115 en liet -ag Hedenmorgen om vijf uur voltooide Egypte en Syrië: Amerikaanse kunstmaan 25ste baan om de aarde Tegenregering in Indonesië klaar &ri Twee keer hoger dan de Spoetnik II Amerikaans vliegtuig bij landing op Schiphol verongelukt Bondsregering kan niet meer bijdragen T HULST Water brak door in Limburgse mijn Plotselinge genezing Eén president één leger één vlag.... Geen winnaar in Stem-toto Sluiting van Indonesisch consulaat 12 :r steen DAGBLAD VOOR ZEELAND dertig Druk van atmosfeer Nieuwe kunstmaan al op stapel Herdenking van watersnood Beter zicht Onderzoek moord Maria Kriek in nieuwe faze Goede afloop Schiphol, elders vliegrampen Prinses Beatrix de West in Uitslagen top-voetbal Britse en Franse legeringskosten Nota over melkbeleid aanstaande IN ITEN ill RODE goedkoper dan iPSLAGPLAAT- EN, enz. JSTRIE Telefoon 64358 am een mil Hoe Hnokhó Ti heeft7 mhemon- teMvoe- ■ten' 1 i MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: 1. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland 98e JAARGANG No. 22672 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35). andere zal twee maanden werken. -*■ Hedenmorgen tegen vijf uur had een Amerikaanse kunstmaan, zaterdagmor gen 0111 vijf uur gelanceerd, haar 25e 1) aan rond de aarde voltooid. Deze maan, 90 centimeter lang en 14 centimeter in doorsnee, sigaarvormig, met een gewicht van 13,4 kilo komt twee ke er zo hoog als de Spoetnik II, nl. tot 1680 km. In 113 minuten draait zij een keer rond de aarde met een snelheid van 30.000 km. Deze kunstmatige satelliet heeft de naam „Explorer" gekregen. (Eigen bericht) In de ondergrondse werken van de mijn Julia te Eygelshoven heeft zich in Duitse bodem bo ven de 375-meter verdieping een ernstige waterdoorbraak voor gedaan. Met man en macht zijn en worden op deze verdieping dammen opgeworpen om te voorkomen dat het water, voor namelijk drijfzand, de schacht bereikt en daarmee ook de 540- meter verdieping. Gisterenavond laat waren reeds vijf pijlers ver loren, waaronder twee vol-me- chanische. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De toestand is uitermatie kritiek, omdat op het water een druk staat van dertig atmosfeer. De soldaten van de Limburgse garnizoenen zijn op verzoek van de mijndirec- tie met materiaal te hulp geroe pen. De mijn Julia is een Belgisch-Neder landse onderneming wier concessies gedeeltelijk op Duitse bodem liggen. Zij is een der modernste mijnen in Limburg. Er zijn twee radiozenders ingebouwd, waarvan de een zendt op 108,03 megacycle, de ander op 108,00. De seinen zijn reeds op verschillende plaatsen opgevangen. Zij verschaffen de deskun digen inlichtingen over de temperaturen aan de oppervlakte van de satelliet, de inwendige temperatuur, de erosie door kosmische stof, en meten voorts de kosmische stralen- Dr. Werner von Braun, directeur voor operaties van de afdeling ra ketten van het leger, gaf te verstaan, dat het leger nog ten minste een nieuwe satelliet op een nog niet vast gestelde datum zal lanceren, in ieder geval voor april. Hij waarschuwde, dat de V.S. een jaar achter waren op de Sowjets en dat zij vijf jaar no dig zouden hebben om de Russen in te halen. Deze kunstmaan is zaterdagmorgen om 4.48 uur te Cape Canaveral ge lanceerd. Oorverdovend was het la waai, toen een 21 meter lange raket van het type Jupiter c van zijn start plaats vloog. Dadelijk na de'start nam de snel heid enorm toe. De eerste trap van de viertrapsraket Jupiter c werd twee minuten na de start losgemaakt en viel op een afstand van 7.000 km in zee, In zuidoostelijke richting ver dween de raket. Er is, volgens de deskundigen, „nogal exotische" brandstof gebruikt. Men verwacht, dat de satelliet een leven van enkele maanden zal heb ben. De kans, dat een botsing ont staat tussen de Spoetnik II en de Explorer is „één op miljard." Het signaal, dat wordt uitgezonden door een der zenders gelijkt in het geheel niet op het ,,biep-biep" ge luid van de Russische Spoetnik, doch is een muziekachtig signaal, dat