat het op hem slaat. Kleding In de Verenigde Staten heeft een gezelschap kenners in een donker hoekje zitten uitmaken, wie de slechtst geklede mannen ter wereld zijn. Onder de namen komen voor: Aly Khan, Aneurin Bevan, Liherace, Faroek, Prins Rainier, Frank Si natra, Picasso en Kroestjef. Reclame In een advertentie, die onlangs in een Engelse krant verscheen en waarin huizen te koop werden aan geboden, stond trots vermeld, dat er 28 cafés in de onmiddellijke omge ving van de betrokken huizen stom den. „Bij het uitlaten van uw hond. kunt u ze alle binnen redelijke tijd bereiken", aldus de advertentie. De bouwmaatschappij, die het verzon, heeft verklaard, dat er een grote aantrekkingskracht uitgaat van cafés in de buurt van je woning. Sneeuwman De heer Leslie F. White uit Al buquerque is veroordeeld tot vijf tig gulden boete wegens onvoor zichtigheid achter het stuur. Een verkeersagent had hem met zijn auto zien rondrijden, terwijl op cle motorkap een sneeuwman stond van anderhalve meter lengte en een halve meter breedte. Cencuur De ambtenaar, die in Canberra be last is met het toezicht van alles wat er gedrukt wordt om zo te waken tegen onverantwoordelijke publika- ties, heeft onlangs de redactie van het eigen personeelsblad op de vin gers moeen tikken. Er stond een ar tikel in, waarin werd geschreven, dat het met de dienst, belast met ■het Hoezicht, maar een flink zootje was. Voordelig De filmmaatschappij, die in Hollywood is begonnen met de verfilming van „Adam en Eva" komt, wat de kleding be treft, geweldig voordelig uit. Men heeft berekend, dat de to tale kosten hoogstens vijf gul den zeventig zullen bedragen. Die moet men voor de vijge bladeren betalen. Werk In San Bruno werd de politie bij een verkeerspuzzel te hulp geroe pen. Het hele verkeer zat zwaar in de war. Er was geen doorkomen meer aan. Slechts met de grootste moeite kan de politie ontdekken, waar de oorzaak lag. Zij vond een dronken meneer, die midden op de weg lag uitgestrekt met aan beide kanten een zelf gemaakt verkeers bord. waarop stond: „Stop, werk in uitvoering". Zwaai In Sydney is de 23-jarige brunette Wilma Kennedy tot 100 gulden boete veroordeeld, aangezien ze bij studen. ten-relletjes een politieman bij de arm had gepakt en toen met hem zo'n moeilijke judo-zwaai had ge maakt, dat de man er een ontwrich te schouder van overhield en zeven weken geen dienst kon doen. „Ik zou met u niet graag verkering heb ben", zei de rechter tijdens de zitting Nou, als je toch van plan bent om weg te lopen dan kunnen we zeker ie electrische trein, je fiets, je bokshandschoenen en je tafeltennis wel aan dat akelige jochie van de bu ren geven, he? VRIJDAG, 7 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA; 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 N-ws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Gram. 10,30 V.d. zieken 11,00 V.d. Ikle inters lil,15 Kamerkoor 11,30 Gram. 11,45 Agrarisch congres v.d. PvdA te Meppel AVRO: 12,00 Pianospel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Me- ded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Concertgeb.ork. I.d. pau ze (plm. 14,15-14,35): Voordr. 15,00 Ge- var. progr. VARA: 16,00 Orgel en zang 16,30 Muz. caus. 17,10 V.d. jeugd 17,40 Gram. 18,00 Nws. 18,15 Act 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V.d. kind. 19.10 Kinderkoor VPRO: 19,30 Onder het melkwoud, hoor spel 20,55 Nws. VARA: 21,00 Pol. ca baret 21.25 Etherforum 22,05 Lichte muz. 22,20 Duiten!, weekoverz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus., Eenzaamheid en Twee maal één, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7-,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Rep. 8,20 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,35 Franse muz. 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 MiddagMok- moodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 42,55 Zon newijzer '13,00 Nws. en katb.nws. 13,20 Lichte muz, 13,45 V.d. vrouw 14,00 Ka- merork. en sol. 15,00 Schoolradio 15,30 Viool en piano 16,00 V.d. zieken 17,00 Boekbespr. 17,15 Kinderkoor 17,40 Beurs ber. 17,45 Lichte muz. 18,05 Lichte muz. 1-8,20 De oploop der veertigduizend, caus. 18,30 Lichte muz. 18,50 Openb. kunstbezit 19,00 Nws. 19.10 Comm. 19,45 Regerings- uitz.: EmigratierubrHet emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,25 VVD, caus. 19.35 Verz.progr. v.d. mil. 20,15 Act. 20,30 Politiek forum 21.00 Roulette 21,25 Hoorn- kwart. 