Met oog en oor te gast Het zoemt van geruchten Hartverwarmend Flitsen Goud Terug Festival in de maak. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 Onze radio en TV-rubriek I neemt >^ZWAAR D E M A K E R «aker i sevilla orange marmelade Duivenkroniek van „Den Bruinen" (II) manchester (Advertentie) Het lijkt nog maar zo kort ge leden, dat we ons in de kijkers familie zo uitbundig verheug den over de uitslag van het Eurovisie Song-festival 1957. Natuurlijk herinnert U zich al les nog: Corrie Brokken, Sem Nijveen, Guus Janssen, Dolf van der Linden, „Net als toen", de spanning en de sfeer in Frank fort. En ziedaar. Song-festival 1958 is al weer in produktie! Overal in Euro pa beginnen de voorronden op gang te komen. Vanuit San Remo is er vanavond al een relais van de Ita liaanse landelijke finale. Op 11 februari draait het Neder landse voorprogram. De kijkers inmiddels enorm gestegen in tal en last zullen dan kunnen kiezen uit elf nieuwe Nederlandse liedjes. Ge schreven door het puikje van compo nisten en tekstdichters en gezongen door Anneke van der Graaf, ons al ler Corrie, Rita Reijs, Greetje Kauf- feld, Bruce Low en Willy Alberti. De finale vindt plaats op woens dag 12 maart vanuit de Avro-studio in Hilversum. Als deelnemers staan genoteerd Italië, Frankrijk, Belgie, Luxemburg, Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, Denemarken, Zweden en Nederland. Engeland doet deze keer niet mee, maar heeft wel gevraagd om een te- le-recording voor latere uitzending. Problemen zijn er uiteraard ge noeg'.' want een relayering over vrij wel heel Europa is nog steeds geen kinderspel. De technici hebben ove rigens de laatste maanden wel be wezen voor zoiets niet meer aan de kant te gaan. Maar er zullen nog wel heel wat denkrimpeltjes getrok ken worden voor de winnaar uit de bus is! Dat een ..This is your life"-pro gramma beslist niet hoeft te ver vallen in ongezonde sensatie-zucht en niets-ontziend gegrabbel in ie mands privé-leven. had de Vara al eerder bewezen. Dat men echter in staat zou blij ken zó'n hartverwamende uitzen ding voor de camera's te brengen als het geval was bij Jan Fabricius' levensspiegel, nee, dat hadden wij niet durven verwachten Wij hebben méé-gelachen met die ..kerel" van een Drent, we voel den óók een brok in onze keel. wan neer een ontroerend hoogtepunt ging naderen en in anderhalf uur tijd werd ..good old" Jan onze ei gen vaderlijke vriend! Het was in één woord subliem! Dat de weg van een radio-ver slaggever niet altijd over rozen gaat, ondervond N.C.R.V.-er Alfred van Sprang, die op een reportage-reis in het binnenland van Suriname in een hangmatje sliep, korjalen over rotsen sleepte, apenvlees at en een oerwoudbaard kreeg. Hij zal alles verwerken in twee radiopro gramma's Avontuur in Surina me". Professor C.D.J. Brandt verzorgt nu al tien jaar het buitenlands overzicht van de Vara. Dat is een hele tijd en daarom heeft de uit- zending van vrijdag 7 februari voor de gelegenheid een bijzonder ka rakter. Voor de opera-liefhebbers is er dinsdag 4 februari heel wat te genieten! De KRO zendt dan namelijk de volledige Traviata van Verdi uit met Marilyn Thy- ler en Michele Molesse in de hoofdrollen. Nóg een evenement: Het ,,Moe- der's wi] is wet" programma wordt vandaag rechtstreeks uitgezonden vanuit het ontvangst-centrum voor gerepatrieerden in Budel! De familie Grein uit Weert, die zo overtuigend winnaar werd in de vier-landen-quiz van „Die glück- lichen Vier", gaat binnenkort naar Duitsland om haar kansen te ver dedigen in de demi-finale. Op 23 februari ('n zondagavond) komt de tele-recording van dit festijn op de Nederlandse beeldschermen Donderdag 6 februari brengt de Vara een documentaire van dr. L. van Egeraat over Venetië voor de camera. De VPRO gaat schakelen! Met Engeland nog wel en onder toezicht van ..big boss" Francis Essex van Round Europe. Zaterdag 8 februa ri om kwart over negen gaat een deel van de VPRO-avond over naar de B.B.C. Een luchtig spelletje, met alle ei genschappen om er eens lekker bij te gaan zitten, werd de kijkers woens dagavond geboden met het blijspel „Miranda" van Peter Blackmore. Het verhaaltje was simpel en wei nig veeleisend. Kees Brusse en Mieke Verstraete speelden hun rollen met de soepele nonchalance van de oude rotten uit het vak. Wat overigens niets veran derde aan het feit, dat het spel nét niet dat flitsende karakter droeg, dat dit stuk speciaal vereiste. Naar ons idee voelde alleen