RANG CienudeCoco^ De leek in de liturg ie Amerikaanse onderzoeken geleerden gletsjers WIE IS WIE Belangstelling voor staartclubs blijft onverminderd het grootst Weer eens iets anders dan wit Chefarine ,4 Vonnissen in Belgrado l De nieuwe RANG rol, méér dan een lekkernij een exquise versnapering Vijf inleiders op Nijmeegse Katholieke Studentendagen Verblijf van gestien maanden op hoogte van 2500 meter r Barones von Frapp gaat in missie werken Met telelens op avontuur Zó of anders? ze s jitPjTmrrrrrrrrrinmnnnrrrrrrrrrmnf^^ TeTovrnToixmnrrrrniimiirrnTm „Verenigde Arabische Republiek'' Prins de Merode overleden 4 krachtige middelen iegen griep In 1 iablei Waarnemers uit V.S. naar ver en in Sow jet-Unie Onrustbarend groot aantal goedkope vlaggen" 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 m Francisco ,n heerlijke )quante bis* it met een charme, pi van smaak, ctp. 100 gr. titBeurre n neutrale cuit, die af- i en bij ieder- de smaak lt. Geeft de ideren zo nu dan een! ct p. 250 gr. Jvtaria enals Petil :urre voor k uur van de ig geschikt, ct p. 250 gr.' blijft rruk- i vol Fran- [ZEN uwbouw van 22 Itelijk vrije ves- ek. bij makelaars Nw. Ginneken- ?da. 55661 VGRUIL te Terheyden of ruil voor woning fiers. Brieven on- ur. v.d. blad. .IJKEN g middenstands- zoekt ser. ken- r.-k. jongen m. an dezelfde leef- ler. Brieven met >rd retour onder f.d. blad. MOTOREN bruikte automo- Autobedrijf iogstraat 75 - tel. rkoop onder vol- Regelmatig keu- 3. - Betaling te koop aangebo^ 0 km gelopen. - .iden, met radio. Breda. 55751 een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker, Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. k. LH VAVJ UlJV t Vi (Van een speciale medewerker) Vier dagen lang, van 30 januari tot en met 2 februari, is Nymegen het middelpunt geweest van de Neder landse katholieke studentenwereld. In de Keizer Karelstad heeft de Unie van Katholieke Studentenverenigin gen, de U.K.S.V., tezamen met verte genwoordigers van de hoofdbesturen van haar zusterverenigingen uit Duitsland, Oostenryk, België en Frankrijk voor de 32e maal haar jaarlijkse congresdagen gehouden. Dit jaar luidde het gespreksthema: de plaats van de leek in de liturgie, een belangrijk en actueel onderwerp, dat uitgewerkt werd door eminente spre kers. Tot ontmoeting droeg bij het feit dat onder de ruim 900 deelnemers nog nooit was het totaal aantal zo hoog dit jaar voor het eerst ook een afvaardiging van de vijf diocesa ne groot-seminaria aan de discussies deelnam. Tijdens de plechtige openingszitting sprak voor een overbezette zaal de befaamde liturgiehistoricus prof. dr. J. A. Jungmann s.j. uit Innsbrück (Oostenrijk) over de fundamentele vraag: wat is liturgie en welke is de plaats van de leek in de liturgie Hij bepaalde liturgie als de levende ere dienst van de Kerk. d.i. het Volk Gods als hiërarchisch geordende ge meenschap, waarbij spreker het hoofdaccent wilde leggen bij de hier en nu tot eredienst verzamelde ge meenschap met haar rechtmatige zielzorger, die in gemeenschap leeft met de hele Kerk en die de eredienst viert zoals de voorschriften van de Kerk dit verlangen. Hieruit leidde spreker af dat de leek een recht en een plicht heeft tot actieve deelname aan de liturgie in de Kerk. Interes sant en belangrijk waren ook de kanttekeningen die hij aan zijn betoog toevoegde over het religieuze volks gebruik als uitstraling van de liturgie in het familie- en volksleven. J orm en mentaliteit Wanneer de liturgie de eredienst is van het Godsvolk, dan moet er een grote betekenis worden toegekend aan de uitwendige vormen, zoals