Padang stelt Soekarno ultimatum u-vtkw Hulde aan prinses Beatrix JECapitale' slagen van j ustitie-appar aat Nederlands Ét Zn L Hofstra zal het niet moeilijk krijgen Opnieuw veel vragen over standpunt België inzake waterwegen ers hij 500.- 500.- Eis: regering onder Hatta Alfa "58 in ons land gehoord Deviezenpositie weer beter Man verduisterde 1,8 miljoen; 42 inbraken opgehelderd aidorser 300.- r DAGBLAD VOOR ZEELAND Ventje Soemoeal in Tokio Noordwestelijke wind j Weer grensincident Syrië-Israel Financiën in Eerste Kamer Ambonnezen demonstreerden. Tachtig sludenten in Parijs opgebracht Water in Julia7 dringt dieper door Buitenlandse Zaken m Tweede Kamer Schietoefening... Slechts in ëcn zaak (nog) geen succes iberg" nt, kun- leidings jaar Ran de iriftelijk. I zelfrijden- nog JAREN lijl U maait TEL. 388 ,'»V» rk gen»e« tel van. ■AjË. 98e JAARGANG No. 22674 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: S. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bfj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage #.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-vl^ren: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Nomdstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nitraat 41. tel. no~üT Aan president Soekarno is in zijn hotel te Tokio een ultimatumoverhandigd, dat afkomstig is van de op. standige groeperingen op Sumatra, die in Padang hun re. sidentie hebben. Deze eisen ontbinding van de regering. Djuanda en de vorming van een nieuwe anti.communis. tische regering onder Hatta als premier. Zou dit niet ge. beuren dan zal op Sumatra een tegenregering worden ge. vormd. Aldus wisten gisteren enkele avond bladen te berichten. Soekarno weiger de de deputatie te ontvangen, die hem deze boodschap zou aanbieden. Van die missie maakten Ventje Soe moeal met vier afgezanten uit Pa dang deel uit. Wel liet Soekarno de met de missie meegereisde Indonesi sche militaire attaché in Peking, ko lonel J. Warouw toe, die hem toen dit „ultimatum" aanbood. Blokkade van Padang? Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft de berichten uit het buitenland tegengesproken, als zouden Indonesi sche oorlogsschepen een blokkade toepassen op Padang, in Midden-Su- matra, en op de haven van deze plaats het vuur hebben geopend. Men weigerde commentaar te leve ren op een bericht van radio Padang, waarin werd gezegd, dat de Indone sische marine een blokkade zou heb ben ingesteld voor het gebied van Riouw, ten zuiden van Singapore. Het persbureau ..Antara", het be richt van radio Padang aanhalend, meldde, dat oorlogsschepen het vuur hadden geopend, doch het persbureau gaf geen nadere bijzonderheden. Een AAN DE Leipziger voorjaarsbeurs. die van 2 tot 11 maart a.s. wordt ge houden, zullen 110 Nederlandse be drijven deelnemen. DE CUBAANSE opstandelingenleider L.uis Perez heeft nieuwe acties aange kondigd van zijn volgelingen. ..Óver een maand zal geheel Cuba in brand staan", zei hij. 30HAN BUZIAU wordt vrijdagoch tend begraven. Om half elf wordt in oe kerk van de H. Gerardus in Den Haag de plechtige uitvaartdienst ge houden. MR. C. W. G. H. BARON van Boetze- laer van Oosterhout, die onlangs is afgetreden als ambassadeur van Ne derland te Parijs, zal bet voorzitter schap aanvaarden van het Nederlands Benelux-comité. FRANqOIS MITTERAND, oud-minis ter van Frankrijk, "heeft in de Natio nale Vergadering een voorstel inge diend voor het beleggen van een con ferentie om te komen tot een „Frans- Afrikaanse gemeenschap". AAN DE ZONDAG gehouden verkie zingen in Polen heeft 80 tot 90 per cent van de stemgerechtigden deelge nomen. In Warschau behaalde het verenigde nationale front 97,5 percent van het stemmenaantal. IN PERU STAKEN politie en burger wacht. Hun kazernes zijn bezet door eenheden van het leger. Een deel van de stakenden is gearresteerd. In Zuid- Peru is de staat van beleg afgekon digd. TE PARIJS is op 79-jarige leeftijd overleden mgr. George Chevrot, pas toor van de St.