Koewacht verbetering draagt bij in polderwegen Nieuw fabriekscomplex te Goes geopend Afgelopen jaar niet rooskleurig voor woningvraagstuk in Axel Akkoord met plan voor .Zeehonden werf Nog geen verbetering inzake aansluiting op waterleiding TUSSEN SCHELDE EN CHENS ALGEMENE ZEEUWSE Lijdt niet langer Halve produktie voor export Hoe liet groeide Stilstand bij uitvoering werken Na lang debat in Vlissingse raad Nationale bedevaart voor jongensclubs en patronaten Zeeuwsche Confectie 15 pCt dividend ALLE SCHADEVERZEKERINGEN NIEUWE AUTO-POLIS ALGEMENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Z-Vlaanderen TERNEIIZEN AXEL Zuid-Beveland Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 De raad van Koewacht kwam vrijdagmorgen, al even matineus als altijd, voor de eerste maal In 1958 bijeen Erg veel zin schenen de heren er overi gens nog niet in te hebben, want toen de voorzitter de vergadering opende waren er nog slechts vier raadsleden aanwezig. Er was zelfs nog geen enkele wethouder. De voorzitter, burgemeester G. Dierick, memoreerde de achteruitgang in het bevolkingsaantal over 1957 en releveerde de slechte gang van zaken in de vlasnijverheid, waaraan hij direct de waarschuwing verbond, dat de raad voortaan nóg zuiniger zou moeten zjjn „Was dat een toespraak om ons gelukkig nieuwjaar te Wensen?" vroeg direct hierop de heer Alb. de Waele, kennelijk met de bedoeling de voorzitter er op attent te maken dat hu zulks dan in de wel erg beknopte nieuwjaarstoespraak vergeten had. Het was inderdaad de bedoeling, zo beaamde de voorzitter. Een lang debat ontstond over een verzoek van het bestuur van de Oude Beoosten Blijpolder om bij te dragen in de kosten van verbetering van de z g. Bogaardsdreef (officieel: de Rei- gerjjdreef), welke de polder van een slechte zandweg tot een nette asfalt weg wil maken. Het polderbestuur vroeg 2000 gulden subsidie; de totale kosten zouden 12.000 gulden bedra gen. B. en w. voelden er niet voor, want. zo redeneerde de voorzitter, dan komen de andere polderbesturen ook aandraven om bijdragen. Daarin bleek de raad nu juist geen gevaar te zien: men voelt alles voor verbetering van polderwegen, zeker wanneer het, zoals hier, wegen betreft die voor de onderlinge verbinding van belang zijn. Het debat resulteerde in een voor stel van de heer Alb. de Waele om voortaan een vaste subsidie aan pol derbesturen toe te kennen voor we genverbetering. Deze zou dan moeten bedragen 10 pet. van de totale kos ten. Tot een maximum van 10.000 gul den per kilometer, zo wilde wethou der R. Polspoel eraan toevoegen, maar de heer de Waele pareerde door te zeggen dat, als er een maximum gesteld moest worden dit dan wel 15.000 gulden per km. zou mogen zijn. Dit voorstel werd tenslotte met al gemene stemmen aangenomen. Het betekent voor de Oude Beoosten Blij polder dus dat ze 1200 gulden subsi die krijgt Deze regeling brengt mo gelijkerwijze andere polders op het idee ook iets aan de zo nodige we genverbetering te gaan doen. Eerst onderzoek Een andere belangrijke zaak was de brief van de Waterleiding Mij over de aansluiting van de onrenda bele gebieden. Ingevolge het 100 pct.- plan van deze maatschappij vallen er rond Koewacht nog een aantal boer derijen en woningen aan te sluiten. Men kan daartoe overgaan wanneer de gemeente zich verplicht tot een jaarlijkse bijdrage van 3500 gulden, plus een bedrag van 80 gulden per jaar voor iedere .weigeraar", dit alles gedurende 30 jaar. Volgens een enquate van de maatschappij zijn er op het ogenblik 12 mensen die niet willen. Daarvan zullen er, aldus de maatschappij zeker enkele zich nog wel bedenken, zodra men tot uitvoe ring overgaat. De voorzitter zei weer er niets voor te voelen, maar verscheidene raads leden wezen met grote nadruk op het belang van aansluiting der onrenda bele gebieden, hetgeen naar hun me ning wel een offer waard is. De heer de Waele verklaarde izich tenslotte bereid eerst een onderzoek te doen naar de financiële situatie van de gemeente, teneinde na te gaan of een uitgave van in totaal zo'n 125.000 gul den, over 30 jaar, verantwoord is. Een besluit is dus nog niet gevallen. Kleuterbad Wel over het kleuterbad. Er is een plannetje opgesteld en de bijbehoren de kostenraming van 3900 gulden viel bij