Natsir, voorzitter van Masjumi, hekelt beleid Djakarta Beneluxverdrag ondertekend Weer een brief van Boelg anin aan Y.S. Bomaanslag in Ankara Miljoenen schade in mijn Julia Vaste oeververbinding Zeeuwsch-Vlaanderen Johan Buziau overleden Felste kritiek tot dusver KUNSTMANEN-RACE Nieuwe Duitse ambassadeur genoemd Imre Horvath overleden DAGBLAD VOOR ZEELAND Ware oogmerk van Soekarno Aansluiting bij Russisch blok 5 Zuidwestelijke wind maYnnd„pVi°9n„rer 1732 UUr; J onderrg8eVu°unr.°P 815 uur; maan J Afgifte gestaakt van ren lespaarbrie ven Concessierechten van BPM op Sumatra ingetrokken Na bedwongen waterdoorbraak Een studie-commissie? Geboren inZundert Egypte-Syrië Vlotte vorming van één leger 98e JAARGANG No. 22673 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. IS. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et. Postrek, 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 et. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). ,,Buus" is niet meer.... De kleinkunstenaar Johan Buziau is gisterenavond in zijn woning te Rijswijk op 81-jarige leeftijd overleden. Enkele dagen geleden was hij voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden. Johannes Franciskus Buziau, „Buus" in de toneelwereld, werd op 7 januari 1877 te 's-Gravenhage ge boren als zoon van de musicus Char les Emile Buziau en de zangeres An na Houthuizen. Als ijscoman, pro grammaverkoper en witter begon hij zijn loopbaantotdat hij in Vic toria succes oogstte met acrobatische toeren. Toneeldirecteur Frits van Haarlem ontdekte hem en daarmee had Buziau zijn eerste engagement in een variété-programma: als atleet in een goochelparodie. Enige tijd werkte hij buitenslands; in 1914 keerde hij terug. Tot 1928 werkte hij toen bij de Henri ter Hall revue, waarna hij omdat dit gezel schap ontbonden werd een contract sloot bij de Bouwmeester-revue. Bij zijn veertigjarig toneeijubileum m 1935, werd hij benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau Hij kreeg voorts onderscheidingen van de gemeenten Breda, 's-Hertogenbosch en Tilburg. Met Buziau is een van *s lands grootste kleinkunstenaars heenge gaan. Het atletisch vermogen, dat eens kenmerkend was voor zijn li chaam, was tot in zijn laatste levens jaar kenmerkend voor zijn geest. Een sprankelende geest, die wel scherp, nimmer wrang was. Hij muntte uit in kostelijke typeringen, travesti's en parodieën. Een groot, begenadigd kunstenaar. Een groot mens ook. VERSCHEIDENE Amerikaanse vliegtuigen met atoombommen aan boord zijn reeds neergestort, zonder dat zich ontploffingen hadden voor gedaan. Dit is te Washington nog eens officieel bevestigd. AAN DE LOOSDUINSE groentenvei- ling zijn gisteren de eerste kaskom- kommers aangevoerd. De prijs was f 7.70 per stuk, IN DEN HAAG zijn gisteren weer honderd bouwvakarbeiders, die de vo rige week nog staakten, aan het werk gegaan. Het totale aantal sta kers is verminderd tot 260. SINDS DE inzet van de ledenwer vingsactie van de H.K.W.. die in juni zijn 50-jarig bestaan viert, zijn 1500 nieuwe leden geboekt. PIERRE HUET. algemeen adviseur der O.E.E.S., is benoemd tot direc teur van het Europese bureau voor kernenergie, dat op 1 februari zijn werkzaamheden is begonnen. DE RIJKSPOLITIE te Bergen (N.H.) heeft een 24-jarige schilder gearres teerd, die een mislukte poging had ondernomen een 73-jarige kleermaker te Amsterdam te beroven. De kleer maker was ernstig gewond bij de overval. OP ZUID-CELEBES werden twintig personen gedood en vier anderen ont voerd door benden van de Darul Is lambeweging. na een aanval op het dorp Maros, dertig kilometer ten oosl ten van Makassar. 