VROUWENSPIEGEL 3Q3IS2M3WU08V Meer huiselijkheid hier - dan in Noorwegen - Inhoud linnenkast niet langer meer wit aanstaande moeders (learning Aanstaande moeder kan met mode mee Suiker en spieren O tijden - o zeden Dagboekbladen van een jonge vader Nieuwe positie-kleding PARIJS SCHRIJFT VOOR Pannetje voor junior DAGBLAD DE STEM 1958 BIJ CAROLINA BORGERSON IN ROOSENDAAL Mooi om juist te bekijken nu Modieuze baret uit Engeland Yoghurtvla Goed lieuws voor wtm Al houdt de huidige temperatuur in ons land de gedachten aan strand- geneugten en zonnewarmte nog verre, dat betekent niet, dat de mode-ontwerpers hun geloof in mildere tijden zouden hebben ver loren. Het tegendeel bewijst wel dit strandpakje, „cache coeur", ont worpen door Teddy Tinling, Londen voor lente en zomer 1958. Het fleu rige geheel, hier gedragen door Se- villa, is gemaakt uit helgekleurde stoffen. De uitbundige sombrero zorgt voor een passende bekroning van het geheel. (Van onze speciale verslaggever). ,,\Vat lk een van de meest opvallen de verschillen vind tussen Noorweger en Nederland? Ik behoef er niet lanr over na te denken. Ik heb het altijc vreemd gevonden, ofschoon ik ei zelf ook aan moest geloven, dat d< Nederlandse huisvrouw genegen i. elke week de trottoir voor haar huis te schuren. Zou je dit in Noorwegen doen, iedereen zou je op slag voor gek verklaren", zo zegt mevrouw Carolina SteyaertBorgerson, dir sinds vijftien jaar in de Boomgaard straat te Roosendaal woonachtig is. In de gezellige huiskamer vertel' mevrouw hoe zij in Nederland te recht is gekomen. Zij woonde in een dorpje in de buurt van Oslo. toen ei kort na de bevrijdng in datzelfdt corpje een Roosendaler rondwandelde Hij was werkzaam op een schip. Hi vertoefde geruime tijd in het dorp ei in 1945 bracht hij Carolina Borgerson mee naar Nederland. „Een van de meest merkwaardigi dingen, die ik hier heb ontmoet", vertelt mevrouw, is toch wel he standsverschil, dat hier zo sterk spreekt, in elk geval veel sterkei dan in Noorwegen. Daar ziet een bankdirecteur of êen professor ei niet tegen op. op straat een gesprek aan te knopen, met een werkvrouw. Ik geloof, dat dit in Nederland niet zo gemakkelijk zal gebeuren, ofschoon ik geloof en mijn man beaamt dit dat het standsverschil langzaam wordt genivelleerd. Toch is êen Noor van nature wat stugger dan de Ne derlander. Wat ik hier vooral zo pret tig vind is de huiselijkheid. Ik kan niet aannemen, dat er een ander land op de wereld bestaat, waar het leven huiselijker is. In Noonvegen gaan de mensen veel meer uit. bewegen zij zich veel meer op straat". Mevrouw Steyaert, die het Neder lands goed meester is geworden (,.hët te schrijven valt niet mee, want het Noorse alfabet telt enkele letters meer", zegt zij), springt over op een ander onderwerp, de viering van het kerstfeest. „Moet ik de Nederlandse huiselijk heid prijzen, ik blijft er bij, dat in Noorwegen het kerstfeest intiemer wordt gevierd. Dit zeg ik niet, om dat in mijn vaderland tijdens het kerstfeest de geschenken worden uit gedeeld. iets wat hier met Sinter klaas gebeurt, maar ik... tja, ik vind het in Noorwegen toch anders. Op de 24e december beginnen de klokken van alle kerken te luiden. Dat is om precies vijf uur. Iedereen heeft zich dan keurig gekleed en iedereen be geeft zich dan aan tafel. Een kerst diner wordt voorgezet. In het zuiden van het land. waar ik dus woonde, is de hoofdschotel gebraden varkens vlees. In het midden van het land is het rijstebrei en in het noorden eten de mensen hoofdzakelijk vis. Het feestmaal duurt de hele avond voort. Op de eerste kerstdag woont praktisch iedereen een kerkdienst bij. U weet het, er zijn in Noorwegen niet zoveel katholieken.". Mevrouw C. Steyaert-Borgerson, ...nog eens naar Oslo.... een geheel andere kleur. Groenten zijn in Noorwegen eens zo duur. Vis en vlees zijn echter