daar zijn de gebeden, melodieën, ceremonieën, gewaden, het kerkgebouw, beelden enz. Voor ieder met open oog is het duidelijk dat er tussen de bestaande vormen en de mentaliteit van de le ken van nu een kloof is ontstaan, een spanning die overigens ook door paus Pius XII is erkend en door de recente liturgiehervormingen reeds enigszins is ontspannen. De vraag die nauw hierbij betrokken is. in hoeverre de liturgie aan de traditie gebonden is en waarom. Voor de eerste maal werd op dit congres van studenten deze vraag uitdrukkelijk gesteld, ter wijl men het elders als een gegeven heid vooropstelt. Als theoloog bena derde prof. dr. Th. Vismans o.p. uit Nijmegen de genoemde vraagstel ling. Hij concludeerde dat naar haar diepste kern de liturgie zelf traditie is, omdat zij door de eeuwen heen de actualisering is van het historische verlossingswerk van Christus. De uit wendige vormen zijn enerzijds diep gaand beïnvloed door factoren van voorbijgaande aard, maar anderzijds een traditiemonument dat men niet roekeloos mag voorbijgaan, aldus zijn helder opgezette inleiding. Als leek zag vrijdagmiddag prof. dr. J. Groot- aers, Belgisch senator, uit Brussel, de norm in de vormen die authentiek teruggaan op de vóór-middeleeuwse tijd, daar na de 13e eeuw een meer individualiserende tendens de liturgi sche vormgeving was gaan beheersen. Door zijn drang naar communautaire heilseconomie, soberheid, discretie en universalisme in tijd en ruimte is de moderne mens in staat de liturgie van de toekomst te scheppen. Is de spanning tussen de liturgische vormen en hun beleving door de leek in het Westen al groot, nog sterker wordt deze aangevoeld in de totaal anders geaarde missielanden. Prof. dr. R. Mohr uit Nijmegen woog zater dag in een inleiding, die hij om de fijne nuances van zijn onderwerp in zijn moedertaal, het Duits, uitsprak, het universele karakter van de litur gie en daardoor van de Kerk af tegen het gevaar van een verwerping van westerse elementen en zo ook van de liturgie door het opkomend eigen waardebesef in de missiegebieden. Zeer voorzichtig wist hij in vurige bewoordingen alle facetten van dit zeer moeilijk onderwerp te belichten. Zijn zeer doorwrochte spreekbeurt mocht een minutenlang applaus in ontvangst nemen. De vraag naar de plaats van de leek in de liturgie is niet enkel een theoretische vraag. Praktisch zoekt men reeds naar een oplossing, of be ter: naar verschillende nieuwe vor men. Door een sympathiek gebaar van de Nederlands Hervormde Kerk was dr. J. Pollmann uit Amsterdam in de gelegenheid om in de sfeervolle Stephanskerk enige van deze experi menten te bespreken en te laten ho ren. Hoogtepunt Het hoogtepunt en tevens de daad werkelijke beleving van het besproke ne was de plechtige Eucharistievie ring in de kapel van het St. Canisius- college. Tezamen zong men de Mis voor Schola en Volk van Albert de Klerk en onder de H. Mis was er een offergang ten bate van het Entr'aide Werk van Pax Romana. Tijdens de plechtige slotzitting in het Concertgebouw ,,De Vereniging" hield Dom dr. A. Verheul van de ab dij van Afflighem uit België de slot rede. waarin hij de betekenis van de liturgie voor de moderne gelovige be zag, die zijn geloof niet alleen maar ziet als een aanvaarden van de door God geopenbaarde waarheden, maal ais een persoonlijk ja-zeggen op alles wat Christus ons te zeggen heeft. Christus is de hoeksteen, het funda ment van een geestelijk gebouw, de Kerk, waarin een cultus, een viering plaats heeft door een heilig priester schap. het priesterschap van een leek. Tenslotte kon spreker op