Hoe Rommel bij El Alamein tot staan kwam... Geen plaats voor „wilden5 !ond looi DE TORENS VAN ALEXANDRIë WAREN ZICHTBAAR Afd. Zeeland Hoe staan de clubs er voor Het ongelofelijke1100 man elitetroepen gaven het op EEN OUD VOLK WANBEGRIP EEN FILM SPORTKORT DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 IK.A.B. „Biervliet" speelde vriendschappelij k Flinke scheur in Maratliontoren Theo Middelkamp" begon training Samenwerking in Zeeuwse motor- en autosport Wielerclub Kapelle blijft bestaan Duitsland is ook kandidaat Licentiegelden zijn te hoog Stoppeldijk won biljartdriekamp Pleidooi voor de ontelbare goede ngeuners Voor kenners fantastisch Eerste afdelings kampioenen MARKTEN sVATERSTANDEN de heer kbezochte ebrordus- losephpa- Id geani- |lei kwes- hoolgaan- feeren. I schrifte- ker ver* J Men be- In tot het rkeersbri- noch de liheid voor |gedachten geklaagd J:king van lestuur. Zo ^•aardiging geringe, |bor 't bol- Hierover gemeen- kge bijeen- Iteressante j»nd ■t de r.-k. 1 gezinsdag lij k werd >n H. Mis 's Avonds nd. Nadat en waren gemeen- felke door uitstekend Iop vlotte Ixvr het be- I schap Her- I hoogtepunt laoerenbond ldag terug- |ls de feest- j weer uit- lisatie voor I voorbereid (telling dat |te de pré een mis- I commissie, lerdacht de lerwonnen |phanus de adviseur, rin hij drie Iholiek, Ar- Jn-stop pro- en toneel l zeer op „Amor in lirdiensteliik tegels en R. li over deze VAN ng „Zang- heater haar en de voor- welkomst- pg van me en gevari- kt, bestaan- |s en zang- erd op wer- f-akter „Me- l'ouw" voor eel applaus de schone lislied". Na (gezellig sa- geslaagde I KRUIS lari a.s. zal It-Zeeuwsch- ^Kruis in de ïaedthuys" |e smalfilm worden nog enkele Kruiswerk IEGERS ,De Hoog- het dorps- tvoeringen, iging ,,Elk kale mede- toerd werd >en droom" irijven. De van den !vr. M. de Vos. Mevr. 5. Hermie, lethals. Het Na afloop Gemeente- zorgde voor tduivenkas. TATIE r.-k. jon- aart, is be- aan de r.-k. dijke. Zijn insschool te ingenomen G. Ver- 18 uur: Scha- J.l. |ossen 2 uur: 8 uur: De [verschrikking |ir: Voorlich- seren. Prins: lelijk belang, bouw: Hand- Alhambra andend moe zonder vrij- James Dean andend moe- a 3 uur: Cy- a rs door Pa- mse Opera 8 ouwburg 7,30 In het najaar van 1942 werd in Egypte de slag van El Alamein uitgevochten tussen 't Engelse 8e Leger en het Duitse Afrika. Korps en algemeen ivordt deze slag als een keerpunt in de Tweede Wereldoorlog ge. zien. W/ant hier werd de Duitse opmars niet alleen tot staan gebracht, maar bovendien gingen de Britten in het offensief en wer. den Rommel' s woestijn troepen over een af. stand van 2000 km teruggedreven via To. bruk, Benghasi en Tripolis naar Tunis, waar de Duitse en Italiaanse troepen de eind. nederlaag leden. Toch is het niet juist, dat de urtillerie. en tankslag bij El Alamein dé gebeurtenis was waardoor Alexandria, de sleutel v. d. Nijl, en de poort van het Suezkanaal werd gered. Want vier maanden eerder speelde zich in de dorre zoutwoestijn van Egypte een drama af, waardoor Rommel's offensief tot staan werd gebracht en Alexandria niet langer werd bedreigd. Het volgende was namelijk ge beurd. Op 29 juni 1942 bereikte het uit geputte Engelse 8e Leger op zijn te rugtocht voor de Duitsers de verde digingslinie van El Alamein. In de El Alameinlinie was een Z. Afrikaanse divisie gestationeerd, die koste wat het koste deze laatste ver dedigingslijn moest houden tegen de verwoed aanvallende Duitsers om de terugtrekkende Britse troepen gele genheid te geven hier ongehinderd te passeren en zich te reorganiseren voor een tegenaanval. Het was duidelijk dat de Duitsers alles op alles zouden zetten teneinde dat laatste grote struikelblok te ne nemen waardoor voor hen de weg vrij zou zijn naar Alexandrië en het Suez-kanaal. Het zag er voor de Engelsen maar somber uit en de commanderende Engelse generaal Auchinleck lever de een wedloop met de tijd om de Duitse aanval af te slaan, stuurde alle beschikbare mensen naar de frontlijn en trachtte in der haast ver sterkingen aan te trekken uit Syrië, bestaande uit Nieuw-Zeelandse en Australische divisies. Maar Hommel besefte dat hij door moest gaan met zijn opmars