Kitty Janssen als Miranda die sfeer vol doende aan. Het camera-werk was speels en toonde dikwijls verrassende vondsten. Zodat we ons beslist wel hebben ge amuseerd. JL Het Tierelantijnen - programma staat vanavond geheel in het teken van de 50e uitzending. Een getal, waar u niet mis over moet denken, want voor een vaste radio-uitzending is dat al héél wat! Johny Meyer en Harry Mooten, bei den aeordeonisten van wereldformaat zullen hierbij voor het eerst in de geschiedenis als duo gaan optreden. Jan de Cler haalt „van Tutte" nog eens uit de motteballen en Jelle de Vries praat ook een woordje mee. De spelletjes zijn als gebruikelijk, met als extraatje een radio-wedstrijd voor alle luisteraars onder de titel: ..Herkent u mij". Met een grote se lectie uit ..High Society" wordt het gouden feest besloten. Voor de kijkers is er vanavond weer een aflevering van Pension Hommeles", gevolgd door Theo Eerdmans' vragenspel. Het slot van de avond voert u naar San Remo voor de Italiaanse finale van het Song-festival, waarbij Piet te Nuijl jr. de commentaren verzorgt. Waarmee tevens het uitvallen van het Film-verzoekprogramma is ver klaard. België neemt uit alle landen wat. Pension Hommeles van Nederland, IJshockey Duitsland - Rusland van Duitsland en het Song-festival van Italië. Langenberg brengt Marika Rökk in ,.Ein Wslzer für dich und für mich" en eveneens ijshockey. Het programma ,.Ga er eens even voor zitten" blijkt slechts voorlopig te zijn stopgezet. Zodra de tijd op donderdagavond van 19.05 tot 20.00 uur weer beschik baar komt en dat is over 13 weken in verband met de radio-ac tie ,,Wie opent de kluis?" komt het programma weer in zijn ge heel terug, compleet dus met Fa milie - favorieten, Parlez moi d'amour en Koek en Ei. K. In Breda zoemt het van de ge ruchten, ik heb er brieven over ontvangen met of zonder naam er onder om uitleg te geven in de krant wat er aan de knikker is, maar ze kunnen mij om het in echte duivenmelkerstaai te zeggen allemaal verrekskuzeren. Niet dat ik tegenspreek wat con frater Bart in 't Hout zegt: „Nieuws is nieuws en dat moet gedrukt wor den!". Maar er zijn gevallen waarin het beter is te luisteren en zijn kie zen op mekaar te houden dan zich te laten verleiden een mening uit te spreken of een publikatie te doen. In persoonlijke kwesties ga ik niet graag op iemands eksterogen staan, voelt u wel. en als het over zake lijke aangelegenheden de duiven sport betreffende gaa.t, kan eerst na hoor en wederhoor een conclusie worden getrokken.. Wel heb ik de indruk, dat in de bestaande verschillen van mening de ontknoping nakend is: laat ons dus rustig en met koel verstand de dingen afwachten die komen zul len. Is het eenmaal zover, hoe meer er dan gesussendeerd kan worden, hoe beter. Vervolgens is er in Gent een totale verkoping gehouden van zegge en schrijve twintig duiven. Daar zat echter een geweldige kampioen onder en die is verkocht voor de som van 38.620 frank wat niet van de poes is. Er zijn dagen dat ik ze niet in mijn zak heb. Het was de verkoping Ro gier Sonneville van Merelbeke, hij nam niets eens de moeite de ver plaatsing naar Brussel te doen, hoe wel geweten is dat ze daar het mees te geld opbrengen. Volgens zeggen zou wereldkampioen Rik van Steen bergen deze wakkere reiziger gekocht hebben. Die is namelijk ook met de duiven begonnen en schijnt van zin te zijn er van meet af aan ferm onder te roefelen. (Advertentie) Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dal hoesten is niet nodig als U t'jdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle Apoth. en Drog. 55 cent per doosje. bij zware verkoudhefdfbronchi- lis of catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, per doos fl l 10 De rode pastilles met de snelle i werking POTTER'S LINIA Imp. Fa, H. ten HERKEL HILVERSUM In ,,De Combinatie" omvattende centra Nieuw-Vossemeer, De Heen en Notendaal, werd een tentoonstel ling gehouden in lokaal van* Loen- hout. Als keurmeester acteerde mijn beroemde vriend Gust Ducheyne van Deurne, een der grootste kampioenen die de wereld ooit gekend heeft. Men was het er dan ook unaniem over eens dat er in Vosmer nog nimmer een stielman aan het werk geweest is die zo iets kon presteren. In de verste verte niet! Bravo Gust! Oude doffers: 1 C. van der Weegen, 2 J. van Loenhout, 3 J. de Jong, 4 G. Heijboer, 5 K. Bosters en 6 Jac. Laa- nen; jonge doffers: 1 Th. Weymans, 2 H. Luyckx, 3 J. de Jong, 4 Seb. de Wit, 5 P. van Oevelen, 6 J. van Ber gen; oude duivinnen: 1 Th. Weymans, 2 P. van Oevelen. 