K.V.P. Hulst protesteert tegen systeem groslijststemming ZUID-BEVELAND zt:/:uws( //- Vlaanderen „Uitslag bij voorbaat vast 's nachts pijn Voor Aardenburg was 1957 een jaar van kentering (6 -pakt Daders van de diefstallen te Hulst ge] DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 Motie ingediend Zeventig inbraken Tal van subsidies toegekend Beroep op katholieke Kamerleden Ambtenaren par tij neemt deel aan raadsverkiezingen Commiezen sloegen hun slag Steense smokkelaar verloor 5 auto's Middenstanders te W aterlandker k i e verenigen zich Engelse loods dankt bemanning President Wierdsma Zeeuwse muziekschool en de fanfaristen Berend NBman ÉêSÉÉÉ Drukke ouderavond van jongensschool AGENDA Vandaag De afdeling Hulst van de K.V.P. heeft een fe! protest laten horen tegen d« wijze waarop voor de kandidaatstelling voor de Provinciale Staten de gros- lyststemming is geregeld. Tydens een bijzondere ledenvergadering heeft men eenparig besloten het reeds door het afdelingsbestuur aan' het kring- bestuur kenbaar gemaakte protest te onderlijnen met een motie aan kring en partijbestuur. Ook zal men persoonlijk contact opnemen, teneinde de grieven van de Hulsterse K.V.P.-leden kenbaar te maken. Het afdelingsbestuur had. voordat de groslijststemming werd gehou den. reeds telegrafisch aan het Kring- bestuur laten weten, dat ze de gros lijststemming onder protest organi seerde. Men had er nl. bezwaar te gen, dat afwijkingen van het poli tiek advies slechts theoretisch moge lijk waren. Ook leefden er bezwaren tegen het feit, dat er in de gead viseerde kandidatenlijst geen midden stander op een verkiesbare plaats ge komen was. Dit alles bracht het af delingsbestuur ertoe, uiting te geven aan zijn afkeuring jegens de onver antwoordelijke wijze waarmee met de partijbelangen is omgesprongen. De ontevredenheid en verontwaar diging bleek in de afdeling algemeen; ze kwamen tot uiting tijdens de gros lijststemming, toen het merendeel der leden een van het politiek ad vies afwijkende stem uitbracht. Het afdelingsbestuur wees erop dat voordien het Statenkringbestuur reeds een klacht heeft ingediend bij het Kringbestuur over de toepassing van het partij reglement. Het is tech nisch onmogelijk geweest ten behoe ve van de een of andere kandidaat een kiescomité te vormen, omdat de groslijstformulieren veel te laat wer den toegezonden, zodat de voor het instellen van een kiescomité noodza kelijke termijn zo goed als verlopen was. Het systeem van groslijststemming aldus verscheidene leden van de af deling Hulst, is een paskwil. Er is De politie van Naarden is erin ge slaagd de daders van de insluipingen te Hulst te arresteren Het waren C. M.J. B.. geboren te Heerlen en zijn metgezellin op het pad der misdaad, mej. B. vermoedelijk afkomstig uit Amsterdam. Het veelbelovende paar tje heeft er een indrukwekkende reeks inbraken en insluipingen opzit ten. Behalve hun karweitjes te Hulst, waar ze, zoals men weet. o.a. de kas van de Kon. Stedelijke Harmo nie meenamen, hadden ze hun slag geslagen in vele andere plaatsen, in Zeeland o.a. te Souburg en verder in een hele reeks dorpen en steden. In totaal hadden ze ongeveer 70 kraakjes op hun naam staan. Geen wonder dat de politie, door heel Ne derland, ijverig naar hen zocht. Van de buit, die het stel op zijn zwerf tocht door Nederland bijeen stal, is uiteraard niets over. De Hulsterse harmonie kan dan ook naar de ver dwenen duizend gulden fluiten. De gearresteerden zullen voor de officier van Justitie te Amsterdam worden geleid. De man was enige maanden geleden ontsnapt uit de psychopateninrichting te Avereest. (Advertentie) en aldoor wakker helpen direct geen enkele werkelijke kans een be paalde kandidaat een betere plaats te geven. De verontwaardiging hier over kenmerkte de sfeer der verga dering. Men was hoogst ontevreden over de samenstelling van het poli tiek advies door het dubbele kring- bestuur; de wijze waarop dit is ge schied is