geniale wij ze de gehouden inleidingen in een tiental punten samenvatten. Dat er niet alleen maar inleidingen gehouden werden, zal men begrijpen. Ook een filmvoorstelling, een uitvoe ring met zang en pianospel de stu dent-pianist C. Jacobs uit Gilze munt te hierbij uit officiële ontvangsten en gezellige bijeenkomsten wisselden het geheel af. Alles overziende, mag gezegd wor den, dat ook deze Katholieke Studen ten Dagen aan haar doeleinden: be zinning. ontmoeting en feest, hebben beantwoord. De sfeer was er open en vertrouwelijk; de bedoelingen op recht. Diep ernstig is er gediscus sieerd. En echt grandioos feestge vierd. Alles bijeen een tweede „Lake Success"! a van Op twee plaatsen vraagt het Midden-Oosten weer de belangstel ling. Aan de Israëlische grens wor den weer gewapende botsingen ge meld en zaterdag wordt naar alle waarschijnlijkheid de Staatkundige Unie-Egypte-Syrié een feit. Op bovenstaande kaart ziet men, hoe Israël en Jordanië in de tang zien van deze „Verenigde Arabi sche Republiek". De vier Amerikaanse geleer den. die in het kader van het inter nationale Geofysisch Jaar hun bivak hebben opgeslagen in het Brooks- gebergte - de noordelijkste bergrug op het Noordamerikaanse vaste land - zijn geheel op elkaar aange wezen want zij leven op een plek. die praktisch van de buitenwereld is afgesneden. De taak die hun is opgedragen omvat evenwel een van de belang rijkste onderzoekingen die in het Amerikaanse program van het IGJ worden verricht: zij moeten na melijk het verband vaststellen dat er bestaat tussen aanwas en slin ken der gletsjers en de klimaats wijzigingen over de gehele wereld. Zij hebben hun tijdelijk verblijf op geslagen op de McGall Gletsjer, waarin ze diep door het ijs een schacht hebben gegraven. De gletsjer is opgebouwd uit hon derden lagen ijs en sneeuw, die daar in de loop der eeuwen jaar op jaar zijn afgezet. Door nu deze op eenvolgende lagen te onderzoeken, hopen de geleerden er achter te ko men wat voor klimaat er op ver schillende tijden in het verleden heeft geheerst. Wanneer dit is vastgesteld hoopt men dat het mogelijk zal zijn nauwkeuriger voorspellingen op te stellen voor toekomstige kringlopen in het klimaat, iets dat tot dusver niet mogelijk is gebleken. Deze ploeg van vier man staat on der leiding van Richard C. Hubley, die verbonden is aan de universiteit van Washington. Hij zal met zijn drie medewerkers 16 maanden doorbren- Advertentie) Prins Frederik de Merode, voorzit- Belgische rode kruis, is lede arige *ee^ijd Brussel over- Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderent Cfcefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dal ook de zwakste maag niet van streek raakt. CHefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN VIN EÉN TABLET Itgri, pqntn m qn-p Gf.chiU vM, dr g.vo.ligsl. m.ao, «wil du wordl btschvmd door tri kr^nddrtl (Mam gen op deze eenzame post, die op een hoogte van 2.500 meter op de top van de gletsjer is gelegen. Het is vrijwel onmogelijk hun kamp op andere wijze te bereiken dan met een klein, van ski's voorzien, vliegtuig dat op een klein sneeuwveld, omringd door hoge bergen, moet landen. De meeste vliegtuigen wagen zich echter niet aan deze moeilijke landing, maar werpen voedsel, brandstof en post bij het overvliegen af: een andere ver binding bestaat er niet met de bui tenwereld. Het voedsel moet in zware metalen drums worden ver pakt teneinde te voorkomen dat de talrijke grizzly-beren, die in de om geving van het kamp leven, er zich meester van maken. Vragen De geleerden op deze eenzame post hopen een antwoord te