voor Poging tot Uzendijke doodslag te het Hof Douane van smokkelwaren te isclie Breda vonnis Bevestiging (10 jaar) gevraagd Middelburg wil op zijn secretarie bezuinigen Verklaring van de wethouder Combinatie van functies brengt grote besparing UITSLAGEN DER CENTRALE HENGSTENKEURING GOES Goed spel van de Graauwse toneelclub „St. Genesius" Yerrast Buit: 150 kg roomboter KON RAI DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 De hulp aan de Hongaren Tegel voor jhr. Casembrood de Inenting tegen de kinderverlamming Andere jaarklassen erneuzeme mag op vakantie naar Engeland Rijkssubsidie voor culturele zaken Leeuwedeel voor Z.V.U. Walcheren Oplevering woningen „Slromemvijk" Zuid-Beveland Nieuw komplot Hoogwaterstanden ZEEUWS! 77- VLAANDEREN Jaarvergadering Boerenbond Vakschool voor de detailhandel te Middelburg AGENDA Vandaag Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de 26-jarige Belg Aimee L- C., wonende te IJzendijke, die ervan wordt beschuldigd op 13 januari van het vorige jaar een wethou der van IJzendijke, de 41-jarige landbouwer C. Doens, te hebben willen vermoorden. De rechtbank te Middelburg had de Belg wegens poging tot doodslag tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het Hof heeft eerst enige politie mannen, die het onderzoek hebben verricht, gehoord. Daarna heeft de heer Doens zijn verklaring over de aanslag gegeven. Hij zeide er absoluut zeker van te zijn dat het Aimac C. was geweest, die op hem had geschoten en met wie hij had geworsteld. Het Hof heeft zich voorts enige tijd bezig gehouden met een krab in de nek van verdachte Twee artsen, die daags na het gebeurde de wond hadden bekeken, zeiden hun menin gen hierover. Zij konden niet zeker verkla ren, dat de wond was ontstaan door de worsteling Overigens verklaarde een van de dokters dat, als er niet direct zou zijn ingegrepen bij de landbouwer, het voor 99 procent zeker was dat de man aan de schotwond in zijn buik zou zijn overleden. „Ik ben geschoten De gewonde landbouwer was uit de schuur gekropen en had zijn knecht om hulp geroepen. Deze knecht ver telde: ,,ik hoorde de baas roepen. Hij riep: „Mari, ik ben geschoten". Ik vroeg: „waar dan baas"? Hij zei toen: „in de schuur door C. ..Noem de hij geen voornaam?", vroeg de president, mr. van Lookeren Cam pagne. ..Nee, maar later tegen mijn vrouw heeft hij gezegd ,.het was Aimea C." De dochter van deze landarbeider had 's avonds tegen zeven uur een fietser gezien bij de schuur van Doens. Er kwamen daar om die tijd nooit fietsers. Bovendien had de fiets een opvallend helder achterlichtje. Bij een reconstructie had zij de fiets van C. aangewezen als die. welke zij de avond ervoor had gezien. ..Verdachte, er is wel enig bewijs tegen u. Of dit bewijs voldoende is zal het Hof wel later beoordelen. Maar in het psychiatrisch rapport van professor Baan over u staat dat. als mocht blijken dat u de dader bent, het voor u wel nodig zal zijn dat r nader wordt doorgedrongen in de psychische achtergronden van de mir.Iaad. Ook in uw eigen belang". „Ik blijf erbij dat ik het niet ge daan heb. Ik ben die avond niet in de buurt van de schuur van Doens geweest", antwoordde de verdachte. ISiet ingewikkeld „Deze zaak is wel ernstig, maar niet ingewikkeld", begon de procu reur-generaal. mr. J, Zaaijer. zijn requisitoir. ..De bewijsconstructie is eenvoudig. Het belangrijkste element is de verklaring van de heer Doens, die met volstrekte zekerheid zegt de dader te hebben herkend. Er is geen reden om aan te nemen dat deze verklaring onbetrouwbaar is. Daarbij komt dan. dat de dochter van de landarbeider de fietser zag. die de da der moet zijn gewest. Een volgende aanwijzing is de wond in de nek van de verdachte. De verschillende ver halen die C. hierover doet zijn niet waar. Verder komen er nog verschei dene minder belangrijke aanwijzin gen. Ik ben ervan overtuigd dat het misdrijf met voorbedachte rade is ge beurd. Deze poging tot moord is een zeer zwaar misdrijf en het motief was gering. Daardoor is deze verdach te gevaarlijk". De procureur-generaal vroeg be vestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg: tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Pleidooi De verdediger, mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg. zeide in zijn pleidooi o.m., dat het bewijs slechts rust op kleine toevalligheden en in het beeld passende vermoedens. Wethouder Doens ging altijd 's avonds pas tegep tien uur de schuren controleren. Die avond ging hij toevallig omstreeks acht uur, omdat hij naar de radio wilde luisteren. Dat kon C. niet we ten. Er staat in het psychiatrisch rap port, aldus pleiter, dat C. geen fi guur is, die na kalm overleg een agressieve daad zou plegen. De stiefvader van C. had het pro ces over de pacht van het land ge wonnen. Het is ontzettend voor een boer een stuk van zijn land te moeten missen, meende mr. de Mul. Doens was daarom voortdurend in gedach ten hiermede bezig. Hij dacht daarom voortdurend aan C„ die dat stuk grond zou krijgen. Mogelijk heeft hij. toen hij aangevallen werd. daardoor aan C. gedacht en gemeend C. te herkennen. Pleiter vroeg vrijspraak of als het Hof dit nodig achtte een heropening van het onderzoek, zodat eventueel nader bewijsmateriaal kan worden verzameld. Na re- en dupliek bepaalde het Hof zijn arrest op 19 februari a.s. Het ministerie van Sociale Zaken heeft een beperkt aantal tegels laten bakken om die te schenken aan per sonen die zich buitengewoon verdien stelijk hebben gemaakt bij de hulp verlening aan de Hongaarse vluchte lingen. Deze herinneringstegel is, bij zijn bezoek aan Zeeland, door dr. D. Mansholt namens de minister aan gebeden aan de. Commissaris der Ko ningin. De overhandiging geschiedde tijdens een bijeenkomst ten huize van de commissaris, waarbij, behalve diens echtgenote, ook aanwezig was. de heer E. Buiskool, verbonden aan het bureau Aanvullende werkgelegen heid van Sociale zaken. Zo men weet is vorig jaar een be gin gemaakt met de inenting van kinderen tegen polio. De kinderen die in 1955 zijn geboren, kregen twee prikken en zullen dit jaar nog een derde maal ingeënt worden. Dit was maar een bescheiden be gin. Deze maand en in maart komen de jaarklassen '57. '56. '54. '53 en '52 aan de beurt. Dit zal veel eisen van de gemeente-secretarieën, de kruis verenigingen. de artsen en de dis tricts- en wijkverpleegsters. Vooral de districtsverpleegsters voor de kin- derhygiëne krijgen heel veel werk te verzetten. In hoofdzaak wordt dezelfde metho de gevolgd als m 1957, omdat deze goed is gebleken. De districtsverpleegsters komen de hele zaak in iedere gemeente bespre ken en regelen. Het Middelburgse college van b. en w. heeft de raad ingelicht over de mogelijkheid tot het invoeren van be zuinigingen op kosten van het secre- tariepersonecl tot een bedrag van on geveer 20.000.per jaar. Daartoe zullen nadat aan de heer W.F. van Riet per 1 september a.s. eer vol ontslag verleend is als referen daris de volgende maatregelen moeten worden genomen: a de ont- De volledige uitslagen van de Cen trale Hengstenkeurig te Goes waren: Categorie I, 3-jarige hengsten grote maat IA: Leo van 't Hagelkruis, eig. Jac. de Putter Pzn.. Axel; IB Ronald van Zuiddorpe, eig. C. Dekker Czn.. Axel: 2A Monarch van de Zeedijk, eig. C. den Hamer en Zn., Schoon- dijke; 2B Paul, eig. Jac. de Putter Pzn., Axel: 2C Nico van Swanen- burg, eig. M. IJsebaert-v. d. Linden, Axel; Abr. Haak Czn Zaamslag en J. Koster. Boschkapelle; 2D Carlo, eig. A. v. d. Meulen-Becu. IJzendijke: 3A Jim van Zaamslag, eig. Abr. Haak Czn.. Zaamslag, M. IJsebaert-v. d. Linden, Axel en J. Koster. Boschka pelle: 3B Marnix van Axel, eig. Iz. de Feijter Hzn., Axel; 3C Costaud van Brugemd. eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle en L. J. Boone te Rit- them. Categorie II, 3-jarige hengsten mid denmaat: IA Max van Dijkzicht. eig. Eug. de Badts te Oostburg en Em. A. de Badts te Sluis; IB Leon van Stoppeldijk, eig Abr. Haak Czn. te Zaamslag. J. Koster te Boschkapelle en M. IJsebaert-v. d. Linden te Axel; 2A Constant van de Heihof. eig. Mare. D'hoore te Sluis, A. Temmer man te Hoofdplaat. R. de Milliano te Oostburg