3 F. van Loenhout, 4 en 6 C. van Meer, 5 K. Bosters; jonge duivinnen: 1 C. van Loenhout, 2 Th. Weymans (deze straffe speler is dus bizonder goed uit de bus geko men), 3 P. van Loenhout. 4 J. Lus- senburg, 5 Adr. van Loenhout, 6 C. van der Weege* enz. Tot kampioen van de tentoonstel ling werd uitgeroepen C. van der Weegen te Heense Molen. Hij schijnt dan ook van plan te zijn ze van de zomer allemaal uit te benen, op een manier waar de grote Willem van Campenhout nog een voorbeeld aan nemen kan. Sluiskil De Sluiskilse Reisduif hield haar jaarvergadering, die in orde en tucht verliep. Een gezellige boel was het in lokaal Krijger en vele personen lieten dan ook eens inschenken om op mekaars soort te klinken. Voor zitter Claeys was niet herkiesbaar, in zijn plaats werd gekozen de heer B. de Kraker, van wie gezegd wordt dat hij de juiste man op de juiste plaats is (vooral als er van tijd eens harde kokosnoten gekraakt moeten worden». Het bestuur ziet er thans als volgt uit: B. de Kraker, president, A. J. de Krijger, secr.-penningmees ter. P. Claeys, V. David, J. Maes, A. van Kerckhove, F. de Beule, een geweldige beul in het vliegen, W. de Smet en W. van Avermaete. Kloeke kerels die voornemens zijn de „Reis duif" weer een jaar met vaste hand in de goede koers te houden. Breskens Ook „Nog Sneller" te Breskens hield jaarvergadering en wel in zaal Pleyte. Voorzitter is de ge vreesde Bram Vermeulen, ivel mee van de voornaamste steunberen van de duivensport in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bleek een batig saldo te zijn en dan zijn de vooruitzichten in de regel niet slecht. Als de kas leeg is en de centjes op, ziet het er doorgaans minder rooskleurig uit. Dit nu komt in de duivensport ook voor. al zeg ik het zelf, maar gelukkig behoort het tot de zeldzame uitzonderingen. In de plaats van het aftredende bestuurslid werd gekozen de heer Izak de Jonge. Geroemd werden de prestaties van C. van Opdurp, die de volgende kampioenschappen had ve ten te behalen: Generaal, twee aan gewezen duiven en 12 3e en 4e kam pioen. Voor de vrienden heeft hij dus weinig anders overgelaten dan de afgekloven beentjes. Op 8 juni a.s. zal de maatschappij haar 40-jarig jubi leum vieren. Dat wordt een knalfuif, dat de rook ar af vliegt. Biervliet Om in Zeeuwsch-Vlaanderen te blij ven organiseerde de machtige maat schappij ..De Hoop" te Biervliet een tentoonstelling in ..Willem Beukels- zoon". Er waren 269 duiven, keur meester was de heer W. M. Walra ven uit Middelburg. Oude doffers: 1 P. L. Magnus, 2 Gebr. Dupuy (ge weldige kampioen"): oude duivinnen: 1 M. Devenijns, 2 E. Vervaet; jarige doffers: 1 M. Devenijns, 2 G. van Poucke: jarige duivinnen: 1 C. de Regt, 2 Jac. van der Linde; jonge doffers: 1 C. Temmerman, 2 J. Mag nus; jonge duivinnen: 1 C. Temmer man, wat nogal raak is, 2 A. Naeye; late doffers: 1 A. Jansen, 2 M. Deve nijns; late duivinnen: 1 C. de Pré, 2 J. Ducheyne enz. Zowel bij de dui vinnen als bij de doffers wist M. De venijns de erepalm weg te kapen. Waarmee onze gelukwensen. Sas van Gent Tot slot in deze konter ij en de ten toonstelling van ..De Vrede" te Sas van Gent in zaal Flora. Er werd ge keurd in zes klassen door de ver maarde J. van Dorsselaer te St.-Jan steen. Oude doffers: 1 A. van Mol, 2 Ren'é de Groote, 3 M. Bobelijn. 4 M. van Lent, 5 L. Cooncn, oude duivin nen: 1 J. Staelens, 2 J. van Oppen, 3 Remi de Groote, 4 A. van der Bilt, 5 F. Kamoen; jarige doffers: 1 Remi de Groote, 2 M. van Lent, 3 van Ber- gen-van Rossum. 4 J. Dupuy, 5 G. Vermeulen: jarige duivinnen: 1 P. Goossens, 2 Jos Renique, 3 A. van Hurck, 4 H. Boutens en 5 M. van Lent enz.; jonge doffers:: 1 P. Goos sens, 2 J. van Oppen, 3 en 4 C. van Hecke. 5 J. Staelens enz.; jonge dui vinnen: 1 en 2 M. van Lent, 3 A. van Mol, 4 J. Staelens, 5 Remi de Groote enz. Schoonste reiziger van gans de tentoonstelling die van A. van Mol. Middelburg De van ouds bekende Jos. Note- boom te Roosendaal trad op als keur meester in „Zeelandia" te Middel burg; ik mag u het verhaal niet ont houden: Oude doffers: 1 A. Riekwel, 2 en 4 G. Verburg, 3 W. Hofman, 5 H. de Vries, 6 J. Kats (ook niet van de poes); oude duivinnen: 1 J. De- buck te Middelburg. 2 W. van Wel- sum te Souburg, 3 L. de Ruyter te Vlissingen, 4 en 5 J. F. Jobse te Mid delburg, 6 G. Verburg; jarige doffers: 1 A. v. d. Weele, 2 H. Ingelse, vliegt ook als de weerlicht, 3 F. Lacor, 4 J. Florusse, 5 J. Kats, 6 L. de Ruy ter enz.; jarige duivinnen; 1 en 2 J. Adriaens, 3 J. Jobse. 