Ook Hulst is niet erg gestemd optimistisch WYBERT GOED WERK VAN TEUN GIJSSEN De grote werken en het verkeer Begrotingstekort „niet onrustbarend" Mgr M. Brans o.f.m. cap.! "^bureau 25 jaar bisschop RZVT verdedigt het Landjuweelvaandel Uw Kunstgebit Raad 's-Heer Arendskerke op achterste benen Kruidenkracht! oneeluitvoering van Oostburg en Groede DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Uniforme vuilemmers Over Vlissingens structuurplan Nieuwjaarsrede van burgemeester Lockefeer Faillissementen Natjes en droogjes x Tabak is een gulzige drinker! van ICARES naar Wenen O 1 ICARES naar Bouwer vari talrijke scholen Wijzigingen in Nederlandse biljartkalender kunt U verkoudheid voorkomen met ÖWW &SL Qwiï* C?L\ Zeeuws kunstschilder exposeert in Den Bosch Traditioneel en toch eigentijds ,Het grote publiek' Gedeputeerde Schout gaf zijn visie Opnieuw met een klassiek stuk Zoals reeds in het kort gemeld heeft de raad van Hulst met grote wel willendheid de begroting voor 1958 behandeld en goedgekeurd. De heer A. Blommaert, die namens de KVP-fractie de algemene beschouwingen hield, noemde het nadelige sluitpostje niet onrustbarend en hij sprak er zijn vreugde over uit dat B. en W., ondanks de weer ongunstiger finan ciële vooruitzichten, niet aan het subsidiebeleid getornd hadden. Hij betreurde het dat er geen ramingen voor kapitaalswërken uitgetrokken waren, hetgeen uiteraard aan de bestedingsbeperking te wijten is. een overkapping op de tribune van het sportveld zou misschien, zo meen de de heer Willemstein, beter te ge bruiken zijn voor een kleedlokaal, doch dat is, antwoordde de voorzitter, heel wat duurder. Bovendien brengt die overdekte tribune de kosten weer op. Een nieuw, behoorlijk kleedlokaal moet voorlopig nog een vrome wens blijven. Over het voorstel tot aanschaffing van uniforme vuilnisemmers wilden bijna alle leden gretig het woord. De voorzitter zette uiteen dat men daar toe nu kan overgaan omdat de aan- Was de heer Blommaert dus best te spreken over de wijze waarop de ge meente bestuurd wordt, de gedragin gen van de burgers zelf en van de pers bevielen hem niet. Van de eer sten eiste hij „meer burgerzin" en van de kranten „meer objectiviteit" Ook de heer Chr. Willemstein hield algemene beschouwingen op de ge meentebegroting en hij moest natuur lijk eveneens de bestedingsbeperking releveren: hij noemde het een nacht merrie. Onder zijn opmerkingen was er een n.a.v. de rattenbestrijding. De daarvoor uitgetrokken post van 400 gulden vond hij wat laag omdat Hulst thans, o.a. door de uitbaggering van de vesten, „vergeven is van de rat ten". In zijn repliek zei de voorzitter dat het inderdaad betreurenswaardig was dat er geen nieuwe kapitaalswerken geraamd konden worden, doch hij zag enig heil in de verruimde normen voor DACW-werk, waardoor wellicht de uitvoering van de bouw van het zwembad, de voetgangerstunnel bij de Bagijnepoort enz. in deze regeling on dergebracht zouden kunnen worden. Hoewel daartoe uit de raad geen aandrang uitgeoefend werd (de heer Willemstein vond het zelfs helemaal onnodig) achtte de voorzitter het toch correcter de begroting hoofd- stuksgewijs te behandelen. Er kwa men enkele onbelangrijke opmerkin gen over enkele posten. Zo informeer de de heer van Arenthals naar de subsidie aan V.V.V., waarop de voor zitter als zijn mening te kennen gaf dat men aan de uitgave van een fol der werkt omdat daarvoor een bedrag van duizend gulden is gereserveerd. Een vraag van de heer van Arenthals naar de door wethouder J. Martens beloofde hogere subsidie voor de Jaar markt-, deed de heer Martens zeggen ,,dat heeft nu wel in de kranten ge staan, maar dat heb ik nooit beloofd". Leningen De overige agendapunten gingen er eveneens vtij vlót door. Er werd een wijziging iri de verordening ingevolge de Drankwet aangebracht ten behoeve van een pand in de Steenstraat (pand van