Mist terroriseerde het verkeer in geheel N ederland Algerië krijgt beperkte mate van zelfbestuur Studenten betoogden in Rome Mistig afscheid.... van Massaal ontslag Haagse bouwvakkers KONINGIN ONTBEET MET DE REPATRIANTEN IN „BUDEL Botsingen waren niet meer te tellen Verpleging gevraagd voor 240 zieke repatrianten Djakarta ontslaat Sjafruddin Twee autobussen en twee personenauto's gekraakt op onbewaakte overwegen Geen uitgaven voor vreemde troepen Sigaretten vijf en tien cent duurder Prof. Cohen handhaaft zijn standpunt „Geen vrij land** Londense drieling blijft in Engeland DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer mistI weer mis.... RAVAGE, MAAR GEEN DODEN Von Brentano Per 10 februari Werkgevers: Wij hebben er nu genoeg van Weinig wind Tien doden bij de treinramp tq Dagesham Zak zuurtjes voor Beatrix Proces in Belgrado De soevereiniteit over de ruimte 98e JAARGANG No. 22671 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, nir. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijg bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bü niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm, 15 ct. Postrek. 278841 yn» Ctxt KcnttXfft* wn VadrtldnA ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuw»# editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 -- OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Een bijna ondoordringbare mist heeft in de nacht van donder dag op vrjjdag, en ook gisteren nog, het verkeer in heel Nederland Sarten gespeeld. Op niet minder dan vier onbewaakte overwegen kwanten ongelukken voor, die gelukkig nog vrij goed afliepen, en de botsingen op de weg waren nauwelijks te tellen. Ook de scheep vaart ondervond grote moeilijkheden. Op Schiphol bleven de toestellen voor de kortere, Europese lijnen tot de middag aan de grond. Zeventien mensen werden gewond, toen een hus met arbeiders in Rotterdam-Zuid op een treinstel van de Nederlandse Spoorwegen botste. De chautleur zag de trein te laat en de bus werd in de rechterflank gegrepen en enkele tientallen meters meegesleurd. Een transformator huisje werd van zijn fundamenten gerukt en de locomotief ontspoorde. Vijï van de zeventien gewonden, allen uit Rotterdam, moesten in het ziekenhuis blijven. De overigen konden naar huis worden gebracht. mocht het bijna een wonder heten, dat de gevolgen niet nóg ernstiger waren. Op een onbewaakte overweg tussen Leeuwarden en Mantgum werd een personenauto door een trein gegre pen, waarbjj de auto in een sloot werd geslingerd. De bestuurder kreeg slechts lichte verwondingen. Tussen Oisterwijk en Boxtel reeds eveneens een goederentrein op een personen auto in. Hel wagentje geraakte ge heel onder de trein, maar ook hier weer: geen ernstige gevolgen voor de bestuurder. Kettingbotsingen In de buurt van Vriezenveen, in Overijssel, raakten niet minder dan negen auto's betrokken bij een ket tingbotsing. Eén van de inzittenden kreeg een hersenschudding. De ande ren kwamen er zonder letsel af. Ernstiger gevi ,en hadden ketting botsingen in de buurt van Linne (bij Roermond). Twee vrachtauto's, vier personenwagens en twee autobussen maakten daar brokken en negentien mensen liepen verwondingen op. Drie van hen waren er zelfs vrij ernstig aan toe. Bij Jutrijp, in Friesland, reed een autobus op een groepje fietsende scholieren in. Vier jongens werden naar het ziekenhuis gebracht, maar drie hiervan konden later weer naar huis. Friesland sloeg overigens, wat het aantal botsingen aangaat, het re cord. Geen ervan echter had ernsti ge gevolgen. Onder Moordrecht is een dodelijk ongeluk gebeurd. Daar slip te een scooterberijder van de weg af. Hij was op slag dood. Het slachtoffer, de 31-jarige Gotiwenaar H. Klomp, was sinds kort gehuwd. (Van onze redacteur) De huidige winter moge dan niet streng zijn, hij draagt Zeeuwsch-Vlaanderen een slecht hart toe. Hij werkt over vloedig met mist en dan is het voor de reizigers naar en van het bezuiden de Westerschelde gelegen land weer mis. Opti misten, die donderdag naar de markt te Bergen op Zoom ge weest waren, vonden tegen de avond het veer Kruiningen- Perkpolder