MG p Wit Bloemen voor prinses Beatrix Eigen plechtigheden in jubeljaar Lourdes Zwart o Meer overheidssteun nodig voor „eigen-woningbouw" OVER DE BRUG BUZIAU MET WIE? a TWEEDE BLAD UagblaD Sc-Stcm WOENSDAG 3 FEBRUARI 1958 MENING EN COMMENTAAR Stewardess tot 35 jaar. Hulp aan repatriërende middenstanders Werd vermoord meisje in een ijskast bewaard? Buschauffeurs in Londen willen j arbitrage I Stamoorlogen in Nieuw-Guinea Praag meldt Brits-Amerikaans komplot TV-RADIO-TV- RADIO-TV- door ANTONIO DEL MONTE OIJKSWATERSTAAT is dan over de brug figuurlijk gesproken natuurlijk. Sinds jaar en dag is door verscheidene instanties en or ganen, ook door ons blad, betoogd, dat het verkeer over de Wester- schelde niet meer te verwerken is met veerdiensten alleen. Men kan en moet de boten al groter en doelmatiger maken. Men kan en moet de vloot uitbreiden. Doch de gestage uitbreiding van het verkeer zal men daarmee op de duur niet opvangen. De stagna ties bij mist en storm zijn nimmer te vermijden. Herhaaldelijk staan er al bij de veren lange files. Het verlies aan tijd en rendement voor tal van zakenlieden beloopt ieder jaar tal van miljoenen. De noodzaak van een vaste oeververbinding tunnel of brug ging zich onweerstaanbaar op dringen. Doch Den Haag maakte afwerende gebaren. Niet te beta len! Technisch schier niet doenlijk! We hebben nog zoveel andere din gen te doen! dat waren zo de ant woorden, als dit onderwerp ter sprake kwam. Nog in het najaar van 1957 heeft minister Algera bij de behandeling van zijn begroting een afwerend gebaar gemaakt. Rijkswaterstaat had er geen tijd voor, zulke fantastische plannen uit te werken. Hij moest echter wel toezeggen, zich met het Zeeuwse provinciale bestuur in verbinding te stellen. Dit contact heeft nu dan geleid tot de bereidverklaring mee te werken aan de samenstelling van een commissie, welke de economi sche mogelijkheden van zo'n vaste verbinding zal moeten onderzoe ken. Het wordt terecht een com missie op nationaal plan. Het geldt hier immers geen louter Zeeuwse aangelegenheid. Er is druk verkeer van andere provincies naar Zeeuwsch-Vlaanderen en via dit gewest naar de Vlaanderens en N. W. Frankrijk. Het is ook een natio nale zaak, dat het Zeeuwsch- Vlaamse gewest dichter bij de rest van Nederland wordt gebracht. We hebben er goed vertrouwen in, dat de commissie vrij spoedig tot stand kan komen. De idee, zo lang voor onwerkelijk gehouden, is op mars. nesië. De regering te Djakarta heeft in de buitengewesten praktisch niets meer te zeggen. Op Sumatra verzamelen zich al meer mensen met helder inzicht, die zich van de zelfmoord-politiek der officiële re geerders afkeren. „Onze export is dood, de invoer loopt terug, het begrotingstekort bedraagt zes-en- een-half maal de oorspronkelijke raming, onze deviezenreserves zijn uitgeput", dat moest Natsir, de lei der van de Masjoemi constateren. Djoeanda doet wanhopige pogingen dit alles met fikse verklaringen te camoufleren, doch het verbergt de feitelijke onmacht van zijn rege ringsploeg niet. In deze uren van verwarring en vertwijfeling zit intussen de drager van het hoog ste gezag duizenden kilometers ver van zijn land uit te rusten en hij laat de chaos maar groeien. Toch wordt ons dan aangeraden met zo'n gezelschap te gaan praten, of liever om het bestuur over de Papoea's aan deze lieden over te dragen en hun dan vrien delijk te verzoeken schadevergoe dingen voor hun rovetijen te be talen, waarvoor ze het geld niet eens hebben. Open gesprek, heet zo iets dan ook nog. De K.L.M. had tot voor kort geen eindleeftijd aan het beroep van ste wardess gesteld. Sinds enkele jaren heeft de K.L.M. stewardessen in dienst genomen op een contract met een maximum looptijd van vijf jaar. Enige tijd geleden heeft de K.L.M. besloten de eindleeftijd van het be roep van stewardess te stellen op 35 jaar. De