Werkloosheidsdreiging x TfleeSÏët ZUID-BEVELAND KAB-afd. St. Jansteen op jaarvergadering in feeststemming Dr. Mansholt komt praten over diverse werkobjecten Dr. v. d. Meyde te Goes over beroepsvoorlichting :#*V Secretaris Maris te Axel nam officieel afscheid Berj Zi AAj VI] DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Officiële openingen Schouwen-Duiv eland Enige problemen te Sluiskil opgelost Buslialten-perikel blijft Jan van Hulle te Philippine onderscheiden rookworst Dalend inwonertal en groter woningtekort Hoogwaterstanden Ontvanger I. en A. te Terneuzen overgeplaatst Walcheren 7EEUWSCH- VLAANDEREN Boerengezinsdag Scapino-ballet AGENDA Vandaag Morden Han| menij Laagt dekkiii in Beurs hogt Nietsze, Sowjc In de jongste statenzitting is door verschillende leden en ook door Ged. Staten gesproken over de ernstige werkloosheidsdreiging in Zeeland. Gedeputeerde Philipse verklaarde toen o.m. dat de provinciale commis sie werkgelegenheid, verschillende objecten voor aanvullende werkgele genheid op de rol had staan, maar dat de bezuiniging van bovenaf, dik ke strepen door de rekening had ge haald. Wel zijn er diverse overgebleven, maar die vonnen slechts de druppel op een gloeiende plaat. Hij verklaarde voorts, dat er daarom een onderhoud was aangevraagd met dr. Mansholt, de directeur-generaal der arbeids- De commissaris der koningin in on ze provincie zal op 21 februari a.s. het nieuwe dorpshuis te Dreischor openen en op 1 maart het met de Zwitserse gift opgerichte wijkgebouw voor het Groene Kruis te Renesse. voorziening van het departement van Sociale Zaken. Gisteren vernamen wij van de heer Philipse. dat dit onder houd reeds morgen zal plaats hebben tussen dr. Mansholt en de leden der provinciale commissie. Gehoopt wordt op enige concessies. Het krekengebied bij Axel Het voornaamste object dat aanbe volen zal worden, is dat tot de aan leg van een recreatiegebied in het moerassige krekengebied rondom Axel. De commissie ziet, mèt het ge meentebestuur van Axel. daar veel perspectief in. Het gebied leent zich. na bewerking, uitstekend voor de zeil-, roei- en hengelsport, terwijl er ook door bebossching van de hogere gedeelten veel te bereiken is. Met Staatsbosbeheer is dit laatste onder deel al bekeken en deze instantie is bereid tot medewerking evenals het bestuur van de polder beoosten en bewesten Blij, dat eventueel de inge landen wil adviseren bedoeld gebied te verkopen. Dit werkobject, dat op 4,5 miljoen gulden wordt geraamd, is zeer ar beidsintensief en daarom zeer aan te bevelen, gezien de grote werkloos- Voor het kath. oudercomités te Goes heeft dr. H. v d. Meijde in Slot Ostende een boeiende causerie gehou den over beroepsvoorlichting. Op pak kende en humoristische wijze heeft hij de ruim 100 ouders die waren op gekomen, voorgelicht. Op gedocumen teerde en geestige wijze strooide spr. zijn waardevolle tips uit. In het eerste deel van zijn betoog nam spr. de opvoeding onder de loep en adviseerde de ouders om, wanneer de kinderen voor een be roep neiging tonen, daar niet mee te spotten. Aanmoediging is beter mits men hen voor ogen houdt, dat zij dan eerst een behoorlijke studie moeten maken, willen zij het gestelde doel bereiken. De kinderen zullen dan al les op alles gaan zetten om als eer ste deel de studie tot een goed ein de te brengen. Later zullen zij dan in het nemen van een beslissing, na een gedegen voorlichting, veel ge makkelijker een besluit kunnen ne men dat het best bij hun karakter en geestelijke toestand past. Ook bracht spreker nog naar vo ren, dat we gerust eens extra mo gen bidden voor geestelijke roepingen of kloosterroepingen. Spreker wilde Omstreeks 12 uur vrijdag jl. werd de laatste klinker in de weg geklopt en was Sluiskil weer een nieuwe bus halte rijker geworden. Om kwart voor twee parkeerde de ZVTM-chauffeur van Zwaai zijn bus. de Vlaamse Gaai op de nieuwe ruimte. Dit vormde het begin van een nieuwe periode en het sluitstuk van een reeks vebbeterings- werken in de omgeving hiervan. Want ook het Bovenwegprobleem werd opgelost en er ontstond een goe de verbinding, waarvan niet enkel de plaatselijke bewoner, maar vele passanten zullen kunnen profiteren. Met voortvarendheid hebben bin nen een tijdsbestek van drie maanden de gemeente in samenwerking met Rijkswaterstaat het plan om een be hoorlijke verbinding met de Kerk straat en oud-Sluiskil te bewerkstelli gen ter hand genomen en deze zijn thans op nog enkele afwerkingen na voltooid. Het was geen gemakkelijke