gestagneerd. Het wachten duurde nu wel heel lang: tot vrijdagmorgen om streeks negen uur. De restaura- tie kreeg vele gasten en als er een „havenhotel" geweest was, zou het goede zaken gemaakt hebben. De restaurateur was gistermorgen genoodzaakt nieu we voorraden van precies alle artikelen in te slaan, want alles was uitverkocht. Heel wat afspraken, zaken en transporten zijn in de knoop ge raakt. Zeeuwsch-Vlaanderen lijdt maar weer eens aan „ve- renpijn". Voor velen is het een heel groot geluk dat de roem rijke busdienst op Breda be staaten blijft bestaan! Bij Gasselternijveen, tussen Assen en Ter Apel, kwam vrijdagochtend een lijndienst-bus in botsing met een goederentrein. De bus werd totaal vernield. Vier van de inzittenden kre gen ernstig letsel. Van twee passa giers, mevr. Vos en de heer Geerts (beiden uit Gieten) werden de benen verbrijzeld. De overige passagiers kregen schaaf- en snijwonden. Het ongeluk kon geschieden door een samenloop van omstandigheden, de dichte mist, de gladheid van de weg en de plaats van de bestuurder van de trein, die aan de linkerkant 'van de motorwagen zat en de auto bus, die van rechts kwam te laat heeft opgemerkt. Toen de trein van uit de richting Gasselternijveen de overweg naderde, zag de treinvoerder de bus eerst op een afstand van een I meter of vijf. Ook de autobuschauf feur zag de trein pas op het laatste ogenblik opdoemen uit de mist. De Franse Nationale Verga dering heeft de z.g. „kaderwet", die voorziet in een beperkte mate van zelfbestuur voor Al gerië, in derde lezing aanvaard. Het ontwerp werd na een heftig de bat met 296 tegen 244 stemmen aan genomen. De Raad van de Republiek (senaat) had een kleine wijziging in de ontwerptekst aangebracht. Deze is door üe Nationale Vergadering over genomen, zodat terugzending van het ontwerp naar de raad niet nodig is. De kaderwet voorziet in de instel ling van vermoedelijk vijf Alge rijnse gebieden, waarvan de inwoners vertegenwoordigingen zullen kiezen. Alle personen boven een zekere leef tijd zullen, ongeacht hun ras, sekse of godsdienst, stemrecht hebben. De leden der vijf plaatselijke verte genwoordigingen zullen weer de afge vaardigden naar een federaal parle ment voor geheel Algerië aanwijzen. De minister voor Algerië. Robert La- cosie, verklaarde vrijdag tegenover eet. medewerker van ..Reuter", dat het de Gezien de omvang van de ravagebedoeling is de regionale vertegen- NIET MET de „Negaton", maar met het KLM-vIiegtuig ..Pegasus" zal prinses Beatrix vandaag naar Wil lemstad vertrekken. Eerstgenoemd toestel namelijk is nog op thuisreis van het Verre Oosten. MEJ. NELLY NOYEN uit Amster dam, die een voetreis naar Fatima maakt ter intentie van prinses Ma rijke, is in Portugal aangekomen. Zij zal enige dagen rust moeten houden omdat ze oververmoeid is. BONDSKANSELIER Adenauer van West-Duitsland is naar Vence, aan de Franse Rivièra vertrokken,'waar hij een vakantie van vier weken denkt door te brengen. GENERAAL Sir Francis Festing is aangesteld als chef van de Britse im periale staf. Hij zal Sir Gerald Temp let* opvolgen, die in september a.s. met pensioen gaat. EEN JAAR gevangenisstraf heeft de Utrechtse rechtbank opgelegd aan de 29-jarige bankwerker J. ter S. uit Vreeswijk, die getracht heeft zijn echtgenote om het leven te brengen door het openzetten van de gaskraan. OPNIEUW is gisteren de Westduitse delcgatie-Lahr naar Moskou vertrok ken, om het overleg over een consu lair en handelsakkoord met de Sov jets voort te zetten. woordigingen zo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Elk der vijf gebieden zal ook een eigen plaatselijk bestuur hebben. .Indien de volksvertegenwoordiging meewerkt, kan het werk binnen twee of drie maanden voltooid zijn", zei hfj. ,.De regering weigert legeringskos- ten voor Britse of andere vreemde troepen te betalen." Dat heeft de Westduitse minister van Defensie, von Brentano, vrijdag op een pers conferentie gezegd. Von Brentano verwachtte niet dat NAVO-secretaris Spaak, die dezer dagen op zijn verzoek naar Bonn komt om het standpunt van de Bonds regering aan te horen, met bemid delingsvoorstellen zal komen. De