vinden op vragen, die reeds lang van groot be lang werden geacht: Neemt de MacGall Gletsjer een andere vorm aan wanneer het wereldklimaat warmer wordt? Wat is de huidige tendens: wordt de gletsjer langer of trekt hij zich terug? Wijst deze tendens op een warmer worden van het klimaat, waardoor de Poolzee bevaarbaar zou wor den? Andere geleerden trachten even eens in het kader van het IGJ-pro- gramma het antwoord op dergelijke vragen te vinden. Zo bestuderen de Canadezen de gletsjers op het El- lesmere Eiland, dat westelijk van Noord-Groenland is gelegen, terwijl andere glaciologen een soortgelijk onderzoek instellen in Groenland, IJsland. Spitsbergen en in het Zuid- pool-gebied. Verlangen Dat de geleerden zo verlangend zijn. meer te weten te komen over de grote gletsjers in de wereld, komt omdat deze de ..gegevens" bevatten van de klimatologische veranderin gen in het verleden. Verborgen in de ijslagen ver onder het oppervlak van de gletsjers zijn de fysische ver schijnselen ,,af te lezen", die licht kunnen werpen op de klimaatsom standigheden waardoor de gletsjers in vroeger tijden aangegroeid en later afgesmolten zijn. Concrete gegevens van dit soort De Amerikaanse legering heeft een uitnodiging 0111 waarnemers naar de verkiezingen voor de Opperste Sowjet (parlement) tn de Sowjetunie te zen den aangenomen. Drie waarnemers zullen naar Moskou gaan. Zoals bekend, hebben drie Sowjet burgers in 1956 de presidents- en con gresverkiezingen in de V. S. bijge woond. De ouders van een tweeling van 'l maanden, die als twee drup- Pels op elkaar lijken, hebben hun kleintjes gisteren naar het ziekenhuis in Clinton (Illinois), waar zij geboren zijn, gebracht voor het nemen van nieuwe voetafdrukken. De moeder zei, dat zij de kin deren niet meer uit elkaar kon houden sinds hun haren geknipt zijn, want door de krulletjes van het ene kleintje kon 'zij beiden uit elkaar houden. De ouders zullen nu de nieu we voetafdrukken vergelijken met die, welke direct na de geboorte zijn genomen. zullen ongetwijfeld een verklaring brengen van het feit dat in lang voor bije geologische tijdperken geweldige ijsmassa's zich over uitgestrekte de len van de aarde uitstrekten en op de huidige dag nog ongeveer een tien de van het aardoppervlak met ijs is bedekt. B(j dit onderzoek wordt onder meer bepaald hoeveel van de zon afkom- stige energie door de gletsjer wordt opgenomen. Een daarbij gebruikt in strument is een solarimeter, waar- 11 ee de veranderingen in de korte- goif-stralingen die van de zon ko men bepaald worden. Deze stralen lopen van het infrarood via bet zicht bare licht naar het ultraviolet. Met een dergelijk instrument kan worden bepaald welk gedeelte van die stra len door de gletsjer wordt terugge kaatst. Instrumenten Met behulp van twee andere in strumenten radiometers wordt het totaal binnenkomende licht en het gereflecteerde gemeten, zowel de stralen van korte als van lange golf lengte: die van lange golflengte zijn de warmtestralen, die men in het zonlicht voelt. Voorts beschikt men over een ap paraat waarmee de warmtestroming kan worden gemeten. Dergelijke gegevens zullen ook ver kregen worden door de andere gla ciologen, die zich bevinden in de waarnemingsstations aan Noord- en Zuidpool. Wanneer al de verkregen gegevens met elkaar worden vergele ken, zal het misschien mogelijk zijn precies vast te stellen of het ijs van de poolkappen in volume toe- of af neemt of onveranderd blijft. Dit zal op zijn beurt weer een waardevolle aanwijzing zijn voor de klimaatsom standigheden in de nabije toekomst. Het verkrijgen van