83 J EILAND ALLERLEI BAAYENS uw OPTICIEN Raad van Ylissingen akkoord met gemeentebegroting voor 1958 ONZE PUZZEL Tussen dijken en dammen 10 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 11 :hap Tijd nog niet rijp voor opheffing van gemeentelijke woningdienst Gobelin voor Zierikzee Jaarboek 1957 van „De vier ambachten" Begroting Hulst in een uur behandeld Nieuwe kernproeven in Stille Oceaan Medische diensten Dienst dierenartsen Installatie van J. de Widt mr Hulpprogram V.S. ontlokt kritiek Geen medewerking van onderwijzers aan kinderoptocht De Amerikaanse massamoordenaar Bankbedienden in Argentinië weer aan het werk Hengstenkeuring te Goes op woensdag „Jaarbeurs van het Oosten" spoRTUv'tmr Speurtocht naar glazen speelgoed O. Onghenae koning van St.-Sebastiaan Bridge in Zeeland Morgen weer voetbal Crossers naar Hannut (B.) 's Gravenpolder II damkampioen Koudekerke won schaaktitel Sorry (tafeltennis) nog ongeslagen LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 ■LIJDT EXAMENS Oplossing AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN - italië I oslavië stichting te). 120588 I» lis toch lladder lunt u Idelijk bok zij kkelijk breidt. fcdden. \ligt f I hoofd I in uw lijk-of 1 bij de zijn. knjws svNotoiE -L. lansknecht Blend van de ljur wankelt, lckige samen- J Uw schuts- Idat het juist loctor Ambro- ls kamerdeur lidig kennis- Gisteravond heeft de Vlissingse gemeenteraad de begroting voor 1958 aangenomen met een tekort op de gewone dienst van een kleine drie ton. De vergadering van vrijdagmiddag werd begonnen met het uitspreken van gelukwensen door de voorzitter, burgemeester B. Kolff, in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. Daarna schorste hjj de openbare vergadering voor het doen van een kleine mededeling". Toen dan bijna een uur later de deuren opengingen, was het woord aan het college van b. en w. voor beantwoording van de bij de algemene beschouwingen de avond tevoren gemaakte opmerkingen. Bij de artikelsgew'üze behandeling bleek o.m. dat de tijd voor de opheffing van de gemeentelijke woningdienst nog niet gekomen is. Ten aanzien van bij de algemene beschouwingen gestelde vragen over de Vlissingse haven wees de voorzit ter erop, dat men hier .niet over een eigen achterland beschikt. Daarom staat Vlissingen als haven e.d. onder aan. de lijst, waar het het goederenver voer betreft. Er zijn onderhandelingen tussen de n.v. Haven van Vlissingen en het rijk over het berstel van de tijdens de oorlog vernielde kademuur. Deze muur was oorspronkelijk be stemd voor het afmeren van schepen met vrij geringe diepgang. De bedoe ling is om thans de handelskade door te trekken met een diepte van 11 of 12 meter. Het verschil in de kosten zal dan door de haven moeten worden bijbetaald. Woningbouw Met het structuurplan, aldus wet houder M. A. van Popering. treedt Vlissingen ver buiten zijn eigen be langen en daarom is samenwerking tussen ruk, provincie en gemeente nodig. Voor de verwezenlijking van het plan zijn ongeveer 10.000 wonin gen nodig en spr. vreesde dan ook, dat nog vele pleidooien gevoerd zul len moeten worden om voldoende toe wijzing te krijgen. De spoedige uit voering van het plan-Oost met 328 woningen achtte hy noodzakelijk, ook ln verband met de werkgelegenheid. In Den Haag vindt men de rvoning- bouw in Zeeland erg duur, maar dit schreef de wethouder toe aan de ge ringe hoeveelheden, die gebouwd kun nen worden. Over de sanering van de oude stad, zo zei hij. wordt wel te licht gedacht; de planning gaat echter door. Aan de naschaderegeling kan de gemeente weinig doen, maar de heer Van Po pering meente te weten, dat een re geling in vergevorderd stadium is. De kwestie van de leegstaande wo ningen aan de Singel heeft de aan dacht van het gemeentebestuur. De huren liggen echter op een zeer hoog niveau. Volgens spreker zou de eige naar het gereedkomen van deze wo ningen traineren. Economie Wethouder W. Poppe begon zijn betoog