4 H. de Vries en 5 J. Jasperse. Jonge doffers: 1 K. de Nooyer. 2 F. Lacor, 3 K. Hooftman. 4 W. Wou ters. 5 A. van Welsum, 6 A. van der Weele; jonge duivinnen: 1 P. Loeke- meyer, 2 F. Lacor, 3 L. de Voogd, 4 P. Riteco, 5 A. van Welsum, 6 J. Debuck enz. De schoonste doffer was die van de heer A. Riekwel (Houbigant?) te Souburg, de schoonste duivin die van J. Debuck te Middelburg. Hier moet ik het dan van de week weer bij laten. Volgende week gaan we verder op dezelfde golflengte. Allemaai goeie. DEN BRUINEN CARSAVAL IN BREDA Als voorstander van een charmante carnavalsviering zou ik hier graag hulde willen brengen aan Prins Bert I en zijn secretaris, voor de manier waarop zij in de afgelopen jaren Breda weer een beetje meer met de carnaval vertrouwd heb ben gemaakt. Ik weet het wel: er ik veel kritiek geweest. De prins zou niet altijd carnavalesk genoeg geweest zijn in zijn gedragingen. Maar ik geef het u te doen, een publiek in stemming te brengen dat nog niet veel van carnaval begrijpt en altijd nog bang is, dat buurman het zal zien... Voor iedereen, die in Breda het prins schap aanvaardt, kan ik niet anders dan waardering hebben. Het moet een honde- baan zijn, drie dagen aan een stuk in touw te blijven, vrolijk te zijn en toch niet volop aan de feestvreugde te kun nen deelnemen. Er blijft veel te wensen, ik weet het wel. Degenen die leiding geven aan car naval moeten meer contact hebben met de brede laag van het publiek, de prins moet ieder ogenblik. met grollen en kwinkslagen, de lachers op zijn hand kunnen hebben en de kostuums van zijn gevolg moeten meer carnavalesk dan historisch verantwoord zijn. Een Janus Steketee hebben we in Breda nodig en een grootste boer, w:ens verschijning even uniek als dwaas is. Sommigen constateren dit alles bij wijze van zure kritiek. Maar dat is on juist. De Bredanaars moeten samenwer ken met degenen, die zich de laatste jaren voor carnaval hebben ingespannen, en de laatsten moeten openstaan voor op bouwende suggesties. Zo moet de carna valsviering groeien tot iets waarop we trots kunnen zijn, zoals Bergen op Zoom trots is op zijn carnaval. En verder niets dan lof voor wie tot- nutoe de schouders er onder hebben ge zet. Prins Bert en zijn secretaris gaan dit jaar afscheid nemen uit hun functies. Dat mag niet gebeuren, zonder dat Breda laat merken dat hun werk gewaar deerd is. BREDA. L. van R. NIEUW.GUINEA (V) Gezien het nogal verwarde betoog van de heer Visser (in de Stem dd. 18 jan. j.l.) is het niet te verwonderen dat ook de reacties erop wat in de knoop zijn ge raakt. Ton Kuppens .beweert, dat de heer Visser niet verder gekeken heeft dan 's lands belangen. Het ware te wensen, dat prof. Schermerhorn c.s. nooit verder ge keken hadden, maar de heer Visser ziet kennelijk niet veel meer dart zijn eigen absurde conclusies. Dan was het vrij normaal, dat Indo nesië onafhankelijk wilde zijn: maar niet in de geest zoals thans het geval is. In feite heeft men niet het Indonesische volk de verlangde vrijheid gegeven, maar een blanco mandaat aan alles wat daar corrupt en brutaal genoeg, is, om zich een ,,weg naar boven" te trappen. „Clamoris" ziet ons alweer „boeten voor de fouten van onze voorouders". Dat is niet sportief. De heren Coen en Maet- suijker waren immers niet bij machte, de Veiligheidsraad" in de arm te nemen. Dit soort „progressief-historische" be gripsverwarring is ook al in Dongen doorgedrongen. De heer van Dongen ziet in het „anti-kolonialisme" van de heer Visser „een zeer goed standpunt". Merk waardig, dat beiden zich vanuit dat voor treffelijke standpunt de meest onlogische gevolgtrekkingen veroorloven. De lief hebberijen van de Papoea's worden op schier-onnaspeurlijke wijze in verband gebracht met het feit, dat de heer Vis ser „anti-militarist" is: althans t.a.v. de verdediging van de Vrije Wereld in het algemeen, en die van zijn eigen land in het bijzonder. Ook de heer van Don gen heeft een hekel aan de militaire dienstplicht, ofschoon hij toch wel enig vertrouwen heeft in het Franse leger dat in Noord-Afrika het spits afbijt. Met de NATO kan hij in grote lijnen ak koord gaan, maar de Amerikaan deugt niet, volgens hem. Van 's heren Vissers uitschieter over de Papoea's schrijft hij, als zou daarmede het geval „au grand complet" zijn bedorven. In feite is het echter juist het enige concrete gegeven omtrent het „standpunt" van de heer Visser t.a.v. Nieuw-Guinea. Desondanks lijkt het nog niet zo dom van die Pa poea's wanneer zij zich ,,vol schedels" hangen: gesteld, dat zij aan hun eigen schedel niet genoeg bleken te hebben. BREDA L. PISON NIEUW.GUINEA (VI) Ik moet drie man beantwoorden op kleine ruimte... Daar gaat ie dan! De heer van Dongen, bedankt voor zijn „draaien, draaien", 't geeft de toestand juist weer. Met de heer Clamoris ben ik het eens over de Engelse uitbuiterij. 