een antwoord op al deze vragen vormt een van de voornaamste doelstellingen van het internationale Geofysisch Jaar. De bekende barones von Trapp, over w ier leven een film handelt, die momenteel in Breda draait, heeft het besluit genomen haar concertreizen te beëindigen en zich in te zetten voor het missiewerk op Nieuw-Gui- nea. Tijdens haar concertreis door Aus tralië bezocht zij eveneens Nieuw- Guinea. Hier kwam zij in aanraking met het missiewerk van de Missio narissen SVD. Drie van haar kinde ren zijn direct op Nieuw-Guinea ach tergebleven om daar als lekenmis sionaris hun werkzaamheden te be- finnen. Barones von Trapp wil in towe (USA) een instituut openen voor de opleiding van lekenmissiona rissen. Behalve door haai' autobiografie is Maria von Trapp vooral bekend ge worden door de film „De Familie Trapp" waarin eveneens haar leven verhaald wordt. De kinderrijke fa milie von Trapp, die in Salzburg woonde, trok de aandacht door een eigen muzikaal ensemble, wat aan leiding gaf tot concertreizen in het buitenland. Bij de inlijving van Oos tenrijk door Duitsland in 1938 vlucht te de familie von Trapp naar de USA. Hier richtte de barones te Stowe een centrum in, waar muzikale weekends werden georganiseerd. Zij trachtte de ongelovigen onder haar gasten door de muziek weer tot God te bren gen. Deze opgave, die zij zichzelf ge steld heeft, verloochende zij niet tij dens haar verblijf op Nieuw-Guinea, waar zij de inheemse bevolking door het religieuze lied op God trachtte te wijzen. Zij won hierbij op opvallende wijze het vertrouwen van de inheem sen. Met de nieuwe taak die barones von Trapp in dienst van het missie werk op zich heeft genomen, gelooft zij haar werk zijn bekroning te heb ben gegeven. OOST-ROZEBEKE De geleerden hebben weeral iets nieuws uitgevonden. Duuzende jaren lank hebben de mensen - ik heb 't nie over negers en hottentotten - tussen witte lakens geslapen... witte? allee, wad i e s wit? Wit betekent nog nie altijd proper. Maar, nu schij nen de geleerden - 't kunnen ook fabrikanten zijn - opeens uitgevonden te hebben, dat er van blauwe en groene en rose en zwarte lakens veel meer opvoedende en genezen de kracht uitgaat. Nooit van m'n leven heb ik geweten dat er nog andere as witte lakens bestonden. Maar nu komt me daar op eene keer m'n vrouw thuis van haar fa milie uit Antwerpen: „Sus. voila, 'n schoon okkasie, 'n zwart en 'n gruun laken.... haute nouveauté!" Nu moet ge weten, dat Wanne en ik in 'n lits- jumeaux slapen. Ik droom nie alle- nig hardop, maar ik leg ook nog stampen en stoempen uit te delen. „Ge gaat voortaan tussen zwarte la kens en. van tijd tot tijd. tussen gruune slapen". Ik weet me hoe 't bij u gesteld is, maar, bij ons... as 'n echtgenote iets van zin is, zet ze dat door, surtout as ze daarbij gesteund wordt door haar moeder. Ik vroeg dus enkel maar heel timide: „En mag ik ook weten, om welke reden ik des nachts van de kleur der onschuld, van de kleur der en geltjes, naar die des duivels moet verhuizen?" „Gij weet dat nog niet, Sus, maar, volgens de moderne geleerden, is 't witte laken 't best passend bij even wichtige naturen." Als die moderne geleerden gelijk hebben, moeten we toegeven, dat er meer evenwichtige mensen zijn dan we hebben gedacht.lmmers: de grote meerderheid slaapt tussen witte la kens. En de grote meerderheid zou dus evenwichtig zijn? Ik had altijd gepeisd dat de grote meerderheid zo stillekes-aan aan 't zot worren was. Ik ken er tenminste, van wie ik zeker weet, dat ze tussen witte lakens sla pen en van wie ik ook zeker weet. dat ze zo nu en dan met 