goedkoper. Bloe men zijn bijna onbetaalbaar. ..Ik denk, dat relatief weinig ver schil in levensstandaard tussen Noor wegen en Nederland aanwezig is, zo besluit mevrouw. Wat schreven kinderen aan hun ouders in de tweede eeuw van onze jaartelling? Daaromtrent zijn enige buitengewoon interessante getui genissen gevonden bij een opgra ving in Egypte. Temidden van al lerlei afval ontdekten de archeo logen een aantal papyrusgeschriften waaronder ook brieven. Eén daarvan was afkomstig van wat wij een lastige puber plegen te noemen. Hij schrijft aan zijn af- weziae vader, die blijkbaar zo lang een toeziend voogd heeft benoemd: Die man maakt mij gek. laat hij alsjeblieft weggaan'. Waarom heeft u mij niet meegenomen naar Alexandria? Laat. mij toch wegha len. anders schrijf ik u niet meer. praat niet meer tenen u en wens u geen goede gezondheid meer. Ook zul ik niet meer eten of drinken. Dat doe ik vast. want al heeft u ons ook iets moois gestuurd, toch zijn mijn broer en ik misleid om trent de datum van uw vertrek. Een tweede, die blijkbaar op de schoolbanken zit. stelt zijn ouders gerust: Tob nu maar niet óver mijn wiskunde, want daar doe ik mijn best voor. Een andere brief verraadt de zorg die een oudere broer voor een jón gere kan hebben: Mijn beste broer Maximus. maak het ie moeder niet lastig! Jij bent nu thuis de oudste en moet toezicht houden. Als een van de kleintjes niet doet wat On ze moeder zegt, geef hem dan een draai om de oren. Je moet me niet kwalijk nemen, dat ik je dit zeg. En wat schreven de moeders? Dat staat in nog een andere vondst te lezen: Vergeet niet kind, me te schrijven hoe je gezondheid is. Je weet, dat je moeder vol zorg voor haar jongen is. Dat de baret een eenvoudig en de gelijk hoofddeksel bij uitstek, voor zover zij bestemd is om door dames te worden gedragen, toch wel on derhevig is aan de invloeden van de mode, toont deze foto van dit Engelse modelletje, dat uit roze vilt is vervaardigd. De ,,bol" is geheel doorgestikt en valt in brede plooien over het rechteroor. Eén halve liter yoghurt, eén halve liter rnélk, 8C g suiker. 35 g custard jam. Van dé mélk. de niet melk aange mengde custard en de suiker een vla bereiden én deze goed af latén koelen. Daarna de yoghurt erdoor mengen, de vla in een schaal over doen en garneren met wat jam. Hogere lonen en prijzen Mevrouw Steyaert, die binnenkort nog eens met haar man en dochtertje naar Oslo hoopt te gaan. heeft het nog even over de levensstandaard ,.Een van mijn zusters is sinds kort cheffin geworden van een fabrieks- afdeling. Zij verdient nu ruim'200 gulden per week. Dat lijkt een enorm bedrag en het is voor Noorwegen ook niet slecht. Maar als ik U vertel, dat in Oslo een paar schoenen ongeveer 80 kronen kosten, dat is een kleine zestig gulden, dan krijgt dit bedrag Junior mocht groenten gaan eten van de baby-dokter. Deze week nog-niet, hoor; volgende week pas en geen dag eerder. Vanzelfsprekend begon Mam mie er de volgende dag mee. Natuurlijk was de keuken inventaris niet afgestemd op de pieterige hoeveelheden, die Junior in zijn prille levens dagen mocht genieten. Maar toen Mammie twee dagen mi nuscule hoopjes groenten had gekookt in monstrueuze teilen van pannen, had ze het. Er waren pannetjes in de handel, die er eenvoudig voor gescha pen waren om er de groenten voor Junior in te stoven. Wat Paps wel een beetje overdre ven vond. omdat hij het nog met door had Hij kreeg het door. nadat Mammie een half uur op zijn ge moed had gewerkt en hij zei er le lijke woorden bij. Maar hij ging er toch op uit. De weg naar de winkel was lang en bitter. Was me dat ook een bood schap. Waar bleef je prestige op zón manier Natuurlijk was Paps nauwelijks binnen of er kwam nóg iemand de winkel in. En natuurlijk was die iemand een meisje van om en nabij de twintig, met dansende krullen en vonkende spotlichtjes in dromei van ogen „Menééér...?" 