-Franciscus Xaverius- parochie aldaar, die grote bekendheid had verworven door zijn vastenpreken in de Notre Dame in 1938. 1939 en 1940. PRINS BERNHARD zal in maart de opening verrichten van het Nederlands historisch en archeologisch instituut te Istanboel. DE 200.000STE PAAL, die sinds 1945 in Rotterdam is geslagen, was gisteren oe eerste paal voor de uitbreiding van hel gebouw van de coöperatieve in koopvereniging „Sint-Homobonus g.a." t i Weersverwachting van het K.N. t M.l tot vanavond, opgemaakt t Jhnsdagavond 23.15 uur: 4 Veel bewolking, met tijdelijk re- t t ?en, maar ook enkele opklaringen. t Matige tot krachtige, tijdelijk har- 4 de tot stormachtige wind tussen f west cn noordwest. Weinig veran- t t dering in temperatuur. 4 ,_,^erwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: J 0 Matige tot vrij sterke westen- 0 wind. Stormgevaar op zee. Betrok- 4 ken met regen of motregen. Sty- J 4 £in£ van de temperatuur. t Vandaag: zon onder 17.34 uur. 1 Morgen: zon op 8.13 uur. Maan 4 J op 19.41 uur; onder 8.46 uur. J der leiders van de Masjumi, die zich op Midden-Sumatra bevindt, zond een protest-telegram aan Djakarta. TSu Zweeds protest Ook de Zweedse gezant te Djakarta heeft aan het Indonesische ministerie Syrië heeft een klacht ingediend bij de V.N. Het zegt, dat Israël troepen en pantserwagens naar de gedemi litariseerde zone tussen Syrië en Is raël heeft gezonden. Het Israëlische troepentransport werd gesteund door een straaljager, aldus de Syrische klacht. Een woordvoerder van het Isra ëlische leger meldde later, dat de Syriërs hebben geschoten op een licht Israëlisch militair vliegtuig, dat boven de nederzetting Dan in het uiterste noorden van Israël vloog. van buitenlandse zaken een nota doen toekomen van de Zweedse regering, waarin deze zich alle rechten voor behoudt ten aanzien van het besluit van Indonesië, de grenzen der terri toriale wateren tussen de Indonesi sche eilanden te verleggen van 3 naar 12 mijlen en om de tussen de Indo nesische eilanden liggende wateren tot deel van het Indonesische grond gebied te verklaren. Russisch aanbod schepen Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft geweigerd com mentaar te leveren op in Djakarta gepubliceerde persberichten, dat Rusland tien schepen zou hebben aangeboden tot een totale tonnage van 35.000 ton, ten behoeve van de inter-insulaire dienst. Volgens deze berichten zouden de schepen kunnen worden gehuurd of gekocht op basis van de tussen Indo nesië en Rusland gesloten overeen komst tot economische samenwerking. De radioseinen van de eerste Ame rikaanse kunstmaan zijn gisterenmid dag voor de eerste maal in Nederland opgevangen. In het fysisch laborato rium van de Rijksverdedigingsorgani satie toegepast natuurkundig onder zoek op de Waalsdorpervlakte te Den Haag werden van 14.44 tot 14.53 uur de signalen van de „Alfa 1958" ge hoord. i Verdere plannen V.S. Op het ogenblik, dat de Ameri kaanse marine op het strand bij Cape Canaveral in Florida de lancering van haar satelliet „Pom pelmoes" voorbereidt, is uit wel ingelichte bron te Washington van het bestaan van plannen vernomen om voor het eind van het geofy sisch jaar meer dan twintig kunst manen in