opgve om van dit allerberoerdste stukje straat met haar slecht wegdek en scherpe onoverzichtelijke hoek naar het zie kenhuis, kerk en school een aan te passen mogelijkheid te scheppen voor het steeds toenemend verkeer. Een dijkdoorbraak van Benedenweg naar Pierssenspolder, gepaard gaande met onteigening van een pand aan de ene zijde en het volkomen afsluiten van de Benedenwee, door dijkophoging aan de andere zijde, moesten hieraan voorafgaan. Het resultaat hiervan was echter, dat een brede rijweg ontstond met aan weerszijden ruime trottoirs, een verbeterde in- en uitdraai Kerk straat. De nieuwe halte Tezelfdertijd werd op Kanaalweg- noord ook een nieuwe halteplaats ter hand genomen. De zo verwenste put. helaas slechts gedeeltelijk gevuld, werd produktief gemaakt door trot toir- en rijwielpad-verlegging, waar door ruimte ontstond voor een bus- parkeergelepenheid. Zoals ruim een jaar geleden aan de kanaalzijde een nieuwe halteplaats was verrezen, werd op eenzelfde wijze ook de nieuwe parkeerruimte voor bussen uitgevoerd. Het werd een unieke verbetering voor de lijndien sten Terneuzen-Zelzate v.v., het bus halteprobleem op zich is er niet min der ingewikkeld door geworden. Sluiskil, het verkeersknooppunt voor Zeeuwsch-Vlaanderen en zo niet ten leste voor het busvervoer, zal on danks deze zeer goede doch eenzijdige verbetering van centralisatie der bus sen verstoken blijven. Drie halten a.h.w. binnen eikaars handbereik zul len nl. voor de outsider weer tal van bnsmissingen opleveren en te inge wikkeld schijnen voor een vlot en goed sluitend geheel. Beziet men dit aspect dan kan men slechts hopen, dat ook het resterend putgedeelte, dat de enige oplossing tot centralisatie kan brengen, ook in de toekomst nog eens voor dit doel zal kunnen dienen. niet geloven dat de jeugd van tegen woordig lichtzinniger is dan die van dertig jaar geleden, doch wel dat wij er allen minder voor bidden, dat een onzer kinderen deze roepmg mag vol gen. In het tweede gedeelte van zijn be toog ging spreker dieper op de ver schillende beroepen in. Veertig jaar geleden was het zo, dat men wan neer men nergens meer voor deug de, nog bij de marine of het leger terecht kon, Deze situatie is momen teel echter geheel veranderd en men moet tegenwoordig wel een kerel uit één stuk zijn, wil men daar nog kans maken. Voornamelijk de studie richting die men nemen moet om een bepaalde kans te maken in een be roep belichtte spreker breedvoerig en zijn betoog kwam er voornamelijk op neer, dat men met M.U.L.O.-B. en H.B.S. en lyceum steeds nog alle richtingen uit kan.Doch vergeet voor al niet, dat wanneer men deze di ploma's heeft, men nog niet klaar is voor de maatschappij. Wil men verder komen, dan zal men na het behalen van deze diploma's steeds nog verder moeten studeren en zich in het beroep dat men gaat kiezen moeteh gaan specialiseren. Meis jes'heroepen Scherp keerde spreker zich tegen het verschijnsel, dat zovele meisjes zich een werkkring zoeken, die in te genstelling is met de taak van huis vrouw en moeder. Hij noemde ver schillende taken op die hun wachten, zoals een goed econoom om met de centen van de man om te springen, psycholoog, opvoedkundige etc. etc. Waarom niet een huishoudelijke op leiding, daar zij toch voor 90 pet. daarin terecht komen.Het beroep van dienstbode is toch helemaal geen schande en vele moeders van grote gezinnen zouden de jongeren erg dankbaar zijn. Kantoorwerk achtte spreker wel het minst voor hen ge schikt, omdat het hun psyche kapot maakt. Laten de ouders tijdig met het on derwijzend personeel contact opne men en naar de capaciteiten van hun kinderen informeren en dan eventu eel een test er naast om te zien waar hun kind geschikt voor is. Met het: „Ouders wijst uw kinderen een weg in de maatschappij om hen gees telijk gelukkig te maken" sloot de spreker zijn betoog. De discussie die zich nadien ont wikkelde werkte op verschillende punten nog zeer verhelderend. In het huishoudelijke gedeelte werd nog eens gewezen op het belang van ons V.G.L.O. onderwijs, dat op de meisjesschool wordt gegeven en de secretaris de heer Hoogesteger bracht ook het belang der ouder-comités en de steun der ouders naar voren. Het gaat immers om het belang en de toekomst van onze kinderen. Het fi nancieel overzicht sloot met een batig saldo van 117. De heer Vroome, voorzitter van het schoolbestuur, gaf nog een in zicht in de kansen voor de bouw van de nieuwe 11-kiassige meisjes school, die ,er niet zo rooskleurig voorstaan.Hij