ervaring heeft geleerd, dat deze leeftijdsgrens, die ook door een aantal andere luchtvaartmaatschap pijen is gesteld, de juiste is. De stewardessen, die deze leeftijd hebben overschreden zullen de uit oefening van deze functie moeten be ëindigen, hetgeen gepaard zal gaan met een financiële regeling. Voor die dames, die daarop prijs stellen, zal een passende grondfunctie in het be drijf worden gezocht, tegen een daar mee in overeenstemming zijnd sa laris. gUZIAU overleden. Hij was „maar" een komiek, een clown. Hij heeft geen gedegen geschriften, geen grootse politieke daden, geen wonderen van organisatorisch ver mogen op zijn naam staan. En toch was hij een der groten in Neder land. Zijn naam was een begrip. Het begrip van de humor, de scha terende lach, het onbezorgd plezier hebben. Dat is heel veel waard in een mensenleven. Vooral als Hit leven zich uitstrekt in een tijd van oorlogsdreiging en on- heils voorspellingen. Buziau heeft "ns met zijn grappen en fratsen de betrekkelijkheid van alle gewich tigheid doen inzien. Hij kon het kind in ons weer wakker maken en pret bezorgen met kleurige klei nigheden. Bekend is, dat hij zich bewust onthield van alle pikanterie en het was zijn trots dat niemand hoefde te aarzelen ook de kinderen naar zijn revue mee te nemen. In de oorlog heeft hij de Duitsers wel eens op de hak genomen en het publiek schreef op zijn naam ook bons mots, die niet van hem afkomstig waren. Zo zeer zag men in hem de vertegenwoordiger van de bevrijdende humor in een be narde tijd. We hebben hem dan ook in Haaren als gijzelaar zien verschijnen, doch de Duitsers wis ten met die rare vogel toch niet goed raad en lieten hem maar weer los. Na de oorlog heeft Buziau te ruggetrokken geleefd. Hij werd bij zijn leven al een legende voor de jongeren. De ouderen echter, die hem in de volle kracht van zijn sublieme clownschap hebben ge kend, denken nog vol dankbaarheid aan hem terug. Hij moge nu zijn deel hebben in het blijde hemelse feest. £)EGENEN, die het telkens hebben over „praten met Indonesië", komen al meer in verlegenheid, als men hun vraagt: Praten met wie? Er is duidelijk een ontbindingspro ces gaande in de Republiek Indo- De commissie van overleg van de drie samenwerkende middenstands bonden de Christelijke Midden standsbond. de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond heeft besloten in een nog nader vast te stellen vorm repatri ërende middenstanders uit Indonesië alle mogelijke hulp te bieden. Dit zal geschieden onder meer in overleg met het ministerie van Maat schappelijk Werk. Gerepatrieerde middenstanders kunnen zich in eerste instantie wenden tot de secretariaten van de drie bovengenoemde bonden. 1 Bij haar aankomst op Curagao werd prinses Beatrix verwelkomd door gouverneur A. B. Steepenbrink, eerste minister E. Jonckheerge zaghebber van Curagao M. P. Gor- sira en de commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen, comman deur H. A. W. Goossens. Op deze telejoto uit Montreal in Canada ziet men de prinsesdie na de in spectie van de erewacht een boe ket bloemen kreeg aangeboden van het 10-jarige negermeisje Margare- ta Manuela. Bij het intensieve onderzoek van Scotland Yard naar de moord op het Britse meisje Ann Nobiet, dat op 30 december verdween en wier lijk vrij dag j.l. in een bos dicht bij haar woonplaats Wheathampstead, ten noorden van Londen, werd ontdekt, is een nieuwe theorie gerezen. Het lijk, dat bijzonder goed bewaard was gebleven, moet een maand lang in bevroren toestand zijn bewaard en kort voor de ontdekking in het bos zijn neergelegd. De politie zoekt thans naar de moordenaar onder de 150 boeren en kwekers in de omge ving, die over een ijskast beschikken. Men vermoedt voorts dat het aan gerande en gewurgde 17-jarige meisje in een ijsauto naar het bos is ge bracht, toen de moordenaar het niet langer