met economie te doceren. De werkloosheid noemde hij welis waar niet los te denken van de be stedingsbeperking, maar een voor deel vond hij toch wel, dat de zwar te lonen van de markt verdwenen zijn. Verhoging van de tarieven van openbare diensten stond hij stellig niet voor, maar hij was er niet zeker van, dat verhoging van de reini gingsrechten in de toekomst voor komen kan worden. Een der raadsleden had aangedron gen op instelling van een onderwijs raad. maar de heer Poppe vreesde, dat dit eqp „onbestuurbaar slagschip" zou worden. Zwaar lag hem het nog steeds niet rendabel zijn van het zee vaartschool-internaat op de maag. hoewel het tekort terugloopt. Hij toon de echter aan, dat de 500 leerlingen van de school niet alleen f 50.000 per jaar voor de gemeente betekenen, maar tevens jaarlijks ongeveer an derhalf miljoen de gemeente doen binnenstromen. Hij deelde nog mee, dat aan voorkeurkaarten voor de wo ningbouwlening f 269.000 voor Vlis singen is ingeschreven. De werkzaamheid van de over koepelende instellingen, zoals de stich ting Sportbelangen. de Vlissingse Jeugdraad e.d., kon niet de volle waar dering van wethouder J. Post weg dragen. Men begrijpt er nog niet wat samenwerking is. Daarover zal bin nenkort gesproken worden. Op vra gen over het bejaardentehuis ant woordde spreker dat dit nog niet vol ledig is bezet. Negentig bejaarden werden overgebracht uit het oude tehuis en 29 nieuwe werden aange trokken. Hiervan betalen er 14 de volledige prijs. De kwestie van het verhaalsrecht op kinderen van bewo ners, die niet de volle prijs kunnen betalen, wordt onderzocht. De pen- sionprijs vond hij niet uitzonderlijk hoog. Omstreeks 1 april a.s. zal het tehuis volledig bezet zijn en dan kan het exploitatietekort worden bere kend. By de replieken vroeg de heer J. Marüs (a.-r.) nog naar de huisvesting voor ge repatrieerden. Wethouder Po pering antwoordde daarop, dat de ge meente, waar mogeiyk, medewerking zal verlenen. Op initiatief van de Nederlandse kunststichting te Amsterdam zullen maatschappijen, die na de water snoodramp met het herstel van Schouwen - Duiveland belast zijn. het wandtapijt de legende van Schou- wen-Duiveland als geschenk aan het gemeentebestuur van Zierikzee aanbieden en wel in de loop van fe bruari. Het wandtapijt is een ontwerp van Cuno van der Steene en werd in 1944 uitgevoerd door Edmond de Cneudt te Baarn. Binnen enkele dagen zal het jaar boek 1957 van de Oudheidkundige Krine „De vier ambachten" verschij nen. Het is, voor het eerst sedert de vooroorlogse jaren, geïllustreerd met foto's. Gisteravond heeft de raad van Hulst de begrotingen voor 1958 in ruim een uur behandeld en vastge steld. Over het algemeen waren de raadsleden erg welwillend ten op zichte van de gemeentebegroting, al hoewel zü het met de voorzitter be treurden, dat de bestedingsbeperking het voor het pas aangevangen jaar onmogelijk maakt grote werken op het programma te zetten. Op de kapitaaldienst zijn dan ook geen ramingen geplaatst ondanks het feit dat Hulst nog verscheidene wer ken uit te voeren heeft. In zijn nieuw,- jaarstoespraak had de voorzitter reeds gezegd, dat het nodig zou zijn, dat Hulst een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds krijgt voor het financieel niet nog verder achterop raken. Er werden over de ge meentebegroting algemene beschou wingen gehouden door A. Blommaert en C. Willemstein. Wijzigingen of ernstige aanmerkin gen kwamen er niet. Ook de begro- tingen van het gasbedrijf en het wo ningbedrijf werden vastgesteld. Onder de overige behandelde zaken was het besluit tot aanschaf van uniforme vuilnisemmeis, zodat weldra liet op halen van het huisvuil op moderne en hygiënische wijze zal geschieden De bevolking wordt dan verplicht zich een uniforme emmer aan te schaffen Op de overige in deze raad behandelde zaken komen wij nader terug. De Verenigde Staten zullen in april van dit jaar in het Stille-Oceaange- bied proeven nemen, die in