deelde echter mede dat de gemeente Goes ervan overtuigd is. dat wanneer er in Goes nog aan scholen gebouwd mag worden, deze school er het eerst zal komen. heid in die streek. Bovendien kan het over verschillende jaren uitgesmeerd worden. Andere aanlokkelijke objecten zijn o.m. de brandputten, welke ten be hoeve van de B.B. op de Bevelanden dienen te worden gegraven. JAN VAN HULLE uit Philippine is koninklijk onder scheiden met de zilveren medaille voor 63 jaar trou we dienst. Voor het front van de familie Dhooge, aan wie hij al die jaren zijn krachten heeft gegeven, speldde burgemeester van Hoek hem de ver sierselen verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. De gehele gemeente gaf blijk van belangstelling en vele genodigden waren aanwezig. Na een compli menteuze toespraak overhandigde een zoon van de jongste firmant hem een cadeau onder couvert Tenslotte werd de onderscheidene een serenade gebracht. (Advertentie) ineer... meest dagelijks vers gemaakt. de fiinste geur en smaak VLEESWARENFASRIEK MEESTER N.V. WIJHE GOES De vlag in top Gistermiddag was het nieuwe kan toorgebouw van het Bevelandse zie kenfonds onder de kap en woei de driekleur vrolijk van de dakspanten: Het bestuur en de directeur van het fonds kwam voor deze plechtigheid even bij elkaar in de bouwloods van aannemer Breas en later heeft de voorzitter, ir. Wolf, het personeel toe gesproken in de aanbouw zelf en hen een enveloppe met inhoud aangebo den. Daarna liet de opzichter de heer Schipper, de indeling van het gebouw, dat een grondoppervlak van 280 m2 heeft, zien en vertelde- de aannemer, dat men met mei het gebouw en de daarnaast staande woning, hoopt op te leveren. Een praat je en een plaat je Morgenavond wordt in zaal-Krijger, door de K.V.P.-afdeling een voor- lichtings- en ontwikkelingsavond 'gege ven, speciaal voor de jongeren, hoe wel ieder hartelijk welkom is. Wethouder Roose zal het politieke praatje houden, terwijl kapelaan Sas- se een lichter toon gaat aanslaan en ook het plaatje, in de vorm van mooie films, voor zii« rekening neemt. RAADSKANDIDATEN P. v.d. A. De afdeling Goes van de P. v.d.A. heeft de groslijst samengesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen op 28 mei. Op deze groslijst welke nog na der aan een referendum onder de le den wordt onderworpen, komen de volgende kandidaten voor: 1 mr. H. Bouwman, 2 j. Visscher, 3 Ph. Haverhoek, 4 P. de Munck, 5 D. Leupen, 6 D. van Loon. 7 mevr. P. Harinck-Schaalje. 8 K. Flipse, 9 H. v. d. Veen. 10 M. Gubbels, 11 J. van Wattum, 12 mevr. E. Schrijver-Waage, 13 P. Kerkhove. 14 G. Boon, 15 H. Wijs, 16 Th. v. d. Spiegel. ONDERSCHEIDING KUNSTENAAR Vanwege de ver. „Kunstverzet 1942- 1945" zal de heer H. v. d. Spoel, leraar tekenen, aan het Goese lyceum, de ver- zetsprijs worden uitgereikt voor een door hem gemaakte tekening. Op 8 febr. heeft de uitreiking te Amsterdam plaats. 's-Heerenhoek OUDERAVOND R.-K. J. B. De R.-K. J. B. heeft in de jeugd- hoeve de jaarlijkse ouderavond gege ven. In tegenstelling tot de vorige jaren, waarin de jonge boeren de ouders ver gastten op 'n door henzelf ingestudeerd toneelstuk kwamen ze dit jaar met een revue voor de dag. Dit experi ment is volkomen geslaagd. Onder leiding van dhr. J. Boonman werden een aantal grappige stukjes opge voerd. Ter afwisseling werd declama tie en zang gebracht dat. alles bij el kaar, de toets der kritiek kon weer staan. Na de revue was het bal waaronder bleek, dat ook de ouderen nog best de benen van de vloer konden krij gen. Tijdens het bal werd een verlo ting gehouden waarbij prachtige prij zen te winnen waren. De organisatoren kunnen op een zeer goed geslaagde avond terug zien. Rillanrl-Bath MUZIKALE WANDELING Ter ere van de verjaardag van Prinses Beatrix heeft de harmonie „Rillandia" een muzikale rondwan deling gemaakt. Vooraf werd vóór het gemeentehuis het „Wilhelmus" gespeeld. Er was veel belangstelling. 's-Gravenpolder In zijn overzicht over het afgelopen jaar tijdens de raadsvergadering wees de burgemeester op de terug gang in het bevolkingsaantal, hetgeen niet alleen het gevolg was van een laag geboortecijfer en een hoog over- lijdenscijfer. doch mede door de stil stand, die enige tijd in de woning bouw aanwezig was. wegens gebrek aan beschikbare bouwgrond. De lijst van woningzoekenden breidde dan ook met 25 pet. uit. Ondanks bestedingsbeperking kon den nog een aantal kredieten beschik baar gesteld worden voor hoekver- betering Dorpsstraat-Raadhuisstraat, torenrestauratie, aanleg blusvijvers en aanleg straat en riolering in het uitbreidingsplan. Aan de C.B.T.il. werd een subsidie van 25.