Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION....het zachtst p Wit marocca pagblad ?3 e Stem Die ellendige schrapende hoest... Joods kind vindt na 14 jaar ouders terug Zwart o MENING EN COMMENTAAR IIUCKLEYC II MKIURA J Politie staakt in Peru Is er straks huisvestings tekort in Rome? mm ff, TWEEDE BLAD DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 „KLEINE" PRODUKTEN SATELLIETEN AMERIKAANSE KUNSTMAAN Maxie was al te lastig..... GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Ledenvergadering kath. werkgevers Russen concentreren troepen in en om Roemenië TV-PADIOTV-RADIO-TV- de nieuwste drenk Tlutricia Gelakte meubels opknappen? NED0-MEX T™eZlT Ceta-Bever i r- ^0 door ANTONIO DEL MONTE (Advertentie) F)E gevolgen van de Indonesische maatregelen doen zich ook op kleine schaal gevoelen. Allerlei tafelingrediënten: nootmuskaat, foelie, olienootjes, hier in Neder land uit Indonesië altijd betrok ken, komen niet meer naar onze markt. Zeker niet het eerste half jaar, vóór het nuchter inzicht ginds is teruggekeerd. De voorraad, die hier nog is, stijgt dus in prijs. Tot dat andere leveranciers zijn gevon den. En heel wat Nederlanders zul len dus hun levensgewoonten moe ten veranderen, al die vroeger uit Intonesië betrokken tafelmaterialen minder gebruiken. Zeker krijgen onze handelshuizen, die deze zaken naar andere landen exporteren, minder te doen. Gelukkig hebben heel wat rijst— importeurs zich al één of meer ja ren losgemaakt van de levering van rijst uit Indonesië. Er zijn overigens gebieden genoeg, waar goede rijst geteeld wordt. Zelfs Suriname, een onzer rijksdelen, kan al rijst uit voeren. Waarschijnlijk zal het ook geen jaren meer duren, of er kan rijst ingevoerd worden uit Nieuw- Guinea. Alleen reeds uit deze enkele een voudige gevallen kan blijken, hoe zeer Indonesië onder het tegen woordige bestuur dreigt weg te vallen uit de wereldeconomie wat betreft allerlei kleine levensbehoef ten van de Westerse mensen. Het is jammer genoeg vanzelfsprekend bij het inkrimpen of misschien wel te gronde gaan van veel wat wij Nederlanders gedurende de laatste vijftig jaar hebben opgebouwd om Indonesië een rol te doen spelen in de wereld-economie. Vanzelfspre kend is dit ook jammer voor ons Nederlanders, om te zien hoe ons werk geen vruchten meer afwerpt voor onze eigen economie. Maar onze handel in dergelijke „Indische" produkten is te zeer ge schoold, om bang te worden, geen andere wegen te kunnen vinden om die produkten uit andere gebieden te betrekken. Vanzelfsprekend zijn die maatschappijen op andere voor uit, die al enige jaren geleden deze ontwikkeling in Indonesië hebben voorzien en in andere gebieden nieuwe cultures hebben ingericht of nieuwe aanvoerwegen hebben gezocht en gevonden. Misschien dat na enige jaren het aanschijn van de Amsterdamse handel in Indische produkten zal zijn gewijzigd, maar als men zich zal inspannen, geloven wij niet aan pen merkbare verkleining van deze handel. B.o.Z. Ir. J. TN het mondeling overleg van de vaste commissie voor binnenland se zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie met minister Struycken over de begro- ting-1958 van zijn departement, heeft de minister wat betreft de satellietsteden toegezegd, met zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid te willen over leggen om te zijner tijd een nota over deze aangelegenheid in te die nen. De bewindsman achtte het, ge zien de publikaties van uiteenlopen de meningen door verschillende organen, niet verwonderlijk, dat de belangstellende buitenstaander die (Advertentie) alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén De beroemde'CANADESE hoestsiroop Bij' apothekers en drogisten dit alles tracht te volgen, het spoor bijster raakt. Inderdaad. De satellietsteden, in het westen op het geduldige papier gezet, zijn gegroeid in tal en last. Er is groot intergemeentelijk ge krakeel over ontstaan. Aan de mo gelijkheid van industrie- en bevol kingsspreiding door inschakeling van west-Brabant en Zeeland dacht men aanvankelijk in het westen in het geheel niet. Als al die gemaak te plannen nu eens in één nota bij elkaar staan, kan men gemakkelij ker inzien, hoe dringend noodza kelijk dat is. Enige kentering in de opvattingen is trouwens al inge treden, getuige het overleg dat het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land met Brabant en Zeeland heeft gezocht en verkregen. DIJNA vier maanden na de eerste Spoetnik is er nu ook een Ame rikaanse kunstmaan de ruimte in geslingerd. Men kan allerlei verge lijkingen opstellen over de waarde en de betekenis van beide soorten kunstmanen. Doch laten we aan dat spelletje niet meedoen en slechts vaststellen, dat de Verenigde Staten nu toch niet ver achter liggen bij het geëxperimenteer in de ruimte. De Russen hebben behalve de klei ne voorsprong in de tijd zeker ook de betere regie gehad. Ze konden er het verrassende element in leg gen, dat voor het opvoeren van hun prestige van zulk een grote bete kenis is geweest. Daardoor heeft de Spoetnik in de afgelopen maanden ook politieke invloed gehad. Het Westen heeft een aansporing gehad alle zelfgenoegzaamheid af te schudden en tot het besef te ko men, dat het communisme zich technisch op de eerste rang aan het dringen is. Zelfs dreigde er een soort wedijveren in sombere uit latingen en voorspellingen als zou de zaak voor het Westen toch ver loren zijn. Hierbij voegde zich dan nog de luidkeels verkondigde mislukkingen van startproeven in de Verenigde Staten, terwijl Moskou het doet voorkomen alsof er in het Sovjet- Rijk nooit iets mislukt. Het werd dan ook wel tijd, dat er tussen he mel en aarde nu ook eens een Ame rikaanse kur.stsatelliet rondzwerft. We zijn in het Westen toch niet zulke sufferds als waarvoor we ons zelf onderhand gingen slijten. Tus sen alle politiek rumoer door ho pen we, dat de wetenschap er wer kelijk ook iets aan heeft. Een prachtige wolfshond, Maxie ge naamd, heeft een incident veroorzaakt aan boord van een lijnvliegtuig dat de dienst tussen Tel-Aviv en Rome onderhoudt. De Amerikaanse eigena res van Maxie, miss Fried Stewart, had haar hond in een grote kooi aan boord laten brengen. Maxie was ech ter geen gemakkelijke hond. Hoewel men hem een slaapmiddel had inge geven begon hij al gauw zijn kooi te vernielen en daarmee zelfs aan de kabels van de staartroeren te bijten. De bemanning bemerkte weldra, dat er iets ongewoons aan boord gaande was en de commandant besloot vei ligheidshalve naar het vliegveld, waarvan men zojuist vertrokken was,' terug te keren. Nadat de noodzakelijke reparatie verricht was, vertrok het toestel voor de tweede maar naar Rome, waar het met vijf uur vertraging arriveerde, zij het ook zonder mej. Stewart en haar hond, want de luchtvaartmaat schappij had geweigerd om Maxie nog eens aan boord te nemen Veertien jaar geleden zag een Joods echtpaar hoe Nazi-schildwachten hun vierjarig dochtertje Barbara in een vrachtauto wierpen, die met onbeken de bestemming van het Poolse con centratiekamp Vilno wegreed. Het echtpaar Galperin gaf evenwel nim mer de hoop op hun dochter nog eens terug te zien en inderdaad werd het