wilde hij succes hebben en zo zette hij op 1 juli 1942 zijn beslissende aanval in tegen het noordelijk gedeelte van de El-Alameinlinie, uiteraard ge steund door pantsereenheden, en wel die van zijn beste pantserdivisies. De eerste aanval liep vast tegen de heldhaftige verdediging van de nog frisse Zuid-Afrikaanse troepen en een groot aantal Duitse tanks bleef bran dend op het slagveld achter. Voor de Engelsen betekende deze afgeslagen aanval weer een dag winst. Maar Hommel liet hen geen tijd en viel op 1 juli het middengedeelte van de Engelse verdedigingslijn aan, dat werd bezet gehouden door troe pen uit India, die de laatste maan den gevecht na gevecht hadden ge leverd en die ook niet zoveel geschut ter beschikking hadden. En wat men gevreesd had ge beurde ook. De Duitse troepen door braken het Britse centrum bij El A- lamein en konden pas enige mijlen verderop voorlopig tot staan worden gebracht. In de nacht van 3 juli 1942 reden de Duitse tanks door de opening van de El-Alameinlinie en voordat de avond weer viel hadden ze de helft van de 80 mijl tussen Alamein en Alexandrië afgelegd. Vanaf de heuvelrug, waar de Duit se troepen die avond in stelling gin gen, waren de torens van Alexan drië reeds te zien, het doel waar naar ze twee lange jaren van bittere woestijnoorlog hadden gestreefd. En Alexandrië zou betekenen rust, rust, voedsel en water bovenal water voor hun uitgedroogde licha men en verschroeide kelen. Want in de woestijnoorlog is wa ter belangrijker dan eten, munitie of benzine en ginds aan de Nijl zou den ze volop water hebben. De 4e juli was de meest kritieke dag voor de Engelsen en om aan de Duitse opmars het hoofd te kunnen bieden had Generaal Auchinleck al le tanks verzameld, die hij maar had weten bijeen te schrapen en on dersteund door infanterie zou een laatste poging ondernomen worden. Bij dagaanbreken zagen de Duit sers een stofwolk opstijgen tussen hen en het doel. En die stofwolk verborg het restant van het Britse leger 50 tanks, 50 stukken artil lerie en 5000 man gemotoriseerde in fanterie. De Duitsers waren op dat ogenblik ongeveer even sterk als de Britten, alleen was hun artillerie stukken be ter dan het Engelse geschut. En zo trad dan de beslissende fase in van dat laatste gevecht. Een belangrijke taak lag in handen van het kleine Engelse leger, want zou Rommel er in slagen deze laatste weerstand te overmeesteren, dan zou het zo strategisch belangrijke Suez-kanaal in Duitse handen vallen. De Middel landse Zee zou een Duitse binnenzee worden en de kans zou groot zijn geweest dat de Duitsers via Turkije (als mogelijke bondgenoot) de Kau- kasus zouden zijn binnengevallen, met alle gevolgen van dien. Het werd een tankslag tussen twee vermoeide legers zonder fantasie en durf uitgevoerd. En zo streden op die verzengende ochtend in de woestijn soldaten tegen elkaar, te gen het zand dat hun ogen verblind de en hun kelen verschroeideente- gen de ongelofelijke dorst. Aan bei de zijden waren de troepen tenslot te zo uitgeput, dat ze nauwelijks konden staan. Beide legers waren op het punt in te storten, maar ze voch ten door. ofschoon ze er de kracht bijna niet meer toe hadden. Zodra de taaie onverzettelijke wil om door te vechten tot de laatste druppel bloed, water of benzine van één hunner zou gebroken worden, zou de ander overwinnaar zijn. Het Duitse Afrika-korps gaf er het eerst de brui aan en Rommels strijd krachten begonnen langzaam in wes telijke richting terug te trekken, maar de Engelse troepen waren te vermoeid om zelfs maar aan een achtervolging te denken. En toen het gevecht daarop afbrak gebeurde er iets heel bijzonders. Elfhonderd man van de Duitse 90e Lichte Pantserdivisie, de elite van het Duitse woestijn- leger, kwamen oyer het on barmhartig gloeiende zand met de handen omhoog naar de Britse linies gestrompeld. Terwijl ze veilig en wel met de tanks hadden kunnen teruggaan, ga ven duizend van Hitiers beste sol daten, die pas de Britten voor zich hadden uitgejaagd tot bij de poorten van Alexandrië, zich uit eigen vrije wil over. Hoe was dit te verklaren? Zoals later zou blijken was de overgave van deze duizend man be