- beschikbaar gesteld voor de uit deze gemeente afkomstige leer ling van de christ. lagere landbouw school te 's-Heer Arendskerke. Aan het gemeentepersoneel werd een loon- compensatie over het eerste halfjaar 1958 toegekend. De onderwijzeres mej. E. R. Mos verkreeg op haar verzoek eervol ont slag met dank voor het trouwe en goede werk aan de openbare lagere school bewezen. Het presentiegeld voor leden van het stembureau werd verhoogd tot 10.- per zitting per lid. Besloten werd tot aankoop van grond van het burgerlijk armbestuur aan de Goesestraatweg en tot huur van grond van J. A. Trimpe Burger aan de Provincialeweg voor de aanleg van een blusvijver. B. en w. verkregen machtiging tot verhuur van tuingrond aan het twee de gedeelte van de Ambachtsstraat, aan degenen die zich daarvoor ter secretarie zullen opgeven. De grondprijs in het tweede ge deelte van het uitbreidingsplan werd vastgesteld op 7.- per m2. Defini tief werd een perceel bouwterrein verkocht aan A. J. Mol. A. van der Plasse, C. Tramper, Joh. Mol, G. M. Verheijke en J. A Clarijs. Een nieuw uitbreidingsplan, waarin ook het gedeelte ten westen van de Bosseweide is opgenomen, werd vast gesteld. Tot en met 18 januari 1.1. werd via rentespaarbrieven tot een bedrag van 6.030 voor onze gemeente beschik baar gesteld. In ©en bijzondere raadsvergadering werd in aanwezigheid van Burgemees ters en Secretarissen der buurtgemeenten, het voltallig secretarie-personeel, Pastoor Uitdewilligen, de hoofden der scholen, de Commandanten der Rijks politie en Marechaussee en diverse andere personaliteiten, afscheid genomen van de heer Maris, secretaris der gemeente Axel. Burgemeester van Oeveren, begon met te constateren, dat thans de dag was aangebroken, waar de heer Maris zo tegenop had gezien: de dag waarop hij het ambtelijk leven als secretaris van Axel gaat vaarwel zeggen. In een overzicht van de ambtelijke loopbaan, memoreerde hij, dat de heer Maris kon terugzien op een ge meentedienst van precies 43 jaar en 2 maanden. Spreker meende dat het te ver zou voeren, om alle activiteiten van de heer Maris op te noemen. Dat zijn activiteiten officieel erkenning heb ben gevonden is gebleken toen hij in 1954 werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en in 1949 werd ondei'scheiden met het Poolse kruis van verdienste in zilver. Spreker zeide, dat wanneer de scheidende functionaris zijn levens loop overziet, grote dankbaarheid hem moet vervullen. Morgen, woensdag 5 februari, gei nen voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3 36 en 16.08 uur, te Terneu- zen om 2 53 en 15.18 uur en te Vlissin- gen om 2.22 en 14.49 uur. Voor een stampvolle patronaatszaal hield de K.A.B., afd. St. Jansteen haar jaarvergadering, welke een feestelijk karakter droeg, daar er niet minder dan 6 zilveren jubilarissen waren nl. de heren A. Vonck, plaatse lijk voorzitter van de K-A.B., Fr. Freyser, (Bouwvakken), J. de Coninck (St. Raphaël), J. Rombout (Kabo), J. Roelands (Suikerverwerkende in dustrie) en Ed. Roelands (Fabrieksarbeidersbond). In zijn openingswoord gaf de voor zitter een duidelijke uiteenzetting van wat de K.A.B. nu en wat zij 25 jaar geleden was. Zeer binnenkort zal deze afdeling bestaan uit 500 leden en deze afdeling heeft op het ogenblik drie vertegenwoordigers in de gemeente raad en is in alle sociale en maat schappelijke instellingen vertegen woordigd. terwijl zij voor ieder en vooral voor de arbeiders het recht verdedigt. De secretaris van de plaatselijke afdeling, wethouder Blommaert, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar en bood de echtgenoten van de jubilarissen een cadeau aan, terwijl de jubilarissen zelf een insigne bekwamen en de pl. voorzitter voor zijn vele werk en als stimulerende kracht namens de K.A.B. en de samenwerkende vakbonden een fraai polshorloge werd aangeboden. De secretaris spoorde de leden verder aan hand in hand samen verder te strijden en de verworven posities te handhaven en nog te verbeteren. De heer Weterings, districtsbestuur- der van het ziekenfonds, bood de voorzitter zijn gelukwensen, een ca deau en bloemen aan. De heer Kouijzer, voorzitter van de H.K.W. bood eveneens zijn gelukwen sen aan. Burgemeester Reuser feliciteerde de jubilarissen en vooral hun voorzitter, die met zijn afdeling reeds zoveel in het algemeen belang heeft gedaan. Als hoofdbestuurslid van de K.A.B. sprak