sigaretten worden, per 10 februari, vijf en tien cent per pakje duurder. Na besprekin gen tussen het ministerie van Economische Zaken en de Ne derlandse sigarettenindustrie heeft de sigarettenindustrie dit besluit genomen. De sigarettenfarbrikanten zullen zelf bepalen, welke merken met vijf cent en welk merken met tien cent meer zullen worden belast. Tijdens de onderhandelingen tus sen de sigarettenindustrie en het mi. nisterie van Economische Zaken heeft de sigarettenindustrie het ver trouwen uitgesproken, dat de rege ring conform haar afspraak de verhoogde belasting op sigaretten slechts tot augustus 1959 doet gelden. MB De studenten van de universiteit van Rome zijn in staking gegaan als protest tegen de nieuwe exa- menwetten, die bepalen dat afge studeerden nog een staatsexamen moeten afleggen. Dit betekent in feite dat de eindexamens tweemaal afgelegd moeten worden. Op de Piazza Navona demonstreerden de studenten met borden: „Meer schoolruimte weg met de staats examens!", „Allen verenigd tegen de ontoereikendheid van de huidi ge instellingen!" Naar aanleiding van hetgeen op een persconferentie in Amsterdam is ge zegd over het werk van prof. Kisten maker, heeft prof. Cohen het volgende verklaard: „Op basis van kennis van het ther- moniieleaire programma van prof. Kistenmaker bepaalde ik mijn stand punt, dat ik onverminderd handhaaf ten aanzien van de wijze waarop de publiciteit ervan wordt verzorgd. Ik wil gaarne mijn vroegere mededeling bevestigen, dat ik grote bewondering koester voor het werk van prof. Kis tenmaker. Ik voel rnii echter nog steeds bezorgd over de slechte dienst, die aan zijn werk wordt bewezen door onjuiste berichtgeving, die voorgeeft dat het hier om „een wereldprimeur" gaat in het kader van het „temmen van de H-bom". Zoals gemeld had wethouder De Roos zich verweerd tegen een mededeling van prof. Cohen, als zou het werk van prof. Kistenmaker niets met kernfusie te maken hebben. 55 Tal van bouwvakarbeiders, die donderdag in Den Haag het werk hebben neergelegd, zijn gisteren door hun werkgevers telegrafisch ontslagen. De werk gevers verklaarden dat „zij er genoeg van hadden". Zoals men weet is begin januari een arbeidsconflict in de Haagse bouwwe reld ontstaan, omdat zes grote werk gevers de lonen normaliseerden. Een aantal arbeiders, daartoe aangespoord door een actiecomité, begon een lang- zaam-aan-demonstratie. Deze werd door de werkgevers beantwoord met ontslag, indien men niet bereid was normaal op de CAO-voorwaarden te werken. In de eerste helft van deze week is een aantal der 151 ontslagen arbeiders bij de voorzitter van het actiecomité gekomen met de mededeling weer te willen beginnen. Deze voorzitter heeft daarop aanhang gemobiliseerd en hield nu een demonstratieve tocht langs werken, waar men aén de ar beid was. Het gevolg was, dat 498 bouwvakkers, waaronder vrij veel tim merlieden, het werk neerlegden. Binnen vier weken moet voor 240 hoff. Het betreft hier voor het me- chronische zieken, die uit Indonesië komen, een onderkomen worden ge zocht in bijzondere ziekenhuizen. Er is niet genoeg verplegend personeel beschikbaar. Vandaar, dat dr. P. Broekhoff, medisch adviseur maat schappelijk werk voor de repatriëren- den, een beroep heeft gedaan op alle gediplomeerde verpleegsters die zich vrü kunnen maken en ook op onge diplomeerde meisjes, die als hulpver pleegster willen optreden. Indien wij binnen de kortst moge lijke tijd op deze verpleeghulp kun nen rekenen dan kunnen wij de aan komst van deze chronische zieken zon der zorg tegemoet zien, zei dr. Broek- I Verwachting van het KNMI, tot zaterdagavond, opgemaakt vrn- dagavond 23.15 uur. Plaatselijk mist, maar ook ver- I spreide opklaringen. Overwegend droog weer met weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: I Lichte wind uit veranderlijke I richtingen. Bewolkt tot mooi. Lichte daling van temperatuur. Vandaag: zon onder 17.27 uur, maan op 14.35 uur. Morgen: zon op 8.20 uur, maan onder 6.32 uur, zon onder 17.29 uur, maan op 15.45 uur. Maandag: zon op 8.18 uur, maan onder 7.11 uur. Een detachement ter sterkte van 70 man is met de Oranje