gezin zondag herenigd. Barbara is in middels een knappe achttienjarige blondine geworden. N>a de scheiding van haar ouders door de Nazi's had een Pools gezin zich over het lot van het meisje ont fermd. Zij was zich steeds haar af komst niet bewust geweest, totdat korte tijd geleden de pleegouders haar tijdens een ruzietje hadden toe gevoegd dat zij Joods bloed in de ade ren had, waarna op haar aandringen het weinige bekende omtrent haar ge schiedenis werd onthuld. Een Joods weeshuis te Krakau nam haar daar na op en later stuurde een Joodse or- anisatie haar naar Israël. Zo las op zekere dag het echtpaar Galperin een advertentie, waarin om opsporing van Barbara's familie werd verzocht. Hoopvol gestemd vertelde Galperin aan de autoriteiten dat zijn dochter een moedervlek op haar dij moest hebben. Dit bleek bij Barbara ook het> geval, maar men vond dit niet over tuigend genoeg. Het drietal werd met elkaar gecon fronteerd en toen kreeg moeder Gal perin de ingeving een jiddisch kin derliedje te zingen. En Barabara, die tot dan toe niet bewust die taal had gekend, herinnerde zich plotseling de woorden en zong het lied mee, dat ze veertien jaar geleden op haar moe ders schoot had geleerd. De algemene katholieke werkge. versvereniging en het katholieke ver bond van werkgeversvakverenigingen zullen op donderdag 20 februari a.s. in hotel Witteburg te 's-Gravenhage een buitengewone algemene ledenver gadering houden. Deze vergadering begint om drie uur. De algemeen voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zal een inleidend woord spreken, waarna de oud-minister van land bouw visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, thans vice-voor- zitter van de Europese Commissie, een rede zal houden. De ..Sunday Express" meldt, dat uit in Londen ontvangen geheime be richten is gebleken, dat de Russen, die vrezen dat het in Roemenië tot een soortgelijke opstand zal komen als in Hongarije, opdracht hebben ge geven tot belangrijke troepenver plaatsingen in Roemenië en aan de grenzen van dit land. De vrees van de Russen zou ont staan zijn door het verzet van de Roemeense boeren tegen een stren gere toepassing van het systeem van de collectieve boerderijen. Een staking van politie-agenten in de Peruviaanse plaats Arequipa. die thans reeds drie dagen duurt, heeft zich bijna over geheel Peru uitge breid. Slechts de hoofdstad Lima is nog niet door de staking getroffen. Soldaten en brandweerlieden zijn voor de agenten ingevallen. De regering maakte in de nacht van zondag op maandag bekend dat de grondwettelijke waarborgen geduren de een periode van dertig dagen zul len worden opgeheven. Zij noemde de staking een „ondisciplinaire daad". In Rome maakt men zich zor gen over de huisvesting van de 130.000 buitenlandse toeschou wers, die tijdens de Olympische Spelen 1960 in de „Eeuwige stad" worden verwacht. Volgens een voorlopige berekening is er in Rome en naaste omgeving slechts accommodatie voor 100.000 personen, de ruimte in de nog te bouwen hotels mee gerekend. Met de huisvesting is een aparte afdeling van de Italiaanse V.V.V. be last. Zij wordt gesteund door de re gering en de gemeentelijke autoritei ten. Gezien de gunstige ligging van Rome ook voor niet-Europeanen rekent men er op, dat dagelijks 200.000 toeschouwers naar de sport evenementen zullen gaan. Ongeveer 70.0Q.0 van hen wonen in Rome of directe omgeving, of zijn de gasten van de bewoners van de Italiaanse hoofdstad. De hotels in Rome beschikken op het ogenblik over 24.500 bedden. Dit aantal zal in 1960 zijn verhoogd tot ongeveer 30.000. In