WIE HET ZWAARf>-—| OPNEEMT Document van Hensen tXLuzen Dokter W. Lucas Luyckx zal na 38 jaar praktijk neerleggen KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Opgeruimd Konijnententoonstelling te Steenbergen model van organisatie Beklemmend IDEOLOGISCH Matig Parijs toneelseizoen iDAGBLAD DE STEM Hi blanke slavernij en Japans despotisme Kantharos van stond op de groene tafel Gewondenvervoer vertraagd iffl MAO ONTSLAAT MINISTERS GESCHIL IN MOSKOU? Maximum-snelheid A.N.W.B. richt zich tot de gemeenten Eerste katholieke huisarts in de Zak van Zuid-Beveland Cairo hoofdstad Egyptisch-Syrische eenheidsstaat Hagenaar Geldelijke sorg en haarkloverijen Opwindend verloop in titeltoernooi driebanden te Amersfoort Incident aan grens tussen Aden en Jemen VAX MIERLO bk ZOON M. Van 27 tot en met 31 januari Neemt eens een proef! 'kW* DAGBLAD Dl STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 =F U SS I f— I"* A A door Karei C. Snijtsheuvel VI. Onze gewonden lagen op de weg, even benoorden de driesprong van de gouver- nementsweg tussen Soe- bang en Lembang- Overi gens midden in het ge vechtsterrein. Ze gilden om water, om ambulancewa gens, om morfine. Maar er kwamen geen wagens, om de doodeenvoudige reden dat de enige verbindings weg onder vuur was geno men door Japanse Zero-ja gers. En nu het begon te misten, namen de Japanse mitrailleurs de genadeloze taak over, al vurend vanuit de heuveltoppen. We konden die vijande lijke moordnesten niet zien, ze lagen juist zo opgesteld, dat ze aan ons gezicht wer den onttrokken door de rand van de heuvel of berm waar ze op aan het vuren waren. Tot onze ver bazing bleek de meest ge vaarlijke der Japanse onder scheppingsmitrailleurs zich niet Ver van ons af te be vinden. En nog wel liefst schuins achter onze stellin gen. We vroegen ons af hoe die Jappen daar hadden kunnen komen zonder door onze mannen te zijn opge vangen. Inmiddels echter zaten ze daar, hoog op een berm vol rotsen en dicht struikgewas. Ze lieten ons overigens met rust, doch hadden het speciaal op on ze aanronkende wagens gemunt.... ingevende schieten mijner wa penmakkers. Ik hoorde echter ook dat de Japanners even op hielden met schieten en toen wil de kreten tot elkaar uitten: Ik had me verraden!Ik was nauwelijks van de schrik beko men, of er dreunden handgrana ten in mijn onmiddellijke omge ving. Er vielen er nog meer: het waren vreemde projectielen, ze gloeiden. De uitwerking viel ech ter mee, er woeien slechts zand korrels en stof in m'n gelaat, en ik ervoer, dat struikgewas een behoorlijke beschutting vormt te gen het geweld van handgrana ten. Wat mij toen als bij tover slag bezielde, weet ik niet. Vrees en onzekerheid vloeiden uit me weg. Ik beet me op de lippen, kroop verder. Een handgranaat viel nog geen twee meter van me en explodeerde met een oorver dovende knal: scherven ritselden door het loof. Ik wentelde me op mijn linker zij, greep naar de handgranaten aan mijn koppel. In een boog en snel achter elkaar wierp ik de projectielen in de richting van de vijand. Er explodeerden er zeven, en drie deden het niet.... Het gebulder der handgranaten gaf me een geweldig zelfvertrouwen: onze handgranaten waren veel zwaarder van kaliber dan de Ja panse. Ik was als bezeten van vergeldingszucht. Toen de knallen en de echo waren weggekreund, hoorde ik dat mijn kameraden mij riepen. .,Trek