slissend geweest voor de nederlaag van de Duitse troepen. De reden van overgave van deze Duitsers was de volgende: Toen zij in de nacht van 3 juli 1942 de stelling bij El Alamein doorbra ken, waren velen van hen reeds 24 uur lang zonder drinken geweest. Bij hun opmars achter de Engelse linies vonden ze een nieuwe zes duims pijpleiding voor wateraanvoer naar El Alamein, en op vele plaat sen lag deze leiding boven de grond. De Duitsers waren dol van vreug de. Ze schoten gaten in de buizen en het water spoot er uit. Mannetje aan mannetje gingen ze aan beide zijden van de pijpleiding liggen en het moet een merkwaar dig gezicht geweest zijn honderden Duitse soldaten te zien drinken als biggen bij de zeug. En ze genoten nog meer van het koele water dan jongens rond een ijskarretje op een snikhete zomerdag. Meer dan duizend man dron ken van het water, vóórdat hun uitgedroogde kelen en gezwol len tongen wat smaak terug kregen en hen te laat waar schuwden, dat het zout water was. De soldaten leden die nacht onuit sprekelijk. Slechts de hoop de vol gende dag Alexandrië te bereiken hield hen staande en deed hen vech ten in de lange uren van de daarop volgende woestijnslag. Maar toen de Duitse tanks daarop begonnen terug te trekken, hielden ze het niet langer vol. Ze legden de wapens neer en wankelden naar de Britse linies op zoek naar zoet water. En als gek ken rukten ze de veldflessen van de Britse soldaten en goten het levens reddende vocht tussen hun uitge droogde lippen. Zondagmiddag stonden de spelers van het le elftal der v.v. ..Biervliet" tevergeefs op hun tegenstanders te wachten. In verband met de mist was het R.K.F.C. nl. niet gelukt over te komen. De boot Kruiningon-Perkpol- der voer nl. niet. Besloten werd toon maar een vriendschappelijk partijtje tegen het 2e elftal te spelen. Tot aan de rust konden de jongens van het tweede hun grote broers behoorlijk partij geven. De stand bleef toen be- pei"kt tol 4-2. Na rust was hun tegen stand echter gebroken, zodat het le elftal langzaam kon uitlopen tot 9-2. In elk geval was Biervliet hierdoor op deze zondag toch niet van voetbal verstoken. Dinsdagmorgen heeft zich onder de ruim 40 meter hoge Marathontoren van het Olympisch stadion te Amster dam een ernstige explosie voorge daan. De betonnen vloer vloog aan gruzelementen. In de toren ontstond een scheur van twee meter lengte. De toegangsdeur werd versplinterd. De kracht van de exploisie was zo groot, dat in de directeurskamer, die zich op betrekkelijk grote afstand be vindt, het meubilair werd bescha digd. Er bestaat geen gevaar voor de toren zelf. Niemand werd gewond. Twee werk lieden, die in de toren de elektrische leidingen in bedrijf hadden gesteld oor de voetbalwedstrijd van morgen avond hadden juist even hun werk verlaten. De oorzaak is vermoedelijk een 0L,de gasbuis, die in 1928 toevoer gaf V.°°j Olympische vlam. Destijds wer dj n de toren op een bepaald punt ae leiding afgesneden. Waarschijnlijk is er onder een gedeelte blijven zit ten. Twee maanden geleden zijn werkzaamheden verricht aan de be strating rondom. Hierdoor zou een lek kunnen zijn ontstaan onder de be tonnen vloer en zich een hoeveelheid gas hebben opgehoopt. Mogelijk is dit na het overspringen van een elektri sche vonk tot ontploffing gekomen. De R.T.C. Theo Middelkamp hield haar eerste trainingsnt. Bij de profs werd Bram van Sluis winnaar door in de eindsprint Jaap Huissoon te kloppen. Hij reed de 38 km in 1 uur 2 min. Theo van Wychen werd der de. Bij de nieuwelingen werd Bram v. Overbeeke uit Souburg, die zich tus sen de profs wist te handhaven, eer ste. Hij liet voor de 30 km 50 minuten voor zich afdrukken. De verdere uit slag was: 2. C. Raas, 's-Heerenhoek; 3. P. Raas, 's-Heerenhoek; 4. S. van Hoeve, Goes; 5. De Vrieze, Goes; 6. Hillebrand. St.