de ruimte te schieten en om een raket naar de maan te zenden. De sterrenkundige Lautman van het ..Smithsonian Institute" verklaarde, dat de Amerikaanse „verkenner" tien jaar in zijn baan zou kunnen blijven. (Van onze parlementaire medewerker) De belastingverhogingen zul len ook door de Eerste Kamer worden aanvaard. Weliswaar heeft de K.V.P-fractie gevraagd om intrekking van het voorstel tot schorsing van de investe ringsaftrek, dat door mr. Van Campen „niet verantwoord" werd genoemd, maar het werd niet geheel duidelijk of ze ook tegen zal stemmen. In ieder ge val bleek gisteren tijdens de de batten al, dat de meerderheid, bestaande uit P.v.d.A., A.R. en een gedeelte van de C.H.U. de regering zeker in haar voorstel len zal steunen. Enerzijds geldt de noodzaak van volledige dekking voor de Rijksuit gaven. anderzijds loopt het gevaar van een verdere verslechtering van de werkgelegenheid. Nu een ingrij pende verlaging van de overheids uitgaven voorlopig nog steeds een vrome wens blijft, moeten wel aan vullende middelen ter beschikking worden gesteld. De verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten, televisie en auto's wilde men daarom aan vaarden. Hefzelfut geldt voor de verhoging van de vermogensbe lasting. terwijl, zoals gezegd, de meningen over de investeringsaf trek verdeeld waren. Vrijwel algemeen klonk echter de klacht, dat de regering ter dekking van een tekort van circa honderd miljoen voor 1958 voorstellen had in gediend, die in de komende jaren vijfhonderd miljoen zullen opbrengen. Mr. Van Campenn (KVP) vroeg uit drukkelijk om bij de behandeling van de begroting van het volgend jaar speciaal de kwestie van de omzet belasting op auto's nog eens te be zien. Hij had daarbij het oog op de DAF, die volgende week juist haar personenauto aan het publiek zal presenteren. Prinses Beatrix weet bij haar be zoek aan de West aller harten voor zich te winnen. Bovenstaande foto toont hoe zij in de tuin van het gouvernementshuis te Willemstad op Curagao het huldebetoon van de bevolking in ontvangst neemt. Op de achtergrond ziet men het paleis met prinselijke standaard en de Ne derlandse driekleur. Ai,Loonnezen met spanaoeken heb ben gisteren gedemonstreerd voor de ingang van de Tweede Kamer op het Binnenhof in Den Haag. Op de linkse spandoek staat te lezen: „Als u ons Ambonnezen in 1950 had geholpen, hadden wij u nu kunnen helpen". „Volk van Neder land. waarom helpt gij ons Ambon nezen nu niet?", is het opschrift op het rechtse doek. De politie heeft te Parijs tachtig studenten opgebracht, die hadden deelgenomen aan vechtpartijen lus sen linkse en rechtse groepen stu denten naar aanleiding van de ont binding van de mohammedaanse stu dentenvereniging „Ugema". Het water in de mijn Julia te Eijgels hoven is thans ook tot in de 540 meter-verdieping doorgedrongen. De hoop, dat het water en het drijfzand in de zogenaamde oude werken tus sen de 365 en de lager gelegen ver dieping verstopping zou veroorzaken, is niet in vervulling gegaan. In de late maandagavond werd het eerste water op de 540 meter-verdieping ge constateerd. De hoeveelheid was ech ter niet verontrustend en hoefde zelfs niet te worden weggepompt. Men is op deze verdieping intussen op alles voorbereid. Behalve de zware dam. die eergisteren reeds in de steengang gereed kwam om het naderende water en drijfzand een halt toe te roepen, zijn intussen nog verschillende filter- dammen in opbouw of reeds gereed gekomen. De bedrijfsleiding is ervan overtuigd op de 540 meter-verdieping de water- en zand vloed definitief een halt te kunnen