'n goed stuk in hun botten, op hun kop in hun bed met witte lakens terecht komen. Wanne kwam met nog meer moderne geleerdheid voor dn dag: i Alexander Pavlovic, de 73-jarige ondervoorzitter van de vooroorlogse socialistische partij in Zuid-Slavië is tot acht en een half jaar gevangenis straf veroordeeld en de 70-jarige so cialist Bogdan Krekic tot zeven jaar. Zij worden beschuldigd van samen zwering ter omverwerping van het regime van Tito. De 58-jarige dr. Milan Zujovie, tot dusver hoogleraar in de rechtsweten schap aan de universiteit van Belgra do. heeft vier jaar gekregen wegens medeplichtigheid. Het proces heeft drie dagen geduurd. (Advertentie) „Zwarte lakens zijn voor de al te grote optimisten zoals gij. Ge zijt nie serieus genog, ge houdt iedereen voor d'n aap en ge steekt met alles d'n draak. De briefkes die ge in de gazetten schrijft slaan ook al lijk 'n tang op 'n varken, en..." ,,'t Akkoord, Wanne, maar dan i k de tang en g ij 't verken, asteblief!" „Ziet ge wel, dat ge onevenwich tig zijt, wad ies me da nu voor taal? Maar ge ziet: ik heb ook 'n gruun beddelaken mee gebracht. Als ge daar 'n week lang tussen hebt geslapen, kent ge geen zenuwen meer De wanhopigste mens die tussen gruun slaapt wordt weer fris en op gewekt." „Gaat dan uw gruune laken naar Pierre, onzen overbuur brengen. Die slaapt 's nachts geregeld in de gruu- nigheid. as 'm te laat uit de stamme- nee komt en de deur op slot blijft. Maar, ik zal u wat zeggen, Wanneke, ik zal zuut en braaf tussen de zwarte lakens gaan leggen, as gij da tussen de gele doet, en dan nog 'n deken met de zwarte leeuw d'r boven op, dan zijn en blijven wij, dag en nacht, véritabele flaminganten. Rood is gevaarlijk Ge ziet het: 'nne mens leert nog alle dagen bij. Misschien wist u ook nog nie. dat de kleur van de lakens waartussen ge slaapt voor u van 't grootste belang kan zijn. Daarom moet ge uitmaken, welke kleur van lakens 't best past bij uw karakter en in volle harmonie is met uw tem perament. Dat zal van grote invloed zijn op uw rustige nachten en vooral op d'n aard van uw dromen. Noemt ge dat van weinig betekenis? 'n Zoe te droom kost niks. Zoudt ge overdag moeten betalen, wat ge des nachts tussen hemelsblauwe lakens gratis droomt, ge zoudt zeer diep in uw portemonnaie moeten tasten. Die wereldvermaarde communistische kopstukken slapen sekuur tussen bloedrode lakens. Sliepen ze tussen witte, ze zouden toch wel es 'n me nuutje verstandig klappen. Bij de volgende verkiezingen zal bewezen worren of de moderne ge leerden ik meen. de moderne laken fabrikanten. gelijk hebben met hun kleurentheorie. Ik weet zeker dat al ons kiezers tussen witte (propere?) lakens slapen, maar zullen ze ook tonen dat ze evenwichtig zijn? Ik zou met het voorstel willen komen, aan alle katholieke kiezers 'n koppel groene lakens cadeau te doen. Groen schenkt bezinning, gezond en nuchter verstand. Ze zullen zich dan door de liberalen me meer in natte doe ken laten doen. Zodus: we zullen ons nu maar bij de zwarte lakens neerleggen en er tussen kruipen met 'n gerust hart in de hoop dat we geen zwartkijkers zullen worden. En hebben we schrik van 't zwart, awel, dan nemen we groen. Groen is im mers de kleur der hoop:„vert..j'es- père". Want het schijnt toch wel, dat dia moderne geleerde textielfabrikanten 'n bietje gelijk hebben als ze zeggen dat elke kleur 'n geweldige weerslag heeft op de slaap en met grote men- senkennis dient gekozen te worden. De verffabrikanten zullen dat ook seffes toegeven. Luistert: rode lakens schijnen hoogst danzjereus te zijn (ik heb 't u van de communisten gezegd) ze kunnen zelfs aanleiding geven tot waanzin. Maar laat ik u nou oprecht vragen: is 't nie 'n teken van waanzin tussen bloedrode lakens te kruipen? 