21.50 Lichte muz. 22,25 Zang en piano 22,50 Gespr. bij het witte doek, caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Jazzmuz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,25 Zang en piano 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 Omr.ork. 17,45 Duitse les 18,00 Vlaamse liederen (18,10 Voordr.) 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Caus. 20,00 Symf.ork., koren en sol. 20,45 Kunstcaleidoscoop 21,00 Symf.ork., koren en sol. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevarmuz. 13.00 Nws. 13,10 Omr.ork. 14,00 Strijk- kwart. 15.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Kamermuz. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. VRIJDAG, 7 FEBRUARI FRANS BELG.: 19,00 Le Temps et les Oeuvres 19,30 Feuill, 20,00 Journ. 20.40 Music-Parade 22,15 Ski-kamp. 22.30 Cal ligraphic japonaisa, film 22,45 We- reldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 20,40 Domurnentaire film 21,00 Filmfragm. 21,40 TV-rebus 22,00 Nws. (Advertentie) De trots van Verkade dat is en blijft de San Francisco. Próef die verruk kelijk croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak. Geniet er van: San Francisco is een ware traktatie. .i'CC llglÉjfÉi 12) Denken jullie er allemaal zo over?" vroeg hij kortaf, maar hij wachtte niet op antwoord. ,,Ik geef toe, dat ik misschien wat onverstan dig en voorbarig gehandeld heb, thaar tenslotte heb ik niet gestolen, 'k zal mijn best doen en zo gauw mogelijk proberen een eind aan de ze ellendige geschiedenis te maken". ..Wijze woorden", knikte Figaro en gaapte. ,,Ik ga slapen. Jullie ook? Dit lijkt me een prachtige oplossing". Vriendelijk klopte hij Enzo op de schouder: Welterusten jong!" Sommigen knikten, maar anderen keken nors voor zich uit. Figaro stak zijn hand op en verdween. ..Wacht even", riepen een paar mannen. ..We gaan met je mee!" „Dat zou ik maar doen", grinnikte Figaro veelbetekenend, want in dc omgeving van ..De drie tonnen" zag hij de vrouwen staan wachten op hun dagelijkse wandeling over de kade. ..Wat doe jij?" vroeg Enzo aan Al berto. die hem nog steeds stond aan te kijken. Alberto aarzelde een ogenblik. Hij keek even in het rond. maar het al gemeen protest was even snel verdwe nen als het gekomen was. „Nou ja", zei hij onverschillig. „Ik kom dan wel". Enzo keek hem aan. En van hem naar de andere mannen. Waarom wist hij niet, maar ergens bekroop hem een gevoel van ongerustheid. ..Dank je", zei hij tegen Alberto. Hij bood hem 'n glas wijn aan, maar Alberto weigerde kortaf. Enzo wist niet erg goed meer wat hij nu nog zou zeggen. Hij maakte een praatje met Rinaldo over enke le onbelangrijke dingen. Maar er was verder niemand die met het gesprek instemde. ..Hoeveel krijg je van me?" vroeg hij ten laatste. Hij was vlak bij de deur toen hij de stem van Antonio hoorde: ..En toch laat ik me niet besjoeme'len Ik. Enzo draaide zich om en snauwde: „Blijf dan weg, oud wijf!" Hij ging de straat op. In 'n frac tie van een seconde had hij gezien dat hij met deze laatste woorden geen goede beurt had gemaakt. Het was of er iets in de gezichten van de mannen veranderde toen hij de woorden uitsprak. Op het bordes van de kerk stond zijn ezel en graasde van het schaar se gras. dat naast de trappen groei de. Enzo floot drie keer. Prompt hief de ezel zijn kop en spitste zijn oren. Dan draaide hij zich onhandig om en rende naar Enzo toe; een ontzag gelijke gestalte in het popperige straatje, waarin de eerste duisternis al was gevallen. Enzo streek het dier over zijn kop en zette er de pas in. Onderweg praatte hij aan één stuk tegen het dier. Ze kwamen langs 't huisje van Lu cia. Hij hoorde er zenuwachtige stemmen en een ogenblik hield hij aarzelend zijn voetstap in. Misschien wordt op dit ogenblik haar kind ge boren, dacht hij. Zou ik niet even naar binnen gaan? Maar op hetzelfde ogenblik voelde hij zich zo moe, dat hij verder liep. Hij vond dat ze hem maar moesten roepen als zijn hulp werkelijk nodig was. „Ik ben bang dat ik moeilijkheden krijg", zei hij zacht tegen de ezel. „Wat denk jij ervan?" De ezel balkte luidkeels en zette het toen op een sukkeldrafje. ,,Ga ook maar", zei hij woedend opeens en hij raapte een tak van de grond, die hij het weghollende dier nawierp. „Jij denkt natuurlijk weer alleen aan eten. lammeling!" Het was moeilijk voor Maddalena om aan de stilte te wennen. Toen Maria langer dan een half uur weg bleef en ook Nino nog in geen vel den of