vertrouwde het lijk nog langer thuis te hebben. (Men heeft reeds eerder verband gezocht tussen de moord op Ann Nobiet en het Nederlandse meisje Maria Kriek). De N V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft in een nota aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid bijzondere steunmaat regelen bepleit voor de eigen- woningbouw van arbeiders en kleine zelfstandigen. Zij deelt mede, dat hun positie door de eenzijdige verbeteringen in de financieringsvoorwaarden voor de woningwetwoningen, aan merkelijk ongunstiger is gewor den, dan ten tijde van de invoe ring van de premieregeling. In de nota wordt medegedeeld, dat voor de woningwetbouw thans kapi taal beschikbaar wordt gesteld tegen een rente van 4 pet., maar dat de particulier die zich een eigen woning wil verschaffen een rente moet beta- len van omstreeks 6 1/2 procent. Aan- vang 1957 kon het verschil in weke- lijkse lasten tussen een eigen woning en een zelfde huurwoning op grond van de bestaande subsidieverschillen, i reeds worden geraamd op~p!m. 3 gui- den per week, aldus het adres. Indien wordt aangenomen, dat het rentever- schil tussen de eigenwoningbouw en de woningwetbouw 2 procent bedraagt dan betekent dit op een lening van 15.000.. een bedrag van 300.- per jaar of 6.- per week, zodat het tota le verschil bij precies hetzelfde RITJE Personeel van een autofa- briek te Ogden bemerkte, dat er een geweldige tractor was J verdwenen. De politie stelde Z een onderzoek in en nam op het laatst twee heel kleine jongetjes mee naar het bu- S reau. Die waren 's nachts stie- J kern uit bed gekomen, hadden de poort van de fabriek we- ten open te krijgen en waren J met de tractor op pad gegaan. Het is iedereen een raadsel Z hoe ze het hebben klaarge- speeld, want het ding is voor een volwassen mens nog moei- S lijk te bedienen, maar een ver- keersagent zag de jongetjes t met eigen ogen, toen ze in vol- le vaart over de weg ploeg- J den. Op 11 februari a.s. wordt, zoals ge meld, het eeuwfeest gevierd van de eerste verschijning van Maria aan de H. Bernadette te Lourdes. In verband daarmee en in verband met het door' de H. Vader ingestelde jubeljaar (11 febr. '58-11 febr. '59) wekt het Nederlandse episcopaat al de gelovigen op tot een plechtige algemene viering van de openingsdag en ook daarna te volharden in gebed en in een christelijke levenswandel. Op dinsdag 11 februari zullen de bis schoppen zelf ieder in hun eigen kathedraal een Pontificale Avond mis opdragen. Het Nederlands episco paal heeft verlof gegeven, dat ook in alle kerken een Avondmis wordt opgedragen waarin bij voorkeur een predikatie wordt gehouden over de •betekenis van het Lourdesjaar. Onder deze H. Mis zal een collecte worden gehouden voor de afbouw van de jubileumkerk in Lourdes en voor het nationale Maria-congres, dat dit jaar te Nijmegen gehouden zal wor den. Het is namelijk de bedoeling in dit Lourdes-jaar een landelijk Maria- congres te houden. In de loop van dit jaar worden door de besturen der drie erkende bedevaarten elf pel grimsreizen voorbereid. Het episcopaat verwacht voorts, dat gedurende het jubeljaar plaatse lijk vele bijzondere oefeningen en plechtigheden zullen worden gehou den. De diocesane besturen van de Vereniging tot Samenstelling van Ne derlandse Bedevaarten hebben zich reeds bereid verklaard, om desgewenst in overleg met de plaatselijke geeste lijkheid, de nodige hulp te bieden. i De leiders van de vakbond, waarbij de 53.000 Londense autobestuurders i zijn aangesloten, hebben besloten de j eis van hun leden tot een loonsver- j hoging van f 13,25 per week aan een j scheidsgerecht, het z.g. ,,hof voor industriële zaken", voor te leggen. Zij hebben zich echter hun hande lingsvrijheid voorbehouden, indien zij het niet eens zouden zijn met de uit spraak van het hof. De 'looneis is afgewezen door de directie der Londense vervoersmaat schappij. De minister van Arbeid, Iain MacLeod, heeft geweigerd een regeringscommissie te belasten met een onderzoek naar het geschil. wooncomfort hierdoor op ƒ9.