'n Stier zou daar nog wel schrik van hebben. Nee, dan zou ik maar liever tussen bedelaars la kens van alle couleuren tegelijk krui pen. ge weet wel: die confetti-cou- leuren, die de jonge maskes dragen. Enfin, rood of zwart of roseWel terusten, rulle! SUSKE VAN TESTELT De scheepvaartcommissie van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) spreekt in een rapport over de kwestie der ..goedkope vlaggen" haar ongerust heid uit over de grote omvang die dit euvel aanneemt. Zij deelt mede, dat de vloot van vier landen Panama, Liberia. Costa Rica en Honduras die vóór de tweede wereldoorlog een totale omvang van iets meer dan 700.000 ton had, thans reeds meer dan 12.5 miljoen ton groot is en nog snel gro ter wordt. Zo heeft Liberia thans de op drie na grootste koopvaardijvloot van de wereld en komt Panama op de achtste plaats. Deze ..goedkope vlaggen" leveren reders twee belangrijke voordelen op: vrijwel volledige belastingvrij heid en lagere sociale lasten. Acht van de tien reders, die gebruik ma- ken van „goedkope vlaggen", zijn de tele-lens op de wedstrijden van van Griekse of Amerikaanse nationa- komende zondag gericht. NAC komt liteit of oorsprong. De in deze landen in de vuurlinie, te Utrecht, bij DOS. geregistreerde schepen zijn voorna- We herinneren ons nog duidelijk de meiijk tankschepen en wilde schepen welsprekende overwinning, welke de De reders, die gebruik maken van Bredanaars np eigen grond tegen de ..goedkope vlaggen" hebben uiter- Domstedelijke kanaries wisten te boe- aard voordelen boven hun concurren-1 ken. Later is de vorm uit de geel- ten en bij een dalende activiteit in I zwarte gelederen weggevloden. maai de scheepvaart is het niet uitgeslo- nu die kennelijk weer terugkeerde. Het is nog lang niet verloren voor de onderaan bengelende clubs. Het levende bewijs daarvoor levert ons het Bredase NAC, dat na een dreigende serie nederlagen en teleurstellend spel, even verrassend terug kwam en na de voorbije zondag nu zo goed als veilig is te beschouwen. Wat de grondslag voor dat fameuze herstel was? De zware training, vrienden. Gedurende de gedwon gen rust hebben de spelers zich aan onafgebroken oefenen onder worpen, met terzijdestelling van vele genoegelijke dingen des levens. Laten de clubs, die er even slecht als NAC toen voorstaan of nóg beroerder, dit vruchtbare voorbeeld als leidraad nemen. Hiermede hebben wij nu speciaal RBC en Dosko op het oog. Daarbij is eerste vereiste, dat eventuele onderlinge meningsverschillen worden wegge vaagd. door een volkomen eerlijk gesprek. En dan: tezamen met nieuwe moed aan het werk om te redden wat er te redden valt. Zonder haarkloverijen, maar als een volkomen eensgezind team. In dat geval zullen nog genoeg tegenstanders geveld worden en daarmede de plaats in de huidige omgeving gehandhaafd kunnen blijven. Nou. en wat er jongstleden zundag allemaal gebeurd is. behoeft beslist niet meer te worden herhaald. Dat zit allemaal nog muurvast in het ge heugen opgeborgen. Daarom meteen ten. dat bepaalde ..gewone" reders hun schepen moeten opleggen, terwijl de situatie van de vrachtmarkt nog vrij gunstig is voor de schepen, die onder een „goedkope vlag" varen. kan men het optreden in Utrecht al weer met meer vertrouwen tegemoet zien. Een gelijkspel moet dunkt ons tot de mogelijkheden worden gere kend. Zolang de situatie in de staart dus danig spannend blijft, kan men be zwaarlijk anders