de raad in de smaak. Men zal tot uitvoering overgaan. De commissie die, krachtens een vroeger raadsbesluit, hier en daar besprekingen had gevoerd teneinde er achter te komen of het verant woord zou zijn de voor huizenbouw (door de Woningbouwvereniging) be stemde grond aan particulieren te verkopen, had een rapport ingediend waaruit blijkt dat de plannen van de Woningbouwvereniging niet gewijzigd kunnen worden, althans niet zonder grote financiële schade voor de ge meente. Op deze kwestie kan men dus vooralsnog verder niet ingaan. In de rondvraag wees de heer Baert op de noodzaak van uitbreiding van het badhuis met een of meer bad kuipen. omdat het zo druk is. De voorzitter bestreed dit. Men moet het bezoek meer verdelen, vond hij. Ver der wilde de heer Baert een „koffie- dienst" op het gemeentehuis om be langrijke bezoekers en functionarissen een kopje te schenken. Naar hij zei hadden de verificateurs, die laatst ge weest zijn, geen koffie gehad. Daarop gaf de voorzitter veront waardigd te kennen dat je „die" toch geen koffie hoeft te geven. „Die verdienen immers geld genoeg!" vond hü. Waarop de raad hem puntig antwoordde dat „hoe hoger het salaris van een functionaris is, hoe eerder men met koffie gereed moet staan.... stel, dat de minister komt!" Toen de heer de Schepper naar de kolentoeslagverdeling informeerde en zei dat sommige mensen vonden dat zij er ook recht op hadden, vertelde de heer A. Matthijs (lid van de ver- delmgscommissie) dat hij ook zo iemand kende. „Het was iemand met televisie op z'n dak!" zei hij. Verder wilde de heer de Schepper uitgezocht zien of er op Koewachtse scholen eveneens melk verstrekt kan worden, zoals elders. De heer De Waele tenslotte, deelde mee, dat het opmaken van het plan voor de cen trale rioolafvoerleiding naar de Schel de de gemeente geen geld zal kosten. Twecèntwmtighonderd vierkante meter beslaat het fabriekscomplex der N.V. Gebr. Wattez, dat verrezen is aan de Zuidvlietstraat te Goes en dat door burgemeester, mr. ten Kate, is geopend. Het is een geweldige overgang welke deze industrie van glasprodukten maakt. Meer dan vijftig jaar had zij huisvesting in een primitieve gelegen heid aan de Goese Agnesgang, welke gistermiddag, door een der sprekers, werd aangeduid als een aaneenschakeling van krotten. Dank zij steun van de overheid, bezit de N.V. nu een modelfabriek, fraai van vormgeving en uitermate doeltreffend ingericht, wat de economie van het bedrtff niet anders dan ten goede kan komen. De genodigden werden gistermiddag in de ruime kantine verwelkomd door de heer K. van Berghem, chef-inko per, waarbij hij speciaal noemde b. en w. van Goes, de heer v. Tuinen, chef eerste afd. der provinciale grif fie en vertegenwoordigers van het Eti, K.v.K., rijksnijverheidsdienst en architect de Heer. Daarna gaf hij het woord aan de bedrijfsadviseur en accountant, de heer Luijendijk uit Middelburg, die er op wees welk een feestdag het voor de drie gebroeders Wattez is, nu zij hun door energie en vindingrijkheid uitgegroeide industrie kunnen voort zetten in een modern geoutilleerde fabriek, waar licht en lucht vrij baan hebben. In enkele trekken schetste hij de ontwikkeling van het bedrijf, dat zijn (Advertentie) VOOR UW BRIL Goes - Tel. 2039 Opril Grote Markt Volgens gewoonte hield de burge meester bij het begin van het nieu we jaar een rede, waarin hy het wel en wee van de stede Axel de revue liet passeren. Hy bereidde er echter zyn toehoorders al dadelnk op voor, dat het geen hooggestemde rede zou worden. Trouwens dit werd ook niet verwacht. Zyn rede klonk dan over het algemeen ook in mineur. Burgemeester van Oeveren bena drukte dat de investerings- en be stedingsbeperking thans sterk door werken. Tengevolge hiervan kunnen alléén de onderhandenzijnde wer ken worden afgewerkt. Nieuwe wer ken kunnen alleen worden uitge voerd, indien vaste financieringsmid delen aanwezig zijn en dan nog bin nen het raam van een sluitende be groting. Dit alles werkte er toe mee. om 1957 een ,,stil" jaar te maken. Het onderwijs kreeg niet de portie, waarop het gezien zijn importan tie recht heeft. Slechts door een garantie door de Raad verleend, werd het de Z.L.M. mogelijk gemaakt een nieuwe Landbouw Huishoudschool te financieren. Evenals vorig jaar moeten nog *5? 