en J. v. d. Velde te Kam perland; 2B Cesar v. d. Ronduit, eig. S. van Voren-van Besien en Zonen te Heille-Sluis; 2C Costaud van Kempkensberg. eig. Mare. D'hoore te Sluis; 2D Guido van Molenzicht, eig. P. G. A. de Lange te Wissekerke; 3A Karei van Doornhof, eig. Jac. de Putter Pzn. te Axel: 3B Willy van Dierkensteen, eig. gebr. de Milliano te Waterlandkerkje; 3C Jan van de Beek, eig. Jan Maljaars Jzn. te Oost kapelle en L. J. Boone te Ritthem. Categorie III. 3-jarige hengsten, kleine maat: IA Certain van Mous- tic, eig. A. J. v. d Meulen-Becu te IJzendijke en gebr. A. en J. Haven- beke te Biervliet (tevens kampioen drie-jarigen); IB Urbain van Ros kam, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke en A. van Iwaarden te Zuidzande; 2A Jaap van Quarré. eig. Adr. J. Catseman te Biervliet; 2B Werner van Dierkensteen. eig. gebr. de Milliano te Waterlandkerkje; 2C Karei van Moustic. eig. C. den Hamer te Schoondijke en G. E. de Badts te Schoondijke; 2D Unicum, eig. C. Me- su te Nieuw- en St.-Joosland; 3A Da vid van Zeeduin. eig Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle; 3B Azur van 't Vijvertje, eig. A. Temmerman ie Hoofdplaat; 3C Karei van Schelf- houtshoek. eig. gebr. P. en L. Steij- aert te Graauw. Categorie IV. 4-jarige hengsten grote maat: 1 Frits van Reigershoeve eig. C. Doens te IJzendijke (Zeeuws kampioen 1958); 2A Gustaaf van Moustic, eig. H. de Maat. Stoppel dijk; 2B Paul van 't Kerkje, eig. H. de Maat te Stoppeldijk; 3 Union, eig. Adr. J. Catseman te Biervliet. Categorie V, 4-jarige hengsten, klei ne maat: 1 Cambo van de Liter, eig. Willem de Buck en Zn., te Melisker ke- 2 Nico van Bommanshof. eig. Jos. de Waal te Hulst. Categorie VI, 5- en 6-jarige heng sten, 1.65 meter en hoger: 1 David, eig. J. der Weduwen te Kerkwerve. C. Padmos te Eikerzee, L. Hanse te Noordwelle. J. R. P. Berman te Drei- schor en A. Steendijk te Nieuwerkerk, 2A Unicum van Monnikenhof, eig fa. Temmerman en Zn. te Kattendijke; 2B Mac van Rondeputten. eig. M. van Fraaijenhove Jzn. te Axel. Categorie VII, 5- en 6-jarige heng sten. kleine maat: 1 Elegant van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens te Osse- nisse: 2 Costaud van Erkenshof, eig. Adr. J. Catseman te Biervliet; 3 Car lo. eig. H. de Maat te Stoppeldijk. Categorie VIII. hengsten geb, in 1951 of vroeger, grote maat: 1 Nico van de Retraitehoeve. eig. Mare. D'hoore te Sluis: 2A Nico van Paula, eig. Jos. de Waal te Hulst; 2B Wallon d'Amise, eig. Mare. D'hoore te Sluis; 3A Quibus, eig. Cam. Rammelaere te Heille-Sluis: 3B Leon van Eendracht, eig. gebr. P en L. Geus te 's-Heeren- hoek: 3C Huib van Zeeduin. eig. Jan Maljaars Jzn. te Oostkapelle. Categorie IX, hengsten geb. in 1951 of vroeger, kleine maat: 1 Sénateur d'amice. eig. Coöp. II.V. ..Eiland Tholen" G.A.: 2A Mare. v. d. Liter, eig. C'. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke: 2B Max van Linderhof. eig. Willem de Buck en Zn. te Melis- kerke; 2C Nico van Hoosterhof. eig. J. Lenshoek te Kloetinge: 3A Karei van Keilen, eig. Willem de Buck en Zn. te Meliskerke; 3B Jaap van Ber kenhof, eig. Al. Serrarens te Ossenis- se; 3C Herseur van Dijkzicht. eig. E. Koppejan Jzn.. P. Dingemanse te Zoutelande en P. Wisse te Biegeker- kp; 3D Leonard van Groenendijk, eig. Willem de Buck en Zn. te Meliskerke. Zeeuws kampioen werd Frits van Reigershoeve, eig. G. Doens te IJzen dijke en kampioen 3-jarige hengsten Certain van Moustic, eig. v. d. Meu len-Becu, IJzendijke en gebr. Haver- beke, Biervliet. De commissaris der Koningin reik te de prijzen uit. Een van de vijftig Terneuzense medewerkstertjes aan de Klaproos collecte is aangewezen om enkele dagen vakantie in Engeland door te brengen. Ieder jaar worden twintig kinderen, die medewerking verlenen aan deze collecte, bij loting hiervoor aangewezen. Gisteren ontving de secretaris van de afdeling Terneuzen, de heer C. Sol. van het hoofdkantoor te Amster dam bericht, dat een der gelukkigen de 12-jarige Ria Visser. Rozenstraat 148 te Terneuzen, van 10 tot 14 april gratis naar Engeland op vakantie mag. vanger wordt