toeroepen. Dit temeer omdat men tijdig alle maatregelen heeft kunnen nemen. Wanneer de vloed aanhoudt, worden de pompen op de 540 meter-verdieping in werking gezet. In de overige onder grondse werken van de mijn Julia gaat het werk normaal door. De verloren pijlers in het noordveld zullen zo gauw mogelijk in het zuidveld van de Julia worden aangezet. (Van onze parlementaire medewerker) Opnieuw zijn in de Tweede Kamer stemmen opgegaan over de Moerdijkkanaalaffaire, waar uit blijkt, dat men in de kring van de Christelijk-Historische fractie toch nog meer zekerheid wil over de juiste stand van zaken. Aanleiding daartoe was het ondertekenen van het Unie verdrag der Beneluxlanden- Men moge daarover nog zo verheugd zijn, dit mist tenenenmale de regeling van de Belgisclte wa terwegen in dit verdrag, aldus de heer Schmal. Met ongenoegen had de heer Schmal gezien, dat de Belgen weder om aanspraak maken op een Moer dijkkanaal. Hij verweet minister Luns, dat hij vorig jaar aan de on derhandelingen over dit kanaal niet definitief een eind had gemaakt en ieder aanbod hierover aan België had ingetrokken. De regering had moeten handelen als een goed minister van een koopmansvolk betaamt, aldus deze C.H.-spreker. Hij vroeg wat de gevolgen zijn van wat hij noemde „deze dubbelzinnige uitlating" en wees op de verklaring van de Belgi sche minister van Buitenlandse Za- Een stremming van enkele uren van het spoorwegverkeer tussen Zwolle en Amersfoort is veroorzaakt door militaire schietoefeningen. Door het ontploffen van een granaat is de bovenleiding van beide sporen in de buurt van de legerplaats Olde- broek naar beneden gekomen. Op circa twintig meter van de spoor baan is de granaat ontploft. Een scherf van deze granaat heeft de twee bovenleidingen geraakt en vernield. Volgens de weekstaat van de Neder landse Bank heeft de netto deviezen- ïeserve een stevige vooruitgang ge boekt en is zij met 75 miljoen versterkt tot 1.177 miljoen. Dit betekent dat, aangezien de goudvoorraad onveran derd bleef, goud en deviezen samen nu een bedrag uitmaken van bijna 1 4173 miljoen. Dat de valuta kwali tatief steeds beter wordt trekt bijzon der de aandacht. Immers, convertibeie deviezen groeiden aan met niet min der dan 45 miljoen en maken nu een totaal bedrag uit van 563 miljoen. Ondanks de betalingen van de ulti mo wist de schatkist haar saldo te verbeteren. De stijging van de biljet- tencirculatie is erg meegevallen. Zij ligt nu boven de 4 miljard en is in deze ultimo in totaal toegenomen met 60 miljoen. In de strijd legen de misdaad heefl hel Nederlandse po- litie-apparaat gisteren grote successen geboekt. l)e Amster damse recherche hield een 49-jarige procuratiehouder aan, die over een periode van tien jaar in dienstbetrekking een geldbedrag van in totaal. 1,8 miljoen verduisterd had. In Haarlem werd een pianoreparateur gearresteerd, die ver dacht wordt van verduistering van 24.000.en van oplichting, waarmee 2800.gemoeid is. In Den Haag bekende een 62-iarige reiziger42 inbraken, o.m. gepleegd in Den Haag, Breda, Eind hoven en het Westland. Daarmee kwamen de diefstallen van vakantiebonnen (voor 267.000.in augustus jl. te Eindhoven en voor 16.000.in Breda), alsmede diefstallen van in totaal ongeveer 50.000.aan geld en juwelen in Den Haag tot klaar heid. Een 41-jarig;e koopman, die als hoofddader beschouwd werd van acht mannen, die uit een douaneloods te Rotterdam een partij nikkel ter waar de van f 40.000.