je terug. Het is voldoen de". Maar ik trok me niet terug, rukte mijn karabijn van de schouders, klipte er mijn bajonet op en hees me verder omhoog. Ik hoorde geen schieten meer, ook geen Japanse stemmen, wel bemerkte ik, dat mijn wapen makkers zich in mijn richting repten. Ik dook uit het struikge was. Ik schrok, aan mijn voeten lagen drie Japanners. Maar iets verder op ontdekte ik beweging. In de laatste gloed van westelijke hemel zag ik een Japanne^t-hij zat verscholen ach ter een struik, met ontbloot bp- venlichaam en een witte doek om het kaalgeschoren hoofd. Hij was gewond. In zijn vuist glinsterde 'n -Tolk. Mijn karabijn was echter sneller dan zijn dolk. Kort daarop hadden mijn wa penbroeders zich bij me gevoegd. We tuurden in de duisternis. Het was stil, maar verraderlijk stil. Op dezelfde lugubere plaats groeven wij ons in en bleven er tot de volgende ochtend, om weer hopeloos te worden teruggeslagen door de overmacht, die zich ge nesteld had in de vele bunkers die wij hadden moeten prijsge ven. En later, veel later, vernam ik dat mijn krijgsdaad aan drie am bulance-wagens die net zo lang voor de dodelijke kromming van de weg hadden gewacht totdat de Japanse mitrailleur ophield met schieten de kans had gegeven naar de gewpnden te rijden. Achtentwintig dezer konden naar veiliger oorden worden vervoerd. Misschien was het door het ge kerm van de gewonden, mis schien door de honger die sinds onheuglijke tijden de prikkel is geweest tot energie en daad kracht, misschien ook zat de voornaamste reden in het feit, dat ik zoveel jonge wapenmak kers heb zien sneuvelen doch ik kreeg een onweerstaanbare neiging met die Japanse mitrail leur af te rekenen, koste wat kost. Ik keek om me heen, ik zag donkere figuren, ineengedoken, en hun gelaten stonden verschillend: grimmig, wanhopig, bang, verbe ten. ..Laten we die mitrailleur aanvallen", stelde ik voor: die beesten roeien onze ambulance wagens uit en onze gewonden schreeuwen om verpleging". Er was kennelijk weinig enthousias me, de jongens waren overver moeid en hongerig. Ik stelde voor één onzer erop uit te sturen om de Japanse mitrailleur te beslui pen, met een stevig aantal hand granaten. De rest moest een dek- kingsvuur afgeven, dat tevens als afleiding kon gelden. Het duurde een tijd aleer mijn voorstel tot de mannen scheen te zijn doorge drongen. Eindelijk zei er één dat het idee niet zo gek was; het was de sergeant Bouquet. 'n moedig man die aan zijn ribben gewond was. Wie de vijand zou besluipen? Het lot viel op mij. Er viel even een stilte onder ons; gewonden kermden, de schoten van de Japanse mitrail leur keften door de duisternis, ergens anders vuurden onze man nen op sluippatrouilles. Ak koord" zei de sergeant Bouquet, en ondanks zijn verwondingen leidde hij de manoeuvre. Terwijl op Bouquets order een geregeld vuur werd afgegeven in de richting van de Japse mitrail leur, vertrok ik; tien handgra naten bungelden aan mijn koppel riem, mijn karabijn had ik op de rug. Aanvankelijk was ik niet bang doch naarmate ik de vijand naderde, begon ik me onbehaag lijker te voelen. De schoten van de mitrailleur vlamden op in de duisternis. Ik hoorde de stemmen der Japanners; rauwe, onbekende klanken. Ik sloop verder, steeds verderEn plotheling zakte ik in een kuiltakken braken, een struik, waar ik me aan vast had geklampt, veerde met luid misbaar