-Laurens; 7. Driedijk, Goes; 8. Wieles, Terneuzen; 9. Deb- bant, Goes. Bij de nieuwelingen won Frans Ver bart de 21 km in 36 minuten. Hij werd gevolgd door Hooglander en De Kos ter. De motor- en autoclubs Scheldcgou wen en De Zeeuwen gaan samenwer ken. Hiertoe werd besloten tijdens een gecombineerde bestuursvergadering. Scheldegnuwen steide daarbij een fusie voor, doch de Zeeuwen wilde daar niet aan. Er werd tenslotte een contact commissie benoemd, waarin zowel van Scheldegouwen als van De Zeeu wen twee bestuursleden zitting heb ben. Deze commissie zal de data voor dc ritten vaststellen, zodat er geen twee evenementen op de zelfde dag zullen worden georganiseerd. Voorts zal zij de aan beide clubs aangeboden ritten organiseren en ook de trials on- de loep nemen. De eerste oriënteringsrit, is vastge steld op zaterdag 8 maart. Voorts or ganiseert de contactcommissie een gezamenlijke feestavond op zaterdag 22 maart in het Schuttershof te Mid delburg. Waarom was die pijpleiding gevuld met zout water Een Engelse majoor die verant woordelijk was voor de watervoor ziening van het 8e Leger had de ze leiding zojuist laten aanleggen voor de troepen in El Alamein en omdat men in Egypte nu eenmaal zuinig was met drinkwater, werden de buizen eerst schoongespoeld met zout water uit een zoutmeer. Waren de Duitse pantserdivisies een dag eerder doorgebroken, dan zou de pijpleiding leeg zijn ge weest twee dagen later zou de leiding zoet water hebben aange voerd. Nu ivas het water dus zout en de Duitsers ontdekten het te laat omdat hun smaak weg was en ze min of meer gewend waren aan het drinken van brak ivater in de woestijn. Zou de pijpleiding met goed drink water gevuld zijn geweest, dan zou den de Pantsertroepen op de 4e ju li mogelijk daaraan krachten heb ben ontleend om een beslissing te hunnen gunste te forceren. De aan wezigheid van zout water in de pijp leiding deed de gevechtswaarde van de Duitse troepen aanzienlijk dalen en vormde een beslissende factor in dit laatste gevecht, waardoor voor komen werd dat het 8e Leger werd verslagen en dat geheel Egypte on der de voet werd gelopen. H. J W. Literatuur Rainier, P.W. Pipeline to battle. 1.944. De Pengun, 1945. De wielerclub Kapelle zal niet wor den ontbonden. Het bestuursvoorstel om hiertoe over te gaan is op de maandagavond gehouden algemene vergadering verworpen. Tijdens deze vergadering is een commissie ge vormd bestaande uit Jos. Remijnse, J. J. Ganseman en C. van Liere, die de zaken in de komende tijd zullen behartigen. De leiding op deze matig bezochte vergadering berustte bij de voorzitter der vereniging, de heer P. de Puit, die een uiteenzetting gaf van de gang van zaken. Er was een tijd, dat er zeer veel belangstelling was voor de wie lersportclub in Kapelle, maar de laat ste jaren is die sterk verminderd. Het werd zelf zó, dat men geen kans meer zag een ronde te organiseren en dit jaar heeft men met moeite nog een koers voor nieuwelingen kunnen hou den. In kas was nog slechts een be drag van f 80.Veel te weinig om wat te organiseren. De vergadering was het echter niet eens met het besluit om tot ontbin ding der club over t&gaan en ze ging dan ook niet door. Het huidige bestuur trad in haar geheel af en de gevorm de commissie krijgt nu tot taak t-e trachten het verlorene weer op te werken. I Zowel de Westduitse als de Oost- duitse wielersportorganisatie zal zich kandidaat stellen voor de organisatie vaiyffe wereldkampioenschappen-1959. (5p het jaarlijkse congres van de U.C.I, op 1 maart te Parijs, zal het ten aanzien van de toewijzing van de organisatie dus ongetwijfeld tot een stemming komen, aangezien Neder land en Spanje reeds hun kandidatu ren hadden gesteld. Zwitserland, Spanje en West-Duits- land hebben voorts het verzoek inge diend de wedstrijd om het wereld- kampioenschap-cyclecross in 1959 te mogen organiseren. Een groot aantal wielerclubs uit Zuid-Holland heeft zich op een bijeen komst te Rotterdam uitgesproken te gen de verhoging van de licentiegel den door de K.N.W.U. De Sportcom- missie werd van de bezwaren in ken nis gesteld. De verenigingen uit Zuid-Holland zullen hun standpunt nader toelichten op de bespreking tussen de K.N.W.U. en de clubs, die op 15 februari a.s. te Utrecht wordt gehouden en waarop diverse onderwerpen worden behan deld. Druk bezocht concours „Jttcoba van Beieren'11 Te Goes hield de boogschutterij „Ja- coba van Beieren" haar jaarlijkse con cours. waaraan werd deelgenomen door 35 schutters van 13 sociëteiten. De prijzen werden als volgt gewon nen: Hoofdvogel met wisselbeker H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolf.dijk., le zijvogel P. Baert, Batavieren, Kloe- tinge, 2e zijvogel J. Glas, Willem Teil, Kapelle, le bovenkal M. Dalebout, Doel naar Hoger. 