verre van democratisch, zo stelde men. Het is niet aanvaard baar, oordeelde men unaniem, dat een voor deze gelegenheid gevormd uu all door dt afdlingn np-xeeete instituut alle door de afdelingen op gestelde kandidatenlijsten aan zjjn laars kan lappen en een geheel eigen lijst kan samenstellen, waarop kan didaten die b.v. in talrijke afdelin gen zjjn gesteld, eenvoudig onderaan of helemaal niet op 't politiek advies komen. De veel te geringe vrijheid in het groslijstsysteem doet de uitslag al bij voorbaat vaststaan, betoogde men. Er is over deze kwestie nogal stevig gesproken. Er gingen reeds stemmen op die wezen op de nog altijd open staande mogelijkheid zich op drasti sche wijze, en actief, tegen de gevolg de methode te keren. In elk geval zal men, zo werd gezegd, bij een volgende gelegenheid onder geen be ding genoegen nemen met dit sys teem. Men besloot nu aan Kring- en Par tijbestuur een motie te zenden. Ook wilde men met deze besturen gaan praten over de kwestie, teneinde te trachten alsnog de naar het oordeel van de Hulsterse KVP-leden noodza kelijke wijzigingen in de kandidaten lijst aan te brengen. Het bestuur kreeg machtiging hiertoe naar be vind van zaken te handelen. De Aardenburgse raad kwam voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. van Dongen. Tien leden waren aanwezig. Burgemeester van Dongen gaf een terugblik op het af gelopen jaar, waarbij hij dit een jaar van kentering noemde. Hij wees op de moeilijkheden in de landbouw en 't vlasbedrijf, de twee voornaamste middelen van bestaan in de gemeen te en benadrukte vooral de grotere samenwerking, die er bij de vlasbe- drijven zou moeten bestaan. Alleen door meer samenwerking en aaneen sluiting kan economisch en rationeel worden gewerkt en kan men de con currentiestrijd aan. Hij verheugde zich erover dat dit jaar geheel Eede zou worden aangesloten op de water leiding en dat de Commissie Streek- verbeteiing aldaar zijn werkzaamhe den vooral tot stichting van fruitteelt en tuinbouwbedrijfjes in het belang der streek vervult. De afdeling Zeeland van de ar cheologische werkgemeenschap west- Nederland heeft de raad een verzoek om subsidie doen toekomen voor onderzoekingen speciaal in Zeeuwsch Vlaanderen. De raad besluit een sub sidie van 25.per jaar toe te ken nen. De aanbieding van f 44.000.uit de Nationale Woningbouwlening en 5640.uit de opbrengst der rente- spaarbrieflening door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, wordt door de raad in het belang van de woningbouw gaarne geaccepteerd. Een verzoek om subsidie van het Fruitteeltproefbedrijf te Philippine wordt door de raad afgewezen. Men oordeelt dat het hier geen gemeen tebelang betreft, maar dat in deze gevallen de bedrijfsorganisaties de aangewezen organen zijn om finan cieel bij te springen. vragen de gemeente om een stukje grond. De raad besluit hen recht van opstal te verlenen op een deel van- de Elderschans nabij het voetbalveld tegen een vergoeding van 1.— per jaar. Van gemeentewege zal dan wor den gezorgd, dat een passende be planting daarbij wordt aangebracht. De raad besluit de nieuwe straat te Eede tussen Dorpsstraat en Nieuw- straat te noemen de Kerkstraat. Over het geven van namen aan de straten in het nieuwe uitbreidingsplan te Aardenburg kon men het niet eens worden zodat besloten werd tot uit stel tot de volgende vergadering. Spor tf eest- Schor sing investeringsaftrek De raad van overleg voor sociaal- economische aangelegenheden heeft 2ich tot de leden van de fractie van de Katholieke Volkspartij in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gewend inzake de tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek. Zij verzoeken deze leden dringend het mogelijke in het werk te stellen om te bereiken, dat deze maatregel ach terwege wordt gelaten. In de raad van overleg werken sa men de Katholieke Arbeiders Bewe ging. het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigingen, de