iets weg heeft van het gelijktijdig aan slaan van verscheidene pianotoetsen. Deze zender werkt twee weken, de andere zal twee maanden werken. Het instrumentarium weegt 4,5 kilo. Het verste punt van de aarde is 3.200 km en 't dichtste 370 km. De kunstmaan maakt 750 wentelingen per minuut om haar eigen as. Huntsville, het stadje in Alaba ma, waar zich de laboratoria be vinden waarin de Jupiter-c is ge bouwd, verkeerde zaterdag in feeststemming. De bewoners droegen borden met opschriften als ,,En nu voorwaarts", „Alleen juntsville kon dit doen". „Maak plaats voor mij Ipoetnik" en „Onze raketten mislukken nooit." In alle feestvreugde vergat men echter niet op het plefn van het stad je een pop te verbranden, die de vo rige Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, voorstelde. Wilson heeft nl, toen hij nog minis ter was, kolonel John Nickerson voor de krijgsraad laten dagen, omdat deze zich verzet had tegen het be sluit van Wilson om het leger zich niet meer te laten bemoeien met ra ketten, die een grotere draagwijdte hebben dan 320 km. In religieuze kringen in Fojgia (Italië) is meegedeeldda.t de ge stigmatiseerde kapucijn pater Pio. geleden heeft aan een ernstige nier ziekte. Enkele dagen geleden moest hij naar het rusthuis van het kloos ter, waar hij leeft en werkt, ge bracht worden. Zijn toestand ver ergerde en men besloot hem met de meeste spoed te opereren. Toen hij op de operatietafel werd gelegd, trad er echter plotseling een verbetering in zijn toestand in. Pater Pio is thans weer geheel hersteld. MEER DAN VIJFTIG „rechtsgezin- de" parlementsleden in communis tisch China mogen de vergaderingen van het nationale volkscongres (het parlement) niet meer bijwonen. Dit lichaam telt 1226 leden. DE JUNTA in Venezuela heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de in 1950 ingestelde censuur wordt opge heven. DE TURKSE ondergrondse verzets beweging op Cyprus heeft pamfletten verspreid, waarin wordt opgeroepen tot een campagne van „passief ver- j L van de Turkse Cyprioten tegen de Britten. DE E-55, de expositie, die in 1955 te Rotterdam is gehouden, heeft het eindverslag aangeboden aan de ge meente Rotterdam. De rekening sluit in7.9307n86ain6g9Sten 611 UitgaVe" EEN VIERJARIG meisje is te Rijs- sen (U.) in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend water geval len. Het kindje overleed aan de op gelopen brandwonden. EX-KONING FAROEK van Egypte en zijn vroegere echtgenote Harri- man, hebben het plan om zich ..in het belang van hun zoon. prins Foead", met elkaar te verzoenen. DERTIEN JAAR lang blijkt een Amerikaanse handgranaat op de zol derverdieping van een school te Maastricht gelegen te hebben. Zater dag werd het projectiel ontdekt, waarna de politie het in veilige be waring nam. EEN COLLECTIE van 114 werken van van Gogh is te Wenen tentoon gesteld. Voor meer dan tien miljoen gulden is deze expositie verzekerd. In 's-Gra vended. een der door de watersnood 1953'zwaar getroffen ge bieden, is zaterdag die ramp her dacht. De herdenking werd bijge woond door o.a. mr. J. Algera, mi nister van Verkeer en Waterstaat cn ir. A. G, Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Het gezel schap heeft, nadat het ten gemeente huize was ontvangen door burge meester mr. C. J. Verplanke, in de Hervormde kerk een van de geza menlijke kerkeraden uitgaande her denkingssamenkomst bijgewoond. Minister Algera legde een krans op het massagraf van de 37 slachtoffers, die s-Gra vendeel in 1953 te betreu ren had. President Nasser van Egypte en president Koewatli van Sy rië hebben zaterdagmiddag te Cairo de documenten getekend, waarbij Egypte en Syrië worden verenigd tot één Arabische staat. De ondertekening vond plaats in het regeringsgebouw. Rondom dat gebouw stond een grote menigte, die de twee staatshoofden bij hun aankomst had toegejuicht. Na de plechtigheid las premier Sabri et Sassali van Syrië de menigte een verklaring voor, waarin de „Verenigde Arabische Republiek" werd uitgeroe pen. In