2e bovenkal H. de Fouw. Batavieren, le onderkai A. van Loo, Doel naar Hoger. 2e onderkai P. Pantus, Zeelandia, ie klep H. Driedijk Doel naar Hoger, 2e klep P. Veimue, Jac. van Beieren en 3e klep C. Raas, Willem Teil, Ovezande. De wedstrijd tussen de biljartclub ,.De Tol" uit Stoppeldijk en een uit Axel is geëindigd in een overwinning voor ,,De Tol". De match werd ge speeld in het kader van de driekamp tussen de clubs uit Boschkapelle, Stoppeldijk en Axel. De uitslag was als volgt; H. Wijnacker, Stoppeldijk-J. Groot- haert, Axel 94-109; J. Fruijtier-C. Hoogstraete 80-59; J. de Bakker-Fr. Groothaert 46-47; J. de Dijcker-F. Wieland 48-39; J. Lauwers-G.Groot- haert 48-34; J. Gelderland-J. Kortvis 25-43; J. de Theije-L. Kaijser 47-29; E. de Schepper-R. Linthout 45-38; H. Goossen-C. van Tatenhove 51-61; A. Verdurmen-J. Dieleman 42-30. To taal 526-489. De returnwedstrijd wordt gespeeld op zaterdag 8 februari te Axel. De leiding van deze driekamp is momen teel in handen van de ,,De Treffers" uit Boschkapelle met een voorsprong van 2 caramboles. Als er een bericht over zigeuners in de krant staat, behelst het gewoonlijk niet veel goeds: diefstal, moord- en doodslag in een woonwagenkamp, een waarzeggende zigeunerin die een goedgelovige kin derjuffrouw f 65,- afhandig maakt. Gunstige be richten, bijvoorbeeld over de zigeuners die zich bij de Hongaarse opstand onderscheiden hébben, lees je niet of nauwelijks. Er rust op de zigeuners een vloek. Eén zwaluw maakt nog geen lente, maar een paar miljoen zigeuners worden er sedert jaar en dag op aangezien, al het kwaad dat enkelen hunner hebben aangerichtstuk voor stuk te hebben mis dreven. Een 15-man sterke familie uit Bretteldorf, de Weense krottenwijk aan de overkant van de Donau, kreeg een gemeentewoninkje toegewezen. Dolgelukkig werd het huis betrokken. Maar de buurt stelde geen prijs op hun komst. Er werden handtekeningen verzameld en een paar dagen later trok het gezin weer terug naar Bretteldorf. Het waren zigeuners.... In Passau werd me verteld dat er een ..zigeuner- wijk was. Het moest er nogal wild naar toe gaan, mensen in de buurt klaagden voortdurend. Toen ik er „"'"ü1.' ,Yond een bl°k flats van de Internationale Vluchtelingen Organisatie, bewoond door Polen, Hon garen, Joegoslaven, Roemenen - maar geen zigeuners. Door hun donker uiterlijk en hun wilde levenswijze wer den de vluchtelingen voor zigeuners gehouden. Immers, voor de meeste mensen is zigeuner" syno niem met bandeloos, zedeloos. Zelfs een man als Louis- Paul Boon. die toch heus we] wat van het rosse leven afweet, gebruikt in zijn boek ,,De bende van Jan de Lichte" cliché-beelden van zigeunerinnen bijvoorbeeld die zich leenden voor minder nette praktijken. Nu zult ge wel zigeunervrouwen zien die hun kinderen zonder veel omslag de borst geven, maar dat vinden zij zoiets natuurlijks dat zij het ook in de kerk doen als het nodig is. Voor de rest leven de meisjes en vrouwen uiterst kuis gelijk de moraal van hun oud volk dat verlangt. Ja, als we hier van zigeuners spreken bedoelen we niet woonwagenbewoners in het algemeen, maar een oud volk dat al eeuwen trekt. Toen in 1427 de eerste zigeuners hun bont bivak voor de Parijse poorten op sloegen was het al vijf eeuwen geleden dat hun voor vaders uit het stamland bij de rivier de Sind in India wegtrokken. In oude annalen heten de zigeuners ..Egyp- tiërs", hun koningen worden ..Pharaohs" genoemd; men neemt dan ook aan dat zij op hun omzwervingen ge ruime tijd in Egypte vertoefden, gelijk eens de Joden Merkwaardige overeenkomst, die verder doorgetrokken kan worden: de geschiedenis van beide volken staat in het teken van vervloeking en vervolging. Als het zo is dat zij door die ..vloek" gedwongen worden zichzeil te blijven, dan kon dat op de duur wel eens een zegen betekenen. Als de mensen niet weten waar je van leeft, weten ze niet of ze je moeten achten of minachten en die onzekerheid is hun zo pijnlijk dat ze je het liefst zouden vernietigen, zegt Belcampo in zijn ..Zwerftocht". Men heeft vaak geprobeerd de zigeuners tot geregeld werk te krijgen. Maria Theresia gaf ze huizen, fokvee, poot- goed. Toen de controle verminderde sloegen ze in dc huizen hun kampementen op, het vee slachtten ze en het pootgocd aten ze op.... De nazi's hebben het zonder meer opgegeven om deze parasieten" tot nette burgers te makrn. Zij heb ben ze vervolgd gelijk de Joden. Een half miljoen doden betreuren de romanichais uit bezet Europa. 