- per week is gekomen. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten deelt verder mede, dat allen, die met de eigen-woningbouw te maken hebben, de ervaring heb ben opgedaan, dat het publiek onder deze omstandigheden de lasten voor een eigen-woning tenzij in spre kende noodgevallen niet op zich wenst te nemen. Het lijkt adressanten onvermijdelijk, dat. wil de regering de raming van 80.000 te bouwen wo ningen, waarvan 40.000 in de premie sector, verwezenlijkt zien, er voor de premiebouw op de kortst mogelijke termijn bijzondere maatregelen wor den getroffen. Zij wijzen er op dat het ontslag van vele bouwvakarbeiders de continuïteit in de woningbouw in ge vaar brengt. In een vergadering van de vak groep woningbouw van de Nederland se Aannemers- en Patroonsbond heeft voorzitter Huurman aandacht ge vraagd voor hetzelfde peob-leem. In Hollandia zijn uit Merauke be richten ontvangen, dat langs de Casuarinenkust, in zuidwest-Nieuw- Guinea, opnieuw ongeregeldheden zijn uitgebroken. In deze streek is on langs dankzij een succesvolle cam pagne tegen de framboesia vrede gesticht. Van Merauke uit is politieverster- king onderweg om de orde te her stellen en op krachtige wijze een einde te maken aan het koppensnel len. aldus wordt uit Hollandia ge meld. (Advertentie) In het Tsjechoslowaakse ministerie voor de Zware Industrie is „een groep Britse en Amerikaanse agen ten ontdekt", die was georganiseerd door een ambtenaar, Stefan Balounek in de officiële bekendmaking werd niet gëzegd, hoeveel personen zijn aangehouden. Vorige week werd de arrestatie bekendgemaakt van een „Britse agent" en van vijf Slowaken, die voor de Westduitse spionage-organi- satie-Gehlen zouden hebben gewerkt. Eten In Milwaukee stapte de heer John I ietz een eethuisje binnen, dat re clame had gemaakt met de slagzin: ,,IT mag zoveel gebraden haantjes eten als u wilt voor een tientje". Onze John at er om te beginnen een stuk of vijftien op en zei toen: „Het begint me te smaken, breng me er nog maar vijf". De eigenaar wei gerde, maar John haalde er de po litie hij en met toestemming van het gezag verorberde hij er nog elf. Oef er dat ik voor mijn misdaad mag boeten". Op het moment, dat de rechter zei, dat hij tot vijftien jaar was veroordeeld, verhelder de een brede glimlach zijn gezicht „Heel hartelijk bedankt", zei hij. T elefoon Sergeant Demerey. die voor het Amerikaanse leger dient in Japan, voelde dezer dagen zo'n geweldig heimwee, dat hij besloot zijn vrouw op te bellen om althans haar stem te horen. Toen hij haar eenmaal aan de lijn had wist onze Demerey van geen ophouden meer. Gedurende 90 minuten spraken de echtelieden met elkaar. De kosten bedroegen 1200 gulden. „Dat was het me waard", zei de sergeant bij het betalen. Solisten Bij de eerste uitvoering van de „Hudson River Suite" te San Francisco zullen een timmerman en een politieman het stedelijk or kest bijspringen. De timmerman moet op een bepaald moment zo ritmisch mogelijk spijkers in een balk slaan en de agent moet zo af en toe op zijn politiefluitje blazen, dit alles om de componist te gerieven, die de suite in een onbewaakt ogenblik schreef. men Mevrouw Elisabeth Fried uit Jer sey-city heeft een psychiater ge vraagd eens nauwkeurig te onder zoeken hoe het met haar man ge steld is. Het komt de laatste tijd hoe langer hoe meer voor. dat die lege bierflesjes in huis haalt om die dan met zijn jachtgeweer aan gruizels te schieten. Het is ook al gebeurd, dat hij een portret van haar tegen de muur hing en er vervolgens met ijver op ging richten. Na elk schot mompelde hij: „Zo, zal ik jou eens door je hoofd schieten. Dit is alle maal maar oefenen". Beleefd In