55 De voorzitter van de Islamitische partij Masjumi", Mo. liammad Natsir, heeft het „regiem van president Soekar. no", ervan beschuldigd te streven naar het „afsnijden van de banden met de Westerse democratieën en het gebruiken van de economische ontreddering in liet land als argument om zich aan te sluiten bij het Russische blok", Natsir deed deze beschuldiging in een artikel, in het te Palem- hang verschijnende dagblad „Batanghari Sembilan", dat werd overgenomen door het orgaan van de Masjumi „Abadi" in Dja karta. Hij verklaarde daarin, dat het duidelijk was, dat het geschil over West-Irian slechts een springplank was, die door het „Soe- karno-regiem" wordt gebruikt voor een ander, groter plan. verlies van slechts drie procent van hun nationale inkomen leden". Hij verklaarde verder: ,.Onze ex port is dood, de invoeren lopen terug, het begrotingstekort bedraagt zes en een half maal de oorspronkelijke ra ming, onze deviezenreserves zijn uit geput. Wij verloren vrienden in het Westen en zelfs India hield zich af zijdig". Hij bekritiseerde de manier van wapenaankopen en betoogde, dat het duidelfk was, dat ,.Soe- karno's regiem" onder de vlag van het tegenwoordige kabinet zijn eigen plannen uitvoert, die passen in een nog groter plan om de macht te veroveren in geheel Zuid-Oost Azië. Dit was de krachtigste aanval, die tot dusver door een leidende Indone sische politicus op de centrale rege ring werd gedaan. Volgens kringen van de Masjumi, die in nauw contact staan met Natsir, keert deze laatste niet naar Djakarta terug, in verband met de ..intimida tie-campagne", die door de linkse en extremistische pers tegen hem is ontketend. Natsir's echtgenote en zijn vijf kin deren verblijven bij hem in Padang. Natsir vertrok veertien dagen geleden naar Sumatra. Zijn aan houdend verblijf aldaar werd de vorige week besproken door het bestuur van de anti-communisti sche Masjumi. Natsir volgde een andere leidende figuur van de Masjumi, Sjafruddin Prawirane- gara, die in hetzelfde Palembang- se dagblad een beroep deed op alle Indonesische patriotten om voorbereid te zijn, opdat Indone sië ,.niet een Russische satelliet zal worden". Sjafruddin werd, zoals gemeld, en kele dagen geleden als gouverneur van de Bank Indonesia ontslagen, doch hij kondigde aan zijn ontslag niet als „wettig" te beschouwen. Natsir, die vroeger minister-presi dent is geweest, uitte de beschuldi ging. dat de communistische partij speciale bescherming krijgt, terwijl haar tegenstanders voortdurend te genkanting ondervinden. Natsir zei onder meer. dat „het overnemen van Nederlandse onder nemingen in Indonesië tot gevolg heeft gehad, dat dertig tot veertig procent van onze economie werd ver lamd, terwijl de Nederlanders een dat de regering „positieve maat regelen" zal nemen tegen pogin gen om de wettige republiek In donesië te trotseren door „het uitgeven van zogenaamde proc lamaties en het stichten van zo genaamde regeringen". Djuanda zei dit naar aanleiding van de berichten over pogingen om een staat Sumatra te stichten en om een nieuwe centrale regering van de re publiek Indonesië in Sumatra te vor men. Djuanda zei voorts, dat er een do cument was gevonden, afkomstig van kolonel Zulkifli Lubis, voormalig plaatsvervangend stafchef van de landmacht, dat het plan bevat voor de vorming van een nieuwe centrale regering. Lubis is sinds zijn mislukte poging tot een staatsgreep in oktober 1956 voortvluchtig. De premier onthulde, dat op 9 ja nuari Ie Sungai Darah, aan de grens van West-Sumatra en Djambi een bijeenkomst is gehouden welke werd bijgewoond door Zulkifli Lubis, voorts door de afgezette militaire comman dant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, de voormalige plaatsver vangend chef-staf kolonel Dahlan Djambek. de militaire commandant van Midden-Sumatra luitenant-kolo nel Ahmad Husein, de voorzitter van de Islamitische partij ..Masjumi", Mohammad Natsir, de ontslagen gou verneur van de Bank Indonesia, Sja fruddin Prawiranegara en de oud minister van financiën Sumitro Djojo- hadikusomo. ..Wat er is besproken, weten wij niet", zei de premier. T oezicht Uit betrouwbare handelskringen in Djakarta is vernomen, dat door het indonesische ministerie van handel een instantie tot het hou den van toezicht op de Nederland se industriën zal worden inge steld. Deze instantie zal, aldus deze zegs lieden, voor elk Nederlands bedrijf een Indonesische dii ecteur benoemen, die tesamen met de Nederlandse be drijfsleiding met de bedrijfsvoering zal zijn belast. Djuanda dreigt Premier Djuanda heeft giste ren in het parlement verklaard, t Weersverwachting van liet K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond te 23.15 uur: ,fr. het algemeen vrij veel be- W en overwegend droog t eer. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets lager. Aanvanke- ti' zvvakke to' matige, later ma- en nfs Waddenkust af t 5 lijkc wind!3 krachtise zuidweste- WeeVkundil1"/ ,Vil" het Belgisch Premier Boelganin van de Sow jetunie zegt in een nieuwe brief aan president Eisenhower, dat Rusland „met voldoening" heeft kennis genomen van Eisenhowers mededeling, dat de V.S. bereid zijn tot een topcon ferentie met de leiders van de Sowjetunie en andere landen. Maar, aldus Boleganin, de Sowjet- unie wil geen topconferentie, die af hankelijk is van het resultaat van een voorafgaande conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken. De topconferentie kan het best worden voorbereid langs normale diplomatie ke weg, aldus Boelganin. Hij herhaalt in zijn brief het beken de Sowjet-standpunt: ,,Het onverwijld staken van de kernproeven, terwijl de Sowjetunie, de V.S. en Groot-Brit- tannië moeten afzien van het ge bruik van kernwapens. Er moet voorts een zone zonder atoomwapens komen in midden-Europa en de lan den van de NAVO en die van het ver drag van Warschau moeten een niet- aanvalsverdrag sluiten. Overeenstem ming moet er komen over maatrege len, die kunnen leiden tot uitbreiding van de internationale handel en het stopzetten van de oorlogspropaganda. Er dient gestreefd te worden naar ontspanning in het Midden-Oosten. De sterkte der buitenlandse troepen in Duitsland en in andere Europese sta ten moet worden verminderd en er moet een overeenkomst tot stand ko men over de vraagstukken, die ver band houden met het voorkomen van een verrassingsaanval". Dit alles zou trapsgewijze kunnen geschieden. Het vraagstuk der Duit se hereniging mag niet op de agenda van de topconferentie voorkomen, al dus de brief. Omtrent Eisenhowers voorstel om met het lanceren van projectielen in de oneindige ruimte en de ruimte vaart in het algemeen slechts vreed zame doelen na te streven, merkte Boelganin op: ,,Dit komt neer op een voorstel van intercontinentale raket ten met atoomkoppen". Hij voegde hieraan toe: ,,De Sow- jetregering is van mening, dat dit vraagstuk deel uitmaakt van het al- De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mee, dat het in de advertentie van 30 januari j.l. ge noemde bedrag van 225 miljoen gul den, hetwelk als opbrengst van de rentespaarbrieflening 1957 zou wor den aanvaard, is bereikt, zodat de afgifte van rentespaarbrieven is ge staakt. gemene probleem, om tot een verbod van kernwapens en raketten* te ko men. De Sowjetunie is bereid hierover te spreken, indien de Westerse mogend heden instemmen met een verbod van kernwapens (atoom- en water stofbommen), het stopzetten van de proefnemingen met kernwapens en het opheffen der bases buiten hun landsgrenzen". Waarnemers te Cape Canaveral heb ben gisteren gezien, dat op het proef- terrein voor raketten, vanwaar vrij dagavond de „Jupiter-C"-raket met de kunstmaan „Explorer" is afgeschoten, weer een raket staat opgesteld, naar het scheen de eerste trap van een „Jupiter-C". Het Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt, dit jaar nog drie „onderzoekers" te willen lanceren. „Onderzoeker no. 2" zal in de periode tot april afge schoten worden. Het gewicht van de satelliet is ongeveer 15 kilo. De derde „onderzoeker", die 150 kilo zwaar is, zal uitge rust zijn met een televisiecame ra. De vierde satelliet zal 350 kilo wegen. Van welingelichte zijde te Cape Ca- naveral werd vernomen, dat de „Van- guard"-raket van de marine is samen- j gesteld en zich op een lanceerinstal- latie te Cape Canaveral bevindt. Deze raket, eveneens met een kunst maan, zal