Cairo en Damascus was het gisteren een feestdag. De niéuwe republiek zal, volgens de proclamatie, een „democr&tieeh presi dentieel bewind" hebben, met één pre sident, één leger en écn vlag. Er komt één enkele wetgevende vergadering. Binnen 30 dagen zullen de Egyptenaren en de Syriërs zich in een volkstemming over de gang van zaken kunnen uit spreken. Er wordt dan ook een presi dent gekozen. Gemeld is, dat Koewat- li, president van Syrië, de eer gaarne aan Nasser zal laten. Na de proclamatie reden de beide presidenten in een open auto door de stad. De menigte schreeuwde leuzen als „wraak tegen Israël is onze eerste plicht", ..bevrijdt Algerië", en „weg met de imperialisten". Egypte en Syrië zijn geografisch gescheiden door Israël en Jorda- Weersverwachting va*n het K.N. M.I., tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Opklaringen, maar in het zuiden van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of mot- regen. Aanvankelijk matige tot rachtige, later matige wind in hoofdzaak tussen west en noord west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgische weerkundige instituut: Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Bewolkt en zeer ne velig. Fris weer. Vandaag: zon onder 17.30 uur. Maan op 16.59 uur. Morgen: zon op 8.17 uur. Maan onder 7.47 uur. Links: De raket gaat de lucht in; de neus verdwijnt reeds in de atmosfeer. Rechts: Vlak na de start. Dui delijk is de enorme vlam uit de achterzijde van de raket waar te nemen. Het onderzoek naar de moord op het Nederlandse meisje Maria Kriek bij Colchester, is in een nieuwe faze gekomen, doordat de politie het stoffelijk overschot heeft gevonden van de zeventien jarige Ann Noblet, een Engels meisje, dat onder soortgelijke om standigheden was verdwenen. De twee moorden hebben verschei dene punten gemeen, o.a. de plaats waar de lijken werden gevonden en het feit, dat de twee meisjes waren verdwenen, nadat zij 's avonds op een betrekkelijk eenzame weg uit een autobus waren gestapt. Het En gelse meisje bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. Haar stof felijk overschot werd op een afstand van achttien km van haar ouderlijk huis gevonden. De politie gelooft ech- ter, dat zij elders om het leven is gebracht. In Padang is een Indonesische tegenregering gereed, die zal op treden voor het gehele gebied van Indonesië, dus ook voor Java. Premier is Sjafruddin Pra- wirancgara. Deze tegenregering zal officieel worden geprocla meerd, indien Djakarta het ulti matum van kolonel Simbolon, waarin bet aftreden van het ka- nnet-Djocanda wordt geëist, zou ïf wij zen. Ook is de regering-Padang bereid Jet tot maatregelen over te gaan, ndien alsnog spoedig een nieuw ka- oinet onder leiding van Hatta of de sultan van Djokja wordt geformeerd. Deze mededelingen deed prof. Soe- mitro Djojohadikoesoema. gevol machtigd vertegenwoordiger van het internationale front in de buitenge westen van Indonesië en van de te genregering in Padang aan een cor respondent van „De Telegraaf", aan welk blad wij dit bericht ontlenen. De tegenregering zal niet wijken voor geweld. Een bericht van het ANP maakt voorts gewag van een Indonesische anti-communistische liga, die in Pa- lembang is opgericht. Zij bestaat uit de anti-communistische fronten van Midden- en Zuid-Sumatra, Celebes en Surabaja. Weer in arrest Enggak Bahaidin, hoofdredacteur Tan het te Djakarta verschijnende (onafhankelijke) blad „Indonesia Raya" is zaterdag door de militaire autoriteiten in hechtenis genomen. Dit geschiedde twee weken nadat hij was ontslagen van een vorige deten tie, die hem, ook door de militaire autoriteiten. was opgelegd wegens het publiceren van militaire berichten zonder voorafgaande toestemming. Zaterdagmiddag om kwart over drie, enkele minuten voor bet vertrek van prinses Beatrix naar de West, zijn de bemanning en elf passagiers van een Iijnvliegtuig New York-Amsterdam der Fan American Airways bij de landing op de hoofdbaan van ocniphol als door een wonder aan de dood