per 1 september be noemd tot referandaris, doch met behoud van de ontvangersfunctie; b. het kantoor van de ontvanger wordt overgebracht naar de le afdeling der secretarie; c. de bode bij de ont vanger wordt per 1 september bode der secretarie en d. de werkzaam heden van de jongste ambtenaar bij de ontvanger worden per 1 septem ber beëindigd. In verband met de ontslagverle ning aan de heer Van Riet moest overwogen worden op welke wijze in de onstane vacature kan worden voor zien. hetzij door benoeming van een buitenstaander, door opschuiving of op andere wijze. Aangezien de laat ste jaren in steeds toenemende ma te een combinatie wordt gemaakt van ontvangerskantoor met de financiële afdeling der secretarie en er reeds langere tijd een streven is om de ontvanger als zodanig uit de gemeen te te doen verdwijnen, heeft het col lege in die richting gezocht. Door een dergelijke combinatie is het mogelijk de werkzaamheden van de financiële afdeling en van de ont vanger te vereenvoudigen. Het gevolg is een belangrijke bezuiniging op sa larissen. daar het ontvangerssalaris praktisch komt te vervallen. Daarbij komt nog de toevallige omstandighei dat de chef-bode op 1 november a.s. eveneens ontslag had moeten worden verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De bode van de ontvanger kan dus over gaan als bode der secretarie. Tenslot te achten b. en w. het naar alle waarschijnlijkheid mogelijk door com binatie van werkzaamheden dat de jongste ambtenaar ten kantore van cle ontvanger overbodig wordt. Deze ambtenaar is daar. volgens het colle ge. benoemd met de wetenschap, dat van promotie op die plaats geen spra ke kon zijn. Voor het vrijkomende kantoor van de ontvanger is nog geen bestemming gevonden. Mogelijk zal er de dienst Bescherming Bevolking kunnen wor den ondergebracht, waardoor de dienst voor Maatschappelijke Zorg meer ruimte krijgt. Onder leiding van mr. dr. A. Mes, lid van G.S. en voorzitter van de prov. culturele adviesraad, had te Goes een bespreking plaats met ver tegenwoordigers van Zeeuwse cultu rele organisaties, over de verdeling van het rijkssubsidie voor culturele zaken, dat voor dit jaar 35.000. bedraagt tegen 30.000.in 1957. De minister van Onderwijs had daarbij maatstaven verstrekt voor de verde ling en die zijn door de bijeenkomst aanvaard. De voornaamste hiervan zijn dat de Zeeuwse volksuniversi teit een subsidie zal krijgen van 19.000.(vorig jaar 17.500.en andere Zeeuwse cultuurvel-zorgende organisaties 7000.de rest is voor de stichting Zeeland en voor de uit werking van het programma der cul turele adviesraad. Op korte termijn zal de stichting Zeeland een nota op stellen over de veldelingssleutel, wel ke voorgelegd zal worden aan de adviesraad. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door de heren mr. dr. Mes en v. Poelje. (G.S.): mr. F. Adriaanse (Z.V.U.J. Stolte (kath. cult, federatie); A. Schuit (Nut); C. Hack (Arb. kunstkring) en door mr. J. Hornstra en A. Borst van de stich ting Zeeland. MIDDELBURG Dezer dagen zijn in de Stromenwijk de eerste twintig woningen van het nieuwe contingent van 76 opgeleverd. Een twaalftal is inmiddels ook reeds bewoond. Naar verwacht mag worden zal in de loop van april de tweede serie voor bewoning gereed komen. Raadsvergadering op laatste maandag B. en w. stellen de raad een wij ziging van het reglement van orde voor de raadsvergadering voor. waar in bepaald wordt, dat de raadsver gaderingen zoveel mogelijk gehouden worden op de laatste maandag van elke maand, aanvangende om 14 uur. In de praktijk is namelijk gebleken, dat de vergaderingen van de eerste maandag enkele malen per jaar moe ten worden verschoven. De eerstvol gende openbare raadsvergadering is voorlopig vastgesteld op maandag 24 februari a.s. Zoals reeds bekend zal op woensdag 19 februari a.s. een bijzondere raadsvergadering worden gehouden ter installatie van de bur gemeester. Restauratiesubsidie De gemeenteraad ontving een voor stel van b. en w. om aan de heer B. Wattel in de kosten van restauratie van het pand Molstraat 23 een sub sidie uit