terug. Mijn hart bonsde, ik luisterde, hoorde het mij moed „De organisatie is perfect, dit hebben we nog nergens zo meege maakt!" Deze loftrompet staken de keurmeesters van de provinciale kam pioenententoonstelling te Steenbergen op de mensen van het ,,Steenbergse Raskonijn", die met veel enthousiasme en met hard werken een keurige ten toonstelling in het Jongenscentrum verzorgd hebben Men beschouwde het als een hele eer deze provinciale kampioenschappen te mogen organise ren, terwijl het tevens een sluitstuk was van de viering van het veertig jarig bestaan van de vereniging. Eén ding vond men gisteravond in Steenbergen erg jammer: De inzen dingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen ston den in Breskens, waar de boten niet voeren vanwege de mist. Nu het werk van de keurmeesters gedaan is hun algemene indruk was: „Zeer goed materiaal!" zal vanmiddag de tentoonstelling voor het publiek ge opend worden. Dit zal officieel ge beuren door de loco-burgemeester van Steenbergen, de heer P. Swage- makers. De verschillende uitslagen van deze kampioenententoonstelling zijn: Algemeen kampioen de Wit-Vlaamse reus, voedster, eigendom van de heer M. Bedaf uit Zundert. Dit dier won ook de fraaie medaille, die door Z.K. H. Prins Bernhard beschikbaar was gesteld. 2 Black and tan, voedster: L. van Geel, Roosendaal; 3 Witte Rex: J. Diepstraten, Made; 4 Witte Weener: J. Zwevels, Valkenswaard: 5 Alaska, ram: F. van Gastel, St. Willebrord; De „onschatbare" Kantharos van Stevensweert. de zilveren offerbeker van Grieks-Romeinse oorsprong, die in 1942 bij baggerwerkzaamheden uit de Maas bij Stevensweert te voorschijn kwam, heeft vrijdagmiddag op de groene tafel van het gerechtshof te Amsterdam geprijkt. In eerste aanleg had de rechtbank in Utrecht beslist dat de Utrechtse edel smid L. Brom dit kostbare kleinood zou moeten teruggeven aan de familie Van der Linden uit Roermond, van wie hij het in 1950 voor de voel te lage prijs van 125 gekocht had. De heer Brom tekende hoger beroep aan en het Hof kan niet zo snel tot een beslissing komen. Vrijdagmiddag stonden partijen nog lijnrecht tegenover elkaar. Pas om half zeven werd de zitting gesloten, nadat het Hof als nieuwe datum voor het vervolg van deze bekerstrijd de 17e april had vastgesteld. In de tussentijd hebben de partijen de opdracht bij zo veel mogelijk musea of andere instel lingen, waaraan experts zijn verbon den, na te gaan wat de werkelijke waarde in geld van de antieke offer beker is, of welk bedrag een bepaald museum er wel voor zou willen geven. Mochten de partijen het hierover eens worden en mochten zij er onderling in slagen alsnog tot een vergelijk te komen, waarbij dus zowel de familie Van der Linden als de edelsmid van de opbrengst een deel zouden krijgen, dan behoeft het hele proces niet meer te worden voortgezet. Of het voor 17 april zover zal komen wordt echter door de raadslieden ernstig betwij feld.... „Een Stem-beker voor een Stem- lezer"lachte de heer A. J. Bosters gisteravond toen bekend werd dat zijn fraaie Wit Vlaamse reus de „Dagblad De Stem"-beker gewon nen had. Samen met de algemeen kampioen de Wit Vlaamse reus van M. Bedaf uit Zundert werd het dier door onze fotograaf ge kiekt. Links staat de heer Bosters; de secretaris van Het Steenbergse Raskonijn, de heer C. van Meel staat in het midden, terwijl hst provinciaal bestuurslid, de heer Adr. Koenraadt, rechts op onze foto staat. 