staduit Amsterdam naar Su riname vertrokken. De bijgaan de foto werd tijdens de emba/r- katie gemaakt. Het schip, dat 's middags vertrekken zou, kon tengevolge van de mist eerst om acht uur vrijdagavond uit varen. Het spoorwegongeluk, dat zich don derdagavond bij Dagesham, een oos telijke voorstad van Londen, voordeed, heeft volgens de laatste bericht aan 10 personen het leven gekost, terwijl er 87 mensen werden gewond. De stoffe lijke resten van de slachtoffers zyn geborgen. Tijdens een dichte mist reed een trein van achteren in op een stilstaan de trein. Het laatste rijtuig van deze trein werd geheel in elkaar gedrukt. Een derde trein kon nog juist bijtijds stoppen voor de ravage. Nog geen twaalf uur na het ongeval heeft zich bij Grimsby (Oost-Ënge- land). eveneens tijdens dichte mist, een spoorwegongeluk voorgedaan, dat aan éèn persoon het leven heeft ge kost. Zeven mensen werden gewond. Twee elektrische treinen reden op el kaar in. Het reddingswerk werd door IJzel bemoeilijkt 55 Koningin Juliana, die de nacht van donderdag op vrjjdag in de leger plaats „Budel" heeft doorgebracht, is vrijdagochtend vertrokken, nadat rij met een nieuwe groep repatrian ten in de eetzaal van het kamp had ontbeten. De Koningin loste alle pro tocol-problemen op, door doodgewoon in de rij te gaan staan en mèt dc repatrianten haar ontbijt aan het keu kenluik in ontvangst te nemen. Een militaire kok schonk ietwat verbou 55 Vóór de binnenkomst van de ,,Hi- malaya"-passagiers had de Konin gin nog 68 vliegtuigpassagiers, be groet, die in de loop van de avond op Schiphol waren aangekomen; voor het grootste gedeelte bejaarden en 1 nog zeer geëmotioneerd door de re cente belevenissen. Van deze repa trianten moest de 87-jarige mevrouw Wieneke uit Socrabaja, liggend wor den vervoerd. Zij wilde niets eten en verlangde uitsluitend naar haar klein dochter, die ergens in de omgeving van Breda is ondergebracht. Niet mgr. B. J. Alfrink, maar mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch zal vandaag een be zoek brengen aan Budel. Met deze mededeling corrigeerde het KNP een eerder bericht over het Voor bisschoppelijk bezoek aan de leger plaats. Indien de weersomstandigheden het niet verhinderen, zal het s.s. Water man" met 804 repatriërenden, onder wie 334 kinderen beneden 12 jaar, he denochtend in Rotterdam aankomen. De ontscheping der passagiers zal dan 's middags om twee uur een x A nissen van aankomst, bustocht en aanvang nemen. Met de „Waterman" Na haar korte nachtrust, verscheen ontvangst, de Koningin een hand gaf komt een groot ziekentransport van Hare Majesteit weer fris en monter en zei: „Ik bedank u voor de ont- ongeveer 50 t.b.c.-patiënten in Ne- ïn de eetzaal en haar aanwezigheid vangst, majesteit." derland aan. rendeel oudere mensen die nimmer voornemens waren naar Nederland te gaan doch thans door de omstan digheden worden gedwongen hun le vensavond hier te slijten. Het is de Indonesische regering vooral kwalijk te nemen, aldus dr. Broekhoff, dat dergelijke zieken en ook de ouden van dagen, waarvan velen nog nimmer hebben kennis ge maakt met Nederland, thans hun ver dere leven in een geheel ander kli maat moeten doorbrengen en zich moeten aanpassen aan geheel andere gewoonten. Het is dan ook niet te verwonderen dat bij sommige repa triërenden na aankomst psychische storingen optreden. Dr. Broekhoff sprak verder de hoop uit dat Djakarta niet de vrij grote groep van ongeneeslijke krankzinni gen naar Nederland zou terugsturen. Er zijn vele gevallen onder waarvoor een dergelijke overplanting funest zou zijn. Degene die hiertoe dwingt, zei hij. zou een grote verantwoording op zich nemen. temidden van de evacués werd door overste Maris aangegrepen voor een wereerd de solide mok vol, die zy hartelijk toespraakje, waarin hij de hem voorhield.... landsvrouwe gelukwenste met de Amper drie uur had de Koningin verjaardag van haar oudste dochter, geslapen. Ze had de gerepatrieerden Om ha^f negen verliet de Koningin begroet,die met de „Roma" de over- he eetzaal en ging een kijkje nemen steek hadden gemaakt en 's avonds in een der kledingmagazijnen. De