wegen was te zien, begon ze onrustig het huis door te drentelen, maar kon geen enkele bezigheid vin den. Carmela stond met enkele vrouwen voor haar huisje te praten, maar Maddalena sloot het raam, want de luide lachende stemmen hin derden haar. De hond, die alle dagen vrolijk en uitgelaten om haar heen had ge sprongen, deed nu niets anders dan in een hoekje weggedoken liggen sla pen. Hij moest ziek zijn, want hij had de hele dag niet willen eten. Hij kreunde dikwijls terwijl hij sliep en soms lag hij te rillen of hij hevige koorts had. Eén keer was hij naar buiten ge lopen en had getracht over te geven, maar het had slechts tot resultaat, dat hij nog dichter over de grond, zich naar zijn plaatsje in de kamer sleepte. De geit snuffelde aan de rode aar de en de wind streek door de vijge boom. Het was allemaal zo rustig, dat Maddalena er zich over verwonder de, dat ze nu niet blij kon zijn en tevreden. Maar hoe ze ook probeer de haar gedachten om te schakelen, ze was cr alleen maar benieuwd naar of Maria nu eindelijk met werk voor haar zou terugkomen. Het werd later en de minuten kro pen als slakken over een eindeloze weg. Ze liep door de kamer heen en weer en rookte een sigaret, die ze halverwege weer uitmaakte. Ze hoor de een deur klappen en Carmela en de andere vrouwen voorbij het huis gaan, op weg naar het dorp voor de avondwandeling met hun mannen. Maddalena luisterde gespannen, tot ze van het gedruis van hun voetstap pen niets meer kon horen. Ze wist plotseling, dat dit alle maal veel erger was dan haar leven in Napels. Weer liep ze naar het raam en zag de vulkaan. Hij rees naar de hemel en kreeg in haar verbeelding de vorm van een wild, ontzaggelijk dier, dat zich gereed maakt voor zijn sprong op een weerloze prooi. Maar haar voeten waren gebonden aan Vulca- no ze zouden nooit meer ergens anders lopen dan op deze grond. Ze hoorde een stem. Een argelo ze zin, die ze uit haar gedachten pro beerde weg te drukken. Maar het luk te niet. De stem vulde de hele ka mer, haar zelf en misschien het he le eiland: „..Ik woon in Ghiffa. Mijn huis is gebouwd tegen de bergen en iedere dag kan ik zien hoe het Lago Mag- giore cr uit ziet. En weet je, vanuit de zitkamer kijk ik op de Zwitserse bergen, die zijn vlak bij me Het hondje stond op en kreunde. Hij rekte zijn lange lijf en strekte zich een paar passen verder onver schillig weer neer. Maar Maddalena hoorde het niet. Napels, dacht ze. Napels... Hoe lang leek het al geleden, dat hij op de hoek van een smalle straat stond en een fototoestel droeg, dat hij telkens van de ene hand in de andere schoof. Langs hem gingen druk pratend de mensen en iedere keer als hij een pas naar voren deed om iemand aan te spreken, werd hij opzij geduwd door een andere voorbijganger en zo stond hij na een paar minuten nog steeds op dezelfde plaats. De zon en de straat hakte hem in twee delen: hij was schaduw en licht tegelijk, maar allebei zijn ogen knip perden toen hij in de felle stralen keek en tenslotte week hij een stap achteruit, zodat hij helemaal in de schaduw kwam te staan. Maddalena zag hem toen ze van de markt kwam. Ze had groenten ge haald en gedroogde bloemen, die kleurig uit haar tas staken en ritsel den bij iedere beweging. Ze droeg een zwarte japon die nauw om haar lichaam sloot en ze zag zichzelf weerspiegeld in de rui ten van een winkel, waar felgekleur de stoffen lagen uitgestald. Ik word te dik, dacht ze met iets van ongerustheid en toen deed hij een stap naar voren. De felle zon zette hem ineens weer in een laaiend licht. Hij nam zijn hoed af voor een meneer en vroeg iets, maar de man rende hem voor bij met een haastig excuus en ter wijl hij beduusd een eindje naar ach teren week, botste hij tegen een oude vrouw, die hem in een ontstellende woordenvloed over zijn lompheid te recht wees. Het fototoestel gleed uit zijn han den en kantelde over de straat en vlak voor Maddalena's voeten bleef het liggen op het stoffige plaveisel. Ze keken elkaar aan en begonnen te lachen. Hij was niet knap, maar hij gaf haar ineens iets vertrouwds, iets dat haar onmiddellijk raakte. Dan bukten ze zich tegelijkertijd om het verloren voorwerp op te ra pen. Natuurlijk was hij toerist. Geen mens anders liep immers in Napels met een camera! En daarom verwonderde Maddale na zich zeer toen hij haar plotseling bedankte in vloeiend Italiaans, dat hij sprak met een prettige, diepe klank. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3