ontsnapt. huid enkele scheuren, maar boven dien waren de bladen van de nrn- De reusachtige DC7C, een super 7 Clipper „Blue Jacket", zakte, na de eerste aanraking met het asfalt van de landingsbaan, door het landings gestel, dat -eer naar binnen klapte en schoof toen op de buik nog hon derden meters door. Mede dank zij het snelle reactie vermogen van de gezagvoerder Ree dy. die ogenblikkelijk alle contacten afsloot, kwam het toestel tenslotte tot stilstand, zonder dat er brand uit brak. De machine zelf werd zwaar be schadigd. Niet alleen was de mach tige romp verbogen en vertoonde de zaterdagnacht kort na het vertrek uit Los Angeles in botsing geko men met een nachtjager van de marine. De toestellen zijn bran dend neergestort in Norwalk, een buitenwijk van Los Angeles. Door dit ongeluk zijn 47 mensen om het leven gekomen. Het zijn de 35 passagiers en zes bemanningsleden van het transportvliegtuig, vijf van de acht inzittenden van het marine- Kfil^rS^als ge\olg Yan de buiklanding toestel cn een vrouw die in haar huis tegen de grond geslagen. De meesten waren na afloop omgekruld, sommige aan de top afgebroken. Men vond de brokstukken overal langs de baan te rug. Een brede, ruwe en donker ge kleurde streep midden op de lan dingsbaan was het spoor, dat de buik van de machine op de baan had ach tergelaten. Er was nog veel mist, maar volgens officiële meldingen vol deed het zicht nog ruimschoots aan dc minimum eisen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Los Angeles Een viermotorig transportvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht, een C-118 Liftmaster, is g troffen werd door wrakstukken. De twee vliegtuigen zijn op 750 me ter hoogte met elkaar in botsing ge komen. De brandende wrakstukken kwa men neer in de tuin van een politie bureau. waar een benzinepomp en verscheidene politeauto's in brand vlogen. Het vuur verspreidde zich naar twee aangrenzende huizen. Rio fie Janeiro Bij Rio de Janeiro is zaterdag avond een DC-4 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij, kort na het vertrek uit deze stad naar Recife, in de lucht ontploft. Er zijn vijf doden en vijftien personen worden vermist. Deze radiofoto uit Cairo laat zienhoe een enthousiaste me-' nigte in deze stad de auto be stormde waarin president Nas ser van Egypte en president Koeumtli van Syrië naar het presidentiële paleis in Cairo reden, om daar de proclamatie te ondertekenen, waarbij de fe derale unie van beide landen werd afgekondigd. nië. Er is op geen enkel punt een gemeenschappelijke grens. Het leger van Egypte, dat op 100000 man wordt geschat, is het sterkst van alle Arabische staten, maar zwakker dan de legers van Israël en Turkije. Het leger van Syrië wordt op 65.000 ma-a* jfcfistihaL De bevolking van Egypte telt 23 mil joen zielen en die van Syrië vier miljoen. Officieel is verder bekend gemaakt, dat kroonprins Mohammed Ahmed el Badr van Jemen in Cairo is aan gekomen om besprekingen te voeren met president Nasser over aansluiting van Jemen bij de nieuwe Egyptisch- Syrische republiek. Turkse waarnemers achten het niet onmogelijk, dat Nasser een matigende invloed zal hebben op de uiterst link se leiders in Syrië. In Egypte is de communistische partij verboden. Rusland gaf nog geen commentaar. Het Amerikaanse State Department gaf een korte verklaring uit over de unie. Hierin wordt o.m. gezegd dat er kennelijk nog een aantal maatregelen uitgevoerd moeten worden, voordat de unie tussen beide landen voltooid is en dat het dus voorbarig is om nu al definitief commentaar te leveren. Ook Rusland gaf nog geen commentaar. Tegenzet Politeke waarnemers te Am man zijn van mening, dat er nië, Irak en Saoedi-Arabië tot stand zal komen. Men gelooft, dat de boodschappen, die koning Hoessein dezer dagen tot koning Feisal en koning Saoed heeft gericht, het tot stand komen van een dergelijke unie ten doel heeft. Libië zal waarschijnlijk geen gevolg geven aan de uitnodiging van de ..Ver enigde Arabische Republiek", gericht tot