nog de heer J. v. d Voorde en als hoofdbestuurslid van de A.C.W. uit België sprak de heer A. Schelfhout, die over de sociale belangen van de arbeiders in het algemeen en voor de grensarbeiders in het bijzonder een warm pleidooi hield. Verschillende vragen werden door bovenstaande heren beantwoord. Namens de gemeente Axel meende de burgemeester hem de dank te moeten overbrengen voor de lang durige trouwe dienst, terwijl hem en de zijnen een gezegend „Otium cum dignitate" werd toegewenst. Verscheidene sprekers namen hier na nog het woord, waaronder P. v. Bendegem. namens de wethouders, de heer C. van Benc^gem namens de raad, burgemeester mr. Tellegen uit Terneuzen namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen, de heer Wagenaar namens de Ned. bond van gemeenteambtenaren, en diverse hoofden Van scholen; terwijl de heer Smies namens het gemeente- personeel de scheidende chef in wel gekozen recht uit het hart komende bewoordingen toesprak. Diep onder de indruk dankte de se cretaris voor de tot hem gerichte wel gemeende woorden; voor de hartelijk heid en de goede harmonie, waarin hij steeds heeft mogen werken. Dank bracht h ijook aan de diverse autoriteiten en instanties, zowel de provinciale als gewestelijke. Dank ook aan de predikanten en r.-k. geestelij ken, de heren van de pers enz. Hij sprak de hoop uit, dat de opvolger met een even groot enthousiasme zijn taak zou mogen overnemen. Zij nog vermeld, dat de diverse sprekers hun toespraak van enkele zeer waardevolle cadeaus lieten ver gezeld gaan. Na het officiële gedeelte werden de talrijke aanwezigen in de gele genheid gesteld om persoonlijk af scheid te nemen. (Advertentie) Bij k.b. is de ontvanger van 's rijks belastingen H. Ligthart Schenk, hoofd van het ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Terneuzen, benoemd tot hoofd ontvanger-titulair van 's rijks belas tingen. hoofd va.i het ontvangkanoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Roermond. Hanstveert TONEEL VAN R.-K. INSTUIF De r.-k. Instuif heeft in zaal Tha lia haar eerste uitvoering gegeven. Hoewel bijna allen voor het eerst op de planken kwamen kan gezegd wor den. dat zij bet er aardig afbrach ten. Met leuke sketches hebben ze de aanwezigen een gezellige avond be zorgd. ORANJEFEESTEN Ter gelegenheid van de 20e ver jaardag van prinses Beatrix had dt Oranjevereniging een keurig pro gramma in elkaar gezet. De jeugd werd 's middags vergast op enkele leuke filmpjes en poppenkast. In de Concertzaal werd een avond gege ven voor de oudere leden. Het was een vlot programma met muziek, zang en voordracht, waaraan mede werking verleenden de harmonie „Scheldegalm", ?angver. „Zuider- stemmen". de meisjesvereniging „Nieuw Leven", en de r.-k. Jeugd vereniging. Een gezellig bal vormde het slot van deze geslaagde feestdag. Kloetinge feestavond blauw wit De korfbalvereniging Blauw Wit te Kloetinge. gaf een feestavond voor haar leden en donateurs in het vereni gingsgebouw. De toneelvereniging ..De Reserve", uit Goes, bracht het stuk ,.De doch ters van de baas" op de planken, dat door goed spel van de medewerkende dames en heren bijzonder goed uit de verf kwam. De talrijke aanwezigen zijn dan ook zeker met een voldaan gevoel huiswaarts gekeerd. De voorzitter van „Blaüw-Wit", drs. J Snoep, sprak een openings- en slot woord. JAARVERGADERING E.H.B.O, De afdeling Kloetinge van de E.H. B.O. hield haar jaarvergadering in het wijkgebouw van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van de heer H. van Dalen Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdeling op peil bleef wat le dental betrof, terwijl er een gunstig batig saldo is. De aftredende bestuurs leden t.w. mej. L. Weststrate en H. van Dalen, werden herkozen. In de vacature H. Bliek werd gekozen de heer A. J. Hoogstrate. MIDDEJ M HG benoeming Ir. J. G. Snip, alhier, is benoemd tot lid van de commissie die in 1958 zal zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de ak ten van bekwaamheid voor het nij verheidsonderwijs Nb, Nc, Nf, N III, N X en de aantekening op de akte N III, alsmede het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheidsonderwijs voor bezitters van die akte. TERNEUZEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna, dv. J. van Waardenburg - ten Napel; Harry, zv. H. Heidekamp - Verbree; Elisa beth, dv. R. de Clerck - Riemens; Marc, zv. H. D'hondt - van Grem- berghe; Patrick, zv. P. Michielsen - Rammeloo; Ingrid, dv. A. Blaauw - Obrie; Gabriëlle. dv. G. van den A- beele - Dumez; Marion, dv. M. La Heijne - Notschaele; Linda, dv. P. de Wit - Rammeloo; Jeannet, dv. J. van Avermaete - van Damme; An dre, zv. E. Giele - de Bakker; Cor nelia, dv. C. van Driel - Jonkman; Johanna, dv. K. de Quelerij - Olie- bek; Geertruida. dv. A. Haak - Boo gaard; Renatus, zv. A. Luijten - van de Ven. Gehuwd: W. de Schepper. 