't Was ons ook best toevertrouwd als u weet dat na onze 300-jarige kolonisatie en beseha- verij in Indonesië 95 pet. der bevolking analfabeet was, en do gemiddelde lichaamslengte 30 cm korter was ge worden. Een klein rekensommetje kan ons vertellen wanneer heel de bevolking tot niets gereduceerd geweest zou zijn. Ik ben het eens met de heer Cl. dat we daar veel hebben goed te maken, zoals aanvankelijk het plan schijnt ge weest te zijn ook... totdat we het als echte opgeblazen veroveraars met schie ten wilden gaan doen. Mocht de heer Kuppens verdere kolo nisatie, of verkapte kolonisatie van N.G. door ons voorstaan en evengoed „begrij pen dat de mensen daar vrij willen zijn," zo verwijs ik hem naar het in België meest gelezen Nederlandse boek, de Max Havelaar van Multatuli. Dat gepraat over „naastenliefde" doet m.i. een beetje schijnheilig aan in een aangelegenheid als kolonisatie. Zijn er volgens de heer Cl. geen Ne derlandse industriëlen voor te vinden om met de Indonesiërs te onderhandelen, zoveel te gemakkelijker voor de buiten landse zakenlieden die zich momenteel op dit buitenkansje werpen. En wij maar koppig zijn en hautain en maar princi- pereiten, en de moeilijkheden uit de weg gaan, en onze eigen mensen maar laten „doppen" en emigreren. De kern van mijn betoog, de vrees dat bij verlies onzer koloniën onze koloniale mentaliteit over zal slaan op de eigen bevolking en de koeliedrijverij geweldig zal doen toe nemen werd nog niet besproken; en dat dit gevaar aanwezig is meen ik af ie leiden uit: Het steeds harder opjagen en uitpersen der werkende bevolking en de strijd tegen de z.g. „zwarte lonen" door mensen die een dubbel (zwart) loon voor zich zelf in de wacht slepen. De uitlating van een onzer ministers (die pas een zuurkoolconflict tot zijn te vredenheid schijnt te hebben opgelost) dat, „de overspanning op de arbeids markt niet terug mag keren," m.a.w. we moeten steeds zoveel werkelozen achter de hand hebben dat we daarmede de lonen kunnen drukken. Een stapje ver der en we zitten weer midden in de roemruchte dagen van Colijn en consor ten, toen er voor elk karweitje wel iemand te vinden was die het wat goed koper wilde doen. SEPPE. S. VISSER. RAADSVERGADERING LAGE ZW ALUW E Naar aanleiding van het verslag in uw dagblad van 16 januari j.l., aangaan de de gemeenteraadsvergadering onzer gameente, wilde ik gaarne het volgende opmerken. Wanneer er een zodanig verslag in uw krant wordt geplaatst, dan moeten de dingen die belangrijk zijn toch zeker niet vergeten worden. Straatverlichting en vuilnis ophalen zijn m.i. niet zo belangrijk als het punt dat naar voren werd gebracht door de KAB-afgevaardigde in de gemeenteraad, betreffende de aanleg van sportterrei nen. Deze werken worden uitgevoerd in werkverschaffing door de N.V. Grontmij. Welnu, bedoeld raadslid kon zijn in stemming betuigen met deze werkgele genheid, maar met het loon dat door de aldaar tewerkgestelde mensen wordt verdiend, kon hij zich niet verenigen. Daaromstelde hij b. en w. voor op deze lonen b.v. 25 pet. toeslag te geven. B. en w. deed de toezegging dit in over weging te nemen. Dit is toch wel het vermelden waard, als men weet dat het uurloon op dit werkopject f 1,22 bedraagt en bij on werkbaar weer f 0,66 per uur is. Dit is dan bruto loon. LAGE ZWALUWE, C. KAVELAARS CULTUUR IN LAGE ZW ALUWE (II) Het schrijven onder deze rubriek over Cultuur in L.