alle Arabische landen, om zich aan te sluiten bij die republiek. Waarschijnlijk zal Libië binnen en kele dagen een vriendschapsverdrag sluiten met Turkije, een der landen van het Pact van Bagdad. Prinses Beatrix, zaterdag van Schiphol vertrokken, is gisteravond op het vliegveld van Curasao aange komen voor haar bezoek aan de An tillen. Zij werd o.m. verwelkomd door de gouverneur, de heer Speekenbrink en de eerste minister, de heer Jonck- heer. Koningin Juliana, die haar zaterdag uitgeleide deed, is naar Zwitserland gereisd, waar zij in Grindelwald twee weken vakantie gaat houden. Al was de schijn groot, dat gisteren een inzender met de prijs van de Stemtoto zou gaan lopen, (reeds spoe dig bleek n.I., dat een zeer groot aantal inzenders de eerste zes uitsla gen voortreffelijk had voorspeld), toch kwam er uiteindelijk niet één volledig juist ingevuld formulier te voorschijn. Bijzondere pech hadden wel de heren A. Nuijten en P. van Twist. Zij hadden met uitzondering van de reserve-wedstrijd alle uitsla gen goed ingevuld. De pot blijt dus nog eens staan en wordt als te doen gebruikelijk met f 25l.vermeerderd. Zo gaat het dus zondag om het respectabele be drag van f 250. De juiste uitslagen waren: NAC - GVAV 1; BW - DOS 2; Amsterdam Sparta 3; Fortuna - Blauw Wit 1NOAD - MW 2Elink- wijk - PSV 3; SW - Willem II 3; Dosko - UVS 2; Zeist - Baronie 1; Hilversum - Wilhelmina 2. De uitslagen, die de ploegen uit de ere-divisle gisteren behaalden, luiden als volgt: NAC - GVAV 4—1 BW - DOS 2—4 Amsterdam - Sparta 22 Fortuna '54 - Blauw Wit 62 Feijenoord - ADO 01 NOAD - MVV 2—3 VVV - Spel. Enschede 31 Elinkwijk - PSV 33 Ajax - Rapid JC 11 Voor verslagen en actiefoto's mo- T gen wij u verwijzen naar onze spo-t- spoedig een unie tussen Jorda- pagina's. f Engeland eist een Duitse bij drage van 600 miljoen mark voor de legeringskosten. Het be drag dat de Fransen wensen is nog niet bekend. De Bondsrege ring wil echter geen verdere bijdragen leveren, omdat de fi nanciële toestand van het land dat niet zou toelaten. Spaak, secretaris-generaal van de NAVO. heeft gisteren hierover ge confereerd met de Duitse ministers Von Brcntano (buitenlandse zaken), Straus (defensie) en Etzel (finan ciën). De besprekingen duurden vier en een half uur, maar men had nog geen enkel besluit kunnen nemen. Volgens Spaak zal de zaak nu met de andere NAVO-landon be sproken worden en zullen de on derhandelingen met de West- duitse regering niet onmiddellijk hervat worden. ..Ik zeg ronduit geen oplossing te hebben", aldus Spaak. Minister Vondeling heeft de Twee de Kamer, naar aanleiding van des betreffende schriftelijke vragen, ge steld door het lid van de Tweede Kamer, de heer van der Weijden, meegedeeld, dat het vraagstuk van de afzet en de verwerking van de melk, mede in verband met de vast te stellen garantieprijs, nog in be raad is bij de regering. Hij stelt zich voor om, zodra het standpunt van de regering zal zijn bepaald, de Tweede Kamer hierover door middel van een nota in te lichten. Tevoren had hij gezegd, dat hij niet naar Bonn gekomen was met de ge dachte een compromis aan de hand te doen. Later verklaarde hij even wel, dat nog geen compromis be reikt was. De woordvoerder van het Westduit- se minsterie van oorlog gaf te ken nen. dat de besprekingen voortgezet zouden kunnen worden. De voorzitter van de Westduitse socialistische (oppositie) partij, Ol- lenhauer, verklaarde in Dortmund, dat de Bi'itse eis een poging is om de rechten uit de bezettingstijd te vereeuwigen. Tegenmaatregel in de West Naar wij van Indonesische zijde in Den Haag vernemen heeft de Nederlandse regering in een nota aan Indonesië verzocht onverwijld over te gaan tot sluiting van het consulaat in Paramaribo". De Nederlandse regering heeft dit besluit genomen als gevolg van een overeenkomstig besluit van de Indo nesische regering om de Nederlandse consulaten in Indonesië te sluiten Ter zake is overleg gepleegd met de lands regering van Suriname.

de Stem | 1958 | | pagina 1