pensions en tehui zen kunnen 10.000 personen worden ondergebracht, terwijl hotels in om liggende plaatsen ..uitwijkmogelijkhe den" biedt voor 1500 personen. Voorts hoopt men, dat de inwoners van Ro me nog 20.000 gasten zullen huisves ten. Nauwelijks n bezwaar Een zeer groot aantal personen'zal i echter in de buitenlucht moeten over- J nachten nauwelijks een bezwaar, gezien het heerlijke klimaat. Ver wacht wordt, dat met de steun van de staat en de gemeente Rome talrij ke campings kunnen worden inge richt. Het gemeentebestuur stelde reeds een groot stuk grond bij Castel j Fusano ter beschikking; verder zul len bij Forte Antenne, het plaatsje Ada en wellicht ook aan de Via Aure lia kampeerterreinen komen. Al met al komen de organisatoren met enig optimisme tot het getal van 100.000 slaapgelegenheden. Mochten er nog meer toeschouwers komen, dan zullen mogelijk ook scho len etc. geschikt worden gemaakt om de nacht door te brengen. Men wil daar voorlopig echter nog niet aan denken. De Italiaanse V.V.V. zal na melijk eerst een enquête houden on der de deelnemende landen en aan de hand van deze gegevens nader beslis sen. VLEES 5 Dieven, die een huis te Sau- gus binnendrongen en met een J bedrag van 4000 gulden, met i 1 bontmantels en edelstenen S weer schielijk verdwenen, blijken de waakhond eerst be- vroren vlees te hebben gege- i 2 ven om het dier koest te hou- 1 den. De hond was nog steeds t wanhopig aan het kauwen, toen de baas vier uur nadien thuis kwam. De benadeelde 2 2 meneer heeft verklaard, dat 2 hij uitziet naar een andere waakhond. 2 Mee De heer en mevr. Lee uit Mick- leover hebben pas nu ontdekt, dat hun 13-jarig: zoontje zich stiekem als ruimtereiziger heeft opgegeven, en dat hij op de kandidatenlijst is geplaatst. Lloyd Lee hoorde onlangs van het Russische aanbod om 500.000 gulden te betalen aan de eerste mens die bereid was met een satelliet in de ruimte te worden geschoten. „Dat kon ik wel eens doen", zei Lloyd tegen zijn vriendje. De knaap schreef een briefje naar de Russische ambassade en daar is nu antwoord op gekomen. De Russen deelden mee dat het jongetje op een lijst met enkele namen van kandidaten is ge plaatst en dat hij te zijner tijd kan worden uitgenodigd om in een Spoetnik te stappen. De ouders zijn naar de politie gelopen om te pro beren de zaken ongedaan te maken. Wraak De 36-jarige George Barnett uit Eccles (Lancashire) is tot tien gul den boete veroordeeld wegens dief stal van het korset van zijn schoon moeder, die hem uit haar huis had gezet. Hij was op straat, met het korset onder zijn jas, aangehouden. Ter verontschuldiging voerde hij aan, dat hij boos was geweest over de uitzetting. Redden Het s.s. „Sinar Silat" van de „Pelni", dat enkele dagen geleden als gevolg van lekken in de rui- men, in de wateren bij Banka is gezonken, is spoedig naarna na in gespannen pogingen gelicht. Het schip was nog niet droog, of het werd door een nieuwe ramp ge troffen. De „Sinar Silat" vloog in brand en alleen de kiel is nu nog over. Druk De bevolking van de aarde neemt zo snel toe, dat het over 22 genera ties niet meer mogelijk is om ergens te gaan zitten, laat staan liggen. Het wordt bij wijze van spreken sch oudert j e- a an-schoudertj e staan. Aldus heeft dr. Paul Sears van de universiteit van Yale uitgerekend; Liegt dr. Paul Sears dan liegen wij eveneens. Lachen Een dief dook in de ondergrondse van New York naar de koffer van een student en sprong er mee het perron op, juist voor de trein ver trok. De student moest nadien niets anders doen dan heel hartelijk la chen. „Die