Verwer), verder werd de huur overeenkomst met de Verkennerij in zake twee percelen bos bij het Jager tje gedeeltelijk gewijzigd, waarvoor de huurders nu het te bebouwen ge deelte (waar een buitencentrum ver rijst) in erfpacht krijgen en de ver pachting van de sportvelden werd ge regeld. De subsidie voor de bouw van (Advertentie) de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan DENTOFIX een nieuw, beproefd, antiseptisdi poeder en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl DENTOFIX is daar bij verfrissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Koopt nog heden m Uw apotheek of drogisterij een strooibus DENTOFIX, prijs slechts f 2,35. schaf van een nieuwe vuilniswagen met roltrommel, goedgekeurd is. De heer Blommaert vertolkte het vrijwel algemene verlangen om de verplichte koop van een vuilnis emmer voor de Hulstenaren betaal baar te stellen in drie termijnen, voor wie dit wenst. (Een heel begrijpelijk verlangen, in een postorderstad als Hulst!) Na enige discussie was de raad het over de vuilniszaken eens. De extra subsidie voor de Kunst kring ,,Van den Vos Reinaerde", werd, bij de behandeling der ingeko men stukken, afgewezen. Het dopen van een straat-, plein of weg in de ge meente met een naam die uitdrukking geeft aan de Europese gedachten zal t.z.t., in het uitbreidingsplan west, aan de orde komen, aldus de voor zitter. Deze deelde verder nog mee dat Hulst van de Bank voor Nederl. Gemeenten een aanbieding heeft ge kregen voor een 6 pet. lening van 200.000 gulden over 20 jaar (voor scho lenbouw) en dat er bij de inschrijvin gen op de nationale woningbouwle ning voor 59.820 gulden voorkeur voor Hulst is uitgesproken. Dit bedrag krijgt de gemeente t.z.t. dus als lening. In de rondvraag bracht de heer Willemstein de gevreesde opheffing van de „stadsdienst" ter sprake. Het college zal de zaak met de Z.V.T.M. opnemen. Dat de buitenlandse politiek van de republiek Indonesië niet op de agenda stond van de vergadering van de gemeenteraad van 's Heer Arendskerke laat zich begrijpen. Dat zij desondanks in de jongste ver gadering ter sprake kwam was echter een gevolg van het pre-advies over het Viissingse structuurplan. Een der raadsleden zag namelijk in de aanspraken van Vlissingen op de wateren tussen Zuid-Beveland en Wal cheren het Zuid-Sloe een zelfde eenzijdige handeling als de repu bliek Indonesië deed ten aanzien van de uitbreiding van de territoriale wateren in dit eilandenrijk. Deze en meer karakteristieke op merkingen waren tijdens de discussie van het agendapunt- te vernemen. Het structuurplan van Vlissingen heeft werkelijk geen gunstig onthaal ge vonden. B. en W. hadden aan de raad een voorzichtig, doch weldoordacht voor stel aangeboden om voorlopig een af wachtende houding aan te nemen en de eisen voorlopig van de hand te wijzen. Volgens sommige sprekers was het ontwerp-antwoord aan de gede puteerde staten in te weinig krachtige termen gesteld, doch naderhand stel de men zich geheel achter het advies. De heer Lindenbergh vroeg aan dacht te besteden aan de agrarische belangen van het in te dijken gebied, dat naar zijn mening een hoge cul tuurwaarde bezat. B. en W. wildenechter niet op de toekomstige ontwikkeling van het Zuid-Sloe vooruitlopen, door hieraan alleen een landbouwkundige waarde te hechten. De heer de Kooning prefereerde een krachtiger protest en keerde zich vooral tegen de Viissingse suggestie, dat een agrarische gemeente de no dige bestuurskracht zou missen voor de ontwikkeling van een industrie gebied. Wethouder Hommes drukte deze wrevel aldus uit, dat hij de indruk kreeg, dat als er industrie moest ko- I men enkel Vlissingen dit zou aan i kunnen en 'n „boerengemeente" daar I niet aan te pas kwam. Op gevatte wijze repliceerde ook de heer Verdonk op de plannen van Vlissingen. Spreker memoreerde de „grens-geschillen" in het voorland