doen als daar nog een poos verwijlen. GVAV zal onge twijfeld met min of meer loden schoe nen naar Rapid reizen, want wie gaat de Groningers daar in Kaalheide suc ces meegeven? En wie durft BW op zijn moeilijke tocht naar Sparta winst voorspellen? U? Misschien in een rijtje op uw toto-formulier Een echt moeilijke voorspelling zit vast aan Blauw Wit. - Amsterdam, Als men meent: die konden elkaar ten leste wel eens de das om doen, is dat helemaal niet zo gek gedacht. Laten we het voorlopig eens op volle winst voor de gastheren hou den. Straks zien we dan maar weer. Voor NOAD en Elinkwijk staan de papieren ook niet zo bar gunstig. De Tilburgenaren zijn op bezoek bij Sportclub Enschede (brrren Ajax heeft de mannen uit Zuilen tus sen de krijtlijnen (ai, aiHet worden sombere dagen voor Walhout c.s. en Kruin met zijn mannen. Hoe, zo kijken wij verder, gaat het duel tussen ADO en Fortuna aflopen? Waarschijnlijk in een zege voor de Hagenaars. MW lijkt niet kansloos op eigen grond tegen Feyenoord. Gloeiend benieuwd zal de massa zijn naar het resultaat bij PSV-WV. Als de Eindhovenaren opnieuw met zo veel invallers aan moeten treden, is een prognose niet moeilijk, dan wordt opnieuw verloren, temeer omdat Wil kes c.s. er steeds beter in komen. Ie divisie A Het lijdt geen twijfel, dat Willem II zondag wint van het Haarlemse EDO. Van harte is eenzelfde resultaat toe gewenst aan RBC De Roosendalers moeten nu werkelijk weer eens kun nen winnen, omdat als tegenstander ditmaal mede-lantaarndrager Roda Sport fungeert. Het is dubbel van be lang 0111 te zegevieren, omdat bij ver lies van EDO èn Roda Sport. RBC meteen uit de gevaarlijke zone kan stappen. 2e divisie A Er zijn in het wedstrijdprogramma voor aanstaande zondag enige ont moetingen. waarvan men zonder schroom de uitslag kan voorspellen. EBOH bijvoorbeeld wordt beslist ver liezer tegen leider ZFC en 't Gooi wint zeker van Emma. Maar een vraag is vooralsnog of ONA in staat zal zijn Longa te kloppen, en jirecies zó moet men denken over UVS de Valk. Bij Wilhelmina - DOSKO kan men weinig anders doen als de thuis club de beste papieren toekennen. Terwijl men voorts DHC zeer minie me kansen tegen Zeist mee kan ge ven, rijst bij Baronie - Hilversum weer de vraag: hoe gaat dat aflo pen? Weliswaar keerden de groen witte Bredanaars verleden zondag met een smadelijke nederlaag uit Zeist terug, maar Hilversum speelt op zijn beurt sterk in dalende lijn. Het wordt dus naast een spannend treffen ongetwijfeld een dubbeltje op z'n kant. Want als de Baronnen op dreef komen ERE DIVISIE Ranid JC - GVAV (1)..—.. DO'S - NAC (3)..—.. Sparta - BW (1)..— Blauw Wit - Amsterdam (21 ADO - Fortuna '54 (11..—.. MW - Feyenoord (11.. SC Enschede - NOAD (1)..— PSV-WV (2)..—.. Ajax - Elinkwijk (1).. EERSTE DIVISIE A Willem II EDO (11..—.. HVC - DWS (1)..—.. VSV - Alkmaar (31.. RBC - Roda Sport (11.. Graafschap - AGOW (1)..— Volendam - Vitesse (1).. Excelsior - Helmond (1).. SW - DFC (21..—.. EERSTE DIVISIE B Sittardia - Hermes DVS (11.. Limburgia-Volewijckers (11 Helmondia - Eindhoven (15.. Wageningen-Rigtersbl. (11.. Leeuwarden - SHS (11.. Haarlem - RCH (31.. Xerxes - Stormvogels (21.. Fortuna VI. - KFC (11..—.. TWEEDE DIVISIE A EBOH - ZFC (21.. ONA - Longa (31.. 't Gooi Emma (11.. UVS - de Valk (3)..—.. A'ilhelmina - DOSKO (11..—.. Baronie - Hilversum (1).. DHC - Zeist (2).. TWEEDE DIVISIE B Oosterparkers-Heracles (2) PEC - Heerenveen (3) Zwartemeer - Ensch. B. (31.. Go Ahead - Oldenzaal (11 Veendam Tubantia (31 Velocitas - NEC (3).. Be Quick - Zwolse Boys (11..

de Stem | 1958 | | pagina 7