de gemeentekas te verle nen van 15 procent der door het rijk goedgekeurde restauratiekosten. De ze subsidie wordt geraamd op 1426.50. Rijk en provincie hebben reeds hun bereidheid tot subsidiëring doen blijken. GOES Goes heeft weer contanten De Goese raad verenigde zich gis teravond met de voorstellen van b. en w. om met de bank van Nederland se gemeenten drie geldleningen van samen ruim eén miljoen, tegen zes procent aan te gaan. Sociaal werkster vertrekt Naar men ons meedeelde heeft mej. O. Dierick, kath-sociaal werk ster alhier, tegen 1 april a.s. ontslag gevraagd wegens haar benoeming in gelijke functie in een der parochies te Bergen op Zoom, Mej. Dierick heeft te Goes onge veer vier jaar gewerkt en zich zeer verdienstelijk gemaakt op haar ter rein. Zaterdag a.s. zal de Bevelandse schildersclub ..Luctor het emergo", na haar vergadering in „Slot Osten- de1' te Goes, een bezoek brengen aan de katholieke kerk, voor het be zichtigen van de muurschilderingen, welke enkele jaren geleden door Fie- ter Geraedts gemaakt zijn. Deken Nieuven van Dijkum zal d beteke nis der taferelen uitleggen. Zo men weet was de opgave waar- stond, niet gemakkelijk. De kerk, die reeds vijftig jaar staat en in neo-go- tische stijl is gebouwd, verdroeg nl. geen moderne schildering. Geraedts heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak gekweten en een kunst- wrk geleverd van hoge aristieke waarde. g-Heerenhoek 25-JARIG PROFESSIEFEEST Onder zeer grote belangstelling vierde zuster Agatha (in de wereld Jacomina de Jonge) in haar geboor teplaats haar 25-jarig professiefeest temidden van haar zeer talrijke fa milie. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis en 't feest werd voortgezet in de Jeugdhoeve, waar in de namiddag een druk bezochte re ceptie werd gehouden. VERGADERING BUURTVERENIGING „WEST VOORUIT" In de zaal van Verhoeven hield de buurtvereniging „West vooruit" haar jaarlijks feest. Nadat de voorzitter de heer L. J. van der Linden, allen had verwel komd, bracht hij naar voren, dat. bij de feestelijkheden van de nieuwe burgemeester. de buurtvereniging 's-Heerenhoek „West vooruit" de 2e prijs was toegewezen voor de Ere poort. nl. een bedrag van 37.50. Met alle onkosten, die gemaakt zijn, was er een goed saldo in kas van ruim 40.u. Dit geld zal op een rentegevend spaarboekje komen, en dit geld blijft omdat er ook bijdragen zijn geko men van niet-leden ter beschikking voor latere eventuele feestelijkheden. Na de koffietafel waren het de he ren Polfliet en Vermeulen die met hun muzikaal programma voor de verdere gezellige avond zorgden. Dat de voorzitter even na twee uur de avond sloot, bewijst wel, dat de stem ming er bijzonder goed in zat. DE JEUGDHOEVE Gestaag vordert het restauratie werk in de Jeugdhoeve, waar de gro te toneelzaal wordt ingericht als bios coopzaal. Over enkele weken zal de geheel gemoderniseerde zaal officieel worden geopend. De parochie beschikt dan over een hyper - moderne filmapparatuur waarvoor intussen enkele personen zijn opgeleid voor een deskundige be diening. De modernste apparatuur wordt geheel" ondergebracht in de nieuwe geheel afzonderlijke filmcabi ne, door deskundigen uit Eindhoven. Ook de zitplaatsen zijn op een zeer vernuftige manier amfitheaters- gewijze gebouwd Ook voor de opber ging van het filmdoek is een zeer handige manier gebezigd Een grote aanwinst. Als de nodige zorg wordt besteed aan het vertonen van goede films is de trek naar de Jeugd hoeve weer verzekerd. 