mêt de gemeente Goes en achtte zich nu in de rug bedreigd door een an dere stedelijke slokop. In dit verband sprak hij van de inktvis Vlissingen, die zijn vangarmen zelfs tot Zuid- „Meer inspanning voor toerisme In de raadsvergadering van Hulst heeft de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer. de traditionele nieuwjaarstoespraak gehouden, waar in hij, wijzend op het begrotingstekort ever 1958 (gewone dienst), als zijn mening te kennen gaf dat een ver hoogde uitkering uit het Gemeente fonds noodzakelijk zal zijn. Hij memoreerde de bevolkingsgroei en de bouwactiviteit: in 1955 kwamen 55 nieuwe woningen gereed, alle in de particuliere sector. Er zijn er nog 15 in uitvoering. Voor 1958 zijn de vooruitzichten voor de huizenbouw ongunstig. Na een opsomming te heb ben gegeven van alle in uitvoering zijnde bouwwerken en die welke noodzakelijkerwijs ter hand genomen zouden moeten worden, besteedde de burgemeester aandacht aan de in dustrievestiging. Hij gaf als zijn me ning te kennen dat het in Zeeland niet alleen de Schelde is die in dustrievestiging mogelijk maakt (Zuid-Sloe, kanaalzone), maar dat er voor middelgrote en kleine bedrijven in het Land van Hulst een gunstig industrieel klimaat aanwezig is. Uitvoerig ging hij in op het toe risme. Hij stelde zich daarbij de vraag of de gemeente hierbij geen grotere rol moet gaan spelen, bv. door het ter beschikking stellen van het adminis tratief apparaat Overigens noemde de burgemeester de initiatieven van de middenstand van de allergrootste betekenis. Hij tekende daarbij aan dat vele zakenpanden vernieuwd worden, doch dat het hotel- en restaurantbe drijf wat dit betreft, zoveel mogelijk gelijke tred zou moeten houden. Het vreemdelingenverkeer noemde hij 'n terrein waarop nog heel veel arbeid te doen valt. Aan het slot van zijn toespraak memoreerde de burgemeester 't over lijden van het raadslid P. Warnier. Zijn toespraak werd beantwoord door de heer C. van Arenthals. Beveland uitstrekte. In de boeren- trant gesproken vond hij het struc- plan „een zaalplan voor buurmans land". Na al deze betogen, verklaarde de heer Sandee weinig meer aan het ge zegde toe te willen voegen. Wel on derschreef hij de door b. en w. aange stipte voorbarigheid van de plannen nadrukkelijk. De heer Meijaard stelde zich eveneens achter de mening van b. en w. Overigens vond hij het slecht eieren eten met de gemeente Vlissin gen en „de Schelde". Wel wil men de gemeente grond afnemen, maar de Schelde-woningen bouwt men in na burige dorpen. De heren Verdonk en Lindenbergh vonden het raodzaam om als gemeente tot de aanval over te gaan. De voor zitter, burgemeester D. M. Vermet, deelde mede, dat men zich reeds hier over georiënteerd had. In het begin van de vergadering opponeerde de heer Lindenbergh tot twee maal toe tegen de ontwerp-no- tulen van de vorige vergadering. Hij vond echter de overige raadsleden niet aan zijn zijde, zodat deze onge wijzigd werden vastgesteld. Voorts besloot de raad in principe over ie gaan tot de bouw van een nieuwe kleuterschool te Nieuwdorp. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer M. de Jonge, ambtenaar ter secretarie. Ver der ging de raad akkoord met een plan tot. verbetering van de Kerkring en een wijziging van ondergeschikte aard van het uitbreidingsplan 's Heer Hendrkskinderen. Uitgesproken is het faillissement van P. J. van Ecke B. 121, Westdor- pe; R.C. Mr. J. A. E. Rink; Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen. (Advertentie) Steek Iets op $ver Uw s Met de tabak, zoals die in de koele magazijnen van de Senator- fabriek zorgvuldig wordt be waard, is maar heel weinig te beginnen, meneer. U moest eens zien hoe dor en drobg die platte, broze waaiers -wan - tabak zijn 1 Moet uit dat dorre goed Uw geurige Senator groeien? Ja zeker deze onhandelbare bundels tabak komen in de vochtkelders tot een veelbe