verband staan met de ontwikkeling van atoom bommen die minder radio-actieve straling veroorzaken, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoom energie in haar halfjaarlijks rapport aan het congres meegedeeld. De bedoeling is de straling te be perken tot het militaire doel. Volgens de commissie worden de aanstaande proeven uitgevoerd in overeenstemming met de verklaring die na de besprekingen van presi dent Eisenhower en de Britse minis ter-president MacMillan, op Bermu da in maart van vorig jaar is uit gegeven en waarin wordt gezegd, dat ae kernontploffingen op zodanige wij ze zullen worden teweeggebracht, dat -actieve straling in de wereld gen m 2661 geringe mate zal stib u Pro®Yen zullen worden gehouden jp het gebied van Eniwetok en zullen cnenen voor de bevordering van de ontwikkeling van wapens voor de ver dediging tegen een aanval. De commissie deelde tevens mee, dat de gemiddelde hoeveelheid stron tium 90 in de loop van 1957 in de Verenigde Staten is toegenomen in de bodem, voedingsmiddelen en de mens. Het niveau is echter een heel eind beneden het punt, waarop het radio-actieve strontium gevaar ople vert De zondagsdiensten voor doktoren is als volgt geregeld; Goes: dokter Weiten en chirurg Gosses: Middel, burg; dokter Reyerse; Vlissingen dokter van Dijk; Heinkenszand, Zonnevylle en op o.-Z.-Beveland, be halve Yerseke: dokter Kamps te Ril land. Dokter Luyckx te 's-Heeren hoek neemt waar voor dokter Fol- mer; dr. Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom en dokter Kole te Hoe dekenskerke voor dokter Wöstmann. Te Axel wordt de dienst waargeno men door dokter Schiltman en Terneuzen door dokter v. Zanten. Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren J. Klaassen, Hein kenszand en G. Boneschanser, Krui. ningen. Mr. J. de Widt, de nieuwbenoemde burgemeester van Middelburg, zal op woensdag 19 februari als zodanig worden geïnstalleerd. Dat zal gebeu ren tijdens een buitengewone raads zitting, die om twee uur aanvangt. Daarna zullen de heer en mevrouw de Widt recipieren. De Amerikaanse democratische se nator Morse heeft in de Senaat het de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dulles, kwalijk geno men, dat hij miljoenen dollars wil schenken aan „totalitaire landen" in het Midden-Oosten. Morse doelde op de mededeling van Dulles op de conferentie van het Pact van Bagdad te Ankara, dat de Ame rikaanse regering het congres zal ver zoeken om toestemming voor een gift van 10.000.000 dollar voor het ver beteren van de verbindingen tussen de by het bondgenootschap aangeslo ten mohammedaanse landen. Men kan geen vrienden en steun kopen, aldus Morse. Hij zei wel te willen stemmen voor een sterkere de fensie van de democratische landen, maar niet voor het schenken van geld aan de „totalitaire landen" in het Midden-Oosten. Koninginnedag in Meppel De burgemeester van Meppel, prof. mr. A. Kleijn, is in zijn nieuwjaars rede ingegaan op een kwestie, welke reeds geruime tijd hangende is tussen het onderwijzend personeel en het gemeentebestuur van Meppel. Toen nl. in 1957 koninginnedag juist na de paasvakantie viel. was het onderwij zend personeel, dat jaarlijks de tra ditionele kinderoptocht verzorgt, van oordeel, dat deze op die feestdag niet diende door te gaan, omdat er on voldoende tijd van voorbereiding was. Van de zijde der burgerij werd toen gevraagd deze optocht toch te doen doorgaan, zij het eenvoudiger van opzet dan andere jaren. De onderwij zers bleken daartoe niet bereid. Daarover is toen het een en ander te doen geweest, met het gevolg, dat. op koninginnedag 1957 na de gebruike lijke aubade de kinderschaar werd overgedragen aan een comité uit de burgerij, dat in allerijl een kinderop tocht had geïmproviseerd. Van de zijde der onderwijzers is toen verklaard, dat zij nimmer meer aan het organiseren van een kinder optocht zouden meewerken. Enige tijd geleden heeft burgemeester Kleijn namens de ouders een poging tot