- ontvreemd hadden, hoorde voor de rechtbank in de Maasstad drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Slechts in één zaak boekte de jus titie (voorlopig) nog geen succes: uit een groot warenhuis te Amsterdam bleek een partij horloges ter waarde van f 10.000.- ontvreemd te zijn. De Amsterdamse recherche heeft de 49-jarige procuratiehouder C. R. van H. aangehouden in diens woning in Amsterdam-Zuid, verdacht van verduistering in dienstbetrekking van geldsbedragen over een periode van tien jaar tot een totaal van circa f 1.800.000.-. De man heeft tegenover de politie toegegeven de .verduistering te heb ben gepleegd ten nadele van een fi nancieringsmaatschappij, waar hij in april 1947 als kassier-boekhouder in dienst was getreden en waar hij per 1 januari j.l. „wegens zijn bijzondere kwaliteiten voor de vennootschap" was bevordei-d tot procuratiehouder met algehele volmacht. 18iets meer over Toen hij in dienst trad van deze N.V. had hij een schuld van f 700. wegens een boete, die hem was op gelegd voor zijn lidmaatschap van de N.S.B. tijdens de bezetting. Hij had toen geen geld en deed een greep in de kas van zijn werkgever. Toen dit niet werd ontdekt, vergreep hij zich aan meer gelden van de vennoot schap. geregeld 2 a 3 maal per week. De bedragen werden steeds groter. Door bepaalde administratieve ma nipulaties verhinderde hij dat die verduisteringen, ondanks de controle van de accountants, niet aan het licht kwamen. Deze knoeierijen heeft de man gedurende tien jaar voortgezet. Hij heeft de politie meegedeeld, dat bij een intensieve controle de ver duistering snel zou zijn ontdekt. Toen dan ook bij een reorganisatie per 1 januari j.l. een andere accountant de controle overnam, ontdekte deze de verduistering onmiddellijk. Van het geld is niets meer over. De gearresteerde man heeft aan de politie verklaard van het geld veel te hebben uitgegeven voor feestjes en dure partijtjes. Ook maakte hij met zijn vrouw dure reizen naar Italië en Zwitserland. Om zijn tekorten wat aan te zuiveren, speelde hij op de banken in Italië en kocht hij loten van de Duitse staatsloterij en van de Belgische koloniale, eenmaal zelfs voor een bedrag van drie mille, ech ter tevergeefs. Slechts één keer heeft hij 12.000 gulden gewonnen. Daarbij, zo heeft hij verklaard, ver strekte hij leningen aan mensen die in moeilijkheden verkeerden. Ook schonk hij naar hij zei veel geld aan liefdadige instellingen, on der meer voor het missiewerk. Zijn slager verstrekte hij eens een lening van f 10.000.. die niettemin is failliet gegaan. Naar de politie meedeelde was zijn woning in Amsterdam-Zuid luxueus ingericht. Zijn vrouw zou eerst sinds vorige week vrijdag op de hoogte zijn ge weest van de knoeierijen van haar echtgenoot. Hij verdiende een salaris van f 650.bruto per maand, doch hield tegenover zijn vrouw vol, dat hij nu en dan eens in effecten han delde. Triomfantelijke bekentenis Meer dan twintig jaar van zijn leven heeft de 62-iarige handels reiziger W. G. Z. reeds in de ge vangenis doorgebracht. Nu heeft hij 42 inbraken bekend, waarbij voor een waarde tussen 300.000 en 400.000 gulden is buitgemaakt. Nauwe samenwerking tussen rijkspolitie en de gemeentepolitie van Breda, Eindhoven en Den Haag heeft deze reeks diefstallen opgehelderd, waaronder nok de diefstallen van de vakantiebonnen in Eindhoven en Breda vielen. In totaal werden zeven personen gearresteerd. Van de buit is f 230.000 aan vakantiebonnen en voor f 5000.- aan juwelen terecht gekomen. Het aandeel van Z. is volkomen verbrast. Nog nooit eerder heeft Z. het plegen van een misdrijf toegege ven. Nu heeft hij zijn misdrijven met trots en zelfvoldoening opge biecht. Daarbij was hij bijzonder trots op zijn prestatie de speel bank te Spa met f 16.000.