kunnen worden gelanceerd, zodra de laatste controle is verricht en de weersomstandigheden gunstig zijn. Volgens de Moskouse correspondent van het Hongaarse persbureau M.T.I. zullen de Russen binnenkort een kunstmaan lanceren, die een gewicht heeft van anderhalve ton. De voorbereidingen hiertoe zijn al in een vergevorderd stadium, aldus de correspondent. De concessierechten van de B. P.M. op de olievelden in Atjeh en Noord-Sumatra zijn gisteren blijkens een officiële bekendma king van Djakarta ingetrokken. De olievelden en de installaties in de twee gebieden zijn tot staats bezit verklaard. In de verklaring wordt gezegd, dat het beheer en de exploitatie van de olievelden (Oost-Atjeh blok en Ta- miang blok) en de installaties zullen worden overgedragen aan een ,,bona fide nationale oliemaatschappij", die haar zetel in Djakarta zal hebben. Dit zal gebeuren aan de hand van voorschriften, die later zullen worden vastgesteld, aldus de bekendmaking. De waterdoorbraak in de mijn Julia te Eijgelshoven, waarover wij gisteren reeds berichtten, is gisterenavond, voor zover tech nisch mogelijk, onder controle gekomen. Door het opwerpen van filterdammen kon men het met drijfzand vermengde water tot de 365 meter-verdieping lo- caliseren. Hier zijn in totaal vier pijlers, waar. van twee mechanische, onder water gelopen. Deze verloren pijlers nemen rngeveer 25 procent van de Julia-pro- duktie voor hun rekening, nl. 600 ton per dag van de normale dagproduktie van 25.000 ton. Volgens de directie is het ernstigste gevaar bezworen. De grootste zorg is thans te voorkomen, dat al het water met het drijfzand via een verbindings schacht tot de 540 meter-verdieping doordringt. Bovendien moet met alle macht worden verhinderd, dat het met drijfzand vermengde water nog in de pompenkamer doordringt. Het zand zou de pompen verstoppen en buiten werking stellen. De pompcapaciteit is zowel op de 365 als de 540 meter-ver dieping ruim voldoende. Door dammen is het water in de steengang van de 365 meter-verdieping gestuit. Het zoekt thans een uitweg raar beneden via de zogenaamde oude werken tussen beide verdiepingen. Deze sijpelen langzaam maar zeker onder water, waardoor veel kostbaar materiaal verloren gaat. Men is op de 540 meter-verdieping echter gereed om het water op te vangen. Aldaar is de laatste hand gelegd aan een zware definitieve dam in de steengang. die het water zal beletten verder onheil aan te richten. De schade is aanzienlijk, vooral door het verloren gaan van de twee mechanische pijlers, peze kosten ongeveer een miljoen gul den per stuk.. De produktiever- mindering zal slechts tijdelijk zijn, daar het personeel der vier ver loren pijlers straks ergens in het zuid veld van de Juliaconcessie wordt tewerk gesteld. Het zal maanden duren voordat men alle water heeft weggepompt, en de ondergelopen werken weer voorzichtig kan betreden. In Ankara is een bomaanslag gepleegd op het gebowu> van de ambassade van de Verenigde Staten. De aanslag werd midden in de nacht gepleegd. Op de foto zien we politieagenten en leden van de ambassadewacht, die het gat, dat de bom sloeg, inspecteren. (Advertentie) De premiers en ministers van bui tenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg hebben gisteren in de met bloemen en met de vlaggen der drie landen versierde Ridderzaal in Den Haag het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie ondertekend. Dr. W. Drees hield een toespraak, waarin hij erop wees, dat met de on dertekening van dit Unieverdrag een periode in de Benelux-ontwikkeling is afgesloten. ,,Onze taak is echter nog niet voltooid", zo zei hij. „De Benelux is er, doch zij vertoont nog onvolko-. menheden, die op basis van dit ver drag moeten worden verzet". De Belgische premier A. van Acker en de Luxemburgse premier J. Bech spraken eveneens hun vreugde uit over het bereiken van deze mijlpaal. Er moesten zes stukken worden ge tekend door de premiers en ministers van buitenlandse zaken: 1. Het ver drag tot instelling van de Benelux Economische Unie. 2. Een overgangs overeenkomst. 