-Zwaluwe, heb ik met be langstelling gelezen. De stichting „Die Swalluwe" verdient het, eens in het volle licht gesteld te worden. Uw ziens wijze echter, de oorzaak van geringa in teresse, vind ik niet juist. U heeft het er n.J, over, dat wij opgekweekt zijn, met het onvernietigbare voor-oordeel: „Kan er van Zwaluwe nog iets goeds komen?" Mijn overigens bescheiden mening is, dat de mensen die het overgrote deel der inwoners van Zwaluwe hebben ge leid en dit op het gebied van zang, to neel en muziek, buitengewoon goed de den, aan.de kant gedrukt zijn geworden. En dit vindt nu zijn weerslag op het gemeenschapsleven. Ik bedoel hiermede voornamelijk het onderwijzend perso neel. Inderdaad moet er voor de stichting „Die Swalluwe" een juistere waarde schaal worden aangelegd. Want ik, en velen met mij, hebben het grootste res pect voor hun streven, het gemeenschaps leven van Zwaluwe op hoger niveau te brengen. Ook onder deze rubriek heb ik eens de aandacht gevestigd op het toneelstuk „Kapitein Vemijn" wat door een Zwaluws toneelclubje was gespeeld. Dat werd naar mijn mening schoon ge speeld en ik schreef toen dat ik het jammer vond dat er zo'n gering publiek aanwezig was. De propaganda die vroeger van school uit, zo geweldig groot was, die mist men nu. Daarom is het zaak, als men uit deze impasse wil komen en zo dat de stichting „Die Swalluwe" meer levens vatbaarheid krijgt, om véél propaganda te maken, voor een op komst zijnde avond of toneelstuk. Voortgaan moet deze stichting om mooie avonden te organiseren. Naar mijn smaak omgeven met wat meer sfeer. Omlijsting b.v. van zang of muziek. Hoe groter de hindernissen, des te eervoller ze te overwinnen. Ik wens de stichting in hun streven van harte veel succes. LAGE ZWALUWE, P. W. DE VOS TEKEN AAN DE W AND Vorige week maakten wij melding van een teken aan de wand... We maakten melding van een detailhandel waar de patroon de scepter zwaaide bij de „gratie van-de-angst" en waar de bedienden leef den „in-de-vreze-des-Heren"; waar blijk baar nog nooit iets gehoord was van Re- rum Novarum, en waar de sociale eman cipatie nog niet was doorgedrongen... Wij zijn echter blij het deze keer te kunnen hebben over een ander „teken aan de wand": We hebben in ons eigen Zeeuwsch- Vlaanderen kennis gemaakt met een di rectie van een grote textielfabriek, die toestond, dat haar administratief perso neel in haar eigen ontvangkamer mocht worden toegesproken door een districts- best.uurder van onze vakorganisatie; die toestond dat in haar eigen kantoor haar mensen de overtuiging mocht worden bijgebracht dat zij zich dienden te or ganiseren. dat zij hun tijd dienden te begrijpen en dat zij niet afzijdig hoorden te blijven bij het streven van hun geor ganiseerde collega's naar het verkrijgen, behouden en verstevigen van hun eco nomische en sociale vrijheid! HULST. BESTUUR H.K.W. SPILZUCHT (IV) Als echtgenoot van een rasechte Oos- terhoutse ben ik steeds erg geïnteresseerd naar nieuws uit Oosterhout. Zo ook heb ben wij kennis genomen van de nieuw jaarsrede van burgemeester van Oers, en van de daarop geschreven kritiek. Graag wilde ik ook mijn hart even luchten. Uitlatingen als van die arbeider, welke twee nieuwe fietsen gekocht had con tant, had de burgemeester zeker achter wege moeten laten. Heeft hij ook ge vraagd waar die arbeider het geld van daan had gehaald? Kan die niet twee jaar gespaard hebben, of een polis ge trokken hebben, of moeten die mensen eerst naar het gemeentehuis gaan en vertellen dat ze f 300 gespaard hebben. En dan dat drinken en het eten van haantjes, het is namelijk zo, van ons, arbeiders, zien ze alles, als je begrijpt wat ik bedoel. Burgemeester, al wat in Oosterhout gekocht of verteerd wordt, komt toch ten goede aan de middenstand? EREDA. K BUIJNSTERS Talmastraat 92 A. SPILZUCHT (V) O, o, wat heeft burgemeester van Oers gevoelige tenen geraakt met zijn nieuw jaarsrede. Maar gelijk heeft hij. Niemand misgunt de arbeider zijn pleziertjes, ook burgemeester van Oers niet. Wat hij laakt is alleen de spilzucht van sommi gen. Als ze tachtig gulden verdienen, geven ze er tachtig uit en als ze hon derd en tachtig gulden mee naar huis brengen, gaan die er ook aan. Wie rijden tegenwoordig op bromfiet sen naar hun werk? Ik ben zelf arbeider, maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik meer arbeiders op brommers zie rijden dan onderwijzers, leraren of ambtenaren. Die rijden op hun fietsje, de tas aan de stang gebonden en lang niet altijd zijn het nieuwe fietsen. Een middenstander koopt zich een een voudige, goede fiets. Bij sommige arbei ders echter moet het chroom zijn met leren franjes. Het duurste van het duurste. En waar staan de televisietoestellen? U moet eens op de antennes letten. Dat is wat burgemeester van Oers bedoelt. De tering wordt niet naar de nering gezet. Een van de twee: de arbeiders verdie nen te weinig en kunnen zich geen dure spullen aanschaffen, óf ze verdienen ge noeg om dure spullen te kopen, maar dan moeten ze niet klagen. Ik persoonlijk