koffer", verklaarde hij, „heb ik op een vuilnisbelt gevonden en er zit slecht één paar vuile sok ken in". Schrik maar met. Het jeukt alleen maar en daar om moet ik krabben. WOENSDAG, 5 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw (9,35- 9.40 Waterst.) VPRO: 10,00 School radio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar. progr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Ten- toonstellingsagenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Med. kron. 14,00 Cello en piano 14,30 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.Rijiksdelen overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Cor respondentieclub o.l.v. Regina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,50 Act. 19,00 V.d. kind. 19,10 De christen en zijn politieke keuze, toespr. 19,25 VA RA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. «0,05 Comm. 20,15 Ca baret 21,10 Aan een zijden draad, hoorsp. j 21,50 Lichte muz. 22,15 Kritisch beluis- terd 22,45 Tussen mens en nevelvlek, ca us. 23,00 Nws. 23,15 Jazzmuz. 23,30 j Hammondorgelspel 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,35 Amus.muz. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Gram. 10,15 Idem 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,25 Een kopje koffie voor oom Hans, hoorsp. 12,10 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Miusettemuz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Concertork. 13,50 Gram. 15,00 Jeugdork. 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heilskw. 18,15 Spectr. v.h. chr. org.- en ver.leven 18.30 Jeugdkoor 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,15 Op de man af, caus. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Omr.ork. 21,10 Bijbel en kunst 21,55 Geest, liederen 22,25 Filmbeschou wing 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,10 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 V.d. jeugd 17,45 Gram. 17,50 Boekbespr. 18.00 Orgel en cello 18,20 Cram. 18,30 Gram. 19,00 Nws. 19,40 Volks zang 20.00 Omr.ork. 20,20 Gram. 21,00 Omr.ork., koor en sol. 22.00 Nws. 22,15 Hoorsp. 23,10 Nws. 23,15 V.d. zeelieden. Televisie WOENSDAG, 5 FEBRUARI VARA: 17,00 V.d. jeugd KRO: 20,00 Vademecum 20,30 Prettige feestdagen., TV-spel. FRANS BELG.: 13,25^.14,15 Ski-kamp. 19,00 Miroir de Wallonië 19,30 Aux quatre coins 20,00 Journ. 20,40 L'Histoire du Soldat, Strawinsky 21,30 Lit. progr. 22,15 Ski-kamp. 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 Fotocursug 19,15 Knutselen 19,30 Nws. 20,00 Kaleidoscoop 20,30 Overname v.d. NTS (KRO): Prettige feestdagen, TV-spel 22,00 Nws. (Advertentie) BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Idem 14,15 Belg. muz. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Strijkkw. 17,45 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. - - JrT- 'm rMm M van (Advertentie) - - 10) Dat was waar. Wat moest ze hier tegen in brengen? Maddalena klaagde soms nu al over vermoeid- Ji\ terwijl ze niets anders deed dan i.n, Uls, schoon houden, het eten naJi kleren verzorgen en een dp LnfJ-en p^r dag water halen aan de fontem achter de kerk. haar lra„ aPr°V,eren °f kt® VOOr taan Fi»0*" beloo£de Enz° sPon" gebruiken haar misschien ttèeftfa ^d„dalena op het eiland is Mai ia hftfr¥en ®ponzen meer", zei Maria hatelijk. ,,Maar kijk wat je 7n HL 'vi eUL geval bedankt Ze draalde zich om en ging in de richting van haar huis. Enzo keek haar na: zoals ze daar gmg, rechtop en slank, was ze een mooi meisje. De wind speelde met haar haar en met een sierlijk gebaar van haar hand veegde ze