6 Wit Vlaamse reus: A. J. Bosters, Steenbergen, tevens winnaar van de „Dagblad De Stem"-beker; 7 Witte Weener, ram: G. A. van Tilburg, Made; 8 Witte Rex: J. Schipperen, Prinsenbeek; 9 Havanna: J. J. den Hollander. Middelburg; 10 Witte Weener: W. v. d. Werf, Fijnaart; 11 Witte Weener: M. Meulbiok, Hein- kenszand; 12 Pool Roodoog: G. Gramsma, Breda; 13 Zwarte Hollander J. Joosen, Made, Mooiste dier grote rassen: Wit Vlaamse reus van M. Bedaf, Zundert; mooiste dier middenrassen: Witte Weener, M. Meulbiok, Heinkenszand; mooiste dier dwergrassen: Pool Roo- and tan, L. van Geel, Roosendaal; mooiste dier kleine rassen: Black oog: G. Gramsma, Breda; mooiste dier kort- of langharige rassen: Witte Weener, J. Zwevels. Valkenswaard. mooiste tekening konijn: Zwarte Hol lander, J. Joosen, Made. In totaal waren er 339 inzendingen. De tentoonstelling wordt gehouden in het Jongenscentrum achter de r.-k. kerk te Steenbergen en zal behalve zaterdagmiddag ook zondag geopend zijn. Mooiste Zeeuwse inzending: Havan na: P. J den Hollander, Middelburg. Het staatshoofd van communis- tisch-China, Mao Tse Toeng, heeft volgens radio-Peking drie „rechtse" hooggeplaatste ministers ontslagen. De drie ontslagenen zijn Tsjang Nai Tsji (Voedselvoorziening), Tsjang Po Tsjoen (Verbindingen) en Lo Loeng Tsji (Bosbouw). De drie ministers zijn het mikpunt geweest van kritiek m een campagne tegen „rechtsen en afdwaiers." Sedert de publikhtie in de „Praw- da" van 25 januari Jl. is te Moskou niets meer vernomen >an het land bouwkundig hervormingsprogramma, zoals Kroestjev dat op de conferen tie te Minsk ontvouwde. De rede van de partijleider heeft nergens commentaar gekregen. Er wordt in het geheel niet van gerept. Ook twee andere redevoeringen van Kroestjev, die hij de vorige week te Moskou heeft gehouden,zijn niet in de pers gepubliceerd. Volgens enkele westelijke waarne mers in de Russische hoofdstad heerst er een hevig conflict tussen voor- en tegenstanders van deze her vormingen. Men herinnert eraan dat de Russische leider zelf te Minsk heeft gezegd, dat er in het centrale comité en de regering discussies over gevoerd werden. Hij zou hierbij op eenzelfde tegenstand stuiten als in dertijd bij de invoering van zijn in dustriële hervormingen. De ANWB heeft een schrijven doen uitgaan naar alle gemeenten in Ne derland. waarin de bond erop wijst, dat er van rijkswege geen bezwaar meer bestaat tegen het aanbrengen van maximum-sneiheidsborden. De ANWB meent, dat er de voor keur aan moet worden gegeven deze borden aan te brengen aan dezelfde paai, waaraan het plaatsnaambord is bevestigd. Op niet mis te verstane wijze zal de weggebruiker op deze wijze op de maximum-snelheid ga- attendeerd worden. Ten aanzien van het aanduiden van het einde van de bebouwde kom zijn de problemen nog niet opgelost. De bond adviseert de gemeentebe sturen, hiervoor het in de conventie van Genève vastgelegde doch niet in onze verkeerswetgeving overgeno men bord te gebruiken. Dit is een rond wit bord met van links onder naar rechts boven lopende zwarte balk. Cairo zal de hoofdstad worden van de nieuwe Syrisch-Egyptische Unie, die één president, één parlement, één leger en één vlag zal hebben. Na een overgangstijd zal er een volksstemming over een nieuwe grondwet en het presidentschap van de „Verenigde