55' In de Vlissingse gemeenteraad kwam aan de orde het voorstel van b. en w. om er in principe mee in te stemmen, dat eventueel de Vissershaven In de toekomst geheel ten behoeve van de scheepsbouwmaatschappij „Zeehonden- werf" wordt beschikbaar gesteld. Zoals te verwachten was, is over dit on derwerp uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij zowel de voordelen als de grote nadelen in den brede werden belicht. Tenslotte werd het voor stel met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Het katholieke raadslid, de heer EG Vader, noemde de te nemen beslissing van zeer verstrekkende be tekenis en meende, dat iedere factor afzonderlijk moet worden afgewogen. Hij was het met vele overwegingen van het college eens, maar vond het voorstel toch in strijd met het struc tuurplan, waarin er naar gestreefd wordt, de industrie ten oosten van het kanaal te houden. Hij wees o.a. op de gevolgen ten aanzien van het stadsschoon en toerisme, het lawaai en het aanzien van materialenop- slag. Als scheepsbouwer was spre ker er van overtuigd, dat de be drijfsuitoefening onder te stellen be perkende bepalingen zo niet onmo gelijk dan toch zeer moeilijk wordt. In verband met de veiligheid achtte hij het nodig, dat de Koopmans haven en de Vissershaven worden af gesloten en gedempt. Hierdoor wordt gewonnen aan parkeerterrein, waar mee de middenstand meer gebaat zou zijn. Spreker meende voorts, dat aan de kop van de Buitenhaven een betere plaats te vinden zou zijn voor het bedrijf. Hij deed tenslotte een ernstig beroep op de raad om aan het voorstel van het college zijn stem te onthouden. De heer H. van Rooyen (C.H.) kon over het voorstel niet juichen maar verleende er toch zij het met een bezwaard hart zijn stem aan. Hij voorzag nl. de verdwijning van deze onderneming als de raad „nee" zegt. De C.H.-heer F. van Sabben zei blij te zijn met het voor stel. omdat de Vissershaven pro- duktief gemaakt kan worden. Voorstander verklaarde zich ook de heer J. Marijs (A.R.). De persoonlijke mening van de heer F.G. Smit (P. v.d. A.) was, dat het een rommelhoek zal worden op den duur. Het liberale raadslid, de heer H.E.C. Knoop behoorde tot de tegenstanders van het voorstel, om dat het tegen alle moderne opvattin gen van stedebouw ingaat. De heren D, Romeyn en J.J. Kem- pe (P. v.d. A.) verklaarden zich om verschillende redenen voor het voorstel, maar de scheepsbouwkundi ge ir J.H. Krietemeijer meende, dat de Vissershaven niet voldoende mo gelijkheden biedt voor de onderne ming Hij oordeelde de haven beter gelegen als jachthaven. In zijn antwoord zei wethouder M. A. van Popering. dat de eigenaar van het bedrijf van alle bezwaren en beperkende bepalingen op da hoog te is. Wanneer men de gevraagde toestemming niet geeft, zullen er du re voorzieningen aan de havens ge troffen moeten worden. Gehele be schoeiing wordt thans begroot op 1.10 miljoen en demping op 2 miljoen. De voorhaven kan daarin niet be trokken worden in verband met het loodswezen en de Scheldeovereen- komst met Belgie. Hij wees er voorts op, dat in Harlingen een dergelij ke situatie heerst, die geen aanlei ding tot moeilijkheden geeft. Wethou der W. Poppe voegde daar nog aan toe, dat toch geen enkele toerist zal wegblijven, omdat het haventje tot bloei gebracht wordt. Hij noemde het initiatief van de nieuwe eigenaar lof felijk. De voorzitter zei. dat het rijk bereid is om het arsenaal aan de werf over te doen. Hij wees er ten slotte op. dat Vlissingen in verband met zijn excentrische ligging enige bescheidenheid past waar het betreft de te stellen eisen aan industrievesti gingen. De toelichting van b. en w. had de heer Smit van gedachten doen veranderen en hij verklaarde zich voor. De algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1958 zijn alle kort gehouden. De fractieleiders drukten hun teleurstelling uit over de gerin ge woningtoewijziging aan Zeeland. Te dien aanzien las de heer Smit een motie, mede ondertekend door al le fractievoorzitters voor, die onge veer overeenkomt met de motie, die deze week in de Provinciale Staten werd aangenomen. De financiële situatie der gemeente werd algemeen met zorg onder ogen gezien en men betreurde het, dat tengevolge van de bestedingsbe perking tal van noodzakelijke wer ken moeten blijven liggen. De leider van de katholieke frac tie. de heer Vader, gaf uiting aan de verwachtingen, die bestaan over de grote toekomstmogelijkheden voor Vlissingen. Eens echter zal het structuurplan tot uitvoering gebracht moeten worden, waarbij d<= steun van provincie en rijk onontbeerlijk is. Er zal reeds gereserveerd moeten worden voor bijzondere voorzienin gen, maar men heeft op deze begro ting zelfs nog niet kunnen reserve ren voor de bouw van het nieuwe stadhuis. De V.V.D.