- te heb ben laten springen en een keer in Baarle-Hertog op één avond., f 10.000.- te hebben verloren. Vrij wel aldoor heeft hij met anderen samengewerkt. De rechercheurs vermoeden, dat Z. het triomfantelijke verhaal van giste ren als een mooie afsluiting van zijn carrière beschouwt. ken, Larock. Hij meende hieruit te concluderen, dat er geen sprake van is, dat België van het Moerdijkkanaal afziet. Wat de Westerschelde betreft vroeg de heer Schmal om inlich tingen over de voorbereidingen die men in België zou treffen om tot een andere intrepretatie te komen van de verdragsbepalin gen betreffende het statuut van deze waterweg. Voorts zei hij omtrent de Oosterschelde. dat hij niet zgker was. dat de huidige re gering zich ook gebonden acht aan de beleidsafspraak die de vorige regering met België heeft getroffen. Ook over het Belgische standpunt heerst, volgens de heer Schmal, ten aanzien van de Oosterschelde onzekerheid. TSieuw Guinea Namens de KVP heeft mr. de Graaf nog eens duidelijk laten weten, dat zijn fractie op dit ogenblik het af staan van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea verwerpt als een „ko loniale daad bij uitstek". De houding van degenen die hierin voordeel voor Nederland zien, schetste hij als ,,ver- sjagg'-ien van de aan onze zorg toe vertrouwde Papoea's." De KVP acht dit nog steeds mo reel onaanvaardbaar. Zij ziet als ba sis van de verhouding van Nederland tot Nieuw-Guinea een verplichting onzerzijds om de belangen van de be volking daar doelbewust te bevesti gen. De heer Korthals (WD) vroeg de Nederlandse regering, om te dien einde met Austi-alië samen de Wes terse mogenheden om meer duidelij ke waarborgen te vragen voor deze moeilijke en ondankbare taak. Verlichting militare last? Mr. Biaisse (KVP) herinnerde aan een uitlating van dr. Drees op de laatste Nato-conferentie, dat het niet onmogelijk is met het oog op de ge beurtenissen in Indonesië te komen tot een verlichting van de militaire verplichtingen van Nederland. De katholieke spreker betwijfelde of onze militaire verplichtingen nog wel met onze economische mogelijkheden overeen komen. In andere landen is men er reeds toe overgegaan de aangegane verplichtingen zelfstandig te verlichten. Ook die voerde mr. Biaisse aan als argument, om opnieuw na te gaan of de lasten over de verschillende landen wel naar draagkracht ver deeld zijn. Mr. Biaisse bepleitte voorts con centratie van de Europese instellin gen. De heer Schmal gaf aan Straats burg de voorkeur. Drs. Korthals vond dat de hele zaak een onaangename indruk van touwtrekken geeft. Hij vroeg in ieder geval het Hof ge scheiden te houden van de plaats waar de beleidsorganen zijn geves tigd. Raketbasis De KVP ziet de noodzakelijkheid van het oprichten van een raketba sis ;n, aldus mr. Biaisse. Maar de regering moet duidelijk alle motie ven aangeven, waarom dat ook in Nederland zal moeten geschieden. Hij wees op publikaties waaruit gebleken is, dat Denemarken en Noorwegen reeds de toezegging zouden hebben gekregen, dat zij er aan zullen ont komen. Mr. Biaisse bepleitte voorts een bespoediging van de reeds jaren sle pende onderhandelingen met Duits land over de afwikkeling van de fi nanciële verplichtingen. Hij vroeg met name om de zaak van de zoge naamde „Auslandponds" uit de ge hele materie te lichten en prioriteit te geven. Dit met het oog op de Londense schuldenovereenkomst, die nog maar steeds niet getekend kan worden, omdat ze ten nauwste met deze kwestie samenhangt.

de Stem | 1958 | | pagina 1