een donke re lok van haar oren weg. Enzo vervolgde eveneens zijn weg. Hij geloofde niet, dat Maddalena veel kans zou maken bij de sponzen- visserij, maar hij wilde het toch pro beren. Ach, dacht hij. Het is natuurlijk wel waar, dat ze daar in Napels een slecht leven heeft geleid en het is inderdaad verschrikkelijk, dat wij ie mand op het eiland moeten dulden, alleen omdat de zedenpolitie van het vasteland dat verordent, maar aan de andere kant is het voor Maddale na toch ook geen pleziertje hier te moeten zitten en door iedereen te worden genegeerd. En vroeger was ze toch aardig. Ze was vriendelijk voor iedereen. Hoe zou ze tot dit al les gekomen zijn? Op de hoek van de dorpsstraat stond zijn ezel te wachten. Hij draai de enkele keren zijn kop om en toen hij zijn baas zag aankomen, liet hij een zacht gebalk horen. „Ja", riep Enzo. „Ga naar huis. Ik ga nog even naar „De drie ton nen!" Het beest balkte luider. Door de doodstille straat klonk het afschrik wekkender dan het loeien van een orkaan. Maar iedereen kende het ge luid en niemand schonk er enige aan dacht aan. Ook niet toen de ezel door de dorpsstraat naar huis rende en zijn poten een luidruchtige mars op het slechte plaveisel roffelden. „De drie tonnen" was halverwege de dorpsstraat en lag schuin tegen over de kerk. Het was een heel klei ne, vierkante ruimte met een toon- bankje, dat niet groter was dan en kele sinaasappelenkisten en verder stonden er alleen maar houten ban ken. Achter de toonbank zat Rinaldo, meestal met zijn elleboog op zijn knie geleund en zijn kin gesteund in de kom van zijn handen. Hij sprak nooit bijzonder veel. Vroeger was zijn vrouw er, die op een overdadige wij ze voor hem het woord wist te voe- I ren en na haar dood scheen hij het zelfstandige praten verleerd te heb ben. Het enige dat je in zijn café- tje kon krijgen was een slechte rode wijn, die haast niets kostte en die hij inschonk met een verveeld gezicht. En toch was het altijd bijzonder druk bij hem. Misschien doordat hij de enige caféhouder in 't dorp was, maar waarschijnlijk meer, omdat de mannen hier eikaar elke avond kon den vinden om de lopende dingen van de dag te bespreken. Er kwamen zelden of nooit vrou wen in „De drie tonnen". En wan neer één van de vrouwen het hart had een voet over de drempel te zetten, dan werd ze daar altijd wel door haar echtgenoot over onderhou den op een manier, die een herhaling definitief onmogelijk maakte. Maar de vrouwen hadden over het algemeen ook geen lust om naar „De drie tonnen" te gaan. Liever zaten ze in groepjes voor hun deuren en knoopten netten of roddelden. De enige, die een werkelijk privi lege bij Rin ldo had, was Anita. Maar zij was niet getrouwd en aan de drank verslaafd. Men zei van haar dat zij tweemaal zoveel rode wijn kon verdragen als de beste dorpsdrinker. Er ging geen middag voorbij, dat zij niet een paar uur in „De drie tonnen" op een van de houten ban ken voor zich uit zat te kijken en wanneer iemand het woord tot haar voerde, knikte en lachte zij met een soort van afwezigheid en antwoord de bijna nooit. Na verloop van tijd ging zij dan naar haar huisje, dat aan de rand van het dorp stond. Zij liep dicht langs de huizen, groette met een schelle en toch zangerige stem de voorbijgangers en niemand zag haar meer voor de volgende dag als zij naar de fontein ging om wa ter te halen en naar het cafeetje voor haar dagelijkse portie rode wijn. En niemand had eigenlijk ooit geweten waarom Anita in „De drie tonnen" werd geduld, maar waarschijnlijk had den Rinaldo en zijn vrouw haar sexe verwaarloosd