-afgevaardigde de heer Knoop, vond, dat bij verge lijking van het regeringsbeleid met dat van de gemeente, deze verge lijking zeer in het voordeel van het gemeentebestuur uitliep. verschillende objecten wachten op gunstiger omstandigheden, w.o. de r.-k. Lagere school, waarvoor uit breiding urgent wordt, en de bouw van een openbare kleuterschool. De sanering van de oude wijk wordt tegengehouden door investeringsbe- perkingen. Enige leegstaande krot ten konden worden gesloopt. Twee woningen werden in 1957 onbewoon baar verklaard. Helaas kon, behalve in de par ticuliere sector, niet gebouwd worden. Aan de grote behoefte aan meer woningruimte kon niet worden voldaan. De burger vader hoopte dat de gereedlig gende plannen spoedig voor een gedeelte zullen kunnen wor den uitgevoerd. In de laatste maanden van 1957 wa ren het schaarse kapitaal en de sanering van de financiën 'n bepalen de factor voor de bouw. De bouwca paciteit vormt geen ernstig probleem. Axel zal het echter moeten hebben van de factor „Kapitaal". Woningnood Een oplossing van dit vraagstuk achtte spreker wel zeer sterk gebo den. Dit blijkt volgens hem wel zeer duidelijk uit de cijfers betreffende de woningnood. De burgemeester durfde geen wachttijd meer te noe men voor de in'wonenden, trouwlus tigen en woningzoekenden van el ders, wier aantal 215 bedraagt. Hij kon niet riskeren, dat iemand, die zich momenteel laat inschrijven, spreker 'over 4 jaar aan zijn jas trekt, met een verwijzing naar de woorden uit deze rede. Er staan 270 woningzoekenden in geschreven, en dat zegt genoeg. Door deze woningnood is de bevol kingsaanwas tot stilstand gekomen. Dank zij eeen geboorte-overschot van 105 personen, heeft het vestigings tekort van 99 personen geen terug gang kunnen veroorzaken. doch steeg het aantal inwoners nog met 6 tot 7803. Teruggang In 1957 verdween de helikopter uit het Axelse luchtruim. Niet het be hoefte-element, maar de financiële factor was oorzaak, dat Zeeuwsch- Vlaanderen zijn luchtverbinding ver loor. Er worden echter pogingen in het werk gesteld om wederinstelling van deze verbinding mogelijk te ma ken. Dp vlasspinnerjj vond een roemloos einde. Het is eehter typiseh Axels, dat men thans op die plaats nie mand in zak en as riet zü'rn. doch dat op de „plaats des onheils" een modern automobielbedrijf floreert. In verband met het rentegamma en de kapitaalschaarste was het niet mogelijk langlopende leningen te sluiten. Wel kon de liquiditeitsposi tie veilig gesteld worden door een opname van 750.000.— aan kas geld, waartegenover de kredieten bij de Bank van Nederlandse Gemeen ten en bij de Boerenleenbank met respectievelijk 150.000.en 50.000 moesten worden verlaagd. Per 31 december 1957 bedroeg het tekort aan vaste financieringsmid delen ongeveer f 750.000.welk tekort thans tijdelijk wordt over brugd met 900.000.aan kort lopende leningen. Lichtpunten Enige verbeurende feiten kon spre ker echter nog opsommen. Voor de stichting van een lagere technische school kwam er enig uitzicht, terwijl aan de afwerking van de Zuidsingel reeds is begonnen. Gelukkig is men nu bezig om een gedeelte ^.