24 j., en R. Pietersz, 23 j.; M. Bouterse. 22 j„ en L. Bouman, 22 j.; R. van Be- veren, 19 j„ en J. Quaars, 17 j. Overleden: Cornells Jansen. 53 j., echtg. van F. Hamelink; Catharina Eekhout, 64 j echtg. van P. van Doeselaar; Adriaan Romeijnsen, 50 j., ongeh; Juliana van Keulenbroek, 81 j.. wed. van A. van Keulenbroeck. Philippine FEESAVOND K.A.B. Voor de tonelisten, die op de feest avond van de KAB het grootste deel van het amusement voor hun reke ning namen, zijn de. negen voor drachten geen peuleschilletje geweest. Enkele uren hebben zij een overvolle zaal naar hartelust laten lachen. Het is bekend, dat de KAB 'n toneelgroep bezit, die nergens voor staat; toch menen we enkele mensen een extra pluim op de hoed te moeten steken. Dat is dan in de eerste plaats Nora van Hecke, die naast haar aandeel in de voordrachten ook nog twee liede ren zong. waarvoor zij een ware ova tie in ontvangst mocht nemen. Verder verdient de jonge accordeonist Ro nald Rammeloo een woord van lof voor zijn prestaties. De humor werd afgewisseld met een ernstig woord van de districtsbestuurder J. v. d. Voorde, die de aanwezigen aanspoor de de afdeling trouw te blijven. Voor zitter Spelier en zijn mede-organisa toren kunnen op een geslaagd feest terugzien. Sl.-Jnnsteen AFSCHEID VAN PASTOOR A, MEEL WISSEN De installatie van de nieuw be noemde pastoor van de parochie Woensdrecht. de zeereerw. heer A. Meeuwissen. heeft plaats op vrijdag 7 febr. des namiddags om half vijf. De parochianen van St. Jansteen en tege lijkertijd de vele verenigingen zullen a s. woensdag in het r.-k. jongenspa tronaat afscheid nemen. Qraauic JAARLIJKSE TEERDAG Onze fanfare Nooit Gedacht vier de haar jaarlijkse teerdag. De dag werd begonnen met een heilige mis. Na de middag kwam het gezelschap bijeen en trok 't onder het spelen van leuke marsen het dorp door om een bezoek te brengen aan de leden-her bergiers. In het café van de heer Plasschaert werd het goed verzorg de maal gebruikt, waarna men op nieuw de ingezetenen van een gezel lige mop muziek liet genieten. Jam med dat er 's avonds onder de le den een klein meningsverschil ont stond. dat zo hoog liep. dat een paar leden muzikanten met ontslag dreig den. Laten we hopen, dat alles weer in der minne wordt geschikt. GEZINSDAG Woensdag 12 februari zal onze Grauwse Boerenbond zijn jaarlijkse gezinsdag houden. Om 2 uur wordt begonnen. Na de verslagen van de respectievelijke se cretarissen van Boerenbond en Jon ge Boeren volgt een lezing door de heer W. Colsen. veearts te Hulst, over het onderwerp Landbouwgeschiede- nis. Ongeveer 5 uur zal men een lof bijwonen, waarna om 6 uur een kof fiemaaltijd zal worden gebruikt. Hierna komt het amusements-ge- deelte. De leden van de Jonge Boe rinnen Bond en de Jonge Boeren spelen het toneelstuk „De nieuwe veearts". Vermelden we volledig heidshalve nog dat de lezing van de heer Colsen zal worden verduidelijkt door mooie lichtbeelden. Kopuwht A. DEKKERS OVERLEDEN In onze gemeente is overleden de heer A. Dekkers, een bekende per soonlijkheid ter plaatse. Voor de ooi- log deed hij hier dienst als opper wachtmeester van de Kon, Mare chaussee. De oorlog bracht hij in En geland door. waarna hij met de Prin ses Irenebrigade in ons land terug keerde. Hij was toen aan zijn pen sioen toe. Na de oorlog heeft de heer Dekkers zich verdienstelijk gemaakt als oprichter en secretaris van bet plaatselijk Kath. Thuisfront. Als blijk voor het vele werk dat hij in die functie heeft verricht, verleende het hoofdbestuur van het K.T. hem een oorkonde en werd hij ere-voorzitter van de plaatselijke afdeling. Lezingen De heer Wattel, assis tent van de rijkstuinbouwvoorlichtings dienst, heeft op uitnodiging van de vereniging van oud-leerlingen van de tuinbouwcursus een lezing gehou den over „de teelt van prei en wit lof''. Hij kreeg een aandachtig ge hoor. Vandaag komt ir. Roelofs, op nieuw voor deze vereniging, spreken over frambozenïeelt in Schotland Kloosterzande VERKENNERS EN WELPEN GAVEN OUDERAVOND. De verkenners en de welpen alhier, hebben voor de ouders een avond ge geven die klonk als een klok. Precies om 8 uur ging het gordijn open en op