vind. dat we van ons loontje maar am per rond kunnen komen. Het mocht best wat meer zijn. Zolang het niet meer is, denk ik er niet aan een televisietoestel aan te schaffen. Eerst de noodzakelijke uitgaven voor het gezin, waar ik dan ook onder begrijp een goed boek voor me zelf en studiemogelijkheden voor mijn kinderen. Dat is een vorm van geld uit geven, waartegen burgemeester van Oers die het goed met zijn mensen meent geen bezwaar zal hebben. Voor mij geen haantjes, zolang ik de kinderen nauwelijks een sinaasappel kan geven. Leven is een kunst. Sommigen denken dat ze die kunst verstaan, wanneer ze duur doen en de rijke jongen spelen, en de solide grondslag ontbreekt. Met en da solide grondslag ontbreekt. Met inzender van vorige week kan ik in stemmen wanneer hij zegt, dat we de dag moeten plukken, maar ik weiger te geloven, dat de vruchten identiek zijn met haantjes, bromfietsen en televisie toestellen. ROOSENDAAL. H. van G. BELASTINGVERHOGING De regering acht belastingverhoging noodzakelijk. Als men de financiële posi tie van onze rijksuitgaven en inkomsten kent, alleszins begrijpelijk. De regering kan die positie ook verbeteren door de dagelijkse (of als men wil: jaarlijkse) gewone uitgaven in te krimpen. Daarvan bemerkt men niets: dat kan ook nog moeilijk.... daarvoor moet men de be groting 1958 afwachten. Maar men hoort of leest er niets van; ook niet van re geringszijde. En bij de debatten in de Tweede noch in de Eerste Kamer hebben de verslagen in de kranten ook niets ge meld dat er van de zijde der kamerfrac ties gewezen is op deze inkrimping. Als men nu als K.V.P.'er van mening is, dat de regering die meerdere inkom sten nodig heeft, staat men verbaasd over de vasthoudendheid onzer K.V.P.- fracties om de regering te dwingen af te zien van deze inkomsten-vermeerde ring door belastingen. We lezen nu wel, dat in de Tweede Kamer de K.V.P. door de regeringsdreiging: af te treden, zich bij het minimum van de regeringseisen heeft neergelegd en dat dit ook in de Eerste Kamer wel zal moeten gebeuren. Maar dat is niet het meest interessan te van wat er plaats grijpt. Voor mij is het interessante de achtergrond van de weerstand die de K.V.P.-fracties bie den tegen de voorstellen. Misschien dat meer ontwikkelden uit de K.V.P. die kennen of begrijpen. Ik begrijp of ken die niet en het is daarom dat mij deze. op zich wel nutteloze strijd, ergert. B.o.Z. Ir. A. J. L. JUTEN GEEN PUZZEL In uw blad van 11 dezer wijdt uw Zeeuwschvlaamse redacteur 'n stukje aan het volgens hem merkwaardige feit, dat ondanks de officiële afschaffing van de stoomtractie in Nederland op de spoor lijn in Zeeuwsch-Vlaanderen no# altijd een stoomlocomotief in actie is te zien. Hij vindt dit een raadsel en noemt dan een drietal mogelijkheden voor de op lossing daarvan. Het raadsel is evenwel niet geschikt voor een opgave in de „Puzzel-U-Rijk"-trant, want geen va* de genoemde drie mogelijkheden is van toe passing. De ware reden is, dat de stoom locomotief, die de Zeeuwschvlaamse ko- lentrein trekt, geen Nederlandse, doch een Belgische machine is. N.S. hebben op 7 januari de Nederlandse stoom locomotief terzijde gesteld, doch dit be tekende niet, dat van nu af in ons land geen stoomlocomotieven meer in actie te zien zijn. Op langs de oostgrens van ons land gelegen stations kan men nog geregeld Duitse stoomlocomotieven zien, die daar internationale reizigers- en goe derentreinen komen brengen of afhalen. Zowel de Belgische als de Duitse spoor wegen hebben nog veel stoomlocomotie ven in gebruik, met name in de aan ons land grenzende streken. Wij hopen hiermede voor uw Zeeuwsch vlaamse redacteur en lezers klaarheid in deze duistere stoomzaak gebracht te hebben. NED. SPOORWEGEN Afd. Voorlichting, UTRECHT J. F. A. M. ENTKEN SPEELTERREIN PHILIPPINE Een dezer dagen zullen hier twee krot woningen onder de slopershamer vallen. Het betekent tevens dat er tegenover de school een flink stuk open terrein komt. Men hoort reeds fluisteren dat men dit terrein wil gaan beplanten wat na tuurlijk wel enig geld zal kosten. Wij weten echter dat er voor onze jeugd geen enkel goed speelterrein aan wezig is. De jongens willen na school tijd zich eens flink uitleven. Nu kunnen ze dat doen op de markt of het kerk plein, wat door velen niet graag gezien wordt. Daarom zou het toe te juichen zijn als men dit nieuwe terrein eens voor onze jeugd kon bestemmen. Het zou goedkoop zijn en onze jongens waren er mee