-an de rijksweg Axel - Sluis kil te verbeteren. Jammerlijk noem de de burgemeester het ech'er, dat dit met de gevaarlijke Buthdijk nog niet het geval is. De elektrische straatverlichting kivam gereed. Te Drieschouwen werd men door plaatsing van enkele lichfounf.en uit pen Egvptische duis ternis verlost, wat ook het geval was aan de loskade te Axel Sassing. Ook enkele boerderijen in de Smids-Koe- gorspolder werden geëlektrificeerd. Waarschijnlijk ook ral het in 1958 mogelijk worden om de outillage van het kampeerterrein te verzorgen. De actieve middenstand zorgde ook voor een klein optimistisch geluid. Spreker noemde deze groep zon der meer vooruitstrevend, omdat ze de gunstige centrale ligging van Axel weet uit te buiten, terwiil ze ook aan minder gunstige tijdsomstan digheden het hoofd weet te bieden, getuige de steeds voortgaande moder nisering van winkelpanden. Ook enkele gemeentelijke diensten mochten zich verheugen in een nieuw onderkomen, w.o. gemeentewerken en de brandweer. Met de hoop uit te spreken dat de omstandigheden zich zodanig zullen ontwikkelen, dat er geen chronisch tekort in het verzorgingspeil der ge meente zal ontstaan en dat in het kader van de financiële verhoudings regeling enig soelaas zal kunnen ge vonden weden, besloot burgemees ter van Oeveren deze zeer opmerke lijke rede. I Advertentie) oorsprong vond in een glas- en verf handel, welke wijlen Wattez sr. in 1904 overnam van de heer van Oppen. De jongere Wattez vonden fabricage interessanter dan de grossierderij en na veel probeersels schoten zij in de roos. toen zi. overschakelden op de verlichtifigsornamenten. Behalve in het binnenland vonden zij grote af nemers in Europa en Amerika, zodat er momenteel reeds ruim veertig ar beiders werk vinden bij hen. Spreker schetste de betekenis van de industrie voor Zeeland, waardoor de werknemers aan de provincie worden gebonden. Hij was blij dat de overheid dit inziet en roemde de medewerking van het Goese ge meentebestuur en de heer v. Tuinen Dank zij het vlotte tempo is men de bestedingsbeperking net vóór ge bleven. Namens vrienden en relaties van de N.V. bood hij een der heren Wattez een cheque aan voor de aan kleding van de conferentiehoek in de directiekamer. Burgemeester ten Kate schetste het eminent belang der nieuwe fabriek voor de N.V. zowel als voor de ge meente en hij noemde het gebouw een sieraad van het industrie-terrein. De oudste directeur, de heer J. Wat tez. betrok in zijn uitvoerig dank woord. behalve de genoemde instan ties, ook architect, aannemer en uit voerder en speciaal de gemeente architect, de heer Oranje. Hij ver telde hoe de helft van de produktie naar het buitenland gaat en dat men uitvoert naar zestien landen. De uit voer in guldens uitgedrukt bedraagt 200 procent 'van de import, zodat, de winst aan deviezen groot is. Spreker verzocht daarop de burgemeester door een druk op de knop de sirene in werking te stellen, wat weer het sein was voor het hijsen van de Ne derlandse, Belgische en Britse vlag bil de fabriek. Nadat verversingen waren geser veerd, recipieerde de directie en kre gen de gasten gelegenheid de fabrieks hallen te bezichtigen. (Advertentie) (Advertent itiel door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen Toga] baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2.40 en f 8.83. De Katholieke Jeugdraad van Ne derland heeft van 12 tot 19 april a.s. een bedevaart naar Lourdes georga niseerd voor leiders en leden boven de 17 jaar. Het nationaal team voor clubs en patronaten heeft voor haar leden de mogelijkheid opengesteld om deel te nemen aan een pelgrimstocht in eigen land. Dit gebeurt op 13 april. De algemene intentie van deze na tionale jongensbedevaart is: voor on ze leeftijdsgenoten achter het ijzeren gordijn. De verschillende diocesane hoofdkwartieren hebben voor hun dio cees een of meerdere bedevaart plaatsen aangegeven, waar men naar toe kan gaan. In het bisdom Breda zijn St. Wille- brord en Zuiddorpe als centra aange wezen. De jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg, die in Amsterdam is ge houden, heeft het voorgestelde divi dend van 15 pet. goedgekeurd. De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer D.F.P. Hoe gen. deelde mede dat men in het afgelopen boekjaar geen gebrek aan orders heeft gehad. Slechts in de laatste twee maanden van 1957 werd het aantal nabestellingen iets min der. De export richtte zich op Zwit serland. Duitsland, Engeland en de Berieluxlanden. De heer W.C.A.M. van Spaendonck werd herkozen als commissaris. Er waren eens vijf kleine koninkrijkjes, die op een hoopje lagen en die het nogal goed met elkaar konden vinden. Ze had den ieder een overzich telijk aantal onderdanen, die voor het merendeel nijver de grond bewerk ten. Behalve in één van de vijf koninkrijkjes: daar woonden bijna uitslui tend winkeliers, admini strateurs en