lovend leven. Daar blaast een verstuiver dag en nacht dikke wolken waterdamp langs de in rekken opgestelde tuiltjes tabak. Daar drinken die dorre, dode bladeren gretig en gulzig dat levenwekkende vocht, tot ze als bezielde wezens staan te pronken in hun volle tabaksglorie. Kijk, de geplette dorheid is ver dwenen. De platte bundels zijn opengewaaierd tot gave, geu rige, genot- belovende dekbladeren. Dat is het in damp en dui sternis ont stane wonder der tabaksge boorte. Nu kunt U weer geheel geloven in die kostelijke tabak. Ge herkent al het „groot tenue" dat straks, na het dro gen, Uw Senator zal sieren. Steek hem dan maar op Mmm... alleen om de geur al! Woensdag 5 februari viert te Til-, Na de oorlog verplaatste de H. Stoel burg mgr. Mathias Brans o.f.m.cap., ingevolge een verzoek van mgr. Brans missionaris in ruste, zijn zilveren bis-van vóór de oorlog de zetel van het schopsjubileum. vicariaat van Padang naar Medan teneinde de missie onder de Bataks ter hand te nemen. De oorlog had tot (Advertentie) De viering zal een bescheiden en voornamelijk intern karakter dragen. Voor de bijeenkomst op 5 februari in de zaal van het Katholiek Militair Te huis te Tilburg, zijn slechts enkele autoriteiten uitgenodigd, onder wie de deken en de burgemeester van Til burg. Het vroegere missiegebied van mgr. Brans op Sumatra zal vertegen woordigd zijn door de superior regu- laris pater Marianus van dèn Acker o.f.m.cap., de Nederlandse kapucijnen provincie door de provinciaal, pater Auxilius. Ook enige missionarissen op verlof zullen erbij zijn. Maar Sumatra De thans 78-jarige mgr. Brans werd 23 november 1879 te Strijp, thans Eindhoven, geboren. In 1919 vertrok hij als missionaris naar Sumatra en werd een jaar later benoemd tot apostolisch prefect van de prefectuur Sumatra met als standplaats Padang. Ingevolge artikel 177 van de Indische staatsregeling was het de missionaris sen nauwelijks mogelijk onder de in heemse bevolking te missioneren. Daarom richtte de missionaire aan dacht zich voornamelijk tot de Chi nezen. Sedert 1930 kreeg de missie ruimer armslag, daar de interpretatie van bedoeld artikel soepeler werd toe gepast. Telde de missie in die jaren 6000 katholieken, thans is dit aantal gegroeid tot circa 100.000. In 1933 werd de prefectuur verheven tot vica riaat en werd mgr. Brans bisschop ge wijd. Als bisschop heeft hij naam verworven als de bouwer van talrijke lagere en middelbare scholen. De Ja panse bezetting legde het missiewerk lam er! bracht mgr. Brans 3 1/2 jaar in het kamp. Het Oostenrijkse Katholieke Pers bureau Kathpress deelt mede: ,,Mgr. Jachym, als voorzitter van Internationaal Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut (ICARES) en prof. Zeegers, als directeur-generaal, zijn overeengekomen, dat het hoofdbureau van dit instituut van Genève naar Wenen wordt overgebracht". Dit is geschied met ingang van 1 februari j.l. In verband met de nieuwe intern. biljartkalender en het conflict tussen de K.N.B.B. en een aantal topspelers, is ook de K.N.B.B. genoodzaakt de nationale biljartkalender te wijzigen. Omdat het nl. mogelijk is. dat som mige spelers zowel in aanmerking komen voor het Europees kampioen schap libre in Berlijn als voor het nationale kampioenschap ereklasse 47/2. dat voor dezelfde data in Am sterdam was vastgesteld. Dit laatste kampioenschap is vervroegd en wordt nu gehouden van 20 tot en met 23 maart in Amsterdarrf. Het nationale kampioenschap ere klasse libre is verschoven van 20 tot en met 23 maart naar 13 tot en met 16 maart. De mogelijkheid bestaat echter, dat voor dit kampioenschap te weinig spelers beschikbaar zullen zijn, zodat dan eventueel in selectie wedstrijden uitgemaakt moet worden wie ons land bij het Europees kam pioenschap zal vertegenwoordigen. Tenslotte zai het kampioenschap hoofdklasse klein biljart kader 38 2 niet in maart, maar in