11.000 zigeu ners werden in één nacht in Auschwitz vermoord. Het wantrouwen dat de gevestigde burgerij voor de rondtrekkende zigeuner voelt, is wederkerig. Neemt enerzijds een baas niet graag een Bohemer" in dienst uit angst bestolen te zullen worden, anderzijds vertrouwt de zigeuner aan een school niet licht zijn kinderen toe. In Toulouse is men al jaren bezig om de kinderen uit een woonwagenkamp naar vakantiekolonies te krijgen; het mislukt steeds want als puntje bij paaltje komt zijn de ouders bang dat de gadjo's (niet-zigeuners) alles in het werk zullen stellen om de kinderen van hun ouders te vervreemden. Door dit wantrouwen, door hun eigen taal ook (het Manisch"), blijft de zigeunerwereld voor een gadjo gesloten. Een enkele uitzondering daargelaten. We spraken een aalmoezenier die op hun onbegrensde vriendschap en hulp kan rekenen sedert het hem gelukt is een (..met goede bedoelingen") ontvoerd zigeunerkind bij de ouders terug te brengen. Ook in onze rechtspraak krijgen de zigeuners geen voet aan de grond. Is er een conflict, een vete. dan wordt dat onderling uitgevochten. Krijgen de gerechtsdienaren er lucht van. dan worden ze om de tuin geleid door een gemeenschap die zich plotseling als eén man tegen hen keert. Liefde voor een vaderland is hen vreemd, politiek interesseert hen niet, zelden of nooit gaan zij stemmen. Zij vinden het onrechtvaardig dat ze wel als normale burgers voor de dienstplicht opgeroepen worden, doch voor de rest in de marge van de maatschappij blijven. Kampeerterreinen hebben vaak betere accommodatie, zijn zindelijker en liggen dichter bij de steden dan de kampen en plaatsen waar zy met hun woonwagens mogen staan. Men kan zich voorstellen dat zij sedert de jaren doorgebracht in concentratiekampen (Perpignan!) het kampleven zoveel mogelijk mijden; zij voelen er zich gevangen. Als men bij ons by een woonwagenkamp een wagen vlak bij de uitgang en apart van de anderen ziet staan, is het in 9 van de 10 gevallen een „Rom". ,.Kijk", zei de zigeuner in de 3e klas wachtkamer van het station te Neurenberg, 's morgens om half zes. In zijn beringde hand lag een open portefeuille. ,.Dat is voor de nazi die mijn vader bij Straubing in de rug schoot". Tussen de papieren, op de plaats waar een vulpen hoort, was een fijne, vlijmscherpe dolk gescho ven. Eindelijk heb ik de ploert gevonden...." Veertien, vijftien jaar geleden was het gebeurd: een zigeunerverzetstrijder. ,,op de vlucht doodgeschoten. Nu kwam de vergelding. Haat. Bloedwraak. Vendetta. We kennen ze van de film, maar deze dingen staan buiten ons leven. Hartstochten zijn niet goed voor de bloeddruk; bovendien kun je er je naam, je vrouw mee Verliezen. We zijn fatsoenlijke mensen geworden. Als je plotseling naast zo'n brok heet leven komt te zitten, kijk je onwillekeurig om je heen om te zien of de anderen niet meeluisteren. Maar voor die zigeuner waren dc mensen aan de andere tafeltjes lucht. Dwaal den z'n blikken af, dan lag er een grenzeloze minachting in. De verachting van de vrijbuiter voor de knecht, van de wolf voor de hond. Die wraakzoekende zigeuner werd voor mij de per sonificatie van een eeuwenlang vervolgd volk. 