Ara. bische Staat" worden gehouden. De Syrische president, Koewatly, is vrijdag in Cairo aangekomen. Hij zal aanwezig zijn bij de plechtige afkon diging van het unie-verdrag. Het ls deze maand 38 jaar geleden, dat dokter W. Lucas Luyckx zich als jong geneesheer vestigde te 's Hee- renhoek. Hij was de eerste katholieke huis arts boven de Schelde en is dat tot tien jaar terug ook gebleven. Men zal zich misschien afvragen hoe deze Hagenaar er toe kwam een praktijk te beginnen in de Zak van Zuid-Beveland. welke toen nog heel wat minder bekend was dan nu, daar zijn isolement nog niet doorbroken was. De eenvoudige reden was dat zijn broer daar als eerste katholieke bur gemeester op de Zeeuwse eilanden fungeerde. Wij halen een en ander naar vo ren omdat dokter Luyckx, die zijn 70ste levensjaar bereikte, de tijd ge komen acht om van zijn welverdien de rust te genieten. Zijn fakkel be hoeft hij niet in vreemde hand te doen overgaan, want zijn zoon, die hem reeds 'n paar jaar terzijde stond, neemt de praktijk over. Wij maakten een praatje met de populaire dokter, bekend in 's Hee- renhoek en omgeving om zijn opge wekt en gelijkmatig karakter en zijn grote kunde en toewijding. Op 17 februari 1920 startte dokter Luyckx te 's Heerenhoek, waar de gemeente een huis voor hem bouwde en hij zich weldra, ook door zijn hu welijk met een Zeeuwse, geheel thuis gevoelde. Gemakkelijk had een dokter het in die jaren niet. Barre tochten heeft dokter Luyckx op zijn trapfiets bij nacht en ontij moeten maken en wanneer door sneeuw of ijzel ook de fiets geen uitkomst bood trok de dok ter met de rugzak te voet de polders Zwaar leven Ondanks het zware leven heeft de dokter zijn vitaliteit behouden. Een ijzeren gezondheid en een goed hu meur conserveerden hem uitstekend. Wel kwam hij vaak dodelijk ver moeid thuis wanneer zijn praktijk hem nachten uit de slaap had gehou den. Mevrouw Luyckx vertelde ons dat haar man eens verkleumd en afge mat dicht bü de kachel was gaan zitten terstond in slaap viel en niet eens bemerkte dat de pijp van zijn broek vlam had gevat. Na de dood van dokter Folmer sr. (Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) Hoewel het nog te vroeg is om een volledige balans op te maken moet men toch nu al constateren, dat ook dit seizoen voor de Parijse toneelwe reld maar uiterst matig is, zonder hoogtepunten, zonder gebeurtenissen die van Parijs opnieuw de culturele hoofdstad van Europa zouden kunnen maken. Aan de inspanning ligt het niet: directies en spelers hebben ook nu weer gedaan wat ze konden. Nieuwe, grote stukken waren er ech ter vrijwel niet voorhanden en het feit, dat er tevredenheid mag heer sen over de vertolking van enkele klassiekers en de wijze, waarop met grote en dure bezetting enkele trek pleisters volle zalen trokken, heeft dit niet kunnen compenseren. Wat bracht er Sartre en Anouilh toe dit jaar geen nieuw stuk te brengen Waarom bereikten acteurs en actri ces gelijk Edwige Feuillière, Pierre Brasseur. Barrault en Fresnay geen nieuwe climax Vermoedelijk we gens de algemene matheid, de ma laise-stemming, waarvan men zich niet heeft kunnen losmaken. Te veel schouwburgen De ene groep werpt de schuld op de andere. Volgens de directies helpt de staat niet mee en zijn de spelers te duur; volgens het publiek deugen de stukken niet en willen de acteurs geen moeite meer doen om te