april of mei in Helmond worden gespeeld. Koningschieten Biervliet De plaatselijke schuttersvereniging „Prins Hendrik" hield in haar clublo kaal café Het Wapen van Biervliet, bij de heer P. Doens, haar jaarlijkse ko- ningschieting. Na 'n langdurige schie ting in de 14e ronde lukte het Aug. Provoost, om zich koning te schieten. Bij de daarna gehouden gewone schie ting was de hoofd, en le zijvogel voor Cl. de Pré. De 2e zijvogel werd neer gehaald door de onverwoestbare Ed. Duysserinck. Extra prijzen, resp. een konijn en een doosje met lepeltjes, werden ge schoten door C. Wijffels en Jac- Wijf fels. De meeste kleine vogels werden eveneens door C. Wijffels geschoten. (Advertentie) Drink elke dag Stimulans voor de vrouw Bij opotheek en drogist gevolg, dat het missiewerk bijna acht jaren lang stil lag. Doch toen de mis sionarissen terugkeerden vonden zij de katholieke gemeenschap nagenoeg geheel ongeschonden. In 1954 vroeg mgr. Brans wegens i zijn hoge leeftijd van 74 jaar ontslag j uit zijn functie. Dit werd in 1955 ver leend. Mgr. A. H. v. d. Hurk o.f.m.cap. werd zijn opvolger. Z. H. de Paus be noemde mgr. Brans tot assistent-bis- j schop bij de Pauselijke troon. De ver- diensten van mgr. Brans werden door j de Nederlandse kroon gewaardeerd m twee onderscheidingen. De eerste maal bij zijn zilveren priesterjubileum toen hij benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Later volgde zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (Advertentie) Bij guur weer Teun Gijsscn werd in 1910 geboren in Hansweert. Voornamelijk na de laatste wereldoorlog werd zijn naam als kunstschilder bekend door een reeks tentoonstellingen van zijn werk, dat door de critici goed werd ontvangen. In het Centraal Noordbrabants Museum aan de Bethaniëstraat In Den Bosch kunnen we tot en met 23 februari a.s. een overzicht van zijn oeuvre bewonderen, waarbij door de inrichters echter de nadruk is gelegd op werk van de laatste jaren. „hoogtepunten" te willen brengen. Interassant was ook zijn visie op het museumbezoek van de school gaande jeugd in groepsverband. !n dat opzicht ook zag hij groei in breedte en diepte, al was het tempo van deze groei nog niet zo hoog als hij had menen te mogen hopen. De waarnemend directeur van het museum, ir. H. Damerau. maakte van de persconferentie gebruik om een en ander te vertellen over zijn inzich ten terzake de culturele vorming van „het grote publiek" Hij was in dat op zicht zeer optimistisch gestemd: het publiek is lang niet zo onmondig als velen wel denken, zei hij. In onze provincie in het algemeen en zeker in Den Bosch in het bijzonder ken ik tal van mensen, die een gezond oordeel hebben over de waarde van kunst. Zij kiezen bewust „hun" kunstenaars uit en bezoeken regelmatig tentoonstel lingen. Er is een duidelijke opgaande lijn, zowel wat de belangstelling als I wat het inzicht betreft. Daarom, zo zei ir. Damerau, ben ik voorstander van exposities waarbij op die „ge vormde smaak" van het publiek wordt afgegaan. Dat is beter dan de poging om steeds maar weer extreme Gevraagd naar oorzaken, merkte hij enigszins aarzelend op, dat wel licht leraren en onderwijzers nog niet voldoende vat op de leerlingen ebben in cultureel opzicht. Maar nok dat moet nog en zal wel groeien vas zijn overtuiging. Een museum Us het onze kan daaraan zeker goed meewerken door in de te or- a niseren exposities een grote ver- cheidenheid te brengen en door op uidere wijze de aantrekkelijkheid voor de jeugd en haar leiders te verhogen. De expositie Geheel in dit kader past de exposi tie van het werk van de thans in Gel drop wonende schilder Teun Gijssen. Zijn werk is door en door eerlijk. Hij schildert met een harstochtelijke overgave zijn schepen en bergen, zijn landschappen en stadsgezichten. Zijn sterkste eigenschap daarbij is wel, dat hij zich vojkomen de sfeer van zijn object weet eigen