be middeling ondernomen, zoals hij mee deelde. Alle hoofden van scholen, op een na, antwoordden evenwel in een gezamenlijk schrijven geen gevolg te kunnen geven aan de uitnodiging tot een gesprek. De burgemeester meent dat, nu er van de zijde der schoolhoofden geen medewerking meer te verwachten is voor de viering van koninginnedag initiatieven uit de burgerij zullen moeten voortkomen. De negentienjarige Charles Stark weather zal zich in de staat Nebras- ka moeten verantwoorden wegens ne gen moorden. Voorts zal hij nog wor den ondervraagd over de moord op een pompstationhouder. Volgens de politie zou hij al hebben bekend, ook deze moord te hebben bedreven. Voorts heeft hij in de naburige staat Wytming een moord gepleegd. De twee staten kennen beide de doodstraf, maar in Wyoming wijzigt de gouverneur deze steeds in levens lange gevangenisstraf. Aan de veer tienjarige Caril Fugate, die zich bij Starkweather bevond toen deze werd aangehouden, worden ook de negen moorden in Nebraska ten laste ge legd. Woensdag a.s. wordt te Goes de centrale hengstenkeuring gehouden. Volgens traditie was deze keuring al tijd op donderdag, maar in overleg met de afdeling Brabant, is de Goese keuring één dag verzet omdat er don derdag een centrale keuring in Den Bosch is. Voor de keuring te Goes zijn '8 hengsten ingeschreven. De rechtbank te Zutphen heeft de Utrechtse jaarbeurs in het ongelijk gesteld inzake de kwestie, welke is gerezen met de in Zutphen in opriclr ting zijnde n.v. Jaarbeurs van het Oosten. De Utrechtse jaarbeurs ver langde, dat Zutphen het woord „jaar beurs" uit haar naam zou verwijde ren. omdat dit het eigendom zou z^jn van de Utrechtse beurs. De rechtbank te Zutphen heeft nu beslist, dat dit niet het geval is, omdat het woord ..jaarbeurs" een algemeen gebruike lijk Nederlands woord is, waarop Utrecht geen enkel recht kan doen gelden. MAANDAG is de wielerclub ..Kapel- le-Biezelinge." bijeengeroepen. Het voornaamste agendapunt is een be> stuursvoorstel om de club te ont binden. HET Nederlands-Deense koppel Schulte-Nielsen heeft een koppel wedstrijd over drie uur, welke te Kopenhagen is gehouden, gewonnen Het paar legde een afstand van 150,6 km af, hetgeen tevens een nieuw baanrecord betekende. i DE AUSTRALISCHE zwemster Dawn Fraser heeft het wereldrecord op Een staking voor onbepaalde tijd de 110 yards vrije slag op haar van 60.000 Argentijnse bedienden van I naam gebracht door een tijd te ma- banken en verzekeringsmaatschap-! ken van 1 min. 2.4 sec. Pijen die dinsdag was begonnen, is Morgen geven de Rederij ekers in Goes de eerste opvoe ring pan „Glazen speelgoed" van Tennessee Williams. Inderdaad komt in dit stuk glazen speelgoed voor en was het dus zaak om dit te vinden. Gemakkelijk is dit niet ge gaan. vernamen wij van de voorzitter. Er was een ware jacht voor nodig en aanvanke lijk leek die nog op weinig of niets uit te lopen. Er is geschre ven en gewreven, allerlei win kels in diverse steden heeft men afgelopen, maar de glazen paardjes, aapjes, herten en oli fanten leken plotseling van de aarde weggevaagd. Via hef WKA wist men tenslotte 'n i paar beestjes te bemachtigen, maar veel kon men er niet mee beginnen. De grote glasindus trie te Leerdam bleek ook geen uitkomst te bieden en pas na veel zoeken vond men een glas blazer te Apeldoorn, die op de kermissen zijn kunst laat zien en verkoopt. Deze was inder daad bereid het gewenste speel goed te vervaardigen, maar te gen een tarief da.t de welstand der Rederijcker-kas belaagde. Op het laatste moment kreeg een der spelers, die panic in Brabant komt het adres van een kleine glasfabriek in Zuid- Holland. Op hoop van zegen werd de reis gemaakt en mèt succes. Voor een civiele prijs werd een mooie collectie ge kocht en hiermee viel een steen van het hart der regie, welke steen daar twee maanden op had gelegen. De leden van de handboogmaat- schappij „Sint Sebastiaan" te Aar denburg hielden hun jaarfeest. Ter