Katholie ke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond. de Nederlandse Katholieke Mid denstandshond. alsmede de St Adel- bertvereniging en de Katholieke Standsorganis'atie voor de Wernemen- de Middenstand. Deze organisaties hebben zich bera den over de huidige ontwikkeling van de economische situatie in ons land- Zij delen mede. dat de snelle toene ming van de werkloosheid en de alge mene conjuncturele situatie hen met grote zorg vervullen. Zij zijn van oordeel dat in de gegeven omstandig heden de uiterste voorzichtigheid ge boden is en dat dit in het bijzonder geldt voor de door de regering voor gestelde maatregel tot tijdelijke ver lenging van de investeringsaftrek, De onlangs opgerichte ..partij voor overheidspersoneel" heeft dgfinitief besloten in verschillende gemeenten deel te nemen aan de gemeenteraads verkiezingen. Het hoofdbestuur heeft voorts meegedeeld, dat het dagelijks bestuur als volgt is samengesteld: voor zitter A. J. B. L. Radix te Amster dam; secretaris C. J. M. van Eyken te 's-Gravenhage en penningmeester J. te Loo te 's-Gravenhage. Door de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Aardenburg wordt een subsidie gevraagd in de kosten van een uit te geven folder van west Zeeuwsch-Vlaandeien, die door de samenwerkende V.V.V.'s zal tot stand komen. Daarbij zullen nok teksten in het Frans, Duits en Engels worden opgenomen. De raad besluit een sub sidie te verlenen van 150.Door de r.-k. Gymnastiekvereniging Kas- porgo te Goes wordt wederom een internationaal sportfeest, georgani seerd, waarbij ook Aardenburg in het programma zal worden opgenomen. Het is de bedoeling om in het sport park deze zomer een uitvoering te verzorgen van Zweedse. Oostenrijkse, Franse en Engelse groepen, met dan sen, gymnastiek en doedelzakspel. De organisatie zal geschieden door de plaatselijke V.V.V. De raad besluit voor de kosten garant te zijn tot een bedrag van 500. De padvinders der St. Baafsgroep van de Nederlandse padvinders heeft tot de raad het verzoek gericht om een troephuis te mogen oprichten. Zij zullen zelf de bouw verzorgen, doch Ambtenaren van de I. en A. Clinge, hebben in samenwerking met de C. V.P. te Axel na een reeds lange tijd durende jacht, de hand gelegd op de smokkelaar A. E. M. V. uit St.-Jan steen. De slag. die de wet aan de frauduleuze boterexporteur toe bracht, kwam nogal aan: Men nam een peperdure Mercedes in beslag. In de kussens waren op listige wijze ge heime ruimten aangebracht, waarin zich 150 kg boter bevond. Maar dat was nog lang niet alles, tegelijkertijd werden vier andere wagens van V. in beslag genomen. Alle waren voor zien van geheime ruimten, vaak op uiterst handige wijze aangebracht. Deze vier auto's werden op diverse plaatsen opgepikt. Een daarvan was na een spannende jacht geheel in el kaar gereden. De met boter geladen Mercedes werd in Hulst gepakt. Ten gevolge van deze stevige aanslag werden nog zes andere personen aan gehouden. waaronder leveranciers, die na verhoor weer op vrije voeten werden gesteld, V. is te Hulst inge sloten. Het onderzoek is in volle gang Men vermoedt met een uitgebreid complot te doen te hebben. De inbe slagname van niet minder dan vijf auto's ineens betekent intussen voor de Steense smokkelaar een harde slag J Onder voorzitterschap van de bur gemeester, de heer M. Verbrugge, vond een bijeenkomst plaats van de middenstanders te Waterlandkerkje. Spreker van deze avond was de heer A. Korstanje. rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland, die een cau serie hield, getiteld: De mogelijkhe den van de middenstand op het plat teland. Hierin werd vooral de om standigheid belicht, dat consumenten van kleine gemeenschappen. zoals Waterlandkerkje, veelal in hun be hoeften buiten de dorpskern voorzien. De plaatselijke middenstand gaat zo doende zienderogen achteruit. Indien weer een winkel of ambachtsman üit een dergelijke gemeenschap verdwijnt komen klachen van de