3 De toneelclub St. Genesius uit Graauw heeft met de opvoering van het toneelstuk „Romance aan de Ri viera" een ongekend hoogtepunt be reikt Regisseur Koene uit Hulst kan terecht trots zijn op de prestaties van de acteurs en actrices. Alle rollen werden uitstekend vertolkt, wat nien niet kan zeggen van andere overi gens uitstekende voorstellingen, waar bij het spel gedragen werd door slechts enkele spelers. In tegenstelling met de vorige uit voering „Potas en Perlemoer". werd nu rustig gespeeld. Het optreden was beheerst en er was dit keer eens niet een zenuwachtigheid waar te nemen, die anders nogal eens schade deed aan de uitvoering. De gebroeders Wil- lems, respectievelijk als professor en politieprefect. waren in prima vorm. al was net spel van de politieprefect in het begin niet erg overtuigend. De grote ontdekking van de vorige uitvoering. Ed. Totte, was weer een van de besten van het hele team Mej. Felo Bakker, die voor het laatst voor St. Genesius speelde in verband met haar a.s. huwelijk, heeft van haar afscheidsoptreden een gran dioos succes gemaakt. Haar spel was zo levensecht dat zij haar ontmoeting met be professor in het tweede be drijf. tot het hoogtepunt van de avond maakte. Ook de andere damesrollen werden aanvaardbaar vertolkt Jet van Im merzeel, Jeanne Smolders, Wieske Schillemans. M. Hofman en Y. van .Waterschoot zorgden voor een aan trekkelijke realisering van hun rol len. Ook de heren Frans de Waal, Jos Buys en Jos van Troost droegen even eens bij tot het welslagen van de avond. Belichting en kostumering waren goed. De heer de Potter had gezorgd voor decors die het spel een nog grootser indruk gaven. Morgen, vrijdag 7 februari gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.06 uur en 17.41 uur; te Terneuzen om 4 18 en 16 46 uur en te VLïsingen om 3.45 en 16.15 uur. (Van onze verslaggever) Op het Van Coothplein te Breda is woensdagmiddag even voor zes uur een personenauto, afkomstig uit België, door de douane de pas afgesneden. De bestuurder, de Belg J. B. A. V. uit Stormbeek-Bever, werd door deze manoeuvre volkomen ver rast en kon worden aangehouden. In de personenauto, een twee jaar oude Studebaker-Champion, bleek ongeveer 150 kilogram roomboter aanwezig te zijn. een lading boter bevond met be stemming België. Het signale ment van de auto was ietwat vaag, doch tijdens een rondrit door Breda werd in de Ginne- kenstraat inderdaad een Belgi sche auto aangetroffen, welk onbeheerd en afgesloten stond geparkeerd- Er werd in de buurt gepost in af wachting van de komst van de be- De mannen in een patrouille rende mobilofoonwagen van de buitendienst der douane hadden rijdende onder Rijsbergen, een seintje gekregen, dat er in Breda een personenauto was gesigna leerd, waarin zich vermoedelijk stuurder. Deze kwam even na half zes naar de auto, startte en reed rustig de Ginnékenstraat uit op een moment, dat daar door het speruur vrij druk verkeer was. De chauffeur van de pos. lende douane-auto zag de wagen aan komen en reed de mobilofoonauto vlak, voor de Belg, waardoor deze wel ge noodzaakt was om te stoppen. De bestuurder was volkomen over stuur, toen hij de douane uit de auto zag springen. Hij kon dan ook zonder enig verzet worden ingerekend. Een vluchtige inspectie in zijn auto w ees uit, dat inderdaad een partij roombo ter was geladen. Truc? De Belg en zijn auto werden onder eleide naar Roosendaal gebracht. De niukkelaar zal nog deze week voor de •fficier van justitie worden geleid, na dat liet onderzoek in deze zaak geheel esloten is. In hoeverre de douane hier •net een smokkelkomplot te doen heeft is thans nog niet te zeggen. Opvallend is, dat hier een vrij nieuwe auto voor de smokkel is ingezet. Misschien is dit weer een nieuwe poging om de douane om de tuin te leiden. Het heeft echter kennelijk weinig succes opge leverd. Sas van Gent De jaarvergadering van de boeren- en boerinnenbond afd. Sas van Gent kende een grote belangstelling. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de overleden leden. Tijdens de vergadering werd de heer F. de Caluwé. die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie herko zen tot bestuurslid. Hij werd tevoren als voorzitter herkozen. De boeken en kas van de penning meester werden in orde bevonden. Hierna hield ir. v. d. Wolff uit Hulst voor een aandachtig gehoor een spreekbeurt over de toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen. Na het diner hield de heer van Kampen, directeur van de CHV in Zeeuwsch-Vlaanderen. een causerie over de problemen bij 't combinen van granen en de opslag daarvan. De verdere avond werd op een ge- noegelijke wijze doorgebracht. Vooral de voordrachtjes van de le den van de boerinnenbond vielen zeer in de smaak. W estdorpe Jaarvergadering Eikels worden bomen" De r.