gelegenheid hiervan had ook de ge bruikelijke koningschieting plaats op de liggende wip. In de 10e ronde wist O. Onghenae uit Sint Kruis de hoog vogel naar beneden te halen, waar mede hij zich evenals in 1957 tot ko ning op de liggende wip schoot. Een beschrijfschieting werd gewonnen door H. Lippens. In de hoofdklasse A van de Zeeuw se bridgecompetitie voor viertallen veroverde Fles 2 de tweede plaats door een 4133 overwinning op VBC 2. De overige uitslagen waren: VBC- Middelburg 38-54; Terneuzen-Luctor 41-40; Sas-Hulst 39-32; Sas-Terneuzen 44-19. In de le klasse waren de uitslagen: Fles 5 - VBC 3 15-52; Fles 4 - VBC 4 30-38;. Sas 2 - Luctor 3 18-43; Sas 3- Luctor 2 4-57; VBC 3 - Middelburg 2 22-34. OP ZONDAG 30 maart zal de derde grote cross van Westdorpe door gang vinden. Voor het geval u na het „voetbal- loze tijdperk" niet precies meer weet, wat en dit weekeinde alle maal staat te gebeuren, geven wy hieronder in het kort nog eens de competitieregeling. De eredivisie speelt het rooster, zo als dat voor vorige zondag (26 ja nuari) was vastgesteld. De eerste en tweede divisie doen dat ook, evenals de eerste klas-afdelingen der ama teurs. Hier is alleen de ontmoeting Zecburgia-DWV (1 A) afgelast. Ook de tweede, derde en vierde klassers spelen het programma, dat voor vorige zondag was vastgesteld. Hierin zijn echter nog enkele wijzi gingen vastgesteld. Zo werd Boei- meer-TVC <4 F) uitgesteld, terwijl in de vierde klas G de ontmoeting NSV-Halsteren werd ingevoegd. Al deze wedstrijden werden, zoals u weet, de vorige week reeds in onze voetbalvoorbeschouwingen be keken. De internationale cross te Hannut, die morgen gehouden wordt, zal voor de Nederlandse crossers geen gemak kelijke wedstrijd worden, want naast alle prominente Belgische en Franse atleten, starten onder meer de win naar van Sao Paolo, de Portugees Fa- ria en verschillende Engelsen. Terwijl onze beste" crossers H. Oujé en H. Viset de Nederlandse kleureri in Spanje moeten verdedigen zullen A. Jonkens, F. Künen (Sprint). A. Veldhuyzen (Orion), J, Koster (Trek. vogels), J. Keesom (A.V. '23) en J. Perdaems (Thor) deel uitmaken van de Nederlandse ploeg, die is geïnvi teerd voor de cross te Hannut. In de hoofdklasse van de Zeeuwse dameompetitie bleef Goes nog steeds ongeslagen en zonder verliespunten want ook Vlissingen moest met lege handen naar huis. 's-Gravenpolder bleek niet opgewassen tegen het be zoekende Souburg (812), waardoor beide teams op de ranglijst van plaats verwisselden. Aagtekerke behaalde een fraaie 164 overwinning op DOS en kwam daardoor in de lift. Voor de Bergenaren betekende deze nederlaag de onderste plaats, want de afgebro ken p,artij uit de ontmoeting Kapelle- Goes 2 eindigde in remise, zodat de einduitslag 10"-10 werd en beide teams dus een kostbaar puntje veroverden. Goes 2 stelde zich met dit ene puntje zelfs veilig. In de le klasse kwamen alleen Vlis singen 2 en Aagtkerke 2 tegen elkaar uit. De Vlissingers verloren op het nippertje met 9-11 en bleven dus zon der een enkel puntje op de onderste plaats. In de 2e klasse viel de beslissing. 's-Gravenpolder 2 had aan hekkeslui- ter Lammerenburg 2 de handen vol maar won tenslotte met het kleinst mogeiyke verschil (11-9), waarmede het kampioenschap binnen was. Mid delburg 3 zag zich in eigen zaal met 6-14 geklopt door DOS 2. (Advertentie) In de 1ste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie kwamen Vlissingen en Middelburg nog niet tot een be slissing. Er moesten niet minder dan vier partijen worden afgebroken en de voorlopige uitslag is 3-3. In de 2de klasse A viel de beslis sing. Scalto kreeg in eigen huis een 3.5-6.5 nederlaag te slikken van Mid delburg 3. Door deze uitslag kon Kou dekerke de kampioensvlag hijsen. In de 2de klasse C (Zeeuwsch-Vlaan- deren) ging Hulst om de beide punten bii Breskens (2-8) en kwam daardoor aan de kop van de ranglijst. Na ongeveer een maand onderbroken te zijn geweest, is de Zeeuwse