vanwege de ruime winst die zij ongetwijfeld afwierp. Anita was echter allang verdwe nen toen Enzo „De drie tonnen" be reikte.Op dit uur van de avond was het meestal nooit druk meer. De meeste klanten waren hun dagelijk se wandeling langs de haven begon nen. De mannen slenterden met de handen op hun rug naast elkaar voort en achter hen kwamen de vrouwen. Niemand besteedde veel aandacht aan de komst van Enzo. Enkelen wa ren bezig een spelletje te kaarten en anderen voerden gedempt een ge sprek over de visvangst, die de laat ste dagen uitzonderlijk slecht was geweest. Hij liep direct naar de toonbank en bestelde een glas wijn, maar Rinal do. die voor een ontbrekende vierde kaarter had moeten invallen, gebaar de, dat hij het zelf moest inschen ken. Enzo kinkte, maar hij verroerde geen hand. Hij leunde tegen de toon bank, die vol vlekken zat en met zijn hand onder zijn hoofd staarde hij somber voor zich uit. Ze dachten dat hij het kaartspel volgde, en toen Rinaldo een fout maakte en de anderen zich daardoor benadeeld voelden, werd hij er di rect bijgesleept om als scheidsrechter te fungeren. En Enzo, ofschoon hij een groot rechtvaardigheidsgevoel had en al tijd heel objectief een zaak te be slechten wist, wuifde met zijn hand ten teken dat hij er dit keer niets voor voelde zici te mengen in een uitgebreid meningsverschil, dat alle mogelijkheden van een formidabele ruzie in zich had. „Wat heb jij?" vroeg Rinaldo ver wonderd. „Je kijkt zo zwart als de bodem van de zee. Een rokende vul kaan kan er niet beroerder uitzien dan jij. Wat is er?" Enzo haalde zijn schouders op en liep om de toonbank heen. Van een plank haalde hij de wijnkaraf en zwij gend schonk hij zichzelf een glas vol, dat hij in één teug leegdronk. Daarna slokte hij onmiddellijk een tweede naar binnen en toen hij een sigaret had opgestoken, pakte hij tenslotte een afgedankte bierkist, die hij naar een hoek van het kroegje sleepte en met zijn benen over elkaar geslagen, zat hij daarna wel een kwartier zwijgend voor zich uit te kijken. Onverwachts kwamen er nog wat mannen binnen, die allemaal in de puimsteengroeve werkten. Eén van hen nam de kaarten van Rinaldo over, omdat ze nog steeds onder el kaar zaten te mokken en de ande ren rookten en dronken hun laatste glas wijn. Enzo voelde nu wel, dat hij te ver was gegaan. Steeds weer zag hij het beeld van Maria voor zich. zoals ze daar ging over de weg. met haar hand de ha ren wegstrijkend die voor haar ogen hingen. Hij wist. dat ze haar hoofd had gestoten bij de huishoudster van de priester, dat Figaro aan Maddale na werk had geweigerd. Hij wist maar al te goed. dat de puimsteen groeve voor Maddalena de laatste mo gelijkheid was. Maar hoe zouden zijn collega's hierop reageren? En de vrouwen? Ja. vooral de vrouwen! Tenslotte had hij eigenlijk niets te vertellen. Dat begon hoe langer hoe meer tot hem door te dringen. Hij had geen enkele zeggenschap in de groeve. Waren het slechts zijn zwijg zaamheid en zijn zin voor mense lijkheid, die hem in het dorp door de tijd een bepaalde, vooraanstaande positie hadden verschaft. Hij begreep ook. dat hij nu met zijn besluit naar voren moest komen. Dat hij de arbeiders morgenochtend onmogelijk zo maar voor het naakte feit zou kunnen stellen. Hij probeerde het wel te zeggen, Enzo. Maar op de één of andere manier werd hij aldoor gedwongen zijn mond te houden. Telkens wan neer hij het juiste ogenblik gevon den dacht te hebben, gebeurde er iets. waardoor hij capituleerde. Maar ten laatste moest hij wel. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5