te maken. Waneer hij in Arlberg en lawine uitbeeldt, dan schijnt de donderende beweging u uit zijn doek tegemoet te komen. Zijn Limburgse landschap is mild en blond, zijn Canal Grande te Venetië is sprookjesachtig in tere tinten en vage lijnen, zijn geliefde Schelde is breed en machtig met daarboven de fel bewogen luchten die vooral voor Gijsen een telkens weer kerende bron blijken van indrukwek kende creativiteit-in-kleur. Van de zeventig getoonde doeken kan men zeggen, dat hun gemid delde kwaliteit de ras-schilder ver iaden en dat de openhartigheid van de kunstenaar-in-zijn-werk een voor deze tijd bijzonder aangename i verrassing betekent. Zonder de roemrijke schilderkunstige tradities te verloochenen maakt Gijssen als schout van dc bevolking in de onder- kind van de eigen tijd graag ge- scheiden gewesten: de nu nog vige- bruik van de allernieuwste geeste- rende verschillen zullen snel verdwij lijke en technische verworvenhe den. Intelligent en met een warm hart staat hij in zijn en onze we- Voor de drie bonden van Zeeuwse handelsreizigers heeft het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, een smakelijke causerie gehouden over het Drie- eilandenplan en speciaal met verkeerstechnische inslag, omdat zijn gehoor daar het allereerst bij geïnteresseerd is. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel verdedigt op 9 februari en 15 en 16 februari het wisselvaandel van het Zeeuwse Landjuweel (dat men tweemaal achtereen won) met opnieuw een klassiek toneelwerk: Tartuffe van Molière. Het wordt bij het RZVT een traditie klassiek te spelen. Zoals men weet veroverde dit gezelschap twee jaar geleden hét vaandel in het Zeeuwse toneelconcours met „Maria Boodschap" van Claudel, vorig jaar behoorde het tot de twee eersteprijswinnaars met „De ingebeelde zieke" van Molière en thans heeft men het meester werk van deze Franse toneelschrijver „Tartuffe" gekozen. ons land is en het beleeft dan ook jaarlijks een traditionele opvoering in de Comedie Frangaise. Het vergt zelfs van de allerbeste spelers hét uiterste. Het is bruisend en flitsend, bovendien geheel in versvorm ge schreven en het is, resumerend, een toneelstuk dat maar op één manier gespeeld kan worden: perfect. Wan neer het spelpeil daarbeneden zakt, wordt het ronduit een treurig geval. Vandaar dat menigeen met angst en vreze een amateuropvoering van dit werk tegemoet zal zien. Het is nl. de eerste keer dat amateurs zich eraan wagen Het RZVT heeft ech ter vertrouwen en, dat valt niet ta ontkennen, het heeft een reputatie. De hoofdrol, die van Tartuffe dus, is itï handen van Jo de Block, die vorig jaar 'n meesterlijke ..ingebeel- zieke" speelde. Verder werken mee Emmy v. d. Velde, Wim Borgstijn, Riet Lockefeer, Fons Roctus, José Menu. Karei Lockefeer, drs. L. Lockefeer (die de rol van een ziekgeworden speler overneemt), Mientje Boone-Willemstein, Cyril Boone. Cees Francken en. in figuran tenrollen Riet v. d. Gucht en Lou Warnier. Ongetwijfeld zal niet alleen Hulst belangstellend zijn naar wat het RZVT dit jaar laat zien Als het RZVT niet op deze twee successen in het klassieke genre had kunnen wijzen, dan zou men het kie zen van een dergelijk stuk ongetwij feld algemeen als een uiting van ge weldige zelfoverschatting beschou wen. Tartuffe is „het" werk van Molière, die hierin op zijn best van leer trekt tegen de huichelarij, met de van hem bekende satire, de eigen, venijnige Moiière-humor. Het is voor Frankrijk wat „de Gijsbrecht" voor De heer Schout deelde mee, dat de nieuwe haven „de Val" te Zierikzee, over een maand in gebruik komt, waardoor de vaarroute met onge veer twintig minuten wordt verkort. In het aantal diensten zal dit dade lijk nog geen grote verandering bren gen; waarschijnlijk komt er deze zo mer één dienst bij. Over ongeveer vijf jaar worden de verbeteringen heel wat groter. Dan ligt de dam door de Zandkreek er, evenals de dam door het Veerse-gat. Voorts wordt er alles op gezet, om tegelijkertijd de nieu we veerhaven op oost-N.