tafel- tenniscompetitie hervat. In de le klas had Sorry geen moeite met de eigen reserves en bleef door een 82 over winning ongeslagen aan de kop. Ook Will van Zoelen speelde tegen de eigen reserves en won met 19, zodat het de leiders dicht op de hielen bleef. In de 2e klasse zorgde Sla Raak 2 voor een verrassing, want het zag kans koploper Wilno 2 de eerste nederlaag te bezorgen i73). Weliswaar behiel den de Vlissingers de leiding, maar de spanning is door deze uitslag aanmer kelijk toegenomen. Goes klom een plaatsje op de rang lijst door een 64 overwinning op het bezoekende Will van Zoelen 3. geëindigd. De Argentijnse regering heeft zich bereid verklaard de nog gevangen gehouden stakers in vrijheid te stellen en een loonsverhoging in overweging te nemen. Alleen de „opstokers" die niet bij een vakbond zijn aangesloten, zullen niet worden vrijgelaten, aldus de re gering. IN VLISSINGEN is een nieuwe brid geclub opgericht 'onder de naam Scaldis. DE Westdorpse crossloper Eugène Allonsius heeft zijn successenreeks voortgezet tijdens crosswedstrijden in Oudenaerde (B.> Op de 10.000 meter zegevierde hy voor de Belg de Duitse. De sneeuwstorm welke vorige week woensdag enkele uren over Zee land woei, gaf gele genheid aan diverse schutters om met spek te schieten. Het ANP kwam des middags al met een sterk verhaal over snee uw die tussen Rilland en Goes ander halve meter hoog lag en ieder verkeer onmogelijk maakte. Dit verhinderde evenwel niet, dat de bus uit Rilland maar even over tijd 's middags aan de Koepoort te Goes ar riveerde. De volgende dag deed een landelijk bind het nog eens dun netjes over en deelde o.m. mee dat Zeeland er het ergst aan toe was, omdat de sneeuwstorm onafgebroken twaalf uur had gewoed. De hevige sneeuwval bood ook nog gelegen heid tot grapjes. Een ar tistieke kennis van ons zei dol-verheugd te zijn over 't tempeest, omdat er zoveel „scheppend" werk door ontstond en hij wees daarbij op een ploeg mensen van Ge meentewerken, die de sneeuw aan het opruimen waren. Vertraagde maidengpeech Een „maidenspeech" noemt men de eerste re devoering welke een lid van Kamer, Staten of Rand in zo'n lichaam pu- bliekelyJc .uitspreekt. De dan 'n ander. Het record in traagheid is daarbij bereikt door de heer Flik- weert van de SGP in de Staten. Sinds 1946 zetelt hij in dit provinciaal wet gevend college en pas deze week stak hij zijn „maidenspeech" en waarlijk nog niet zo'n slechte in de Staten zaal af. En dit dan nog alleen omdat de fractie voorzitter de heer David Kodde, de enige spreek buis van de fractie aan zijn sponde was gekluis terd. Dank zij die ongesteld heid duurde de Staten- zitting een halve dag korter dan geraamd was. want de heer Kodde heeft de zeer onaange name gewoonte over al les en nog wat welspre kendheid te luchten, die eigenlijk op praatziekte neerkomt; een kwaal, waarvoor men helaas niet het bed moet hou den. Dp room gaat er af Onlangs zagen wij op een reclamebiljet van de zuivelverkopers achter de slagzin; „Met melk meer mans" het woordje ..holt" gekrabbeld. Niet temin is minister Mans- kolf uit het kabinet ver dwenen. Na 31 januari kan men bedoelde slagzin ook wel wegwissen, want 1 februari is de fatale datum voor de kwaliteit Dan toch zullen ook in Zeeland de wettelijke ontromers op de Zeeuwse melk aanvallen, om haar te ontdoen van een deel der beste substantie, welke zij bevat. Voor de volksgezondheid worden kapitalen uitgegeven en prachtige volzinnen ge sproken en geschreven. Niettemin haalt men de pit uit het volksvoedsel, ten profijte van het bui tenland, dat er niet eens erg op gesteld is, zodat er ieder jaar het drama ontstaat pan. de koelhuis- boter.' Noord-Beveland is nu nog het enige gebied, waar de ontromers niet doof kunnen dringen, omdat het een eiland is. Zodra de dammen even wel 'n eind aan die toe stand maken, breken ook de magere jaren voor de Noordbevela.ndse melk- consumenten aan. Slaatt en sal ven Van dammen gesproken! De