het toneel zaten de wel pen in hun holen met hun Akela in het midden. Ook de verkenners kwa men op en zij openden hun samen zijn juist als zij iedere week hun bij eenkomst openen. De welpen voerden eerst een to neelstukje op, dat door de ouders met veel belangstelling gevolgd werd. Het was enig om te zien hoe de kleine jongens zich in hun rollen ingeleefd hadden, hoe zij het kiene mensen- jong verafschuwden, dat zich bij hen gevoegd had. Vooral Shere Khan, de Tijger, had het on het kind voorzien, maar het mensenjong overwon en Shere Khan en de wolven moesten voor hem vluchten. De verkenners voerden op „Verken ners verlenen assistentie". Iedereen leefde mee met de jongens, die de jachtopziener hielpen met het opspo ren van een stelletje schurken, die de omgeving afstroopten. De clown van de a,vond. de heer Cappendijk jr., liet ieder lachen met zijn moppen en zijn gevatheden. Er werd ook nog een quiz opgevoerd, waarin het echtpaar J. Bogaert de overwinning behaalde mei 1 punt verschil op het echtpaar Ed. van Kerckhoven. De pauze werd opgevrolijkt met twee verlotingen en ieder werd voor zien van een heerlijk kopje koffie. Hierna voerden de verkenners nog een stukje op: „Arabische Maaltijd" Dit was een beetje kriezelig. want de jongens aten „vuur" onder de tonen van droefgeestige muziek Doch scha delijke gevolaen had dit niet. want geen van de Arabieren klaagde over maagpijn. De avond werd gesloten door kape laan van Nistelrooy, die de ouders nog het een en ander vertelde over de taak van verkenners en welpen en die ook het werk van de leidsters en leiders prees. OOSTRITRG benoeming De heer H. Enkelaar. Helsinkistr. 2, is bij beschikking van de staatssecre taris van O. K. en W. aangesteld als ambtenaar belast met het opsporen van de feiten bij de Vogelwet 1936 strafbaar gesteld. De boerengezinsdag voor de leden en hun echtgenoten, voor de afdeling Oostburg van de N.C.B., werd geopend met een H. Mis voor de overleden leden van de afdeling. Na de mis werd in de katholieke kring de algemene jaarvergadering gehouden. De aftredende bestuursleden, de heren M. Maas en Ach. Sturm werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd om een subsidie van 10 gulden te verlenen aan de vetvee- markt te Oostburg. Omtrent de aan schaffing van een draineringsmachine voor de afdeling werd nog geen defi nitief besluit genomen. Afgewacht zou worden hoe de demonstratie met deze machine zal verlopen. Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer Eug. van Campen. directeur der C.H.V. te Hulst, een lezing over: „Problemen in het combineseizoen", waarbij de prijzenregeling en de sub sidiëring door de regering ter sprake kwamen. Des namiddags werd de vergadering voortgezet met een lezing door kape laan A. Merkx. algemeen geestelijk adviseur van de N.C.B. over „Het Gezinsleven", waarin behandeld werd de houding van de ouders tegenover de kinderen en omgekeerd. Vervolgens werd door de heer van Eijkeren uit Tilburg een uiteenzetting gegeven over de verzekering voor het boerenbedrijf. Aan de gezamenlijke koffiemaaltijd die hierna werd aangeboden werd door velen deelgenomen. Na Terneuzen heeft ook onze plaatj kunnen genieten van het Scapino-bal let, dat door de zorg van de Z.V.U. in het Ledeltheater alhier enkele voor stellingen gaf, Vooral de belangstelling van de jeugd was overweldigend. Aangezien het Ledeltheater totaal bezet was bij de middagvoorsteling voor de jeugd, moesten verschilende scholen uit Oostburg naar de avondvoorstelling toe. Er werden zes nummers gegeven, t.w. Oogstdans, Ankelien en de Ja gersman, de Zeemeermin, Broodjes en Boeketten, en „In Holland staat een huis". Mevrouw Snoek verklaarde in haar inleiding de naam van het ballet, terwijl Peter Brandsma de dansen verklaarde en uitleg gaf tijdens <i« voorstelling. Scboondijke MUZIEK EN TONEEL VOOR „OEFENING KWEEKT KUNST" De muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" hield in hotel de Zwaan haar jaarlijkse uitvoering De zaal was geheel gevuld toen de voor zitter het welkomstwoord sprak, waarin helaas een pessimistisch ge luid niet ontbrak. Hij deelde namelijk mee, dat de financiële positie van de vereniging verre van rooskleurig was en maakte in dit verband bekend dat er nog te weinig donateurs zijn. Het muziekprogramma bestond uit de volgende vijf stukken: Florenti- ner mars, Semiramis-ouverture, The Return, bariton solo van A. P. v. d. Walle, Les Perles, polka voor pis ton, solist J. Hennekeij en Death or Glory, mars. De beide