'n Grauwe schim kwam aange- schuifeld vanuit de donkere cata comben achter een stapel wastei len. Paps schraapte zijn verschroeide keel, waarna de schim zich in toe gewijde aandacht tot hem over- boog. ,,Eh.... ik zoek een pannetje. Een heel kleintje. De kleinste maat die u hebt. enne... eh... dan nog een maatje kleiner....!" „Seggu. menééér?..." zeurde de schim. ,,Nou ja... eh... een heel klein pannetje moet ik hebben!" ..Zeker, menééér...!" kraaide de schim opgetogen en dook met bal dadige armzwaaien in de catacom ben. Drie seconden later stond er een steelpannetje - in - miniatuur op de toonbank. ,,Nee!" loeide Paps, „het moet oren hebben Oren Onwillekeurig tastte hij naar zijn eigen nogal omvangrijke luister- scheipen, die rood opgloeiden onder de prikkende blikken van de scho ne met de krullen. „Tuurlijk, menééér....!" juichte de schim enthousiast en begon als een mol in een duistere spelonk te gra ven. „Zoiets....?" Uit de grijze schadu wen rees een dorre, benige hand omhoog. Op de knokige vingers wiegelde een pannetje. Met oren. „Nééé!" bulkte Paps, wanhopig omdat hij zoveel huishoudelijke kennis moest demonstreren. „Dat is een braadpannetje 't Is om in te kóken „Oóóóh...!" zoemde gedempt de schim vanuit de spelonk. Met een ketsende slag stootte hij zijn hari ge hoofd tegen een rek met weck- glazen. „Seggu dat dan...!" Was het verbeelding of gingen de mondhoeken van de bakvis mis prijzend omlaag Paps wist het niet meer. Het kon hem trouwens niet meer schelen ook! De schim besteeg jubelend een on waarschijnlijk hoge ladder en graai de met hunkerende aanhankelijk heid achter een stapel aardewerk Paps keek angstig omhoog. „Dit dan, menééér....!" ruiste de schim liefkozend, gevaarlijk zwaai end boven op zijn trap. „Jaéh brulde Paps en tracht te met brede, mannelijke gebaren zijn autoriteit te herwinnen. Dal was hèt pannetje. Dat was gescha pen voor het doel En 't had oren' Kirrend draaide de schim het in- (Van onzê Parijse correspondent) Voortaan kunt u de natte handen afvegen aan een schil derij van Picasso of Buffet en... nog sterker... desgewenst moogt u de vloer dweilen met een fri vool schepseltje van Kees van Dongen. Want de grote meesters kruipen uw kasten, keukens en badkamers binnen. De inhoud van de linnenkast wordt kleurig en geparfumeerd. Het ijzige wit, hoe smetteloos blank ook, is gedoemd te verdwijnen. En dat alles, omdat de Fransen op stel en sprong besloten hebben eens een radicale verandering in te voeren tot ergernis van de zeeppoederfabrikan ten. Andere slachtoffers van de nieu we linnenkastmode zijn de wasserijen, want het wit heeft de voor deze on dernemingen aangename eigenschap snel. vlug en pijnloos smoezelig te worden. De Franse huisvrouwen heb ben met ingang van januari 1958 het wit afgezworen. Al jarenlang openen de grote Fran se magazijnen het nieuwe jaar met enorme verkoopcampagnes van lin nengoed: lakens, slopen, hand-, thee- en baddoeken, zakdoeken, servetten enz. Ingrijpende veranderingen waren er vrijwel nooit. De mode bleek geen vat te hebben op de linnenkast, die zodoende eeuwenlang een witte in houd hield. Het van lieverlee meer op de voorgrond treden der gekleurde servetten en hand- en baddoeken is voor de Franse linnengoedindusrtie aanleiding geweest om in deze rich ting verder te gaan maar in plaats van geleidelijk aan een overgang te proberen, wil zij in het jaar 1958 een ware revoluti ontketenen. Wie in de ze maand januari een bezoek brengt aan de grote magazijnen, waar men knappe etalages weet te maken met het huishoudlinnen, ziet zich plotse ling geconfronteerd met een zee van warme kleurefl, gewaagde motieven enschilderijen. Voortaan zullen we moeten slapen tussen gekleurde lakens. In dit op zicht is er een grote keuze in effen C. Vertelman. rose, blauw, paars, groen. Dezelfde