-k. muziekver. heeft onder voorzitterschap van de heer A. de Be- lair haar jaarvergadering gehouden in het lokaal bij P. de Rijcke. Onder de ingekomen stukken werd aangetroffen een schrijven van de ge meente Westdorpe .waarbij voor het jaar 1958 een subsidie wordt toege kend van f 600. plus een garantiestel ling tot een bedrag van f 400 voor een in 1958 te organiseren festival. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het aantal werkende le den 35 bedraagt, en het aantal con tribuerende leden en donateurs 149. Daarna kwam het verslag van de penningmeester, waaruit bleek, dat de inkomsten over 1957 in totaal hebben bedragen f 2756.03. De uitgaven be droegen f 2737.89, zodat het batig slot op het einde van het jaar bedroeg f 18.14. De voorzitter deelde mede. dat de di recteur. de heer D. Thomas, om ge zondheidsredenen genoodzaakt was, om ontslag te nemen als directeur van de vereniging. In welgekozen woer den gaf de voorzitter een overzicht vsn de verdiensten, die de heer Tho mas als directeur voor de vereniging heeft gehad en hij sprak een woord van dank uit voor al hetgeen hij in die functie voor de vereniging heeft gedaan. Met algemene stemmen werd besloten om de heer D. Thomas te be noemen tot eredirecteur. Hierna werd de heer Armand Tho mas tot directeur benoemd. Hij sprak de hoop uit, dat hij een waardig opvolger van zijn vader zou mogen zjjn. Met algemene stemmen werd de heer A. De Beleir herkozen als voor zitter van de vereniging. Eveneens werden herkozen de aftredende be stuursleden de heren Theo Fassaert en Willy Verhaegen. Medegedeeld werd dat de heer A. Vervaet ontslag nam als bestuurslid en als penning meester. Tevens werden drie be stuursleden gekozen: de heren D. Tho mas. P. Smolenaers en A. de Cause- maker. De heer P. Smolenaers wordt penningmeester. Besloten werd om dit jaar deel te nemen aan het bondsconcours te St.- Jansteen. Het is de bedoeling om een festival te organiseren. De uitwerking werd aan het bestuur overgelaten, dat tevens naar middelen zal uitzien tot dekking van de kosten. Bij de gebruikelijke rondvraag kwam ter sprake de moeilijke finan ciële positie der vereniging. Besloten werd tot invoering van rle betaling van contributie van f 0.10 per week. De scheidende directeur maakte van de rondvraag gebruik om bestuur en leden te bedanken voor de medewer king en de prettige samenwerking, welke hij heeft ondervonden gedu- tende het tijdvak dat hij als directeur is werkzaam geweest. Hij hoopte, dat zijn zoon als opvolger in zijn functie dezelfde medewerking zou mogen on dervinden. Namens de leden sprak de heer M. Dehulsters een woord van dank tot de scheidende directeur. BEVORDERD De heer G. Altena. ambtenaar der I. en A. is bevorderd tot hoofdassis tent-titulair. NIEUWE VERENIGING OPGERICHT In „Het oudt Raedhuys" is een ver eniging opgericht van konijnenfok kers en pluimveehouders, welke de naam zal dragen „Westdorpe en om streken". Bij de oprichtingsvergade ring waren 16 leden aanwezig. In het bestuur nemen zitting de heren C. Haak (voorzitter). Roger Soethaert (secretaris), H. van Vlaanderen (pen ningmeester), Remie Soethaert en L. Soethaert. AFSCHEID BIJ DE K.A.J. Enkele kajotters hebben in het lo kaal bij J Gijsel afscheid genomen van de K.A.J. Zij gaan deze week in militaire dienst. De avond werd in ge zelligheid doorgebracht, na eerst ge zamenlijk een koffietafel te hebben ge bruikt. TEERDAG „DE PLATZAK" Op de jaarvergadering van de vis- club De Platzak werd besloten om 1 de jaarlijkse teerdag te houden, op zaterdag 15 februari. Deze feestavond zal plaats vinden in café Het Oudt Raedthuys. Graauw RAADSVERGADERING Vandaag, donderdag, komt de raad van onze gemeente om 6 uur bijeen. Op de agenda staan enkele onder wijskwesties, benevens een voorstel van b. en w. om een geldlening van 3000 gulden tegen 6 pet. aan te gaan met de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Kloostersande EEN BABT VAN DUIZEND