consumenten los, daar deze dan pas inzien, welke voordelen het geeft, als ambachtslie den en andere zakenmensen in de di recte nabijheid aanwezig zijn. De heer Korstanje bepleitte oprich ting van een middenstandsvereniging, die dan contact kan opnemen met de plaatselijke consumenten. Er dient een gesprek te komen tus sen deze vereniging en de organisa ties van werknemers, landbouwers enz. Bij de discussie, die hierop volgde, spraken alle aanwezigen zich uit voor oprichting van een dergelijke vereni ging. In een volgende vergadering zal een bestuur worden gekozen. Schipper Slis van de reddingsboot President Wierdsma. ontving van de Engelse loods, die aan boord was van het in de nacht van 23 januari ge strande Griekse stoomschip „Captain Farmakides" onderstaande brief: Reddingsboot President Wierdsma, Breskens. Aan kapitein en bemanning, Ik ben bang dat ik geen woorden kan vinden om mijn dank te be tuigen voor de door U betoonde moed in de nacht van 23 januari, toen U het S.O.S. beantwoordde van 't Griekse stoomschip ,,Capt. Farmakides". Ik was de Engelse loods op dat moment en degene welke U ver zocht „stand by" te blijven, terwijl ik probeerde tussen het wrak en een zandbank te komen. Ik verzeker U dat iedereen aan boord U en Uw bemanning zeer dankbaar waren en namens me zelf wil ik U bedanken voor het op uiterst kundige wijze gedane zeer gevaarlijke werk. Want, zo als ik U reeds vertelde, wij dre ven het Westgat in, waar we zon der uw hulp een wrak geworden zouden zijn, daar de sleepboten niet konden komen totdat het licht werd en volgens latere be richten, vóórdat het hoogwater werd. Ik had op dat moment veel werk en bied hierbij mijn verontschul digingen aan 'omdat ik de kapi tein niet eerder verzocht heb U per radio te bedanken, toen de sleepboot eenmaal had vastge maakt. Hopend U allen eenmaal onder betere omstandigheden te kunnen ontmoeten en een brief van U te mogen ontvangen, verblijf ik met vriendelijke groeten, hoogachtend. Capt. R. Bradley, Deep sea pilot South Shields In de vergadering der Zeeuwse af deling van de federatie van harmo nie- en fanfarekorpsen werd kritiek uitgeoefend op de Zeeuwse muziek school omdat deze de opleiding van de jonge fanfaristen niet genoeg zou behartigen De vergadering was van mening, dat de muziekschool niet voorziet in de behoefte van de onge veer 3000 leden tellende harmonie- en fanfaregezelschappen in Zeeland. Be sloten werd, dat het afdelingsbestuur deze kwestie met de Zeeuwse Mu ziekschool zal opnemen. De leden wa ren van oordeel, dat het werk van deze instelling zich voor 'n deel moet richten op de behoefte van de har monie- en fanfaregezelschappen. Voorts werd betoogd, dal het juist zou zijn. wanneer de afdeling met haar 3000 leden een vertegenwoordi ger in het bestuur of in het curato rium kon benoemen. Tijdens de dis cussie werd nog besloten, dat wan neer een bespreking geen resultaat zou opleveren, de aanverwante orga nisaties van de harmonie, en fanfa regezelschappen in Zeeland te ver zoeken gezamenlijk een eigen oplei ding voor te bereiden. GOES Gemeente kan ruim een miljoen lenen De raad is hedenavond bijeengeroe pen in spoedeisende zitting om te be slissen over drie voorstellen van b. en w. aangaande het afsluiten van le ningen tot een gezamenlijk bedrag van ruim één miljoen gulden. De grootste lening wil de bank van Nederlandse gemeenten geven, n.l. een van f 682.000, tegen 6 procent. Het geld mag alleen gebruikt worden voor de woningwetbouw, waarvoor reeds vorig jaar toestemming is ver leend. Voor Goes betreft dit de in aanbouw zijnde 52 woningwetwonin gen in west. Voorts wil dezelfde bank een lening geven groot f 138.900, ook tegen 6 pet., voor de bouw van de ulo-school op gereformeerde grondslag. Tenslotte ontvingen b. en w. van genoemde bank een aanbieding voor een vaste geldlening in het aandeel van de rentespaarbrieven-1957. welk aandeel voor Goes rond f 270.000 be draagt; ook hier wordt