Zeeuwse kampioen dammer. de heer Blom ■te 's Grapenpolder kwam plotseling in het nietfws door zijn aanbod om de Londense drieling, die onverzorgd was achter gelaten. in zijn woning op te nemen. Of het lukken zal lijkt twijfelachtig, gezien al lerlei bijkomende om standigheden. maar in ieder geval kwam vast te staan, dat onze dam mer niet alleen een kam pioen in het slaan, maar ook een kampioen in het zalven is! Dp vastp bodpw Op de Zeeuwse eilanden schijnt men tegenwoordig aan zijn fatsoen verplicht te zijn om te gelopen aan het slagen van de oester- proeven in het Veerse Gat, waarmee tien mil joen gemoeid is. En af en toe moet dat geloof ook uitgesproken wor den. Wat men er dan eigenlijk van denkt is niet zo erg meer. Onlangs heeft een lid pan G.S. deze ..ere-code" verbroken en in Zierikzee op een bijeenkomst van de Chr. Vrouwenbond zijn twijfel uitgesproken over het slagen van die proef. De schuldigewas de heer A. Schout en in de Staten probeerde men hem daarvoor op de ho rens te nemen. De heer Schout pa reerde als een volleerde toreador de aanval en zei dat hij zijn weten schap van niemand min der dan dr. Korrinqa had. Op een te Vlissingen ge houden visserij-congres heeft deze nl. gezegd, dat oesters een vaste bodem nodig hebben en het de vraag is of zij die zullen krijgen in 't Veerse Gat. Toen poelden de „recht gelovigen" ook onder hun voeten de vaste bodem verzinken en deden er verder het zwijgen toe. IN EEN door de Goese damclub uit geschreven damtournooi tussen de ulo-scholieren aldaar, bleken die van de katholieke school de sterk- eten. Horizontaal: 1 hebzuchtig, 6 rots spleet, 12 drank, 13 dubbelklank, 15 duits voorzetsel, 16 bijbelse figuur, 17 godsdienst (afk), 18 in te vullen bil jet, 22 voegwoord 23 reinigingsplaats, 24 bid 'lat.), 25 dierenliefkozing, 27 vogel, 29 alstublieft (Fr. afk.), 31 aanw. voornaamw., 33 vragend voorn. w„ 35 maat, 37 plaats in Duitsland, 39 Indisch vleesgerecht, 40 voorzetsel, 41 communicatiemiddel, 42 niet dichtbij, 43 titel (afk.), 44 zangnoot, 45 metaal, 47 telwoord, 49 luizeëi, 51 telwoord, 53 niemand uitgezonderd, 56 hennep braak, 58 opstootje, 59 ik (lat.), 60 gelofte, 62 dun, 63 vallei, 65 klooster zuster, 67 wandeltocht, 69 centraal sta tion (afk.), 71 niet juist zijn, 74 naaml. vennootschap (afk.), 75 hoender, 77 van onderen (afk.), 78 uitroep van pijn, 79 herkauwer, 80 leidsels, 81 op tillen. Verticaal; 1 land in Europa, 2 deel van de hals, 3 inhoudsmaat (afk.), 4 geleider, 5 Europeaan, 7 voorgevel, 8 larve, 9 geogr. aand. (afk.), 10 ont kenning, 11 drank, 14 deel v. d. dag, 18 zangnoot, 19 soort hond, 20 berg plaats, 21 het Romeins imperium (afk.) 23 plaats in Gelderland. 26 hoedanig heid, 28 ambtshalve (Lat. afk.), 30 overeenaomst, 32 ontvangdraad, 34 hetzelfde (afk.), 36 meisjesnaam, 38 heilige (afk.), 39 bosgod, 46 provincie in Nederland, 48 stofmaat, 50 meema ken, 52 pers. voornaamw., 54 inwendig orgaan, 55 eenmaal. 57 voorzetsel, 59 leerling »Fr.), 61 harde slag, 64 als volgt (afk.), 66 nakomelingschap, 68 voorzetsel, 70 meer (Duits), 72 cilin der, 73 vruchtennat, 74 ontkenning, 76 op dit moment, 79 vreemde munt (afk.). Horizontaal: 1 te, 3 r.k., 5 jr., 7 eb, 9 man. 19 e.g., 11 ee. 12 lok, 14 karton, 15 nestor, 17 ali, 18 juist, 21 ter, 22 sas, 23 ier, 25 duffe. 28 sen, 29 aarde 33 ai, 34 eter, 36 tuil, 38 gr., 39 da, 41 knap, 44 naad, 46 si, 48 roest, 50 rio, 51 laren, 53 oei, 55 tas, 58 eem, 80 ilias, 61 elk. 64 staken, 66 somber. 68 sar, 69 du, 71 me, 72 eek, 73 l.o., 74 et, 75 on, 76 el. Verticaal: 1 tarief. 2 ent, 3 ranja, 4 kg, 5 je. 6 rente, 7 els. 8 botter, 9 mal, 13 ko, 14 ka, 16 r.r., 19 u.s.s.r, 20 sint, 22 set, 24 r.a.i., 25 da, 26 ui, 27 feeks, 30 alida, 31 dg. 32 er, 35 eva, 37 u.s.a., 39 dr, 40 a.o., 42 nto. 43 pril, 44 nota, 45 als, 46 se. 47 in, 49 etmaal. 