3. Het uitvoeringspro tocol. 4. Het protocol van onderteke ning. 5. De Nederlands-Belgische briefwisseling. 6. Het protocol betref fende de immuniteit van de leden van de raadgevende interparlementaire Eeneluxraad. Het aantal handtekeningen dat op de stukken (in drievoud) gesteld moest worden bedroeg in totaal 72. Koningin Juliana, Koning Boudewijn en Groothertogin Charlotte hebben telegrammen gezonden, waarin hun genoegdoening tot uitdrukking kwam met de ondertekening van het ver drag. De joto geeft een overzicht van de plechtigheid in de Ridderzaal Op diverse vragen in de Kamer aan hem gesteld over een vaste oeververbinding met Zeeuwsch- Vla anderen heeft minister Algera en kele maanden geleden beloofd om over deze kwestie contact op te ne men met het provinciaal bestuur van Zeeland. Naar wij vernemen is dit nu ge beurd en kregen Ged. Staten een brief van de minister, waarin deze schreef niet afwijzend te staan tegen, over het idee tot het vormen van een commissie op nationaal plan welke de economische mogelijkheden van zo'n vaste verbinding zou moeten onderzoeken. Het provinciaal bestuur zal zich over een en ander ook met de Zeeuw se Kamer van Koophandel in verbin ding stellen. Dit bericht komt als een plezierige verrassing, waarvoor de minister dank toekomt namens heel Zeeuwsch- In het raam van een groot aantal wisselingen in de buitenlandse diplo matieke dienst van de Bondsrepu bliek zal, naar in Bonn verluidt, ook de Duitse ambassadeur in Den Haag, dr. Hans Muehlenfeld, worden ver vangen. Als zijn opvolger wordt in Bonn genoemd de huidige leider van de personeelsafdeling van het minis terie van Buitenlandse Zaken, dr. Jo seph Löns. Een interessante bijzonderheid om trent de kandidaat voor de ambassa- deurspost in Den Haag is. dat hij in Nederland het levenslicht zag. De heer Löns is namelijk geboren in Zundert tijdens een bezoek, dat zijn ouders daar brachten. Dat was op 14 november 1910. OP EEN ONBEWAAKTE overweg te Wijmbritseradeel (tussen Leeuwarden en Sneek) is een vrachtauto door een trein gegrepen. De chauffeur werd gedood, de auto werd volkomen ver nield. Vlaanderen. Het geeft de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking weer hoop op ver lossing uit haar isolement, hoop, die nog maar enkele maanden geleden ijdel leek, omdat de minister toen nog niet van plannen in deze richting wil de horen. De eenmaking van de strijd» krachten van Syrië en Egypte zal binnen enkele dagen voltooid zijn, zo is in Egyptische kringen 'in Cairo gezegd. Voor uniformen en militaire termen is reeds een overeenkomst gesloten. Egyptische ministers en hoge func- tionarissen zullen binnenkort naar Damascus gaan voor besprekingen over de coördinatie van de voedsel voorziening en de landbouw Op 21 februari zal een volksstem ming worden gehouden tot goed- of afkeuring van de unie tussen Syrië en Egypte met kolonel Nasser als president. President Sjoekri Koewatli van Sy rië zal morgen in het Syrische parle ment de kandidatuur van Nasser stel len. Hij zal ook de ontbinding van de Syrische politieke partijen afkon digen, die door een „nationale unie" naar Egyptisch voorbeeld zullen wor den vervangen. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Imre Hor vath, is zondagavond overleden na een langdurige ziekte. Hij i« 57 jaar geworden. Hij was minister van buitenlandse zaken sinds juli 1956. Tevoren had hij diplomatieke functies in het buiten land bekleed. Gedurende en voor de laatste wereldoorlog heeft hij dertien jaar in de gevangenis doorgebracht wegens anti-fascistische activiteit. Horvath behield zijn functie van minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Nagy tijdens de re volutie en in de daarop volgende ka binetten van Kadar. Enkele dagen geleden had hij een zware operatie aan de galblaas onder gaan, Hij was sinds 1918 lid van de communistische beweging, bestuurslid werd hij in juni 1956.

de Stem | 1958 | | pagina 1