schit teren; volgens de spelers daarente gen ligt de grote fout bij de direc ties, bij het publiek, bij de staat en bij de schrijvers. Twee zaken ziet men o.i. over het hoofd: voor een met vele bioscopen, cabarets en tele visietoestellen verwend Parijs zijn veertig schouwburgen te veel. Het is kinderlijk om te pogen met een nieuw plaatsbesprekingsplan (Jean Mercure) het publiek weer naar de schouwburgen te trekken. De moei lijkheden zitten veel dieper: de krach ten worden verspild voor lege zalen. Een centralisatie van betekenis zou Parijs weer kunnen maken tot wat het zo gaarne wil zijn: de toneel hoofdstad van Europa. Anne Frank Ondanks de middelmatigheid van het geheel vielen er toch in de afge lopen maanden nog wel enkele hoog tepunten waar te nemen, zoals on der andere ,,Het dagboek van Anne Frank" in het bekende théatre de Montparnasse. Suzanne Flon steeg verder boven de goede middelmatig heid uit in ,,De getemde feeks" waar ze Katharina vertolkt. Vieux-Colom- bier verraste tenslotte het publiek met een beslist gave voorstelling van ,,Britannicus" en ondanks de grote technische moeilijkheden werd in het Théatre de TAmbigu" van Pericles een weinig bekend stuk van Shake speare, een schoon kijkspel gemaakt. Er staan nog enkele interessante premières op het programma, die het eindsaldo nog ten goede of ten slech te kunnen beïnvloeden. Ze dreigen echter weggedrongen te worden door het lijvige programma van het Thé atre des Nations, dat eind maart weer begint te draaien met internationale gezelschappen. Deze jaarlijkse confrontatie van de beste gezelschappen uit vele landen in de vroegere schouwburg van Sa rah Bernard werkt ook al op de ze nuwen van de Parijse toneelwereld. Ze zien er concurrentie in en o.i. ten rechte. Schouwburgbezoek is nu een maal een dure bezigheid. Ze eist ook nog tijd. Ook dit jaar weer blijken vele Parijzenaars hun trouw aan het eigen theater te hebben opgezegd, teneinde met het op deze wijze uitge spaarde geld een bezoek te kunnen brengen aan het lie de la Cité, waar het ..wereldtheater" thans zijn twee de seizoen aan het voorbereiden is. Internationaal Alles staat nog niet vast, maar wel is al duidelijk, dat de typisch Parijse schouwburgen met recht de concurrentie mogen vrezen. Het eer ste seizoen was een eclatant succes. Deze tweede serie belooft de eerste nog te overtreffen. Vanaf 27 maart tot en met 18 juli komen er in het Théatre des Nations 19 gezelschap pen uit zestien landen meer dan hon derd opvoeringen geven van 36 stuk ken. Ook Rusland heeft al deelname toegezegd, hetzij met een klassiek of een satirisch stuk. Finland, Zuid- Slavië en China, die nog geen pro gramma's hebben ingediend, zullen wederom aanwezig zijn. Voor het eerst zal hier een bekende groep uit Argentinië voor het voetlicht treden. De Zweden brengen Strindberg en de Italianen komen met het nieuwe stuk van Diego Fabbris, getiteld ,,Fi- gli d'Arte". De Ingebeelde ziekte" van Molière is voorbehouden aan de Canadezen voor wat de Franse versie betreft en aan een Marokkaanse groep in Arabische vertaling. De sterk vertegenwoordigde Duitsers zoeken het vooral in opera en bal let. De stedelijke opera van Berlijn brengt ..Koning Hirsch" en ,,Die Bürgschaft" resp. van Hans Werner Hanzes en Kurt Weill. De Staatopera van Stuttgart toont Werner Egks ..Revisor". De Britten zullen het London Festival