solisten oogstten een daverend applaus. Na de pauze bracht de toneelver. eniging „Concordia" uit Waterland kerkje het blijspel „Houtworm" van drs. Louis Lockefeer. Het stuk werd bijzonder goed ver tolkt. Het toneel was aardig aangekleed en vooral aan de grime was goede aandacht besteed. Burgemeester Ro- sevelt bracht namens alle aanwezi gen dank aan 't gezelschap, dat het publiek kostelijk had geamuseerd. Hij sprak de hoop uit dat de band, die ontstaan is tussen Waterlandkerkje en Schoondijke, zal blijven bestaan en dat de toneelvereniging Concor dia nog menigmaal het Schoondijkse publiek zal mogen vermaken. Rreskens INENTING TEGEN POLIO Ook in onze plaats kunnen binnen kort de kinderen, die geboren zijn in of na 1952 t.m. oktober 1957 ingeënt worden tegen kinderverlamming. Er worden drie inspuitingen gegeven met tussenpozen van vier weken en zes maanden Er zal bij elke inspui ting een vrijwillige bijdrage worden gevraagd. TONEELUITVOERING De toneelvereniging „De Schelde" gaf in het Casino een zeer geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven „Achter de wolken schijnt toch de zon". Opvallend was het uit stekende spel van de heer C. de Vis ser als Karei Weijts. Het stuk werd gespeeld voor het Zeeuws Landjuweel en voor het toneelconcours west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Sluis „LOTJE" IN PAROCHIEHUIS Het is verheugend, dat het paro chiehuis dit jaar meer culturele ont spanning biedt dan vorige jaren. Op zondag 9 februari zal door de leerlingen van liet St.- Bernardusin- stituut te Knokke worden opgevoerd liet befaamde toneelstuk „Lotje" van Ant. v.d. Velde. „Lotje" is een spel. waarin v.d. Velde zijn rijke, spran kelende fantasie de vrije teugel heeft gel&ten. De kunstenaar Albert Sezalo uit Knokke heeft de decors vervaardigd en de balletten en lied jes zijn getoondicht door de musicus Jos de Klerk uit Haarlem. De HULST Bioscoopgebouw 8 uur: nacht van de laatste kans. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Schaduwen over de sneeuw, a 1 GOES Grand: Vallei d«r verschrikking 14 ,iaar. MIDDELBURG Electro: James Dean cyclus. VLISSINGEN Alhambra: April love, a l. Luxor: Brandend moeras, 14 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Tosca. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Scha duwen over de sneeuw, a.l. KLOOSTERZANDE J. Goossen 2 uur: Santosschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De klokken van Nagasaki. GOES Grand: Vallei der verschrikking 14 jaar. Zaal Krijger 8 uur: Voorlich tingsavond KVP voor jongeren. Prins: Ruim'evaarts wetenschappelijk belang. MIDDELBURG Ariensgebouw: Hand balcursus scheidsrechters, Alhambra April love, a.l. Luxor: Brandend moe ras, 14 j. Het r.-M annesBoa zijn vijfja| begonnen in de pari de Kathol| parochie, jeugdgeboj waarbij if gensleden pelaan B.j missaris moezenier ren. De riek opend bij hij dd J. Sweere digheden, tot de opr gaf een o| de afgelopl dagen dat| weest en evenwel all mededelen 75 leden tl ling van is. Aan actl sport en s)l deelde medd kwartier del gegeven: „l| kend". Ten gens aan tel Tijdens dl leerde distT Walter Dierl te de oorkol sitenten Tht| Stekelinck, ly Dhondt <1 belofte af, 'I het patronaJ durmen we:| ling geluk er goed vol moezenier li assistenten, saris Albertl op de noodzl gens geregel kunnen aanll ren zich teï Pastoor Dief tot de jongl Hij wees opl schap die rl daarbij vooif gij niet wil dat ook aan I ook op de J kerk moet bracht aan komst waar| verversing voor de leid jaar dit we| tijd noch spaard. De Britsel aan beide ziff der een laaf ter. bergen De zuidpol laag ijs van| Dit is me van de exp^ Voorts ber| van zijn hersteld is. aan vergiftid Te Constar gisteren in e winkel stond, pen, met het tig personen wie zes erns de vijftien ja offers. Volgens de Franse troei: Paul Ailard, van de opsl met inbegrip sië en ongev ko. De sterkt volgens de gt man. Blijkens de de Bank Ind sche goud afgelopen W( gedaald tot geldcirculatie verplichtingei Dit is het tage, dat ooi Het lancere kaanse aards ;n Wallstreet vliegt uigaand dernemingen, iectieien bet: De voornaan stijgingen te liepen. De h; zo grote om transacties n Het eerste twee Russisi ren op bet a de speciale fysische jaai Secretaris, mee, dat hi Port gaat i yens wordt kend is, Over dé tweede Spot gezonden, v door zuurs i nadat de luc tot stilstand Verder wo inlichtingen mingen van en x- en uit IN POLEN den voor pl overal maai De kiez-irs dan in 1954 - ten doorhalt cohol verkoc

de Stem | 1958 | | pagina 2