een rente van 6 procent voor geëist. De aflossing moet geschieden over 13 jaar. In de kosten, welke aan deze le ning zijn verbonden, zoals provisies, drukkosten, kosten van propaganda, e.d. zal te zijner tijd een evenredig deel in rekening worden gebracht. De opbrengst van de lening moet worden aangewend voor de financie ring van de woningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van drin gende aard. w.o. mede begrepen de bouw van scholen, alsmede de kosten van industrievestiging. B. en w. menen dat men de drie le ningen moet accepteren. Stevige aanrijding Gistermiddag had er op de hoek Westerstraat een stevige aanrijding plaats tussen twee auto's. Een vrachtauto van de fa. Ver- meule uit Oostburg, die van de Zaag molenstraat kwam, werd in de bocht aangereden door een personenwagen, welke de Westerstraat wilde uitrijden en die bestuurd werd door de heer Catseman uit Biervliet. De vrachtauto bleek de stoot beter doorstaan te hebben dan de personen wagen, want die was er lelijk aan toe. Doordat de straat wat glibberig was, bleek de personenwagen, bij het afremmen naar links te zijn uitgegle den. s-Heerenhoek VOOR DE VINCENTIUS- VERENIGING De katholieke toneelclub St Pau- lus", uit Middelburg, onze jaarlijkse gast, komt zondag 8 februari naar hier, om ten bate van de St. Vin- centiusvereniging 's middags en 's a- vonds een opvoering te geven van het blijspel ,,En toen kwam oma". Ovezande NIEUWE VOORLICHTER NCB Tot opvolger van de heer P. Rijk als voorzitter van de N.C.B., afde ling Ovezande, koos het bestuur de heer D. Boonman, tot nu toe vice- voorzitter. K uadendamme KAMERLID KOMT SPREKEN Burgemeester van Dongen, lid der Tweede Kamer voor de K.V.P., komt hier zaterdag 15 februari in café de Baar op uitnodiging der plaatselijke K.V.P.-afdeling, spreken over hetgeen in de Kamerdebatten gezegd is over het Delta-plan. 's-Gravenpolder HOGER DIJKGESCHOT Alhier vergaderden de ingelanden van de polder 's-Gravenpolder onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer J. Rijk. Het dijkgeschot werd verhoogd van 25.tot 33.per hectare. Dit moest gebeuren, omdat de verbetering aan wegen hoge kos ten meebrengt. Er werd een staat van de waterleidingen en duikers vastgesteld. Borssele VERGADERING WEEGBRUG Op de vergadering van de weeg brugvereniging „Ieder het zijne", on der leiding van de heer W.Mol, wa ren 51 aandeelhouders aanwezig. De rekening sloot op een eindbedrag van 2246.met een goed slot van 385.—. De heren J. Rottier en A. v.d. Vel de werden bij acclamatie herbe noemd en het weegloon bleef onge wijzigd. Per aandeel werd 3.pre sentiegeld uitgekeerd. Rilland BROMFIETSER TEGEN DE GROND Op het kruispunt bij de Stations straat is de bromfietsrijder, de heer L. uit Bergen op Zoom in botsing gekomen met een jeep, bestuurd door de heer J.F. van hier. De heer L. werd van zijn vehikel geslingerd en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een been brak en schaafwonden be kwam. De man werd binnengedragen in de melksalon van de heer Pol derman, waar dokter Kampe hem de eerste hulp verleend: later is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. (Advertentie) 100 nieuwe a ulo's, zonder chauffeur o d. et p km NIKCWE HAAGDI.IK '18a BREDA TEL 34142 Sluiskil AUTO KANTELT OP KANAAL- RAND Op dezelfde plaats, ter hoogte van de Axelse Sassing, waar vorig jaar zo'n tragisch auto-ongeval geschied de. heeft de plaatselijke melkboer de Regt enkele benarde seconden be leefd. Met zijn luxe wagen beladen met zuivelprodukten kwam hij in de eerste bocht voorbij het groot casino zodanig te slippen, dat hij slechts met veel moeite, zig-zag scherend over het wegdek, zich rijdende kon houden en niet te water geraakte. Na twee honderd meter gemanoeuvreer zette de wagen toch koers richting kanaal- rand, stuitte af op een paal, kwam hierdoor schuin op het wegdek te staan en kwam zodanig te kantelen dat de wagen niet te water geraakte doch op de wegberm bleef