Ballet sturen even als het ensemble van het Glyndebour- ne Festival alsmede het Old-Vic-The- ater, dat twee stukken van Shake speare brengt. De Spanjaarden ho pen applaus te oogsten met „Celisti- na" van Fernando de Rojas. De an dere programma's zijn nog niet be kend. Deze onvolledige opsomming is al duidelijk genoeg om te verklaren, waarom de Parijse toneelwereld niet meer zo warm is om het wereld theater" te huisvesten. Ongetwijfeld draagt deze internationale veelheid er niet toe bij om het bezoek aan de Franse troepen te accentueren. Anderzijds mag men ook niet over drijven. Iemand, die voornemens is in oktober, november of december naar de schouwburg te gaan zal beslist niet wachten tot dat einde maart de in ternationale confrontatie begint. te Driewegen - die op een onbewaak te overweg verongelukte - werd dok ter Luyckx ook gemeente-geneesheei te Ovezande, omdat in dat dorp geen dokter woonde. De .actie-radius' van zijn praktijk werd daardoor zeer ver groot, zonder dat dit de werkkracht van de dokter benadeelde. Apothekei Behalve zijn beroep als huisarts, oefent dokter Luyckx ook nog de func tie van apotheker uit. maar de laat ste jaren kon zijn dochter hem daar bij assisteren. Baanbrekend werk verrichtte dok ter Luyckx voor het Wit-Gele Kruis, waarvan 's Heerenhoek daardoor de primeur kreeg. De eerste jaren trad hij op als voorzitter der afdeling en later, toen het eenmaal liep, als be stuurslid. Volop gemeenschapsmens gaf dr. Luyckx zijn weinige vrije tijd gan de cursussen voor E.H.B.O. en de laatste maanden ook aan de E.H.I,O. (eerste hulp in oorlogstijd) een onderafdeling der B.B. Voorts is onze dokter 37 jaar lang steunpilaar geweest van 't kerkkoor; pas vorig jaar aanvaardde hij het ere-lidmaatschap. Zeer verknocht is dokter Luyckx DOKTER W. LUCAS LL'YCKX aan 's Heerenhoek geraakt en hij denkt er niet aan om het dorp te ver laten. Bovendien zal hij, indien no dig, zijn zoon kunnen bijspringen, wat hem nog wel aantrekt. Daar het afscheid schielijker kwam dan men dacht, konden de vele vrien den van de dokter niet zo vlug voor een olficeel tintje zorgen. Uitstel zal echter afstel worden, want men is vol animo om de dok ter duidelijk te maken hoe men zijn persoon en werk volop waardeert. Het toernooi om de titel ere-klas driebanden van de KNBB, dat in Amersfoort wordt gespeeld, heeft een opwindend verloop. Na de middagpartijen was een kop groep van vier kanshebbers ontstaan van wie van Bommel (5 punten) het gunstigste was geplaatst. Onmiddel lijk na hem kwamen Stikkelman, Tee. gelaar en Sweering, elk met vier pun ten. Van Braam had veel geluk in zijn partij tegen Tee.gelaar. De Rotter dammer ging k.o. toen van Braam in zijn 41ste beurt met een serie van 8 caramboles de leiding nam (33-28). Van Braam putte uit dit succesje zo veel kracht, dat hij in de 64ste beurt de partij uit kon maken, Teegelaar kwam slechts tot 40 caramboles. Was deze nederlaag van de leider tegen de laagst-geplaatste een verras sing, het gelijke spel, dat van Gils zijn vriend en streekgenoot van Bom mel afdwong, was dat niet. Integen deel, van Bommel had na 42 beurten een behoorlijke achterstand (2&-34) ge.had. Maar hij herstelde zich en maakte in de zeventigste beurt toch als eerste de 50 vol. De nastoot le verde van Gils de twee punten op, die de remise tot een feit maakten. Jan Sweering speelde tegen Broek