's Avonds zag ik Grzimek's Afrika-film Kein Platz für ivilde Tiere". Toen ik uit de bioscoop kwam moest ik weer aan die zigeuner denken. „Is er nog wel plaats voor „wilde" mensenvroeg ik me af. Volgens de officier van justitie niet. „De gemeen schap moet tegen dergelijke praktijken beschermd wordenzei hij. Dat past prachtig in de van-de- wieg-tot-het-gr af-verzorging waarheen we op weg zijn. Een kanariepietje is in zijn kooitje ook langs alle. kanten veilig gesteld. Maar desondanks is de vrijheid nog altijd te verkiezen. En zo denken de zi geuners er ook over Leven en Laten leven. „Een kleinigheidje maar...1' ze vragen maar een klein plaatsje. In de wereld. In ons hart. FRITS VAN DIXHOORN. De nieuwe wereldkampioen reu zenslalom voor heren, Josl Rieder, in Bad Gastein, waar hij de titel behaalde, tijdens een afdaling. In de afdeling Zeeland van de KN VB zijn zondag de eerste beslissingen te verwachten. Groede heeft namelijk bij Biervliet 2 reeds aan een gelijk spel genoeg om kampioen van de 2de klasse B te worden. In de 3de klasse B binden Goes 4 en Hulst 3 de beslis sende strijd aan. Hier heeft Hulst 3 aan een puntendeling genoeg om de kampioensvlag te kunnen hijsen. le klasse A: Domburg 1-K*uiningen 1, Walcheren 1-Koewacht 1, Noorman nen 1-Lewed. boys 1. Schoondijke 1- Robur 1, IJzendijke 1-Volharding '32 1 le klasse B: Burgh 2-Renesse 2, Zie- rikzee 2-Dreischor 1. 2e klasse A: 's Heer Arendskerke 2- Aardenburg 2, Biervliet 2-Groede 1, RCS §-Retranchemént 1. 2e klasse B: Yerseke 2-Cortgene 1, Kwadendamme 1-Kruiningen 2, Pa trijzen 1-Philippine 1. 2e klasse C: Renesse 3-Brouwersha- ven 2, Dreischor 2-SVOWK 1, Zonne- meire 1-Zierikzee 3. 3e klasse A: Middelburg 4-ZeeIand Sport 5, Schoondijke 2-Robur 2. 3e klasse B: Goes 4-Hulst 3, Patrij zen 3-Corn boys 3, Robur 2-Ria W 2. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zee land KNVB zien er als volgt uit: lste klasse A: Noormannen 16-28 Lewedorpse Boys 13-23; Koewacht 14-18; Schoondijke 12-17; Robur 13-14; IJzendijke 14-14; Kruiningen 12-12; Vogelwaarde 15-10; Domburg 13-6; Walcheren 14-4; Volharding '32 12-2. lste klasse B: Renesse 2 12-18; Zie- rikzee 2 10-15; Brouwershaven 9-8; Burgh 2 10-8; Dreischor 11-3. 2de klasse A: Groede 13-26; Re- tranchement 13-20; Zeeland Sport 4 12-17; Biervliet 2 12-11; RCS 12-10; 's-Heer Arendskerke 2 10-7; Aarden burg 2 11-7; Noormannen 2 11-4; Zuidzande 12-4. 2de klasse B: Patrijzen 13-23; Phi lippine 12-22; Cortgene 11-17; Yerse ke 2 12-13; Kruiningen 2 10-6; Hans- weertse Boys 2 11-5; Rapenburg 4-4; Sluiskil 2 10-2; Kwadendamme 9-0. 2de klasse C: SVOWK 11-18; Zon- nemaire 12-17; Zierikzee 3 8-9; Dreischor 2 12-8; Brouwershaven 2 6-2; Renesse 3 7-2. 3de klasse A: Schoondijke 2 11-20; Robur 2 12-18; Patrijzen 2 12-15; Le wedorpse Boys 2 10-12; Walcheren 2 12-10; Middelburg 4 13-10; IJzendijke 2 12-9; Zeeland Sport 5 12-9; Retran- chement 2 14-5. 3e klasse B: Hulst 3 12-24; Goes 4 9-14; Corn. Boys 3 10-11; Koewacht 2 11-9; RIA 2 9-8; Hontenisse 3 10-6; Robur 3 9-4; Patrijzen 3 10-4. W. Z.-Vl. luchtbuks- competitie In de west-Zeeuwsch-Vlaamse com petitie luchtbuksschieten verloor Wil lem Teil uit Oostburg thuis van de Missers uit Aardenburg, terwijl Diana uit Groede thuis Schiet Maar Raak uit Hoofdplaat-Nommer Een versloeg. De stand is thans; 1 De Missers 3 3 0 0 6 p., 2 Diana 3 2 0 1 4 p., 3 S.M.R. 3 1 0 2 2 p., 4 Willem Teil 3 0 0 3 0 p. Biljarten te Biervliet Op zondag 2 febr. J.I., werd in café „Hoek van Holland" bij de heer J. Provoost, een biljartprijskamp gehou den. Hieraan werd door 24 biljarters deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1 J. Provoost-J. de Krijger, 2 Th. v. Vooren-P. Vermeulen, 3 J. v. Waes- M. Engels. VOOR DE EERSTE MAAL heeft de badmintonclub Vlissingen kans ge zien om die van Zierikzee te ver slaan. De club uit Schouwen-Duive- land moest'namelijk met een 86 nederlaag naar huis. N ITALIë HEEFT DINSDAG te Comn 't wereldkampioenschap Bridge be haald. Het won de laatste zitting te gen de Verenigde Staten met 23 te gen 14 matchpunten. Argentinië, kampioen van Zuid-Amerika, ein digde op de 3e plaats. GOES, 4 februari 1958. Eieren- prijzen. iBericht van handelaren). Kippe-eieren 10H en eende-eieren 9 cent. GOES. 4 februari 1958. Exportveiling Goudreinette H 85—95: 100—105, H 75 —85. 101—109. H 60—75; 96—102, H II 85—57; Jonathan H 80—85: 104—106, H 75—80: 105—108, H 70—75: 107—112, H 65—70: 104—108, H 60—65: 94—98, H II 7784; Golden Delicious H 80 85: 119—134, H 75—80: 124—133, H 70 —75: 120—122, H 65—70: 113—123, H 60—65: 97—106, H II 80—89. Gewone veiling: Goudreinette keuken 9298, fabriek 8485; Jonathan keuken 82 93, fabriek 7483, Golden Delicious keuken 93106, fabriek 7086; St.