kleuren zijn ook verkrijgbaar met bloemmotieven. Naargelang de smaak kan men sla pen tussen rozen of tulpen en viool tjes. Voor de .durvers" zijn er diep zwarte lakens, gedecoreerd met de lelie der Lodewijken of de bijen van Napoleon. Opgemaakt met bijpassen de slopen doet zijn geschud bedje warm en prettig aan. Er zijn al de kens op de markt gebracht, die geen sprei meer eisen omdat ze een ge trouwe copic zijn van een bekend schilderij. De servetten zijn in het algemeen ook a'eurrijk, soms ware schilderijen, vaak bedrukt met een lachwekkende karikatuur, die bij juist vouwen de gebruiker toe lacht. In een ongekende verscheidenheid zijn er theedoeken, handdoeken en baddoeken op de markt gekomen, co- pie van schilderijen, bedrukt met ka rikaturen of eenvoudig van kleurige streepmotieven voorzien, In de bad kamer is er zelfs politieke keus: bad doeken met de lelie of de bij voor de monarchisten en enkele magazijnen kwamen hun klantenkring zelfs tege moet door baddoeken te leveren met hamer en sikkel. We hebben lang gesproken met één dér fabrikanten van deze gloednieu we collectie. Hij verzekerde ons, dat ér binnenkort lakens en slopen op de markt komen, die heerlijk zijn gepar fumeerd. Het parfum blijft ook na meerdere malen wassen. Volgens zijn specialisten is het een vaststaand feit, dat bepaalde geurtjes de slaap bevorderen. Van bepaalde kleuren kan hetzelfde worden gezegd. De nieuwe mode heeft dus ook een praktische in slag. Op vele zieken, die geruime tijd te bed moeten blijven heeft het wisselen van kleur een goede invloed. Eén der dure klinieken in de Parijse banlieu heeft bedde- goed besteld in twaalf kleuren en tinten. Honderden gewaagde nieuwigheden ziet men ook in de dameslingerie, zo als bijvoorbeeld een slipje, een b.h.. onderjurk en nachtjapon in heel teer en fijn mousseline, bedrukt met pan- tervlekken. Ook voor de heren begint wit te verdwijnen. De moderne man begint zich al te kleden in licht blauw, rose, groen en zwart onder- goed. Ook a.s. moeders kunnen met de mode meegaan. Dat bleek deze week tijdens 'n modeshow van het Huis Modart in Amster dam. Daar kwamen verschillen de verrassende combinaties ten toneele, waarbij de nieuwe zak- lijn duidelijk een groot voordeel bleek. Het waren vooral twee- en driedelige ensembles die Mo dart toonde, allen niet weinig moeite verwekkende verwij- dingsmogelij kheden. Al met al maakt het dit de a.s. moeder zelfs in de laatste weken nog mogelijk, om er behoorlijk uit te zien. Natuurlijk is er aan versiering van de pakjes niet veel gedaan. In enkele gevallen voltooide een aan de achter zijde afhangend, laag aangebracht ceintuurtje een pakje of geraffineerde manier. Niet alleen rokken, ook enkele pan talons bleken zeer te voldoen, vooral voor jeugdige a.s. moeders. Aanvan kelijk stonden wij met veel ande ren sceptisch tegenover „positie- pantalons". Het blijkt echter in de praktijk een gewild artikel te zijn. Er is voor dit laatste artikel weer een nieuwe stof nl. Draion, dat in veel opzichten overeenkomst vertoont met het al bekende Orlon. Het is goed wasbaar. kreukherstellend en sterk. Het voelt wollig aan. en vervilt niet. Men strijkt het materiaal met een matig warm ijzer en bij voorkeur met persdoek. Biigaande foto's geven twee van de pakjes, die tijdens de show te zien waren. Dit overgooier-model met verstelbare knoopsluiting aan de zjj- kanten geeft, juist omdat het voor de jongere vrouwen is gezien, een slank makend effect, terwijl door de knoopsluiting in bijzon dere gevallen een extra verwijdingsniogelijkheid te vinden is. De keuze van dit materiaal, nl. een katoenen cotelé is zeer ge slaagd. Wij zien dit materiaal als een prettige vervanging van de uni poplin. Ook de eigenschappen zijn zeer goed. Allereerst de goede kleuren, uitstekend wasbaar en zeer gemakkelijk te strij ken. Men zegt, dat wij suiker