huizen de beste partij van de middag (50-38 in 59 beurten) en bleef daar door in de hoogste regionen. Stikkel man. die nogal last had van zijn maag had liefst 84 beurten nodig om Kruyt- hof te overwinnen. Avondpartijen De eerste twee partijen van vrijdag avond hadden vooral een vreemd ver loop. Broekhuizen opende tegen Tee gelaar in de 28e beurt een tegenof fensief en maakte in 8 beurten maar liefst 17 caramboles, waardoor hij een kleine voorsprong kreeg. Hij had daarbij geprofiteerd van een inzinking van Teegelaar, die tien poedels had genoteerd. Maar even la ter waren de rollen volkomen omge draaid. Nu liet Broekhuizen 14 nul len aantekenen en daarvan maakte Teegelaar een dankbaar gebruik om zover uit te lopen, dat zijn winst ze ker was. In de 54e beurt beëindigde hij dit merkwaardige duel. De ontmoeting tussen Sweering en van Gils was zeer eenzijdig. Sweering liep regelmatig uit, omdat van GiJs keer op keer poedelde. Toen Swee ring aan de laatste carambole begon had de Bredanaar met moeite 26 pun ten bij elkaar. In de 74e beurt echter kreeg van Gils de smaak weer te pak ken en poetste zijn gemiddelde met een serie van acht nog wat op. Juist op tijd, want Sweering maakte toen de partij uit. In Aden is vrijdag bekendgemaakt, dat de hulp van vliegtuigen is inge roepen om Jemenitische artillerie tot zwijgen te brengen, die donderdag gevuurd had op een veiligheidspa trouille van het Adense protectoraats- leger. Volgens het communiqué zijn zwa re luchtaanvallen ondernomen op het Jemenitische geschut. De Adense troepen leden geen verliezen. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Vrijd.31-1 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 154 1/2 159 1/2 159 1/2 3 1/2 Van Berkels Patent 182 1/2 187 189 7 1/2 Van Gelder Zonen 178 185 185 7 Kon. Ned. Hoogovens 245 258 258 13 Ned. Kabelfabriek 223 230 230 7 1/2 Philips 234 243 242 5/8 5 3/8 Unilever 324 346 344 1/2 19 Wilton - Feijenoord 204 214 211 1/2 4 1/2 Kon. Petroleum 143.— 148.50 148.40 4.75 Holl. - Amerika Lijn 136 1/2 146 146 8 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 128 139 1/2 139 12 Ned. Scheepvaart Unie 106 1/2 111 1/2 109 1/8 1 1/4 Van Ommeren 198 203 202 5/8 4 5/8 Amsterdam Rubber 36 1/8 38 1/2 38 1/2 2 1/4 H.V.A. 78 1/4 81 1/2 80 1/4 1/4 Ver. Deli Mijen 52 53 1/2 52 3/4 3/8 3-314 Nederland 1947 85 1/2 86 5/8 85 1/2 1/4 3 Invest, cert. Ned. 89 3/4 90 3/4 89 7/8 7/8 3 Ned. 1962-64 89 1/4 90 1/8 89 13/32 15/32 J THANS IN MEER DAN 60.000 GEZINNEN MIJNHEER, U verlangt nieuws in Uw krant. Dat nieuws geven wij U volop, en in elke vorm. Het wereldgebeuren, landelijke berichten, plaatselijk J nieuws, sportverslagen en beschouwingen enz. enz.; dat alles bren- gen wij U uitgebreid, op een prettige en verantwoorde wijze. MEVROUW, U leest graag plaatselijk nieuws, feuilletons, stripverhalen en fa- milie-advertenties. Bovendien hebben wij voor U uitvoerige ad- vertentierubrieken met het laatste nieuws over modesnufjes, koopjes, etc. Gunt U beiden het beste, leest het Dagblad De Stem - Het familie- blad bij uitstek. Abonneert U op het Dagblad De Stem. U ontvangt dan de krant 14 dagen gratis. NAAM (In drukletters) STRAAT GEMEENTE Dat 4 gramm I vallen I en niet I mands |l eerder I r?M Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal (Incasso wordt berekend). 7.--; per post f 8.20.

de Stem | 1958 | | pagina 6