dergelijke lieden. En daar waren ook vele cafés, op iedere hoek één en ook nog daar tussenin. Dat ene konink rijkje was het deftigste van de vijf: het had de hoogste toren, de groot ste gebouwen, de dikste bomen. Maar er was één na deel aan: het was zo ver schrikkelijk klein. Als je kwam aangefietst, moest je aan de ene kant in eens heel hard beginnen te remmen, ander stond je zo aan die andere kant weer over de grens. Zo klein was het. Het had alleen maar huizen en bijna helemaal geen grond, waarvan de andere vjif koninkrijkjes juist zo veel hadden. Wél had het. voor het cachet, een minister van Land bouw. de oudste van de ministerraad, die niets anders omhanden had dan mismoedig zijn pijp je roken, omdat er hele maal geen land meer was om te bebouwenhetgeen heel erg is voor een land bouwminister. Het hele koninkrijkje was al be straat; het laatste akker tje had hij, met meer fatalisme dan overtuiging overigens, verdedigd te gen de opdringende hui zenbouw. Nu lagen ook dair kasseien. Nu konden ze in hei kleine koninkrijkje, dat helemaal door de vier andere werd ingesloten niet meer uit de voeten En men begon stilletjes te denken aan een ver legging der grenzen, waarbij de uitgestrekte buurlanden ieder wat- grond zouden afstaan aan het aan levensruimte zo arme koninkrijkje, Men droeg de kwestie heel democratisch over aan de naburige keizer, waarvan de vijf koningen leenhe ren waren. Eigenlijk. Ze deden dat wel met meer kwesties; overigens met pijn in het naar autono mie hakende hart. De keizer stelde prompt een plan op, waarmee sommigen van de vijf het wel eens waren. Zo'n plan kan natuurlijk nooit goed zijn en dus wijzig de de keizer het weer. Toen waren enkele an deren weer voor; ze von den dat zij niet te veel grond moesten afstaan en de anderen... nou ja. daar hadden ze niets mee te maken. De keizer bleef wijzigen,-hij had een heel lang potlood dat nooit opraakte. Hij gaf de moed niet op en eindelijk had hij een plan waar ze alle vijf tegen waren en dat. bewijst dat hij een vak bekwame keizer was. Het ieder naar de zin te ma ken is onmogelijk; het zó regelen dat iedereen on gelijk krijgt is de hoog ste vorm van democra tie. Vooral één buurland was woedend, want dat bleek huizen te moeten afstaan aan het konink rijkje dat om land ge vraagd had, en het is dat ze al zo lang goede vrienden geweest waren, jaweh anders was er nog een heus oorlogje van gekomen. En het wilde daarom weer een stuk in ruil hebben van een der de buurland, dat toen ook al weer begon te praten over ondermijning der vriendschappelijke betrekkingen. En het vijfde wjlde maar liefst een heel dorp overnemen van een zesde konink rijkje dat er helemaal niets mee te maken had. De keizer, in zijn wijs heid. gaf toen blijk van grote diplomatieke ga ven. De keizer zweeg. En hij blijft maar zwijgen... Vraagt inlichtingen bij onze vertegenwoordigers of ten kantore der Maatschappij, Houtkade 11, Middelburg TELEFOON 01180-3443 De „Olivia Winther" afgeleverd Na de proefvaart te hebben afge legd is het vrachtschip „Olivia Win ther" dat te Terneuzen voor reke ning van de A S Vestjysk Damp- skibsselskab te Esbjerg (Denemar ken) door de n.v. l'erneuzense Scheepsbouwmij werd gebouwd, aan de eigenares afgeleverd. Onder grote belangstelling werd het schip op zaterdag 3 augustus 1957 te water gelaten. De "Olivia Winther" is een open gesloten shelterdekker met een tota le lengte van - 100 meter. De capaciteit is Dw. open shelter dekker 3727 ton en Dw gesloten shel terdekker 5374 ton. Het was het grootste schip dat ooit in Nederland dwarsscheeps te water werd gelaten. Het wordt voortbewogen door een M.A.N.-motor van 2100 pk en heeft als hulpmotoren 3 M.A.N.-aggrega ten van 120 pk met aangebouwde ge nerator. Het is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen: radar, radio zend- en ontvangstinstallatie, gyro- kompas echo sounder en richtingzoe ker. Het heeft een accommodatie voor 33 personen die allen zijn onderge bracht in één-persoonshutten. Er zijn moderne recreatiezalen, salons en eetzalen voor officieren en beman ning. Pantry's, vries- en koelka- mers. DE KWESTIE RONDOM DE GEMEENTESECRETARIS In het verslag "Deining rondom be noeming van gemeentesecretaris", werd abusievelijk vermeld, dat de heer Gerrits een verklaring namens de C.H.U. aflegde. Bedoeld was hier de heer de Fey- ter. Zuidzande Gaaihof uiordt verlegd Gaaihof wordt verlegd wat voor het dorp een aanwinst betekent: de bouw van de nieuwe kleuterschool blijkt voor het schuttersgilde St.