hangen. De carrosserie liep aan de linkerzij de enkele flinke deuken op, doch de schade is niet aanzienlijk te noemen, binnen echter in het vervoermiddel, leek het of alle flessen en bussen slaags waren geraakt. Melk, vla-soor ten, yoghurt enz. dropen de kratten uit en op de wagenbodem schitterden de glasscherven. „Ik moet U zeggen, dat ik mijn gehele le ven aan de ar chitectuur heb besteed, maar ik heb nog nimmer in de geschiedenis zulk een ty pische verza meling van bouwwerken gezien als op deze wereld tentoon stelling", zo vertelde een Brussels archi tect, die vol be- (Van onze speciale verslaggever) i *V, v 'X-y'yX-fiVllWui:-» 'éinU i a jijlui ir i 'Tl1 vertonen. Brazilië is een enorm groot zuid- Amerikaans rijk. Langs de Amazone- stroom en zijn talrijke zijrivieren ont wikkelde zich eerst de zo boeiende en le- In- be- De Brazilianen namen 2500 m2 van (le Heizei in beslag. Daarop bouw den zij een paviljoen, waarvan 't dak door vier pijlers wordt overeind gehouden. Midden in het dak zit een opening, waardoor het regenwater zal afvloeien, naar een vijver midden in het paviljoen. Het is een ge durfde, maar artistiek geslaagde constructie. Hoogvvaterstandei Morden. donderdag 6 februari gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4 22 en 16 56 uur; te Terneu- zen om 3.35 en 16.02 uur en te Vlis- singen om 3.03 en 15.32 uur wondering de opbouw van het Braziliaanse pa viljoen in ogenschouw nam. „Ik geloof, dat deze tentoonstelling tot gevolg zal hebben, dat elke volgende expositie in deze geest zal zijn", zo vervolgde de heer. De constructie van het Braziliaanse paviljoen bleek ook merkwaardig te zijn. Het bleek heel simpel te bestaan uit vier pijlers, waarop een dak werd gespannen. Bij nader inzien bestond het dak uit een vlechtwerk van stalen kabels, opgevuld met vezels en overdekt met een laagje cement. Het dak maakte de indruk van een doorzakkend tentzeil en het bleek in het mid den een opening te bevatten. „Die opening is gemaakt", zei de architect, „om het water, dat op het dak valt te doen weg vloeien in de vijver, die in het midden van het paviljoen een plaatsje heeft gekregen." Daarmee waren de belangrijkste architecto nische aspecten van dit bouwwerk opgesomd, maar was nog geen antwoord gegeven op de vraag, wat de Brazilianen voornemens zijn te vendige diaanse schaving. Men zal ze terug vinden in het Braziliaanse paviljoen, waar een zacht glooiende helling rond een centrale tuin loopt, waarin tropische planten groeien. De bezoeker zal tijdens zijn wandeling langs grote panelen lopen, die helle kleuren zullen krijgen en die een uitbeelding zullen ge ven van het leven in het kleurrijke land. Ver volgens zal men kennis kunnen maken met de landing van de Portugezen in de 16e eeuw, waar door voor deze wereld nieuwe perspectieven werden geopend. Deze perspectieven komen tot uitdrukking in de afdeling landbouw, die eer tijds steunde op de slavenhandel, welke even eens reliëf krijgt op de tentoonstelling. Iets van de gebruiken, gewoonten en kunst van deze sla ven zal worden verteld. Vervolgens wordt het nieuwe Brazilië vertoond. De sociale aanpassin gen, de strijd tegen de ziekten, de enorme verbetering van het onderwijs, de ontwikke ling van de wetenschap, de economie en de in dustrie. En dit alles zal worden geplaatst in de tropische sfeer, want Brazilië zal ook in Brus sel een tropisch land zijn. HUISVROUWEN-AVOND. in zaal Baart kwamen de plaatse lijke huismoeders bijeen om in een demonstratie getuige te zijn van de allernieuwste snufjes op kook- en ver. warmingsgebied. Een diner, compleet, toebereid op een goedkope en tevens tijdbesparende wijze, bleek sensatio neel en lokte vele huisvrouwen aan. De snelheid, waarmede alles werd klaar gemaakt, had tot .doel om in deze jachtende tijd ook nog een.portie levensvreugde over te houden en deze dagelijks terugkerende bezigheid niet tot een sleur te maken. Brandstoffen- besparing, geen