52 roe bel, 54 einde, 57 assen, 58 es, 59 ets, 62 lek, 63 kr, 64 k.r.o-, 67 mee, 70 ut, 71 m.o. SCHEEPVAART Geslaagd voor diploma le stuur man G.H.V.: P.J.H. Seybel, M. Ro- meijn; diploma 2e stuurman G.H.Vj J.W.A. Berndsen; diploma 3e stuur man G.H.V.: G.C.W. Speld; scheeps- werktuigkundige, diploma A; R.S.J. Vijver, met lof, L. Potappel, met lof, L.C. Mehlbaum, G.R. Bazuin, scheéps- werktuigkundige diploma B; R.H.W. Buitenrust Hettema; diploma moton- drijver: A.N. Borsboom met lof, J. de Korte, met lof. Allen zijn leerlingen van „De Ruy- terschool", Vlissingen. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT De heer H.H.F.M. v.d. Vijver uit Biervliet slaagde aan de rijksuniver siteit te Utrecht voor het kandidaats examen diergeneeskunde. STENOGRAFIE. De volgende leerlingen van het In stituut voor Kantooropleiding te Hulst en Axel slaagden voor het te Axel ge houden examen voor stenografie: A. de Maat, St. Jansteen; Ch. Neve, Hulst; C. van Dorst, Axel. Voor het diploma machineschrijven 130 aanslagen slaagden E. J. Neve, te Kloosterzande; A. Baert. E. Verman- riel, Koewacht; A. v.d. Voorde. Clinge M. Vinke, A. Klaassen, N. Verstrae- ten. Axel; I. de Hullu, Axel; en J. Scheele, Oudelande. GRONDWERKEN TE BERGEN OP ZOOM Uitvoeren van grondwerken en aan brengen van verhardingen ten zuiden van de Casper Fagellaan t.b.v. com plex van 92 woningen en 3 winkels in het uitbreidingsplan „Zeekant" te Bergen op Zoom; Schapers en de Bont, Raamsdonk f 29,187; fa. Duinhouwer. Goes f 31.117 Hillen en Roozen f 32.500; Aug. van Dijck-Petit, Bergen op Zoom f 32.725; fa. W. v. Vossen. St. Annaland f 32.200 Joh. Moerland, St. Annaland f 34.900; Ant. v. d. Werf, St. Maartensdijk f 38.200; fa. M. Uijl, Middelburg f 39.700; Geerdink, Rotterdam f 39.900 Alle negen inschrijvers bleven bene den de laagst geraamde schatting. De laagste raming bedroeg f 41.500. GOES. 31 jan. Groenten: sprui ten Al 54-55, A2 34-49, BI 16-46, afw. 24-38, witlof Al 53-58, A2 51. BI 45-46, afw. 33-35. gr. sav.kool 7-17, r.kool 10, boerenkool 5-14, peen 4-16, uien 5-18. prei 13-26, and. 45-50. kroten 11. sjalotten 28, bosseld. 6-7, knolaeld. 5-15. KOEWACHT. 30 jan Gezwingeld vlaslint WR 130-147.5, DR 125-160, bobbers 70-80, breekvlas 50-55, ruwe lokken 3-14, gezwingelde lokken 15- 50, kaf 5-6, bolraap 2-4. Iets meer vraag naar fijne vlassen. LEEUWARDEN, 31 januari Aan voer 55 stieren van 2.703.03 250 vette koeien le kw. 2.702.97, 2e kw. 2.50—2.69, 3e kw. 2—2.49. 1431 melk en kalfkoeien van 6001025, 100 pin ken, vette en graskalveren, pinken noteren 300600, vette, en graskalve ren van 250450. 758 nuchtere kalve ren van 4053, 399 vette, weidescha- pen en lammeren. Vette, weidescha- pen noteren 80105, lammeren van 6085, 197 vette varkens, oude var kens noteren 1.351.45, vette biggen 1.501.55, zouters 1.551.60, 182 big gen en lopers, biggen noteren 25.50, lopers 51,95, 14 bokken en geiten geen -notering, 37 paarden van 500825, to tale aanvoer 3423. Overzicht: stieren aanvoer matig, stemming goed, prijs houdend, melk- en kalfkoeien aan voer ruimer, stemming beter, prijzen stijver, pinken aanvoer .kort, stem ming rustig, prijzen gelijk, vette en graskalveren aanvoer ruimer, stem ming beter, prijshoudend, nuchtere kalveren aanvoer ruimer, stemming slecht, prijzen gedrukt, varkens aan voer kort, stemming kalm, prijzen gelijk, biggen en lopers aanvoer ma tig. stemming rustig, prijzen gelijk, schapen aanvoer kort, stemming slecht, prijzen gedrukt, lammeren aanvoer kort, stemming slecht, prij zen gedrukt, paarden aanvoer kort, stemming beter, prijzen stijver. Konstanz 260 (onveranderd), Rhein- felden 178 1), Breisach 96 (onver.) Straatsburg 1* (+3), Maxau 364 (+1), Mannheim 207 (—5), Mainz 225 (—6), Bingen 152 (—3), Kaub 163 (—3), Trier 259 (—41), Koblenz 224 4), Keulen 213 (+21), Ruhrort 407 (+16), Lobith 1020 2), Nijmegen 797 (+6), Arnhem 818 4), Eefde IJssel 374 (—28). Deventer 282 (—26) Monsin 5560 (onver.), Visé. geen op gave, Borgharen 4105 (—26), Belfeld 1244 38), Grave beneden de sluis 552 (—15).

de Stem | 1958 | | pagina 11