- Remy keuken 9297, fabriek 91; Goud ïeinette stek 66, Jonathan stek 40, Gol. den Delicious stek 4763. GOES. 4 febr. 1958. Granen en peulvruchten. Rode tarwe, basis 17% vocht, boerenschoon af boerderij 27.50 28.60; witte tarwe, idem 27.50—28.60; gerst, idem 23.0029.50; Haver, basis 15"^ vocht, boerenschoon af boerderij 19.0023.50, kleine groene erwten, id. 22.0030.00; Schokkers idem 48 00 60.00; bruine bonen idem 35.0056.00; Slaglijnzaad idem 40.0042.00; Biauw- maanzaad idem 100 00142.00. Aardap pelen, De prijs van kleiaardappelen bedroeg heden: Bintje, 33 mm opw., binnenl. sortering 9,0010.50; Alpha, idem 9.5010.50. Forore, idem 15.00 16.00; Meeriander, idem 12.0014.00. Grove partijen bintjes werden ver kocht tot 11.00. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteer- inrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteer den 1.502.75 pgr 100 kg. Stro. De prijzen waren voor: tarwestro per ton draadgeperst af bedrijf 40.00—50.00; Gerstestro, idem 45.0052.00; Erwten stro idem 65.0077.00. Uien. De prijs van uien bedroeg 13 ct. per kg, onaf- gestaart en droog produkt, geleverd aan de sorteerinrichting. Vlas, De vlas- prijzen bleven ongewijzigd. Goede kwaliteit gerepeld vlas 2125 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1221 cent. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 16 19 cent per kg, afwijkende kwaliteit 616 cent. De markt was flauw ge stemd, onder invloed van geruchten over grote Russische verkopen van vlaslint. Eieren. Eieren noteerden 1.88 per kg. KAPELLE. 4 febr. 1958. Industrie- en exportveiling van appelen en peren Golden Delicious H 7580, 116125; H 70—75: 119—127, H 65—70: 112—118, H 60—65: 100—107, H2 83—87, keuken 87100, fabriek 7987, rotvlek 4861, Jonathan H 70—75: 104—108. H 75—80: 105—108, H 65—70: 95—106; H 60—65; 87—94; H 2 77—83, keuken 86—92, fa briek 7582, Goudreinette H 7585: 102; H 65—75: 93—98; H2 83—85; keu ken 9097, fabriek 85; Zoete Ermgaard 1 81. H2 73, Gieser Wildeman 1 111; H2 73. Groentenveiling: Spruiten 52 64. rode kool 14, prei 33, breekpeen 15; uien 17. ROTTERDAM, 4 februari 1958. Aan voer in totaal 3191; weektotaal 4910. Vette koeien en ossen 360, gebruiks- vee 832, vette kalveren 190. graskal veren 246, nuchtere kalveren 1186, varkens 89, biggen 53, paarden 77, veulens 7, schapen of lammeren 134, bokken of geiten 17. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 300-325, 2e kw. 280-300. 3e kw. 260-270. vette kalveren 260-280, 240- 260, 200-230, siachtpaarden 250, 200, 190. Prijs in guldens per stuk: gras kalveren le kw. 450, 2e kw. 300, 3e kw. 250. biggen 40 30, 25, schapen 100, 85, 70, lammeren 90, 75, 60, kalf- koeien 1250, 1000, 800, melkkoeien 1250, 1000, 800, vare koeien 850. 700, 600, vaarzen 880, 780, 580, pinken 575, 475, 375, nuchtere kalveren 55, 45, 40. Vette koeien, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als giste ren; vette kalveren korter, vlot, vrij wel gelijk aan de vorige week: gras kalveren, ruimer, stil, niet hoger; nuchtere kalveren, groter, redelijk, iets minder in prijs; biggen, kort. lui, .stabiel: siachtpaarden, iets groter, traag, eerste kwaliteit prijshoudend, 2e en 3e kwaliteit vooral niet hoger; schapen, matig, tamelijk, wat stijver in prijs; lammeren, matig, tamelijk, wat stijver in prijs; kalfkoeien, even groter, redelijk, prijshoudend; melk koeien, even groter, redelijk, prijs houdend; vare koeien, iets ruimer, tamelijk, ongewijzigd; vaarzen, ge woon, kalm, niet minder in prijs; pinken, gewoon, kalm, niet minder in prijs. Konstanz 257 (—1)Rheinfelden 175 onveranderd; Breisach 88 7); Straatsburg 160 2); Maxau 348 (—5); Mannheim 190 (—8); Mainz 216 (—6); Bingen 144 (—2); Kaub 153 4); Trier 215 (—4); Koblenz 168 (—51; Keulen 160 (—9); Ruhrort 366 -10); Lobith 996 14); Nijmegen 774 15); Arnhem 800 11); Eefde IJssel 358 12); Deventer 263 10) Monsin 5545 (+2); Visé 5080 (+5); Borgharen 4061 (—1); Belfeld 1207 15); Grave beneden de sluis 515 (—11).

de Stem | 1958 | | pagina 3