-Beveland gereed te hebben, wat de vaartijd op Zierikzee weer met twintig minuten beknot en omdat dan vermoedelijk ook de dam bij Bruinisse klaar is, kan men voor het verkeer een om wenteling ten goede legen die tijd te gemoet zien. De eilanden worden dus binnen afzienbare tijd heel wat betel en vlugger bereisbaar, wat vooral de mensen op dé weg enorm ten voordele komt. Even roerde spr. de vraag aan op welke stad de N.-Bevelandse bevol king zich zal richten wanneer N.-Be veland vaste verbindingen heeft met Walcheren en Z.-Beveland. Het gaat tussen Middelburg en Goes en spr. gaf laatstgenoemde stad de meeste kansen. Natuurlijk zag spr. ten aanzien van het Deltaplan ook in een verdere toe komst. Zijn alle eilanden hecht ver bonden, dan zal dit de eenwording van Zeeland zeer bevorderen en z i. zal dit proces heel vlug gaan. Pak kende karakteristieken gaf de heer ties op ander terrein toenemen. Tenslotte besprak de heer Schout nog de aspecten van de landaanwin ning. o.m. in Saeftinge en van de schclpdierencuRuuv en de visserij. Met interesse had ieder naar de causerie van de gedeputeerde geluis terd en na de pauze werden heel wat vragen op hem afgevuurd, waarmee hij echter wel raad wist. De bijeenkomst, die in hotel Cen traal te Goes werd gehouden, stond onder leiding van de heer A. de Klerk uit Vlissingen. die zowel voor. als na de spreker dankte voor zijn bereid willigheid urgente kwesties op popu laire wijze te behandelen. (Advertentie) Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinstinct begrepen dat de natuur de bron is van leven en van genezing. Bi) de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn 14 kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping, vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). reld van vandaag om zijn talent overtuigend in dienst te stellen van de schoonheid. h. B. nen. temeer daar met de voltooiing I van het Delta-plan de industrialisatie van Zeeland zal groeien. In dit ver band tipte spr. het Sloe-plan aan. Duidelijk liet de heer Schout ook uit komen. wat de recreatie zal gaan betekenen als naast de mogelijkheden van het watertoerisme, ook de attrac- l oordelen. In aansluiting op de boerengezins dag te Ooslburg gaven de jonge boe ren en boerinnen van de afdeling Oostburg-Groede een toneeluitvoe ring in het hotel „Du Commerce" te Oostburg. De stampvolle zaal heeft genoten van het vrolijke stuk van Wim Du- mont „Het begon in een gracht", een blijspel in drie bedrijven, dat op ver dienstelijke wijze werd vertolkt. Vooral de hoofdrol van de vrijgezel „Frederik Katoen", gespeeld door A. v. d Hemel, verdient een extra ver melding, terwijl ook de overige rollen niet uit de toon vielen. Hier en daar haperde wel eens iets aan de rolkennis hetgeen werke lijk jammer was. nu ook de jury van de kring, bestaande uit de heren P. de Rijk uit Schoondijke. F. Ceulenaere uit Sluis, Ch Impens uit IJzendijke. aanwezig waren om het spel te be- Overigens was de typering van de verschillende karakters zeer goed. De grime werd verzorgd door de heer Ch. Varin uit IJzendijke, die op het laat ste nippertje moest invallen. Tijdens de pauze hield de heer Lansu uit Aardenburg een enthou siaste toespraak om de aanwezigen op te wekken donateur van de ver eniging te worden, terwijl hij tevens een pleidooi hield voor de collecte voor de Lourdesactie. Het doel van deze actie is, aldus spreker, dat elke afdeling van de N.C.B. zorgt, dat één zieke naar Lourdes gezonden kan worden. De heer R. de Crook kon na afloop van de toneeluitvoering en van, de verloting meedelen, dat voor de Lour desactie een mooi bedrag was inge zameld. De avond werd verder opgeluisterd door de accordeonist G. de Reus uit Oostburg.

de Stem | 1958 | | pagina 6