Buffalo stond de heer Car- melo Giambra terecht wegens medeplichtigheid bij een bank overval, waarbij 200.000 gulden werd buitgemaakt. Zijn verdedi ger hield een gloedvol betoog voor de beklaagde, die in de oorlog vreselijk moedige dingen had ge daan, maar toen werd onze Car- melo opeens beleefd. „Doet u geen moeite", zei hij, „het recht moet zijn loop hebben en ik ben blij, Getuigen Mijnwerkers uit Nottingham, die als getuigen gehoord moesten wor den in een zaak van openbare dron kenschap, waarbij een van hun col lega's was betrokken, hebben voor een geweldige sensatie gezorgd. Zij kwamen allen dronken de rechtszaal in om daar verward te roepen, dat de rechter hen een sympathieke knaap leek, maar dat ze hun portie, wat de Britse rechtspraak in het algemeen betrof, het beste aan Fik kie konden geven. Ze hadden er een dagje-uit van gemaakt. K hebt me nu wel alles over de vogels en de bijen verteld. Mam, maar wat zijn vogels en bijen eigenlijk? DONDERDAG, 6 FEBRUARI HILVERSUM I. 40$ m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10,50 V.d. kleu ters 11,00 Kookpraatje 11,15 Kamerork. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuimb. meded. 12,33 Pianospel 12,50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Promen.-ork. 13,55 Beurs ber. 14,00 Pi actio ree. 14,30 V.d. vrouw 15.00 Cabaret 15,40 Gram. 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsui.tz.: Rubr. verklaring en toelichting. Voorzie ningen ten aanzien van de openlucht re creatie in het Deltagebied, door B. M. van G-riethuyzen, hoofd onderafd. alge mene zaken en vrijetijdsbesteding van het min. van O.K.W. 18,00 Nws. 18,15 Win een auto, met een foto, caus. 18,20 Lichte miuz. 18,45 Sportprobl. 18,55 Gespr. brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Wie opent de kluis?, nat. radiowedstr. 20,00 Nws. 20,05 Radiofilharm.ork. en sol. 21,20 Mr. en mrs. Fowler, hoorsp. 21,50 G-evar. progr. v.d. mil. 22.20 Act. 22,30 Orgel- conc. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Discotaria. HILVERSUM n. 296 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgend. KRO: 11.00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12.25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Instr. octet 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Gram. 13,25 Sopr. piano en blaastrio 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Marinïerskapel 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Cello en piano 16,00 Bijbellez. 16,30 Filharm. sextet 17,00 Hoorsp. v.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Lichte muz. 18,10 Huis- muz. 18,30 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Lichte muz. 19,50 CHU, caus. 20,00 Radiokrant 20.20 Gevar-progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodie kenparade 22,10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Amus.muz. 1-2,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Volks- miuz. 14,30 Franse les 14,45 Volksmuz. 15,00 Schoolradio (15,30 Gram. 15.45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. krnd. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Pol. oaus. 20,00 Amus.muz. 20,40 Verz.progr. 21,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 22,1-5 Intern. Radio Universiteit 22,30 Gi- taarrec. 22,55-23,00 Nws. ERUSSBL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws, 14,15 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Spaanse dansen 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG, 6 FEBRUARI NTSk 20,00 Journ. en weeroverz. VARA: 20,15 Progr. over Venetië 20,40 Beelden in brons, rep. 21.05 Hawaian- muz., Chinese acrobatiek (film) en cow boy-liedjes 21,35 De geschiedenis van de Silly Symphony. FRANS BELG.: 17.00-18,30 V.d kind. 20,00 Jounn. 