voedingswaarde-ver lies waren motiveringen, welke wer den aangewend om op deze omwente ling over te gaan. Aansluitend werd nog een gratis verloting, bestaande uit praktische voorwerpen aangeboden. t K.A.V. VROUWENGILDE. De leden van de plaatselijke K.A.V. vrouwengilde hebben in hun vereni gingsgebouw op gezamenlijke wijze enkele uren doorgebracht. Pater Vi caris van het kapucijnenklooster ter plaatse sprak als geestelijk adviseur van de afdeling een openingswoord en heette daarbij allen welkom, spe ciaal de gasten van deze avond: een groep leden van de Hulsterse K.A.V., die voor het amusementsgedeelte zou den zorgen. Van deze taak hebben de gast-dames zich dan ook op zeer goede wijze gekweten. Behalve enkele muzikale nummers, welke werden uit gevoerd op o.a, de accordeon, werd ook een toneelspel opgevoerd. Het applaus na afloop kan de beste graad meter voor het gebodene genoemd worden, het was ovationeel-lang. Het slotwoord was wederom in han den van de plaatselijke K.A.V.-advi seur. Hij animeerde daarin de Sluis- kilse afdeling ook te komen tot een ontspanningsclub, zodat tezijnertijd ook wat van eigen bodem gepresen teerd kan worden. Deze geste had bijval en reeds enkele dames bleken voor een toneelclubje geïnteresseerd te zijn. Westdorpe VOOR DE RADIO Het r.-k. dameskoor Crescendo heeft van het Belgisch Instituut voor Ra dio-omroep- NIR een uitnodiging ont vangen om opnamen te maken in de studio te Gent. Waarschijnlijk zal het zangkoor op zondag 2 maart de reis naar Gent maken. De datum van uit zending is nog niet bekend. FEESTAVOND BRANDWEER In het café van de heer J. Gijsel hielden de leden van de vrijwillige brandweer een feestavond. Met een driekamp en andere gezelschapsspe len hebben de brandweerlieden de avond gezellig doorgebracht. AXEL JEUGDHERBERG IN 1957. De Jeugdherberg ,.de Bleye Haghe" mocht zich in het afgelopen jaar weer verheugen in een groot aantal overnachtingen. In totaal werden 5211 overnachtin gen geboekt, d.i. 9 minder dan in 1956. Voor zover het geen Nederlanders waren, was de verdeling als volgt: Engelsen 3987 personen. 166 Belgen, 74 Duitsers, 16 Schotten, 12 Fransen. 8 Ieren, 8 Amerikanen, 4 Denen, 4 Zwe den. 2 Noren, 2 Finnen. 1 inwoner uit Kenia en 1 inwoner uit Malakka. ACTIVITEITEN K.A.B. Op dinsdag 11 februari a s. houdt de K.A.B., afdeling Axel haar jaarver gadering. Op de agenda staat o m. de verkie zing van t-wee bestuursleden en een nieuw lid van de controle-commissie. Vandaag houdt Herwonnen Levens kracht, een instelling van de K.A.B.. haar jaarvergadering. Pater Pisters uit Hulst zal op deze vergadering een spreekbeurt houden. HULST Onder voorzitterschap van de heer Aug. Lockefeer is een drukbezochte ouderavond van de St. Willebrordus- school gehouden in het St. Josephpa- tronaat. Er is geruime tijd geani meerd gesproken over velerlei kwes. ties, die de ouders van schoolgaan de kinderen kunnen interesseren. Daarover waren tevoren schrifte lijk vragen gesteld. O.a. over ver keerssituaties in de stad. Men be sloot nog niet over te gaan tot het instellen van een jeugdverkeersbri- gade, omdat noch de stad noch de jeugd daarvoor „rijp" zijn. Ook over de speelgelegenheid voor de jeugd is lange tijd van gedachten- gewisseld. Er werd ernstig geklaagd over gebrek aan medewerking van de zijde van het gemeentebestuur. Zo hoorde men met verontwaardiging dat de school een. hoewel geringe, vergoeding moet betalen voor 't bol werk bij de jongensschool. Hierover zal het Oudercomité met de gemeen te gaan praten. Aan het slot van de prettige bijeen komst werden enkele interessante films vertoond. /V ieuui-N amen Gezinsdag R.-K. Boerenbond In het parochiehuis heeft de r.-k. boerenbond haar jaarlijkse gezinsdag gehouden. Zoals gewoonlijk werd 's morgens begonnen met een H. Mis voor de overleden leden, 's Avonds was de opkomst bevredigend. Nadat er een tweetal voordrachten waren, gehouden, volgde er een gemeen schappelijke koffietafel welke door onze jonge boerinnetjes uitstekend verzorgd werd. De klucht ..Ha, die Toni", op vlotte wijze ten tonele gebracht door het be kende Vlaamse toneelgezelschap Her man Bruggen, vormde het hoogtepunt van de avond. De r.