in hun element. PHILIPPINE, J. MOELKER SPORTAFBRAAK Zeer nadrukkelijk zij hier voorop ge steld, dat ik geen enkele functie in onze voetbalwereld bekleed, zodat ik het on derstaande met de grootste objectiviteit kan neerschrijven. Ik heb gevoetbald in the good old time, toen wij nog ten volle konden genieten van de sportvreugde, welke de mooie voetbalsport in haar on gerept amateurisme kon schenken. Dit wil zeker niet zeggen, dat ik mij niet kan inleven in de evoluties naar het betaald voetbal, vooral bezien in de volkomen gewijzigde tijdsomstandig heden. Ik kan zelf met het betaald voet bal akkoord gaan, omdat dit het spel ten goede kan komen, al blijft het voor ons ouderen moeilijk zich te verzoenen met het idee, dat vele jongelui met voet ballen hun brood verdienen. Aan het begrip voeten-arbeid moeten wij nog wennen. Maar nu iets over de autoriteit in on ze voetbalwereld. In onze voetbaltijd voelden wij ons werkelijk thuis in de bond. de latere KNVB. Met groot respect zagen wij tegen haar op, met haar mach tige organen en haar bestuurderen, waar van velen met klinkende namen. De sportlievende jeugd verlangt naar een krachtig bestuur. Dit geldt voor alle tijden en niet in het minst voor deze tijd met betaald voetbal. Ik zou zelf voor een sportdictator kunnen voelen, hoe wars ik ook van alle dictatuur ben. Wat gebeurt er nu? Er gaan weer stem men op om naast de KNVB een nieuwe organisatie met betaald voetbal op te richten. Zeer waarschijnlijk komen deze uit een milieu van ontevreden minder heden; waarschijnlijk uit een milieu van avonturiers, aangelokt door de mogelijk heden (lees uitwassen) van het betaald voetbal. Deze acties kunnen de voetbal sport nooit ten goede komen, ze brengen verdeeldheid en onzekerheid onder de jongelui; ze bouwen niets op en kunnen alleen maar als sportafbraak betiteld worden. Nu is mijn vraag of de overheid, wel ke behalve fiscaal op zovele ethische gronden de hoogste belangen aan gezon de rustige toestanden in onze voetbal wereld heeft, aan deze funeste acties geen paal en perk kan stellen en/of op zijn minst de praktische uitvoering er van kan verhinderen? Ik zal deze vraag bij bevoegde instan ties ook naar voren brengen. BREDA. Ir. F. WIKLAND. (Advertentie) CORDUROY FLUWEEL iedere meier is ges tempel met het Schuttersveldmerk Poolvast en volpool HULP AAN LANDGENOTEN Door de stichting „Hulp aan landgeno ten in Indonesië" werd aan burgemeester en wethouders van St.-Jansteen gevraagd, een plaatselijk comité voor hulp aan die landgenoten te willen samenstellen. Inmiddels is hiertoe overgegaan. Het comité werd als volgt samengesteld: Voorzitter de heer P. C. van Hels- land; vice-voorzitter dokter L. J. A. Adriaansens; secr.-penningm. de heer R. W. L. Francken: leden: de heren E. Ver- helst en A. L. Weemaes. Vandaag zullen de inwoners van Sint- Jansteen in de gelegenheid worden ge steld hun steentje bij te dragen voor dit bij uitstek menslievend doel. waartoe een huis aan huis-collecte zal worden gehouden. ST.-JANSTEEN R. FRANCKEN K.V.P. TERNEUZEZN In het verslag van de KVP-vergadering te Terneuzen, in uw dagblad, staat dat ik voor mijn eigen belang naar de KVP zou zijn gelopen. Dat heeft de voorzitter niet gezegd. Ik ben niet namens mijn kiezers naar de KVP gegaan, maar de KVP heeft mij zelf een bezoek gebracht met de vraag of wij niet samen konden komen Ik heb daarop geantwoord „als de KVP erkent dat zij mis geweest is, dan is het mij goed". Dat is ook gebeurd. Er is toen de volgende verklaring op gesteld „De leden van de KVP Sluiskil en Ter- neuzen, in vergadering bijeen, betreuren het dat jaren geleden verwijdering js ontstaan op het punt van de politieke samenwerking tusen de heer H. J. Colsen te Sluiskil en de KVP; constateren dat ae sindsdien plaatsgevonden ontwikke ling op politiek en sociaal terrein heeft uitgewezen dat veel denkbeelden waar over vroeger verschil van mening be stond, thans algemeen worden aanvaard." Getekend door alle bestuursleden van Terneuzen en Sluiskil. Dat heb ik aanvaard en was ik tevreden dat de leden dat ook hebben aanvaard. Dat is de zaak en niet anders. SLUISKIL. H. J. COLSEN. (De geachte inzender interpreteert ons verslag van de bewuste vergade ring niet juist. Daarin stond niet dat de heer Colsen in zijn eigen belang naar de KVP is gelopen. Er stond letterlijk dat hij „het algemeen be lang boven eigen belang heeft doen gaan". Dat is dus het tegendeel. Red.)

de Stem | 1958 | | pagina 7