20,25 Télé-match 21,25 Rep- pino, film Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18.00 V.d, jeugd 10,00 Idem 19,30 Nws. 19.50 Debat 20,15 'Interview 21,00 Film rep. 21,25 Film- sehets 21,50 Beroemde bokswedstrijden 22,00 Nws. in .Rinaldo begon demonstratief met hand door de inhoud van de geiclla te woelen en dat was voor de ™ers het teken, dat er afgere- j llcl "f opgeschreven diende te wor den. Enzo kon het nu onmogelijk langer uitstellen. Be kaarters beëindigden jachtig hun spelletje, terwijl de anderen toe keken en in spanning op de uitslag stonden te wachten. Enzo voegde zich bij hen. Met zijn handen in zijn zakken stond hij schijnbaar onverschillig tussen de anderen in en lachte gedwongen om een grap van één van de kaarters. Er werden weddenschappen afge sloten. De spanning steeg schrikba rend. Steeds dichter hingen ze over het tafeltje heen. Tot het spel ineens klaar was. La chend smeten ze de vette kaarten op het gammele, ronde tafeltje, dat Ri- naldo voor zulke gelegenheden van achteren haalde en tegelijkertijd ston den ze op en vroegen Rinaldo om de rekening. Het was Alberto die uitkomst bracht. „Laten we nog één glas wijn drin ken", stelde hij voor. „Ik moet ten slotte weten, dat ik mijn wedden schap gewonnen heb. Dan gaan we daarna naar huis". Sommigen maakten bezwaar, maar ze waren spoedig genoeg over gehaald door de vrolijke stemming van de winnaars en zwijgend stond Rinaldo de glazen vol te schenken, die in een lange lij op de toonbank stonden. Als soldaten in het gelid. „Ik maak het toch werkelijk niet te laat", zei Figaro, zijn glas ophef fend. „Voor geen tien gewonnen wed denschappen. Man, ik heb tegen woordig het gevoel of mijn botten ge kraakt zijn als ik niet voldoende slaap heb gehad". „En dan zit jij nog op het water", lachte Alberto. „Maar wij, die de he le dag in de groeve moeten sjouwen. Man, wat is het de laatste dagen heet geweest. Ik geloof, dat ik geen aasje wind gevoeld heb, overdag". „O ja", knikte Figaro instem mend. „Vissen is veel beter. Ik zou geen dag in mijn leven meer buiten de zee kunnen. Ik moet ruimte om me heen hebben". „Ja, we gaan weg", zei iemand en zette zijn glas op dc toonbank. „Mor gen is het al weer vroeg dag. Vol gende keer maar afrekenen, Rinal do". Dit was voor Enzo het laatste ogenblik. In enkele seconden stonden er op de toonbank één, twee, drie, vier, vijf lege glazen en iedereen maakte zich gereed om te vertrekken. Toen zei hij het. Zo maar en pas sant. als een vluchtige opmerking te gen Alberto: „Zeg-eh morgen komt de zuster van Maria Natoli in de groeve werken. Hoe heet ze ook weer. Het was op slag doodstil in „De drie tonnen". Zonder dat iemand zijn houding veranderd leek te hebben, keken allen plotseling in één rich ting. Er ontstond een spanning, die voor Enzo bijna ondragelijk was. Hij probeerde een nieuwe sigaret op te steken, maar toen hij het pak je uit zijn broekzak wilde vissen, was het net of zijn handen alle diensten weigerden. Zijn hart bonkte zwaar en lang zaam. Als de klok van de kerk bij een sterfgeval. Hij was bang. dat de anderen het zouden kunnen horen en het zweet brak hem uit. Hij had onverwachts de indruk, dat hij ingesloten werd door een muur van vijandschap en dat met iedere klop van zijn hart, zijn eigen ruimte kleiner werd. Alberto stond sprakeloos. Het geld. dat hij tijdens het gesprek uit zijn portefeuille had gehaald en dat hij Rinaldo bezig was over te reiken, had hij nog net zo in zijn hand als even tevoren en Enzo merkte ineens op hoe belachelijk zijn gebaar was gewor den, nu het geen enkele dienst meer verrichtte. Figaro keek naar Enzo met ge fronste wenkbrauwen en zijn ogen schenen hem te willen doorboren. En Rinaldo die nooit sprak, ver brak eindelijk de stilte döor te zeg gen: „Die Maria is bij mij ook om werk geweest voor Maddalena. Ik had zin om haar er uit te trappen!' Nauwer sloot de muur: stijver klem den de lippen zich op elkaar en door dringender zochten