nodig hebben voor onze spieren. Is dat zo, en welke rol speelt die suiker nu eigenlijk? In ons lichaam vindt voortdurend verbranding plaats, die ons arbeids kracht geeft en warmte De daarvoor benodigde brandstoffen levert ons 't voedsel, dat wij dagelijks gebruiken. Vetten zijn brandstoffen. Brand stoffen zijn ook de suiker- en zet- meelstoffen. koolhydraten genoemd, die o.m. geleverd worden door aard appelen, graanprodukten izoals brood en bindmiddelen) en suiker. Deze produkten worden in het maagdarmkanaal afgebroken tot en kelvoudige stoffen, o.a. glucose, dat gemakkelijk in het bloed kan wor - den opgenomen. De glucose wordt in de vorm van glycogeen in de voorraadkamer van het lichaam, de lever, opgeslagen. Hebben de spieren brandstof, ofte wel glycogeen, nodig, dan wordt de voorraad in de lever aangesproken. Maar vóór de spieren ervan kunnen profiteren moet zij eerst om in de grote verkeersweg, de bloedbaan, te kunnen worden opgenomen in glucose worden omgezet, om dan weer als glycogeen door de spieren te worden opgenomen. Er heeft dan met behulp van eveneens door 't bloed aangevoerde zuurstof ver branding plaats, waarbij arbeids kracht en warmte ontstaan. Het korter maken van een lange weg. Deze ingewikkelde weg is soms té lang; bij langdurige krachtsinspan ningen, die bij wedstrijdsport kun nen voorkomen, kan het zijn. dat de voorraad spiersuiker uitgeput raakt en zeer vlug hersteld moet wor don en de lever niet gauw genoeg in het tekort kan voorzien. Dan komt gewone huis-tuin-en- keuken-suiker ons te pas. Zuivere suiker kan namelijk heel snel via het darmkanaal in het bloed worden opgenomen. Gebruikt een atleet op zo'n moment wat sui ker, dan Inrijgt hij de noodzakelijke hoeveelheid brandstof voor zijn spie ren in de kortst mogelijke tijd aan gevoerd. In het dagelijkse leven hebben wij dergelijke extra suikeraanvoeren niet nodig; de lever kan het zó wel af. Het is dan zelfs beter de suiker pot niet tè grif aan te spreken, want suiker is een volkomen gezuiverd produkt, dat in tegenstelling tot an dere koolhydraatrijke levensmidde - len, als brood en aardappelen, alle beschermende waarde in de vorm van vitamines en voedingszouten mist. Veel snoepen en overmatig suiker- gebruik schaden eetlust, gebit en slanke lijn. Suiker speelt niet de be langrijkste rol! U weet nu hoe men ertoe komt te zeggen, dat suiker nodig is voor onze spieren. Eigenlijk is suiker al leen nodig voor de spierarbeid. Spierkracht kan ze ons niet geven Wie sterke spieren wil krijgen zal van jongs-af naast een behoorlijke training een voldoende toevoer moe ten krijgen van bouwstoffen o.a. van eiwitten. Dit betekent, dat hij dagelijks een zekere hoeveelheid melkf '-2 a liter), kaas (15 a 20 g). vlees of vis of peulvruchten (50 a 100 g) zal moeten gebruiken. Advertentie) een baan papier, terwijl Paps be taalde. De bakvis wiebelde van de ene voet op de andere.... „Dag menééér....!" Thuis kwam Mammie hem aan de voordeur al tegemoet. Met ogen, die vol verwachting naar herr, op blikten. Of het werkelijk gelukt was? Met bestudeerde gebaren pak te Paps zijn aanwinst uit. Zette het pannetje op tafel met de nonchalan ce van de geboren expert. Mammie vond het prachtig. Alleen eh.... net één maatje te klein! .Maar je ruilt het wel even, hè schat...?" Positiekleding van de fa. MODART, Amsterdam, w.o. de slip-in rokken, jackjes en pakjes. ALLEENVERKOOP: BREDA Deze pantalon is gemaakt uit Dralon-Wol, een materiaal, bij uit stek geschikt voor dit kledingstuk. De nieuwe z.g. Perfect-sluiting wil zeggen: een afgeronde voorklep, sluitend op twee knopen, waardoor het idee van zakken wordt verkregen, terwijl onder deze klep een soepele elastische inzet als verwijdingsniogelijkheid is aangebracht. Op deze foto wordt het losse jak vervaardigd van een goed wasbare ruitstof getoond.

de Stem | 1958 | | pagina 7