WEKEN De toneelafdeling van de h nonle „St Cecilia" heeft in studie j unen de klucht in drie bedrijven „Een baby van duizend weken" van Hans Nesna. Dit spel zal op zondag 16 en maan dag 17 februari opgevoerd worden in zaal van Leuven. Waterlandkerkje FILM VAN HET RODE KRUIS De afd. W. Zeeuwsch-Vlaanderen van Hef Nederlandse Rode Kruis heeft in't Dorpshuis de film. „Zwervers der ?0e eeuw" vertoond. Voor deze prach tige film bestond een zeer goede be langstelling Onder de pauze werd een verloting gehouden. Aardenhurg Bindingsavonrl B.B. uitstekend geslaagd In de zaal van de Roode Leeuw fe Aardenburg werd de eerste bindings- avond van dit seizoen in west- Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, van de Bescherming Bevolking. Daar bur gemeester J. van Dongen wegens ziekte verhinderd was, opende wet houder A. I. Catsm.m de bijeenkomst en trok een vergelijking tussen de vroegere luchtbeschermingsdienst en de huidige B.B. De leiding van de avond was in handen van het blokhoofd Ph, A. van de Velde, die er in zijn toespraak op aandrong, dat het nodig is om te oefenen, hetgeen kan geschieden door de geregelde samenkomsten. De Aar- denburgse B.B. telt thans 22 man. ter wijl er 30 nodig zijn. Hij spoorde aan om te trachten het getal 30 vol te maken. Hierna volgde een bont program ma. Eerst werd een B.B.-film ver toond. terwijl verder een tweetal films in kleuren over Venezuela en Curagao de aandacht trokken. Ook het krin-ghoofd van de B B. in west-Zeeuwsch-Vlaanderen. W. I. Catsman was aanwezig en hield een korte toespraak, waarin hij onder meer het blokhoofd Ph. van de Velde dank bracht voor de organisatie. Uit eigen kring kwam een duo uit Sint Kruis voor het voetlicht met een to neelstukje. terwijl de brandweerploeg er de vrolijkheid inbracht met de uitbeelding van de brandweer in vroeger tijd. De Aardenburgse brand weercommandant. H. Beun tenslotte, oogstte succes met zijn voordracht over „De wolf en de 7 geitjes". Een verrassing was voor de aanwezigen het eerste optreden in het openbaar van het familie-orkestje „De kwaken de kikkers". In kleurig unilorm speelden zij ver scheidene vrolijke muzieknummers en openden en sloten met hun herken ningsmelodie „Jeugd voorwaarts". De kinderen le Grand oogstten met hun eerste optreden dan ook succes. Op verzoek van de stichting Chris telijk Detailvakonderwijs in Zeeland heeft het dagelijks bestuur' der ge meente Middelburg de raad een voor stel doen toekomen om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een detailhandelsvakschool te Middelburg, uitgaande van die stich ting. nodig is. Het doel van het on derwijs aan die school vierjarige dagschool voor uitgebreid lager nij verheidsonderwijs is het geven van algemeen vormend handels- en vak onderwijs aan jongens en meisjes ter opleiding voor zelfstandige detaillist (e) en voor kaderfuncties in de han del. De school zou bestemd worden voor leerlingen van 12 tot ongeveer 16 jaar. Een minderheid in het col lege zag liever een soortgelijke niet- sectarische school, maar een daar- toestrekkend verzoek is niet gedaan. GOES Grand: Vrouwen zonder vrij heid. MIDDELBURG Electro: James Dean Cyclus: Concertzaal 8 uur: N.R.V.- z.v.w.: Frankrijk in de zon. VLISSINGEN Luxor: Brandend moe ras, 14 jaar: Ariënsgebouw 8 uur: Openbare KVp-vergadering. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Cy clusvoorstelling met „Dwars door Pa rijs". ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Bedelstudent. GENT Kon. Neder!. Schouwburg 7,30 uur. Een handvol sneeuw. >S- 1"NE RaaJ aal-ecil den. waa:| nisaties \l hebben, tie in de werk te I schorsingl ongedaan! VertegJ ders, weil drnstazidil als een b| dat de voor het worden werkloos!! verdere il verzoek de EerstJ dovemansf Haar pen heeflj stra van tijdelijke sing getu van het werp. Er gesl wacht k<f bleef bij stra op h| En zo derheid ke grote lichtpunt de minist wederom I de behanl satienota.| de rem gen aang bedrijfsle| inzet geg tegen te via overH „aanvullel weer hetf van de pi de voorkl werkgeef 4 raadgeveij

de Stem | 1958 | | pagina 2