-Se- bastiaan een tegenslag te zijn. door dat het nu zijn gaaihof naar een ander terrein zal moeten verleggen. Het gilde ziet zich hier voor een moeilijke taak geplaatst en grote kos ten zijn er wegens de beperkende bepalingen eraan verbonden. Nie mand van de thans levende Zuiddor- penaren weet dat er ooit, op een andere plaats geschoten is dan op het tegenwoordige gaaihof. De bevolking is er aan gehecht. Het was mogelijk de prestaties van de schutters vanaf de straatweg te volgen, een vertier dat men niet graag zou missen. Daarom worden nu, met medewerking van de ge meente. pogingen gedaan een terrein te bemachtigen dat dezelfde voorde len biedt. Breskens OVERPLAATSING Met ingang van 5 februari is de adjudant der Koninklijke Marechaus see J. de Lijzer overgeplaatst naar Hulst. In zijn plaats komt adjudant J. Joziasse uit Rotterdam. Heinkenszand Deze zomer muziekfeest van Euterpe Belangrijkste punt van de Jaarver gadering der muziekver. Euferpe was de mededeling dat de komende zomer een groots opgezet muziekfeest zal worden georganiseerd als sluitstuk van de viering van het 65-jari<r be staan. RU de daarop volgende leven dige discussie werden reeds enkele suggesties gedaan ten aanzien van de vormgeving maar tot vast omlijnde plannen kwam het uiteraard nog niet. De vergadering, onder voorzitter schap van dr. H. P. v. Maanen, werd bijgewoond door praktisch alle leden, wethouder Nijsse en verschillende do nateurs-belangstellenden. Het financiële' verslag gaf een sal do van f 61.79 aan. De controle kascom- missie voor 1958 zal bestaan uit de he. ren C. Traas en J. v.d. Guchte. De kas voor onderhoud en vernieu wing uniformen werd afgesloten met een saldo van f 581.48. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. Mallekoote en M. Hoek van Dijke herkozen. De voorz. deelde mede dat één de zer dagen zal worden overgegaan tot het bestellen van een door de fa. v.d. Linde te Heinkenszand ontworpen vaandel. Het daarmee gemoeide be drag van plm. f 600. bracht de burge rij als feestgeschenk bijeen ter gele genheid van de viering van het 65- jarig bestaan. De directeur, de heer J. de Toon der, kreeg onder dankzegging voor zijn onvermoeid ijveren, de traditio nele enveloppe aangeboden. Het uitgebreide verslag van de se cretaris gaf o.m. een overzicht van de muzikale activiteiten van Euterpe in het afgelopen jaar. Er werd deel genomen aan het bondsconcours (le prijs i en aan het landelijk concours te Nieuwerburg (le pr. met lof). Voorts werden 6 openlucht- en 3 zaal concerten gegeven. De muzikanten bracht 3 serenades en werkten 9 maal muzikaal mee aan min of meer belangrijke evenementen. Euterpe telt 34 leden en 3 leerlingen terwijl het aantal donateurs 353 bedraagt. Ook in het nieuwe verenigingsjaar zal er weer volop leven in de brou werij zijn. Naast het zomerse muziek feest. zal traditiegetrouw worden deelgenomen aan het bondsconcours, het solistenconcours en als hoogte punt volgt dan een te verzorgen con cert op de wereldtentoonstelling EXPO 1958 te Brussel. In verband met dit laatste besluit, komt de deel name aan het nationaal eoncours in 1958 te vervallen. In de komende maand zal weer worden gestart met de actie oude materialen ten bate van de unifor- menkas. Leicedorp FEESTAVOND K.A.B. Na de betreurenswaardige breuk met de ARKA is de KAB de 400 000 leden gepasseerd. De samenwerking met de drie vakcentrales is dezer dagen weer hersteld. Dit heeft de voorzitter van de KAB afdeling Lewe- dorp op een feestavond meegedeeld. Naast burgemeester Andriessen van Ovezande, de inleider van de avond, waren de geestelijk adviseur pastoor Wolff en vele leden aanwezig in zaal van de Dries., Burgemeester Andriessen sprak over "Spanning en ontspanning in het gezin". Spreker gaf als zijn me ning te kennen dat spanningen op zichzelf niet verkeerd zijn en dat zij integendeel - zelfs correctief kunnen werken. In het algemeen staat d« jeugd openhartige bespreking van eigen problemen voor. Daarom moe ten de ouderen hen begrijpend