de ogen die van Enzo. Maar toch had hij opeens het ge voel. dat met de woorden van Rinal do, er een last van hem was afge vallen, dat iets in hem bevrijd werd. Zijn ledematen begonnen nu weer te functioneren. Hij krabde zich ach ter op het hoofd en toen hij zichzelf op dit gewoontegebaar betrapte, greep hij het eerst naar zijn sigaret ten. Hij keek naar het vlammetje in de holte van zijn handen, die beefden, maar voor een ander nauwelijks zichtbaar. Toen vroeg hij langzaam: „Waarom wou je haar er uit gooi en?" Figaro begon luid te lachen bij zo veel naïviteit. „Ze is bij mij ook geweest", riep hij. „Maar dacht je, dat ik zo'n lel lebel op mijn boot wou hebben?" Antonio zette zijn lege glas neer en likte zijn bovenlip. „Iemand die door de zedenpolitie is uitgewezen", zei hij langzaam en toen haalde hij zijn schouders op: „Geef me 's een sigaret, Alberto". Enzo wachtte een ogenblik. Dan haalde hij diep de rook van zijn si garet in en vervolgde langzaam: „Ik kom werkkrachten tekort. Lucia loopt op alle dag en Anita wil niet meer komen, omdat ze dan 's mid dags niet meer hier kan zitten. Wat moest ik doen in zo'n geval? Ik dacht, dat jullie erg blij zouden zijn met deze oplossing". Het was een leugen. En een zeer duidelijke leugen. In de stilte cirkel de de waarheid, die niemand durfde aanraken. ..Misschien was jij erg blij met Maria?" suggereerde ten slotte ie mand heel hatelijk. Enzo liep rood aan. Verontwaardigd smeet hij zijn sigaret op de grond en stampte deze driftig uit. „Dat is een vuile leugen", zei hij woedend. „Afgezien van alles is Ma ria verloofd met Lorenzo". „Dat maakt misschien niet veel bij de dames Natoli", zei Antonio honing zoet. „Nee, nee", zei Figaro toen heel beslist. „Zo is Enzo niet!" „Dan zou ik toch wel eens de re den willen weten waarom hij dan wel zo stom is geweest", treiterde Anto nio. „Dat zei ik je al", snauwde Enzo. „We zitten op het ogenblik om werk krachten te springen. Ik vond haar een uitkomst". „Goed. maar we blijven niet sprin gen. Over een paar weken is alles weer gewoon en dan Bitten we met haar opgescheept". „Nou, ja", zei Enzo langzaam. „Je hoeft het heus niet zo hoog op te nemen. Ik heb toch zeker niet aan Maria gezegd, dat we haar zuster voor altijd nodig hebben. Tenslotte komt ze maar voor tijdelijk.." „Dat is wat anders", vond Figaro opeens onverschillig. Hij kwam blijk baar tot de ontdekking, dat hij zijn tijd danig stond te verpraten en een paar gekraakte botten scheen hij toch de hele geschiedenis niet waard te vinden. Hij maakte tenminste aanstalten om weg te gaan. „Waarom?" vroeg Alberto driftig. ..Tijdelijk of vast. daar zit voor mij geen verschil in! Als je maar begrijpt Enzo, dat ik morgenochtend niet naar de groeve kom als ik met Maddalena Natoli moet samenwer ken!" „En ik ook niet!" riep Antonio triomfantelijk. „Ik ben bang, dat er niemand komt, Enzo!" „Maar waarom?" vroeg Enzo op eens ongeduldig. „Maak er toch niet zo'n drama van. Ten slotte hoeven tien mannen zich toch niet in hun kaart te laten kijken voor één vrouw?" „O, dacht je dat?" vroeg Antonio hatelijk. „Heel Napels heeft zich tenslotte voor haar in de kaart laten kijken!" zei Alberto kwaad. „O zo!" riep Antonio. „En Napels is bijna een wereldstad!" „Kom, kom", merkte Figaro op. terwijl hij het geld voor enkele gla zen wijn op de toonbank uitlegde. ,We weten nog niet wat er met jou zou gebeuren als je in Napels woonde. Zo'n beste ben jij ook niet!" Het zwakke protest van Antonio werd overstemd door algemeen ge lach. Antonio werd vuurrood en om zich een houding te geven, begon hij het geld voor de wijn te zoeken, maar hij had het niet en tenslotte hield hij halstarrig vol: ,En toch kom ik morgen niet werken als die meid er is". Alberto zweeg en keek naar Enzo. Iedereen keek plotseling naar Enzo. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5