-k. boerenbond kan met genoegen op deze dag terug zien. Feestvergadering K.A.B. geslaagd Evenals de vorige jaren, is de feest vergadering van de KAB weer uit stekend geslaagd. De organisatie voor deze dag was uitstekend voorbereid en het was wel een teleurstelling dat er zo weinig arbeiders acte de pré- sence gaven. De voorzitter zag hierin een mis kenning van de culturele commissie. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de pionier van Herwonnen Levenkracht, de heer Stephanus de Bock. Pastoor Magnus, geestelijk adviseur, sprak de feestrede uit waarin hij drie onderwerpen belichtte „Katholiek, Ar beider, Beweging". Het non-stop pro gramma van zang, muziek en toneel werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Het blijspel „Amor in hinderlaag" werd zeer verdienstelijk gespeeld. De leiders A. Vlegels en R. Pollet mogen tevreden zijn over deze uitstekend verzorgde dag. IJsendijke GESLAAGDE AVOND VAN „ZANGLUST". De dameszangvereniging „Zang- lust" gaf in het Hofzichttheater haar jaarlijkse uitvoering. De zaal was tjokvol, toen de voor zitster, mevr. Dees, haar welkomst woord sprak. Onder leiding van me vrouw van Sorgen werd een gevari eerd programma afgewerkt, bestaan de uit koorzang, schetsjes en zang nummers. Na de pauze werd op wer kelijk vlotte wijze de één-akter „Me neer logeert met zijn vrouw" voor het voetlicht gebracht. Het koor oogstte zeer veel applaus met de nummers „Aan de schone blauwe Donau" en „Kermislied". Na afloop volgde er nog een gezellig sa menzijn. Zanglust kan op een geslaagde avond terugzien. Biervliet FILMAVOND RODE KRUIS Op maandag 10 februari a.s. zal door de afdeling west-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Rode Kruis in de zaal van café „Het Oude Raedthuys" bij dhr. A. P. Versluijs de smalfilm „Zwervers der 20e eeuw" worden vertoond. Tevens zullen er nog enkele bijfilms over het Rode Kruiswerk worden gedraaid. Sint-Kruis DE HOOGLANDSE VLIEGERS De Postduivenvereniging „De Hoog landse Vliegers" hield in het dorps huis haar jaarlijkse uitvoeringen, waarbij de muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" muzikale mede werking verleende. Opgevoerd werd het toneelstuk „Spel met een droom" van Hans Nesna in 5 bedrijven. De medespelenden waren: J. van den Bunder, G. van Hal, Mevr. M de Bruijne-de Muijnk, M. de Vos. Mevr. E. Beun-de Muijnk, Mej G. Hermie, Mej. S. Duininck en G. Goethals. Het stuk werd vlot gespeeld. Na afloop was er bal in het café Oud-Gemeente huis. terwijl een verloting zorgde voor een betere positie der postduivenkas. Aard*>nhurs ONDERWIJZERSMUTATIE De onderwijzer aan de r.-k. jon gensschool alhier. H. Veraart, is be noemd tot tijdelijk hoofd aan de r.-k. lagere school te IJzendijke. Zijn plaats aan de r.-k. jongensschool te Aardenburg zal worden ingenomen door zijn echtgenote Mevr. G. Ver- aart-van Vliet. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Scha duwen over de sneeuw, a.l. KLOOSTERZANDE J. Goossen 2 uur: Sant.osschiet.ing. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De klokken van Nagasaki. GOES Grand; Vallei der verschrikking 14 jaar. Zaal Krijger 8 uur: Voorlich tingsavond KVP voor jongeren. Prins: Ruimtevaarts wetenschappelijk belang. MIDDELBURG AriensgebouwHand balcursus scheidsrechters. Alhambra April love. a.l. Luxor: Brandend moe ras, 14 j. Morgen GOES Grand: Vrouwen zonder vrij heid. MIDDELBURG Electro: James Dean Cyclus. VLISSINGEN Luxor: Brandend moe ras 14 jaar SAS VAN GENT olympia 8 uur: Cy clusvoorstelling met ..Dwars door Pa rijs". ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Bedelstudent. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7,30 uur. Een handvol sneeuw.

de Stem | 1958 | | pagina 2