tege moetkomen. Te strakke teugels zul. len funest werken en een zekere ma. te van vrijheid kan verlichtend wer ken. al zal de jongere generatie dan geleid moeten worden bij het bepa len van een houding. Met een lang. durig applaus gaven de aanwezigen blijk van hun instemming met het geen burgemeester Andriessen hen voorhield. De rest van de avond werd opge vuld met een bont programma, dat het gezelschap Martein de Jonge op verdienstelijke wijze bracht. Rilland ERATO-AVOND De muziekclub ..Erato" heeft in ,,'t Wapen van Rilland" een uitvoe ring verzorgd onder leiding van de directeur, de heer A. Blok. Na het muzikale gedeelte voerden leden het toneelspel ..Een kind is nooit weg" op. Een luid applaudiserend publiek was een verdiende beloning voor de prestaties van de medewerkenden. Morgen, zondag 2 februari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 1.08 en 13.42 uur; te Terneuzen om 0 41 en 13.10 uur en te Vlissingen om 0.12 en 12.43 uur. Maandag 3 februari is het hoogwater te Hans- weert om 2.03 en 14.35 uur; te Ter neuzen om 1.29 en 13.55 uur en te Vlissingen om 1.01 en 13.27 uur. GOES Prins: Goese operettevereniging met ,,de Geisha". Grand 7 en 9 uur: Hij die sterven moet. 14 j. MIDDELBURG Electro 7 en 9.15 uur: Het trottoir. 18 j. Schouwburg 8 uur: Odongo, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: April love, a.l. Luxor 7 en 9 uur: Groot alarm bij de geheime politie, 14 j. OVEZANDE Zaal van Gessel 7 uur: Optreden KAB-toneelclub. TERHOLE De Lindeboom 2.30 uur: Kinderfilm; om 7 uur: De klokken van Nagasaki. DE KLINGE Rinema v. Dijk 7.» uur: Sissi, de jonge keizerin, a.l. IJzendijke Hofzicht 8 uur: Piloot Quax in Afrika, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De nacht van de laatste kans. AXEL Het Centrum 6 30 en 9 uur: Generaal tegen wil en dank, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nach ten van Cabina, 18 j. met enig voorheb. LaMSWAARDE 2e klasse biljartkam- pi oenschap. WALSOORDEN A. v.d. Bosch: Prijs- piering. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Carmen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: Sisei. de jonge keizerin, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 4.30 uur: Piloot Quax in Afrika, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 2,30 en 5.15 uur: De nacht van de laatste kans: 8 uur: Door angst bezeten. Café De Ster 6.30 uur: Prijskaartmg. AXEL Het Centrum 3 45 uur: Gene raal tegen wil en dank, a.l.; 8 uur: Is land in the Sun, 14 j. Het Wapen van Zeeland 3 uur: Schieting; om 7 uur: Prijskaarting. SAS VAN GENT Olympia. 2 30 uur: Hoe langer hoe gekker; 5 en 8 uur: Nachten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. Zaal de Oude Brug 19 uur: Dansen. Kleuterschool 7.30 uur: De klokken van Nagasaki. KOEWACHT R. Vermeire 3 uur: Schieting. TERHOLE Zaal de Lindeboom: Dan sen. ST. JANSTEEN R.-k. Patronaat 7 30 uur: Bomen sterven staande. J. der We- duwe 5.30 uur: Dansen. LAMSWAARDE 2e klasse biljartkam pioenschap. A. v. Driessche 3 uur: Schieting. GOES Grand 3 uur: Vallei der ver schrikking, 14 j7 en 9 uur: Hij di« sterven moet. 14 j. Schuttershof 8 uur: Glazen speelgoed door de Rederyckers. MIDDELBURG Electro 3.30, 7 en 9.15 uur: Het trottoir, 18 j. Schouwburg 2.30 en 8 uur: Odongo. 14 j. VLISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 uur: April love, a.l. Luxor 3, 7 en 9 uur: Groot alarm bij de geheime politie, 14 jaar. HENGSTDIJK P. v. Dijk 5 30 uur: Pri.iskaartmg. WALSOORDEN A. v.d. Bosch: Prijs- piering. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Zen handvol sneeuw. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 2,30 uur: Victoria en haar buzaar; 8 uur: De Troubadour. GOES Grand 8 uur: Hij die sterven moet. 14 j. MIDDELBURG Electro 8 uur: Het trottoir, 18 j. Schouwburg 8 uur: Odon go. 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur: April love, a.l. Luxor 8 uur: Groot alarm bij de geheime politie, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Sissi, de jonge keizerin, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Door angst bezeten. AXEL Het Centrum 8 uur: Island in the Sun. 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Nach ten van Cabiria, 18 j. met enig voodbeh.

de Stem | 1958 | | pagina 2