wachtte ze op het transport, dat van kleine Lieske Brouwer (7 jaar) ging de „Himalaya" was ontscheept. De zonder schroom naar haar toe en gaf bussen hadden vertraging. Ze arri- haar een zak met zuurtjes, veerden eerst om half een op het prinses Beatrix", zei ze. terrein van de legerplaats. Tot hun „Wat vind ik dat fijn." zei de Ko- verwondering zagen de evacués, dat ningin, „kijk, ik stop ze meteen in Koningin Juliana zich in het ont- mijn zak." vangstcentrum ophield, met deze en Misschien had niemand aller ge- gene een praatje maakte en blijk- voelens beter onder woorden kunnen baar onvermoeid bleef tot vier uur brengen, dan mevrouw J. Th. Kops in de nacht. De laatste bussen waren uit Bandoeng, die na alle vermoeie- toen binnen, De zeventigjarige Bogdan Krekic, voor de oorlog een der leiders van de Zuidslavische socialistische partij, die te Belgrado terechtstaat op beschul diging van samenzwering, ter om verwerping van de regering-Tito", heeft vrijdag verklaard inderdaad de opsteller van geschriften te zijn, waarin het communisme wordt aan gevallen. ..Indien deze geschriften het licht hadden gezien in een land met een vrije pers, zou ik niet voor de rechter zijn gedaagd", zei hij. In de tenlastelegging, worden Kre kic en zijn drie medebeschuldigden „door haat verblinde vijanden" van Zuid-Slavië genoemd. De openbare aanklager heeft de „strengst moge lijke straffen" geëist. PRESIDENT Theodor Heuss van West-Duitsland heeft gisteren zijn 74- ste verjaardag gevierd. Het tekort aan timmerlieden zal op den duur nare gevolgen voor speciaal de montagebouw kunnen hebben. Een firma, die vandaag 50 man ontsloeg, besloot nieuwe werkkrachten te gaan aantrekken. Stagnatie op de Haagse bouw kan ontslag van arbeiders, die thans nog aan het werk zijn, door ontbreken van werkkrachten op sleutelposities, ten gevolge hebben. Volgens voorlopig» mededelingen zouden de erkende vak verenigingen dergelijke ontslagen ai een gevolg van het loonconflict be schouwen, en dus geen uitkeringen verlenen. Het Indonesische kabinet heeft In zijn vergadering van donderdag avond besloten Sjafruddin Prawi- ranegara te ontslaan uit zijn functie van gouverneur van de Bank Indo nesia. „wgens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der regering om naar Dja karta terug te keren". Sjafruddin die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft de vorige week in een „open brief' aan president Soekarno de vrees uitge sproken, dat Indonesië een Russische satelliet zou worden. Het kabinet heeft thans de leiding van de Bank opgedragen aan dè eerste vice-goeverneur, Lukman Hakim. De minister van Financiën, Sutikno Slamet, deelde mede, dat het kabinet nog niet heeft gesproken over de kwestie van de opvolger van Sjafruddin. Volgens berichten in dagbladen in Djakarta zijn de hoofdredacteuren van de twee linkse weekbladen „Berita Minggu" en ..Bintang Ming- gu" op last van de militaire autori teiten gearresteerd. De Londense districtsraad heeft be kendgemaakt dat het „ondoenlijk" zou zijn om de drieling, waarvoor men in een advertentie pleegouders had gezocht, naar het buitenland te laten gaan. De raad betuigde zijn dank voor de onverwacht grote reactie op de pu bliciteit, die de advertentie had op gewekt, en die er toe had geleid dat voor de ouderloze, anderhalf jarige drieling zich ruim 500 pleegouders hadden aangemeld. Onder de brie ven bevonden zich 50 Nederlandse echtparen en drie uit Zuid-Afrika. De eigenlijke ouders hadden vol gens de raad te kennen gegeven zich niet voor de kinderen te interesseren, weshalve dezen sedert hun derde maand reeds in een kindertehuis wa ren opgevoed. Men meende evenwel dat thans de tijd gekomen was om een echt tehuis voor de kinderen te zoeken. Kinderbeschermers zullen in Londen en omgeving een keuze uit de aanbiedingen proberen te doen. Sir Leslie Munro, voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N.. heeft voorgesteld dat er binnen en kele maanden een V.N.-conferentie wordt belegd om over de soevereini teit over de ruimte te spreken. Hij wil een conferentie van diplomaten en geleerden.

de Stem | 1958 | | pagina 1